Onbestendig en koeler Commando Luchtverdediging binnenkort tien jaar oud „Italianen hebben voorrang boven spijtoptanten" PILOOT VAN HELIKOPTER REDT DUITSER UIT ZEE en De onrust bij Verolme Arbeider ging twee opzichters te lijf Luchtvaartpionier Dellaert begraven Emigrantengezin na zes jaar herenigd Interieur van r.-k. kerk Doetinchem vernield bij Mijn op veilige plaats in zee gestort Vakraad metaal over de jongste stakingen Vier doden in het verkeer Nog geen akkoord over winter-kolenprijzen Begonnen met een handvolSpitfires Uitvloeisel van staking Achterblijvers in studie voor advies Prof Lemaire gispt toelatingsbeleid Besprekingen met het bouwbedrijf voortgezet Westlandse oogstfeesten begonnen C.M.B. over staking bij Werkspoor Doorberekening hogere b e drijfsk os ten MAANDAG 29 AUGUSTUS 1960 Het tweede lustrum van het Commando Luchtverdediging van de Koninklijke Luchtmacht zal op 9 september worden gevierd. Op die dag zal onder meer in Zeist, waar het hoofdkwartier van het commando gevestigd is, een défilé worden gehouden. De huidige commandant is com modore-vlieger-waarnemer A. B. Wolff. Het Commando Luchtverdediging (C.L. V.) werd op 1 september 1950 opgericht als onderdeel van de Westeuropese ver dediging. Het plan voor de luchtverdedi ging van Nederland omvatte de opbouw van een aantal squadrons dag jagers en nachtjagers, een waarschuwingsapparaat met radarstations, een luchtwachtdienst en telefoonverbindingen. De taak van het commando bestond aan vankelijk uit verdediging van 't luchtruim boven Nederland. Het commando begon zijn taak met een klein aantal overjarige spitfires en een eveneens gering aantal Gloster Meteor 4-straaljagers. Het begin was zeer bescheiden: drie operationele squadrons, twee operationele bases, vier navigatiestations en enkele kleine onder delen, met een totale personeelssterkte van ruim 2100 man. Vijf jaar later kon de commandant luchtverdediging beschikken over zes ope rationele squadrons, drie operationele ba ses, aanzienlijk uitgebreide oefeningsfaci liteiten, vijf navigatiestations, een nage noeg voltooid Korps Luchtwachtdienst en andere noodzakelijke onderdelen, met een gezamenlijke personeelssterkte van 10.500 man. Raketten en starfighters Het vliegend materieel werd in de loop der jaren vernieuwd, de met zuigermoto ren uitgerust Spitfires werden vervangen door tweemotorige Meteor 4 en Meteor 8- straaljagers, dezen op hun beurt door de eenmotorige Hawker „Hunter 4" en „Hun- ter-6 straal jachtvliegtuigen. Daarnaast kwamen North American f-86k „Sabre" („kaasjagers") toestellen. De techniek staat evenwel niet stil: geleide wapens Zaterdag heeft de directie van de Verol me United Shipyards op Rozenburg mede gedeeld, dat de verlangens van de arbei ders niet ten volle uitvoerbaar zijn. Geëist was onder meer een minimum tarief van 40 pet, een nabetaling van het achterstal lige tarief tot 40 pet, een versnelde afre kening van het achterstallige tarief en een verbetering van de vuihverkregeling. Na besprekingen met de ondernemings raad en de besturen van de vakbonden zegde de directie zaterdag onder meer toe alles in het werk te zullen stellen, dat de achterstallige tarieven zo snel moge lijk worden afgerekend. Er zal een uni forme regeling voor de vuilwerktoeslag ko men en er zal naar worden gestreefd zo weinig mogelijk onderaannemers in te schakelen. Bij de vaststelling van de ta riefionen zal naar een bevredigend inko men worden gëstreefd. Na nog te hebben vernomen dat er in landelijk verband op korte termijn loon- besprekingen met de erkende vakbonden zullen volgen, zijn de arbeiders, die in de kantine bijeen waren, weer aan het werk gegaan. Als uitvloeisel van de voi-ige week bij het in aanbouw zijnde fabriekscomplex van de Amerikaanse Orlonmaatschappij Dupont de Nemours te Dordrecht gehouden wilde staking door negentig metaalarbeiders, is het zaterdag tot een hevig handgemeen ge komen tussen een metaalarbeider, een Schotse opzichter en de Amerikaanse toe zichthouder, de heer Wilson. De Schot liep een bloedneus op, de Amerikaan werd tegen zijn benen getrapt. De metaalarbei der is onmiddellijk ontslagen en door de veiligheidsdienst van Dupont buiten het terrein gezet. De vechtpartij ontstond toen een van de stakingsleiders de uitslag van de besprekingen, die tussen directie en sta kingsleiders waren gevoerd, op een publi- katiebord hing. De directie verbood dit en gebood de veiligheidsdienst het papier te verwijderen. De metaalarbeider werd toen zo kwaad, dat hij de Schot en de Ameri kaan te lijf ging. De negentig metaalarbei ders hebben nu plannen het werk te ver laten zodra zij een baas vinden waar „de arbeidsvoorwaarden honderd percent zijn". hebben hun intrede gedaan: Nike-Ajax en Nike-Hercules wapens voor gebruik van de grond tegen doelen in de lucht. Bin nenkort zullen „Sidewinder"-raketten kun nen worden meegevoerd door „Hunters" en „Sabres" van het Commando Lucht verdediging (raketten van het type dat reeds ter beschikking staat van de marine luchtvaartdienst voor gebruik door de Scahaws-straaljagers). De Hunters en en „Sabres" hebben hun tijd ook al gehad en in 1962 komen hun supersone opvolgers, de „Starfighters". De eenheden geleide wapens van het commando zullen de ko mende jaren worden uitgebreid. Wellicht komen ook door vliegtuigen af te schieten projectielen tegen laagvliegende vliegtui gen ter beschikking en waarschijnlijk zal ook 'n tweede groep geleide wapens van de Koninklijke Luchtmacht worden gevormd. De eerste is kort geleden als een opera tioneel onderdeel van het C.L.V. in de Duitse Bondsrepubliek gestationeerd. (Vcm onze Amsterdamse redacteur) De grote aula van de rustieke begraaf plaats Zorgvlied aan de Amstel te Am sterdam kon geen plaats bieden aan alle belangstellenden die zaterdagmorgen een laatste groet wilden brengen aan de luchtvaartpionier U. F. M. Dellaert, oud directeur van Schiphol. De gehele Neder landse luchtvaartwereld was vertegen woordigd om uiting te geven aan de grote genegenheid voor deze bouwer van onze nationale luchthaven, die behalve als zo danig ook bekend stond als een zeer be minnelijk mens met een uitgebreide vriendenkring. Namens de minister van Verkeer en Waterstaat woonde de heer J. W. F. Backer, directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst, de uitvaart bij. Onder de bijna duizend aanwezigen zagen wij de heer S. de Mul en mr. J. C. H. A. van Stapele, de huidige directeuren van Schip hol, mevr. S. J. PlesmanVan Eijk, de weduwe van de stichter der K.L.M., de K.L.M.-directeuren I. A. Aler, F. Besan- Qon en ir. Luymes, de heer C. Kolff, voor zitter van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam met enkele wethouders, burgemeester mr G. C. van der Willigen van Haarlemmermeer en vertegenwoordigers van alle buiten landse luchtvaartmaatschapapijen. Uit Amerika was overgekomen de heer John R. Whilley, directeur van de luchthaven van New York. Prof. dr. F. L. van Muiswinkel, presi dent-commissaris van de n.v. Luchthaven Schiphol was de enige spreker. Hij ge waagde van de grote gaven van „Jan" Dellaert, zijn kennis van zaken, de vast houdendheid waarmee hij aan Schiphol bouwde en de blijmoedigheid die van hem uitstraalde en ieder verwarmde die hem ontmoette. Zijn leven was een grote strijd voor een ideaal dat hem verteerde voor hij aan zichzelf kon gaan denken. Prof. Van Muiswinkel sprak voorts over Del- laerts liefde voor Gods schepping waar van hij getuigde in talloze foto's, die hij tijdens zijn wereldreizen maakte. Hij be sloot met een troostwoord aan de weduwe. Aan het graf dankte een broer voor de belangstelling. 's Morgens was in de St. Augustinus- kerk te Amstelveen, in de onmiddellijke nabijheid van de woning van de familie Dellaert een mis van requiem opgedragen. De loonpolitiek De looncommissie van de Stichting van de Arbeid heeft het probleem van de ach terblijvers in de nieuwe loonpolitiek in studie genomen, en hoopt hierover binnen kort een advies te kunnen uitbrengen. Naar men zich herinneren zal, hebben de drie grote vakcentralen (NVV, KAB en CNV) enkele weken geleden een voorstel bij de Stichting van de Arbeid ingediend. Dit voorstel houdt in een systeem van de coördinatie der lonen, waarbij met be houd van het beginsel der gedifferentieer de loonvorming ook in de toekomst der achterblijvers in de welvaart zullen kun nen delen. De vakcentralen hebben er op aangedrongen, dat reeds per 1 oktober de lonen der achtergebleven groepen worden opgetrokken. De Stichting van de Arbeid zal de regering zo spoedig mogelijk van advies dienen. Een formatie „Hawker Hunters" een demonstratievlucht. EAST LONDON 28/8 (RTR) Mevrouw B. Dijkers en haar twee kinderen, de tien jarige Arie en de zevenjarige Michael, zijn zondag in Zuid-Afrika aan boord van de „Jagersfontein" gegaan voor een reis naar Nederland, waar zij haar echtgenoot, die zij zes jaar geleden voor het laatst heeft gezien, gaat bezoeken. De heer Dij kers, die verlamd is tengevolge van een val aan boord van een petroleumtanker, wordt :n ons land verpleegd. Hij heeft destijds aangeboden, de plaats van de Amerikaanse ter dood veroordeelde Caryl Chessman in de gaskamer van San Quen- tin in te nemen. De reünie van de familie Dijkers is mogelijk gemaakt door een inzameling in Nederland en Zuid-Afrika. Ook het ver blijf in Nederland en de terugreis worden hieruit bekostigd. Kort nadat het in 1953 door de waters nood getroffen was, vertrok het gezin naar East London in Zuid-Afrika. De heer Dijkers moest echter na zijn ongeluk voor verdere behandeling naar Neder land terugkeren. De „Jagersfontein" wordt op 19 september in Antwerpen verwacht, vanwaar de familie naar het Nederlandse sanatorium gebracht zal worden. „Inzake de kwestie van de spijtoptanten moet er een sterke groep Nederlanders komen, die zich tegen de regering achter het parlement schaart. Pas dan wordt de zaak verantwoord afgewikkeld". Dit zei prof. mr. W. L. G. Lemaire, voorzitter van het Nationale Comité voor hulp aan spijt optanten zaterdag tijdens een te Utrecht gehouden vergadering van de Federatie van r.-k. Nederlandse ambtenaren en par ticuliere werknemers uit Indonesië, K. N. A. F. Ter definiëring noemde prof. Lemaire spijtoptanten: „Mensen die in Nederlands- Indië zijn geboren, het Nederlandse gees tesmerk dragen, op basis van een Neder lands-Indonesische verdragregeling dach ten te kunnen blijven in Indonesië, maar nu verkommeren in grote nood". „Het gaat om 12 a 15.000 personen. Deze mensen ver keren in ellende", aldus spreker, „omdat zij niet tot de Indonesische maatschappij behoren en naar de zelfkant van die maat schappij geschoven worden. Jungschlager en Schmidt werden de gevallen die de normloosheid van een dergelijke samen leving aantonen. Op morele gronden ze§* men: sleep ze eruit en berg ze. Het stand punt van de Nederlandse regering maakt dit echter niet gemakkelijk. De regering wil immers temporiseren", zo zei prof. Lemaire. „In 1957 stelde men vast dat jaar lijks 2000 spijtoptanten Nederland mogen binnenkomen. Men stelt dan bovendien nog de vraag: Hebben de gegadigden be paalde familie-banden in Nederland en kunnen zij zich aanpassen?" Het hemd en de rok Dit noemde prof. Lemaire naastenliefde volgens het principe dat het hemd nader is dan de rok. „Is dit regeringsstandpunt houdbaar? Wij leven in Nederland in een hoogconjunctuur. Er is een tekort aan ar beidskrachten. Om het arbeidsreservoir nu aan te vullen, worden Italiaanse arbeiders toegelaten. Dan vraagt men: is het hemd inderdaad nader dan de rok? Het probleem van de spijtoptanten is een stuk van de af wikkeling van de koloniale situatie. Deze afwikkeling was rechtvaardig en nood zakelijk", aldus prof. Lemaire. „maar dan dient men ook de consëquenties te aan vaarden door de mens uit de nood te halen. Toen men op grond van de R.T.C.-bijeen komst de Indonesische nationaliteit kon kiezen, was dit onverdacht omdat, toen nog In de r. k. St. Martinuskerk te Wijnber gen bij Doetinchem (gemeente Bergh) zijn zaterdag tussen 11.00 uur 's morgens en 15.00 uur 'smiddags verschillende ernstige vernielingen aangericht. Uit een missaal op het altaar werd een aantal bladen gescheurd en een crucifix op het altaar werd zodanis verbogen, dat dit onherstelbaar is. Kaarsen werden ge broken en ook elders in het kerkgebouw werden voorwerpen vernield of bescha digd. Omtrent de dader(s) tast men vol komen in het duister, evenals over de motieven, die tot dit vandalisme hebben geleid. (Van onze Haagse redacteur) De magnetische mijn, die de Urker kot ter (UK 4) zaterdag in strijd met het gel dende verbod voor het aanvoeren van oorlogstuig in Scheveningen heeft binnen gebracht is zaterdagavond laat dooi de luitenant ter zee der tweede klasse F. de Bree van de Mi.inendienst der Koninklijke Marine en schipper R. de Vries naar de munitiestortplaats gebracht, die 18 mijl westnoordwest van Schevenin gen in de Noordzee ligt. De reddingboot Twente" heeft daarbij geassisteerd. Bo ven deze munitiestortplaats, staat achttien meter water. De mijn is op deze diepte onschadelijk, aldus de mijnendienst. Op het ministerie van Economische Za ken is zaterdagochtend de op 3 augustus onderbroken bespreking tussen de minis ters van Economische Zaken en van Volks huisvesting en Bouwnijverheid en de Raad van Bestuur Bouwbedrijf over de toepas sing c.q. intrekking van de prijzenbeschik- king bouwbedrijf 1960 voortgezet. Het over leg zal op maandag 5 september worden hervat. In aansluiting op deze bespreking hebben de ministers een gesprek gehad met het bestuur van de Nederlandse Christe lijke Aannemers- en Bouwvakpatroons bond. i De heer Eelco Schuilei*, piloot van een reclamehelikopter, heeft zater dagmiddag de 22-jarige Duitser Fried- helm Müller voor de kust van Zand- voort uit zee gered. De Duitser ver keerde ongeveer driehonderd meter uit de kust in moeilijkheden. De heer Schuller heeft de drenkeling zo dicht kunnen naderen, dat deze zich aan de stangen van de helikopter kon vastgrijpen. De helikopter sleepte de Duitser naar het strand, maar onge veer honderd meter uit de kust kon de drenkeling de stang niet langer vasthouden en viel hij weer in zee. De piloot wist de drenkeling op te pikken en naar het strand te brengen. De piloot maakte een reclamevlucht langs de kust. Voor Zandvoort zag hij een groep mensen op het strand samendrom men. Hij vermoedde dat er in zee iemand in moeilijkheden verkeerde. De vlieger ontdekte een zwemmer, die krampachtige pogingen deed tegen de stroom in de kust te bereiken. Hij concludeerde dat de zwemmer het lang meer zou uithouden. De heer Schuller had een opdrachtge ver als passagier bij zich. Daarom zette hij koers naar het circuit om zij passa gier eerst af te zetten, alvorens te pogen de drenkeling te redden. Op het circuit ontdeed hij de helikopter ook van de re clameborden. Binnen een paar minuten was hij terug boven de drenkeling. Hij daalde tot vlak boven de zwemmer, die een van de stan gen vast kon grijpen. Voorzichtig koerste de piloot in de richting van het strand, de Duitser door het water slepend. De krachten van de uitgeputte zwem mer begaven het en de man liet de stang schieten. De helikopter keerde, daal de opnieuw tot vlak boven de drenkeling, die andermaal de reddingbrengende stang wist te grijpen. Voorzichtig sleepte de pi loot de man naar het strand. Doordat de drenkeling aqn één kant van het toestel hing, had de piloot beide handen nodig om het toestel in balans te houden. De uitgeputte Duitser zei later, zeker te zijn verdronken, als de redding niet was gekomen. Hij kon wel goed zwemmen, maar had te veel van zijn krachten ge vergd en had zich te ver in zee gewaagd, verklaarde hij. Deze redding was de derde die de heer Schuller met zijn helikopter heeft verricht. Twee jaar geleden haalde hij voor het eerst een drenkeling uit zee, vorig jaar bood hij voor de tweede keer hulp. De helikopter van de heer Schuller is met radio uitgerust. De piloot deed de suggestie langs de kust kleine zendertjes op te stellen die in noodgevallen direct kunnen melden dat er iemand in gevaar verkeert Op deze wijze kan zo nodig nog meer hulp worden geboden dan thans reeds dank zij de voortreffelijke werkwijze van politie en reddingsbrigades het geval is. Tal van prominente figuren hebben zaterdagmiddag in Naaldwijk de installatie bijgewoond van de Westlandse druiven- prinses Marijke Bruinsma, die door de „Broederschap van de blauwe druif" is uit verkoren als centrale figuur van de West landse oogstfeesten 1960. Tevoren was de prinses met een stoet van praalwagens door een groot deel van het Westland gereden. Duizenden mensen hebben deze intocht gadegeslagen. Er was onder meer een vruchtenschip „De Groene Draeck", een wagen „Westlands schoon heid", een uitbeelding van Europoort en Eurotuin en een „tomatenkoets". Diverse geüniformeerde muziekkorpsen en folklo ristische dansgroepen liepen in de stoet mee. Voor het forum van de autoriteiten kwamen dansgroepen en de Braziliaanse negerzanger Claudiano Filho na aankomst in Naaldwijk in actie. Gedurende deze hele „druivenweek" worden in het Westland de tuinbouwpro- dukten tegen veilingprijzen te koop aan geboden en tevens zijn er allerlei feeste lijkheden. de Nederlands-Indonesische Unie be stond. Men moest echter binnen twee jaar kiezen. De meeste spijtoptanten stonden tegenover de keuze enigszins agressief", aldus spreker, „zij hadden steeds het voor gevoel dat er wel iets mis kon gaan met de verhouding tussen beide landen. Daar om had aan het eind van de twee jaar slechts een klein deel de Indonesische na tionaliteit gekozen. Allerlei kringen, onder andere kerken en de Nederlandse regering, stiuleerden het aannemen van de Indone sische nationaliteit als de meest natuur lijke oplossing. Men opende een perspectief op de werkgelegenheid in Indonesië en ging er van uit dat de aanpassing in Ne derland toch moeilijk zou verlopen. Had Nederland uit moreel oogpunt tot deze be stuursdaad mogen komen?", vroeg prof. Lemaire. „Het antwoord duidt: nee". Daar om riep hij zijn gehoor op om „het par lement te steunen in zijn houding tegen de regering". DJAKARTA (UPI) De Indonesische minister Subrandio heeft in Djakarta ver klaard er geen bezwaar tegen te hebben wanneer een Nederlands schip naar Indo nesië komt om een aantal repatrianten op te halen. Naar schatting bevinden zich nog 4000 mensen, die de Nederlandse nationa liteit bezitten, in Indonesië. De vakraad voor de metaalindustrie heeft in zijn zaterdagmorgen gehouden vergadering 'n bespreking gewijd aan de gebeurtenissen in de afgelopen week bij een aantal ondernemingen. Naar aanlei ding van deze gebeurtenissen welke door deze raad in hoge mate worden betreurd, wil de vakraad niet nalaten nadrukkelijk te verklaren, dat werkgevers en werkne mers zich dienen te realiseren, dat uit maatregelen onder druk van onbeheerste acties slechts grote schade voor de be drijfstak in zijn geheel kan voortvloeien. Bovendien zou het overleg, dat overeen komstig de vorige jaar gemaakte afspraak in de vakraad binnen het kader van de huidige loonpolitiek en gelet op de ontwik keling van de economische situatie plaats vindt, hierdoor in ernstige mate, zo niet geheel, kunnen worden belemmerd. Wei'k- gevers en werknemers dienen er zich der halve duidelijk van bewust te zijn, dat ook zij zich moeten houden aan de in onze bedrijfstak geldende en aanvaarde spelre gels voor het georganiseerde overleg, al dus de vakraad voor de metaalindustrie. De Christelijke Bedrijfsbonrl voor de Metaalnijverheid en Elektrotechnische In dustrie C.M.B.) schrijft in zijn orgaan „Het Metaalbedrijf" naar aanleiding van de re cente staking bij Werkspoor Utrecht, dat het noodzakelijk lijkt dat het gehele be drijf deskundig en objectief wordt „door gelicht". De bonden wensen, volgens de C.M.B. een breed onderzoek naar het per soneelsbeleid, prestatiesystemen en derge lijke. „Het Metaalbedrijf" vermeldt voorts, dat de directie van Werkspoor met de bon den geen overleg heeft gepleegd over het vooruitlopen op de werkclassificatie. Ge brek aan voldoende communicatie en voor lichting en het te licht achten van de le vende bezwaren, deden dit conflict uit breken aldus het blad. De staking zelf wordt overigens door de C.M.B. ten zeerste gelaakt. „De Werkspoor staking is ronduit betreurenswaardig en beschamdnd", zo zegt de Bond, „De werk nemers hebben de hand gelicht met de C.A.O., die bepaalt, dat tijdens de gel digheidsduur van de overeenkomst door de werknemersvakverenigingen en hun le den geen staking zal worden toegepast". Het conflict heeft, volgens de C.M.B., geen positieve oplossingen gebracht, maar wel een dag onrust, verscherping der verhou dingen en schade aan het overleg. Naar Rome. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr Y. Scholten, zal vanavond naar Rome ver trekken om namens de Nederlandse rege ring een deel van de Olympische Spelen bij te wonen, aldus is meegedeeld, door zijn ministerie. Bloemenfeest. Ter gelegenheid van het „Eeuwfeest van de Italiaanse eenheid" wordt van 28 april tot 7 mei 1961 in Turijn een grote internationale bloemententoon stelling gehouden. De grootste groep deel nemers, bijna honderd, zal de Nederlandse zijn. Tramverkeer Amsterdam. Het tram verkeer door de Amsterdamse Leidsestraat zal van vrijdag 2 september af gedurende 5 a 6 weken zijn gestremd. De lijnen 1 en 2 rijden dan van het Leidseplein langs Mar- nixstraat, Rozengracht en Raadhuisstraat naar het Centraal Station v.v. De tram halte op de hoek van het Leidseplein en de Marnixstraat wordt opgeheven. Kleuteronderwijs. Uit de zojuist ver schenen statistiek van het kleuteronderwijs en van de voorziening in de behoefte aan kleuterleidsters 1959-'60 van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat het aantal leerlingen bij het kleuteronderwijs in het verslagjaar steeg van 372.800 tot 384200. Het aantal scholen en leidsters nam eveneens toe en wel met respectievelijk 150 en 405. De belangstelling voor de op leiding tot kleuterleidsters blijft afnemen Zondagmiddag is te Deurze (Drente) een personenauto met zes inzittenden tegen een boom gereden waarbij twee personen zijn omgekomen en twee ernstig wei-den ge wond. De wagen werd bestuurd door de heer L. de Haas uit Amsterdam. Zijn echtgenote, mevrouw De H. uit Amster dam en de moeder van de bestuurder me vrouw De H. uit Assen, waren op slag dood. De bestuurder en diens vader werden ernstig gewond naar 't Wilhelminazieken- huis in Assen overgebracht, evenals het tienjarig dochtertje, E. M. de H. uit Am sterdam. Het zoontje kwam met de schrik vrij. Zondagavond is op de Rottekade in Rot terdam de zestienjarige kantoorbediende J. A. van der Vorst, op zijn bromfiets mid den op de weg rijdend tegen een auto uit de tegenovergestelde richting gebotst. De jongen was op slag dood. In het ziekenhuis aan de Zuidwal in Den Haag is vannacht overleden de 27- jarige boekhouder J. C. B. de Jong aan de gevolgen van een verkeersongeluk, dat hem op 22 augustus in Den Haag over kwam. Hij werd, toen hij op zijn brom fiets geen voorrang verleende, aangereden door een auto. Zoals bekend, gelden voor verscheidene kolensoorten getrapte verkoopsprijzen en ondergaan deze na de (goedkopere) voorjaars- en zomerprijzen met ingang van de herfst een (gebruikelijke) seizoens verhoging. De brandstoffenhandel stuurt om deze tijd de winterprijscouranten de deur uit naar de klanten. Ditmaal echter zijn tevens de laatste jaren gestegen be drijfskosten in de kolenhandel aan de or de gesteld, en naar wij uit de kring van de brandstoffenhandel vernemen, is het mede in verband met vakanties niet mo gelijk gebleken voor 1 september met het departement van Economische Zaken tot overeenstemming te komen over de gedu rende de periode september-maart 1960-61 te berekenen detailprijzen. In overleg met het departement is be paaldals overgangsmaatregel alleen voor september 1960 te doen gelden, de augustus '60-prijzen verhoogd met 20 cent per eenheid, welke verhoging betrekking heeft op die soorten, waarvoor getrapte verkoopsprijzen zijn vastgesteld. De prij zen voor de soorten, waan oor de jaar prijs geldt, blijven derhalve onveranderd, evenals de tonsprijzen. De prijzen voor ok- tober-maart 1960-61 zullen zo spoedig mo gelijk bekend worden gemaakt. Wat de hierboven genoemde bedrijfskos ten betreft, heeft de brandstoffenhandel becijferd dat deze de afgelopen jaren zo danig zijn gestegen, dat een verhoging van de eenheidsprijzen met vijftien cent nood zakelijk wordt geacht in het belang van het behoud van een gezonde bedrijfstak. Dat de regering waakt tegei prijsstijging is overigens genoegzaam bekend, doch in de sector van de kolenhandel wordt ge waarschuwd tegen het gevaar van gene ralisatie. Het K.N.M.I. deelt mee: Gedurende het weekeinde stond het weer in ons land ge heel onder invloed van een lagedrukge bied boven de Britse eilanden. Randstorin- gen veroorzaakten vooral zondag plaatse lijk zware buien. Het lagedrukgebied is intussen al afnemende naar het noorden weggetrokken, waardoor de bovenwind die dagenlang zuidelijk was, meer weste lijk is geworden. Dit heeft tot gevolg dat storingen van de Oceaan weer tot ons land kunnen doordringen. De eerste sto ring was vanmorgen al over Ierland en Engeland naar onze omgeving onderweg. De bijbehorende regenzone zal vanavond en vannacht passeren, waarna morgen weer enkele opklaringen volgen. Het weer blijft door deze ontwikkeling onbestendig. Met het doorkomen van de westelijke cir culatie zijn de temperaturen op een lager niveau gekomen. WEERRAPPORTEN Maximum -temperaturen Dinsdag 30 augustus Zoq.op: 5.48 uur, onder: 19.33 uur. Maan op: 14.50 uur, onder: 23.54 uur. Maanstahden 29 aug. 20.23 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden l Dinsdag 30 augustus Hoog water: 8.55 uur en 21.27 uur. Laag water: 4.23 uur en 16.44 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. bulten- en binnenland es M van gisteren. 5 *o -» d - S co a Neerslag laatste 24 uur 3 «a> Sc e* ëa Den Helder regenbui z 20 Ypenburg zwaar bew. zzw 22 0 Vlissingen half bew. zzw 20 0 Eelde regen windst. 21 0,2 De Bilt half bew. zzw 20 6 Twente half bew. zzw 20 21 Eindhoven zwaar bew zzw 22 5 Zd-Limburg half bew. zzw 20 5 Helsinki zwaar bew. no 20 1 Stockholm geheel bew. nno 20 0 Oslo regen windst. 21 0 Kopenhagen regen wnw 22 0,2 Aberdeen mist windst. 16 2 Londen regen z 21 1 Amsterdam zwaar bew. zzw 21 0 Brussel zwaar bew. zzw 22 2 Luxemburg geheel bew. zw 21 3 Parijs geheel bew. wzw 23 0 Bordeaux mist windst. 23 0 Grenoble mist windst. 27 2 Nice zwaar bew n 26 0 Berlijn zwaar bew. wnw 26 21 Frankfort regen z 23 4 München zwaar bew zw 26 8 Zürich mist ozo 22 15 Genève licht bew. windst. 24 10 Locarno licht bew O 27 11 Wenen half bew. wnw 30 3 Innsbruck zwaar bew windst. 30 9 Athene licht bew n 24 0 Rome onbewolkt windst. 38 0 Ajaccio licht bew. no 31 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2