Onlusten in Leopoldstad bij begin van Afrikaans overleg RYNBENDE' S NIEUW BOOD Hulde... Lexi Goud voor een WERELDNIEUWS NAAIMACHINES ARABISCHE TWEESPALT INZAKE VLUCHTELINGEN UNO-troepen ontnamen politie, die op stakers vuurde, haar munitie wereldmerk rom America's Best Tobaccos Op de ^"Praatdtoe/ Begroting van het UNO- optreden in Kongo Nederlandse bijdrage per jaar vier miljoen? Automatisch telefoon verkeer met Duitsland uitgebreid Geen stappen van OAS tegen Cuba te wachten Atoomonderzeeër van V.S. bereikte Noordpool Jordanië vreest voor een ,staat-in-de-staat Levenslang wegens spionage geëist tegen Oostduitser Kijktijden voor „Echo I" Leiders van Algerijns front in Frankrijk veroordeeld VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1960 20 voor ccn gulden GOUD omdat onze eigen meiangeurs i >f in Amerika de beste tabakken kj - ter plaatse kopen. een GULDEN omdat de verkoop van de Lexies over de gehele wereld zo enorm groot is. De Nederlandse regering zou volgens een voorlopige berekening bijna 4 miljoen gulden per jaar minder dan 0,03 per cent van de rijksbegroting 1960 aan de militaire en technische hulp van dc UNO in Kongo moeten bijdragen. De secre taris-generaal heeft nog steeds geen kos- tenbegroting aan de Algemene Vergade ring voorgelegd, maar in bevoegde krin gen neemt men aan, dat de instandhou ding van het militaire en civiele UNO-ap- paraat in Kongo tenminste honderd mil joen dollar (380 miljoen gulden) per jaar zal gaan kosten. Indien dit bedrag niet in een speciaal fonds, maar in de gewone jaarlijkse be groting zou worden ondergebracht, zou dat een stijging van het UNO-budget van ruim 63 miljoen dollar tot meer dan 163 miljoen dollar betekenen. De Nederlandse bijdrage voor 1960 bedroeg, volgens de contributieschaal, 1,01 pet. van het totale budget. En dat percentage zal ondanks de toelating van nieuwe leden wel gehand haafd blijven, zodat het Nederlandse aan deel in de begi-oting voor 1961 in dat ge val op ongeveer 6,5 miljoen gulden kan worden geschat. Hierbij komen dan nog de jaarlijkse bijdragen aan de technische hulp en de gespecialiseerde organisaties. Bij de berekening van de kosten moet een duidelijk onderscheid worden gemaakt tussen de financiering van de troepen macht, die in Kongo opereert, en de niet- militaire uitgaven. De instandhouding van het schaduwkabinet van Hammerskjoeld, dat in Leopoldstad zetelt en dat de Kon golese regering civiele bijstand verleent, zou volgens een ruwe schatting enkele tientallen miljoenen dollars per jaar gaan kosten. In dit bedrag is ook begrepen een deel van de materiële hulp aan Kongo. De kosten voor het functioneren van de ongeveer 15.000 man sterke strijdmacht zullen waarschijnlijk nog hoger komen te liggen. Voor de UNO-politiemacht in het Nabije-Oosten, die slechts 5500 man omvat, was voor 1960 al ruim 20 miljoen dollar uitgetrokken en men neemt dan ook aan dat voor de militaire operaties in Kongo tenminste het drievoudige nodig zal zijn. In de loop van de volgende maand zal voor de telefoonabonnees van de netten Amsterdam (met Ilpendam, Broek in Wa terland, Schellingwoude, Halfweg en Landsmeer), Den Haag en Rotterdam de mogelijkheid tot het voeren van automati sch telefoonverkeer met West-Duitsland worden uitgebreid met een aantal netten, waarvan de netnummers alle beginnen met 04 Tegelijkertijd zullen de Rotterdamse te lefoonabonnees dan langs automatische weg de Westduitse abonnees kunnen be reiken. Alle netten waarvan de netnum mers beginnen met 02 en 05 en die nu reeds bereikbaar zijn voor de Amsterdam se en Haagse abonnees. Voor de Rotter damse abonnees was dit tot dusverre slechts ten dele het geval. LEOPOLDSTAD (Reuter) Bij de ope ning van de conferentie van Afrikaanse staten, welke in Leopoldstad wordt ge houden, heeft de politie over de hoofden van een duizendtal demonstranten gescho ten. die het aftreden van premier Loe- mncmba eisten. De politie voerde met ge weren een charge uit onder de demon stranten, die met spandoeken zwaaiden, waarop het heengaan van de „fascistische I.oemocmba" werd geëist. Later maakte de politie van de vuurwapens gebruik, waarbij meestal in de lucht werd gescho ten, hoewel ook wel rechtstreeks op de terugtrekkende betogers werd gericht. Terwijl de demonstratie aan de gang was, schalde uit luidsprekers dc stem van premier Loemoemba, die sprak over de Afrikaanse solidariteit. De politie arres teerde ongeveer twintig demonstranten, die met stokslagen en schoppen in een gepantserde gevechtswagen werden ge dreven. Twee Europese verslaggevers wer den mishandeld, terwijl van een van hen een camera werd afgepakt. Loemoemba zei bij de opening van de conferentie dat Kongo er de voorkeur aan geeft de prijs te betalen voor onmiddellijke onafhankelijkheid. „Een deel van deze prijs vormen de betogingen, die u zojuist hebt gezien en die voorbereid zijn door de imperialisten," aldus Loemoemba. Hij gaf een aantal doelen aan voor de conferentie, waaronder overleg over de oprichting van een Afrikaans radiostation in Leopoldstad, dat het gemeenschappelijk eigendom van de Afrikaanse landen moet worden en stichting van een centrum voor weten schappelijk onderzoek in Leopoldstad, waarin vertegenwoordigers van alle Afri kaanse landen moeten kunnen werken. Hierna voerden vertegenwoordigers van andere Afrikaanse landen het woord. Zij legden hun korte verklaringen af voor een half lege zaal. De Kongolese minister van Buitenlandse Zaken, Bomboko, die de zit ting hierna tot vrijdag verdaagde, ver klaarde dat verscheidene delegaties opge houden waren door vervoersmoeilijkheden. Op de Liberiaanse minister van Buiten landse zaken na is er geen enekele Afri kaanse minister op deze conferentie aan wezig. UNO-triomf Eerder op de dag was de Kongolese po litie in actie geweest tegen een betoging van naar schatting 1500 Afrikaanse stakers bij de textielfabriek van „Utexleo", nabij het tijdelijk hoofdkwartier van de UNO in Leopoldstad. Ook hier opende de politie het vuur op de betogers. Twee Kongolezen werden in de benen geschoten. De politie begon de staker uiteen te ranselen. Op dat moment verschenen in jeeps aangevoerde Ghanese- militairen, die de politie sommeerden de SAN JOSé, Costa Rica (UPI) De Cu baanse minister van Buitenlandse Zaken Raoel Roa heeft donderdag verklaard, dal zijn land de Russische hulp in geval van een Amerikaanse aanval niet kan af slaan. „Wij zijn van de Sovjet-Unie afhan kelijk," aldus Roa, „omdat de andere La tijns-Amerikaanse landen niet sterk ge noeg zijn om ons hulp te bieden." „Ove rigens is het Amerika en niet Rusland, dat de vrede op het westelijk halfrond be dreigt," zei de Cubaanse minister. Na het beëindigen van zijn redevoering verliet hij echter niet de vergadering zo als hij eerder gedreigd had te zullen doen. Men neemt aan dat Roa zich heeft bedacht, nadat verschillende gedelegeer den van Latijsamerikaanse landen onder aanvoering van Mexico en Venezuela een beroep op hem hadden gedaan om te blij ven. Cuba heeft in de Venezolaanse minister van Buitenlandse Zaken, Ignacio L. Ar- caya, een vurig pleitbezorger gevonden, voor zijn standpunt. Arcaya zei, dat zijn regering zich krachtig zou verzetten tegen elke maatregel, die de ministers van de organisatie van Amerikaanse staten zou den uitdenken, welke zou kunnen worden beschouwd als een beperking van de de mocratische vrijheid van een land, onder het mom van bestrijding van het commu nisme. De Venezolaanse minister leverde ook critiek op de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Herter, die de betrekkingen, welke Cuba met de Sov- iet-Unie onderhoudt, had vergeleken met het binnenhalen van het paard van Troje. Vele gedelegeerden zagen weinig heil in het eensgezind besluiten tot het nemen van stappen tegen Cuba, nu dit land zich zo duidelijk had uitgesproken over zijn stand punt inzake het aanvaarden van de Rus sische steun. Naar verluidt zou Mexico een resolutie hebben ontworpen, waarin werd gevraagd dat Cuba opnieuw zou verklaren vertrou wen te hebben in het systeem van de Or ganisatie van Amerikaanse Staten dit ten einde de stemming over een Colombiaans voorstel te voorkomen, waardoor de con fererende ministers uitdrukkelijk de bui tenlandse inmenging in Amerikaanse aan gelegenheden zouden moeten verwerpen. WASHINGTON (AFP) De Amerikaan se atoomonderzeeboot „Seadragon" heeft de noordpool bereikt, aldus heeft het mi nisterie van Marine in Washington meege deeld. Het schip vaart in noordoostelijke richting door de Canadese archipel. De commandant had de laatste tijd geen mede delingen gedaan over zijn positie, waar schijnlijk ten gevolge van het feit, dat hij geen opening in het ijs kon vinden om de antenne uit te steken en radiocontact tot stand te brengen. (AFP en Reuter) De commandant kapitein-luitenant-ter-zee Steele, heeft nu geseind dat de „Seadragon" er in is ge slaagd de noordpool via de Canadese ar chipel, dat wil zeggen zonder het Ameri kaanse continent te verlaten, te bereiken. De vaart is gedeeltelijk onder en gedeelte lijk boven water volbracht. Amerikaanse zeelieden, die de „Seadra gon" hadden verlaten, speelden aan de noordpool een partijtje baseball. De zon rcheen helder en het vroor maar twee gra den Celsius, aldus de radioboodschap van kapitein-luitenant Steele. Advertentie Zo jonges! Daar zijn we dan weer met z'n allen! Stoer, met weer ons beste been tje vóór. Van je Hópla! We léven! Daar gaan we, zeg ik, soms nog even struike lend, maar we leven in het veilige besef dat we worden ópgetrokken, in toom ge houden door het tuig! (figuurlijk gespro ken dan) En bij de eerste halte om uit te blazen van dat allereerste begin, ko men de verhalen van jullie, over Gdynia, Waldbröl en de Moldau, van Oslo en het Hardanger Fjord, van Vigo en Sevilla, en noem-maar-óp! Maar dan kom ik met mijn genoten blij heid op dat kleine eilandje in de Noord zee; van m'n eerste wandeling daar, dat bordje met het verzoek de orchideeën en de blauwe zeedistels niet te plukken a.u.b. om.dat het de schoonheid van de Flora zou schaden. En van mijn gesprek met de dok ter die me vertelt dat er behalve zijn Flatje, één één vrachtwagen en een busje, geen auto's op het eiland worden toegela ten. Dan vertel ik ook wel over dat strand van zeker een halve kilometer breed met een zilveren branding, een spel van hel witte stapelwolkeni, die kruip-door sluip- door spelen met de zon. In mijn tijdelijke thuis, met uitzicht op de zee die wisselt van blauw tot grauw tot lichtgroen, is geen radio of televisie, zelfs geen klok m.et haar tikken als een eindeloos monotoon gegooi van kiezelsteentjes in de poel der eeuwigheid. Daar is wél een dozijn-voudige verschei denheid van zeevogels en in de bossages de fazanten en de konijnen, tam als eer tijds in het paradijs. En waar ter wereld vind je nog bij het begin van alle paden die naar de stille bossen voeren, émaille bordjes waarop te lezen staat: Uitslui tend toegankelijk voor wan delaars en berijders van rij wielen zonder hulpmotor! Wandelaars hebben voor rang! Och dan toch! Wat een burgemeester! En wat zijn me daar de vaderen vróéd! En nou gaan we dus weer verder. Voor uit maar! Het tuig wacht, (figuurlijk) Mao.r nu willen jullie waarschijnlijk we ten waar. Manlief, stap in een piper-cub, of hoe heet zo'n ding. vlieg over de Wadden, en als je goed kijkt zie je wel ergens, in een reep goud van zon-in-'t-water, een wit en groene plek door zilver omboord. Maar je moet góéd kijken, want om het te zien heb je schier een monniksoog nodig. Jan van Ees Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE G M f* G I GROTE HOUTSTRAAT 181 81 la L TEL. 1444' Overschot. De Verenigde Staten züllen on middellijk Pakistan en Indonesië raad plegen over een eventueel overnemen van het Amerikaanse overschot aan rijst. Dit is bekendgeworden nadat de voorzitter van het senaatscomité voor buitenlandse betrekkingen, J. William Fulbright, de correspondentie over de ze zaak had vrijgegeven. Binnengesmokkeld. De Canadese bereden politie heeft in Toronto drie vooraan staande leden van de Chinese gemeen schap in deze stad gearresteerd. De drie mannen worden beschuldigd van het op illegale wijze in het land brengen van duizenden Chinezen gedurende de afge lopen tien jaren. Postzegels. De Amerikaanse regering heeft bij de Tsjechoslowaakse regering geprotesteerd tegen het feit, dat Ameri kaanse brieven, gefrankeerd met post zegels met de beeltenis van wijlen pre sident Masaryk, door de Tsjechische P.T.T. zijn teruggezonden. De postzegel maakt deel uit van een serie „kam pioenen van de vrijheid", waarin ook afbeeldingen van Lafayette, Bolivar en wijlen president Magsaysay van de Phi- lippijnen voorkomen. Optreden. De Democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap. John Kennedy, heeft verklaard dat hij wanneer hij wordt gekozen alle landen zal vragen een verklaring te tekenen om met de Verenigde Staten met spoed en beslistheid op te treden tegen elk land in het Nabije Oosten dat een aanval op een buurstaat doet. Kennedy wil als president al zijn gezag aanwenden om een conferentie tussen de leiders van de Arabische staten en Israel tot stand te brengen ter regeling van de diverse geschillen. Sabotage. Het onderzoek naar de brand in de „Hannoversche Treue" bij Salzgitter die 19 juli 33 mijnwerkers het leven kostte, heeft talrijke feiten aan het licht gebracht die wijzen in de richting van sabotage. De onderzoekei's worden in hun overtuiging gesterkt door het feit dat afgelopen dinsdag een poging tot brandstichting werd ontdekt. Een arbei der ontdekte in een zijgang, waar een sterke luchtstroom doorheen gaat, een brandend stuk karton onder een stapel mijnhout. Hulpverlening. Een commissie van de Amerikaanse senaat en het Huis van Afgevaardigden heeft overeenstem ming bereikt over een bedrag van 3.722.350.000 dollar voor buitenlandse hulpverlening gedurende het financiële jaar 1960-1961. Dit is 559.354.000 dollar minder dan het bedrag, waarom Eisen hower oorspronkelijk had verzocht. Se naat en Huis van afgevaardigden had den verschillende bedragen voor buiten landse hulpverlening gevoteerd. Afzender. De 37-jarige in Basel woonach tige Duitser Robert Reichel heeft, naar de politie te Dusseldorp donderdagavond meedeelde, bekend dat hij het bompak- ket heeft gestuurd, dat bij de minister van justitie van Noordrijn-Westfalen. dr. Otto Flehinghaus was bezorgd. Reichel zou op wraak hebben gezonnen omdat hij enkele jaren geleden bij 'n grondtransactie een zwaar verlies had moeten incasseren. BEIROET (UPI) Twee Palestijnse leiders, die beiden beweren de Palestijn se vluchtelingen te vertegenwoordigen, zijn gisteravond voor de raad van minis ters van buitenlandse zaken van de Ara bische Liga verschenen. De eerste was Haj Am in al Husseini, de vroegere groot moefti van Jerusalem die het hoofd is van de Arabische hoge commissie in Palesti na. Hij drong er bij de ministers op aan om de een miljoen vluchtelingen hun po gingen te laten voort zetten om het ge bied, dat zij vroeger bewoonden, van Is rael terug te krijgen. Husseini zei dat aan deze mensen, van wie er thans veel in Jordanië wonen, moet worden toegestaan, dat zij hun eigen toekomst, bepalen, „even als de Algerijnen hun eigen zaken rege len." Een ander pleidooi hield de heer Moe- nir Rayes, die zei te spreken namens de vluchtelingen, die in het gebied van Gaza leven, dat onder toezicht staat van de Ver enigde Arabische Republiek. Het neteligste probleem de toekomst van Palestina is in de conferentie naar voren gebracht, terwijl Jordanië dat zich verzet tegen elke actie om de Palestijnse vluchtelingen tot een aparte staat te for meren, dreigt van de conferentietafel weg te lopen. Het enige feit, waarover de Jordaanse gedelegeerden hun voldoening hebben uit gedrukt is een resolutie, waarin wordt ge zegd, dat aan politieke vluchtelingen niet mag worden toegestaan, dat zij deelne men aan politieke acties, welke zijn ge richt tegen andere Arabische staten. I Naar in Marokkaanse kringen verluidt zou deze resolutie zijn ingediend in de hoop, dat zij Tunesië zou doen terugkeren in de Liga. Tunesië heeft de Arabische Liga geboy- cott sinds 1958, toen het land de Verenig de Arabische Republiek ervan beschuldig de, dat deze de uit Tunesië gevluchte Sa- lah Ben Joessef Cairo als basis liet ge bruiken voor zijn activiteiten tegen de Tu nesische regering. De Verenigde Arabische Republiek heeft het probleem van een „Palestijnse een heid" ter tafel gebracht. Zij en Irak zijn voorstanders van een afzonderlijke Pales tijnse staat en een leger van uit Israel gevluchte Palestijncn. Velen van hen ver blijven thans in Jordanië en de regering van dat land is tegen het voorstel van de V.A.R. en Irak. De gedelegeerden van het Hasjemietische koninkrijk hebben ge dreigd de conferentie in de steek te zul len laten, wanneer het voorstel in bespre king zou worden gebracht. BERLIJN (Reuter) Een openbare aan klager te Dresden heeft levenslange ge vangenisstraf geëist voor de 55-jarige Oost- duitse luchtvaartingenieur Manfred Ger- lach wegens spionage, aldus heeft het Oostduitse persbureau, ADN, donderdag avond gemeld. Deskundigen hebben vastgesteld, dat het materiaal, dat. Gerlach ter beschikking van de Westduitse geheime dienst heeft ge steld, voldoende was om een duidelijk beeld te geven van de plannen en de produktie van de Oostduitse vliegtuigindustrie. De rechtbank zal maandag vonnis wij zen, aldus ADN. Hoorbaar. Een Londense arts heeft een „sprekend brein" uitgevonden, dat een chirurg tijdens de operatie waarschuwt als zich in de toestand van de patiënt veranderingen mochten voordoen. Het apparaat zet de elektrische activiteit van de hersenen om in hoorbare sig nalen, zodat de chirurg zijn ogen niet meer van zijn patiënt behoeft op te slaan om op het grafisch beeld te kij ken. Drankzucht. In Wenen wonen tien a vijf tienduizend chronisch drankzuchtigen, die eigenlijk opgenomen zouden moe ten worden terwijl nog een dertigdui zend anderen voortdurend onder dok- terstoezicht zouden moeten staan. De stedelijke gezondheidsdienst wil nu het voorkomend toezicht op drankzuchtigen doeltreffender gaan organiseren. Inhaler. Woensdagavond is nabij Olimpo in de Braziliaanse staat Sao Paulo, een snelrijdende autobus van een brug in de Turvo-rivier gestort. Van de 66 jon gelui in deze autobus kwamen er 58, allen tussen 13 en 20 jaar, om het le ven. De chauffeur wilde een voor hem rijdende bus, waarin evenals in de zijne leden van het voetbalteam en het mu ziekkorps van een handelsschool zaten, inhalen en raakte daarbij de macht over het stuur kwijt. De sterrewacht in Utrecht deelt mede, dat ook in de komende nachten de Ameri kaanse ballonsatelliet „Echo" weer over zal komon en wel op de volgende tijden: 26 aug.: 21.16 uur vrij hoog, 23.19 uur hoog, 01.23 uur laag; 27 aug.: 20.54 uur hoog. 22.57 uur hoog, 01.01 uur laag; 28 aug.: 22.35 uur hoog, 24.40 uur vrij hoog; 29 aug.: 22.13 uur hoog, 24.18 uur vrij hoog; 30 aug.: 21.53 uur hoog, 23.57 uur vrij hoog; 31 aug.: 21.31 uur hoog. 23.34 uur vrij hoog aan de horizon. wapens af te geven. De geweren en de pis tolen werden ontladen en daarna, zonder munitie aan de politie teruggegeven. De Ghanese militairen, onder bevel van kolo nel Anhkrah, wisten daarna aan een zacht lijntje de stakers uiteen te krijgen. De stakers deden gewillig wat hun gezegd werd en juichten de Ghanese UNO-solda- ten toe. Opmars in Kasai? LEOPOLDSTAD (U.P.I.) De duizend man sterke afdeling van het Kongolese nationale leger van premier Loemoemba zou zonder tegenstand te hebben ontmoet, van het legertje Baloeba's van Albert Kalondji door de provincie Kasai zijn op gerukt en de grens van Klanga Ihans tot op ongeveer vijftig kilometer zijn gena derd. Tsjombe heeft intussen een lading wa pens gezonden naar de hoofdstad van de provincie Kasai, Bakwanga, doch volhard de in zijn weigering om troepen te sturen. De UNO-trocpcn in deze streek komen ner gens tussenbeide in wat zij een interrfe aangelegenheid vinden. (Belga) De Kongolese radio heeft, woens dagavond een communiqué van het pro vinciesecretariaat van Kasai uitgezonden; waarin wordt gemeld, dat „een van de Belgen, die de aanvallen van de Baloeba tegen dc Locloea in die slreken leiden, op het front is gesneuveld". „Hij droeg zwar te kleren en zijn gezicht was zwart ge maakt om op de Kongolezen te gelijken. De Kongolese en de internationale openba re mening moeten zich rekenschap geven van de kuiperijen van de Belgen in Kongo die het geschil tussen Baloeba en Loeloea aanwakkeren." Een automatische camera in de gondel maakte deze opname van de Ameri kaanse luchtmachtkapitein Joseph M. Kittinger aan het begin van zijn on langs volbrachte ruim 20 kilometer diepe vrije i-al uit een ballon. De fraaie achtergrond van dit plaatje wordt gevormd door een wolkendek boven de woestijn van Nieuw Mexico. MELUN (UPI) Een krijgsraad in de Franse stad Melun heeft twintig Algerij nen, die deel uitmaakten van twee onder grondse organisaties in Frankrijk, tot ge vangenisstraffen en geldboeten veroordeeld wegens misdaden tegen de veiligheid van de staat. Aniar Kouanis, de leider van een der twee organisaties, kreeg de zwaarste celstraf, vier jaar. De leden van de ande re groep werden beschuldigd van het in zamelen van gelden in en rondom Melun voor het Algerijnse opstandelingenleger overzee. Volgens het hof hadden de organisaties tussen de 600.000 en 1 miljoen franks per maand ontvangen van het Algerijnse Be vrijdingsfront om te verdelen onder de gezinnen van door de Fransen gearresteer de Algerijnen in en om Melun. Advertentie Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3