Oost-Berlijn vijf dagen verboden gebied voor Westduitsers OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Represaille voor congres in West-Berlijn HET WEER Nederlanders openden het Europa-gesprek in Parijs „Planta"-ziektebeeld gelijk aan Duitse blaasjesziekte uit '58 Ziekénfondsen willen schade op Unilever verhalen Zelfgegraven kui! werd jongen noodlottig 75e JAARGANG No 45 WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1960 305e JAARGANG No 198 Verjaardag in stilte Een der natste zomers Weinig verandering in temperatuur Aan het strand Vliegtuig met Ghanese UNO-stafleden vermist In de krant van heden: Minister-president De Quay en minister Luns op het Elysée ontvangen door president De Gaulle Nederlands-Duits overleg wijst uit Het woord is aan In zand gestikt Olympische ploeg wenst prinses Wilhelmina geluk wore Zilver op vlinderslag voor Marianne Heemskerk Wieger Mensonides verwierf het brons Wat er polo ploeg vrijwel uitgeschakeld Van Duivenbode ging knock out Hockeyers in slotfase door India geklopt Roeier Redele naar de herkansing Zeilers vielen terug op tweede dag Hoofdrédacteur: Siinon Koster Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- TT 1 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). B/S I 1 AV /NT I Verschijnt dagelijks bek op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I M Q TT IP TTj. S l J Q CT O J. Q Q fr ™15.Usse nrs. U* Postgiro mm. kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 fe# t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks uriiLUnir. niinxvuDivioonD uuunniN i P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) BONN. Van afgelopen middernacht af tot en met zondagavond is het West duitsers en ook de bevolking van West-Berlijn alleen met een speciale Oostduitse vergunning mogelijk het grondgebied van Oost-Berlijn te betreden. Tot deze stap ging de regering-Grotewohl van Oost-Duitsland gisteravond over als „represaille" voor het feit, dat zaterdag en zondag in West-Berlijn een congres wordt gehouden door het verbond van zogenaamde Heimkehrer, ex-krijgsgevangenen en familie leden van in de oorlog vermiste Duitsers. Dadelijk liet de Westberlijnse burgemeester Brandt gisteravond weten, dat hij vandaag over te nemen tegenmaatregelen overleg zal plegen met de Amerikaanse, Britse en Franse stads- commandanten van Berlijn. Het gaat hier namelijk om een ernstige schending door het communistische Oostduitse regime van de overeenkomsten die de Sovjet- Unie, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk in 1945 over Berlijn hebben gesloten. Geheel Berlijn werd daarbij verklaard tot een gebied, losstaande van de toenmalige Russische bezettingszone, dus ook van de thans bestaande Oostduitse staat, die door het Westen niet wordt erkend. Het zou dus in strijd zijn met deze overeenkomst als de Oostduitsers Oost-Berlijn willen sluiten voor Westberlijners en Westduitsers. De Oostduitse grenswacht bij de grens post Helmstedt is versterkt, maar de wei nige reizigers naar Berlijn werden vlug ge holpen. Volgens de Westduitse grenswacht is niemand teruggezonden. Westduitsers moeten hun persoonsbewijs laten zien waarop hun geboorteplaats staat aange geven waaruit kan worden opgemaakt of de houder een vluchteling is die waar schijnlijk de aangekondigde bijeenkomsten in West-Berlijn wil bijwonen. Ook de Oost- berlijnse politie bfj de grensposten is ver sterkt. Als regel worden Westduitsers naar West-Berlijn teruggezonden. De Westber lijnse politie aan de controle Dreilinden, het oostelijke einde van de 160 km lange „autobahn" van West-Duitsland naar West- Berlijn, heeft vanmorgen meegedeeld, dat het verkeer uit West-Duitsland normaal is. In het middelpunt van dit alles staat het congres van de Westberlijnse Heimatver- Vandaag viert Prinses Wilhelmina op paleis Het Loo in de familiekring haar tachtigste geboortedag. Er zullen, buiten het Koninklijk gezin, slechts enkele gas ten op Het Loo zijn, ingevclge de wens van de Prinses, haar verjaardag ditmaal in stilte te vieren. Gistermiddag om een uur arriveerden Koningin Juliana en Prin ses Irene met een Fokker Friendship uit Italië op Soesterberg. Daarna is de Friend ship naar Italië teruggekeerd om de Prins en de dries andere Prinsessen naar Neder land te brengen, waar zij vanochtend aankwamen. Direct werd vandaar per auto doorgereisd naar paleis Het Loo. waar inmiddels al een grote hoeveelheid verjaardagspost uit alle delen van het land en ook uit het buitenland was bin nengestroomd. Een der eerste felicita tietelegrammen was afkomstig van minis ter-president prof. De Quay. (Van onze weerkundige medewerker Uit de voorlopige neerslagcijfers van de augustusmaand blijkt dat zowel in het noorden als ook op enkele plaatsen in Zuid Holland en het zuidelijke deel van Noordholland augustus met plaatselijk al ruim 200 mm regen (normaal 75 mm) bijzonder nat is geweest. Daar ook juli zich kenmerkte als een natte maand kan al xvorden vastgesteld dat de zomer van 1060 (juni, juli, augustus) met plaatselijk o.a. in de provincie Groningen ruim, 400 mm. neerslag (normaal 210 mm) tot de natste zomers van deze eeuw behoort. Het meest opvallende is wel dat er gis teren al acht weken achtereen elke dag regen in ons land is gevallen hetgeen zelfs in onze natste zomers nog nimmer is voor gekomen. Ook wat de temperatuur en het aantal uren zonneschijn betreft heeft augustus ons teleurgesteld. Gistermorgen werden op tal van plaat sen opnieuw grote regenhoeveelheden ge meten. Leeuwarden 56 mm, Groningen 32, Amsterdam 30 mm. Inmiddels is de wind naar noordwest geruimd en wordt er koelere lucht aangevoerd. De algem,e- ne tendens blijft ivisselvallig doordat zich boven de Oceaan en West Europa weer een krachtige westelijke luchtstroom heeft ingesteld. Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot ma tige wind, in hoofdzaak tussen west en zuid. Volledige weerrapporten op pagina twee. Door noordwestelijke lucht stroom koel en onbestendig met nog enkele lichte buien en tem peratuur ongeveer 17 gr. C. Zeewater 17 gr. C. Vooruitzich ten nieuwe storing nadert En geland en kan tegen morgen avond weer wat regen brengen. triebencn. Daarvoor zullen enkele promi nente figuren van de organisatie der vluchtelingen uit West-Duitsland naar Ber lijn komen en voor hen zal de Sleeswijk- holsteinse minister-president Von Hassel een rede houden. De Oostduitse regering maakte gisteren bekend dat het hier haars inziens gaat om een bijeenkomst van op revanche beluste Duitsers, die zich niet kunnen verzoenen met het feit dat vroe gere Duitse gebieden „definitief" in Pool se en andere communistische handen zijn. Tot de Oostduitse argumentatie behoort ook een verklaring dat de luchtcorridors van West-Duitsland naar West-Berlijn in dertijd zijn ingesteld om de geallieerde troepen in West-Berlijn van voedsel te voorzien en niet om ,,'een troep ophitsers" naar West-Berlijn, dat volgens de Oost duitsers op Oostduits grondgebied ligt, te vervoeren. Van Westberlijnse kant is daarop gister avond meteen verklaard, dat de vergade ring van de vluchtelingen in West-Berlijn niets bijzonders is. Er worden geregeld congressen in West-Berlijn gehouden. De Oostduitse regering wil evenwel kennelijk provoceren en perkt daartoe op volstrekt willekeurige wijze de vrijheid der Berlij- ners in. Brits-Franse critick Juist de laatste dagen is er in Groot- Brittannië en Frankrijk onder meer door het Britse blad „The Times" critiek gele verd op bijeenkomsten zoals zondag te Dusseldorp door vluchtelingenorganisaties zijn gehouden en waarop de teruggave aan de verdreven Duitsers van de voor malige Duitse gebieden pleegt te worden geëist. Te Dusseldorp voerde minister Er- hard het woord. Van Britse zijde zegt men over Erhards rede, dat Bonn blijkbaar niet eerder tevreden is of het oude Duits land van Bismarck moet weer hersteld zijn.. Van Westduitse kant heeft men dit tegengesproken: het gaat hier, zo zegt men te Bonn, om het recht op zelfbe schikking voor de vroeger in Oost-Europa wonende Duitsers, die uit hun gebieden zijn verdreven. Dat recht moet op vreed zame wijze, zohder vergelding, gehono reerd worden. Erhard had ten deze ge sproken over „Duits Opper-Silezië, dat nu eenmaal een produkt van de Ejuitse en niet van de Poolse levensaard is." Dit zelfbeschikkingsrecht voor de ver dreven Duitsers wordt in de communisti sche landen, ook in Polen, opgevat als een uiting van revanche-ideeën. Te meer om dat die gebieden in Polen inmiddels wor den bewoond door mensen die uit vroege re Poolse, maar thans Russische, gebieden in het oosten zijn gekomen, voor wie te rugkeer niet mogelijk moet worden ge acht. De laatste theoretische strohalm, waaraan Bonn, gesteund door zijn weste lijke bondgenoten met recente nota's aan Warschau, zich nu vastklampt is het feit dat de grens tussen Polen en Duitsland niet definitief kan zijn, maar dat daarover pas bij een vredesverdrag voor geheel Duitsland beslist kan worden. De heer Susanto Djojosugito, Indone sisch zaakgelustigde in Nederland is dinsdag uil Den Haag naar Dusseldorp vertrokken, vanwaar hij per vliegtuig verder zal reizen. De heer Susanto Djojosugito verlaat het ministerie van Buitenlandse Zaken, na een afscheids bezoek. In de Jordaanse hoofdstad Amman zijn maandag de 44-jarige premier Haza Majali en tien van zijn mede werkers bij een bomaanslag om het leven gekomen. Het gedeelte van het regeringsgebouw, waarin het bureau van de premier was gevestigd, is vol komen vernield. Militairen en brand weerwagens snellen naar de rokende ruïnes van het ontplofte gebouw. (Telefoto ANP) ACCRA (UPI) Een vliegtuig uit de Verenigde Arabische Republiek, waarin acht functionarissen uit Bhana onderweg waren naar Leopoldstad waar ze zich bij de UNO-staf zouden voegen, wordt sinds dinsdagavond half acht vermist. pag W eerrapporten 1, 2 2, 7 Van Dag tot Dag r> O Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws ■3, 4, 7 Agenda van Haarlem en IJmpnd 4 Uit stad en omgeving 4, •5 Feuilleton 9 Horen en Zien 9 Boekenhoekje 9 9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws 11 Beurs f. 11 Scheepsberichten 11 Olympische Spelen 12, 13 12, 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's (Van onze correspondent) PARIJS Vanmorgen om half elf is de officiële Nederlandse regerings-Dakota op de Parijsc vlieghaven Orly gedaald, waar de Franse premier Michel Debré en de minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville gereed stonden om hun ambt genoten professor De Quay en mr. Luns te ontvangen die het F.uropagesprek in etappes met Frankrijks staatshoofd gene raal Charles De Gaulle vandaag geopend hebben. Bij het Nederlandse ministeriële gezelschap hadden zich do wederzijdse ambassadeurs der beide landen, de Frans man Beauverger uit Den Haag en mr. Beyen uit Parijs gevoegd. Naast de Fran se gastheren herkenden we jhr. Quarles van Uftord van de Nederlandse ambas sade in Parijs. President-generaal De Gaulle was pas gisteren in Pai'ijs teruggekeerd van zijn buitenverblijf in Colombey-les-deux-Eg- lises wakr hij in zijn vakantie ook het dossier-Europa nog eens rustig en grondig had doorgenomen. Dat dossier heeft hij Dinsdag, aldus meldt het ministerie van Sociale Zaken, heeft in Venlo een ontmoeting plaats gehad tussen de directeur-generaal voor de Volks gezondheid, prof. dr. P. Muntendam en zijn ambtgenoot van Volksgezond heid, uit de Duitse Bondsrepubliek, „ministerialdirektor" dr. J. Stralen. In de bespreking, die tevens door Nederlandse gezondheidsautoriteiten en medische deskundigen uit Nederland en Duitsland, alsook door Neder landse en Duitse Unilever-vertegenwoordigers werd bijgewoond, kwam vast te staan, dat het klinische beeld van de in 1958 in West-Duitsland opgetreden „blaasjesziekte" hetzelfde is als dat van de in de laatste weken in Nederland opgetreden ziekte na het nuttigen van „Planta" margarine in de nieuwe samenstelling. Een sterke aanwijzing, dat het hier ook wat betreft de oorzaak om dezelfde ziekte gaat, werd gegeven door de mededeling van de „Unilever" dat ook in 1958 in Duitsland door de „Margarine Union" een margarinesoort in de handel werd ge bracht, die dezelfde stof bevatte als die welke vermoedelijk de veroorzaker van de ziekte in Nederland is geweest. In 1958 is het verband tussen de ziekteverschijnselen en het gebruik van margarine niet gelegd. Er werd toen door Duitse deskundigen ge dacht aan een ziekte, die het gevolg zou zijn van 'n virusinfectie, waarbij in enkele gevallen een virus werd aangetoond. Sedert November 1958 is de bedoelde stof in West- Duitsland niet meer in de margarine ver werkt. Wel is nog gedurende zes weken tegen het einde van 1959 in Berlijn door de „Margarine Union" margarine met deze stof op de markt gebracht, zonder dat daar ziektegevallen bekend zijn geworden. De gezondheidsautoriteiten van Neder land en Duitsland hebben het voornemen, een studiegroep van deskundigen in te stellen om verschillende problemen, onder andere over de samenhang van de ziekte- bnolden in beide landen, verder te onder zoeken. Onze Amsterdamse redacteur meldt: Het Algemeen Ziekenfonds Amster dam (AZA) is van mening dat als kan worden bewezen dat de talrijke huid ziektegevallen zijn veroorzaakt door Planta, ernstig moet worden over wogen, bij de Unilever een vordering in te dienen voor de kosten die voor ziekenhuispatiënten zijn gemaakt. Gis teren heeft een naar de administrateur van de AZA ons mededeelde „zeer in formeel" overleg plaats gehad met de andere Amsterdamse ziekenfondsen en met de afdeling wettelijke aansprake lijkheid van de gemeente. De schuld staat overigens nog niet vast. Een woordvoerder van de Ziekenfondsraad zei ons dat deze zaak „belangstelling heeft". Hoewel de ziekenfondsen autonoom zijn en zelf de beslissing moeten nemen, is het niet uitgesloten dat de Ziekenfondsraad te zijner lijd richtlijnen zal uitgeven. Indien de schuld van de fabrikant zal zijn vastgesteld kunnen ziekenfondsen zich baseren op een arrest van de Hoge Raad van 13 maart 1959, waarin is bepaald dat het. ziekenfonds in alle rechten treedt van een ziekenfondsverzekerde, aan wie door schuld van derden ziekte of lichamelijk letsel wordt toegebracht. Aangenomen wordt echter dat er vele juridische haken en ogen zullen zijn bij het aantonen van de directe schuld. (Vervolg op pag. 2) deze maand ook reeds met de Westduitse bondskanselier bestudeerd, uit welke ont moeting het verzoek van de Nederlandse ministers is voortgevloeid. Ongebruikelijk protocol Na de Nederlandse staatslieden zullen de komende dagen ook hun Italiaanse, Bel gische en Luxemburgse collega's hun op wachting" maken in Parijs waar ze, vol gens een niet zeer gebruikelijk protocol door de Franse president zijn uitgenodigd om van zijn inzichten en voorstellen ken nis te komen nemen. Dit initiatief van de generaal-president, die zijn bondgenoten dus bij zich roept voor een onderhoud dat hem wenselijk lijkt, in plaats van zichzelf te derangeren of de traditionele diploma tieke kanalen t? volgen, heeft in tegenstel ling met sommige andere landen in Frank rijk geen enkele verwondering of veront schuldigend commentaar verwekt. Men is hier sinds twee jaren gaullistische „mo narchie" blijkbaar al geheel en al ver trouwd geraakt met het denkbeeld, of de illusie, dat het wereldgebeuren zich van daag volledig toespitst op de persoon van de huidige president. Ofschoon we pas vanmiddag uit de mon den der Nederlandse staatslieden hun in drukken van het samenzijn op het Elysee, waar ze ook de lunch hebben gebruikt, zouden vernemen, had men in Parijs vanmorgen toch niet de indruk dat de Frans-Nederlandse betrekkingen vandaag en de komende dagen ingrijpende wijzigin gen zouden ondergaan. Uit de verklaringen die de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Wigny, na de ruggespraak met zijn Benelux- partners maandag in Brussel heeft afge legd, is al gebleken dat de Franse plannen inzake een politiek secretariaat voor klein- Europa zelfs de andere regeringen nog maar zeer onvolledig bekend waren ge maakt. Dat generaal De Gaulle na- de aanvaarding van de Euromarkt en de andere Europese organen nu ook het denk beeld van een politieke integratie met een bijbehorend Europees parlement en zelfs een Europese regering zou hebben onder schreven, is moeilijk aan te nemen. Zijn gedachten gaan ongetwijfeld eerder ip de richting van een confederatie der zes lan den waarin Frankrijk naast of beter vóór West-Duitsland dan een overheersende rol zou kunnen spelen. De Nederlandse staatkunde heeft zich, sedert de laatste oorlog altijd uiterst hui verig betoond voor de politieke consequen ties van een al te intieme Frans-Westduit- se solidariteit en de tegenstellingen tussen onze toenmalige minister van Buitenland se Zaken mr. Beyen en de Franse premier Pierre Mendès-France in de jaren '55 kon den ook uit een overeenkomstige vrees voor een groot deel worden verklaard. Het is niet onmogelijk dat generaal De Gaulle ook tegenover zijn Nederlandse gespreks partners vandaag opnieuw de wijde econo mische perspectieven heeft ontvouwd die voor Europa door de Franse inspanningen in de Sahara geopend kunnen worden en voorts zal hij evenmin verzuimd hebben de noodzaak te onderstrepen van een hechtere Europese samenwerking met het oog op de actuele gebeurtenissen in voor malig Frans en Belgisch Afrika. Zeker zal de generaal met zijn macht over het woord met zijn pleidooi voor Europa niet voor dovemans oren hebben gesproken. Doch of hij ook de ongerustheid heeft we ten op te heffen dat zijn plannen de kan sen wat zullen verkleinen van een toe nadering tussen „zes" en „zeven" en van Groot-Brittannië in het bijzonder, een toenadering die speciaal minister Luns na aan het hart ligt, leek vlak voor het Frans- Nederlandse topberaad vanmorgen in Parijs nogal twijfelachtig. Wordsworth: Het beste in het leven van een goed mens zijn diens kleine, onbekende, ver geten daden van vriendelijkheid en menseliefde. Een dozyn Zandvoortse politieagenten, bijgestaan door te hulp geschoten voorbij gangers en omwonenden, zijn ondanks koortsachtig graafwerk dinsdagmiddag er niet in geslaagd de 14-,jarige Peter Stroy- ckens uit Bentveld van de verstikkingsdood te redden. De jongen, die aan de Zand- voortselaan woonde, was in een drie meter diepe kuil. die hij met enige vriendjes bij een zandafgraving in de duinen had ge graven, door een zandlawine bedolven. Toevallig bevond het slachtoffer zich op dat moment alleen in de kuil. De hevig geschrokken vriendjes alar meerden. toen zij Peter onder de zand- massa zagen verdwijnen, terstond voorbij gangers en omwonenden. In allerijl begon men op de noodlottige plaats te graven, spoedig daarop geholpen door twaalf Zand voortse politieagenten. Het duurde echter ruim een kwartier voordat men er in ge slaagd was de jongen uit te graven. Een aanwezige arts kon slechts vaststellen dat de levensgeesten reeds geweken waren. Het tragische ongeval heeft in Zandvoort grote ontroering en ontsteltenis teweeggebracht. De ouders van de omgekomen jongen ver bleven ten tijde van het ongeluk met va kantie in het buitenland. Ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Wilhelmina heeft luitenant-gene raal C. F. Pahud de Mortanges namens de Nederlandse atleten in het Olympisch dorp de volgende gelukwens gezonden: „Namens de bestuursleden van het Ne- derlandsch Olympisch Comité en allen die behoren tot de Nederlandse delegatie naar de Olympische Spelen in Rome bied ik uwer koninklijke hoogheid de allerbeste gelukwensen aan ter gelegenheid van uw verjaardag". Advertentie JOU VU ij! BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (Bij KONINGSPLEIN) AMSTERDAM-TEL. 223596 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES 999 Wieger Mensonides (Voor verslagen en foto's van de Olvm.pische wedstrijden zie men pa gina's 12 en 13).

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1