Werk op Amsterdamse werven is hervat VAN NIEL Vrij warme zondag Autorijschoolhouders gaan opnieuw examen afleggen (^Kort en bondig Driehonderd kandidaten voor eerste VAMOR-examen in november Opkomende pijn Jongeman na vier maanden omzwerven terecht Meisje stierf na klap van vriend Vermist lid van Jonge Kerk na maanden terugg Nederlandse bus in Italië overvallen Drie doden in het verkeer Democratische Volkspartij in Hollandia herleeft Duitse rover zonder bewaking op transport gesteld Jeugdbende op de Veluwe ingerekend Vreemd transport van plastic „zeeslangen" 2 Voor hef tere Baby-huidje Ambtenaren uit veertien landen in Den Haag bijeen Chauffeur sloeg drie aanvallers neer Ministerconferenties over Europese zaken Zweden weigerden reis van rechercheur te betalen Inbraken aan lopende band Inbreker won HORLOGES Voor Papoea-bataljon wordt voor V/2 miljoen kampement gebouwd li ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1960 Kuim driehonderd autorijschoolhouders en instructeurs hebben zich reeds aange meld voor de „Vamor-"examens die in ok tober voor het eerst zullen worden afge nomen. Daarmee is dan de eerste stap gezet op de weg zowel naar de geleidelijke sanering van het rijschoolwezen in Neder land als naar de openbaarheid van de rij examens voor automobilisten en motor rijders, waartoe in principe reeds werd besloten. De Vamor-examens (de volledi ge naam van de door vier organisaties op gerichte stichting luidt Vakexamens Auto- en Motorrijschoolbedrijven) bestaan uit drie onderdelen. Er wordt een uur mon deling geëxamineerd in verkeerswetge- ving, een half uur in autotechniek en er wordt een rijproef van drie kwartier afge nomen. Als examinatoren fungeren des kundigen die geen relaties hebben met het rijschoolwezen. Velen zal het wellicht verwonderen, dat er dus uitsluitend een beoordeling van de vakkennis plaats vindt, niet van het ver mogen van de rijschoolhouder om die vak kennis over te brengen. De verklaring daarvoor vormt de afwezigheid van een vaste methodiek en men kan in het rij schoolwezen wel de opvatting vernemen, dat een dergelijke methodiek niet te ge ven is. Die mening wordt niet gedeeld door de K.N.A.C., die met subsidie van het ministerie van Verkeer en Waterstaat aan de directeur van het Nederlands In stituut voor Psychotechniek, prof. dr. jhr. D. J. van Lennep, en diens assistent drs. C G. Lijftogt heeft verzocht, een op psy chologische en sociologische onderzoekin gen gebaseerde methodiek samen te stel len. Men verwacht" dat dit leerboek binnen niet te lange tijd voltooid zal zijn en hoopt dat het aanvaard zal worden als een wel kome aanvulling op het door de directeur van het Centraal Bureau voor de afgifte van rijbewijzen, de heer H.M.W. Wester- laken. geschreven vaktechnische handboek voor rij-instructeurs. Zover is het echter nog niet en men is in de kringen van de organisaties die de VAMOR tot leven hebben gebracht (Bo- vag, F.N.O.P., B.B.N. en Aban) al blij dat thans langs een omweg iets gedaan kan worden aan de verbetering van het rij schoolwezen en, daarmee aan de rijkwali- teiten van automobilisten en motorrijders. Men heeft het eerst geprobeerd via een vergunningstelsel voor rijschoolhouders en vervolgens, toen dat na een proefproces door de Hoge Raad verworpen werd als in strijd met de in de Grondwet verankerde vrijheid van drukpers, door middel van een verzwaring van de eisen die in het wegenverkeersreglement aan de bestuur ders van motorvoertuigen worden gesteld. Maar ook die mogelijkheid werd door de minister afgewezen. De nagestreefde openbaarheid van de rij-examens werd het achterdeurtje waar langs men het gestelde doel wel kon be reiken. Het Centraal Bureau voor de afgif te van rijvaardigheidsbewijzen (C.B.R.) onder welks auspiciën alle rij-examens werden afgenomen, wilde wel de gelegen heid geven aan rijschoolhouders om de examens van de door hen opgeleide kandi daten bij te wonen, maar verlangde daar- entegenover de redelijke zekerheid, dat het met bonafide en vakbekwame instruc teurs te doen kreeg. Een Vamor-diploma nu biedt, naar de mening van het C.B.R., in dat opzicht een zekere garantie. De stichting staat onder toezicht van de raad waarin naast de voor zitter van het stichtingsbestuur de ge machtigden van de directeur van het C.B.R. en van de minister van Verkeer en Waterstaat zitting hebben. Woelig wereldje Intussen wordt deze ontwikkeling door lang niet alle rijschoolhouders toegejuicht. Binnen de VAMOR-organisaties heeft het nogal eens gestormd hetgeen in Am sterdam met de afscheiding van een groep leden van de F.N.O.P. gepaard ging en daarbuiten zijn de weerstanden nog veel sterker. Toch is het werkelijke ledenver lies voor de vier VAMOR-organisalies mi nimaal beneden een percent geble ven. Het autorijschoolbedrijf is echter lan ge tijd een woelig wereldje geweest, waar in vogels van diverse pluimage met het verstrekken van autorijlessen aan de kost pogen te komen. Daaronder bevinden zich ook velen die het rijschoolbedrijf als bij verdienste beoefenen. In sommige ge meenten kan van een moordende concur rentie met de daarbij passende prijsaf- braak worden gesproken. Er zijn tekenen die een zeker optimisme voor de toekomst rechtvaardigen. De vier VAMOR-organisaties bijvoorbeeld bunde len ongeveer tweeduizend van de 4500 rij scholen en zij stellen de eis dat hun leden Advertentie kouof griep, blustUsnel uitmetde veelzijdig samengestelde Koker 50 tabl. 90 ct. 25 tabl. 60 ct. „Jan behouden hier komt spoedig naar huis Nederlandse pastorie Berlin". Deze twee regels hebben grote vreugde gebracht in het fabrieksarbeidersgezin Van den Brink, in de buurtschap „De Zande" te IJsselmuiden. Van Pasen af heeft het taal noch teken gehoord van zijn 23-jarige zoon Jan, een employé van Philips te Eind hoven. Met een groepje jongelui van de jonge kerk had hij een congres in West-Berlijn bijgewoond. Op de vertrekdag verdween hij spoorloos. Hij had in enige uitlatingen de indruk gewekt, dat hij naar Oost-Berlijn wilde om daar de evangelieboodschap te verspreiden. Vader en moeder Van den Brink waren niet thuis toen donderdag middag het telegram werd bezorgd. De ouders waren in Zwolle en daar vernamen zij van een politieagent het gelukkige nieuws. In spanning wachten zij nu de komst van zoon Jan of. Waar hij geweest is in die maanden weet nog niemand. niet minder dan zeven gulden per lesuur rekenen. Het wordt bedrijfseconomisch niet verantwoord geacht, daaronder te gaah. Een deel van het verzet tegen de VAMOR-regeling is afkomstig van hen die opzien tegen „alweer een examen". Dat is niet helemaal onbegrijpelijk, omdat de meeste organisaties reeds een eigen oplei ding met examen hadden en de instruc teurs zich nu genoodzaakt zien opnieuw in het zweetkamertje te verschijnen. Niet omdat daartoe een verplichting bestaat, maar omdat zij niet achter kunnen blijven bij hun concurrenten. De verwachting is, dat de driehonderd kandidaten de voorhoe de zullen vormen van een heel leger. De Vamor is daarop voorbereid. Men zal op twaalf verschillende plaatsen zijn proeven van bekwaamheid kunnen afleggen en wanneer de examenmachine is ingespeeld, zal men vrijwel iedere week in de gele genheid zijn, examen te doen. Wanneer het gevolg daarvan zal zijn, dat de gemotoriseerde weggebruikers be ter voorbereid in het verkeer verschijnen kan men over de wellicht onvermijdelijke rompslomp moeilijk treuren. De verkeers veiligheid is erbij gebaat en daarvoor kunnen collectieve noch individuele offers te groot zijn. Advertentie POEDER-ZALF OLIE - ZEEP (Speciale berichtgeving) Een 26-jarige Rotterdammer, J. C. v. d. P., heeft zijn twintigjarige vriendin J. M. H., gisteravond op haar kamer in Zwolle een klap gegeven die dodelijk bleek te zijn. Het meisje overleed ter plaatse. Het drama voltrok zich in een kosthuis waar P. en 't meisje, beiden afkomstig uit Rotterdam, tijdelijk woonden. P. heeft zich vannacht bij de politie gemeld. In het kosthuis was gisteravond een feestje gevierd waarbij zowel v. d. P. als het meisje iets gedronken had. Om kwart over elf ging het meisje naar haar kamer. Kort daarna ging ook P. naar zijn, op dezelfde verdieping gelegen slaap kamer. De beneden achtergebleven men sen hebben beiden nog samen horen pra ten. Op zeker moment riep P. een van de medebewoners en zei: „Er is iets met An nie". Deze medebewoner heeft later aan de politie verklaard, dat het meisje, toen hij de kamer binnenkwam, gekleed op bed lag. Een snel gewaarschuwde dokter consta teerde dat zij dood was. P. werkte in Zwolle als montage-arbeider. Het meisje was hem tegen dé zin van haar ouders naar Zwolle gevolgd. Daar hielp zij in de huishouding van het kosthuis. P. is gescheiden van zijn eerste vrouw. Naar de politie vermoedt is het meisje jaloers ge weest en er is daardoor onenigheid ont staan tussen haar en haar vriend. Het meisje had het plan naar haar ouderlijk huis terug te keren. Toen P. haar in haar kamer hoorde inpakken is hij er heen ge gaan om haar tegen te houden. Daar is vermoedelijk een worsteling ontstaan waarbij P. het meisje de fatale klap heeft gegeven. Op het lichaam heeft de politie geen verdere sporen van geweld kunnen vinden. Het echtpaar Van den Brink in De Zan de (IJsselmuiden) heeft voor het eerst een levensteken gekregen van zijn 23-jarige zoon Jan, die met Pasen tijdens een be zoek aan Berlijn spoorloos verdween en van wie men sindsdien niets meer hoorde. Alle nasporingen, ook door officiële in stanties, bleven vruchteloos. Donderdag echter kwam er een telegram uit Berlijn met als inhoud „Jan behouden hier. Komt spoedig. Nederlandse pastorie Berlijn". De jongeman had omstreeks Pasen met een groep van de Jonge Kerk een congres in Berlijn bijgewoond. Op de vertrekdag was hij plotseling verdwenen en toén hij niet kwam opdagen, keerde 't gezelschap zonder hem naar Nederland terug. Men veronderstelde dat hij naar Oost-Berlijn was gegaan om daar de Evangeliebood schap te verspreiden. Ruim vier maanden hoorde men niets van hem. Het is nog niet opgehelderd waar de jonge man al die tijd is geweest en wat hij heeft gedaan. In Den Haag is vrijdag een besloten drie-daagse conferentie geëindigd van de Internationale van Overheidspersoneel, waaraan afgevaardigden uit elf Europese landen, de Verenigde Staten, Tunesië en Malakka hebben deelgenomen. Er werd ge sproken over de stand van zaken bij de ambtenarenvakbeweging in Afrika, Azië en Latijns-Amerika. De laatste zitting was gewijd aan de economische eenwording van Europa. Besloten werd, in 1961 aandacht te wij den aan het recht van onderhandelen van vakverenigingen, de vaststelling van waar devaste pensioenen en de vooruitgang die in de afgelopen tien jaar is gemaakt bij het verkrijgen van een 40-urige of een vijf daagse werkweek in de overheidsdiensten. Er zal een hulpprogramma worden vast gesteld voor de vakorganisaties in Oost- Afrika. Het blijkt, zo wordt gezegd, dat in de betrokken gebieden grote inspanningen noodzakelijk zijn om vakbondsfunctiona rissen op alle niveau's op te leiden, waarbij als beste methode een combinatie van op leiding en technische en materiële hulp werd bevonden. Ervaringen in Kongo heb ben aangetoond, dat het werk, door de Belgische federatie van vakbonden ver richt, de jonge Kongolese vakbondsbewe ging in staat heeft gesteld, buiten de hui dige politieke beroeringen te blijven. Op de autoweg tussen Spezia en Genua in Italië zag de chauffeur van een Neder landse touringcar uit Wateringen, waarin 24 Amerikaanse toeristen werden ver voerd, zich vr(jdag plotseling geplaatst tegenover een auto, die drie Italianen dwars over de weg hadden gezet met de klaarblijkelijke bedoeling een overval te plegen. De chauffeur, de 45-jarige Hagenaar W. van der Broek, bedacht zich niet lang, stap te uit en ging zonder verwijl op de vuist met de overvallers. De schijnbaar ongelijke strijd eindigde in het voordeel van de potige Hagenaar: gewond bleven de drie Italianen op de weg liggen. Volgens een bericht van de Nederlandse consul in Genua aan het Nederlandse auto busbedrijf (Vios in Wateringen), heeft de Italiaanse politie zowel de aanvallers als de verdediger van de bus ingesloten op het politiebureau in een dorpje in de om geving. Het was vannacht nog niet te zeg gen hoe lang de Hagenaar daar zal moeten blijven. De Amerikaanse toeristen zijn met een andere bus naar Genua gebracht. De veertigjarige godsdienstonderwijzer M. Bos uit Oosterwolde (gemeente Doorn spijk) is bij een autobotsing te Wezep verongelukt. Hij bracht het in Wezep wo nende echtpaar Limburg, dat bij hem op bezoek was geweest, met zijn auto naar huis. Op de Zuiderzeestraatweg zwenkte hij linksaf om daar een zijweg in te slaan. De achter hem rijdende autobestuurder R. uit Noordwijk was op deze manoeuvre niet bedacht en botste in volle vaart tegen de reeds draaiende auto. De heer Bos werd uit de auto geslingerd en was op slag dood. Het echtpaar Limburg is ge wond naar een ziekenhuis in Zwolle ver voerd. Beide auto's werden ernstig be schadigd. De heer Bos was vorig jaar gehuwd. De heer R. uit Noordwijk werd niet gewond. In het ziekenhuis aan de Zuidwal in Den Haag is overleden de 17-jarige P. C. van Koutrik uit Lossduinen, die dinsdag was aangereden door een motorfiets. Toen de jongeman onverhoeds de weg overstak. In het Wilhelmina Gasthuis te Amster dam is overleden de 32-jarige onderlading- meester W. van der Molen uit Monniken dam. Donderdagmiddag was de man ver moedelijk door te krachtig remmen, met zijn motor geslipt en daarbij komen te vallen. In bewusteloze toestand werd hij naar het W. G. vervoerd. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft donderdag in antwoord op een vraag mee gedeeld, dat minister Luns maandag de dag waarop hij van zijn vakantie in Oos tenrijk terugkeert om vijf uur 's mid dags te Brussel een ontmoeting zal hebben met de ministers van Buitenlandse Zaken van België en Luxemburg, Wigny en Schaus. De volgende dag vliegt Wigny, zo meldt Belga uit Brussel, naar Rome voor een bespreking met zijn Italiaanse ambtgenoot, Segni. Minister Wigny keert woensdag naar Brussel terug. Het gesprek van de ministers Luns, Wig ny en Schaus geschiedt in het kader van het Benelux-overleg. Zoals gemeld, is mi nister Luns medio augustus van Oostenrijk naar Venetië gegaan voor een dergelijk gesprek met minister Segni. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft vrijdagochtend meegedeeld dat de minis ter-president, prof. dr. J. E. de Quay en de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, woensdagochtend op uit nodiging van de Franse president, gene raal De Gaulle, op het Elysée te Parijs be sprekingen zullen voeren. HOLLANDIA (ANP) In Hamadi, een volkswijk van Hollandia in Nederlands Nieuw Guinea, is woensdagavond de her oprichtingsvergadering gehouden van de democratische volkspartij. Ongeveer 220 papoea's waren daarbij aanwezig. De eerste spreker was de voorzitter, Ar nold Runtumboi, die het Maleise week blad toonde met de foto van Van Eechoud, die hij geestelijke vader van de onafhan kelijkheid noemde. „Daarom behoort de D.V.P. niet tot partijen, die zeggen: weg met de Nederlanders." Hij riep alle in woners, zonder onderscheid van huids kleur of godsdienst op zich aaneen te scha ren om te werken aan de vooruitgang. Wij maken van de politiek geen spelletje, maar werken hard, was de leus die steeds herhaald werd. De spreker toonde de door hem ontworpen partijvlag die een basis van roodwitblauw heeft. Als voornaamste eisen noemde hij: jaarlijks tien jongelui op regeringskosten voor studie naar Ne derland en het Engels als voertaal in Ne derlands Nieuw-Guinea. Hij eindigde met de oproep hard te werken: „Maar wij mo gen niet hopen daarvan zelf de vruchten te aanschouwen aangezien dit laatste nog vele jaren verwijderd is." Vervolgens sprak de secretaris, Mozes Rumainum, de vergadering toe. Hij licht te een programma van negen punten toe, waarvan de voornaamste waren: de op bouw van de economie en een bijzondere volkseconomie door hard te werken, de D.V.P. wil streven naar onafhankelijkheid maar niet een onafhankelijkheid als in Kongo, zodat een richtdatum niet te stel len is. De D.V.P. streeft naar een Mela- nische federatie. Als gastspreker voerde mr. J. O. de Rij ke het woord, die Nederland prees, maar ook ernstig kritiseerde. Hij zei spottend, dat aangezien „Nederland niet zoveel des kundigen telde, deskundigen uit het bui tenland noodzakelijk zijn." De Nieuw-Gui nea raad biedt straks de D.V.P. gelegen heid om gehoord te worden. Hij drong er op aan van de Nederlandse regering on derwijs en nóg eens onderwijs te eisen. Hij onderstreepte, dat de voertaal En gels diende te zijn, aangezien slechts 15 miljoen mensen in de wereld Nederlands spreken. Hij vond de Melanesische fede ratieve gedachte eveneens een goede op lossing en eindigde met de toehoorders aan te manen om er trots op te wezen een papoea te zijn. De negentien-jarige Duitse matroos D. K., die op 2 juli in Zweden een roofover val heeft gepleegd, waarbij hij ruim 19.000 kronen in de wacht sleepte en die vorige week in Rotterdam kon worden aange houden, is naar Zweden vertrokken. Don derdag kwam er bericht van het Zweedse gezantschap in Den Haag, dat K., die in Rotterdam was ingesloten, naar Stockholm kon gaan. De Duitser had erin toegestemd, vrijwillig te vertrekken omdat hij zeer wel begreep dat een uitleveringsproce dure veel tijd zou vergen en hij dan dus langer opgesloten zou zijn. De Rotter damse politie wilde een rechercheur mee sturen met het KLM-vliegtuig waarmee K. zou reizen. Van Zweedse zijde gaf men echter de wens te kennen, dit niet te doen, daar er extra geld mee zou zijn gemoeid. De Zweden zouden namelijk, volgens de bestaande overeenkomsten op dit gebied, ook de passage voor de politieman moeten betalen. De KLM weigerde de Duitser mee te nemen zonder bewaking. In allerijl heeft men toen nog passage voor hem kunnen boeken voor een machine van de SAS, waarmee hij gisteravond is vertrokken. Het was een niet bepaald alledaagse aan gelegenheid voor de Koninklijke Mare chaussee, een verdachte zonder politie- geleide te laten vertrekken. De machine van de SAS heeft een tussenlanding in Kopenhagen gemaakt. Uiteraard zullen daar wel de nodige voorzorgsmaatregelen zijn getroffen. Op het vliegveld van Stock holm heeft de politie K. inmiddels „har telijk" welkom geheten. De politie van Nunspeet is erin ge slaagd een bende jeugdige inbrekers op te rollen die een draagbare radio, boeken, veldkijkers en talrijke andere voorwerpen ter waarde van duizenden guldens ge roofd zouden hebben, bij een aantal in braken in Nunspeet, Vierhouten, Harder wijk en Ernst. De boefjes, 14 tot 16 jaar oud, zijn allen afkomstig uit Nunspeet. Zij gingen des nachts met grote geslepenheid te werk. Zij bezaten een enorm aantal sleutels en inbrekersgereedschappen, droegen bij het plegen van hun duistere praktijken zwar te handschoenen en maakten voor het ver voer van hun buit gebruik van auto's en scooters, die zij eerst 's nachts uit schu ren en garages stalen om ze vervolgens weer keurig netjes terug te bezorgen. Hoe geraffineerd zij te werk gingen blijkt uit het feit, dat zij na een inbraak soms de beschadigde kozijnen weer keu rig in de verf zetten, om hun spoor te verbergen. Bij een groot hotel te Nunspeet werden door hen geregeld auto's meege nomen en weer netjes teruggebracht. In Harderwijk en Lunteren braken zij in scholen en in een benzinestation in. Een zomerhuisje aan de Veluwse kust, twee bungalows in Vierhouten volgden hierop. In een van de bungalows werd voor dui zenden guldens gestolen. Vele artikelen van de buit werden verkocht, waarna van het geld de zware buksen werden aange schaft. Een lid van de bende is onlangs met zijn ouders geëmigreerd naar Canada. De staking in de Amsterdamse Scheepsbouw is beëindigd. De stakingsleiding op de werf van de Nederlandsche Dok en Scheepsbouw Maatschappij heeft gistermiddag om half vijf in de grote lashal bekendgemaakt dat de avondploegen weer normaal het werk zouden hervatten en ook vandaag is weer iedereen aan het werk. De directie is een ultimatum gesteld volgens hetwelk vóór volgende week woensdag overleg zal moeten plaatshebben over de eisen van de arbeiders. Tot dat tijdstip zal alle overwerk worden geweigerd. De arbeiders van de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij hebben gisteren reeds laten weten dat hun actie tot 24 uur beperkt zou blijven. Onder druk van de stakingsactie heeft A.D.M.-directeur J. W. R. Thomson laten weten dat de tarieven met 5 percent zullen worden verhoogd. Dit komt neer op ongeveer vier gulden per week; de eisen van de stakers zijn: vijf gulden vuil werk toeslag, 2,50 fietsengeld en 2,50 koffiegeld. Tijdens een vergadering in Krasnapolsky van de Metaalbond sprak bondsvoorzitter I. Baart. Het bondsbestuur stelt zich op het standpunt dat de C.A.O. die per 1 augustus 1959 voor de metaal is afgeslo ten een overeenkomst is waaraan partijen die deze hebben ondertekend zich dienen te houden. Het N.V.V. was voorstander van de langdurigheid van dat contract dat pas in 1962 afloopt, maar heeft uitdrukke lijk gestaan op de mogelijkheid de lonen per 1 juli 1961 te herzien zo er tegen die tijd ruimte mocht zijn ontstaan voor een loonsverhoging. Inmiddels is echter ge bleken, dat er thans reeds ruimte is voor een dergelijke loonsverhoging. De heer Baart meende dat deze looneisen kunnen worden voorgelegd op grond van artikel 35 van de C.A.O., die vroegtijdige loon- besprekingen mogelijk maakt als zich bij zondere omstandigheden mochten voor doen. Fel keerde de bondsvoorzitter zich tegen de werkgevers die reeds in onder handeling zijn getreden met deputaties uit de bedrijven. „Zij hebben zich in de C.A.O. verplicht uitsluitend met ons te onderhan delen. Wij zullen niet tolereren dat men praat met mensen die geen gesprekspart ner bij de C.A.O. zijn geweest". Districtsbestuurder J. Meynikman deed een hevige aanval op het beleid van de A.D.M.-directeur over wie hij sprak als de „IJzeren Thomson", die jaren achter een als bestuurslid van werkgeversorga nisaties zich tegen iedere verbetering van de arbeidsvoorwaarden zou hebben verzet en die zelfs namens de werkgevers de C.A.O. ondertekende maar die thans on der druk van een paar honderd arbeiders sinterklaasje is gaan spelen. Eenzelfde manier van handelen verweet hij de di rectie van Werkspoor die eveneens op eigen houtje „de rust in het bedrijf voor enkele centen heeft gekocht". Het gezicht van het N.V.V. werd deze middag gered door Arie de Vries, de se cretaris van de ondernemingsraad van de N.D.S.M. die de rol van de E.V.C. in de onrust zo overtuigend heeft onthuld dat de aanwezigen van hun dwaalspoor wer den afgebractt. De aanleiding was, aldus de heer De Vries, in feite het gerucht dat de N.D.S.M. een 45-urige werkweek wilde invoeren. Een deel van de ondernemings raad stelde zich op het standpunt dat deze kwestie in de raad besproken zou dienen te worden, maar de zeven communistische leden van deze raad zouden dit overleg niet hebben gewenst. Het gevolg is ge weest dat de directie enkele weken ge leden bij de loonuitbetaling de mededeling liet doen dat de 45-urige werkweek bin nenkort zou worden ingevoerd. In een rap port dat vertrouwelijk aan de onderne mingsraad werd verstrekt ging de direc tie er echter van uit dat om technische redenen in de wintermaanden december en januari geen sprake kon zijn van een vrije zaterdag. De N.V.V.-vertegenwoor digers zouden op de eerstkomende bijeen komst van de ondernemingsraad zich fel tegen dit voornemen verzetten, aldus de Majoor van der G. van de Koninklijke Marechaussee stond, toen hij gisternacht in zijn pension aan de Jachtlaan te Apel doorn aankwam, plotseling oog in oog met een inbreker, die zo snel als hij kon er vandoor ging. De majoor zette onmiddellijk de achtervolging in en wist de man op straat te grijpen. Hij sleurde hem mee naar een huis aan de Sumatralaan om daar telefonisch de politie te waarschuwen. Maar tijdens het telefoongesprek sprong de inbreker door een open raam naar bui ten, zodat de majoor andermaal de sprint moest inzetten. Hij kwam daarbij te vallen, bezeerde zijn been en brak een pols. De inbreker is sindsdien niet meer teruggezien. De majoor is in het ziekenhuis opgenomen. heer De Vries, maar de communistische leden van de raad grepen dit punt aan om de vertrouwelijkheid te schenden en via pamfletten de vrije zaterdag te eisen waaraan tevens eisen werden verbonden die reeds op een andere door de C.A.O. voorbeschreven wijze zouden worden voorgedragen. Dit heeft de vlam doen op laaien en de staking doen uitbreken. Talrijke toeschouwers hebben vrijdag middag in Hardenberg een vreemde op tocht gezien van vijftig man die drie plas ticbuizen van, elk 110 meter en een ge wicht van 900 kilo van een plaatselijke fa briek transporteerden naar het spoorweg station, zevenhonderd meter verderop. De ze buizen, zogenaamde zinkers, zijn be stemd voor de Nederlandse Aardoliemaat schappij in Rotterdam en zullen dienst doen als transportleiding voor zout water. De pijpen, die een uitwendige diameter hebben van 180 mm, zullen een druk on dergaan van pl.m. 10 atmosfeer. De fabrikant ip Hardenberg, de n.v. Wa- vin, moest bij de vervaardiging van de buizen grote problemen oplossen. De produktiehal van de fabriek is slechts 27 meter lang en kon dus geen ruimte bieden voor de werkstukken van 110 meter. Het probleem werd opgelost door een gat in de haldeur te maken, waardoor de groeiende buizen, via enkele kippenhokken in de buurt, naar hun totale lengte werden ge bouwd. Het treintransport naar Rotterdam ge schiedde op enkele aan elkaar gekoppelde platte wagens. Oostenrijker aangehouden. Op 30 juli is in Roosendaal door de Koninklijke Ma rechaussee een Oostenrijker aangehouden, die penningmeester was van een vereni ging van slechthorenden in Oostenrijk. De man was er met de kas van deze vereni ging (ongeveer f 9.000,vandoor gegaan. Dezer dagen is hij aan Oostenrijk uitge leverd1. Kind verdronken. In Alphen aan dé Rijn is het anderhalfjarige dochtertje Yvonne van de familie P. Dissel uit de Van Riebeekstraat 12 in een vijver gevallen en verdronken. De moeder van 't kleine kind was op dit. tijdstip bij buren. Loterijzwendel. Een prijs van 10.000 gulden in de Staatsloterij is voor een pen ningmeester van een loterijclubje van een fabriek in Weesp wel zeer verkeerd ge vallen. De man zou een kwart lot voor de club kopen maar deed dit niet en stak het geld in zijn eigen zak. Aan de leden van de club gaf hij een gefingeerd nummer op. Het toeval wilde dat de 10.000 gulden op dat nummer viel, waarvan de oneerlijke penningmeester zijn bedrog moest beken nen. De politie heeft proces-verbaal tegen hem opgemaakt. „Bitte schnell*'. „Bitte schnell nach Wal- hafen", zei een 21-jarige Duitse zeeman tegen een Rotterdamse taxichauffeur, ter wijl hij instapte en een alarmpistool op hem richtte. De chauffeur was echter niet bang, pakte het vuurwapen af en reed de jongeman „schnell" naar het politiebureau Marconiplein Landgenoten. De 16-jarige ijzerwerker Dieter Schneider uit Duisburg, die met va kantie in Nederland is, maakte onderweg kennis met een jeugdige landgenoot. Samen gingen ze per bromfiets van Amsterdam naar Rotterdam. Op een wandeling door deze stad had Dieter zijn nieuwe vriend zijn leren vest geleend, waarin zijn pas poort, wat geld en zijn bromfietssleuteltje zaten. Op een gegeven moment ging de jongen er met vest en inhoud vandoor. Toen Dieter terug ging naar de plaats waar hij zijn brommer had neergezet, was deze ook verdwenen. Notarieel examen. Voor het notarieel examen eerste gedeelte slaagde F. Th. M. Hendriks (Breda), voor het notarieel examen, tweede gedeelte slaagde P. J. A. Bisschop (Heemskerk). Rijksweg-petitie. De K.N.A.C. heeft in een verzoekschrift aan de minister van Verkeer en Waterstaat met klem aange drongen op snelle voltooiing van de rijks weg Den Bosch-Utrecht. Het gedeelte Beest-Vianen heeft nog geen dubbele rij banen. De K.N.A.C. vraagt een meer- ploegenstelsel om in continu-arbeid deze rijbaan te voltooien. Sinds acht jaar wordt gewerkt aan deze rijksweg. Advertentie OMEGA Grote Houtstr. 86 - Haarlem Speciaalzaak sinds 1883. Bij Manokwari op Nieuw-Guinea is men begonnen met de bouw van een kampe ment voor het toekomstige Papoea-vrijwil ligerskorps. Dit werk is voor ruim ander half miljoen gulden gegund aan Intervam n.v. in Den Haag. De aannemer verwacht in augustus 1961 het kampement gereed te hebben. Het is de bedoeling, dat het Papoea-vrij willigerskorps in eerste aanleg een sterkte zal krijgen van omstreeks 800 man, te bereiken door een jaarlijkse werving van 200 man. Op de begroting van Nederlands Nieuw- Guinea is een miljoen gulden uitgetrokken voor de eerste aanloopkosten voor de op richting van het Papoea-bataljon. Het rijk zal ook een miljoen bijdragen ten laste van de defensiebegroting. De opleiding van het Papoea-bataljon komt onder bevel van de kolonel der ma riniers W. A. van Heuven. Het K.N.M.I. deelt mede: De kern van het lagedrukgebied dat al enkele dagen boven de Britse eilanden ligt, heeft zich naar het zeegebied ten zuiden van Ierland verplaatst en werd tegelijker tijd minder diep. In de hogere luchtiagen is om de depressie echter nog een krach tige circulatie aanwezig. In deze circulatie trok vanmorgen wederom een randstoring over oost-Frankrijk naar het noorden, vergezeld van talrijke regen- en onweers buien. Zij wordt gevolgd door luchtdruk stijgingen, onder invloed waarvan de wind in ons land tijdelijk zal toenemen uit zuid westelijke richting. Ten noorden van het depressiegebied is een verbinding ontstaan tussen een hogedrukgebied bij IJsland en een hogedrukgebied boven west-Rusland. Bij ons blijft het weer echter ook morgen onder invloed van het oude depressiege bied, zodat de lucht onstabiel blijft en de kans op enkele plaatselijke buien blijft be- Zondag 28 augustus Zon op: 5.44 uur, onder: 19.37 uur. Maan op: 12.30 uur, onder: 22.27 uur. Maanda'g 29 augustus Zon op: 5.46 uur, onder: 1935 uur. Maan op: 13.41 uur, onde-: 23.07 uur. Maanstanden 29 aug. 20.23 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 28 augustus Hoog water: 7.13 uur en 19.36 uur. Laag water: 3.00 uur en 15.13 uur. Maanda'g 29 augustus Hoog water: 8.00 uur en 20.25 uur. Laag water: 3.38 uur en 15.52 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. staan. Er zullen echter ook opklaringen voorkomen. Het vrij warme weer blijft daarbij aanhouden. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen buiten- en binnenland van gisteren. Neerslag laatste 34 uur M c. S o 20 half bew. zo 22 licht bew. zo 20 mist o 24 zwaar bew w.stil 23 zwaar bew. w.stil 25 Den Helder zwaar bew. z Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven zwaar bew. o Zd-Limburg regen o 25 24 12 4 3 0.1 13 1 1 2 Helsinki mist wzw 20 0 Stockholm geheel bew. nw 20 0 Oslo zwaar bew. w.stil 17 0.4 Kopenhagen licht bew. zzo 23 0 Aberdeen geheel bew. nnw 19 1 Londen licht bew. no 19 3 Amsterdam zwaar bew zzo 22 8 Brussel zwaar bew. zo 24 4 Luxemburg onweer no 20 7 Parijs zwaar bew. 0 23 1 Bordeaux half bew. zo 24 1 Grenoble zwaar bew. ono 27 0 Nice licht bew. nnw 25 0 Berlijn licht bew. o 31 0 Frankfort onweer no 28 9 München onbewolkt zo 29 0 Zürich licht bew zzo 29 0 Genève half bew. zzw 27 0 Locarno on! woi kt w.stil 28 0 Wenen mist verand. 29 0 Innsbruck onbewolkt w.stil 32 0 Belgrado onbewolkt w.stil 33 0 Athene onbewolkt w.stil 33 Rome onbewolkt w.stil 34 0 Ajaccio onbewolkt no. 30 0 Madrid zwaar bew n 27 0 Mallorca hdlf bew. no 30 0 Lissabon onbewolkt n 24 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2