Slag omSengarema EEN MEDISCHE ZENDING Julianaschool en Bornwaterschool te Bloemendaal in het zilver CAL Drie leerkrachten vieren jubileum Halve eeuwin schoenen SPIJTOPTANTEN BRIEF UIT JAPAN VEILIG OVER DE BRUG Van mensen en dieren SLOT DEFECT? RENAULT Garage Den Kout Garage Hardebsli Gronduitgifte door gemeente Haarlem Gemeentearchief wordt nog niet uitgebreid HAARDEN VAN BECKING BONGERS TJLFT Lagedijk langs Mooie Nel wordt hersteld Jan Haringstraat en Steenbokstraat worden geasfalteerd Gids sociale verzekering in agrarisch bedrijf „DE SLEUTELSPECIALIST" Medische verzorging tijdens het weekeinde Riethoff won slotrit van avondcompetitie GRATIS STOFZUIGER Haarlemse ploeg voor jeugd-honkbaltoernooi ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Twee openbare scholen in de gemeente Bloemendaal vieren binnenkort haar zilve ren jubileum en dan zal ook aandacht be steed worden aan het feit, dat drie leden van het personeel van een der scholen, de Bornwaterschool, mevrouw T. Wunde- rink-Noorman en de heren J. B. Klein Poelgeest en D. Duinker, vijfentwintig jaar hun krachten aan deze school hebben gegeven. Een van de twee openbare lagere scholen in Bloemendaal, die de vol gende week vijfentwintig jaar bestaan, is genoemd naar dokter J. Th. Born- water, destijds wethouder, die veel voor de gemeente en het onderwijs heeft gedaan. De Julianaschool aan de Willem de Zwij gerlaan te Overveen is op 30 augustus 1935 in gebruik genomen en de Bornwater school op 2 september van dat jaar. De stichting van beide scholen was van bij zondere betekenis, vooral voor de school in Overveen, destijds gevestigd op de plaats, waar thans het politiebureau staat. Het gebouw* verkeerde al vele jaren in een slechte toestand. Het was een verheugend feit, dat op 30 augustus 1935 de Juliana school in gebruik werd genomen, niet al leen voor de Overveense jeugd, maar ook voor het toenmalige hoofd, de heer H. Hoekstra en het onderwijzend personeel, omdat onder zeer ongunstige omstandighe den gewerkt moest worden. Van 1913 af kwam ieder jaar de wens naar voren de school te sluiten en een nieuw gebouw te stichten, maar het heeft tot 1935 geduurd, alvorens de Julianaschool officieel in ge bruik werd genomen. Er werden wel vele plannen gemaakt, maar tot de bouw kwam men niet zo vlot. Het gebeurde, dat er geen grond beschikbaar was of de raads leden geen medewerking verleenden geld te voteren. Na 1930 was het met de finan ciën der gemeente slecht gesteld en toen op de bouwkosten voor de Julianaschool vijfentachtigduizend gulden bezuinigd kon worden gaf de raad zijn fiat. De heer Hoekstra was het eerste hoofd der school totdat hij de pensioengerechtig de leeftijd bereikte. Zijn opvolger was de heer W. R. Jansen, die later leraar is ge worden bij het middelbaar onderwijs en sedert een aantal jaren heeft de heer R. D. Lagendaal de leiding. De viering van het schooljubileum zal in de loop van sep tember geschieden. Bornwaterschool De eerste leerlingen van de Bornwater school aan de Ignatius Bispincklaan kwa men van de vroegere school G. destijds gevestigd aan de De Genestetweg en de „onderbouw" van de Iiartenlustschool aan de Vijverweg. Deze school werd uitslui tend voor het uitgebreid lager onderwijs bestemd. Van de vroegere school aan De Genes tetweg, die in 1935 is afgebroken, was de Advertentie Prijs ƒ5625— Verreweg de zuinigste auto in zijn klasse Brandstofverbruik 1 1. op 17 km Oliecarter 21/2 1. Verversen elke 2500 km. Wegenbelasting minimum Afschrijving gemiddeld 1 900.— tot 1200.per jaar en vaak nog minder Zeer weinig reparatie en dan nog goedkoop door praktische constructie en lage onderdelen- prijs, b.v. complete motorrevisie ongeveer f 300.—. Daarbij: veilig, pittig en elegant Laat u eens geheel vrijblijvend voor lichten door HOOFDAGENTSCHAP Wagenweg 166-168 - Tel. 12138 en 15056 3-AGENTSCHAP Rijksstraatweg 249 - Telefoon 57455 Ten behoeve van de bouw van een dub- oel woonhuis, twee garages en twee berg plaatsen door de Spaarndammer Scheeps werf Stapel n.v. te Spaarndam stellen B. en W. van Haarlem voor aan deze vennoot schap een terrein van 535 vierkante meter aan de Kerklaan in Spaarndam te verko pen tegen een prijs van 12 per vierkan te meter. Ten behoeve van de bouw van een kan toor- en bedrijfsruimte door de n.v. Web aan de Rutherfordstraat wordt voorge steld aan deze vennootschap een terrein van 900 vierkante meter in erfpacht uit te geven tegen een canon van 1,50 per vier kante meter. heer K. Tinholt van 1913 af hoofd geweest. Hij had toen al grote bekendheid verwor ven door het stichten van een verzame ling- bekend onder de naam Tinholtver- zameling- en de voorwerpen zijn eerst in een gebouw nabij de Ruïne van Brede- rode en later naar Overveen overgebracht. Bij de ingebruikneming van de Bornwa terschool op 2 september 1935 heeft de toenamlige burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex, hulde gebracht aan dokter J. Th. Bornwater die nog in functie was als wethouder van onderwijs, maar een dag later zijn taak neerlegde, omdat hij zich niet beschikbaar had gesteld als kandi daat voor de gemeenteraad. De opening van de school was voor de wethouder de laatste gemeentelijke taak, maar ook één voor de toekomst. Aan de school werd de naam van dokter Bornwater gegeven. En kele dagen tevoren was hij benoemd tot officier in de orde van Öranje-Nassau. De viering van het zilveren jubileum van de Bornwaterschool is bepaald op vrijdag 2 en zaterdag 3 september. Vrijdagmid dag komen de leerlingen der school in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan bijeen en de volgende dag wordt een eenvoudige herdenking gehouden, waarbij de ouder commissie de leiding heeft. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor de aanvankelijk gedachte uitbreiding van het gemeentearchief in de Jansstraat (waarvoor de raad op 30 september 1959 een krediet van 134.000 beschikbaar stel de) uit te stellen en de voorzieningen te bespreken tot het verbouwen van het kan toor en de schrijfkamer boven de leeszaal, alsmede tot het herstellen van een stenen schuur, die dan wordt ingericht tot fiet senstalling. Tevens zal de toegangspoort tot het Schapenplein na sloping opnieuw moeten worden opgebouwd, terwijl? ook de toegangspoort tot de Jansstraat moet wor den hersteld. Dit alles vergt 49.000, zo dat het eerder verleende krediet met 85.000 kan worden verminderd. De reden tot het uitstellen van deze res tauratie is gelegen in de omstandigheid dat gebleken is dat het uitbreiden van de archiefkluis met een vierde verdieping niet goed mogelijk is zonder gelijktijdige restauratie van de Janskerk, waarmee aanzienlijke kosten gemoeid zijn. De res tauratie van de Janskerk is echter niet dermate urgent dat de uitvoering daarvan bij voorrang is geboden. Advertentie De Lagedijk ten oosten van de Mooie Nel moet dringend worden verhoogd, versterkt en hersteld. De kosten hiervan worden ge raamd op 118.900. Het gemeentebestuur van Haarlemmerliede en Spaarnwoude heeft de gemeente Haarlem een bijdrage in de kosten gevraagd. B. en W. van Haarlqm hebben de gemeenteraad voorgesteld voor het herstel een bijdrage van 24.000,be schikbaar te stellen. Voor het asfalteren van de Jan Haring straat en de Steenbokstraat vragen B. en W. van Haarlem de raad een krediet van 180.900 te verlenen. Dit voorstel wordt gedaan met het oog op de route van buslijn 2 tussen Orionweg en Kleverlaan via Steenbokstraat. Meteo- renstraat, Plataanstraat, Altenastraat, Stuyvesantplein en Jan Haringstraat, die slechts kan worden gehandhaafd als aan genoemde straten aanzienlijke verbeterin gen worden aangebracht, zoals 't funderen en asfalteren van de rijweg en het aanleg gen van parkeerhavens ter weerszijden daarvan. Alvorens dit kan geschieden zal eerst de riolering, waar nodig, vernieuwd moeten worden. Hiervoor zal te zijner tijd een krediet worden aangevraagd. In de Steekbokstraat en de Jan Haringstraat is een vernieuwing van de riolering echter niet nodig, zodat de asfatering daar nog dit jaar zal kunnen geschieden. Dit is no dig omdat bij de door de Provinciale Wa terstaat uit te voeren werken met het oog op de aansluiting van westelijke randweg op Delftlaan, het verkeer tijdelijk door de Jan Haringstraat en aansluitende straten zal moeten worden geleid. De Bedrijfsverenigingen voor het agra risch bedrijf hebben een gids uitgegeven voor de sociale verzekeringen in de land bouw. Deze gids is bedoeld als een weg wijzer voor werkgevers en werknemers in de doolhof van wetten en wetjes. De rechten en plichten van werkgevers en werknemers worden erin omschreven. Op overzichtelijke wijze worden uiteenzettin gen gegeven over bijv. de loonadministra tie, de ziektewet, de kinderbijslag, de werkloosheidswet, de vakantie- en pen sioenregelingen en de ouderdomswet. Het handzame boekje is verhelderend, maar zou aan leesbaarheid hebben gewonnen als een minder ambtelijke taal en minder af kortingen zouden zijn gebruikt. Advertentie Lange Veerstraat 10 - Haarlem Tel. 11493 HAARLEM Artsen: Men raadplege, bij afwezigheid van de huisarts, uitsluitend telefonisch, firma Mathot, telefoon 11990. Dierenartsen: J.. Beyers, Raamsingel 28, telefoon 13164. Tandartsen: G. L. J. M. Honée, Van Eedenstraat 13, Haarlem. Apotheken voor Haarlem, Heemstede en Bloemendaal: Marnix-apotheek, Marnix- straat 65, tel. 56357; apotheek 't Gilde- hüys, Koninginneweg 3, tel. 12038; Tey- ler-apotheek, Teylerplein 79. tel. 17940. BLOEMENDAAL Artsen: C. Eenhoorn, Bloemendaalseweg 17, tel. 54003. Overveen: P. M. Wijkmans, Julinalaan 152, Overveen, tel. 61054. Aerdenhout: J. Reurink, Aerdenhouts- duinweg 8, Aerdenhout, tel. 42962. Wijkverpleegsters: zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen, telef. 12698 en zuster L. A. Molenaar, Camp- huysenlaan 18, Heemstede, tel. 40038. Apotheken: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort-Zuid, tel. 025608249. Zie verder: Haarlem. SANTPOORT Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, Santpoort-Dorp, tel. 8510. Apotheken: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort-Zuid, tel. 8249. HEEMSTEDE Artsen: K. L. Kout, Johan de Wittlaan 23, telefoon 38411 en R. J. P. Muller, Raadhuisplein 6, telefoon 36550. Wijkverpleegster: zuster G. F. Verduyn, Meer en Boschlaan 23, telefoon 39509. Tevens in de week van zaterdag 27 aug. tot en met vrijdag 2 september, des avonds van zes tot elf uur. Apotheken: Zie onder Haarlem. ZANDVOORT Artsen: J. F. Zwerver, Julinaweg no. la, telefoon 2499. Wijkverpleegsters: zuster A. Langeveld, Gasthuishofje 27, telefoon 2791. Verloskundige: zuster G. Bokma, Tolweg no. 6, telefoon 2816. Dierenarts: J. Beyers, Raamsingel no. 28, Haarlem, telefoon K 250013164. Apotheken: Van zaterdag 27 augustus tot en met vrijdag 2 september na halfelf des avonds: nachtdienst de Zandvoortse apotheek J. J. L. A. Wijnne, Haltestr. 8, telefoon 2389. De diensten wisselen 's zaterdagsavonds om 10.30 uur. De bei de te Zandvoort gevestigde apotheken zijn gedurende de maand augustus en de eerste dagen van september elke avond, ook des zondags, geopend tot halfelf. Nachtdienst uitsluitend voor recepten en spoedgevallen. LIP SE Artsen: N. Bet, Nassaustraat 43, tel. 3996. BENNEBROEK Artsen: F. de Graaf. Rijksstraatweg 53, telefoon 025026300. HALFWEG Artsen: D. A. Rijnders. Amsterdamse straatweg- 61, Halfweg,, tel.. 4593. HILLEGÓM Artsen: G. P. D. Ie Cocq d'Armandville, Sixlaan 7, telefoon 5613. HAARLEMMERMEER Hoofddorp: B. v. d. Weetering, Hoofd weg 627, telefoon 6364. Nieuw-Vennep: dokter Nugteren, telef. no. 220. Zwanenburg: dokter Rijnders te Half weg. Badboevedorp: dokter Smulders, telef. no. 2943. De dertiende en laatste rit van de don derdagavondcompetitie, die door de Haar lemse wielerclub „De Kampioen" in het „Van der Aartsportpark" werd gereden, is in de eindsprint gewonnen door Eddy Riet hoff. Alle uitlooppogingen war-bij voor al Piers, Henk Peters, Fennis, Hendriks, Riethoff en Blommaert zich actief hadden getoond waren in deze snel gereden rit mislukt. De uitslag luidde: 1. E. Riethoff, 2. C. Piers, 3. H. Peters, 4. A. Bogaard, 5. R. Hendriks, 6. W. Blommaert, 7. G. Fennis, 8. ex aequo: J. v. d. Horst, A. Ruijs, C. Jan sen, A. Deinum en M. Bouma. Uitslag C-klasse: 1. G. Wagner, 2. Schenk, 3. Van Leuffen, 4. Stevens, 5. S. Handgraaf. 6. R. Wagner, 7. Blom, 8. Nijssen, 9. Philip- po. 10. ex aequo: de rest van het peloton. Eindoverwinnaar van de donderdag avondcompetitie werd bij de A- en B-klas- sers Ronald Hendriks. Zijn triomf is in de slotrit niet meer in gevaar geweest. De eindstand luidde: 1. Hendriks 98 pnt.: 2. Riethoff 73 pnt.; 3. Piers 62 pnt.; 4. H. Peters 61 pnt.; 5. Ruijs 53 pnt.; 6. C. Jansen 52 pnt.; 7. Blommaert 47 pnt.; 8. Van der Horst 34 pnt.: 9. Fennis 18 pnt.; 10. Sminia en Deinum 17 pnt. Eindstand C-klasse: 1. Schenk 114 pnt.; 2. G. Wagner 92 pnt.; 3. Ramakers 65 pnt.; 4. S. Handgraaf 57 pnt.; 5. R. Wagner 52 pnt. Advertentie in bruikleen bij reparatie gr. houtstraat JtCugCL Tel 16693 -(32 Zondag zal in Rotterdam op het terrein van de vereniging „Feyenoord" het jaar lijkse vijf-rayonjeugdtoernooi plaatsvin den. De deelnemende rayons zijn: Amster dam, Den Haag, Haarlem, Rotterdam (win naar vorig jaar) en Utrecht. De voorlopige opstelling van de Haar lemse ploeg luidt: werper: T. Ausma (SC Haarlem), achtervanger: W. van Dusscho- ten (EHS), eerste honk: P. Blom (EDO), tweede honk: R. Overmeer (HHC), derde honk: J. Busch (EHS), korte stop: J. Mis- saar (SC Haarlem), buitenvelders: J. Breems (EDO), M. Hendriksen (HHC), J. Smynia (Schoten). Resesxwq: C. van Eek (RCH). H. Jetses (SC Haarlem), P. Sondorp en R. Koster (beiden Schoten). Coach: Jules de Pierre. Zaterdag wordt in 't Haar lemse Concertgebouw een contactavond voor spijtop tanten gegeven, die zal wor den verzorgd door de amuse mentsvereniging T.O.V.O. Aan deze avond werken mee George de Fretes en zijn „Ro yal Hawaiian Minstrels", „rihe Hot Jumpers", een Haagse rock and rpll-band, „The Real Room Rockers", eveneens een rock and roll- orkest uit Den Haag, „The Pieter Brothers", een uit vijf Alkmaarse broers bestaand orkestje, alsmede vele In dische artiesten met „floor- shows". De feestavond begint om acht uur en duurt tot drie uur. Diegenen die deze avond niet kunnen bijwonen en toch een bijdrage ten bate van de spijtoptanten willen geven kunnen hun gift stor ten op gironummer 8118 ten name van N.A.S.S.I., Den Haag. Op zondag 4 september zal het precies een halve eeuw geleden zijn, dat mejuffrouw I. E. van Everdink naar Haarlem kwam. Zij begon toen als meisje van achttien jaar als leerling-verkoopster in het schoenenmagazijn van de heer L. Boerlagen in de Lange Veerstraat in Haar lem en toen kon zij beslist niet vermoeden, dat zij er vijftig jaar later nog zou zijn. Inmiddels is zij echter opge klommen tot directrice-be drijfsleidster en hoewel zij er over denkt over een paar jaar met het werken uit te scheiden heeft zij toch altijd met plezier in de winkel ge staan. ,.'t Is een heel verschil met vroeger" vertelde zij ons, „toen begonnen we 's och tends omstreeks negen uur en we gingen door tot des avonds elf uur. Zaterdags werd het zelfs middernacht. Maar daar stond tegenover, dat het werk in de winkel we) wat eenvoudiger was. Er warén maar een paar soorten scnoenen, hoge rijglaarzen, knooplaarzen, riemschoentjes en pantoffels. Er kwamen wel wat meer mensen in de zaak, maar door het ontbre ken aan een uitgebreide keus was het werk toch wel veel gemakkelijker. Tegenwoor dig zijn er honderden ver schillende modellen en voor al die jonge meisjes willen steeds het nieuwste van het nieuwste hebben." Juffrouw Van Everdink kijkt peizend langs de hoge stellages met schoenendozen. „Tja, en verder is er eigen lijk weinig gebeurd. Twee oorlogen heb ik hier in de zaak meegemaakt en toen mijn baas overleed heb ik de zaak, die nu een n.v. is ge worden, voortgezet. Ja, dat wilde ik nog vertellen. We hebben hier nog altijd vaste klanten, die heel vroeger ook kwamen. Mensen die naar Indonesië gegaan zijn en die nu teruggekomen zijn en ver der komt hier een heer elk jaar uit Roosendaal zijn moe der opzoeken en die koopt dan tegelijkertijd hier een paar schoenen." En een groot aantal van die oude klanten zal zonder twijfel op zondagmiddag 4 september van half drie tot vier uur even langs het oude en ouderwetse pand in de Lange Veerstraat 32 langs gaan om juffrouw Van Ever dink even de hand te druk ken. En velen zullen dan waarschijnlijk nog de schoe- Van een 16-jarig Japans meisje ontvingen wij dezer dagen een uitvoerige brief, gesteld in uitstekend Engels, waarin zij vraagt om een adres van een corresponden tievriend of -vriendin. Hiro- ko Omura zo heet ze vertelt er nog bij, dat zij als hobbies heeft, lezen, post zegels verzamelen en het gaan naar de bioscoop. Hiro- ko voegt er tenslotte aan toe, dat zij door de Youth Coun cil for International Contact op het idee is gekomen om te gaan corresponderen en zij vraagt ons nu haar in con tact te brengen met een Ne derlandse jongen of een Ne derlands meisje. Vrijwilligers voor dus. Op xns bureau is de brief, waar in het adres staat, af te ha len. Uiteraard geldt hier, wie het. eerste komt, het eerste maalt. Mejuffrouw I. E. van Ever dink, die op 4 september vijf tig jaar werkzaam zal zijn in de schoenhandel Boerlagen in de Lange Veerstraat in Haarlem nen dragen, die zij er jaren geleden gekocht hebben. „Want in al die jaren heb ben we altijd goede kwaliteit in huis gehad", zegt de aan staande jubilaresse nog, „de gelijk vakwerk. En dat is toch het voornaamste". Sedert het voorjaar is in Haarlem en omgeving een actie gaande ter verkrijging van gelden voor de bouw van een medisch centrum in het onderontwikkelde gebied van Sengarema (Afrika). De broe ders van St. Joannes de Deo, die onder meer in Haarlem een ziekenhuis leiden, zijn reeds vorig jaar naar Senga rema vertrokken om met de bouw van het centrum in Sengarema te beginnen. De actie, die nu op initiatief van burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers in Haarlem en om liggende gemeenten ont ketend is onder het motto „S.O.S., Slag Om Senga rema", heeft tot op heden een bedrag opgeleverd van on geveer 25.000. Tot besluit zullen in sep tember een groots opgezette fancy-fair en een autorallye gehouden worden. Het ligt in de bedoeling de rallye te or ganiseren in Bloemendaal en wel op zaterdagmiddag 10 september. Het actie comité heeft in mevrouw Bis- schoff en mevrouw Poelmann twee bekwame krachten ge vonden, die de zorg voor de rallye op zich hebben ge nomen. Zij hebben een des kundige weten aan te trek ken, een expert op het ter rein van autorallye's, die een aantrekkelijke tocht heeft uitgezet met een bijzonder verrassend slot. Men is ex- bovendien in geslaagd ver scheidene goede prijzen te krijgen. De kosten per deelnemende auto bedragen 15, maar men mag zonder vei-hoging van kosten andex-e liefheb bers in zijn auto meenemen. Voor de bestuux-der en de kaartlezer zijn twee gratis consumpties beschikbaar. Men kan zich voor deel neming o'pgeven bij mevrouw Bisschoff, Krullenlaan 15, Bloemendaal (tel. 51653), mevrouw Poelmann, Spar renlaan 9, Bentveld (tel. 42865) en alleen overdag bij mr. J. Brons, Dam straat 23, Haarlem (tel. 13453). Men ontvangt dan de deelnemerskaax-t en krijgt daarna het reglement en an dere gegevens toegestuurd. „Neemt u me niet kwalijk dat ik u lastig val. Uit eigen ex-varing weet ik hoeveel mensen er dagelijks aan de deur komen. Ik ben zelf huis- wrouw, ziet u, maar in deze tijd van het jaar werk ik voor de Medische Advent- zending. Wit u ook meehel pen ziekte en nood te lenigen in die verre landen in Afrika, Australië, India, het Verre Oosten enzovoorts? Gebieden waar miljoenen volwassenen en kindex-en armoede hebben en lijden aan ziekten als me laatsheid, framboesia en ma laria." En voor de zoveelste keer die dag laat de dame een der brochui-es zien die zij in haar tas meedraagt. Van deur tot deur. Op de fraai gekleurde omslag is aan de ene kant een medicijnman afgebeeld. Hij bereidt zijn toverdrank om te zien wie de schuld is van het een of ander onheil. Wie zal het slachtoffer wor den? Aan de andere kant ziet men een lepralijder. Zijn voeten zijn afgevallen, de handen mismaakt, maar toch is deze man gelukkig. Hij leest de bijbel in zijn moeder taal en hij verlangt naar een nieuwe aarde, waar geen me laatsheid meer zal zijn. Het zendingsblad kost twee kwartjes, de prijs van een half pakje sigareten. En de volledige opbrengst is be stemd voor de uitbreiding van de medische zending en andere humanitaire doelein den. Zes weken duurt deze zen dingsactie, die jaarlijks in de nazomer wordt gevoerd over de hele wex-eld. Ook in Haar lem en omgeving zijn de ze- vendedags adventisten thans vol ijver met dit werk bezig. Zij doen het niet voor zich zelf. Het is hun liefde voor de lijdende medemens die hen tot deze zendingsijver drijft. Zij geloven in prak tisch christendom en zij wil len „daders des woords" zijn. Zij krijgen geen vergoeding voor dit werk, in welke vorm dan ook. En het zijn heus niet alleen huisvrouwen die het op zich nemen gedurende deze we ken tenminste vijfentwintig zendingsbladen te verkopen. Het zijn ook scholieren en bejaarden, maar ook mensen die een dagtaak hebben op kantoor of fabriek en er des avonds op uit trekken om dit goede werk te doen. Som migen zijn niet eerder tevre den, voordat zij vijfhonderd en meer brocixui-es in de huizen van hun wijk hebben gebracht. En verreweg de meesten zijn geen geroutineerde ver- kopex-s. Nee, vele van deze adventisten gaan elk jaar weer met loden schoenen op pad en ze bellen met knik kende knieën aan. Vooral die éérste ,bel is vaak zo moei lijk. Daarna gaat het wel weex-. En de mensen reage ren zo verschillend. Sommi gen smakken botweg de deur dicht, anderen geven spon taan. Er zijn er ook die méér geven dan het blad kost, om dat zij blij zijn op deze ma nier iets te kunnen doen voor de lijdende mens. Dit soox-t ervaringen geeft deze lekewerkers-voor-de- zending moed om met dit niet altijd even dankbare werk voort te gaan. Zij weten dat als zij tweehonderd bladen verkopen de medicijnen kun nen wox-den betaald die no dig zijn om één melaatse in Australisch Nieuw-Guinea de juiste behandeling te geven. En de opbrengst van duizend bladen is voldoende voor het bouwen van twaalf hutten in de melaatsenkolonie in het Afx-ikaanse Malamulo, waar de patiënten gedurende hun behandeling kunnen verblij ven. Dit zijn maar enkele voorbeelden. De nood is groot en velerlei. Vorig jaar bracht deze zendingsactie over de hele wereld ruim 25 miljoen op. In ons land was het resul taat tachtigduizend gulden en dit jaar hoopt men de honderdduizend gulden te bereiken. Aan de adventisten in Haarlem en omgeving zal het niet liggen. Zij stellen belangeloos hun tijd en ener gie voor dit menslievende werk beschikbaar. De een zal wat vTbtter uit zijn woor den kunnen komen dan de ander, maar als ze bij u aan bellen, weet u al iets van het doel van hun komst. Zij hopen voor hun bladen veie geopende deuren en wélge zinde harten te vinden. Bruidsparen, die na de huwelijksvoltrekking in het Bloemendaalse raadhuis veel al gefotografeerd worden op het bruggetje in het Nachte gaalpark achter het raadhuis, lopen zeker niet meer de cans in het water te vallen Het wegdek van dit bi'ugge- ;je is namelijk door de ge- neente Bloemendaal gerepa- reei-d. Voortaan dus zonder angst over de brug voor een bruidsfoto. In deze „Van mensen en dingen" eens iets van mensen en dieren. Van jonge mensen en kleine dieren. Dit aardige plaatje is gemaakt op de kinderboerderij in Haarlem-Noord. Een oord dat in de vakantietijd een waar paradijs is voor jeugdige dierenvriendjes. In de zomer en vooral ook tijdens de weekeinden is het bezoek aan de kinderboerderij soms overweldigend. En ofschoon het weer deze zomer niet altijd heeft meegewerkt was er toch iedere dag belangstelling genoeg voor de boerderij en haar levende have. Nog een goede maand en het seizoen zit er weer op. Dan wordt de kinderboerderij weer voor het publiek gesloten om staf en dieren gelegenheid te geven weer wat op verhaal te komen voor de volgende zomer. Het kleine jongetje op de foto is kennelijk geïmponeerd door de beide ponies, die zelf de bezoekers met goed gespeelde berusting lijken te beschouwen. Jonge mensen en kleine paarden beleven desondanks kenne lijk veel plezier aan elkaar.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5