Nieuw plan aangepast ontwikkeling van het aan de verkeer Bestemming uitsluitend voor dagbezoekers en kampeerders TAXI 13000 Vier ton gevraagd voor stichting van St. Bernardusschool -;,v -U: hi ff/ i Sgp SCHOOLBOEKEN Boekhandel VEKO 'rltit BADPLAATS BLOEMENDAAL AAN ZEE Bromfietser botste tegen auto p V itf§ r -■ Nood-kleedlokaal op sportterrein Prins Bernhardlaan VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT b U' J Indien de voortekenen niet bedriegen wordt het ernst met de plannen de „badplaats Bloemendaal aan Zee" op te bouwen. Binnenkort zal de gemeenteraad van Bloemen- daal het uit 1952 daterende uitbreidingsplan wijzigen, waarbij opnieuw rekening is gehouden met een plan van de architect de heer A. Komter uit Amsterdam. Dit plan is in hoofdzaak een verkeersplan; de plaatsen voor bebouwing van restaurants, een badinrichting en winkels zijn wel aangegeven, maar voor de architectonische vorm geving is nog geen opdracht gegeven. Het huidige parkeerterrein met fietsenstalling zal twee keer zo groot worden als het thans is en plaats bieden aan duizend auto's. Aan de noordzijde kunnen ook nog achthonderd auto's geparkeerd worden. Een derde terrein is «gedacht voor toeneming van 10.000 bromfietsen en fietsen. Bij het strand is een groot plateau ontworpen met een badinrichting, waar achtentwintighonderd personen per dag gebruik kunnen maken van honderd cabines en met een uitzicht toren van twaalf meter, welke onder meer ingericht zou kunnen worden voor de politie. Burgemeester dr. D. H. Peereboom Vol ler deelde ons in een gesprek mee, dat er al vele jaren plannen gemaakt zijn het einde van de Zeeweg als een waardige badplaats in te richten. „Er wordt al vijf entwintig jaar gedacht en daarom moeten de plannen wel doordacht zijn", merkte de burgemeester op, die enthousiast is over hetgeen architect A. Komter ontwor pen heeft. Rekening is gehouden met al lerlei mogelijkheden in de toekomst speci aal met de grote toeneming van het ver keer. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft reeds in 199*2 een uitbreidingsplan vastge steld, dat Gedeputeerde Staten voor een belangrijk deel hebben goedgekeurd. Het nieuwe plan verschilt in principe niet veel van het oude en houdt rekening met het feit dat de kust voor de gehele randstad Holland buitengewoon kwetsbaar is, maar ook effectief recreatiegebied. De burgemeester herinnerde er aan, dat het strand voor de recreatie bijzonder in trek is, niet alleen op een aantal warme dagen in de zomer, maar ook in andere jaargetijden. Tegenwoordig wordt het strand het gehele jaar door bezocht en daarom is het nodig een grote stroom van bezoekers iets te bieden. Dagbezoekers Zandvoort of andere badplaatsen behoe ven niet bang te zijn voor concurrentie van Bloemendaal. Bij de opzet is rekening ge houden met het feit, dat de bezoekers van Bloemendaal aan Zee dagbezoekers en kampeerders zullen zijn. Daarom zijn ho tels en pensions niet in het plan opgeno men. Dit laatste ook omdat het anders in strijd zou komen met het Nationale plan. Misschien zal er later een mogelijkheid worden geschapen een motel te bouwen, waar men één nacht kan verblijven, maar dit hangt af van de toekomstige ontwik keling der badplaats. Verkeersplan De burgemeester merkte op, dat de taak van Bloemendaal is de recreatie te be vorderen. Daarom moeten wegen en par keerruimten worden aangelegd. De bouw van restaurants en dergelijke dient over gelaten te worden aan particulieren. Het tot ontwikkeling brengen van het nieuwe plan zal tonnen kosten, mogelijk een half tot één miljoen gulden. Door verpachtin gen hoopt.de gemeente in de toekomst een compensatie van de kosten te verkrijgen. „De Zeeweg is een mooie toerweg, die eigenlijk ten gerieve van Zandvoort is aangelegd", merkte architect Komter op, toen hij zijn plan toelichtte. „Vele auto mobilisten hebben immers de neiging aan het einde van de Zeeweg door te rijden. Komt er een nieuwe badplaats dan zal dat anders worden". De heer Komter vertelde, dat zijn plan in hoofdzaak een verkeersplan te noemen is. Enige jaren geleden heeft prof. ir. Zwiers uiteengezet hoe een „plateau" met badinrichting en uitzichttoren tot stand zou kunnen komen en deze gedachten zijn in het plan opgenomen. De bestaande dubbele rijbaan met mid denberm van het laatste deel van de Zee weg over een lengte van 375 meter zal bestemd worden voor 't doorgaand verkeer naar Zandvoort. Voor het verkeer naar Overveen is een weg aan de oostzijde van het nieuwe parkeerterrein ontworpen. Tus sen deze wegen ligt het hoofdautoparkeer- terrein met een capaciteit van duizend auto's. 1-Iet parkeerterrein zal een paar meter lager liggen dan de wegen, waar door het landschappelijk schoon zo wei nig mogelijk wordt aangetast aldus de heer Komter. Een noodzakelijkheid is, dat fietsers en voetgangers op ongeveer hetzelfde punt de beide autowegen zullen kruisen. Te grote moeilijkheden zal dit niet behoeven op te leveren omdat er tussen de beide wegen een rustpunt zal zijn. Wel is er één tun nel voor fietsers ontworpen, n.l. daar waar deze van het rijwiel-parkeerterrein komen en de beide parallelwegen moeten kruisen om het rijwielpad naar Overveen te kun nen bereiken. Plateau Op het grote plateau aan het eind van de Zeeweg zullen geen voertuigen wor den toegelaten. Een twaalf meter hoge toren voor de aankomenden al van ver zichtbaar markeert het belang rijkste bouwwerk in het plan: de tegen de duinhelling gebouwd badinrichting. Op het plateau zal men een uitzicht hebben over strand en zee. Wie niet tot de badinrichting wil afdelen, kan op een van de naar zee gekeerde banken van het uitzicht genieten. Een trap leidt naar het grote zonneterras waarop een restaurant aansluit. Er is een reeks dagwinkels geprojec teerd en op een hoger gelegen plateau zou een café-restaurant kunnen worden ge bouwd. Dit is eveneens het geval met het gebouw, dat men in het ontwerp aantreft zuidelijk van het plateau, ongeveer tegen over de uitzichttoren. Er is plaats voor gemaakt op het duin. waaro vóór de oor log het Ronde Huis heeft gestaan. Omdat men van daar een prachtig uitzicht heeft over strand, zee en duinen zou het een zeer aantrekkelijk punt kunnen zijn voor een goed restaurant met terras of voor een motel. De restaurant-bedrijven zijn, wat situa tie en karakter betreft, zeer verschillend gedacht om concurrentie tussen de ver schillende objecten uit te sluiten. De moeilijkheid voor de ontwerper van dit plan was om met een gering aantal be bouwingsmogelijkheden toch een kern te suggereren. Ten slotte zij meegedeeld dat de bebou wing, die er nu is, een tijdelijk karakter heeft, behalve het caravankamp „Helm gat", dat in stand zal blijven. Advertentie ZIJLSTRAAT 98 TELEFOON 11706 In 1955 was een commissie, bestaande uit ir. L. H. Jacob son, G. van der Veen en prof. ir. H. T. Zwiers, onder leiding van de toenmalige wethouder A. van Geluk gereed met een plan over de mogelijkheid tot vestiging van een badinrichting bij het Bloe?nendaalse strand. Een afbeelding van de bad gelegenheid, welke ook in het nieuwe plan is opgenomen- Architect A. Komter uit Amsterdam heeft een plan gemaakt van de toe komstige ontwikkeling van de bad plaats Bloemendaal aan Zees Een over zicht van de situatiegezien van de duinen aan de zuidzijde van de Zee weg. Langs het strand is de badinrich ting met uitzichttoren gedacht. De weg naar Zandvoort het laatste deel van de tegenwoordige Zeeweg komt aan de rechterzijde van een parkeerterrein voor duizend auto's en een nieuwe weg van de boulevard naar de bestaande Zeeweg aan de linkerzijde van dit ter rein. Aan de noordzijde van de Zeeweg is een terrein voor het stallen van tien duizend bromfietsen en fietsen ont worpen. In het plan zijn enkele ge bouwen voor restaurants opgenomen. Donderdagavond om vijf over zeven is een zestigjarige minder valide arbeider uit Haarlem op het kruispunt Zijlbrug— Zijlsingel in Haarlem met zijn bromfiets tegen een auto gebotst en gewond. De bromfietser reed over de Zijlsingel in noordelijke richting en verleende vol gens de opgave van de politie geen voor rang aan de personenauto die van de Zijlbrug de Zijl weg opreed. De bromfiet ser werd door het voorspatbord van de auto geraakt en viel met het hoofd dooi de voorruit. Hij kreeg twee hoofdwonden, terwijl zijn beide voeten werden gekneusd. Na in het Grote Gasthuis te zijn behan deld werd de man naar zijn woning ge bracht. Ten behoeve van de stichting van de Sint Bernardusschool een zesklassige bij zondere school voor gewoon lager onder wijs aan de Richard Holkade van het r.k. kerk- en schoolbestuur van de parochie van de H. Joannes de Doper te Haarlem, stellen B. en W. van Haarlem de raad voor een krediet van ten hoogste 395.260 gulden te verlenen. Dit is het bedrag dat het schoolbestuur als kostenraming tegelijkertijd met de uit gewerkte plannen aan B. en W. heeft in gediend. De school komt te liggen op een terrein van ongeveer 4218 vierkante me ter aan de Richard Holkade en de Diepen- brockstraat en zal bestaan uit zes klasse lokalen en 1 vaklokaal. Voorts stellen B. en W. de raad voor 35.445 te voteren voor voorzieningen aan het gebouw Friese Varkenmarkt 22, waai de Dr. A. van Voorthuysenschool voor im becielen is gevestigd. In de toelichting tot dit raadsvoorstel zeggen B. en W. dat het gebouw niet meer aan redelijk te stellen eisen voldoet. Noodzakelijk voor goed huis onderwijs zijn een keuken en een vergroot leslokaal. Deze kunnen worden verkregen door de bestaande wand tussen de dichtst bij het trappenhuis gelegen lokalen te ver wijderen. Tevens is in het plan opgeno men het maken van een afgeschutte berg ruimte voor leer- en hulpmiddelen. Voorts zullen de plafonds worden vernieuwd en verbeterd, zal er opnieuw geverfd worden en zal een klimboog op de speelplaats worden gebouwd. Voor het aanschaffen van meubilair voor de r.k. school voor ge- iMSfe t. v - A;;'v- m A> - Ifk ir 'J* si; si.- 'Vv-"-'V mmk m '^iS 1 L P I - $t* iÉjgft msmp'i i""" -:<h- glIÉsfe woon lager onderwijs aan de Linschoten- straat vragen B. en W. 1.450. Tot hoofd van de Linschotenschool stel len B. en W. voor te benoemen de heer J. Gerlofs te Haarlem, tot hoofdleidster van de Beatrix kleuterschool mejuffrouw F. G. A. Tilsma. Voor de benoeming van een onderwijzeres aan de Floraschool heeft het college een voordracht samenge steld waarop de namen voorkomen van mej. L. Terpoorten te Haarlem, mej. A. G. Kooymans te Zandvoort en mej. J. E. van Parreeren te Bloemendaal. Tot le raar in vaste dienst aan de gemeentelij ke lagere technische avondschool wordt voorgesteld te benoemen de heer J. D. Gerritse te Nieuwer Amstel, tot leraar timmeren aan de Lieven de Keyschool de heer Th. F. C. H. Funck te Haarlem, tot leraar Engels aan het Coornhertlyceum de heer A. van Meerten te Haarlem, tot le rares Engels aan het Coornhertlyceum mevrouw A. J. S. Fischer-Vahl te Sant poort en tot lerares geschiedenis eveneens aan het Coornhertlyceum mevrouw J. J. Rüter-Tollenaar te Heemstede. Advertentie AAA WWW W W w w W als u maar tot 5 kunt tellen kunt u al een taxi bellen TZTsX— A. T 3K houtplein 21 tel. 1 23 3 4 43 In verband met het uitblijven van de rijksgoedkeuring voor de bouw van een kleedhuis op het sportterrein aan de Prins Bernhardlaan in Haarlem-Oost, achten B. en W. het treffen van een noodvoor ziening noodzakelijk. Gevreesd wordt na melijk dat anders bij de ingebruikneming van de sportvelden geen kleedgelegenheid aanwezig zal zijn. B. en W. stellen de raad voor een keet aan te kopen van zeer sobere uitvoering. Douches, verwarming e. d. zullen er in ontbreken. De kosten van een dergelijke keet met inbegrip van de meest noodzake lijke voorzieningen bedragen 5600, voor welk bedrag het college een crediet- verlening verzoekt. Kapelaan benoemd De bisschop van Rotterdam, mgr. M. ■Jansen, heeft tot kapelaan in L'-se. Mina- parochie, benoemd de heer Th. H. J. Xester.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5