A. VAN DER VELDT IS 25 JAAR HAARLEMS RAADSLID Notaris B. M. Brans benoemd tot officier in orde Oranje-Nassau TAXI 13000 'tBri rieven aan de redactie RENAULT DAUPHINE Garage Den Hout Garage Hardebelt Op afscheidsreceptie in Brinkmann Jubileum en afscheid van ir. W. Whitlau Duitser reed slingerend over Twijnderslaan Uitgebreid cultureel programma voor de schooljeugd uit Haarlem en omgeving WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 JIJINDE RAAD DAT RED JE NOOIT!» Prijs ƒ5625.— M. Groot nam afscheid van Jul. v. Stolbergschool „Metz"-beker voor Hendriks Voor onze kwartaa l-a bonnes Wielernieuws van „De Kampioen" Verdacht van rijden onder invloed aangehouden Nieuwe president van de sociëteit Teisterbant Mgr. W. J. Pompe in Hoofddorp begraven Herdenkingsdienst in de Grote Kerk Burgerlijke Stand van Haarlem Mariniersofficieren in Doorn beëdigd W. de Laat benoemd tot wnd. hoofd 7de afdeling Nieuw besluit over verkeer in de Hagestraat N. Th. v. d. Velde vierde jubileum bij Figee Kort nieuws DE HEER A. VAN DER VELDT heeft vanmiddag in de Haarlemse gemeente raad een rol gespeeld die hem niet zo erg ligt, omdat zij hem dwong het middel punt van de belangstelling te zijn, een eer die hij anderen liever gunt. Hij was namelijk het feestvarken bij een huldiging, die plaats had omdat hij een kwart eeuw deel uitmaakt van het Haarlemse college. Langer dus dan enig ander raadslid met. uitzondering van mevrouw E. A. J. Scheltema-Conradi, die reeds van 1931 af raadslid is. Toen de heer Van der Veldt in septem ber 1935 de fractie van de R.K. Staats partij in de Haarlemse raad kwam ver sterken, was hij in het organisatieleven al lang geen onbekende meer. Als jongen uit een gezin van dertien kinderen moest de jeugdige Antonius al vroeg de handen uit de mouwen steken. Toen hij elf jaar was kwam hij in dienst van het gemengd tuinbouwbedrijf van Daams in zijn ge- geboortedorp Overveen. Toen dit bedrijf later overschakelde op bollenteelt ging de heer Van der Veldt er weg. Waarom? Omdat hij louter bloembollen te eenzijdig vond. „Zo ben ik nu altijd geweest. Ik houd van afwisseling." Hij trad in dienst van Tubergen's Bloembollen- en Zaadhan- del n.v., waar hij altijd met plezier ge werkt heeft tot 1945, toen hij het bedrijf als bedrijfsleider verliet om bezoldigd hoofdbestuurslid van de K.A.B. te worden. Hij heeft er altijd met veel genoegen gewerkt. Veel buitenlanders kwamen er het vak leren en nu nog corresponderen velen met de heer Van der Veldt, die hun leermeester was. Toen de R.K. Staatspar tij hem in 1935 vroeg of hij lid van de gemeenteraad wilde worden hij was al secretaris van de r.k. landarbeidersbond zei hij na enige aarzeling: „Ja". Deze aarzeling werd veroorzaakt door zijn di recteur, de heer Hoog, die hem antwoord de op zijn verzoek om vrije tijd voor raads- en commissievergaderingen: „Jij in de raad? Dat red je nooit!" De heer Hoog kon het- weten, want hij -was -zelf voor de C.H.U. raadslid geweest en hij kende zijn ondergeschikte als een onaf hankelijk man met een zéér zelfstandig oordeel. Breder begrip Nu de heer Van der Veldt heeft het ge red. Vijfentwintig jaar en als hij het werk kan blijven doen hoopt hij aan die kwart eeuw nog heel wat jaartjes toe te voegen. Een verschil tussen de raad van 1935 en die van nu? De heer Van der Veldt denkt even na en zegt dan bedachtzaam: „Nooit heeft iemand me deze vraag zo concreet gesteld. Maar als ik het zou for muleren, zou ik dit zeggen. Vroeger han delden de raadsleden meer persoonlijk. Nu is er een breder begrip voor elkaar. Er is een breder verband en men heeft aandacht voor eikaars standpunt. Natuur lijk met behoud van ieders verantwoorde lijkheid en plaats." De verstandhouding ook met. de andere fracties is altijd erg prettig geweest, het geen de heer Van der Veldt toeschrijft aan dat beter en breder begrip, iets waar voor hij al jarenlang, ook ver voor de oorlog heeft gepleit. Advertentie Verreweg klasse de zuinigste auto in z\jn Brandstofverbruik 1 1. op 17 km. Oliecarter 2Vo 1. Verversen elke 2500 km. Wegenbelasting minimum Afschrijving gemiddeld 1 900.— tot I 1200.— per jaar en vaak nog minder Zeer weinig reparatie en dan nog goedkoop door praktische constructie en lage onderdelen- prijs. b.v. complete motorrevisie ongeveer 1 300. Daarbij: veilig, pittig en elegant. Laat u eens geheel vrijblijvend voor lichten door HOOFDAGENTSCHAP Wagenweg 166-168 - Tel. 12138 en 15056 B-AGENTSCHAP Rijksstraatweg 249 - Telefoon 57455 Het jubilerende raadslid heeft het erg druk: hij is voor de K.V.P. ook nog lid van Provinciale Staten en verder heeft hij natuurlijk zijn organisatorisch werk. „Ik wilde altijd secretaris zijn. Geld beheren trok me nooit zo aan, zodat ik bijna nooit penningmeester ben geweest." Hij is thans lid van het hoofdbestuur van de K.A.B., waarbij hij is belast met 't standsorganisatorische werk: cultureel, sociaal, economisch en godsdienstig-zede- lijk. Verder maakt hij deel uit van het rechtskundig adviesbureau van de K.A.B. voor de bisdommen Haarlem en Rotter dam. Tevens vervult hij graag en veel spreekbeurten. In de raad maakt hij deel uit van de commissies sociale zaken en maatschappelijk werk en van de schouw burgcommissie. Hij staat er altijd op de bres voor de belangen der arbeiders. Ook van toneel en muziek houdt hij veel. Hij heeft zich indertijd veel moeite gegeven voor volksconcerten en bedrijfstoneelvoor- stellingen. Bij alle werk is zijn vrouw hem veel tot steun geweest, omdat zij begrip had voor zijn activiteiten. Alleen in de vakan tie, vindt zij, moeten ze haar man met rust laten. Vorig jaar is dat niet gebeurd, maar werd hij keer op keer opgebeld. Eén keer moest hij zelfs helemaal naar Sneek reizen. „Gelukkig hebben ze hem deze vakantie met rust gelaten" zegt zijn vrouw. En zelf voegt hij er nog aan toe: „Ik heb het raadswerk altijd fijn gevon den". Dinsdagavond heeft de heer M. Groot, thans oud-hoofd van de Juliana van Stol bergschool te Haarlem, wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd, afscheid genomen van vrienden, collega's en bekenden. De gebeurtenis had plaats in het gym nastieklokaal van bovengenoemde school waar vele ouders, oud-leerlingen en be langstellenden waren samengekomen. Ds. G. J. van der Woord bedankte de heer Groot namens het bestuur van de school voor het vele wat onder zijn beheer tot stand is gekomen. Ds. Van der Woord bood de heer Groot als blijk van waar dering een tuinameublement aan. De rijksinspecteur van het lager onder wijs, de heer H. J. M. Bouchette, sprak eveneens waarderende woorden tot het scheidende schoolhoofd. Namens de collega's bood de heer N. Desjardijn een boekenbon aan. Het perso neel van de school schonk een wind scherm voor de bromfiets van de heer Groot. De heer A. L. Rozenveld, voorzitter van de oudercommissie, sprak tenslotte woor den van dank voor het vele werk dat de heer Groot als schoolhoofd heeft verricht. In zijn slotwoord bedankte de heer Groot alle sprekers voor hun vriendelijke woorden en goede gaven. In het „Van der Aartsportpark" werd dinsdagavond door het Haarlemse „De Kampioen" de dertiende en laatste meter van de zomeravondcompetitie om de „Metz"-beker verreden. De strijd ging in deze slotrit hoofdzakelijk tussen Henk Pe ters en Cees Tiers, want zij konden in het eindklassement van de competitie nog derde worden. De succesvolle clubrijder Ron Hendriks, dit seizoen ook al winnaar van voorjaars- en donderdagavondcompe titie. was vóór de start van deze laatste rit al zeker van de eindoverwinning en de „Metz"-beker. De rituitslag luidde: 1. H. Peters 24 pnt.; 2. C. Piers 24 pnt.; 3. A. Ruijs 21 pnt.; 4. E. Riethoff 9 pnt.; 5. R. Hendriks pnt.: 6. J. v.d. Horst 3 pnt.; 7. C. Jansen, 8. M. Bouma. Eindstand A- en B-klasse: 1. R. Hen driks 73 pnt.; 2. Riethoff 63 pnt.; 3. H. Peters 58 pnt.; 4. Piers 55 pnt.; 5. Bogaard 47 pnt.; 6. Van der Horst 42 pnt.; 7. Fen- nis 41 pnt.; 8. C. .Jansen 40 pnt.; 9. Koo nings 40 pnt.; 10. Ruijs 32 pnt. Laatste rit C-klassers: 1. R. Wagner, 2. Schenk, 3. G. Wagner, 4. Handgraaf, 5. Van Leuffen, 6. Ramakers, 7. Vergers, 8. W. Wagner, 9. Nijssen. Eeindstand C-klasse: 1. Krijgsman 89 pnt.; 2. Schenk 77 pnt.; 3. Handgraaf 74 pnt.; 4. Philippo 64 pnt.; 5. G. Wagner 64 pnt. bestaat de gelegenheid het abonne mentsgeld automatisch van hun giro rekening op de onze over te laten schrijven. Hierdoor komt het aanbieden van kwitanties te vervallen, terwijl onze abonnés ook niet elk kwartaal de moeite behoeven te nemen een giro biljet uit te schrijven. Indien u hiervan gebruik wilt maken, verzoeken wij u een machtigingsfor mulier bij onze administratie aan te vragen. ADMINISTRATIE HAARLEMS DAGBLAD Telefoon 15295 (6 lijnen) De Haarlemse amateurs Ben Gieske en Aad Koonings, die dit seizoen tijdens baanwedstrijden in Amsterdam en Utrecht op de voorgrond zijn getreden, willen zich van de winter verder gaan be kwamen als baanrenners in de medaille- koersen te Antwerpen. Het record over één ronde in het „Van der Aartsportpark" staat met een tijd van 1 minuut en 34 seconden nog steeds op naam van Cees Piers. Verschillende ren ners hebben al tevergeefs geprobeerd om dit record scherper te stellen. Nu wil Piers zelf nog 'n poging doen om het te verbeteren en het zodoende voorlopig op zijn naam te houden. Het Clubseizoen 1960 wordt door „De Kampioen" zondag 16 oktober besloten met de traditionele sluitingswedstrijd om de „Veenhof-Staphorsf'-beker. Na het succes van vorig jaar zal er ook weer een „Ouwe knarrenrace" worden gehou den. OP DE AFSCHEIDSRECEPTIE die no taris B. M. Brans vanmorgen in restau rant Brinkmann heeft gehouden, is hem de onderscheiding van officier in de orde van Oranje Nassau ten deel gevallen. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers kwam de scheidende notaris van de benoeming door de Koningin in kennis stellen en hem de versierselen op de borst spelden. „U ziet vandaag terug op een prachtige en veelzijdige staat van dienst. U bent een notaris in de volheid des woords ge weest", zei burgemeester Cremers in zijn toespraak. Hij memoreerde dat notaris Brans niet alleen veel heeft gedaan voor het contact tussen de notarissen onderling jaren lang was hij voorzitter van de ring Haarlem van de Broederschap van Notarissen in Nederland en lid van de ka mer van toezicht voor de notarissen maar ook op sociaal gebied heeft hij ont zaglijk veel verricht. De burgemeester somde hierna een lijst op van bestuurs functies die notaris Brans in verenigingen en instellingen heeft bekleed. „Het komt echter niet op de lijst aan, maar op de wijze waarop u uw taak hebt verricht", aldus de burgemeester, die de scheidende notaris vervolgens de versier selen van de koninklijke onderscheiding opspeldde. Notaris Brans zei dat hij deze onder scheiding niet alleen beschouwde als voor hemzelf, maar ook voor het notariaat. „Het notariaat is een wonderlijk vak. Het moet zich steeds bewust zijn van zijn grote dienende taak zowel voor de over heid als voor de particulier." Vervolgens sprak de opvolger van de notaris, de heer A. Wintgens. Hij herin nerde er aan dat hij achttien jaar onder de bekwame leiding van notaris Brans heeft gewerkt en zijn intellect, energie toewijding, ijver, tact en gevoeligheid heeft ondervonden. Hij prees de hoge op vatting die notaris Brans altijd heeft ge- Burgemeester Cremers speldt de tot officier in de Orde van Oranje Nassau benoemde notaris B. M. Brans de ver sierselen op. had van de integriteit van zijn notarieel ambt. „Uw verantwoordelijkheid heeft u steeds zwaar gewogen", aldus de heer Wintgens die vervolgens persoonlijke woorden van erkentelijkheid sprak, waarin hij ook me vrouw Brans betrok. Velen drukten vervolgens notaris Brans ten afscheid de hand. Dinsdagavond omstreeks kwart over ze ven heeft de Haarlemse politie op de Twijnderslaan in Haarlem een 58-jarige directeur van een autofabriek in Stuttgart aangehouden, die ervan werd verdacht onder invloed van sterkedrank een auto te hebben bestuurd. Een politieagent was even te voren door een motorrijder gewaarschuwd dat op de Twijnderslaan iemand die kennelijk onder invloed van sterkedrank verkeerde, in een auto reed. De agent sprong achterop de motorfiets en constateerde dat een Duitse personenauto slingerend over de weg reed. Hij hield de wagen aan en nam de inzit tende, een 58-jarige directeur van een autofabriek, die naar alkohol riekte mee naar het bureau Smedestraat, waar een bloed- en urineproef is genomen. De Duit ser verklaarde in Amsterdam een huldi ging te hebben bijgewoond, waar hij ver scheidene soorten sterkedrank had genut tigd. De politie nam het rijbewijs en de auto in beslag. De Duitser, die in Zand- voort logeerde werd om half twaalf door de politie vrijgelaten. De sociëteit Teisterbant zal wegens het aftreden van de huidige president, nota ris J. Brants, na 25 september geleid worden door mr. A. W. Hellema. Diens installatie zal op 21 september plaats hebben. De sociëteit wordt morgen, 1 septem ber, heropend. Vijf jaar geleden trad op die datum barman Henk Höck in dienst van de sociëteit. Dit lustrum is aanleiding geworden tot een huldiging, welke op vrij dag 9 september zal plaats hebben. Vanmorgen heeft in Hoofddorp, waar hij geboren is, de uitvaartplechtigheid en begrafenis plaats gehad van mgr W. J. Pompe, in leven deken van de R.K. kerk in Den Haag, die dezer dagen in Biltho- ven is overleden. De requiemmis in de St. Janskerk te Hoofddorp werd opgedra gen door de emiritus-bisschop van Haar lem mgr J. P. Huibers, die daarbij werd geassisteerd door de kannuniken H. W. Agterof, plebaan van Haarlem, en J. Kraak man, deken van Alkmaar, beiden als kroondiakenen, pastoor Th. Klaassen uit Kudelstaart als diaken en pastoor C. Schin kel uit Dordrecht als sub-diaken. Presbyter was kannunik G. de Jongh, deken van Ouderkerk aan de Amstel. Tevoren waren de lauden gezongen, waarbij als agens optrad mrg H. J. van Deursen, proost van het Haarlems kapit tel. Op verzoek van de overledene werd geen lijkrede uitgesproken. Na de uitvaartplechtigheden volgde de teraardebestelling van het stoffelijk over schot op het kerkhof in Hoofddorp. Advertentie Advertentie BEVALLEN van een zoon 27 aug.: A. A. van Meeuwen-Boxs; 28 aug.: C. T. Spruit-Van Rijswijk de Jong; 29 aug.: J. Elsendoorn-Stevenhaagen; 30 aug.: J. C. Rooseboom de Vries-Beelen, E. Dubbelaar- Meulenbroek. BEVALLEN van een dochter: 28 aug.: J. M. Hagemans-Bos; 29 aug.: L. A. J. Tuijn-Élstgeest, M. J. van der Linden- Beenders, W. E. Kiekens-Van Oploo, C. K. van den Bogaard-Kamphuis, R. Selhorst- Mantje; 30 aug.: W. Huisman-Kleefstra. OVERLEDEN: 28 aug.: R. A. A. Stoel- man-Vanderheyden, 46 j., Ambachtstraat: J. C. Ruijgh, 75 j., Vooruitgangstraat; 29 aug.: C. van der Kamp, 80 j., Klaverstraat. ONDERTROUWD: 30 aug.: S. Gooijer en K. Groen, M. G. M. van Mens en A. H. Cru ij er, P. F. A. M. Spijkers en J. J. Wil- emse. T. Verhoef en G. Zomerdijk. GETROUWD: 30 aug.: R. G. Snabilié en M. A. L. van Eerdenburg, C. J. Hoogvliet en M. E. Vollemans, A. M. van Wees en J Meiiboom, J. Aardema en G. Meijers. (Verkort weergegeven) Chemische toevoegingen. In uw na schrift op de brief van dr. Elzinga raakt u m.i. de kern van het vraagstuk der che mische toevoegingen aan ons voedsel. De consument moet er inderdaad op kunnen vertrouwen dat hij iets koopt waarin geen langzaam of snelwerkend „vergif" is ver werkt. Aangezien dit zoals u opmerkt, ook bij vermelding op de verpakking, voor de leek niet of slechts moeilijk na te gaan is, zou het m.i. aanbeveling verdienen in de toe komst wettelijk uitsluitend het verwerken van die, met name in de wet te noemen, chemicaliën en kleurstoffen toe te staan, waarvan na langdurige proefnemingen door een onafhankelijke instantie de blij vende onschadelijkheid voor het menselijk organisme onomstotelijk bewezen is. Dan kan het ook niet meer voorkomen dat het grote publiek gebruikt wordt als proefkonijn van fabrikanten, die zich bij een mislukking voorlopig nog maar niets aantrekken van de gevolgen voor de slacht offers. De oorzaak is immers zo „moeilijk" aan te wijzen F. J. AMELUNG Oud en arm. Wij level, in een tijd van hoogconjunctuur. Het gaat ons goed in zaken, winsten stijgen, tantièmes en divi denden worden met duizenden guldens te gelijk uitbetaald, salarissen worden steeds hoger opgevoerd. Ook de A.O.W.-uitkering is verhoogd omdat de kosten van levens onderhoud steeds hoger komen te liggen. Het is de arme, bejaarde mens echter niet gegeven in de algemene welvaart te delen. De verhoogde A.O.W.-uitkering, die hem reeds lang in het uitzicht was gesteld, moet hij missen daar het uit te keren verhoogde bedrag door de gemeentelijke dienst voor sociale zaken na 1 augustus wordt „ver rekend", dus wordt afgetrokken van het uit te keren bedrag der bijsteun (zie H.D. van vrijdag 26 augustus). De belofte, inder tijd door Radio Oranje gegeven, luidende dat er na de beëindiging van de oorlog nooit meer armoede zou worden geleden, is blijkbaar geheel vergeten voor wat be treft de oudere mens. Want nog steeds be staan er honderden mensen die oud en arm zijn. Zij hebben namelijk geen enkel mid del tot verweer. Hierin schuilt een grove onrechtvaardigheid. EEN MEDE-GEDUPEERDE (Deze kwestie is te ingewikkeld om in een enkele regel opgehelderd te kunnen worden. De gemeentelijke dienst voor so ciale zaken afdeling bejaardenzorg is ech ter te allen tijde gaarne bereid om mensen die zich gedupeerd voelen, het hoe en het waarom van deze aangelegenheid uiteen te zetten. Red.). Morgen is het veertig jaar geleden dat ir. W. Whitlau, onder-directeur van de n.v. Haarlemse Machinefabriek vh Gebr. Fi- gee, in dienst van deze vennootschap trad. De jubileumviering zal voor ir. Whitlau tevens een afscheid betekenen. Met het oog op het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd zal ir. Whitlau namelijk het bedrijf van Figee gaan verlaten. Na zijn studie aan de Technische Hoge school te Delft te hebben beëindigd, trad de heer Whitlau op 1 september 1920 in dienst van Gebr. Figee n.v. als construc teur op de tekenkamer, waar hij in het bijzonder was belast met het construëren van speciale werktuigen zoals paternoster- liften, bruggen, sluis werken en grijpers. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Wilhelmina wordt heden-, woens dagavond, in de Grote Kerk te Haarlem een bijzondere kerkdienst gehouden. Spre ker is ds. H. S. J. Kalf, hervormd predi kant te Bennebroek en muzikale mede werking verlenen Jan Munsterman, trom pet en Hendrik Lasschuit, orgel. De commandant van het korps mariniers, generaal-majoor der mariniers J. G. M. Nass, heeft dinsdagmorgen in de kantine van de Van Braam Houckgeestkazerne te Doorn, 23 officieren der mariniers, be horende tot de Koninklijke Marine-reserve, beëdigd. Nadat de eedsaflegging met de hand op het korpsvaandel voor het front van een gewapende troep had plaatsgehad, bad de vlootpredikant het Onze Vader. Na dat vervolgens een driewerf hoera op de Koningin was uitgebracht speelde de ma rinierskapel het Wilhelmus. Buiten werd het défilé afgenomen tot besluit van de olechtigheid. Onder de beëdigde officieren bevond zich de heer H. W. v. d. Steeg uit Heemstede. Als opvolger van de heer A. Onkenhout, die onlangs is overleden, hebben B. en W. van Haarlem per 1 september benoemd tot administrateur en waarnemend hoofd van de afdeling Openbare Werken (zevende afdeilng) ter gemeentesecretarie de heer W. de Laat, thans referendaris op genoemde afdeling. Deze benoeming heeft op de zevende af deling een aantal verschuivingen tengevol ge gehad. Zo is, eveneens met ingang van 1 september, benoemd tot referendaris A mr. J. J. H. de Leeuw, thans referendaris. De heer F. van Helsdingen is van commies bevorderd tot hoofdcommies. B. en W. van Haarlem hebben hun be sluit van 27 augustus 1952 tot geslotenver klaring voor verkeer van de Hagestraat in de richting van de Burgwal naar de Spaarnwouderstraat ingetrokken en beslo ten de Hagestraat gesloten te verklaren voor alle verkeer van de Spaarnwouder straat naar de Burgwal. Daarbij hebben B. en W. overwogen, dat de huidige situa tie voor het verkeer, dat zich van de Burg wal naar het Spaarne nabij de Melkbrug wil begeven, ongunstig is, omdat dit thans alleen mogelijk is via de Lieve Vrouwe gracht en de Antoniestraat of het Spaarne en dat het verkeer dat zich in tegenover gestelde richting wil begeven behalve van de Hagestraat ook nog van andere stra ten gebruik kan maken. Ir. W. Whitlau, bijna 22 jaar onder directeur van Gebr. Figee n.v. te Haar lem, die morgen veertig jaar in dienst van deze vennootschap is en op 3 sep tember afscheid neemt wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Onder zijn leiding als montage-ingenieur zijn onder meer tot stand gekomen de Langebrug in Haarlem en de brugkranen van het Gemeentelijk Energiebedrijf te Dordrecht. Voorts verleende de heer Whit lau zijn medewerking aan het vervaardi gen van de grote kolenlaadinstallaties voor de Staatsmijnen te Stein in Limburg. In 1938 werd hij benoemd tot onderdi recteur van de vennootschap, welke functie door hem nog steeds wordt bekleed. Ir. Whitla^i heeft dus niet minder dan 22 jaar als onderdirecteur mede leiding gegeven aan het bedrijf van Figee. Het jubileum dat tevens een afscheid betekent zal worden gevierd op zaterdag morgen 3 september om half twaalf op het Figee-bedrijf. Ontvangst. B. en W. van Haarlem zullen op maandagmorgen 26 september om tien uur officieel ten stadhuize ontvan gen de deelnemers aan het in deze ge meente te houden congres van The Euro pean Association of'Direct-Mail-Houses. De Commissie ter Bevordering van de culturele en esthetische Vorming van de rijpere Schooljeugd, waarin de gemeenten Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort en de scholen samenwerken, heeft aan de leerlingen van de scholen voor voortgezet onderwijs een folder doen toekomen, waarin het programma voor het cursusjaar 1960-1961 is vermeld. De commissie, die onder voorzitterschap staat van de heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs en Kunstzaken te Haarlem, is verdeeld in vier subcommissies: toneel, muziek, beeldende kunsten en filmische vorming, en in elk dezer sectoren wordt de jeugd bijzonder veel aantrekkelijks geboden. In de sector Muziek zullen weer vier concerten gegeven worden door 't N.Ph.O., welke worden gedirigeerd en ingeleid door Marinus Adam De concerten hebben plaats op 7 oktober, 18 november, 13 januari en 17 maart, 's middags om 16,15 uur voor leerlingen van de lagere klassen, 's avonds om 19,30 uur voor de overige leerlingen. Op vrijdag 9 december zullen Willem Hiel- kema en Leo Rommerts een programma uitvoeren getiteld „De bronnen van de jazz", in de Tuinzaal van het Haarlems Concertgebouw. Er is een middag- en een avonduitvoering, voor welke uitsluitend houders van abonnementen kaarten kun nen krijgen. Deze muziekabonnementen kosten twee gulden. De stadsorganisten Albert de Klerk en Piet Kee zullen ieder twee instructieve orgelconcerten verzorgen voor groepen die niet al te groot mogen zijn, omdat de uit leg van de speeltafel een belangrijk onder deel van deze concerten zal zijn. In de sector Toneel en Ballet zullen drie schoolvoorstellingen worden gegeven. Bo vendien is er voor de scholieren weer de mogelijkheid van een reductiediploma, waarop men openbare voorstellingen in de Stadsschouwburg voor gehalveerde toe gangsprijzen zal kunnen bezoeken. Dit Dinsdag heeft de heer N. Th. van der Velde, personeelschef bij de n.v. Machine fabriek v/h Gebr. Figee, het feit herdacht dat hij veertig jaar geleden bij deze ven nootschap in dienst trad. Gedurende deze veertig jaar heeft de heer Van der Velde aan heel wat veran deringen op sociaal terrein en op het ge bied van het personeelsbeleid mede vorm gegeven. De jubilaris werd te zijnen huize door de directeur, ir. H Hissink, in hartelijke bewoordingen toegesproken. Hij mocht een geschenk onder couvert in ontvangst ne men. Van de jubileumcommissie ontving de heer Van der Velde een schilderij van een hedendaags kunstenaar. Vele leden van het personeel, alsmede familie, vrienden en kennissen hebben de jubilaris gecom plimenteerd. diploma geldt ook voor de N.Ph.O.-concer ten in het Haarlems Concersgebouw. In de sector Beeldende Kunsten zal weer geput worden uit de verzameling kleuren- reprodukties „Het Papieren Museum" voor een instructieve expositie. Ook zullen er circulerende schooltentoonstellingen zijn, „Japan" (oude boedhistische schilde ringen), „Kunst der Etrusken", „Oude Ceramiek uit Azië" en' „Tekeningen van Franse Impressionisten". Voor de docen ten blijft de collectie diapositieven van het Frans Halsmuseum ter beschikking. Bezoeken aan het Frans Halsmuseum, Teylers Museum en Bisschoppelijk Museum in groepsverband en onder leiding van docenten is kosteloos. In de sector Film zullen vijf filmvoor stellingen worden, die zoveel mogelijk aspecten zullen bevatten van de goede film uit de belangrijkste filmproducerende lan den. Geslipt. Maandagmiddag is de auto van een achtendertigjarige kantoorbedien de uit Weesp, die op de Zandvoorterweg in Aerdenhout in de richting Heemstede reed, door onbekende oorzaak geslipt. Via het plantsoen kwam de auto op het rijwiel pad, waar hij kantelde. Zwaar beschadigd werd de auto weggesleept naar het gebouw van Publieke Werken, waar een onderzoek zal worden ingesteld. Jubileum P. B. M. Muringer. De heer P. B. M. Muringer, die op 1 september 1920 in dienst trad bij de toenmalige Haarlem- sche Bankvereniging (thans Twentsche Bank n.v.) houdt ter gelegenheid van dit jubileum morgen van half twee tot zes uur receptie te zijnen huize, Laurens Reael- laan 14, Haarlem. Straalzenders voor telefoonverkeer. Naar wij vernemen heeft de PTT plannen in de toekomst op twee gebouwen in Den Haag straalzenders te installeren ten be hoeve van het interlokaal telefoonverkeer. Een daarvan komt wellicht op het in aan bouw zijnde nieuwe postkantoor aan de Prinsestraat in het centrum van de stad te staan. Besprekingen daarover zouden op 't ogenblik gaande zijn met de gemeente, die voorhands tegen deze plannen wel enige bezwaren zou hebben. Lukt het experiment dan wil de PTT over enkele jaren ook een tweede gebouw van straalzenders voorzien

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5