IJmuider kotter IJm. 46 vist nu in Canada Koning Hoessein beschuldigt VAR van medeplichtigheid Prins Soevanna Poema vormt nieuwe regering in Laos Prof. dr. J. de Graaf ontboden door patriarchaat in Moskou Hongersnood onder neger kinderen in Louisiana? Frankrijk verwacht enorme wijnoogst Europoort met de zee verbonden Werklozen kidnappen hun patroon om achterstallig loon los te krijgen Meisje overreden door paard en wagen Haagse taxichauffeur van heling vrijgesproken Tien mille gestolen bij YYY in Amsterdam Robert Cook vertrokken Verbetering lonen thans mogelijk Felle brand verwoest schuimrubberfabriek in Rotterdam Schipper De Vries stak met scheepje van 70 ton de oceaan over Bom was voor hele kabinet bestemd Op morele gronden geen ondersteuning Prijzen blijven echter op het huidige peil Het knettert al 75 jaar Ook president De Gaulle naar de UNO-Assemblee? Amsterdamse drogist mist tas met 3000 Nieuwe fase in miljoenen project afgesloten Links en rechts in een neutralistisch kabinet VOORLICHTING OVER PROTESTANTISME Drie doden in het verkeer Katwijkse visser wegens diefstal veroordeeld Suriname wil lid van UNESCO worden WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1960 AMMAN (AFP en UPI) Koning Hoes sein heeft op een dinsdagmiddag in het koninklijke paleis te Amman gehouden persconferentie medegedeeld, dat Jordanië de Verenigde Arabische Republiek om uit levering heeft gevraagd van de twee amb tenaren Sjaker Dabbas en Kamal Sjam- moet, die ervan worden beschuldigd in Amman de bomaanslag te hebben ge pleegd, die aan elf personen onder wie premier Madjali het leven heeft gekost, terwijl 47 mensen werden gewond. Hij noemde de VAR „direct medeplichtig". De koning verklaarde, dat Dabbas en Sjammoet uit Syrië afkomstig waren en dat zij thans daarheen zijn uitgeweken. Hoessein voegde hieraan toe dat, indien de V.A.R. niet tot uitlevering zou over gaan, hij de Arabische Liga in de zaak zou betrekken. „Indien ook dit geen resul taat oplevert, schakel ik de UNO in", al dus de Jordaanse vorst. Hij besloot: „De aanslag is een onder deel van een reeks feiten, waar Jordanië zich thans tegenover ziet gesteld". (Reuter) In een eerste commentaar van de pers te Cairo op de moord op de Jordaanse premier zegt het blad „Al Gomhouria" in antwoord op beschuldigin gen tegen de Verenigde Arabische Repu bliek dat men in de V.A.R. niet gelooft in moord als middel om politieke geschil len op te lossen. „Dit wordt bewezen door de Egyptisch revolutie, die geheel zonder bloedvergieten verliep". Het blad wijt de onrust aan de inmen ging van het Westen in de zaken van het Nabije-Oosten en de aanwezigheid van Is rael in het gebied. De toestand zal pas weer normaal worden wanneer er niet lan ger imperialistische samenzweringen be staan, aldus het blad. Telegram aan Hammarskjoeld Koning Hoessein heeft secretaris-gene raal Hammarskjoeld een telegram gezon den, waarin hij uiting geeft aan „de moei lijkheden, waarmede Jordanië te kampen heeft bij het bewaren van zijn vrijheid en veiligheid en de onschendbaarheid van zijn gebied". De Jordaanse vorst verklaart waardering te hebben voor Hammar- skjoelds besluit om zijn speciale afgezant, de Italiaan Spinelli, naar Jordanië te doen terugkeren, „teneinde aldaar de zaak der gerechtigheid te dienen". (UPI) De bommen die maandag pre mier Hazza Al-Majali en tien andere Jor- daniërs doodden waren klaarblijkelijk be doeld voor koning Hoessein en zijn gehele kabinet, zo is in Amman vernomen. De bommen ontploften anderhalf uur, nadat een kabinetszitting in aanwezigheid van de koning had moeten beginnen. De koning had de zitting echter drie uur uit gesteld, van negen uur 's morgens (Ned. tijd) tot twaalf uur. De eerste bom ontplofte in het bureau van premier Al Madjali en was zo sterk, dat de premier, die zich in de aangrenzen de kamer, de vergaderzaal van het kabi net bevond, erdoor gedood werd en de gehele rechtervleugel van het gebouw, het departement van Buitenlandse Zaken, ver nield werd. De tweede bom scheurde de andere vleu gel van het gebouw doormidden. Het wa ren beide tijdbommen. Het lichaam van de premier werd pas na twee en een half uur uit het puin geborgen. Rechtstreekse leiding (AFP) Volgens waarnemers in Bei roet blijkt xiit de samenstelling van de nieuwe Jordaanse regering, dat koning Hoessein zelf rechtstreeks de leiding van de staatszaken op zich heeft genomen. Hoessein heeft geen officieren op de sleu- WASHINGTON, (Reuter) De Ameri kaanse minister van Volksgezondheid Ar thur Flemming heeft een onmiddellijk on derzoek gelast naar de juistheid van be richten als zouden in de staat Louisiana duizenden kinderen, meest negerkinderen, op de rand van de hongerdood staan De wetgevende vergadering van Louisi ana nam onlangs een wet aan waarbij zesduizend ongehuwde moeders en 23.000 natuurlijke kinderen „op morele gronden" geen ondersteuning meer zullen ontvangen. Uit. New Orleans en andere delen van Lou isiana wordt bericht dat de plotseling tot armoede gedoemde moeders wanhopig trachten aan geld, voedsel en werk te ko men. Een officiële woordvoerder in Washing ton zei dat de federale subsidie aan Lou isiana wellicht zal worden ingetrokken, om pressie uit te oefenen op de autoritei ten aldaar om de wet in te trekken wan neer deze strijdig is met de federale wet ten nopens ondersteuning. De staten af zonderlijk zijn verantwoordelijk voor de ondersteuning van behoeftigen, maar de federale regering verstrekt hiervoor sub sidies. telposten geplaatst en Talhoeni is altjjd een man geweest, die in de schaduw van de koning is opgetreden, zo zei men. Koning Hoessein heeft dinsdagmorgen de rouwstoet geleid in de begrafenisplechtig heid voor de omgekomen premier. De stof felijke resten van de premier werden van het ziekenhuis overgebracht naar een le gerbasis aan de buitenkant van de stad, om vandaar onder eskorte van militaire wagens te worden overgebracht naar zijn geboorteplaats, het dorp Karak. (Van onze correspondent) PARIJS Hoewel de druivenpluk nog niet of nauwelijks begonnen is, wordt in Frankrijk nu al voorspeld dat de wijnoogst dit jaar topcijfers zal bereiken. Men re kent zelfs al met een overschot van één miljard liter wijn. Op die florissante ver wachtingen voor droge kelen heeft de regering echter al een domper gezet met de mededeling dat de wijnprijzen, die nu aan de bron 52,5 oude frank of ongeveer 40 cent per liter bedragen en ruim het dubbele bedrag via de winkels in geen geval verlaagd zullen worden. Officieel zijn het vooral wel overwegin gen van volksgezondheid en de bestrijding van het alcoholisme waardoor die voor Franse begrippen hoge wijnprijzen, on danks de overproduktie, dit jaar gemoti veerd zullen moeten worden. Niettemin is het aannemelijkk dat de wens nieuwe conflicten en botsingen met de boeren te voorkomen in dit geval bij de regering eveneens een fors woord mee spreekt. Want ook de prijzen van groen ten en tomaten en andere vruchten wor den kunstmatig opgehouden. Zo moesten gisteren de huisvrouwen in Parijs en in andere grote steden nog 170 oude franken of ongeveer 1,50 gulden voor een kilo sperziebonen betalen, die op het platteland bij tonnen tegelijk werden ondergespit om dat ze de kosten van het plukken niet meer zouden lonen. FRANKFORT (DPA) Toen 75 jaar geleden een houten maaksel met twee grote spaakwielen, een lederen zadel en een motor zich door de straten van Cann- statt, een voorstad van Stuttgart, voortve- woog, vermoedde wel niemand, dat dit de geboortedag van de motorfiets was. De 51-jarige ingenieur Gottlieb Daimler had, na aanvankelijke pogingen met een gas motor, in zijn kleine werkplaats in Cann- statt een petroleum-motor gebouwd, die hij twee jaar later in een houten fiets en nog een jaar daarna in „koetsje" probeerde. Op 29 augustus 1885 verkreeg Daimler zijn eerste patent op „voertuigen met gas- of petroleummotor". De motorfiets begon toen haar zegetocht over de wereld, in steeds luxueuzer en glimmender uitvoering en na de tweede wereldoorlog ook in de gedaante van scoo ter en brommer. Op 1 januari 1925 waren er in Duitsland 118.000 motorfietsen, thans zijn er in de Bondsrepubliek 1,9 miljoen motorfietsen en scooters benevens 2,4 mil joen bromfietsen. Over de gehele wereld zijn er zo'n 25 miljoen tweewielige voer tuigen met motor. NEW YORK (Reuter) Volgens het Amerikaanse blad „Newsweek" overweegt generaal De Gaulle, in navolging van Kroesjtsjev, Eisenhower en president Tito, een deel van de zitting van de UNO-As semblee in september te New York bij te wonen. Tegelijkertijd verdween ook zijn vriend De Amsterdamse politie heeft dinsdag avond de binnenstad afgezocht naar een jongeman, die iets te maken kan hebben met het verdwijnen van een tas met 3000, uit het woonhuis van een drogist aan de Johan Huvzingalaan. De jongeman is bevriend met de drogist en was in het bezit van diens huissleutel. Zij hadden el kaar 's middags in de stad ontmoet. Na verloop van tijd gingen zij huns weegs en spraken af elkaar later in een gelegen heid weer te treffen. De drogist heeft even wel tevergeefs op zijn vriend zitten wach ten. Toen hij zich naar huis spoedde, ont dekte hij dat uit zijn woning de tas met f 3000 was verdwenen. Tegen middernacht was de jongeman nog niet gevonden. Door het weggraven van een dam is het in aanleg zijnde Europoort havencom plex vanmorgen in verbinding gekomen met de Nieuwe Waterweg, exi daardoor met de Noordzee. Voor dit werk van 165 miljoen gulden werd op 11 juni 1958 het begin aangege ven door de toenmalige ministerpresident dr. W. Drees. Op 13 september van dat jaar heeft Koningin Juliana het startsein voor het baggeren van de zeehaven ge geven. Europoort moet ongeveer 1550 hectare groot worden, waarvan circa 930 ha ver huurd kan worden. Ongeveer 400 ha is nodig voor de havens en de kanalen, en 220 ha moet worden gebruikt voor spoor wegen, wegen en andere openbare voor zieningen. De nu tot stand gebrachte verbinding zal een tijdelijke zijn. De zeehavens zul len toegankelijk worden voor schepen tot 70.000 ton draagvermogen met een diep gang tot ruim dertien meter. Ten behoeve van de binnenvaart wordt een kanaal aan gelegd, dat niet in verbinding zal staan met de zeehavens, doch uiteraard wel met het achterland. Met het oog op het te verwachten verkeer zal tussen het Hartel- kanaal en de Oude Maas en 24 meter brede sluis worden gebouwd, zodat ook formaties duwschepen dit kunstwerk kun nen passeren. In de toekomst zal er een rechtstreekse verbinding met zee worden gemaakt, waar toe op het ogenblik proeven worden ge nomen in het Waterloopkundig Laborato rium te Delft en met het model in de Noord-Oostpolder. Het tijdstip waarop de ze toegang (die nog uitbreiding kan mee brengen aan havens en industrieterrein) gerealiseerd moet worden, hangt nauw sa men met de sterke toeneming van het aantal schepen van hoge tonnage, en de in verband daarmee aan de gegadigden in uitzicht gestelde mogelijkheden van toegankelijkheid tot de nieuwe haven voor schepen met een tonnage boven 70.000 ton deadweight. De nieuw toegang kan ook schepen tot 100.000 ton verwerken. Het streven is, dit werk in 1964 gereed te hebben. Verwacht wordt, dat omstreeks de jaarwisseling het eerste schip gebruik zal kunnen maken van Europoort. Locang Prabang (Laos/Reuter) Prins Soevanna Poema, de neutralistische pre mier van Laos, heeft dinsdagavond zijn nieuwe kabinet bekend gemaakt. Gehoopt wordt dat hiermede een eind is gekomen aan de politieke crisis, die de afgelopen drie weken in Laos heeft geheerst en die het land aan de rand van een burger oorlog bracht. De nieuwe regering omvat ministers van linkse en rechtse politieke instelling. De Prins is behalve premier ook minister van Buitenlandse Zaken, De fensie en Plattelands Zaken. Generaal Poemo Nosavan, leider van de rechtervleugel, bezet de sleutelpost van minister van Binnenlandse Zaken. Gene raal Nosavan wist zich te handhaven, na dat de - bloedeloos verlopen - staatsgreep van de parachutisten kapitein Kong Lae leidde tot het aftreden van de westers gezinde regering van Somsanit. De linkse politicus Polsena, die in het tussentijdse revolutionaire bewind minis ter van Binnenlandse Zaken was, beheert (Van onze correspondent) PARIJS De directeur van een tex- tielfabriekje in het Franse departement van de Bovenrijn heeft gisteren een paar emotievolle uren doorgebracht in de ach terzaal van een café alvorens hij door de burgemeester kon worden bevrijd. Begin augustus zag de eigenaar-direc teur zich door gebrek aan bestellingen ge noodzaakt de zaak te sluiten. En omdat hij niet voldoende geld in kas had om alle achterstallige salarissen uit te betalen, stuurde hij zijn arbeiders met een grijp- 'stuiver van vijfhonderd oude francs naar huis, plus de belofte hun de rest spoedig per postchèque te zullen toesturen. Die chèques lieten echter al maar op zich wachten, terwijl de arbeiders bij hun aan merkingen door de directeur keer op keer met een kluitje in het riet werden ge stuurd. Zo was eergisteren de maat vol juist toen een dertigtal arbeiders de directeur in zijn auto zag komen aanrijden. Man nen en vrouwen gingen op de straat zitten en de auto moest stoppen. De directeur werd in duidelijke termen te kennen ge geven dat hij zijn vroegere personeelsle den naar het tegenover liggende kroegje moest volgen. In een zaaltje achter de ge lagkamer werd hem toen de keuze gelaten tussen onmiddellijke uitbetaling der ver schuldigde lonen of hier in voorlopig ar rest te blijven. Na een opgewonden ondei-- handeling van vele uren kwam ten slotte de burgemeester, die intussen was ge waarschuwd, met een vei-zoeningsvooi-stel voor de dag dat door beide partijen bleek te kunnen worden aanvaard. Uit de ge meentekas wei-d 75.000 oude francs be schikbaar gesteld als voorlopig ondersteu- nnigsgeld. terwijl de onfortuinlijke patx-oon vrijgelaten werd, op zijn toezegging al zijn kidnappers weer in dienst te zullen ne men zodra zijn fabriekje opnieuw zou kunnen draaien. thans de portefeuille van Vooxdichting. Alle acht leden van de tussentijdse neu tralistische regering van prins Soevanna Poema zijn in het nieuwe kabinet opge nomen. Zij bekleden hieinn echter niet al lemaal dezelfde functie als in zijn afge treden regei'ing. Vooi'ts maken vijf minis- ters van de vooi'malige, westers gezinde ï-egering-Somsanit deel uit van het nieuwe kabinet. De troepen van Kong Lae beheersen nog steeds de hoofdstad Vientiane. Kong Lae heeft maandag ook een afdeling van zijn valschei'mjagers boven de koninklijke residentie Loeang Prabang afgewox'pen. Men meent dat deze valschermti'oepen in actie zouden zijn gekomen, wanneer het politieke overleg geen resultaten zou heb ben opgeleverd. Sabotage Saboteurs hebben maandagavond een ontploffing teweeg gebracht in een gebouw in de buitenwijken van Vientiane, waar in zich een nieuwe, door de Verenigde Staten geschonken radiozender bevindt. Dit is de tweede maal in een week tijds, dat is gepoogd de zender waarmee de bekend makingen van Kong Lae en later ook van de neutralistische regering onder prins Soevanna Poema, zijn uitgezonden, onklaar te maken. Voedselgebrek In Vientiane heerst een ernstig tekort aan petroleum en rijst als gevolg van het sluiten van de gx-ens met Thailand. Kong Le niet akkoord Kapitein Kong Le, die de leiding had van de op 9 augustus in Laos uitgevoerde staatsgreep, heeft woensdag verklaard, dat zijn parachutisten niet akkoord gaan met het nieuwe kabinet van Prins Soevanna Phoema. Hij zei na een vergadering Van een 400-tal parachutisten, dat hij en zijn mannen geen ministers van de oude re gering in de nieuwe willen zien. Prins Soe vanna had namelijk vijf leden van het oude kabinet, waartegen de staatsgreep van ka pitein Kong Le was gericht, in zijn nieuwe regering opgenomen. „Ik heb de prins van ons besluit in kennis gesteld en wacht nu op zijn antwoox-d", aldus kapitein Kong Le. Hij zei niet wat hij van plan is te doen als hij zijn zin niet krijgt. Prof. dr. J. de Graaf, theologisch hoog leraar te Utrecht, zal van 1 tot 15 septem ber op uitnodiging van het Moskouse Pa triarchaat een bezoek brengen aan Rus land. Deze reis is een vervolg op het be zoek dat hij in 1955 met drie andere Neder landse theologen voor de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland aap de Russische Orthodoxe kerk bracht. Prof. De Graaf zal seminaria en theologische aca demies bezoeken en daar spreken over de theologische ontwikkeling van het prote stantisme sinds 1912. Eigenlijk zou men als jaartal 1917 ver wachten, het jaartal van de revolutie, toen de invoer van Westerse literatuur moeilijk zo niet onmogelijk werd. Het toeval wil echter dat de theologische bibliotheken in 1917 al enkele jaren achter waren op de ontwikkeling in het Westen. Derhalve leeft bij de Russisch-orthodo- xe theologen het idee, dat de Westerse the ologie nog bepaald wordt door de toen dominante positie van de vrijzinnigheid. Men ,weet bijvoorbeeld een en ander van de theologie van Van den Berg van Ey- singa, die links-vrijzinnig genoemd kan worden. Toen de delegatie van de in Utrecht op het Janskerkhof gevestigde Oecumenische Raad van Kei-ken in Ne derland in 1955 er al op wees, dat de toe stand in het Westen op theologisch gebied bepaald andere structuren is gaan verto nen, waren de Russisch-orthodoxen daarin enthousiast geïnteresseerd. Prof. De Graaf heeft sindsdien geregeld gecori-espondeerd met de Oosterse theologen, hetgeen des te gemakkelijker gaat dooi-da hij het Rus sisch beheerst. Dit volgehouden contact was voor het Moskouse patriarchaat i-eden om de Uti-echtse hoogleraar opnieuw uit te nodi gen. In 1955 ging prof. De Gi-aaf samen met de oud-katholieke hoogleraar en thans bisschop P. J. Jans uit Amersfoort, de secretaris-generaal van de synode van de hervormde kerk, dr. E. Emmen, en de baptisten-predikant ds. J. E. Huisinga te Hengelo. Deze delegatie heeft zich gedu rende veertien dagen enigszins op de hoog te gesteld van het kerkelijk leven van de orthodoxe en baptisten-kerken in Rusland. Men bezocht seminaria, academies en bibliotheken en liet zich voordichten over de theologische opleiding. Dit was sinds decennia het eerste contact dat Oost en West hadden op kerkelijk gebied. Sindsdien is het contact ook langs andere kanalen geïntensiveerd op internationaal niveau. Resultaat daarvan wax-en de besprekingen, die afgevaardigden van de Russisch-ortho- doxe kerk in hotel Les Pays-Bas te Utrecht voerde met vertegenwoordigers van de Wereldraad van Kerken uit Genève. Tij dens die besprekingen wax-en de Russen een dag gast van de Oecumenische Raad Op de rijksweg Bx-eda-Roosendaal ter hoogte van het kruispunt bij het dorpje St. Willibrord is de 70-jarige wielrijder J. Kas bij het oversteken aangereden door een pex-sonenauto. Hij was op slag dood. In een onbewaakt ogenblik liep in de buurtschap Daarle te Alemlo, een twee en een half jarig dochtertje van de familie Bosch achter langs een geparkeere auto de weg op. Het werd door een passerende auto gegrepen en ovex-leed ter plaatse. Vlak voor haar woning aan de Nicolaas- straat 16 te Dordrecht is gisteravond om streeks 7 uur de 13-jarige Geertruida van Gox-selen door een paard en wagen over- x-eden en tijdens het vex-voer naar het ziekenhuis aan de vex-wondingen oveide- den. Het meisje wilde op de bok van een paard en wagen klimmen cn is waar schijnlijk bij het opstappen uitgegleden. Zij viei met haar hoofd tegen de rechter zijde van de laadbak en viel plat voox-over op het wegdek, waarbij een achterwiel over haar heen reed. Volgens getuigen zou de voerman, de 52-jarige landbouwer P. V. uit Dordt, het kind hebben vex-boden op de wagen te klimmen. Of het meisje door dat verbod is geschrokken en toen uitgegleden, is niet bekend. De wagen was geladen met volle melk bussen. Omdat diefstal van 12.000 niet kon worden bewezen De juridische puzzel, waarmee de Haag se strafrechter zich twee weken geleden geconfronteerd zag, toen de officier van Justitie acht maanden gevangenisstraf eiste tegen een 33-jarige Haagse taxichauf feur wegens heling van 200,- is opgelost met de vrijspraak van de chauffeur. De zaak kreeg een vreemde constructie door dat niet wettig en overtuigend kon worden bewezen, dat de 12.000,- waarvan de twee honderd gulden afkomstig zouden zijn, waren gestolen. De chauffeur had op 23 april een Leide- naar op diens boemeltocht langs een gi-oot aantal café's gereden, in gezelschap van een collega en een Haagse kelner. Het geld xzou de Leidenaar tijdens de tocht zijn ont stolen. Minder gemakkelijk kwam de Haagse chauffeur er af in de tweede zaak waar voor hij zich te verantwoorden: het on rechtmatige bezit van twee biljetten van 1.000,- en een blijtet van 100,- eigen dom van een Haagse aannemer. Hiervoor werd de chauffeur verooi'deeld tot 'n gevangenisstraf van een jaar, waar van twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van dx-ie jaar en aftrek van voorarrest. De officier van Justitie had in deze.zaak een jaar geëist met aftrek. Ook in deze zaak x-eed de chauffeur een man met veel geld op zal langs diverse café's, nu in de nacht van 5 op 6 mei. Een andere Haagse taxichauffeur en een Haagse caféhoudster die zouden heb ben meegeprofiteerd van de „meevallers" en hadden kunnen weten dat het geld niet op eerlijke wijze was verkregen, wer den vrijgesproken. Tegen de chauffeur had de officier reeds vrijspx-aak geëist, tegen de caféhoudster een gevangenisstraf van drie maanden, waarvan twee voorwaax-delijk met een proeftijd van drie jaar. van Kei-ken in Nederland. In de Wereld raad van Kerken vordert het contact. In 1948 wezen de Russen het verzoek van de Wereldraad om kennis te nemen van de Wereldraad en zijn activiteiten totaal van de hand. Maar nu, twaalf jaar later, neemt de Russisch-oi-thodoxe kerk uitge breid kennis van wat er geschiedt op theologisch en kerkelijk gebied in het Wes ten. Naar de jongste vergadering van de Wereldraad van Kerken die van 16 tot 24 augustus gehouden werd in St. Andrews zond het patriarchaat waarnemers. (Hier- bij waren ook twee waarnemers van de rooms-katholieke kerk aanwezig.) Geheel onafhankelijk daax-van gaat nu de Utrecht se hoogleraar prof. dr. De Graaf de con tacten weer vernieuwen. In de afgelopen nacht is een inbraak ge pleegd op het hoofdkantoor van de V.V.V. aan het Rokin in Amsterdam, waarbij voor ruim 10.000 gulden werd gestolen. De inbreker(s) verschafte(n) zich toe gang tot het gebouw door het indrukken van een bovenlicht van het kantoortje van de persdienst. Door het forceren van een gesloten stalen bureau kon het geldkistje worden bemachtigd, waarin het genoemde bedrag was opgeborgen. Dat dit bedrag zo hoog is komt doordat het vreemdelingen verkeer in Amsterdam nog op volle toeren draait en er 's avonüs laat nog vaak ont vangsten van buitenlandse toex-isten voor kampreserveringen binnenkomen. De toe risten betalen de eerste nacht voor hun verblijf aan de V.V.V. De vereniging is tegen diefstal verzekerd. De plannen voor de aanleg van een muursafe wax-en reeds in een vergevorderd stadium, maar nog niet uitgevoerd. Schilderijendiefstal onopgelost (Van onze Amsterdamse redacteur) Robert Cook, de hoofdpersoon in de mysterieuze schilderijenaffaire in Amster dam, heeft gisteravond ons land verlaten en met hem gaat het geheim van de vol gens de politie wellicht in scène gezette inbraak. Nadat hij in de middaguren op het bureau Pieter Aertzstraat zijn pas poort in ontvangst had genomen verdween hij van hier in de auto van hoofdinspec teur A. B. J. Prakken van de centrale re cherche. Van half zes tot half acht zaten vele journalisten in hotel Krasnapolsky. Toen verscheen Cook die niets anders had te zeggen dan dat hij geen actie zou onder nemen tegen de Amsterdamse politie. Toen hij gistex-morgen kennis nam van de verklaring die hoofdinspecteur H. Postma had afgelegd achtte hij zich aanvankelijk in zijn goede naam aangetast. Na overleg met zijn raadsman de Amsterdamse ad vocaat mr. L. V. van der Plas heeft hij van een actie afgezien. Wat teleurgesteld zijn de circa vijftien Londense journalis ten, die de afgelopen week in Amsterdam op de ontknoping van het schilderijen raadsel hebben gewacht, gisteravond eveneens naar Engeland vertrokken. Hun troost was dat, indien Cook inderdaad het geheim van de inbraak bezit, hij dit even min als aan de politie aan de „Daily Ex pres" zal vertellen. Een aantal verslaggevers haastte zich naar Hoek van Holland om tijdens de nachtelijke reis naar Engeland Cook te kunnen interviewen. Zij zijn echter op nieuw bij de neus genomen want de Lon dense makelaar bleek te zijn „gekocht" door het Engelse dagblad „Daily Express" dat hem contact met andere journalisten verbood en hem in plaats van naar Hoek van Holland, naar Antwerpen bracht om de thuisreis via België te maken. Een 24-jarige Katwijkse visser, die na van boord te zijn weggelopen pluimvee en een fiets ontvreemdde, is door de Haagse recht bank veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven maanden, waarvan drie maanden voor waardelijk en een proeftijd van drie jaar, met aftrek van voorarrest. De visser was vooral zwaar aangerekend, dat hij het gestolen pluimvee op wrede wijze had gedood. De fiets had hij ontvreemd toen hij na da gen door het land te hebben gezworven, de honger niet langer meester kon blijven en door verkoop van de fiets aan geld wilde komen. Drie industriële werknemersbonden De hoofdbesturen van de drie industrië le bonden van werknemers, te weten de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, de Nederlandse Katholieke Bond van Werkne mers in de Industriële Bedrijven St. Willi- brordus en de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale in Nederland, hebben zich in hun periodieke contactvergadering van 26 augustus opnieuw langdurig beraden op de bijzonder gunstige ontwikkeling van de economie. Zij spreken als hun oordeel uit, dat: Gelet op de afzonderlijke verklaring van vertegenwoordigers van de drie vakcen- tralen omtrent de zeer snelle gunstige ont wikkeling van de produktiviteit en renta biliteit in de industrie; Gelet op het feit dat vorig jaar bij de vaststelling van de loonsverhogingen en verbetering van de arbeidsvoorwaarden, daarbij inbegrepen de gemaakte afspra ken ten aanzien van de doorvoering van de werktijdverkorting, deze bijzonder gun stige ontwikkeling niet kon worden voor zien en daarmede niet volledig rekening kon worden gehouden. Op korte termijn de zo sterk gestegen produktiviteit en rentabiliteit in de ar- beidsvooi-waarden van de werknemers tot uitdrukking behoort te komen. Zij hebben daarom besloten met de werkgevers in contact te treden in de ver wachting, dat daar waar de mogelijkhe den aanwezig zijn, de werkgevers bereid zullen zijn verbeteringen in de arbeids voorwaarden, tijdens de looptijd van de bestaande contracten, op korte termijn in overleg met de vakverenigingen tot stand te brengen. Zij wekken de werknemers op zich ach ter dit streven van de vakbonden te stel len en voor zover zij nog niet georgani seerd zijn, lid te wox-den van de organi saties. Een zware brand heeft vannacht op de Schiedamseweg in Rotterdam het inte rieur van de fabriek en magazijnen van de op de nummers 204-210 gevestigde Goodwill Schuimrubber n.v. totaal ver woest en de aanwezige voorraad zo goed als geheel vernield. Hoe de brand is. ontstaan is, is nog moeilijk te zeggen. Dinsdagavond heeft het personeel overgewei'kt en het is mo gelijk dat een achteloos weggeworpen eindje sigaret in de gemakkelijk ontvlam bare stof is gaan smeulen en ten slotte de brand heeft veroorzaakt. Anderen daar entegen spreken van een fles die ontploft zou zijn. De brand, die tegen middernacht ont dekt werd, liet zich eerst niet zo ernstig aanzien. Niettemin was de brandweer spoedig met groot materieel actief. Het blussingswerk werd echter door de enor me rookontwikkeling en de stank, die het rubber en de flessen lijm veroorzaakte, zeer bemoeilijkt, ondanks het feit dat ver scheidene bi-andweerlieden van gasmas kers waren voox'zien. Niet lang daarna werd het duidelijk, dat enkele stralen water niet voldoende waren om het vuur onder de knie te krijgen en toen tevens het gerucht ging, dat er zich mensen in de brandende ruim ten bevonden hetgeen, naar later bleek, niet waar was werd er nog meer, on der meer drie ladderwagens materieel aangevoerd. Tegen half twee vannacht, toen wel twintig slangen onophoudelijk massa's wa ter in de vuurpoel hadden gespoten en zelfs schuimblusapparaten eraan te pas waren gekomen, kon men zeggen dat het gevaar bezworen was. De benedenruimten en de pakhuizen aan de achterzijde zijn wat het intei'ieur be treft een volkomen ruïne. Dank zij het feit, dat het hier een nieuw blok huizen betrof en bij de constructie met de aan wezigheid van zeer bx-andbaar materiaal rekening was gehouden, konden de boven verdiepingen gespaard worden. De schade in fabriek en magazijnen loopt in de tienduizenden guldens. PARAMARIBO (ANP) De regeling van Suriname heeft stappen ondernomen om aansluiting bij de UNESCO te verkrij gen. In verband hiermede zullen enkele deskundigen op cultureel, wetenschappe lijk en onderwijsgeoied binnenkort Suri name bezoeken Op de rijke visgronden in de St. Laurensbaai, bij Nieuw-Schotland en New foundland aan de Canadese oostkust, vist sinds eind vorige week ook een kleine Nederlandse kotter, de IJmuiden 46 „Marianne", bemand door schipper Ewoud de Vries uit de Snelliusstraat 69 in IJmuiden, diens 19-jarige zoon Kees en drie andere vissers uit IJmuiden en Katwijk. Schipper De Vries liep al vele jaren met plannen rond om nieuwe mogelijkheden voor zjjn kleine visserijbedrijf te vinden op nieuwe visgronden. Hij vernam van de rijke makreelvangsten bij Nieuw-Schotland en maakt eeen oriëntatiereis naar Canada om zijn licht eens op te steken. Het resul taat was, dat hij zijn oude kotter, de IJM 7 „Marianne" verkocht en de nieuwe IJM 46 „Marianne" bestelde bij de scheepswerf J. Haa te Zaandam. Het stalen schip werd 18.65 meter lang. Het slechts zeventig ton metende vaartuig, dat een 360 pk motor heeft, kwam op 18 juni in de vaart en maakte twee visreizen op de Noordzee. Daarna begonnen de vijf mannen met de kleine IJM 46 aan de reis van 3.000 mijl over de Atlantische Oceaan naar de haven van Souris op Prins Eduard Eiland. De lange reis werd in slechts twaalf dagen volbracht. Het schip vei-tx-ok op 2 augustus uit IJ muiden en arriveerde op 14 augustus in Canada. De navigatie bex-ustte vooral bij schipper De Vries en zijn zoon, welke laat ste kort geleden een aanvullend diploma behaalde, zodat men toestemming kon krij gen, met een dei-gelijk klein schip de Oceaan over te steken. t De IJM 46 zal vooral op makreel vissen. Bij het slagen van de eei-ste expeditie zal men waarschijnlijk eind van dit jaar naar Nedex-land terugkei-en om de familieleden op te halen en eveneens over de Oceaan naar Soux-is te brengen, waar het gezin zich dan zal vestigen. De vangsten worden ook in deze laatste haven verkocht. Als vis- schipper op de IJM 46 treedt voorlopig de oud-Nederlander Michael Keus uit Souris oo. Deze heeft grote ervaring met de vis serij op de Canadese visgronden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7