VAN NIEL ROXASECT en bondig Vervoerders van kalkzandsteen willen tariefsverhoging van 15% Vrij koel weer Commentaar van Unilever op huidziekte-onderzoek Dr. Vixseboxse heeft Indonesië veriaten Weer wateroverlast in Tuindorp-Oostzaan Nederlands schip pikte drie Oostduitsers op T elef oonverkeer door regen gestoord Britten behartigen ook de belangen van de spijtoptanten aïtïïrl Groningen aanvaardt het ontwikkelingsplan Heler van gestolen Duitse auto's krijgt een jaar Nu te Hardinxveld en in Dordrecht Nu toeristenkaarten voor twee jaar de i/éeMe&ze, INSECTEN-VERDELGER Tarieven liggen beneden economisch verantwoord peil" Plaveisel van drukke rijksweg verdween in de diepte Loonkwestie bij bietencampagne WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1960 2 ENGELSE TAFELKLOKKEN Indonesische studenten moeten ons land verlaten Weer een mijn uit zee opgehaald 'f nieuwe daBisseizoen begint in oktober! Verhoging der militaire bezoldiging Kleine stakingen Aanvragen in woon- gemeente Argentijnse vrouwengroep bezoekt Nederland Nederlandse kustvaarder in Zweden gestrand (Vervolg op pag. 1) De raad van bestuur van Unilever n.v. heeft meegedeeld, met „grote ontsteltenis kennis genomen te hebben van de moge lijke samenhang tussen de invoering van de nieuwe Planta en de huidziekte. Hoewel het nog geruime tijd kan duren, eer weten schappelijk is verklaard hoe deze ziekte kan worden toegeschreven aan een nieuw, op sojaolie gebaseerd, anti-spatmiddel, vreest de raad van bestuur nu, dat de waarschijnlijkheid van de samenhang groot is. Nederland en Duitsland zijn, aldus het Unilever-bestuur de enige landen, waar margarine met dat anti-spatmiddel in kwestie in de handel is geweest. De raad van bestuur juicht, de instelling van een medische studiegroep toe. Daar naast wenst hij echter zekerheid te ver krijgen over de vraag, of er, en zo ja waar, in de Unilever-organisatie nalatigheden hebben plaatsgevonden. De raad heeft be sloten dit door een commissie grondig te laten onderzoeken. Deze commissie zal be staan uit enige vooraanstaande Nederlan ders. Het onderzoek, dat zowel in Neder land als in Duitsland zal moeten plaats vinden, zal waarschijnlijk lange tijd vergen. „Bei uns nicht möglich" Onze correspondent te Bonn tekent hier bij aan: Het resultaat van het overleg in Venlo is een klap in het gezicht van de Duitse keuringsexperts. In de Bondsrepubliek zou de laatste dagen een soort margarine-angst zijn ontstaan bij het publiek op de berich ten over de Nederlandse Planta-ziektege- vallen. Leiders van officiële keuringsdien sten van waren beweerden echter dat in de Bondsrepubliek de strengste levensmidde len-wetgeving van geheel Europa zou be staan. waardoor 'n Duitse Planta-epidemie eenvoudig niet denkbaar was. Het Venlose overleg heeft nu wel anders getoond. Eerste Duitse slachtoffer Een negenjarige jongen uit de bij de Nederlandse grens gelegen Westduitse stad Emmerik is het eerste Duitse slachtoffer van de Planta-ziekte. Zijn ouders plegen geregeld over de grens in ons land bood schappen te doen. Daarbij hebben zij blijk baar ook Planta gekocht. Men verwacht thans in de Bondsrepu bliek op korte -termijn nog meer van der gelijke ziekteverschijnselen. Ook in België Het Belgische ministerie van Volksge zondheid in Brussel meldt, dat ook in Bel- Advertentie GROTE HOUTSTR. 86 - HAARLEM Speciaalzaak sinds 1883 DJAKARTA (Reutev-UPI) De Neder landse zaakgelastigde, dr. Jan Vixseboxse, is gisteren uit Indonesië vertrokken na een verblijf van nog geen maand. Hij werd uitgeleide gedaan door enkele diplomaten uit Westerse landen en een of ficiële vertegenwoordiger van de Indone sische regering. „Ik verlaat Indonesië met gemengde gevoelens", zo verklaarde hij voor zijn ver trek, doch hij weigerde commentaar te geven over de toekomstige verhouding tussen beide landen met de opmerking: „Ik ben tenslotte niet langer een geaccredi teerd diplomaat". Hij zei dat bij het slui ten van de missie de lopende zaken bijna geheel waren afgehandeld. Ongeveer tien leden van de missie zijn achtergebleven om de Britse ambassade bij te staan bij het behandelen van Neder landse aangelegenheden. Voorts zei hij dat vrij veel van de on geveer 4000 Nederlanders in Indonesië het land willen verlaten nu de diplomatieke betrekkingen verbroken zijn. Maar voor hun vervoer kon niet direct een regeling worden getroffen. Dinsdagochtend heeft een deel van de bewoners van de Kometensingel, 't laagst gelegen gedeelte van Tuindorp-Oostzaan Amsterdam-Noord overlast ondervonden van water dat zelfs enkele huizen en win kels binnendrong. Enkele bewoners waren zelfs bevreesd voor een overstroming als Tuindorp in januari heeft getroffen. Het water ;s intussen weer gezakt. Behalve aan de aanhoudende regenval van de laatste dagen denkt de politie in dit verband aan de omstandigheid dat het ge maal aan zijkanaal H in de vroege ochtend enige tijd buiten werking moet zijn ge weest. Bij Publieke Werken wordt het mo gelijk geacht dat een van de riolen tijdelijk verstopt is geweest. Het C.P.N.-lid van de Amsterdamse ge meenteraad A. H. Verheij heeft daarover gisteren schriftelijke vragen tot B. en W. gericht. Hij vraagt of het B. en W. bekend is dat de riolering ter plaatse te weinig ca paciteit heeft en dat de Oostzanerdijk op verscheidene plaatsen water doorlaat, en of het college de oorzaken kan verklaren? Hij vraagt voorts of de huidige overlast verband houdt met de waterramp van ja nuari en zo ja, of B. en W. dan niet van mening zijn dat eventuele schade, voort spruitend uit deze nieuwe overlast, van gemeentewege moet worden vergoed? TOKIO (UPI) De Indonesische radio heeft vanochtend bericht dat alle Indone siërs, die nog in Nederland studeren, van het ministerie van onderwijs te Djakar ta opdracht hebben gekregen hun studies in Nederland af te breken. De studenten wordt de keus gelaten, terug te keren naar Indonesië of hun studies elders, bij voor beeld in Duitsland, voort te zetten. gië gevallen van huidaandoeningen zijn ge constateerd, die „naar alle waarschijnlijk heid zijn veroorzaakt door het gebruik van onrechtmatig uit Nederland ingevoerde produkten". De Belgische bevolking wordt gewaar schuwd tegen het gebruik van Planta- margarine. De overleden patiënte De officier van Justitie te Leeuwarden, mr. M. H. Gelinck, heeft medegedeeld, dat bij de sectie, die is verricht op het lijk van de 34-jarige vrouw uit Leeuwarden, die een van de vermoedelijke slachtoffers is van de huidziekte, niets is gevonden dat wijst op een andere doodsoorzaak. Het microscopisch onderzoek zal naar verwacht wordt nog wel enkele weken in beslag nemen. BREMEN (DPA) Zondagavond heb ben drie opvarenden van de Oostduitse logger „Oktoberrevolution" een poging ge daan te vluchten. Voor de Engelse kust maakten zij het bootje dat achter de log ger hing los en na zes uur werden zij opgepikt door een Nederlands vissersvaar tuig. De kapitein van de „Oktoberrevolution" had inmiddels de ontsnapping bemerkt en zette de achtervolging in. Nadat de drie vluchtelingen enkele uren na hun verblijf aan boord van het Nederlandse vaartuig op een schip uit Bremen waren overge stapt kwam de „Oktoberrevolution" langs zij en eiste dat de drie mannen zouden terugkeren. Twee vluchtelingen gaven hieraan gehoor. De derde, een jongeman van 21 jaar zonder verwanten in Oost- Duitsland, bleef op het schip. Hij is maan dagavond in Bremen aangekomen. Er ligt weer een mijn op het dek van een kotter in de Scheveningse ha venGisteren liep de Sch. 10 „Leen- dert" binnen met een oude verroeste mijn aan boord, die door de Marine werd ge ïdentificeerd als een ronde Nederlandse mijn uit de eerste wereldoorlog. Er zit ten grote gaten in het stalen omhulsul, maar de lading van de mijn is nog ac tief. De mijn zal naar een verlaten deel van het strand worden gebracht De mij- nendienst van de Marine is van plan daar het gevaarlijke oorlogstuig tot ont ploffing te brengen. Schipper Jacob Kleyn die eigenaar is van de kotter, vond de mijn op 10 mijl westnoordwest van Sche- veningen in zijn net. Behalve de schipper waren er nog vier vissers aan boord. „Voor we wisten waar we eigenlijk mee te doen hadden, lag de mijn al op het dek", vertelde schipper Kleyn. Hij was op de hoogte van het verbod om een mijn in een haven te brengen. „Maar wat moe ten wij vissers er dan mee doen? Het was slecht weer toen de mijn opeens aan dek rolde. Kan men dan van ons verlangen, dat we de mijn weer- overboord zetten? Dat is makkelijker gezegd dan gedaan. Als er een mijn in. het net zit, moet je het net kappen, er een boei op zetten en de mijnendienst waarschuwen. Maar je weet pas, dat er een mijn in het net zat, als de mijn al over de dek rolt. Dan ga je je mannen niet in gevaar brengen door nodeloos met de mijn te gaan sle pen...." aldus schipper Kleyn. De vondst heeft schipper Kleyn veel schade bezorgd. Bij het binnenhalen van het net, brak door het gewicht van de mijn de stalen kop van de winch af, die daarmee volledig onbruikbaar is gewor den. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, heeft dinsdag in het RAI-ge- bouw te Amsterdam de radio- en tv- tentoonstelling „Firato" geopend. Dr. M. J. Prinsen stelt via een trapgenera- tor een draagbare zend-ontvanginstal- latie in werking. Tengevolge van de hevige regenval is stagnatie opgetreden in het telefoonver keer naar en van Cothen-Werkhoven en Wijk bij Duurstede. Sinds vrijdag jongst leden wordt er door de P.T.T. hard ge werkt om de verbindingen met deze plaat sen weer tot stand te brengen. Maandag heeft men gedurende een uur weer tele fonisch contact met deze plaatsen kunnen krijgen. In de loop van de middag traden weer storingen op, waardoor het telefoon verkeer onmogelijk werd. Telefonische spoedgevallen worden nu door een ter plaatse aanwezige mobilo foonwagen van de P.T.T. behandeld. De Britse regering heeft zich zoals men weet, bereid verklaard, alle Nederlandse belangen in Indonesië te behartigen. Daar onder is mede begrepen de behandeling van visumaanvragen en van verzoeken om voorschot voor overtochtskosten, in gediend door niet-Nederlandcrs, die zich in Nederland wensen te vestigen. Dit heeft minister Luns, geantwoord op schrif telijke vragen van het VVD Tweede-Ka merlid de Vos van Sttenwijk ten aanzien van de behartiging van de belangen van de spijtoptanten in Indonesië. De regering heeft harerzijds al het mo gelijke gedaan om te verzekeren, dat de spijtoptanten en andere „maatschappelij ke Nederlanders" dezelfde faciliteiten zul len genieten als voorheen, aldus de mini ster. Advertentie DANSACADEMIE inlichtingen en inschrijving: dagelijks van 11-12, 14-17 en 19-21 SCHACHELSTRAAT 29-31 - HAARLEM - TEL. 10806 De Provinciale Staten van Groningen hebben dinsdag het concept-ontwikkelings plan „De toekomst van het noorden des lands" met algemene stemmen goedge keurd. Bij de discussie bleek duidelijk, dat de statenleden over het algemeen zeer ingenomen zijn met het plan, waarin de drie noordelijke provinciën voor het eerst werkelijk gaan samenwerken. En dat bedoeld is als een middel om de jon ge generatie vast te houden en de in dustrievestiging te bevorderen. In antwoord op detailvragen, betoogde de Gedeputeerde H. Roelfsema (P.v.d.A.) onder meer, dat het plan een bijdrage wil leveren tot ruimtelijke ordening in na tionaal verband, om te zien, welke mo gelijkheden het noorden hierin kan bie den. De externe weerstanden hiertegen moesten echter volgens de heer Roelfse ma niet onderschat worden en daarom is het nodig, dat het noorden als een geslo ten front optreedt, om aan deze weerstan den het hoofd te kunnen bieden. Over de woningbouw zei de heer Roelf sema: „Wil het industrialisatiebeleid in het noorden slagen, dan is het zaak, dat de overheid ons meer woningen toewijst en dat wij worden losgemaakt van het centralistisch beleid, waarvan het Noor den het slachtoffer dreigt te worden, aan gezien hier van overspanning op de bouw markt geen sprake is. „Veel blijft over voor nadere uitwer king, maar het ontwikkelingsplan wil en kele structurele lijnen aangeven. Het plan wordt gedragen door geloof in eigen kracht, maar de regering meot helpen om de problemen tot oplossing te brengen", aldus de heer Roelfsema. Van bevoegde zijde in Den Haag deelt men ons mede, dat voor het merendeel van de vrijwillig dienende militairen bij de krijgsmacht de bezoldiging per 1 okto ber 1960 zal worden verhoogd. De desbetreffende ontwerp-regelingen zullen zo spoedig mogelijk in de commis sies georganiseerd overleg van het mili tair personeel van de krijgsmachtdelen worden behandeld. 's Mans aandeel in een internationaal autodieven-complot bewezen achtend, ver oordeelde de Arnhemse rechtbank de 46- jarige Rotterdamse autohandelaar P. S. tot een gevangenisstraf van één jaar met aftrek De officier had anderhalf jaar met aftrek gevorderd. P. S. en zijn broer W. S. dreven in Rot terdam een autohandel in „total losses" (auto-wrakken). De negotie bestond ver der uit in Duitsland gestolen auto's, die via Nederland naar België werden door verkocht. W. S. (wiens zaak door de Rot terdamse rechtbank wordt behandeld) placht deze wagens over de grens te rij den. De auto's waren tevoren door twee jonge Duitsers gestolen en voorzien van een oud nummer van één der Duitsers. Bij een gelegenheid had P. S. zijn broer W. S. vervangen en deze werd toen prompt door de douane aan de Nederlands-Duitse grens betrapt. Hij had namelijk vergeten de oorspronkelijke nummerborden van de ze, eveneens gestolen auto weg te doen. Ze lagen open en bloot in de wagen. De onrust in het metaalbedrijf heeft gisteren geleid tot een nieuwe staking, na melijk bij de scheepswerf en machinefa briek „Holland" te Hardinxveld, waar het gehele personeel, 170 man, weigerde aan het werk te gaan. Men eiste lonen op ba sis van werkclassificatie en invoering van een 45-urige werkweek per 1 januari 1961. Omstreeks half negen is het werk hervat na de mededeling van de directie dat de invoering van de werkclassificatie in voor bereiding is. Er zijn besprekingen gaande tussen directie en vakbonden. De situatie in het bedrijf is onrustig. Bij Lips' Brandkasten- en Slotenfabriek n.v. te Dordrecht is het gisteren ander maal tot 'n staking gekomen. In de brand- kastenfabriek legden 175 werknemers het werk gedurende een uur neer. Er was weer ontevredenheid over wijziging van de geschatte en de gemeten tarieven. Verle den week staakten 200 man bij dit be drijf. VERDACHT VAN LOODDIEFSTAL De politie van Velsen heeft twee timmer lieden afkomstig uit IJmuiden en Haar lem aangehouden, omdat zij ervan wor den verdacht een hoeveelheid lood uit een in verbouwing zijnde woning te hebben ontvreemd. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat morgen een begin zal wor den gemaakt met de afgifte van toeristen- kaarten met een geldigheidsduur van twee jaar. Tot nu toe golden de toeristenkaarten slechts voor twee maanden. De kosten van deze nieuwe „toeristenkaarten b" zullen 2,a 2,50 bedragen. De oude kaarten, de zogenaamde „toeristenkaarten a", met korte geldigheidsduur, blijven verkrijg baar. Zij kosten omstreeks 1,a 1,50. Toeristenkaarten b kunnen uitsluitend bij de gemeentesecretarie van de woon plaats van de gegadigde worden aange vraagd. Toeristenkaarten a zullen even tueel ook in andere gemeenten te ver krijgen zijn. Het ministerie vestigt er de aandacht op, dat men alleen van geldige toeristenkaar ten gebruik kan maken. Het reizen op ver lopen toeristenkaarten is niet mogelijk, ook niet in België. Voorts wordt er op gewezen, dat de mogelijkheid tot reizen op paspoor ten, die ten hoogste vijf jaren zijn ver lopen, alleen geldt voor toeristische reizen naar Andorra, België, de Duitse Bonds republiek (met uitzondering van Berlijn), Frankrijk, Griekenland, Italië, Liechten stein, Luxemburg, Monaco, Oostenrijk, San Marino en Zwitserland. Voor alle niet-toe- ristische reizen naar deze twaalf landen is een geldig paspoort vereist, evenals voor alle reizen naar alle overige landen. Aangezien in de praktijk gebleken is, dat men niet steeds op de hoogte is van de gel dende bepalingen ten aanzien van het ge bruik van verlopen paspoorten, beveelt het ministerie aan, bij reizen naar het buiten land steeds in het bezit te zijn van een gel dig paspoort. Vlaa'mse primisieven. De tentoonstel ling „De Eeuw der Vlaamse Primitieven", die in het Groeninge Museum te Brugge wordt gehouden, zal zaterdag 10 septem ber sluiten. De tentoonstelling zal daarna in Detroit gehouden worden. Waterleidingbcsluit. In het Staats blad van dinsdag is opgenomen het wa- terleidingbesluit. Dit bevat bepalingen nopens het toezicht op waterleidingbedrij- van in het belang van de volksgezondheid, technische en hygiënische voorschriften, zomede voorschriften met betrekking tot de gezondheid van het personeel van wa terleidingbedrijven. Dit besluit treedt op een nader te bepalen tijdstip in werking. Tropeninstituut jubileert. Aan een feestdiner ter gelegenheid van het gouden jubileum van het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam, heeft de voorzitter van het instituut, prof. dr. V. J. Koningsberger, medegedeeld dat de nieuwe legpenning in goud zal worden uitgereikt aan prof. dr. N. H. Schwellen- grebel, buitengewoon hoogleraar in de parasitologie aan de gemeentelijke uni versiteit van Amsterdam, oud-directeur thans adviseur van de afdeling tropische hygiène en geografische pathologie. De zilveren penning is toegekend aan mr. Jaap Kunst, hoofd van de afdeling etno- musicologie, de bronzen penning aan de heren A. M. Tap, hoofd van de technische dienst, en aan J. A. Mulder, medewerker van het bureau onderwijszaken en voor drachten. Op uitnodiging van het Bureau voor in ternationale technische hulp van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken zijn vijf Argentijnse dames op Schiphol aange komen voor een bezoek van drie maanden aan ons land. De groep zal de levens- en arbeidsomstandigheden van de Nederland se vrouw bestuderen. De groep zal werken onder supervisie van het ministerie van O., K. en W„ het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid en N.V.V. en K.A.B. Advertentie f'oduk» M.V ►WWH-DV'MAl laat géén vlekken na radicaal en snel frisse geur IN DE VOORDELIGE, ORANJE SPUITBUS 99 Een groot aantal vervoerders van kalk zandsteen in west-Nederland, aangesloten bij de Vereniging Steenvervoer, is sinds einde verleden week in staking. Zij wei geren de stenen te vervoeren van de drie grote fabrieken gelegen te Katwijk, Hil- Iegom en IJmuiden omdat zij van oor deel zijn, dat de vrachttarieven beneden economisch verantwoord peil liggen. In hoeverre de bouwnijverheid al belemme ringen van deze staking ondervindt, is nog niet te overzien. Wel staat vast, dat er niet bij de Vereniging aangesloten ver voerders zijn, die vrachten verzorgen voor de drie fabrieken, die tezamen zestig pet. van de totale „witte steen"-produktie voor hun rekening nemen. De Vereniging Steenvervoer heeft in de drie genoemde plaatsen posters uitgezet. Hetzelfde hebben echter de fabrieken ge daan. „De meeste vervoerders geven aan onze oproep gehoor," zo zei ons vanoch tend de administrateur van de vereni ging. Het conflict tussen de vereniging en de fabrieken, samenwerkend in een Centraal Verkoopkantoor voor de Kalkzandsteenin- dustrie n.v. is, zoals wij reeds meldden, in volle hevigheid uitgebarsten op donder dag, toen het Centraal Verkoopkantoor (C.V.K.) na langdurige onderhandelingen niet verder bleek te willen gaan dan een verhoging van tien percent van de uit 1954 stammende tarieven en dan alleen nog maar voor de vervoerders in het rayon Haarlem. Deze tarieven van 1954 worden door de Vereniging Steenvervoer als veel te laag beschouwd. In 1956 werden zij dan ook, met goedkeuring van de ministeries van Economische Zaken en van Verkeer en Waterstaat, met gemiddeld 2 a 2,50 verhoogd. De recessie van 1958 had ech ter tot gevolg, dat de tarieven weer aan zienlijk daalden. Van 15 juli 1959 af heeft men vervolgens, in overleg met het C.V.K. gewerkt met een hoger „proeftarief" voor de tijd van een jaar. De bedrijfsresulta ten, aldus de Vereniging Steenvervoer, waren „allerbedroevendst". Onderhandelingen, sindsdien gevoerd, en waarbij vertegenwoordigers van de minis teries van Economische Zaken en Verkeer en Waterstaat hun bemiddeling hebben verleend, zijn op niets uitgelopen. De ver eniging deed een voorstel voor een verho ging van de tarieven met vijftien percent (hetgeen toch altijd nog vijftien percent minder was dan de vrachtprijzen van 1956), maar na besprekingen in Den Haag en Apeldoorn bleek het C.V.K. niet verder te willen gaan dan een verhoging met tien pet. van het tarief-1954 voor het rayon Haarlem. „Wij hebben die voorstellen ra dicaal afgewezen," aldus de woordvoer der van de vereniging, de heer S. de Best. Intussen wordt het rijdend personeel van de verenigingsleden, ca. 200 man, doorbe taald. De Vereniging Steenvervoer verzorgt ongeveer zestig pet. van alle kalkzand- steenvervoer over de weg in ons land. Dat vooral de leden van deze vereniging oppo neren tegen de huns inziens te lage ta rieven, is een gevolg van het feit dat de betrokken bedrijven zich op het vervoer van kalkzandsteen hebben gespecialiseerd. Hun positie is dus kwetsbaarder dan die van vervoersondernemingen met een rui mer assortiment. Toen dinsdagavond tegen zes uur een politie-auto over de rijksweg Rotterdam- Dordrecht reed en een van de inzittenden toevallig omkeek, zag hij plotseling het wegdek bewegen. Hij keek eens goed en zag toen dat er een groot gat in het weg dek viel. Het had maar weinig gescheeld of de politie-auto was in het gat gereden, dat niet minder dan vier meter diep was, terwijl de oppervlakte 5x5 meter was. Waarschijnlijk is het gat veroorzaakt door opspuitingen in de nabijheid van de rijks weg. Direct werd het zeer intensieve ver keer omgeleid. Tot laat in de avond is men bezig geweest om het wegdek te herstellen. De 330 dwt metende Nederlandse kust vaarder (Maria S" uit Delfzijl is dinsdag in het Vaenernmeer in West-Zweden, twee maal aan de grond gelopen. Na de eerste stranding werd het schip op sleeptouw genomen door een Zweedse reddingboot, doch door het breken van de sleepkabel liep het voor de tweede keer aan de grond. De uit zes leden bestaande bemanning werd door de reddingboot over genomen en aan wal -gebracht. Het schip zit nog steeds vast. Het schip was met een lading veevoer op weg naar Lidköping. De suikerfabrieken, die in deze dagen seizoenarbeiders moeten werven voor de dit jaar door de grote oogst vervroegde bietencampagne, welke omstreeks half september gaat beginnen, zien zich voor moeilijkheden geplaatst. Zij kunnen hun toekomstige werknemers nog steeds niet vertellen hoeveel zij tijdens de campagne zullen verdienen. Er bestaat namelijk inet het College van Rijksbemiddelaars een verschil van opvatting over de nieuwe lo nen, waarover werkgevers en werknemers het reeds eens zijn. Het punt waarom het draait is de pro- duktiviteitsberekening. Dezer dagen zal hierover nader overleg worden gepleegd, maar het laat zich aanzien dat de Rijksbe middelaars de loonsverhoging aanmerke lijk kleiner wil zien. De suikerfabrieken trekken jaarlijks in totaal circa 6000 Bel gische en Nederlandse seizoenkrachten aan. Op het ogenblik kunnen zij slechts trachten mensen te trekken op de lonen van vorig jaar, waarbij zij een eventuele I verhoging in het vooruitzicht stellen. De Bilt, woensdag 10 uur Het KNMI deelt mede: Om het omvangrijke en diepe lagedruk gebied welks centrum boven de Finse Golf ligt, stroomt koele lucht van polaire oor sprong naar West- en Midden-Europa. Door de onstabiele opbouw van deze lucht komen ook hierin buien voor. Een kleine, van de Oceaan afkomstige storing bereikte vanmorgen Ierland. Deze storing trekt naar verwachting over Zuid- Engeland in de richting van het zuiden van ons land. In verband hiermee blijft er ook morgen kans op regen bestaan. In het temperatuurverloop komt niet veel veran dering en het blijft vrij koel. WEERRAPPORTEN Donderdag 1 september Zon op 5.51 uur, onder 19.28 uur. Maan op 16.49 uur, onder 0.51 uur. Maanstanden 5 september 12.19 uur: Volle maan. 12 september 23.20 uur: Laatste kw. 21 september 00.13 uur: Nieuwe maan. 28 september 02.13 uur: Eerste kw. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 1 september Hoog water 11.33 uur. Laag water 6.43 en 19.23 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden Maximum-tempera turen buiten- en binnenland 00 00 CO van gisteren i C T3 -5 d 2É Neerslag laatste 24 uur c -C fg 2 ës Den Helder zwaar bew nw 18 7 Ypenburg zwaar bew wnw 17 20 Vlissingen zwaat bew wnw 17 9 Eelde half bew. w 18 5 De Bilt geheel bc-w nw 19 13 Twente regen w 16 21 Eindhoven regen wzw 15 17 Zd-Limburg regen wzw 17 13 Helsinki zwaar bew w 11 30 Stockholm onbpwolkt wnw 13 18 Oslo licht bew. windst. 16 3 Kopenhagen geheel bew n 17 1 Aberdeen regen nw 15 1 Londen licht bew. w 19 1 Amsterdam regenbui w 18 27 Brussel regen zw 18 5 Luxemburg zwaar bew w 14 7 Parijs zwaar bew. w 19 0,1 Bordeaux licht bew. windst. 21 0,3 Grenoble regen windst. 22 0,3 Nice licht bew. n 24 0 Berlijn regen wnw 20 0,1 Frankfort regenbui zw 19 1 München regen w 19 2 Zürich zwaar bew w 19 0 Genève zwaar bew. zzo 20 0,3 Locarno licht bew. O 0 Wenen zwaar bew wnw 20 8 Innsbruck zwaar bew. windst. 18 5 Athene onbewolkt windst. Rome licht bew z 31 0 Ajaccio half bew. no 26 0 Lissabon onbewolkt no 27 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2