Kort en bondig V Nog steeds onbestendig Driejarenplan voor het Papoea-onderwijs Nederlands moet voertaal worden Verzending van zeepost Papoea's gaan studeren in Port Moresby Arbeider doodgedrukt door stalen balk Nog geen licht in de zaak der Hoogoven skeletten Machinist bij trein botsing gewond Drie doden in het verkeer Realistisch nachtalarm in Tapijnkazerne Haagse Pleingroep houdt concilie-academie 2 Meer en betere scholen voor alle eledingen van de bevolking g' schooSkBeding 10% korting GRETHA Dl BRUIÜN Wissel stond verkeerd „De Russen komen!" Nederlander viel bij Innsbruck van rots HET WEER? VRIJDAG 2 6 AUGUSTUS 1960 Advertentie HOLLANDIA (ANP) „Naast het reeds eerder door de regering aangekon digde tienjarenplan voor Nederlands Nieuw Guinea is thans ook een driejarenplan voor het onderwijs opgesteld, waarover zeer binnenkort met zending en missie zal worden beraadslaagd. Juist nu men spreekt van versnelde opvoeding van de bevolking tot zelfbeschikking, moet dit plan zo snel mogelijk worden gerealiseerd" aldus heeft de directeur van culturele za ken in Nederlands Nieuw Guinea, mr Chr. Lyesen, op een persconferentie te Hol- landia verklaard. Het middelbare onderwijs voor de in heemse leerlingen zo zei hij, heeft niet in alle geledingen gelijk aan het Neder landse te zijn omdat dit grote moeilijk heden voor deze leerlingen zou opleveren. De vroegere gedachtengang zelfs nog tot voor twee jaar bij de Papoea was dat de Nederlandse school en een Neder landse opleiding voor hem als „summun" golden. Hbs C naast A en B Het is de bedoeling een zesjarig mid delbaar onderwijs in te stellen, onderschei den in een onderbouw (drie jarige HBS, MULO en PMS), en een driejarige boven bouw. In deze bovenbouw worden onderschei den de afdelingen A, B. en C. A. en B. geven een diploma, dat concordant is met het Nederlandse diploma HBS A. en B. De afdeling C. leidt op voor een meer op de behoeften van het land gericht di ploma, waarbij bijv. geen Frans en Duits worden onderwezen. Dit diploma zal in de toekomst toegang moeten geven tot hogere vak- en beroepsopleidingen en even tueel ook tot bepaalde faculteiten in het buitenland. Het C-diploma zal derhalve niet gelijk, maar wel gelijkwaardig zijn aan het HBS-diploma A. en B. Overigens mag bedoelde C-afdeling zeker niet be schouwd worden als een leergang voor „afglijders", die de A. of B-afdeling niet kunnen volgen. Men mag deze C-afdeling beschouwen als de „ruggegraat" van het middelbaar onderwijs op Nederlands Nieuw Guinea. Meer PMS-en De vraag is thans, welke functie de Primaire Middelbare School (PMS) bij de vorming van het middelbare onderwijs moet vervullen. De begaafde Papoea kan via de eerste twee leerjaren van de PMS die als brugklas zouden kunnen funge- Advertentie Verplicht voorgeschreven (uitgezonderd schoenen) SFORTMAGAZIJN Twynderslaan 7-9 - Haarlem Tel. 15116 Uw wagen parkeert u voor de deur Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Zaanland" (29 aug), ss „Apherat" (3 sept.); Australië: ss „Oron- say" (31 aug.); Brazilië: ms „Eemland" (1 sept), ss „Apherat" 1 sept.); Canada: ss „Rotterdam" (28 aug.), ms „Prins Willem van Oranje" (1 sept.); Chili: ms „Worms" (1 sept.); Indonesië: ss „Dortmund" (28 aug.); Ned. Antillen: ss „Helicon" (30 aug.);Nieuw Zeeland: ss „Corintic" (1 sept.); Suriname: ms „Memmon" (31 aug.); Unie van Z.-Afria: ms „Pretoria Castle" (28 aug.), ss „Averdijk" (30 aug.); Brits Oost-Afrika: ss „Afrika" (1 sept.). ren de concordante afdelingen A. en B. volgen. Uiteraard, aldus de heer Lije- sen, kan hij ook, indien daar aanleiding toe bestaat, na de 3-jarige HBS of MULO de afdeling C. volgen. De directie van culturele zaken onder zoekt nu of het wenselijk is, dat de 4-jarige PMS aansluiting geeft op de afdeling C. deze laatste constructie zou tegemoet ko men aan de gedachte van versnelde Pa- poeanisering van het overhuids-apparaat. In dit verband werd opgemerkt, dat het aantal PMS-en dat in september 1960 ze ven bedraagt, in de toekomst waarschijn lijk nog zal moeten worden uitgebreid. Tekort aan leerkrachten Een voornaam punt van overleg de ko mende besprekingen met missie en zen ding is de wijze, waarop het basisonder wijs op de meest efficiënte wijze kan wor den ingericht. Het is noodzakelijk, het aan tal dorpsonderwijzers op te voeren. Wil men het land met spoed tot ont wikkeling brengen dan dien' gestreefd te worden naar vierjarig inolaats van het huidige driejarige dorpsonderwijs. Cultu rele zaken acht in de toekomst zelfs zes jarig algemeen vormend basis-onderwijs noodzakelijk. Driejarige kweekschool Een zeer belangrijke stan vooruit om het huidige tekort aan leerkrachten aan te vullen, is de opening v:n de kweek school te Hollandia per 1 september a.s., waar onderwijzers opgeleid zullen worden die in de toekomst de Nederlandse leer krachten zullen vervangen. De leergang duurt drie jaar. Als basis voor toelating tot deze school is aangenomen het diplo ma van een vierjarige PMS (Primaire Middelbare School). Ook anderen, die een gelijkwaardige op- leidng hebben gehad, toegang kunnen krij gen tot de kweekschool, waarvoor dan echter een toelatingsexamen noodzakelijk zal zijn. De directeur zei dat het over het alge meen zeer moeilijk is, in Nederland de voor het onderwijs in Nieuw Guinea be nodigde leerkrachten aan te trekken. Er zullen wegen gezocht moeten worden om de werfkracht te verhogen. Nederlands voertaal De dienst van culturele zaken heeft spe ciale aandacht voor de invoering van de Nederlandse taal. Nederlands zal op elke school voertaal moeten worden en waar mogelijk met de meeste spoed worden ge ïntroduceerd. Voor 't zoeken naar de beste methode zijn op de begroting belangrijke fondsen gereserveerd. Mede met het oog op de versnelde in voering van het Nederlands, zal het nood zakelijk zijn, de huidige driejarige oplei dingsschool voor dorpsonderwijzers te ver lengen tot een vierjarige leergang. Schriftelijke cursussen Er zijn vele dorpsonderwijzers, die in voorgaande jaren niet de gelegenheid had den tot verdere studie en die zich door middel van schriftelijke cursussen verder willen bekwamen. Culturele Zaken heeft in gedachten, met schriftelijke cursussen een aanvang te ma ken, om bedoelde onderwijzers en ande ren die „de boot gemist hebben" op te leiden voor o.m. het PMS-diploma. Vakopleiding Voor de jongens die de lagere techni sche scholen doorlopen hebben, wordt op 1 oktober door de stichting vakopleiding uitgaande van particuliere bedrijven en vakverenigingen een internaat openge steld met een door het gouvernement ge subsidieerde toezichthoudende kracht. Overigens streeft Culturele Zaken voor het „platteland" naar een eenvoudige am bachtsleergang, aansluitend op het dorps- onderwijs. Op het ogenblik ontvangen ruim 33.500 Papoea's in Nederlands Nieuw Guinea on derwijs, het gros (27.500) op dorpsscholen. Daarnaast zijn nog circa 15.000 kinderen op ongesubsidieerde scholen. Nieuw Guinea telt op 1 september 1960 (gesubsidieerd) ruim 600 dorpsscholen, 21 vervolgscholen, 18 lagere scholen-b, 4 la gere scholen-a, 5 opleidingsscholen voor dorpsonderwijzers, 4 technische scholen, 7 primaire middelbare scholen, 5 muio's, 1 hbs en 1 kweekschool. Daarnaast zijn er ruim 250 ongesubsi dieerde dorpsscholen, 1 dito vervolgschool, 1 gedeeltelijke gesubsidieerde odo en 6 ongesubsidieerde theologische opleidingen. In totaal zijn er 1342 leerkrachten, waar van 645 inheemse 303 Europese en 394 1 uitheemse. Twaalf jonge Papoea's van de primaire middelbare school in Hollandia zullen op acht september voor verdere studie naar Port Moresby in Australisch Nieuw-Gui- nea vertrekken. Zes van hen zullen de zeven jaar durende opleiding aan de Me dical Sohool volgen en zes de cursus van vijf jaar aan de Technical Training School. De nieuwe cursus begint in februari 1961, maar de jongelui gaan reeds nu naar Port Moresby om de Engelse taal beter te le ren en om zich te oriënteren. Het is de bedoeling elk jaar zestien Pa poea's naar deze opleidingsinstituten te zenden. De Papoea's die de Medical School zul len bezoeken, zullen worden ondergebracht in ziekenhuisinternaten, samen met studen ten uit Australisch Nieuw-Guinea. De Me dical School heeft een standaard-program ma van de Australische Universiteit. Het laatste jaar worden de studenten assistent in de ziekenhuizen, waarna zij zelfstandig arts in Nieuw-Guinea zullen zijn. De moge lijkheid bestaat dat er in 1970 ongeveer 25 Nieuw-Guinese artsen zijn, die in Port Moresby zijn opgeleid. De zes technische studenten zijn uitblin kers in de wiskunde. De opleiding wordt na twee jaar gesplitst in radiotechniek en telefonie. In Nederlands Nieuw-Guinea be staat een groot tekort aan radiotechnici. Het is de bedoeling in de eerstvolgende jaren aan beide opleidingen Nederlandse docenten te verbinden voor de Nederlandse taal. Een ongeluk in een van de fabriekshal len van de „nationale staalindustrie" in De Steeg heeft het leven gekost aan de 28-jarige Giesbeekse arbeider Ribbers. De man, die met een mede-arbeider met een karweitje in de fabriekshal bezig was, is onder een verschuivende u-balk terecht ge komen en ten gevolge van zware inwendi ge verwondingen kort na opneming in het Velpse ziekenhuis overleden. Zijn 27-jarige mede-arbeider, die eveneens getroffen werd, liep ernstig letsel op, maar zijn toestand is redelijk. Het ongeluk werd ver oorzaakt door een kraan, die over een loopbrug door de fabriekshal rolt. De kraan had een last in een hoek van de hal ge deponeerd en rolde met loshangende takel ketting terug. Deze ketting bleef haken achter een uitsteeksel van een op de grond liggende zware u-balk. De balk kwam daardoor in beweging. Verdronken. In het Wantij te Dor drecht is het stoffelijk overschot gevonden van de 67-jarige heer A. Baars. De man moet enige dagen geleden zijn verdronken. Doordat hij alleen woonde had niemand Het onderzoek naar de herkomst van de stoffelijke resten, die dinsdag bij graaf werkzaamheden op het Hoogoventerrein in IJmuiden werden blootgelegd heeft nog geen positieve gegevens opgeleverd. Ondanks een nauwgezet onderzoek in de grond heeft men geen resten van kleding of iets anders gevonden. De drie skeletten lagen boven op elkaar en men vermoedt dat men de lichamen destijds voor het be graven ontkleed heeft om de kans op her kenning te verkleinen. Het eerste onder zoek deed vermoeden dat het hier stoffe lijke resten betreft van drie militairen waarschijnlijk twee mannen van middel bare leeftijd en een jongere, wiens leeftijd men schat op vijftien a twintig jaar. Om dat het terrein in de bezettingstijd deel uitmaakte van de Duitse kustverdediging, is het niet uitgesloten, dat hier drie leden van het ondergrondse verzet zijn betrapt en gefusilleerd. Ook houdt men rekening met de mogelijkheid, dat hier drie gewone burgers, die misschien toevallig op dit ter rein waren doorgedrongen, ter dood zijn gebracht. Omstreeks half acht woensdagavond is op het spoorwegemplacement te Maas tricht een uit de richting Heerlen komen de goederentrein tengevolge van een on juiste wisselstand tegen een stilstaande goederentrein gebotst. De machinist werd licht gewond. Hij werd naar een zieken huis in Maastricht overgebracht. De ma teriële schade is gering. Drie mensen zijn in Rotterdamse zieken huizen bezweken aan verwondingen, die zij bij verkeersongelukken hadden opgelo pen. De 75-jarige mevrouw M. Schoonmade- Van Breemen uit de Snellemanstraat te Rotterdam, werd vorige week bij het over steken aangereden door een auto. Zij over leed in het Westerziekenhuis. De 49-jarige B. S. van Doesburg uit de Bethlehemstraat te Rotterdam botste met zijn bromfiets bij het inhalen tegen een andere bromfietser. Hij overleed in het havenziekenhuis. Ook tengevolge van oversteken werd de 90-jarige G. de Kurver die in 'n woon ark op de Schaardijk woont, aangereden. Hij overleed in het Havenziekenhuis. DEN HAAG Omstreeks halfelf in de avond van 12 juli werd een peloton van het regiment Menno van Coehoorn in de Tapijnkazerne te Maastricht gewekt door een officier. „Jongelui, het is nu alarm. Russische troepen zijn West-Duitsland bin nengevallen. We dienen zo snel mogelijk achter het gebouw aangetreden te staan" In het donker kleedden de militairen zich snel aan. Later bleek dat zij waren opge roepen voor een nachtelijke alarmoefening In schriftelijke vragen heeft het C.P.N.- Tweede-Kamerlid Borst de minister van Defensie gevraagd of hij niet van mening is, „dat door het alarm slaan op deze wijze de sfeer van de koude oorlog en de geest van vijandschap tegen andere volken op zettelijk worden bevorderd en dat dit als ontoelaatbaar moet worden beschouwd". Minister Visser antwoordt onder meer, dat de betrokken officier op eigen initia tief deze wijze van alarmering heeft ge bruikt. De beide overige pelotons werden zonder de alarmerende woorden gewekt voor de oefening. Na onderzoek is overigens gebleken, al dus de minister, dat bij de militairen door deze wijze van alarmeren geen ongerust heid was ontstaan. „Men gedroeg zich rus tig en normaal". Het is gebruikelijk, aldus de minister, aan oefeningen een bepaalde veronderstelling ten grondslag te leggen. In deze geest werd de gedane mededeling opgevat. De minister gelooft niet, dat de gebezig de wijze van alarmering „de sfeer van koude oorlog en de geest van vijandschap tegen andere volkeren" heeft bevorderd Hij acht dan ook geen termen aanwezig voor een terechtwijzing aan de betrokken officier, zoals het Kamerlid had gevraagd. De 24-jarige A. Poort uit Utrecht is gis teren in de omgeving van Innsbruck zwaar gewond toen hij langs een rotswand naar beneden stortte. Hij is opgenomen in het ziekenhuis te Innsbruck. A. Poort en zijn vriend T. Zijlstra waren op weg van een berghut bij Neustift in het Subaital naai de Regensburger Hütte. Onderweg wilden zij Edelweiss plukken, waarbij Poort langs de rotswand is afgegleden en naar beneden is gestort. Advertentie Luister naar de BigBen-tips elke dag over Radio Luxem burg (208 en 49 meter). Direct na de weerberichten. PLASTIC REGENJASSEN zo klein, zo licht zo waterdicht Dodelijk ongeluk. De 67-jarige vee houder A. F. van Nierop uit de buurtschap De Banken (gemeente Uithoorn) is op zijn bedrijf bekneld geraakt in een grastrans porteur. Hij is kort na het ongeluk aan zijn verwondingen overleden. Hoogleraar. Aan dr. A. L. Janse de Jonge, thans hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, is opdracht ver leend aan de rijksuniversiteit te Utrecht onderwijs te geven in de pastorale psycho logie. Door trein overreden. Even buiten het station te Zevenbergen is het zwaarver- minkte lichaam gevonden van de 27-jarige ongehuwde fabrieksarbeider C. J. Traats uit Oudenbosch. De man is 's avonds waar schijnlijk over het stationsemplacement ge lopen en door een trein aangereden. Even verkleden. In Rotterdam dron gen inbrekers een kantoorgebouw binnen, waar zij niets van hun gading vonden, maar wel een enorme ravage aanrichtten. Via het dak gingen zij naar een meubel magazijn. Ook daar hebben zij zeer onbe hoorlijk huisgehouden. Een sprei sneden zij aan repen en bonden die aan elkaar. Daar langs lieten zij zich zakken op het vijf me ter lager gelegen dak van r-n kledingzaak. Binnen hebben zij zich van top tot teen in het nieuw gestoken. Totaal wordt voor f 1500 aan kleding vermist. Daar zijn enige kostuums en twee suëde herenjasjes bij. Directiemutatie Spoorwegbouwbedrijf. Op 31 augustus aanstaande zal prof. ir. J. L. A. Cuperus wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie van directeur van de n.v. Het Spoorweg bouwbedrijf neerleggen. Hij wordt per 1 september aanstaande opgevolgd door ir. B. van Bilderbeek, voorheen chef van de dienst van de exploitatie van de n.v. Ne- derlandsche Spoorwegen. Congres reserve-officieren. In Rotter dam wordt gedurende vier dagen het der tiende congres van de Confederation inter- alliee des Officiers de reserve, de inter nationale organisatie van reserve-offi cieren, gehouden. De minister van Defen sie, ir. S. H. Visser, heeft het congres ge opend. President van het congres is de Deense maioor Arne Hoff. Er zijn ongeveer 150 deelnemers. Stuk toren viel. Bij het slopen van de niet meer in gebruik zijnde televisie toren in Bussum is een ijzeren buis van vijfeneenhalve meter lengte en met een gewicht van 21 kilogram van een hoogte van 27 meter naar beneden gevallen. Enige tijd geleden werd een nieuwe toren in Hil versum in gebruik genomen waardoor de staalconstructie in Bussum overbodig werd. De politie liet het werk stilleggen. Tegen de aannemer, die de toren voor de sloop bij aanbesteding had gekocht werd proces verbaal opgemaakt. Opbrengst. Van de opbrengst van de aan de Haagse American Protestants Church verkocht Expo-kapel heeft men in Brussel een protestants informatiecentrum gebouwd, dat geleid wordt door de Brus selse predikant ds. P. Fagel. Advertentie BEVERWIJK HAARLEM ZAANDAM Kruisstraat 25 Haarlem - Tel. 12921 Celibraat en diakenschap, oecumene ook op het gemeentelijke vlak, hervormingen in het kerkbestuur, oorlog en vrede, dat zullen agendapunten zijn op de door de bekende Pleingroep van pater Simon Jels- ma m.c.s. te houden Concilie-academie. Plein 1960 wil een eigen bijdrage leve ren aan de voorbereiding van het r.k. oecumenisch concilie. Daartoe wordt van september tot maart een academie gehou den met zeven plenaire bijeenkomsten en zes series van drie sectie-bijeenkomsten. Alle vergaderingen worden in Den Haag gehouden. Begonnen wordt met een ple naire zitting, waarop de agenda ter sprake komt. De resultaten van de besprekingen zullen in rapporten worden vastgelegd. Ze zullen later gepubliceerd worden. Woensdagavond is in de Boerhaave kliniek te Amsterdam overleden de heer U. F. M. Dellaert, oud-directeur van Schiphol, die jaar met pensioen eind juni van dit ging. De vlag van de luchthaven ging halfstok. Het weer in West-Europa wordt voort durend verstoord door een lagedrukge bied. Hoewel de luchtdrukverschillen over het algemeen niet groot zijn, kunnen in het lagedrukgebied toch een aantal centra worden onderscheiden. Een ervan trok vanochtend dicht langs Nederland en gaf aanleiding tot regenval die hier en daar zwaar was. Zo viel in Zierikzee 33 mm regen in slechts 2 uur tijds. Een andere kern lag vanochtend voor de ingang van het Kanaal. Deze trok in noordoostelijke richting. Tussen IJsland en Schotland is intussen een hogedrukgebied tot ontwikkeling geko men, dat zich ook over Scandinavië uit breidt. Van onmiddellijke betekenis voor het weer in Nederland is dit echter niet. Het ziet er n.l. naar uit dat ook morgen het weer onder invloet zal staan van het in het begin genoemde lagedrukgebied, zodat het onbestendige weer aanhoudt. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen buiten- en binnenland van gisteren. Neerslag laatste 24 uur 60 .5 "§2 Den Helder zwaar bew. z 20 Ypenburg regen ono 21 Vlissingen regenbui o 20 Eelde zwaar bew. w.stil 22 De Bilt regenbui w.stil 22 Twente mist w.stil 23 Eindhoven regen ono 23 Zd-Limburg onv/eer o 24 Zaterdag 27 augustus Zon op: 5.43 uur, onder: 19.39 uur. Maan op: 11.18 uur, onder: 21.54 uur. Maanstanden 29 aug. 20.23 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 27 augustus Hoog water' 6.34 uur en 18.56 uur. Laag water: 2.23 uur en 14.35 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca L.issabon bew. mist zwaar regen mist mist zwaar bew. regen onweer onweer zwaar bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew zwaar bew. onbewolkt licht bew. half bew. half bew. mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. zwaar bew. half bew. w.stil w.stil w.stil n w.stil w.stil no o wnw zzw z w.stil nnw w.stil zzo zzo w.stil no ozo o w w.stil w.stil w.stil no z w.stil wnw 18 20 17 21 14 21 22 21 25 20 28 32 25 28 28 28 30 28 27 29 32 31 32 30 30 30 25 ei 0.4 0.6 1 0.5 3 3 2 10 1 0 9 0.1 16 0 1 8 7 7 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2