LH 8 WERELDNIEUWS Twee Moskouse jongelui wegens „spionage" gearresteerd Prins Philip kwam tussenbeide in een arbeidsgeschilletje AAiMACHINES Castro en Russen hekelen de resolutie van OAS-vergadering beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Neger doodgeschoten in Florida door blanken Campagne voor republiek Zuid-Afrika begonnen ENGEL WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1960 3 Gemakkelijke prooi voor Amerikaanse toeristen Onrust nog niet bedaard in Jacksonville Op de boterham... heerlijk en voordelig1 Stevenson vervult voor Nixon een spreekbeurt Vorst van Malaya is zeer ernstig ziek Geknoei bij hazardspel in de Belgische kuststreek? Ibis shag - wat 'n shag de halfzware shag om nooit te vergeten. „Is dit koninklijke interventie of niet?" - Zo vragen vele Britten zich ongerust af Noodtoestand opgeheven Cholera eiste in India al 3.523 mensenlevens €)p de <^Praatótoel Moskou (Reuter/U.P.I.) De geheime politie heeft twee jonge Moskovieten ge arresteerd, zo meldt het Russissche par tijblad voor de jeugd „Komsomolskaja Pravda". Vjatsjeslav Repnikov en Rotis- lav Rbkin, respectievelijk 25 en 26 jaar oud, zouden zijn aangeworven door Ame rikaanse agenten, die als toeristen naar Rusland waren gekomen. De beide Rus sen worden „agenten van de Amerikaan se geheime dienst" genoemd. Het blad publiceert een lang verhaal over de „agen ten". Zij zouden onder meer vaak ge sproken hebben met buitenlanders, whis key gedronken hebben en geluisterd heb ben naar „Anti-Russische laster." Zij zouden zich hebben laten overhalen door Amerikaanse toeristen, die hen op het slechte pad brachten met drank, jazz platen en anti-Russische boeken. Het twee tal kwam met de toeristen in contact door rond te slenteren in de omgeving van toeristenhotels, handeltjes met buitenlands geld te drijven, kleren va -> toeristen te kopen, zich met hen te verbroederen en hen namaakikonen aan te smeren, aldus het blad. Het voegt er de beschuldiging aan toe, dat de Amerikaanse inlichtin gendienst onder de gewone toeristen agenten meestuurt om de Russische jeugd op het verkeerde pad te brengen. Het blad knoopt aan dit bericht een aanval vast op de „Stilyaga", de Russi- JACKSONVILLE, Florida (Reuter/AFP) Dinsdag is te Jacksonville in de Ameri kaanse staat Florida een neger door drie blanken doodgeschoten. Zij verklaarden zelf het eerst door de neger te zijn be schoten, maar in de auto van de neger die tegen een paal tot stilstand kwam is geen wapen gevonden. Eerst werd gemeld dat de neger bij de botsing was gedood, nadat zijn wagen, waaruit was gevuurd, door de politie beschoten was. Voorts hebben negers „Molotov-cock- tails", met benzine gevulde flessen, naar magazijnen geworpen die het eigendom van blanken zijn. Er ontstond aan twee warenhuizen enige materiële schade. Sinds zaterdag zijn ten gevolge van de ongeregeldheden in Jacksonville 65 perso nen gewond. Van de 223 personen, blan ken en negers, die zijn gearresteerd wer den 83 gisteren tot tien dollar boete sub sidiair negentig dagen hechtenis veroor deeld. De resterende 140 komen vandaag voor. De stad staat onder strenge politie bewaking om een herhaling van de on geregeldheden van zaterdag te voorkomen. Ook in Buford, in de aangrenzende staat Georgia, is het maandagavond tot vecht partijen tussen negers en blanken geko men. Twintig blanken en evenveel negers werden gearresteerd. Integratie (UPI) In één van de dichtst bevolkte streken van Tennessee is dinsdag in de eerste klassen der openbare scholen de rassen-integratie ingevoerd. De integratie actie van de schoolraad van Knox County (Knoxville) in Tennessee kwam als een verrassing, hoewel de voorzitter van de raad zei dat het plan daartoe reeds jaren geleden was gemaakt. De federale district rechtbank bepaalde echter dat het integra tie-plan, dat voorziet in een integratie van klas na klas, vandaag ten uitvoer moet worden gelegd. Advertentie Grote pot 1,4 5 Middelpot 0,98 met handige schroefsluiting WASHINGTON, (UPI) De Democra tische leider Stevenson heeft er in toege stemd donderdag vice-president Nixons spreekbeurt te vervullen op het jaarlijk se diner van de Amerikaanse vei-eniging van advocaten. De Republikeinse kandi daat voor het presidentschap is met een infectie aan de knie opgenomen in een ziekenhuis. Het jaarlijkse diner van de advocaten zal deze keer in twee hotels worden gehou den De minister van Buitenlandse Zaken Herter zal in het ene hotel een toespraak houden Stevenson in het andere. Nizon zet zijn campagne van zijn ziekbed voort, aldus is op het hoofdkwartier van de Republikeinse partij meegedeeld. Nixon is in een opgewekte stemming zo wordt gezegd. sche nozems die al enkele jaren een doorn in het oog zijn voor de georganiseerde communistische jeugd. Repnikov en Rotis- lav waren gemakkelijke slachtoffers voor de Amerikaanse spionnen, aldus het blad. Zij missen idealen, eer en moraal en staan volkomen buiten de maatschappij. Zij brachten toeristen naar amusements centra van minder allooi en hielpen hen bij het fotograferen van verboden objec ten. De spionnen onder de Amerikaanse toeristen hebben geheime opnameappara ten en camera's bij zich, aldus het blad. om gegevens te verzamelen die tegen Rus land gebruikt kunnen worden. KOEALALOEMPOER (Malaya-Reuter) De 62-jarige sultan van Selangor, die 1 september zou worden geïnstalleerd als koning van Malakka en opvolger van wij len Toeankoe Abdoel Rahman, is zo ern stig ziek, dat volgens een medisch bulletin binnen 48 uur het ergste verwacht kan worden. Premier Toenkoe Abdoel Rah man heeft bijna alle feestelijkheden op 31 augustus ter gelegenheid van het driejarig bestaan van Malaya's onafhankelijkheid, afgelast. MIDDELKERKE België (Reuter) De politie uit Brugge heeft maandagavond een inval g'edaan in het casino van Med- delkerke bij Oostende. Het casino werd gesloten en de roulettes in beslag geno men. De croupiers, de directie en een groep spelers zijn door de politie onder vraagd. Tot de inval was besloten nadat de politie brieven had gekregen, waarin gezegd werd dat er met de roulettes ge knoeid was. Dit werd door de directie ontkend. Advertentie DOBBELMANN (Van onze correspondent) LONDEN Prins Philip van Engeland deed gistereneen hoogstongebruikelijke stap door te interveniëren in een geschil tussen de Britse Automobile Association (A.A.) en dertig kantoormeisjes van het A.A.-kantoor in Birmingham die loerden ontslagen na een staking van een halve dag uit protest tegen arbeidsvoorwaarden en om erkenning van hun vakbond te krijgen. De vakbond van kantoorpersoneel stelde zich achter de staaksters, maar de A.A. weigerde met de bond te onderhandelen over hun terugneming. Het geschil raakte in een impasse. De secretaresse van de vakbond, miss Ann Godwin, een van de weinige vrouwelijke vakbondsleidsters in Groot-Brittannië besloot uiteindelijk een beroep te doen op Prins Philip, die presi dent van de A.A. is. Het had onverwachte resultaten. Prins Philip, die op het ogenblik met de konink lijke familie op vakantie is in het Schotse kasteel Balmoral, stuurde gisteren, via zijn secretaris drie brieven uit. respectie velijk aan de vakbond, de voorzitter van de A.A. Lord Brentford en aan het minis terie van Arbeid. Aan het. ministerie zond hij een verzoek op de hoogte te worden gesteld over hetgeen de ambtenaren tot dusver aan de kwestie hadden gedaan, en het ministerie zond hem, naar een woord voerder meedeelde de gewenste gegevens. Miss Godwin kreeg een brief waarin de prins schreef dat „hij contact had opge nomen met de voorzitter van de A.A. en het ministerie en dat hij hoopte dat er een oplossing zou worden gevonden". De brieven hadden onmiddellijk resul taat. De A.A. maakte bekend dat zij geen bezwaar zou hebben tegen een onpartijdig onderzoek van de kwestie. Een woordvoer der van de A.A( voegde er later haastig aan toe dat hier „nimmer bezwaar tegen had bestaan". Gisteravond kwam Lord Brentford naar het bureau van miss Godwin voor „inlei dende besprekingen", die volgens een ge zamenlijk communiqué na afloop daarvan drie uur hadden geduurd. Wat werd be sproken bleef echter geheim. Niettemin verwacht men dat nu de impasse door broken schijnt te zijn, de weg vrij zal komen voor een onpartijdig onderzoek dat waarschijnlijk wel de gehoopte resultaten zal hebben. Hiermee was de zaak echter nog lang niet afgelopen. De brieven van prins Phi lip veroorzaakten opschudding bij werk gevers, politieci en vakbondsleiders. De vraag was „is dit koninklijke interven tie of niet". Buckingham Palace leek ook enigszins geschrokken te zijn en een palijsfunctio- naris ontkende heftig dat dit het geval was. „De Prins heeft zich altijd geinter- resseerd voor de organisaties waarbij hij persoonlijk is betrokken", zo zei hij. De vakbondsleider Matthews steunde het pa leis door te verklaren dat de Hertog van Edinburgh werd benaderd omdat hij pre sident van de A.A. is. „Het is normaal in industriële relaties dat wanneer men onder aan de ladder niet verder komt, men de man op de volgende tree probeert en,zo verder naar boven gaat om tenslot- teri bij de hoogste man terecht, te komen. Heel toevallig was die in dit geval de echtgenoot van de Koningin en dit had resultaat." Overigens is het niet zo ver wonderlijk want prins Philip heeft overal in het land gepleit voor betere betrekkin gen tussen werkgevers en -nemers. Matthews erkende echter dat als het „verkeerd" was gegaan er mogelijk ver schillende consequenties aan de actie van de Prins verbonden zouden zijn geweest. Hadden zijn brieven geen ontmoeting tus sen Lord Brentford en miss Godwin tot gevolg gehad dan zou Prins Philip in een moeilijk parket zijn geraakt. Zijn interventie zal waarschijnlijk bij de werkgevers weinig instemming hebben gewekt. Een woordvoerder van hen zei dat er waarschijnlijk zeer weinig prece denten zijn voor een dergelijk koninklijk ingrijpen in een moderne constitutionele monarchie. Hij voegde er aan toe dat wanneer het Lagerhuis niet op zomerre ces was geweest er zeer waarschijnlijk vragen over zouden zijn gesteld. Een van de precedenten is het verzoek van koning George V om inlichtingen tij dens de staking in de twintiger jaren, toen de Britse nationale economie op het spel stond. Het geschil tussen de A.A. en de vakbond van kantoorpersoneel is ech ter een zeer ondergeschikte industriële kwestie. Het tweede precedent is de opmerking van de Prins van Wales in het begin van de jaren '30 tijdens een bezoek aan de door de crisis zwaar getroffen mijnwer kersbevolking van Zuid-Wales. Hij noem de werkeloosheid een „schande" en dat had wel politieke gevolgen. De opwinding over de interventie van de Hertog van Edinburgh die hem een nieuwe rol als „bemiddelaar in industrië le geschillen" scheen te hebben gegeven, zal vermoedelijk snel verdwijnen als de A.A. en de vakbond tot een overeenstem ming komen en de dertig meisjes haar baan terugkrijgen. Het is-echter wel zeker dat vooral werkgevers en politici de ont wikkeling in deze kwestie nauwkeurig zul len volgen. BLOEMFONTEIN (Reuter) Het lan delijke congres van de nationale partij van Zuid-Afrika heeft dinsdag een resolu tie aangenomen waarin wordt gezegd, dat net in het belang van de unie is om cok als republiek deel te blijven uitmaken van het Gemenebest. Zoals eerder bericht is wordt op 5 okto ber een „volkstelling" gehouden over de vraag of Zuid-Afrika een republiek moet worden. Het landelijke congres van Ver- woerds partij het eerste sinds het ein de van de oorlog wordt algemeen be schouwd als het startsein voor een grote campagne ten gunste van de republikein se staatsvorm. In de resqlutié, ingediend door dé minis ter van Buitenlandse Zaken Eric Louw wordt gezegd, dat wanneer „in tegenstel ling tot de gevestigde gebruiken" Zuid- Afrika het lidmaatschap van het Gemene best zou worden geweigerd, dit „uitslui tend een gevolg zou zijn van inmenging in een binnenlandse aangelegenheid, na melijk de rassenpolitiek". Wanneer Zuid-Afrika een republiek wordt zou opnieuw toelating tot 't Geme nebest moeten worden verzocht. De leider van de oppositie, Sir De Villiers Graaff heeft meermalen gezegd, dat. Zuid- Afrika als republiek niet tot het gemene best zal worden toegelaten omdat de pre sident van Ghana, Nkroemah, hier be tegen zal maken, aldus minister Louw. De landen van het Gemenebest moeten namelijk eenstemmig beslissen over ver zoeken tot toelating of hernieuwde toela ting. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE 1 GROTE HOUTSTRAAT TEL. 1444' 181 MOSKOU (Reuter) De Russische mi nister van Buitenlandse Zaken Gromyko heeft de Verenigde Staten beschuldigd van „grove inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van Cuba" aldus meldt het Sovjet-persagentschap Tass. Hij noemde de resolutie van de O.A.S.-conferentie te gen communistische infiltratie van Latijns- Amerika „een afspiegeling van de impe rialistische verlangens van bepaalde krin gen in de Verenigde Staten en het ontbre ken van eerbied voor de soevereine rech ten van kleine landen, en een gevolg van grove en rechtstreekse pressie van de Verenigde Staten". „Te oordelen naar Herters rede zijn de regerende kringen in Washington veront rust omdat een Latijns-Amerikaans land zich aan Amerikaanse zeggenschap heeft kunnen ontworstelen en omdat het Cu baanse volk thans zijn eigen, niet door Washington aangegeven weg volgt," aldus Gromyko. „De Verenigde Staten zijn van mening, dat landen buiten het continent geen be langstelling mogen hebben in Latijns- Amerikaanse kwesties, maar tegelijkertijd „mengen zij zich rechtstreeks en diep gaand in de binnenlandse aangelegenhe den van verscheidene Europese landen". HAVANA (AFP) Cuba zal Russische hulp in de vorm van atoomprojectielen niet afwijzen, heeft premier Fidel Castro maandag voor een duizendtal „vrijwilli gers" in opleiding verklaard. De conferen tie van San José noemde hij „een van de zwartste en weerzinwekkendste bladzijden in de geschiedenis". Zij had ten doel, al dus premier Castro, Cuba weerloos te ma ken tegenover de militaire dreigementen van Amerika. Hij kondigde voor vrijdag een grote betoging in Havana aan. „Het uur is gekomen om ons tot de tanden te bewapenen", riep Castro uit. (UPI) Premier Fidel Castro noemde de anti-communistische resolutie van de Amerikaanse ministerconferentie in Costa Rica „verraad" en bqschreef de regeringen van Latijns-Amerika als „marionet ten". Castro gaf in zijn rede blijk van zulk een woede, dat zelfs journalisten met een lange staat van dienst in Cuba er ver baasd van stonden. Hij riep de Cubanen op om vrijdag met meer dan een miljoen bijeen te komen. Het Latijns-Amerikaanse volk, zo zei hij, zal nooit „het verraad van San José ver geven", het verraad „van hen, die impe rialistische uitbuiters op een zilveren schaal dolken aanboden om Cuba aan te vallen. Zij zullen de geschiedenissen in gaan als de Judassen Iscariots van Ame rika." Castro's woede gold de resolutie, die de ministers van Buitenlandse Zaken van de Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) in Costa Rica aannamen en waar in, zonder overigens Cuba met name te noemen, de communistische bemoeienis met het westelijk halfrond werd veroor deeld. De regeringsradio van Havana heeft meegedeeld, dat de Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken en de leden van zijn delegatie naar de conferentie in San José in het geheim naar Havana zijn te ruggekeerd omdat zij een tip hadden ge kregen, dat hun vliegtuig zou worden neer geschoten. Castro zei, dat Roa voortijdig in Havana was teruggekeerd omdat „de vijanden van de revolutie, de agenten van het Yankee-imperialisme, die voortdurend heen en weer reizen, het vliegtuig van de Cubaanse delegatie in de vlucht hadden willen doen verongelukken". Volgens Cas tro had de regering van Costa Rica, in welk land de conferentie is gehouden, NIEUW DELHI (India) (UPI/Reuter) In Noord-India zijn dit jaar 3.523 men sen omgekomen tengevolge van cholera en aanverwante ziekten, zo heeft de Indische minister van Gezondheid, D. P. Karmar- kar in het parlement meegedeeld. In to taal werden tot 13 augustus ruim 13.000 gevallen van zulke ziekten gemeld, vooral uit de staat Oettar Pradesj. De mensen worden op grote schaal ingeënt, vooral in de Pendsjaab, dat grenst aan het cholera- gebied van West-Pakistan. In Nieuw-Delhi zijn sedert juni 21 per sonen gestorven door cholera. Zeshonderd duizend mensen zijn tegen de ziekte in geënt. In de hoofdstad zijn verder zestig pex-sonen overleden door ingewandsziekte. In 1958 eiste de cholera nog veel m'eer slachtoffers. In Afghanistan is één cholera-epidemie uitgebroken "met de stad Kandahar als haard. De regering heeft de Wereld gezondheidsorganisatie om een miljoen eenheden entstof gevraagd. Snuffel Ik weet niet of u een vrouw hebt, die op ongeziene ogenblikken de zakken van uw jas of broek nakijkt, misschien om te zien of er een torntje zit, maar die dan zonder enige gewetensbezwaar het omlaag klinkelende geld inpalmt. Zukke vrouwen heb je. De mijne is anders; die heb ik in de loop der jaren gedresseerd. Trouwens, om heel eerlijk te wezen: bij ons gaat het geldritueel anders. Wanneer ik mij om streeks het eind van de maand naar de echtelijke woning begeef, dan heeft zij bo ven aan de deur een katrol bevestigd. Di rect bij het binnenkomen wordt mij een touw om de lendenstreek geslagen, zodat bij de eerste hijs ik topzwaar omlaag kom te hangen. Alles wat dan uit de zak ken rolt, loonzakjes incluis, is van haar en ik krijg in ruil daarvoor elke zaterdag een fooitje, een schone zakdoek en een kus op mijn voorhoofd „omdat ze het zo goed bij me heeft". Maar de werkelijkheid is blijkbaar rau wer dan de fantasie ooit kan opbrengen. Moet u maar horen, wat ik onlangs uit een Franse krant heb opgetekend. Meneer X wiens vrouw ook aan de snuffelziekte leed, hoopte zijn gade eens een duchtig lesje te geven. Wat deed hij? Op een gegeven avond liet hij duidelijk horen, dat het nog al ramm.elde in de broekzak, maar voordat hij zich te slapen legde, verbond hij het geld via een vernuftige installatie aan het elektriciteitsnet. De volgende morgen, fris als een hoentje weer wakker en blijkbaar zich zijn „val" niet meer herinnerend, pakte de man zijn broek om deze vlug aan te schieten en bleef stokstijf, onder stroom, staan. Zijn vrouw die dit zag. rende haastig toe, pak te de man bij de arm en onderging dezelfde kastijding. Het lukte beiden nog zoveel kreten te uiten, dat haastig een onbekende voorbij ganger naar binnen holde en, na enig gescharrel in de elektriciteitskast in de keuken, het net uitschakelde. Het echtpaar kwam, zoals de journalisten dat altijd fijntjes weten te melden „met de schrik vrij". Alleen bleek later een bedrag ter waarde van honderd gulden uit de keuken te zijn gestolen, door de onbekende voor bijganger, die dit voor zijn moeite had meegepikt. Waarmee ik maar zeggen wilwilt u de vrouw een lesje geven, het dan wél éven anders aanpakken, hoor. Pinokkio Advertentie Bij pi/n, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen 20 tabl. 1.0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabt, f. 3.50 Verdacht. Te Werneck, nabij Schweinfurt in West-Duitsland, is de 39-jarige, uit Hongarije afkomstige musicus Peter Blum gearresteerd, op grond van de verdenking tijdens de oorlogsjaren in de Oosteuropese landen als S.S.-er oor logsmisdaden te hebben gepleegd. Pottenkijkers. De Westduitse marine is vandaag begonnen met de grootste vlootoefeningcn, welke sinds het einde van de tweede wereldoorlog zijn gehou den. De Russen zonden een zware krui ser met twee grote torpedobootjagers naar het toneel van de „strijd" om de manoeuvres gade te slaan. Ongeveer tachtig Westduitse oorlogsschepen ver zamelden zich vanmorgen in het weste lijk deel van de Baltische zee. Het Poolse vissersvaartuig Swidr ging gis teren in de haven van Kiel voor anker en stelde een moderne radarinstallatie in werking. Zuivering. Een vlooienplaag brengt op het ogenblik de bevolking van Buetzow in Oost-Duitsland tot vertwijfeling, aldus een bericht van het voorlichtingsbu reau „West". Alle openbare gebouwen moeten een radicale zuiveringskuur on dergaan. Zesbaans. De voorzitter van de verkeers- commissie van de Westduitse bondsdag dr. Bleiss (socialist) heeft op een pers conferentie gepleit voor aanleg van zes baans autowegen zodat zware vracht auto's gelegenheid tot inhalen krijgen zonder het overige verkeer in gevaar te brengen. Er zou in West-Duitsland ook nog een 25.000 km. rijwielpad aange legd moeten worden. Binnengelopen. De Britse treiler St. Chad is in de haven van Kirkenes (Noord- Noorwegen) binnengelopen met zeven tien opvarenden van de treiler St. Hu bert, die maandag in de Noordelijke IJs zee ten onder ging nadat een enkele da gen tevoren uit zee opgehaalde metalen voorwerp mijn of bom aan dek was ontploft, waarbij de schipper en drie andere om het leven kwamen. Pyrommaantje. De Saarlandse politie heeft te Kaeshofen een jongen van acht jaar aangehouden die in drie weken tijds ne gen branden had gesticht. De laatste brand vernielde zaterdag twee schuren met graan. Instructie. Naar verluidt heeft de voorma lige Argentijnse dictator, Perón, zijn aanhangers in Argentinië bevolen ver zet te blijven bieden aan de regering. Deze instructie zou zijn gegeven op een geheime bijeenkomst van 186 peronisti- sche leiders, die ergens in Buenos Aires gehouden werd. Kanaalloper. De veertigjarige Alex Woz- niak. die in Dagenham (onder de rook van Londen) woont, is van plan het Ka naal lopend over te steken. Hij heeft holle drijvers gemaakt die hij als ski's aan zijn voeten vastmaakt. Hij hoopt zich voort te bewegen met behulp van stokken, waaraan ringen van kurk zijn bevestigd om te voorkomen dat ze al te snel verdwijnen als Wozniak onder weg mocht struikelen. Actie. De vulkaan de Etna is weer actief. Het aantal explosies bedroeg dinsdag middag ongeveer dertig per minuut. Tevens is een voortdurend onderaards gerommel hoorbaar. Verrassing. Volgens het Britse blad „Dai ly Express" ligt in de buurt van Mos kou een golfbaan die Kroesjtsjev in alle stilte liet aanleggen voor het bezoek van president Eisenhower.De Russische pre mier had er zijn Amerikaanse gast mee willen verrassen, maar de verrassing van het U-2-incident kwam tussenbeide. De golfbaan ligt nu te wachten op een volgende president die ook van golf houdt, aldus het Britse blad. Wervelstorm. De Japanse politie heeft meegedeeld, dat 14 personen zijn om gekomen in een wervelstorm die met 'n snelheid van 150 km. per uur over Zuid en West-Japan is getrokken. Tot dusver is melding gemaakt van 69 vermisten, onder wie 22 arbeiders, die door een grondverschuiving in West-Japan wer den bedolven. Volgens de mededelingen van de politie zijn 22 schepen gezonken en 145 bruggen weggespoeld. Vizier. Het Amerikaanse departement van Defensie heeft een nieuw infrarood vi zier voor geweren ontworpen, dat veel lichter is dan de thans in gebruik zijn de. Het op het geweer gemonteerde vi zier weegt samen met de apparatuur aan de koppelriem van de schutter slechts zes kilo, tegen 14 kilo tot dusver. Men krijgt een groter en duidelijker beeld van het doelwit en kan een vijand waarnemen zonder dat deze de schutter kan peilen. Polio. In Hamburg hebben zich sinds 15 augustus vier dodelijke gevallen van kinderverlamming voorgedaan. Tot de slachtoffers behoorden twee kinderen Volgens de plaatselijke gezondheids dienst is het aantal ziektegevallen dit jaar ongeveer driemaal zo groot als vo rig jaar. Sinds begin van dit jaar zijn in Hamburg 73 gevallen geconstateerd. Remplacant. De vader van de in de Sov jet-Unie wegens spionage veroordeelde Amerikaanse piloot, Oliver Powers, heeft Kroesjtsjev gevraagd of hij in plaats van zijn zoon de tien jaar hechte nis mag uitzitten, aldus bericht het Amerikaanse blad „Life". Powers sr., die aanvankelijk in Moskou verklaarde niet de indruk te hebben dat zijn zoon een „hersenspoeling" hééft ondergaan, zei tot de verslaggever van „Life" te menen dat Francis ,een "soort hersen- verbranding" heeft moeten doorstaan door een ultra violette lamp. Boete. Het treinverkeer in de omgeving van Palestrina in Midden-Italië heeft vanmorgen twee en een half uur stil gelegen, omdat tweeduizend mensen op de spoorbaan zaten. Het waren em ployees uit steden in de omgeving van Rome die elke dag met de trein op en neer gaan naar hun werk in de hoofd stad en protesteren tegen de vertragin gen waardoor zij te iaat op het werk komen en boete moeten betalen. Zij singen pas van de rails af, toen de po litie arriveerde met versterkingen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3