De Afrikaanse staten vormen straks grootste blok in UNO OP EN OM HE T BINNENHOF Eerste felle aanvallen op S.P.D.-kandidaat Brandt KANSELRUIL Meerderheid toonde inzake Kongo verheugende loyaliteit aan UNO M.s. „Friesland" in Kattegat gestrand Jaai-iaüa De jungle verweert zich in Soedan De besprekingen van Heath in Rome ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1960 4 Oude tempels in gebied van Assoeandam worden verplaatst DE C.D.U. TREKT TEN STRIJDE Koninklijk gezin in Napels Startverbod voor alle Iljoesjin-18 vliegtuigen KERKELIJK LEVEN Nauwelaerts de Agê (Van onze Amerikaanse correspondent) Acht van de negen Afrikaanse leden van de UNO, die politieke verwantschap heb ben met de Kongo, zijn'erin geslaagd de regering van Loemoemba tot gematigd heid te bewegen. Loemoemba heeft, al thans voorlopig, zijn critiek op Hammar- skjoeld laten varen. Kennelijk ziet de overgrote meerderheid van de Afrikaanse UNO-leden in, dat de organisatie van de UNO voor hen de groot ste garantie kan bieden voor een onafhan kelijk bestaan. De ministers van Buiten landse Zaken van deze Afrikaanse staten komen deze week te Leopoldsville bijeen. Men mag hopen, dat zij hun pogingen zul len voortzetten om Loemoemba nog wat meer besef voor de realiteit bij te brengen. Zij zien in, dat 't gevaarlijk is voor kleine en jonge staten, om pionnen te worden in het schaakspel der grote mogendheden. De Sovjet-Unie toont een sterke neiging om „met zwart te spelen", maar Ethio pië, Ghana, Liberië, Libië, Marokko, de Soedan, Tunis en zelfs de Verenigde) Ara bische Republiek, hebben te kennen gege ven, dat zij niet met zich laten spelen. Al leen Guinea koos min of meer de zijde van Loemoemba en zijn Russische souffleurs. Hoe stevig de politieke wijsheid van de nieuwe Afrikaanse staten is gefundeerd zal nog moeten blijken. Maar het geeft in elk geval moed, dat de acht genoemde Afrikaanse leden van de UNO ondanks hun politieke jeugdigheid, zoveel inzicht tonen in de waarde, die de UNO voor hen hebben kan. Deze staten kunnen wellicht een heilzame invloed uitoefenen niet al leen op Kongo, maar ook op de niet min der dan zestien Afrikaanse staten, die bin nen afzienbare tijd als nieuwe leden tot de UNO zullen toetreden. Het Afrikaanse bloc van 25 staten (de Unie van Zuid Afrika valt hier om begrij pelijke redenen buiten) zal de grootste groepering binnen de UNO gaan vormen, hoe jong of klein een lid van de wereldor ganisatie ook is, in de assemblee heeft het evenveel stem als de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie of Engeland. Het zou alar merend zijn, indien de Sovjet-Unie detJAfri- KAIRO (UPI) Twee oude Egyptische tempels zullen steen voor steen worden verplaatst naar een veiliger oord, voor dat de grote dam van Assoean de plaat sen zal doen overstromen, waar zij thans staan. De tempels van Dabod en Taffeh, die in de Nubische provincie van Zuid- Egypte staan, moeten voor september verwijderd zijn, want binnenkort zal het kunstmatige meer, in het leven geroepen door de dam van Assoean, het gehele ge bied onder water zetten. Het project wordt gefinancierd door de regering van de Verenigde Arabische Re publiek en de UNESCO. Op de bodem van het toekomstige kunstmatige meer staan thans nog twintig tempels. Met het stuk voor stuk verwijderen van deze mo numenten zal een bedrag van 380 miljoen gulden gemoeid zijn. De Dabod en Taffeh tempels worden steen voor steen afgebroken en aan boord van stoomboten van honderd ton elk, via de Nijl naar het noorden gebracht, waar zij zullen worden opgeslagen, op het Oli fanten eiland. Het Poolse instituut voor Archeologische studies in het gebied van de Middellandse Zee heeft het toezicht op het slopen van de tempels en het vervoer van de stenen. De Polen hebben op hun beurt de beroemde Italiaanse architect Piero Gazzola in dienst genomen om ter plaatse de werkzaamhe den aan de tempels te leiden. Advertentie SKIN LIFE een crème met wonder- kracht.die een vermoeide, verwaarloosde huid herstelt, vernieuwt en verjongt» Verkrijgbaar bij: PARFUMERIE 1ANSSEN HAZEPATERSLAAN 16 HAARLEM - TELEFOON 0 2500 - 12747 kanen tot vazal kon maken. Het Krem lin zal dat stellig proberen, maar de tegen stand. die Afrika biedt is tot dusverre hoop gevend. Het is opvallend hoeveel zwarte gede legeerden men thans reeds ziet rondlopen in de zalen en gangen van het UNO-ge- bouw. Soms dragen zij gewone westerse pakken, maar soms ook zijn ze gekleed in kleurige Afrikaanse gewaden. Hun aan tal zal gedurende de komende assem blee nog sterk toenemen en wie over de volgende vergaderingen wil rapporteren mag wel een stoomcursus gaan volgen in de aardrijkskunde van Afrika. Kameroen, Togo, Mali, Madagaskar, al of niet in tweeën uiteengevallen), Somali en de Kongo zullen, na enkele formalitei ten, volledig stemrecht bezitten in de ko mende assemblée. Dat zal d: Afrikaanse groep van 9 op 15 brengen. Acht nieuwe Afrikaanse staten zullen zich spoedig bij dit bloc kunnen aanslui ten. Het zijn: de Centrale Afrikaanse Re- bliek, Tsjaad, Dahomey, Gabon, Ivoor kust, Niger, de republiek Congo (v.m. Frans) en Opper Volta (al deze staten waren vroeger Franse koloniën). In ok tober wordt Nigerië onafhankelijk. Dit land kan nummer 24 worden in het bloc en als nummer 25 zou Mauretanië zich daar bij kunnen voegen. Vlaggenfabrikant lijkt een beroep waar muziek in zit. (Van onze correspondent in Bonn Nauwelijks heeft de S.P.D. de Westber- lijnse burgemeester Willy Brandt tot haar kandidaat voor het Bondskanselierschap en de verkiezingen 1961 benoemd of Ade nauers partij de C.D.U. en ook de libe raalachtige F.D.P. zijn van leer getrok ken tegen de officieel genomineerde man. De C.D.U. noemde de benoeming „een misleiding der kiezers, die zand in de ogen wordt gestrooid." Mag men de C.D.U. ge loven, dan is Brandt in het S.P.D. ver- kiezingsspel maar een heel klein manne tje. De grote man achter de schermen Brandt de werkelijke aanvoerder van S.P.D.-ver- kiazingselftal noemde de C.D.U. Her- bert Wehner, de S.P.D.-\ ice-voorzitter, voormalig communist, later langzaam maar zeker door zijn tegenstanders tot schrik der burgers verheven tacticus. Wehner, aldus de C.D.U., stelde het S.P.D.-elftal met Brandt en prof. Carlo Schmid aan de top op. Hij wil de S.P.D. thans een burgerlijke partij doen schijnen. Deze C.D.U.-kritiek is niet geheel zonder grohd. Geen der elf namen van het S.P.D.-verkiezingselftal heeft iets te ma ken met linkse accenten, eerder belicha men zij allen, van Brandt tot Erler, een onradicaal, bijna rechts element in de S.P.D. Met deze rechtervleugel hoopt de S.P.D. het volgende jaar kennelijk die mil joenen kiezers naar zich toe te trekken dié het in het verleden bij Adenauer hiel den hoewel zij nu juist geen echte C.D.U.- sympathieën hadden maar alleen maar bang waren voor het traditionele S.P.D.- radicalisme. Daarom ook praat de S.P.D. thans luid over de volkspartij, die zij zo graag zou willen zijn waarmee zij haar aanblik als arbeiderspartij hoopt te ver liezen. Ook andere critici hebben er op gewezen, dat de vraag volkomen open is of Brandt nu wel echt de aanvoerder van het S.P.D.-verkiezingsteam is. Men heeft hem voorlopig, om in sport-termino- logie te blijven, betiteld als midvoor om dat op de achtergrond vier in de S.P.D. uitermate belangrijke persoonlijkheden als aanvoerders zitten, die wel eens, ook na een eventuele S.P.D.-zege aan de touwtjes zouden kunnen blijven trekken: voorzitter Ollenhauer, vice-voorzitter Wehner, twee de vice-voorzitter Von Knöringern en pen ningmeester Nau. Bondskanselier Adenauer staat thans in elk geval voor een hem zeer vertrouwde verkiezingsslag. Tegenover het S.P.D. ver kiezingselftal, dat bij de kiezers niet, als in het verleden, met partijprogrammapun ten zal aankomen, maar hen zal trachten -in te palmen met zijn elf aantrekkelijke persoonlijkheden, past de C.D.U. maar één middel: opnieuw als in 1957 Adenauer als „vader der vaderlands" naar voren schuiven en van de verkiezingen een volksstemming maken „pro of contra Ade nauer" met alle uitwassen van dien. Ade nauer heeft in het partijbestuur dezer da gen reeds aangedrongen op een verkie zingscampagne. die geheel op zijn per soon is afgestemd. Er waren diverse C.D.U.-politici, die daarvan niets moesten hebben en opnieuw de minister van Eco nomische Zaken Erhard naai voren wil den schuiven. Inmiddels is Adenauers per soonlijke secretaris Bach al bezweken on der de druk van de kanselier: in plaats van de functie van consul-generaal, te Hamburg te aanvaarden nam hij een jaar verlof om zich te kunnen wijden aan Ade nauers verkiezingscampagne..! NAPELS (Reuter). Koningin Juliana, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene zijn vrijdag in Napels aangekomen met de jachten „Groene Draeck" en „Piet Hein", die van de eilanden Capri en Ischia waren vertrokken. De medewerkers aan de muzikale komedie My fair Lady" zijn vrijdag morgen in het Rotterdamse Luxor- theater bijeengekomen voor een alge mene repetitie. Foto van boven naar beneden: Tabe Bas, Joeki v. d. Valk, Richard Prince, Henk Boelhouwer, Georgette Rejewski, Paul Storm, Mary Smitshuizen, (op de bank), Margriet de Groot, Johan Kaart en Wim Sonnevéld. MOSKOU (UPI) De Russische lucht vaartmaatschappij Aeroflot heeft bevel ge geven. dat alle toestellen van het type Iljoesjin-18 voorlopig aan de grond blij ven, zo werd vrijdag in Moskou vernomen. Deze maatregel werd genomen, nadat een Iljoesjin-18 vorige week op een vlucht van Caïro naar Moskou juist binnen de Russi sche grens met alle inzittenden, de beman ning en 27 passagiers, verongelukte. Het is een maatregel die in alle landen genomen wordt na zulk een ernstig ongeluk. De Iljoesjin-18 is een viermotorig toestel met straalturbine-aandrijving, dat 80 tot 95 passagiers kan vervoeren met een uur snelheid van 650 kilometer. KOPENHAGEN (Ritzau) Het Neder landse motorschip „Friesland", dat met een lading van vierduizend ton steenkolen op weg is naar Kalundborg, is zaterdag morgen vroeg ter hoogte van het eiland Laesoe in het Kattegat op een rif gelopen. Een Deense bergingsmaatschappij heeft assistentie gezonden, die naar verwacht wordt in de loop van de ochtend de „Fries land" zal bereiken. Er zijn nog geen berichten ontvangen over de schade aan het vastgelopen schip. HAARKLIEVER (I) VRAAG (I) Zelfs in een officiële gedenksteen, aangebracht in de Elias Beekman- kazerne in Ede onder een leeuw van de vroegere Koninginnebrug in Rot- terdam, staat iets gegrift over j§ Rotterdam en de strijd om 1 haar bruggen". HAARKLIEVEN (II) En ook het. Algemeen Han- d e 1 s b 1 a d maakte een geslachte- lijke verkeersfout van heb ik me jou daar, door te schrijven over „hersenspoeling der piloot". In Haarlems Dagblad worden te koop gevraagd: |j „Bromtanden br. m. omschrijving if en prijs. Br. G 1676". Ik heb alleen nog een paar slissers liggen, doch er kan ook best mee s gebromd worden. Maar de omschrij- ff ving is niet gemakkelijk. VRAAG (II) En in S u r s u m stond deze: C o r d a (Lisse) LEK Haarlems Dagblad had het over „de lek in het dak". Bij mij zat er een in de dak. Gevraagd r.k dame of heer op |j mooie stand. Brieven onder no. 1457 aan Graficus-Lizse. Talarius IllF In Wageningen hebben commissies uit de hervormde en gereformeerde kerke- raad samensprekingen gehouden. Op ver zoek van de Oecumenische Raad van Ker ken in Nederland hebben beide commis sies een desbetreffend rapport openbaar gemaakt, waarin de volgende conclusies zijn gepubliceerd. Na vastgesteld te hebben dat de een heid van de Kerk door God gewild woi-dt en dat wij dus de roeping, van Godswege, hebben om zoveel mogelijk van die een heid te realiseren, constateren de opstel lers van het rapport, dat. er zonder twij fel vele en grote verschillen zijn. Deze zijn uit het verleden gegroeid en hebben zich in het heden vastgezet. „Men moet echter altijd weer vragen" aldus het rapport, en hierbij citeren wij het slot van de zeven conclusies of de verschillen van dien aard zijn, dat de een heid, of voorlopig elke realisering van een stuk eenheid, bij voorbaat afgewezen dient te worden. Argumenten van klimaat, ge woonte, levensstijl, mogen hierbij nooit doorslaggevend geacht worden. De maat staf dient enkel en alleen de Bijbel te zijn. Nu menen wij dat er in de Bijbel van tweeërlei verschil gesproken wordt: a. verschil door uitgesproken dwaalleer, waarin zich de antichrist aankondigt., en waarvan men radicaal afstand dient te ne men; b. andere verschillen, die door Pau- lus bestreden worden, maar waardoor men niet wordt buitengesloten. Het verschil tussen Hervormd en Gere formeerd in Wageningen valt niet onder het a genoemde. Wij zouden het kunnen rekenen onder het onder b gesignaleerde. Dus geldt ook voor ons de vermaning van Paulus: „Weest allen eenstemmig en la ten er geen scheuren onder u zijn; weest vast aaneengesloten, één van zin en één van gevoelen. In oprecht verlangen naar deze eenheid, menen wij toch dat deze helaas niet zo maar volledig te verwerkelijken is. Boven dien is dat een zaak van het gehele kerk verband. Maar dat neemt niet weg dat er hier ter plaatse iets van de eenheid aan vankelijk getoond en geraliseerd zou kun nen worden. En waar reeds bij verschil lende gelegenheden Hervormde en Gere formeerde predikanten samen het Evange lie brengen, daar stellen wij voor over te gaan tot een voorzichtig gebruik van kan- selruil, bij voorbeeld op de christelijke hoogtijdagen, of op een zondag eens per maand, waarbij de predikanten gehouden zijn in hun prediking te blijven binnen het raam van de in beide kerken geldende be lijdenisgeschriften. Advertentie SPORT en 3IU JITSU JUDO ACADEMIE opent het nieuwe sportseizoen. Aanmelding nieuwe leerlingen voor alle afdelingen. Sportzalen voor trainingen en badminton beschikb. Bloemendaalseweg 152 - Overveen - Telefoon 53256 KHARTOEM (UPI) Het is gevaarlijk leven in Soedan (ten zuiden yan Egypte). Zijn er toevallig geen leeuwen, dan is er wel ergens een krokodil te bespeuren. Don derdagavond kroop een twee meter lange krokodil uit de Nijl, stak een van de druk ste straten van Khartoem over en liep het ministerie van Buitenlandse Zaken binnen Een geschrokken taxichauffeur, die dit had gezien, waarschuwde de politie. Deze besloot na enig overleg, gewapen de wachten om het gebouw te posten en geen poging te wagen het beest dood te schieten, daar door het lawaai buitenlandse toeristen in het naburige grandhotel ge stoord zouden kunnen worden. Vrijdagmorgen was de krokodil in geen velden of wegen meer te bekennen. In het zuiden van Soedan zijn het de leeuwen, die de moeilijkheden veroorza ken. De afgeiopen nachten hebben groepen leeuwen arbeiders aangevallen, die aan de spoorlijn werkten. Drie van hen werden gedood en enkele kregen verwondingen Men heeft er nu een groep gewapende sol daten op af gestuurd, om de leeuwen te doden en de arbeiders tegen eventuele aan vallen te beschermen. Het werk der V.N. in Kongo Een belangstellend lezer schreef mij on langs naar aanleiding van wat ik twee we ken geleden in deze rubriek omtrent bo vengenoemd onderwerp had opgemerkt, een brief die alles behalve een loflied op de Verenigde Naties inhield. Nu is het een bekend feit, dat boze mensen geen liede ren laten weerklinken. En de briefschrij ver in kwestie bleek wel heel boos te zijn. Zo zelfs, dat hij een reeks beweringen van zodanige aard aan het papier toever trouwde, dat het geen zin zou hebben daar op allemaal in te gaan. Een enkele na dere kanttekening kan echter geen kwaad. Vooral ook niet, omdat er buiten bijzonder ontstemde lieden als de geachte briefschrij ver, allicht nog wel meer mensen zijn, die misschien mét hem enige tegenspraak in mijn artikel bespeurd mochten hebben. To weten, in het feit dat ik enerzijds er kende, een eventuele verhoging van de Nederlandse bijdrage aan de V.N. met wellicht ongeveer 28 millioen gulden een niet geringe som te vinder doch aan de andere kant betoogde, dat zulk een bedrag toch als een waarlijk niet grote verzeke ringssom te beschouwen ware, die men m.i. gaarne van Nederlandse zijde zou wil len voldoen. Wel, de verklaring van wat een tegen spraak schijnt maar het toch niet is, komt me heel eenvoudig voor. Op zichzelf is 28 millioen gulden overigens kan het ook nog heel veel minder zijn wat Nederland zal hebben te betalen bepaald geen peulschilletje. Maar in vergelijking tot het totaal der staatsuitgaven is het toch maar een vrij geringe som. En dit te meer, als men zich eens rekenschap geeft van wat er in verband met de acti viteiten van de V.N. in de jonge Kongo-re- publiek op het spel staat. Het gaat om de hoogst belangrijke poging, te bereiken dat daar, ten behoeve van de Kongolese sa menleving zelf, orde en rust zullen heersen en om de bevolking ginds, die vrij wil zijn doch nog niet in staat iop deugde lijke wijze de staat op te bouwen, daar bij té helpen. Dat en niets minder is het, wat de V.N. nastreven. Als zodanig is het beoogde doel reeds ten volle de daarvoor nodige inspanningen waard, inspanningen waarlijk niet alleen van financiële, maar tevens van geestelijke aard. Er komt im mers iets kijken om daar ginds, juist nu het een nog hoogst onderontwikkeld ge bied betreft, de zaken op poten te zetten. De hiervoor door de V.N., samen met ver schillende internationale lichamen, zoals de Wereld-Gezondheidsorganisatie, de Internationale Arbeidsorganisatie, de Ver- keersorganisatie enz. enz. ondernomen arbeid kan een uitermate heilzame uitwer king hebben. Dit èn voor Kongo zelf èn, niet te vergeten, ook voor de gehele in ternationale samenleving. Nederlands belang en taak Of bedenkelijke elementen er toch nog in zullen slagen roet in het eten te gooien, valt niet te voorspellen. Hei ware dwaas heid aan te nemen, dat de door de V.N. verleende bijstand, die een volslagen on baatzuchtig karakter heeft, een absolute waarborg zal opleveren teg'. n alle moge lijke verwikkelingen. Maar de kans is voor handen dat, juist dankzij het optreden van de V.N. Kongo niet de speelbal zal wor den van wie weet hoe gevaarlijke verwik kelingen tussen Oost en West. Nederland leeft waarlijk niet op een eiland dat tegen de gevaren van iets dergelijks beschut is. Het maakt nu eenmaal dee uit van de volkerensamenleving, waar men verwik kelingen als hier bedoeld met onbegrens de doorzettingskracht en ondernemingslust moet trachten te voorkomen Vandaar dat het mede tot de taak van onr land behoort, al datgene te doen, wat een welslagen van de waarlijk grootse arbeid, die thans op de V.N. rust, kan bevorderen. Daarbij be schikt die organisatie, ook dank zij wat er verder internationaal ter beschikking staat en komt, over een rijke schare van des kundige krachten, in staat om aan de Kon golese republiek de door haar eigen rege ring trouwens gevraagde bijstand te ver lenen. Nogmaals er valt niet met stellig heid te zeggen dat die regering op een dergelijke bijstand prijs zal blijven stel len en dat zij dus de door haar uitge sproken instemming met het werk van de V.N. zal handhaven. Mogelijk is dit echter wel en hiervan uitgaande rust op alle staten, die de waarde van een zo vreed zaam mogelijke opbouw van Kongo besef fen dus ook op Nederland, de plicht, hun nerzijds het nodige bij te dragen tot het welslagen van deze onderneming, die van immense betekenis kan zijn. Nuchtere wer- kelijksheidszin moet dit doen inzien. Ook welk een ramp voor de wereld zou kunnen voortvloeien uit algehele mislukking van hetgeen thans dankzij en onder auspiciën van de V.N. gaande is. Dit alles kan al leen maar tot de slotsom leiden, dat het hier gaat om een onmeetbaar en onweeg baar belangook voor Nederland! Minister-president en Buiten landse Zaken. Thans nog een andere internationale aan gelegenheid, die mede een Nederlands pro bleem raakt. Gelijk deze week al gepu bliceerd is, heeft het Franse staatshoofd zowel minister-president De Quay als mi nister Luns, de minister van Buitenlandse Zaken, uitgenodigd om de volgende maand voor politiek overleg naar Parijs te ko men. Generaal De Gaulle gin. hiertoe over in verband met het feit, dat hij ook met de ministers-presidenten van Italië en Bel gië alsmede met de minister' van Buiten landse Zaken van die landen besprekin gen wil voeren. Dit, naar het schijnt in verband met plannen, die hij zou hebben met betrekking tot de Europese samen werking. Trouwens, daarover is door hem ook al gepraat met de Engelse Eerste Minister en met de West-Duitse Bonds kanselier, wiens functie in grote trekken met die van een Eerste Minister overeen komt en die zelf niet aan het hoofd van Buitenlandse Zaken staat, welk departe ment immers door Vou Brentano wordt geleid. In verschillende landen is in de loop der jaren de Eerste Minister of de minister president meer bij het buitenlands beleid betrokken geraakt dan eertijds gewoonlijk het geval was. Dat is ook heel begrijpelijk. In toenemende mate toch zijn de interna tionale vraagstukken zozeer mede hun stempel gaan drukken op geheel het rege ringsbeleid, dat het van de grootste bete kenis te achten valt dat degene, die aan het hoofd staat van een ministersploeg, aan die vraagstukken de nodige aandacht besteedt en bij machte is zich daarin goed te verdiepen. Een feit is da in- ons land, zeker sinds 1945, de minister-president zich op allerlei wijzen heel wat meer dan vroeger bij kwesties van buitenlands be leid betrokken ziet. Zo is het heel begrij pelijk, dat nu reeds een aantal jaren lang de minister-president hier te lande de „eerste invaller" pleegt te zijn ingeval van afwezigheid van de minister van Bui tenlandse Zaken. Als het er echter om gaat iemand te belasten met de vorming var een, bij sla gen zijner pogingen door hem als minis ter-president te leiden Kabinet, staat men in de regel niet of veel te weinig stil bij de vraag, of de aanstaande minister-pre sident iemand is, die ook het begrip, het gevoel en de kennis bezit, nodig om het zijne te kunnen bijdragen op het gebied van het buitenlands beleid. Zeker, de da gelijkse leiding te dien opzichte berust bij de minister van Buitenlandse Zaken. Maai de hier aangestipte ontwikkeling recht vaardigt er op te wijzen, dat het streven er in de toekomst meer en meer op ge richt zal moeten zijn, bij de keus van een mogelijke minister-president ook diens be drevenheid ten opzichte van de internatio nale zaken zwaar te laten wegen. Dr. E. van Raalte Wij ontveinzen ons niet dat hieraan kerkelijke moeilijkheden verbonden 'zijn. Echter geen Bijbelse. Het kerkrecht gaat uit van de feitelijke situatie: de verdeeld heid van de Kerk. De Bijbel stelt als eis: de eenheid van de Kerk. Wij zouden de moeilijkheid kunnen overwinnen door in de voorgestelde diensten beide kerkeraden vertegenwoordigd te doen zijn, waarbij béide het opzicht over de verantwoorde lijkheid voor de prediking hebben". De commissie stelt voor deze punten te behandelen in beide kerkeraden, en ze, na verkregen goedkeuring, te bespreken in de wederzijdse gemeentevei-gaderingen. Bovengenoemde mededelingen hebben betrekking op een locale situatie. Maar ten aanzien van kanselruil blijken er zelfs internationale mogelijkheden te liggen, blijkens er bericht dat wij lazen in de Nieuwe Haagsche Courant. Daarin wordt verteld van een Duits en een Amerikaans predikant die overeen kwamen om voor een jaar van kansel te ruilen. De gemeen ten gingen akkoord met hun beslissing en een jaar geleden stond op een Duitse kan sel een Amerikaan, en op diens Ameri kaanse kansel de Duitser. Het jaar is nu voorbij. De belangrijkste conclusie van beiden is: „Het evangelie is overal het zelfde. Wij stonden niet als Duitser of als Amerikaan tegenover de gemeente, maar als christen". De Duitse predikant ds. Dennig, die met een Amerikaanse vrouw is getrouwd en in Baden de gemeente Haslach dient, had het ongetwijfeld het gemakkelijkste. Hij sprak de Engelse taal en had op verzoek van ae Oecumenische Raad reeds een semes ter aan een theologisch seminarium in de Verenigde Staten gestudeerd. Hij kende dus de Amerikaanse mentaliteit 'n beetje De Amerikaanse predikant, ds. Currier van Mountain Lake in de staat met de duizend meren, Minnesota, had het heel wat. moeilijker. Hij sprak maar een mond jevol Duits. Toch won hij al spoedig het vertrouwen van zijn vreemde gemeente, die buitengewoon ingenomen was met de ruil, en spoedig werd hij in de omgeving bekend als een uitstekende prediker. Toen 'hl zijn laatste dienst vervulde was het kerkgebouw van die kleine stad in het Zwartewoud tot de laatste plaats bezet. Beiden zijn nu weer terug in hun eigen eigen gemeente. De Duitser spreekt weer Duits, de Amerikaan weer Engels. De Duitse Gemeente weet nu, dat de Ameri kanen toch niet zo oppervlakkig zijn als zij wel dachten, en de Amerikanen weten dat het evangelie ook nog in dat oude, dwaze, geestelijkverwaterde zoals zij dat nog vaak zien Europa wordt gepre dikt. In een communiqué na afloop van de besprekingen die de Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, Heath, maandag en dinsdag in Rome met px-emier Fanfani en minister Segni van Buitenlandse Zaken heeft gevoerd, wordt onder meer verklaard dat gesproken is over de internationale toestand en de problemen waarvoor het Westen zich gesteld ziet. Er werd overeen stemming bereikt tussen de i-egeringen van beide landen, die „bijzonder"1 waarde hech ten aan het westelijke defensieve bondge nootschap als behoeder van de vrede in veiligheid". Er wordt nadruk gelegd op het belang van het zoeken naar een oplossing van de problemen die worden gesteld door het bestaan van de Europese Vrijhandels As sociatie. Bevestigd wordt da' premier Mac- millan een bezoek aan Rom zal brengen, waarschijnlijk in november. Minister Wigny ook naar Rome? Van doorgaans goed ingelichte zijde in Rome is vernomen dat de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken, Pierre Wigny, tegen het einde van de maand, omstreeks 30 augustus, in Rome bespre kingen zal voeren met premier Fanfari en de Italiaanse minister van Buitenland se Zaken Segni. Dit overleg zou deel uit maken van de serie besprekingen over Europese aangelegenheden die is begon nen met het onderhoud van minister Luns met Segni in Venetië. Benelux-premiers naar Parijs Uit gezaghebbende bron in Parijs is vernomen dat president De Gaulle zijn plan voor groter politieke samenwerking onder de landen van West-Europa, in het begin van september zal bespreken met de hoofden van de Belgische en Nederland se regeringen in de Franse hoofdstad. Een woordvoei'der van het Quai d'Orsay heeft bevestigd dat premier Gastol Eyskens van België en premier Jan De Quay van Ne derland de uitnodiging van Do Gaulle voor een bezoek aan Parijs in d' eerste twee weken van september hebben aanvaard Zij zullen hun ministers va Buitenlandse Zaken meebrengen. In diplomatieke kring in Parijs werd gespeculeerd dat de regeringshoofden van de zes mogelijk in oktober aan een ronde tafelconferentie in de Fran.e hoofdstad zullen deelnemen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4