AGENDA N.S. hielden nieuwe felrode treinstellen ten doop Haarlem *23rieven aan de redactie „De strijd voor meer loon duurt voort" Voldoende plannen voor woningen met lage huren Compromis in Washing ton over buitenlandse hulp Algemene staking dreigt in jonge staat Dahomey Moskou wil relaties met Teheran verbeteren Amerikaans Congres tot januari op reces Nieuwe verkiezingen in Perzië te verwachten HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Aanvullende garantie voor geldlening Succes van „Eigen Tuin" op „Floriade" H. A. Aarts is halve eeuw bij Heringa en Wuthrich Dag van Veilig Verkeer in Bennebroek Postzegelbeurs Springen op rijdende trein niet meer mogelijk Steunfonds voor studie sociale verzekering „Herwonnen Levens kracht" collecteert Volleybaltoernooi in Hoofddorp Invalidenbond houdt artiestenavond Tweejarig jongetje vermist Geleidelijke terugkeer naar normale bouw mogelijk Voorst van Malaya voor de installatie overleden Totaalbedrag vastgesteld op 3.787.350.000 dollar Geen fiat voor sancties tegen regime-Trujillo VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1960 Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam is don derdag de nieuwe gouden legpenning uitgereikt aan prof. dr. N. H. Schwel- lengrebel, buitengewoon hoogleraar in de parasitologie aar. de universiteit in Amsterdam. Prof. dr. V. J. Konings berger, voorzitter van de raad van be heer (rechts), die de medaille overhan digde, is zelf benoemd tot. commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Stadsschouwburg: Zaterdag 20 uur: De Haagse Comedie met „Het proces Ander- sonville". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Afscheid van de wolken", 14 jaar. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, echter zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur en dinsdag 14 en 20 uur: „Sabo teur", 14 jaar. Lido Theater: Dagelijks 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „S.O.S. Pacific", 14 jaar. Zater dag 23.30 uur: „Het komplot der minder jarigen", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Vrij heren van het woud", alle leeftijden. Luxor Theater: Dagelijks (ook zondag) 14 en 20 uur: „La dolce vita", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag en zaterdag besloten voorstellingen. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Hoe vertel ik het mijn ouders?", 14 jaar. Zon dag 11 uur: „De wereld der stilte", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Gun battle at Monterey", 14 jaar. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 uur, echter zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Hiroshima mon amour", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Lassie's grootste avontuur", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met zondag 20 uur: „Salomo en de koningin van Scheba", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 15 september dagelijks van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondag 14 tot 17 uur: Expositie van moderne kunstwer ken uit gemeentelijk bezit. Vishal: Tot 10 september eret.entoonst.el- ling van schilderijen, aquarellen en teke ningen van Kees Verwey, dagelijks van 10 tot 17 uur, zondags van 13 tot. 17 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 oktober expositie van dierentekenin- gen van Ruth Fischer. Dagelijks van 10 tot 22 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat): Tot 11 september expositie van prentenreeksen Miserere en Passion van Georgers Rouault. Dagelijks van 10 tot 17 uur, zondags van 13 tot 16 uur. Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heilig land 1—3): Tot 11 september expositie schilderijen, aquarellen en plastiek van Th. Wieringa. Dagelijks van 9 tot 17 uur en tevens op maandag, woensdag en vrij dag van 18 tot 20 uur. Bloemenheuvel (Overveen): Expositie van schilderijen, tekeningen, aquarellen en grafiek. Dagelijks van 10 tot 17 uur, zon dags van 14 tot 17 uur. VRIJDAG 2 SEPTEMBER Rex, 20 uur: „Eiland der liefde". .Thalia, 20 uur: „Vijf poorten naar de hel" Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30—12 en 14—16.30 uur. ZATERDAG 3 SEPTEMBER Rex, 20 uur: „Eiland der liefde". Thalia, 19 en 21.15 uur: „Vijf poorten naar de hel". Pieter Vermeulenmuseum: als vrijdag. VRIJDAG 2 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Wolgabootsman". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Agi Murad, de witte duivel". W.B. Theater, 20 uur: „Revolverduel- listen". ZATERDAG 3 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Wolgabootsman". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Agi Murad. de witte duivel". W.B. Theater, 20 uur: „Revolverduel listen". Marquette-theater, zaterdag 20 uur, zon dag 14.30 en 20 uur: „Hopla Conny". Bejaardencentrum Rustoord Omdat na de aanbesteding van het pro testants-Christelijk bejaardencentrum „Rustoord" in Lis.se gebleken is dat de stichtingskosten ongeveer 200.000 hoger zijn dan de oorspronkelijke raming heeft het stichtingsbestuur aan B. en W. ver zocht een aanvullende garantie voor de lening van dit bedrag te verlenen. B. en W. stellen de raad voor deze garantie te geven. De raad stelde zich reeds eerder garant voor een geldlening van 1.450.000. De volkstuinvereniging „Eigen Tuin" aan de Zomerweg te Haarlem heeft met haar op de tuin gekweekte dahlia's een inzending verzorgd op de achtste binnen- tentoonstelling van de Floriade te Rotter dam, welke van 31 augustus tot en met 4 september wordt gehouden. De vereniging verwierf met haar deco ratieve inzending de daarvoor beschik baar gestelde wisselbeker. Een inzending van twaalf decoratieve dahlia's van één soort werd bekroond met de daarvoor be schikbare medaille. Dinsdag 6 september is het een halve eeuw geleden dat de heer H. A. Aarts in dienst trad bij de firma Heringa en Wuthrich, destijds gevestigd aan de Schou- tensteeg en thans aan de Zijlweg te Haar lem. Hij was toen dertien jaar en kreeg de functie van jongste bediende. Onder leiding van de toenmalige directeur, de heer Trousselot, ontwikkelde hij zich tot een accuraat werker en toen in 1922 het bedrijf, dat inmiddels verhuisd was van de Grote Markt (thans Studio theater) naar de Zijlweg 133 werd overgebracht werd de heer Aarts belast met de leiding van de administratie der afdeling centrale verwarming. Deze functie bekleedt hij nog. De heer Aarts heeft de gehele ontwik keling van het zestigjarige bedrijf van He ringa en Wuthrich meegemaakt en zijn naam is bij vele installateurs en leveran ciers in deze branche bekend. Zaterdagmiddag 10 september van vier tot vijf uur wordt ter gelegenheid van dit jubileum in de muziekzaal van café-restau rant Brinkmann op de Grote Markt een receptie gehouden. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE (Verkort weergegeven In Amerika wel. Naar aanleiding van Uw naschrift op het artikel van Dr. Elzin- ga, d.d. 30-8-1960 zou ik U willen medede len dat het idee van Dr. Elzinga in Ame rika reeds lang bij de wet verplicht is ge steld. Daar schijnt men dus deze verplich te maatregel wel terdege nuttig en doel matig te vinden. Daar ik zelf reeds 5 jaar in de Verenig de Staten woonachtig ben, is mij dit ge bruik reeds dadelijk opgevallen. Niet al leen bij verpakte levensmiddelen, maar zelfs bij kleding en vele andere gebruiks voorwerpen is de samenstelling, of ge bruikte gi-ondstoffen, wel duidelijk aange geven. Daar men met het oog niet altijd dade lijk het verschil tussen het ene en het an dere produkt kan onderscheiden, is deze maatregel wel terdege van nut. De ge bruiker wordt dan vrijgelaten t.e kiezen wat hij het beste voor zichzelf vindt. MEVR. J. A. WADLEY JR. Naschrift: Wij hebben niet ont kend dat deze maatregel zijn nut zou kun nen hebben, doch betwijfeld of het grote publiek er veel wijzer door zou worden. Gevallen als de Planta-affaire zouden door de aanduiding der samenstelling niet te voorkomen zijn, omdat de uitwerking en al of niet schadelijkheid van bijmengsels niet. kan worden beoordeeld voordat de er- 1 varing deze heeft doen onderkennen. Red. Bennebroek Donderdag stond Bennebroek in 't teken van de verkeersveiligheid. Het voorlopige bestuur van afdeling Bennebroek van het Verbond voor Veilig Verkeer, bestaande uit, de heren D. Th. en Th. van der Hoop van Slochteren, G. Manschot, A. Olivier, W. M. J. v. d. Schoot, J. Boerma en C. J de Buck, had hiertoe het initiatief ge nomen. Men had de beschikking over een geluidswagen, die overdag de weggebrui kers op hun verkeersfouten wees. In een propaganda-wagen deelden de dames Boerma en Velthuyzen van Zanten propa gandamateriaal uit. De schoolkinderen werden natuurlijk niet vergeten. Zij kre gen enkele instructieve verkeersfilms te zien. De avond was speciaal voor de oude ren bestemd. Om er de nodige ruchtbaar heid aan te geven, zorgde de Bennebroek- se muziekver. „Kunst na Arbeid" voor muzikale rondgang. Burgemeester Van der Hoop van Slochteren leidde de avond in. De burgemeester wees op het belang van een goede omgang tussen de mensen onderling. Hij vergeleek het jaarlijkse do dencijfer ten gevolge van verkeersonge vallen met de slachtoffers van de storm ramp van 1953. Ook wees hij op het voor beeld van Prinses Wilhelmina, die steeds voor een veilig verkeer heeft geijverd. De heer Oosterboer van het V.V.V. Utrecht deelde mee dat per jaar zo'n 1800 slachtoffers met dodelijke afloop zijn te betreuren en dat er reeds in de eerste drie maanden van dit jaar 35000 ongeval len zijn geregistreerd. Per jaar komen 1200 kinderen in de leeftijd tot 5 jaar bij verkeersongelukken om het leven. Het filmpje „Drie turven hoog" confronteerde de aanwezigen met de gevaren die het kind in de grote stad bedreigen. In de pauze werd medegedeeld, dat 12 september a.s. om acht uur 's avonds in „Berg en Dal" een oprichtingsvergade ring voor het V.V.V. afd. Bennebroek zal worden gehouden. HET WINTERPROGRAMMA VAN DE CULTURELE KRING BENNEBROEK Het winterprogramma van de Culturele Kring Bennebroek vermeldt de volgende evenementen. Op 3 oktober een concert in de Nederlands Hervormde Kerk door „Die Haerlemsche Musyckamer", dirigent André Kaart, met werken van Mozart, Haydn en Vivaldi. Op 7 november spreekt P. van der Lijn over de dieren- en plantenwereld van miljoenen jaren geleden. Lichtbeelden en film „De reis door de oertijd". Op 6 de cember spreekt Simon de Waard over zijn reis naar en door Noorwegen. Op 2 januari is er een filmavond „Venster op Europa", „Alchemie en Atoomsplitsing". Joop Gee- sinks Poppenkleurenfilm en zijn „Prins Electronfilm". Op 6 februari spreekt dr. Peereboom Voller, burgemeester van Bloe- mendaal, over de Moderne Beeldhouw kunst, met lichtbeelden. De voordrachts kunstenares Aafje Top draagt op 6 maart het verhaal: „Bloemen voor Ada Haris" van Paul Gallico voor. Op 3 april houdt dr. Portielje een voordracht over het gedrag der dieren in Artis en in vrijheid (met lichtbeelden). Op 1 mei is er een concert in de Nederlands Hervormde Kerk door het Hoorns Kamerkoor, dat werken uit- voért van Sweelinck, Donati en anderen. Hi lie gom Te beginnen op woensdag 14 september zal er iedere tweede woensdag van de maand een postzegelruilbeurs worden ge houden in het Nutsgebouw aan de Van den Endelaan in Hillegom. BURGERIJJKE STAND VAN HILLEGOM GEBOREN: Maria Catharina Johanna, d. van W. A. Bultink en C. C. A. van der Heide; Henricus Cornelis Nicolaas, z. van H. C. van Amerongen en J. van der Burg: Carola Elisabeth, d. van J. van der Stelt en T. E. Kuiper; Jan Willem, z. van -J. W. Scheffers en C. Wolthaus. ONDERTROUWD: Jhr. H. van Heurn en S. E. F. van Linden van den Heuvell; P. C. Mudde en P. M. M. van der Eist; L. P. van der Ploeg en M. -J. H. van Etten; H. van der Meijden en G. Chaudron. GETROUWD: Q. van der Niet en I. Ek- kerman. Lis se BURGERLIJKE STAND VAN LISSE GEBOREN: Maria A., d. van P. J. v. d. Veek en H. P. Calvelage; Cornelia M. J., d. van J. S. Ruigrok en C. P. Otte. ONDERTROUWD: A. M. C. de Elzen en M. J. Hoogervorst; B. J. Reeijmeijer en C. Kordol; L. Balk en C. M. v. Dongen; F. J. de Kraker en C. H. M. v. d. Laan; C. Baaij en G. Slootweg. GETROUWD: M. Hemminga en M. F. Kooij. OVERLEDEN: N. H. v. Meeuwen, 69 j. Haarlemmermeer BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jolanda, d. van A. Onken- hout en E. C. Bindels; Roland Frank, z. van J. F. Scherphuis en C. van Oijen; Liesbeth. d. van B. ten Have en J. Sterkman; Joseph, z. van C. Verbaas en G. van den Broeck; Johanna Catharina, d. van J. van Eene naam en A. M. C. Oudshoorn; Elvira Ha- nita, d. van E. F. Jungslager en M. Hellen- doorn; Cornelis Dirk, z. van H. N. Weg man en I. Tenambergen; Henricus Alber- tus, z. van H. N. Wegman en I. Tenam bergen; Susanna Elisabetr Margretha Li lian. d. van J. A. Baarspul en S. E. van An- geren; Gerardus Nicolaas, z. van N. G. Rutte en M. C. Bakker; Rolf, z. van J. Lü- deke en T. A. Severein; Elisabeth Grietje, d. van W. Boterman en A. Burgsma. ONDERTROUWD: W. Kroezen en L. Vaandering; J. Elias en C. G. C. Zomer; C. van der Weele en G. Betjes; C. J. Hoe kendijk en J. Koopman; D. J. P. Enthoven en S. N. van der Marei; J. Latei-veer en E. de Vries; J. C. Gehrels en A. M. W. Rip. GETROUWD: L. A. Stabij en M. Klaas- sen; B. H. Strieker en E. P. A. M. Meekel; A. van Leeuwen en E. Boom; J. J. Doeve en A. E. Spaargaren; P. A. van der Pol en A. Elshout; J. van Gulik en C. M. Thijssen OVERLEDEN: A. Middelkoop, echtge noot van M. Hogerwerf, 71 j.; J. H._ van Beest, echtgenoot van J. G. van Tol, 56 i.; K. Slinger, échtgenote van J. Bogaard, 69 j. Nieuwe treinen in helrode kleur zullen met ingang van de winterdienstregeling 1960 op de Nederlandse rails verschijnen. Eerst uitsluitend op de westelijke Betuwe lijn (Dordrecht-Geldermalsen) vervolgens ook op het baanvak Zwolle-Emmen. Het zijn de uit drie rijtuigen bestaande diesel- elektrische treinstellen, waarvan de Ne derlandse Spoorwegen er in totaal 15 heb ben besteld. Deze moderne stellen, aanvulling van de zogenaamde blauwe engels, die in de naas te toekomst trouwens ook in rood gewaad zullen worden gestoken, hebben in totaal 192 zitplaatsen, waarvan 168 in tweede en 24 in de eerste klasse. De maximum snel heid bedraagt 125 km. per uur. Vandaag is het eerste van deze nieuwe stellen tijdens een proefrit van Utrecht naar Assen aan de pers getoond. De nieu we diesel-elektrische treinen hebben enke le opvallende kenmerken, die hen van al het thans in gebruik zijnde rollend mate rieel der N.S. onderscheiden. De buiten schuifdeuren zijn van polyester, in een ge raamte van stalen profielen. Het boven gedeelte van de ramen in de reizigers afdelingen bestaat uit uitschuifbare enkele ruiten, die zodanig zijn geconstrueerd, dat bij half geopende ramen tocht wordt voor komen. De aanduiding van de plaatsen van bestemming gebeurt door middel van verlichte filmrollen, waarvan er verschei dene in de zijwanden zijn aangebracht. Geheel nieuw is de elektro-pneumati- sche bediening van de buitenschuifdeuren. De reiziger moet voor in- of uitstappen drukken op een knop, die bij elke deur is aangebracht op het balkon en aan de bui tenzijde. De deur glijdt dan automatisch open, indien de machinist althans de be diening van de deuren heeft vrijgegeven. Dit zal alleen het geval zijn, wanneer de trein geheel stil staat. Het springen op of van een al of nog in beweging zijnde trein wordt door dit systeem onmogelijk. De treinen zullen, voor de eerste maal bij het Nederlands materieel, worden voor zien van een omroepinstallatie, waardoor de conducteur tijdens de rit de reizigers mededelingen kan doen. De bekleding, uitgevoerd in rustige tin ten, bestaat in de tweede klasse uit grijs Namens de commissarissen van de Centrale werkgevers risico-bank heeft de voorzitter mr. F. H. A. de Graaff het be stuur van het Gemeenschappelijk admini stratie Kantoor behalve een bibliotheek met boekwerken en stukken op het ge bied van de ontwikkeling der sociale ver zekering in ons land ook aangeboden de stichtingsakte van het mr. H. P. L.C. de Kruyff jr.-fonds. Dit fonds, groot 100.000, is gesticht „ter ere van die mannen, die in ons land het eerste de gedachte van uitvoering van de sociale verzekering door organen uit het bedrijfsleven hebben gepropageerd". Het fonds is bestemd voor steun aan jon ge juristen, economen, medici en anderen die een proefschrift willen schrijven op het gebied van de sociale verzekering en ver der ter bevordering van de studie op dit terrein. Aan het fonds is de naam verbonden van de man, „die in de jaren 1900 en daarna bij de strijd voor deelneming van het be drijfsleven aan de uitvoering van de so ciale verzekering in het eerste gelid heeft gestaan en die de statuten heeft ontwor pen voor de Centrale werkgevers risico- bank", zo deelde mr. De Graaff mee. Van 510 september houdt „Herwonnen Levenskracht" in Haarlemmermeer haar jaarlijkse collectedagen. Deze vereniging voert reeds veertig jaar de strijd tegen de tuberculose. Sinds 1952 beweegt „Herwon nen Levenskracht" zich ook op andere ter reinen van de volksgezondheid, zoals rheu- mabestrijding, kinderuitzending, uitzen ding van rustbehoevenden, gezinsverzor ging en bestrijding van suikerziekte. Zaterdagmiddag zal in Hoofddorp voor de eerste maal een volleybaltoernooi ge houden worden, waarvan behalve de vol leybalclub Hoofddorp zullen deelnemen de verenigingen uit Aalsmeei-, Amstelveen, Uithoorn en Halfweg/Zwanenburg. Bij goed weer zullen de wedstrijden gespeeld worden op het terrein tussen de Willem de Zwijgerlaan en de Openbare leeszaal. Laten de weersomstandigheden dit echter niet toe, dan spelen de dames in het gym nastieklokaal van de O. L. school 4 en de heren in dat van de christelijke school voor ulo. De wedstrijden beginnen om 2 uur. Het toernooi is in de eerste plaats be doeld als een inleiding van de wintercom petitie, maar heeft tevens tot doel de vol- leybalsport in Hoofddorp meer bekend heid te geven. De afdeling Haarlemmermeer van de in validenbond „Sint Liduina" organiseert op donderdag 8 september een artiestenavond in theater „Van ouds de Waterwolf" in Badhoevedorp. Tal van bekende radio- en televisieartiesten zullen aan 't programma van deze avond medewerken. Het geheel zal onder leiding staan van Cees de Lange. Na afloop wordt een bal gehouden met medewerking van het dans- en showorkest „The Midnight Boys". BURGERLIJKE STAND ZANDVOORT GEBOREN' Engel, z. van J. H. P. Schol- tenlo en M. van Duivenboden; Antonius H. J. M., z. van A. W. A. Uijttewaal en L. A. Wijgerde. GEBOREN buiten de gemeente: Olaf H. G z van H. van Ekeren en D. B. Broekers. ONDERTROUWD: J. W. de Dood en Chr. C. Wijnschenk. GETROUWD: M. M. Vleugels en H. R. Padt. OVERLEDEN: F. van Driessum, 83 j„ geh. gew. met G. van der Plasse, wonende te Haarlem. Buiten de gemeente: E. B Willemstijn, 71 j, geh. met G. E. B. van Ramsho^st. plastic, in de eerste klasse uit een rode wollen stof. De verlichting geschiedt door t.l.-buizen. Op den duur zal al het diesel-elektri sche materiaal van de Spoorwegen de hel rode kleur van de nieuwe treinstellen krij gen, ter onderscheiding van het elektrisch materieel, dat in lichtgroen is uitgevoerd en van de getrokken voertuigen die een donkerblauwe kleur hebben. Sinds dinsdagmiddag wordt het tweeja rige zoontje van de familie Winkel uit Wirdum bij Appingedam vermist. Donder dag is men de hele dag bezig geweest met het opsporingswerk. Daar het vermoe den bestaat dat het knaapje in het Dam- sterdiep is gevallen, wordt sinds dinsdag in het vaarwater gedregd. Vandaag zou men met behulp van een boot van de rijks politie, het dreggingswerk voort zetten. Burgemeester van Veendam sprak op congres gemeenteambtenaren Vandaag is in Hilversum de algemene vex-gadering gehouden van de Nederland se Bond van Gemeente-ambtenaren. Deze bond telt thans ongeveer 7.100 leden en wil de ideële en vooral ook de materiële belangen van de gemeente-ambtenaren bevorderen. Onder meer werd gesproken over de bezoldiging van de lagere ambte naren en de nieuwe pensioen-wetgeving. De heer J. A. Hoogkamp, burgemeester van Veendam, sprak over de vakopleiding en de salariëring van de ambtenaar Over dit laatste merkte de heer Hoogkamp op: „Wij kunnen moeilijk vergeten, dat binnen het gehele bezoldigings-stelsel de middelbare en lagere ambtenaren nog niet aan hun trek zijn gekomen. Ondanks de 5 percent loonsverhoging is een gezonde toestand nog niet aanwezig en de strijd duurt dus voort". Als gevolg van deze minder gunstige be zoldiging dreigt een loopbaan bij het be stuur en de administratie der gemeente zijn aantrekkelijkheid te verliezen. De animo voor het ambtenarenvak wordt er niet groter op, aldus spreker. Hij vroeg zich af of niet de basis waarop het ge meentelijk bezoldigingsstelsel rust, aan een herziening toe is. Tevens, zo zei hij zou aandacht geschonken moeten worden aan de positie van de gemeente-ontvangers die er toch werkelijk wel recht op hebben dat over hun belangen eens klare wijn wordt geschonken. Over de vijf-daagse werkweek zei de heer Hoogkamp dat het aantal gemeenten waar door middel van een verschuiving van de arbeidstijd een vrije zaterdag mogelijk is gemaakt, groeit. De donderdag in Amsterdam gehouden vergadering van de „Vakgroep Woning bouw voor de markt" van de Nederlandse Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven (N.A..B.) heeft met alge mene stemmen de volgende resolutie aan genomen: A. Gezien het grote aantal ingediende plannen voor huurwoningen in de A-cate gorie (namelijk circa 22.000) is er een waarborg, dat er in de komende tijd vol doende woningen komen, waarvan de hu ren lager liggen dan van vele woningwet woningen, die in de afgelopen jaren zijn gesticht. De woningwetbouw kan nu weer zijn aanvullend karakter krijgen. Hierbij dient ervoor gezorgd te worden, dat deze wonin gen, wat uitvoering en huren betreft, bene den het peil der A-woningen blijven. B. Alle mogelijkheden van de premie- en bijdragebeschikking woningbouw 1960 dienen gerealiseerd te kunnen worden, dus ook huurwoningen in de B- en C-catego- rie en koopwoningen in de A- en B-catego rie. Dit is in het belang van een doelmati ge samenstelling van het woningbestand in ons land. In verband met een efficiënte planning voor de bouw dient tijdig met zekerheid vast te staan, welke plannen doorgang kunnen vinden. C. De bouw in de vrije sector zal niet geremd mogen worden. Voor koopwoningen in de vrije sector, waarvan de stichtingskosten liggen bene den de grenzen, genoemd in de Premie- en bijdragebeschikking woningbouw 1960, dient de mogelijkheid te bestaan, een toeslag te verkrijgen ingevolge de Rege ling bevordering eigenwoningbezit. Dit houdt tevens in, dat de koper gebruik kan maken van de gemeente-garantie voor de hypotheek. In de rede waarmee hij deze vergade ring heeft geopend zei de voorzitter, de heer B. J. Huurman, dat het nu wel duide lijk is dat de thans geldende premierege ling de laatste zal zijn die premiëring van de particuliere woningbouw inhoudt. Ener zijds zo vervolgde hij moet erkend worden dat de volkshuisvesting gebaat is met een premiëring van overheidswege, anderzijds dient te worden geconstateerd dat wij langzamerhand ^teruggaan naar de normaal te achten situatie, dat de over heid niet financieel bijdraagt bij de tot standkoming van woningen. Zeer zeker zal behoefte daaraan vervallen wanneer nog een flinke huurverhoging zal volgen. KOEALA LOEMPOER (Malaya) (AFP/ Reuter) Sir Hisamoeddin Alam Sjah, de opperste heerser van Malaya is gisteren op 62-jarige leeftijd na een langdurige ziekte overleden. Hij zou aanvankelijk donderdag zijn ge- installeerd, maar de plechtigheid was uit gesteld wegens zijn ziekte. De regering van Malaya heeft een rouw- periode van 44 dagen afgekondigd. Alge- mean wordt aangenomen dat. de Radjah van Perlis gekozen zal worden tot opvol ger van Hisamoeddin. Deze heeft geduren de diens ziekte het onderkoningschap be kleed. WASHINGTON, (Reuter) Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat zijn het eens geworden over een verhoging van het bedrag aan hulp aan het buitenland met 65 miljoen dollar. Het totale bedrag is thans vastgesteld op 3.787.350.000 dollar. De vorige week werd tussen Senaat en Huis van Afgevaardigden overeenstem ming bereikt over een totaal bedrag van 3.722.350.000 dollar aan militaire en eco nomische hulp voor het buitenland. Dit was ongeveer 559 miljoen dollar minder dan president Eisenhower had gevraagd. Na een beroep van president Eisenho wer op het congres orn deze verminde ring ongedaan te maken, besloot de Senaat het aanvankelijk toegestane bedrag met 190 miljoen te verhogen. Het Huis van Af gevaardigden was hiertoe echter niet be reid. Tussen Senaat en Huis is nu dus een nieuw compromis gevonden. PORTONOVO (UPI) Na de breuk in de federatie Mali dreigt nu onrust in nog een jonge Afrikaanse staat van de Franse gemeenschap, in Dahomey, een langgerekt land met 1,7 miljoen inwoners (ingeklemd tussen Togo en Nigeria), dat een maand geleden onafhankelijk werd. Er hangt daar een algemene staking van het machtige vakverbond in de lucht en ook heerst on rust onder de studenten. De premier, Hubert Maga. heeft woens dagavond een speciale radioboodschap uit gesproken, waarin hij het vakverbond, de U.G.T.A., ervan beschuldigde slechts te willen staken voor politieke doeleinden. „Er zouden morgen onderhandelingen kun nen beginnen over tegemoetkoming aan de eisen op sociaal gebied, voorzover dat bin nen ons bereik ligt", aldus de premier. „Maar het enige doel van de U.G.T.A. schijnt te zijn de regering in moeilijkheden te brengen en haar gezag in het buiten land te verminderen". Maga's regering heeft verder strenge maatregelen genomen tegen studentengroe peringen, welke zij beschuldigt van het aannemen van „ondermijnende" resoluties op het algemeen studentencongres van deze zomer. Studentenvergaderingen wer den verboden voor de rest van de zomer vakantie en de subsidies om studenten in het komende academische jaar een betaal de vakantie te geven, werden ingetrokken. TEHERAN (AFP) Volgens diploma tieke waarnemers in Teheran zijn er goe de vooruitzichten voor een verbetering in de betrekkingen tussen Perzië en de Sov jet-Unie sedert het aftreden van premier Eghbal twee dagen geleden. De verhou ding was gespannen sedert de onderteke ning van het defensieverdrag tussen Per zië en de Verenigde Staten anderhalf jaar geleden. Radio-Moskou heeft niet alleen zijn anti- Perziche propaganda in de afgelopen 24 uur verminderd, maar vervolgens een commentaar gegeven waarin werd gezegd dat Moskou goede betrekkingen met Per zië wil vestigen, hetgeen onmogelijk was geweest door de „vijandige houding, niet van de vorst, maar van premier Eghbal". De verandering van toon acht men ver der een gevolg van de jongste briefwisse ling tussen de Sjah en premier Kroesjt- WASHINGTON (Reuter/AFP) Het Amerikaanse congres is donderdagavond op reces gegaan. De volgende zittingspe riode zal worden geopend op 3 januari. Doordat het Huis en de Senaat het niet eens konden worden over een gemeen schappelijke tekst werd een wetsontwerp om de president toe te staan de suiker importen uit de Dominicaanse republiek te verminderen nog niet goedgekeurd. Dit wetsontwerp is in overeenstemming met het jongste besluit van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Organisatie van Amerikaanse Saten om het Domini caanse regime economische sancties op te leggen. Het Huis wilde nadere omschrijvingen geven van de omstandigheden waaronder de president tot vermindering zou kunnen besluiten uit vrees voor hogere binnen landse prijzen maar de Senaat wenste geen voorwaarden. Senator Lyndon Johnson, de Democra tische leider in de Senaat en kandidaat voor het vice-presidentschap, gaf uiting aan zijn teleurstelling dat het Congres de maatregel niet had goedgekeurd, maar zei te menen dat de president wel een manier zal vinden om het probleem op te lossen. Senator Dirksen. de Republikeinse leider in de Senaat, verklaarde dat de president niet het voornemen heeft het Congres in speciale zitting bijeen te roe pen. TEHERAN, (UPI) De Sjah van Per zië heeft alle onlangs gekozen afgevaar digden medegedeeld, dat zij hun ontslag moeten nemen om nieuwe verkiezingen mogelijk te maken, zo is in Teheran be kend gemaakt. In de verklaring wordt gezegd, dat de Sjah de afgevaardigden heeft medegedeeld, dat dit de enige oplossing is voor de hui dige impasse in de verkiezingen. De Sjah verklaarde, dat de nieuwe verkiezingen onpartijdig en eerlijk zouden zijn. In de boodschap van de Sjah wordt ge zegd, dat een speciale commissie zou wor den aangesteld om amendementen op de verkiezingswet voor de nieuwe verkiezin gen te schrijven. De leider van de Mardom-partij, de op positie-partij, had reeds eerder bekend gemaakt dat de 47 gekozen kandidaten van zijn partij zouden aftreden om het houden van nieuwe verkiezingen te verge makkelijken.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7