Elke dag ruim 1000 nieuwe gevallen Regering zet de Eerste Kamer onder zware druk GRATIS SCHOOL SCHRIFTEN HET WEER Solex-oto J. J. VAN K00TEN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dansschool Rien Knol Geen aanklacht tegen de drie verdachte blanken DE MARGARINE-EPIDEMIE Volksgezondheid is niet verantwoor delijk", zegt de minister Bij verwerping van het wetsontwerp geen vergunning voor andere pools Jacksonville éec MORRIS"(jeforeyouüutj! Voor heter dansles Veel bewolking Aan het strand DEZE SPORTTOTO OF GEEN Nu! Haast u! Olympiade Alléén bij T&wVl In de krant van heden: Nederland betrekt vlucht- nabootsers uit Canada Vertegenwoordiging van Nederland op Cyprus Het woord is aan Activiteit van jeugdbenden in Velsen houdt aan Schermsters uit het florettoernooi A merikanen superieur bij kogelstoten Joke Bijleveld maakte twee missprongen Vier nieuwe Olympische records atletiek Vera Krepkina sprong het verst van allen Pirie verslagen in serie van 5000 meter Tineke en Corrie in de finale 400 m vrije slag Wim E sa jas lag rustig te slapen toen hij moest lopen op 800 m 395.- 75e JAARGANG No 46 DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1960 - 305e JAARGANG No 199 Hoofdredacteur: Simon Koster Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- Ij 1 ff11 i Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). F911"1! ^NT "V* 1 1 1 I Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I II lf 1 IHl I l\ I If 11 lil 11 1 Abonnement p week 59 ct. p. Wartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 X X X X^ VX Vj X VX Ui HaarlemriTgblad/OpT.'Ha^l. Crt Directie: Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks urnDunxD nnnniiDivxoonD ouunni\ x P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Woensdag is op West-Rozenburg door het doorgraven van een dam de ver binding tot stand gebracht tussen de Nieuwe Waterweg en het (ten dele nog aan te leggenhavencomplex van de Europoort. Deze foto werd vanaf de zijde van de Waterweg gemaakt op het mom.ent dat de verbinding tot stand kwam. JACKSONVILLE, (Florida), (UPI) Te Jacksonville in de Amerikaanse staat Florida zijn gisteren drie blanken door de politie ondervraagd wegens de moord op de 27-jarige neger Charles Edward Dais. Volgens de politie hadden drie blanken, voor Dais tegen een paal opreed, met pis tolen op zijn auto gevuurd. De met het onderzoek belaste rechercheur zei even wel dat tegen de drie blanken geen aan klacht zou worden ingediend. De drie man nen werkten in een garage, die enkele mi nuten voor het ongeluk met Davis' auto, vanuit een hinderlaag was beschoten. De toestand in Jacksonville was woens dag rustig vergeleken bij de vorige dagen toen bij rassenrelletjes ten minste zeven tig personen werden gewond en meer dan 150 gearresteerd. In Houston (Texas), Waarop bevel van de federale districtsrechtbank in de eerste klassen van de openbare lagere scholen met ingang van 7 september negerleer lingen moeten worden toegelaten, hebben de onderwijzers drie negerleerlingen, die zich wilden laten inschrijven, afgewezen. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 REGENJASSEN Advertentie Heden inschrijving voor: beginners - gevorderden - ouderen Speciaal jiveclub en tangoles. GED. RAAMGRACHT 77 - HAARLEM TELEFOON 17068 Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enkele op klaringen en enkele regenbuien. Weinig verandering in tempera tuur. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak uit westelijk richtin gen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Enkele perioden met goed strandweer maar ook nog kans op buien. Zwakke zeewind. Temperatuur 18 tot 19 gr. C. Zeewater 17 gr. C. Vooruitzich ten zonnige perioden maar nog onstabiel. Uit voorlopige regen- cijfers blijkt dat augustus het natst is geweest te Noordwijk aan Zee met 294 milimeter tegen normaal 75 milimeter. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelt mede: dat een groot aantal artsen nog dagelijks aangifte doet van nieuwe huidziekte gevallen. Van maandag tot en met gisteren zijn dagelijks ruim duizend nieuwe gevallen ter kennis van de geneeskundige hoofdinspecteur ge bracht. Er hebben zich geen nieuwe sterfgevallen voorgedaan. Het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid is in geen enkel opzicht mede ver antwoordelijk voor het in de handel bren gen van de margarine in gewijzigde sa menstelling, daar dit in de handel bren gen heeft plaatsgevonden buiten medewe ten van het Instituut en niet is gebaseerd op een door het instituut verstrekte be oordeling. Dit antwoordt de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Van Rooy, op vragen van het Tweede Ka merlid Lamberts (P. v. d. A.). Het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid is op verzoek van de fabrikant in juli 1959 begonnen met een toxicologisch onderzoek van een drietal emulgatoren. Dit onderzoek is nog niet beëindigd en het heeft geen betrekking op proefperso- Als de Eerste Kamer het wetsontwerp tot wijziging van de Loterijwet, inhoudende o.a. de nieuwe beperkte regeling voor de sporttoto, verwerpen zou, dan zal de regering geen vergunning van enigerlei voetbalpool meer geven, aldus de waarschuwing, waarmee de minister van Justitie in zijn thans verschenen Memorie van Antwoord de Senaat van repliek dient. Letterlijk zegt minister Beerman in dit, mede door mej. dr. Klompé (als minister van O.. K. en W. ad interim) ondertekende stuk, dat de Eerste Kamer er bij verwer ping van het wetsontwerp niet op mag rekenen dat het kabinet alsdan een nieuw ontwerp zal indienen waarin de grenzen voor sportprijsvragen (bedrag der hoofd prijzen, maximum-inzet e.d.) ruimer zou den worden getrokken. Daardoor zou „te eniger tijd een moeilijke politieke situatie kunnen ontstaan" omdat de meerderheid van de Staten-Generaal wenst, dat conti nu vergunningen voor het organiseren van sportprijsvragen worden verleend. De Eerste Kamer zal op 13 september over 's ministers voorstellen met betrek king tot de sporttoto geven. Zij heeft ech ter reeds bij de voorbehandeling doen blij ken, dat er in haar gelederen misschien slechts een kleine meerderheid voor 's mi nister Beermans ontwerp te vinden zal zijn, daar vele V.V.D.-senatoren tegen de voorgestelde beknotting van de hoofdprij zen tot 50.000 zijn en de P.v.d.A.-fractie, net als in de Tweede Kamer, een onbe perkte voetbalpool voorstaan. Vandaar dus de bovengenoemde waarschuwing, waar mee de bewindsman nu de Senaat onder druk zet. „Niet alleen een meerderheidskwestie" In de Memorie wordt voorts opgemerkt, dat het niet enkel gaat om het standpunt van de meerderheid of minderheid in de Staten-Generaal, maar dat verlangd mag worden, dat ook rekening wordt gehouden met de inzichten van de regering, die vol gens eigen verantwoordelijkheid handelt. Op deze verantwoordelijkheid heeft de minister van Justitie het oog gehad, toen hij bij de mondelinge behandeling van het ontwerp in de Tweede Kamer opmerkte, dat „een verwei-ping van dit wetsontwerp tot een zodanige constellatie zal voeren, dat binnen afzienbare tijd een gespannen politieke situatie zal ontstaan". Hiermede is gedoeld op het feit, dat, mocht het wets ontwerp niet worden aanvaard, het tegen de achtergrond van het rapport van de commissie-Wiarda gevoerde als tijdelijk bedoelde beleid niet zou kunnen worden gecontinueerd. Van de regering mag voorts niet worden verwacht, dat zij na verwerping van het onderhavige ontwerp een nieuw wetsontwerp zou indienen, waarin de grenzen voor sportprijsvragen ruimer worden getrokken dan in het on derhavige voorstel. Dientengevolge zou de situatie ontstaan, dat niet opnieuw gebruik zou worden gemaakt van de uiterste moge lijkheden, die de huidige Loterijwet nog biedt, omdat zulks slechts verantwoord was met het oog op een te verwachten nieuwe wetteliijke maatregel. Anderzijds zou de regering in geval van verwerping geconfronteerd worden met het feit dat de meerderheid van de Staten-Generaal wenst, dat continue vergunningen worden verleend voor het organiseren van sport- pr.jsvfagen. Uit deze tweeslachtigheid meest, naar het oordeel der regering te eniger tijd een gespannen politieke situa tie ontstaan. „Belanghebbenden akkoord" Overziet men de verschillende, op een aantal punten uiteenlopende facetten van het vraagstuk, dan is het duidelijk, dat de beslissing waar de grens moet liggen, steeds een enigszins arbitrair karakter kan hebben. Eensgezindheid over de uit werking van een regeling is dan ook prak tisch uitgesloten. Elk besluit daaromtrent zal dus het, karakter van een compromis hebben. De ministers merken hierbij op, dat het bij de mondelinge beraadslaging in de Tweede Kamer bereikte compromis de direct geïnteresseerde organisaties reeds tot een voorlopige overeenstemming heeft gebracht die de belofte inhoudt, dat een zeer groot deel van het particuliere werk op het gebied van sport en lichame lijke vorming enerzijds en dat op het ge bied van charitatief, cultureel en sociaal werk anderzijds van de nieuwe sportprijs vragen kunnen profiteren. Buitenlandse loterijen In de memorie van antwoord wordt ver der opgemerkt, dat het praktisch uitgeslo ten zal zijn, het spelen in buitenlandse loterijen volledig te keren, vooral wanneer een groot deel van de bevolking de opzet van dergelijke loterijen aanvaardbaar en het meespelen daarin aantrekkelijk vindt. Een stringent verbod tot deelneming aan buitenlandse loterijen zonder dat het tegenwicht van acceptabele loterijen in het binnenland bestaat, zou door de meerder heid van ons volk niet worden aanvaard en mitsdien op massale tegenwerking stuiten. De regering kan niet de vrees van sommige Eerste Kamerleden delen, dat onder de voorwaarden op basis van het wetsontwerp de goklust langs andere, klandestiene banen een uitweg zal pogen te vinden. Tegenover de opmerking van sommige leden dat zij tegen een monopoliepositie van één sporttoto-organisatie ernstige be zwaren hadden wordt naar voren gebracht dat aan een concurreren van twee instel lingen nog ernstiger bezwaren kleven. Advertentie bij Knorr soep bouillon. Pakket van nu slechts f 1,03 In het presidentiële paleis in Parijs, het Elysèe, hebben de Nederlandse minister-president professor J. E. de Quay (links) en de minister vati Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns gisteren met president Charles De Gaulle (midden) overleg gepleegd over de toekomstige politiek van Europa. Deze foto tverd gemaakt voor het begin van de besprekingen. nen. Aangezien het nog lopende is kan niet worden gezegd dat de experimenten onvoldoende gebleken zijn. De bewinds man deelt verder mede, voornemens te zijn. ten spoedigste het advies van de adviescommissie Warenwet in te winnen omtrent de vraag, of -en zo ja, welke- verdere waarborgen in het stelsel en de uitvoering van de warenwet en in het bij zonder in het Margarinebesluit dienen te worden opgenomen, opdat gebeurtenissen als waarop de door de heer Lamberts ge stelde vragen betrekking hebben, zoveel dat mogelijk is,, worden voorkomen. De minister zegt voorts, nu in antwoord op vragen van het C.P.N. Tweede Kamer lid Borst over dezelfde ziekteverschijnse len, dat de warenwet geen voorafgaande controle van levensmiddelen kent. Wel is in de Warenwet uitdrukkelijk en met na me bepaald, welke hulpstoffen aan een bepaald levensmiddel of aan een groep van bepaalde levensmiddelen mogen wor den toegevoegd. Die hulpstoffen zijn dan volgens de stand van de wetenschap toe laatbaar te achten en kunnen in die zin als „gecontroleerd"w orden beschouwd. Het toevoegen van andere hulpstoffen dan conserveermiddelen en kleurstoffen is volgens het Margarinebestuur niet verbo den, mits zij geen voor de gezondheid schadelijke bestanddelen bevatten. In zijn antwoord aan de heer Lamberts zegt de minister nog, dat op grond van het onderzoek mag worden aangenomen, dat een wijziging in de samenstelling van Planta margarine de oorzaak is van de ziekte, die zich ongeveer driemaal zo veel openbaart bij vrouwen als bij man nen. In zijn antwoord aan de heer Borst zegt minister Van Rooy tenslot te dat het aantal van min of meer ern stige zieken „enkele hondei-den verre te boven gaat". Het is zeer waarschijnlijk dat de huid ziekte toegeschreven aan het gebruik van de nieuwe Planta, reeds in april en mei van dit jaar in enkele steden (o.a. Rotter dam) en streken van ons land slachtoffers heeft gemaakt. Vóór het marktonderzoek is de fabrikant in die maanden begonnen met het bij vvyze van proef in de handel brengen van de nieuwe Planta in de oude groene wikkel. In juni werd de proefneming stopgezet waarna in juli-augustus de nieuwe Planta in nieuwe verpakking (met rode opdruk) in de handel werd gebracht. De fabrika-nt heeft het niet nodig geacht, met deze feiten eerder voor de dag te komen. De proefver- spreiding van de nieuwe Planta in oude verpakking is aan het licht gebracht door het epidemiologisch onderzoek van de G.G en G.D. te Rotterdam. (Voor vervolg zie pag. 2) pag Weerrapporten 1, 2 Uit. liet. binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag3 O O Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Haarlemse gemeenteraad4 Onder Ons4 Uit. stad en omgeving4, 5, 7 Agenda van Haarlem en IJmond 7 Feuilleton 9 Horen en Zien 9 Toch Is Het Zo9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Olympische Spelen13, 15 Sport 13, 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Voor S IS miljoen De Canadese minister van Defensie, Raymond O'Hurley, heeft gistere» be kendgemaakt dat Nederland en West- Duitsland in Canada een order hebben ge plaatst voor vluchtnabootsers ter waar de van 18 miljoen dollar. De vluchtnabootsers voor de F-104g Star fighter zullen gebouwd worden door de Ca nadian Aviation Electronics Ltd., te Mon treal, die dit jaar het laagst inschreef voor nabootsers voor de Royal Canadian Air Force. Deze vluchtnabootsers worden gebruikt om piloten op de grond te oefe nen in het vliegen. Binnenkort is de benoeming te verwach ten van dr. H. A. Philipse, Nederlands bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter in Beiroet, tevens tot buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister op Cyprus. Galsworthy: Respect winnen wij niet door zo vol' maakt mogelijk te zijn, doch door onze fouten en gebreken zo volmaakt moge lijk te erkennen. Na het oprollen van een groep bestaan de uit dertien minderjarigen uit IJmui- den-oost heeft de Velsense politie opnieuw enige jongelui ingesloten,die bekend heb ben diefstallen te hebben gepleegd. Vijf jongens, in de leeftijd van 13 tot 17 jaar, uit IJmuiden-oost, hebben zich in het afgelopen weekeinde schuldig gemaakt aan een inbraak in een kantine aan de Trawlerkade in IJmuiden. De buit bestond uit geld en sigaretten. Ook bij andere Vel sense winkeliers pleegden zij diefstalle tjes. Drie jongens zijn ingesloten, de twee anderen konden na het verhoor naar huis gaan. Een twaalfjarige jongen uit Santpoort be kende uit de kassa van een garagehouder geld te hebben ontvreemd en andere klei nere diefstallen op zijn geweten te hebben. Na zijn verhoor werd hij aan zijn ouders oovergedragen. Joke Bijleveld. Voor verslagen van de Olympische wedstrijden zie men de pagina's 13 en 15). Advertentie De Speciaalzaak voor al uw lederwaren Advertentie de nieuwe SOLEX met vol otomatische koppeling DE BETROUWBAARSTE DE ZUINIGSTE EN DE VEILIGSTE HOUTPLEIN 18-20 - TELEF. 16615 - 12000 (Ook "p gemakkelijke betalingscondities)

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1