Mr. Luns: Chantage neemt de plaats in van goede diplomatie schilderzelfmet OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Indonesische pers juicht HET WEER HHtt Zonder feest te water VEL0 GROTE VERWARMiNGSHOW Voor OLIE- en KOLENVERWARMING VELG Hammarskjoeld acht zitting van Veiligheidsraad onnodig „KAREL DOORMAN'' NIET NAAR JAPAN Wereldkaart gratis verkrijgbaar bij ons blad Geef patiënten geen Planta-ziektebriefjes Kroesjtsjev hamert op topberaad in New York Chauffeur nog steeds niet verhoord Drogistenvakbeurs in Den Haag geopend Zonnige perioden Aan het strand Advies aan artsen: Het woord is aan... Het busincident in Italië Televisie-uitzending van De Gaulle's persconferentie Dekens stomen; Tijd. f,1,25 In de krant van lieden: Troepen uit Katanga komen opstandige Baloeba te hulp Ria van Veisen viel buiten de prijzen Goud voor Italiaanse waterpoloploeg Berruti snelste man op de 200 meter Harold Connolly niet meer op voorste plan Bakker-Rentmeester kwamen er niet aan te pas Hockeyploeg verloor in beslissingswedstrijd in de H.&. B., Tempelsersstraat 35 75e JAARGANG No 49 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 5 SEPTEMBER 1960 Haarlems Dagblad 305e JAARGANG No 202 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije DEN HAAG (ANP) In een communi qué van het ministerie van Buitenlandse Zaken is het volgende medegedeeld: „De Japanse ambassadeur te 's Graven- hage heeft, in opdracht van zijn regering, aan de Nederlandse regering doen blijken, dat het voor de Japanse regering, gezien de door Indonesië ontketende agita'iic, niet mogelijk is 't Smaldeel V op het ogenblik in Jokohama te ontvangen en dat derhalve de reeds gegeven toestemming zal moeten worden ingetrokken. De Nederlandse regering heeft met grote bevreemding van deze mededeling kennis genomen en uiteraard onder deze omstan digheden het voorgenomen vlootbezock aan Japan afgcla'st. Opgemerkt kan hier bij worden dat deze houding van de Ja panse regering in de verhouding tussen bevriende naties in hoge mate ongebruike lijk is. Zulks treft te meer, aangezien reeds enkele weken geleden overeenstemming was bereikt over een vlootbezoek, dat zou plaatshebben ter opluistering van het 350- jarig bestaan van de Nederlands-Ja'panse betrekkingen. Het bezoek aan Noumea en aan de overige reeds eerder vermelde ha vens zal normaal doorgang vinden." De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft zaterdagavond voor de televisie een verklaring afgelegd waarin hij zei, dat Japan zich verzet heeft tegen de Indonesische agitatie, die langzamer hand het karakter van chantage begon te krijgen. Tot het laatste ogenblik heeft de Japanse regering gezegd, dat het bezoek zou doorgaan. Aan de andere kant heeft ze tegenover Indonesië enkele gebaren ge maakt om dat land te sussen. „De Japanse regering", aldus minister Luns, „heeft haar groot leedwezen betuigd en ons niet in het onzekere gelaten over haar indruk van het gebeurde. Verder heeft zij de hoop uitge sproken, dat spoedig Nederlandse oorlogs schepen een Japanse haven zouden aan doen. Toch heeft de Nederlandse regering geen waardering voor de Japanse houding." „Treurig symptoom" De heer Luns wees er op, dat Indonesië bezwaar heeft gemaakt tegen de aanwezig heid van Nederlandse oorlogsschepen in de buurt van Indonesië. De Indonesische re gering had het dus moeten toejuichen, dat deze schepen naar elders gingen, vooral omdat Nederland had toegezegd, dat zij niet Met op de acht er kont Prinsjesdoé- stoet Gevolg gevend aan veelvuldige ver zoeken uit onze lezerskring, hebben wij ten gerieve van belangstellenden overdrukken laten vervaardigen van twee unieke publikaties, die in ons blad verschenen zijn, namelijk: ten eerste de in de loop van augustus ge publiceerde wereldkaart met alle kortelings onafhankelijk geworden ge bieden, verduidelijkt door een uit gebreide tekst over een hele pagina, ten tweede de tekening over een ge hele pagina van de stoetdie op Prinsjesdag de Gouden Koets be geleidt, naar de openingsplechtigheid det Staten-Generaal. Onze abonnees kunnen, voor zover de voorraad strekt, deze overdrukken (verenigd op twee zijden van een blad papier van speciale kwaliteit, dat zich uitstekend leent om te wor den bewaard of ovgeplakt) gratis af halen aan onze bureaus. De plaat wordt uitsluitend verstrekt aan abon nees die haar aan onze kantoren ko men afhalen. Zij kan dus niet worden thuisbezorgd of per post toegezonden. De directie Verwachting tot morgenavond: Zonnige perioden, maar ook nog enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en zuidwest Koude nacht met plaatselijk mist. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen vrijwel geen buien meer. Zonnige perioden en een zwakke noordwesten wind. Temperatuur 15 tot 17 gr. G. Zeewater 17 gr. C. Vooruitzich ten Wat zonniger strandweer, maar tegen het midden van de week weer toenemende regen kans. meer naar Nieuw-Guinea zouden terug keren. Toch ging de agitatie tot daartoe door. Minister Luns zag daarin het bewijs, hoezeer de protestbeweging door Indonesië wordt gehanteerd als afleidingsmanoeuvre, waarbij Nederland steeds de zondebok is. De minister zag in het gebeurde een treurig symptoom van de toestand in Japan. Een treurig symptoom ook van hoe de inter nationale betrekkingen afdrijven naar een soort anarchie toe, waar chantage de plaats kan innemen van behoorlijke diplomatie, en waarbij derde mogendheden de binnen landse toestand van een ander land zó kun nen beïnvloeden, dat de regering van dit land in een dwangpositie komt. De voorzitter van het instituut Neder land-Japan, de heer F. Th. Roeter van Len- nep en de secretaris mr. J. S. M. Dijt, heb ben ontslag genomen uit deze functies uit protest tegen het besluit van de Japanse regering om de uitnodiging aan het vlieg kampschip „Karei Doorman" in te trekken. MANCHESTER (Reuter) Het Britse blad „Guardian" schreef naar aanleiding van het Japanse besluit onder meer: „Het wordt heel lastig om een uitnodiging van de Japanse regering te krijgen". DJAKARTA (Reuter) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Su- bandrio, heeft in commentaar op het afge lasten van hot Nederlandse vlootbezpek aan Japan gezegd, dat hij „blij is dat het ge zonde oordeel uiteindelijk aan beide zijden heeft gezegevierd". De minister zei, dat Indonesië niet wenst, dat Japan betrokken wordt in het Indone sische conflict met Nederland over Neder lands Nieuw-Guinea. In de Indonesische pers staan juichende commentaren. TOKIO (UPI) Het besluit van de Ja panse regering wordt door de Japanse kranten algemeen beschouwd als ongunstig voor het prestige van hun land in de we reld. De dagbladschrijvers uiten hun be zorgdheid over de verklaring van het Ne derlandse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat heeft gezegd, dat de Japanse handelwijze „hoogst ongebruikelijk is in de betrekkingen tussen twee bevriende lan den". De „Mainichi", een van Japans belang rijkste bladen, zegt te vrezen, dat de actie van de regering economische vergeldings maatregelen van Nederland tot gevolg zal hebben. Volgens de krant hebben enige ambtenaren van het ministerie van Buiten landse Zaken gezegd, dat Japan juist van plan was geweest de bemiddeling van de Nederlanders in te roepen bij het uitbrei den van de handel naar de Euromarkt- landen. De „Sankei Sjimboen" schrijft: „Wij veronderstellen, dat de regering zich in een dwangpositie heeft bevonden, maar zij had consequent moeten zijn in haar buitenlandse politiek". Advertentie REGENJASSEN De „commissie inzake geneeskundige verklaringen" van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst deelt in „Medisch Contact" de huisartsen mede, dat zij geen verklaring moeten geven aan „Planta-patiënten", die daarom vragen voor het claimen van een schadevergoeding, doch deze patiënten die nen te adviseren, een advocaat te raad plegen. Een over het gehele land werkend groot winkelbedrijf en een Haagse melkinrich ting, die zowel roomboter als margarine in het klein verkopen, hebben beide de er varing dat het publiek nog zeer aarzelend staat tegenover de Planta van oude samen stelling, waarmee de détailhandel nu weer bevoorraad wordt. Er is bij de afzet een verschuiving van margarine naar room boter, maar ook een verschuiving van Planta raar andere door Van den Bergh en Jurgens vervaardigde margarinesoorten en naar plantenboter van concurrerende on dernemingen. NEW YORK (Reuter) Op het nieuwe verzoek van Kroesjtsjev (in een onver wachte rede tijdens zijn kortstondige be zoek aan Helsinki) om een „topconferen tie" in UNO-verband te houden, heeft Washington zeer koel gereageerd. Ambte naren van het State Department noemden het onpraktisch en potentieel gevaarlijk. Uit bepaalde aanwijzingen meent men in Washington echter te kunnen opmaken dat Eisenhower wel van plan is de UNO- Assemblee toe te spreken, maar dat hij in elk geval geen contact wil hebben met de man, die hem persoonlijk heeft aange vallen in Parijs ten tijde van de mislukte topconferentie. Op het State Department blijft men er van overtuigd, dat Kroesjtsjev en alle Oosteuropese communistische leiders naar New York komen om de Verenigde Sta ten in verlegenheid te brengen. De Ame rikaanse pers meent dat Kroesjtsjev var. de UNO een „propagandacircus" wil ma ken. MOSKOU (AFP) Westelijke waarne mers in Moskou vragen zich af of Kroesj tsjev in New York niet zal vragen om een garantie voor de Oder-Neisse-Grens. Mocht hij die krijgen dan zou er een moei lijkheid uit de wereld zijn geholpen voor een eenzijdige regeling van de Duitse kwestie, waarmee de Russen weer gedreigd hebben in hun nota aan de Westduitse re gering. zo meende men. De Moskouse waarnemers achten het ook niet onmogelijk dat Kroesjtsjev in New York een ontwapeningsplan zal ontvouwen dat belangrijk afwijkt van het vorige Rus sische plan. Dit nieuwe plan zou dan opr minder tegenstand van het Westen moe ten stuiten dan het oude. Tenslotte kan Kroesjtsjev, zo meent men, naar New York gaan met „een nieuw kosmisch visite- Elbert Hubbarti De domme herkent men niet aan zijn fouten, doch aan het feit dat hij een fout herhaalt als er hard genoeg „Bis!" wordt geroepen. Mevrouw Van der B. in Den Haag heeft eindelijk een brief ontvangen van haar man, de buschauffeur van de onderneming Vios te Wateringen, die op de weg La Spezia-Genua in Italië drie roofovervallers zou hebben neergeslagen. Chauffeur W. van der B. zit nog steeds opgesloten in het Huis van Bewaring in La Spezia en wacht op verhoor. Hij heeft echter goede hoop, dat hij na het verhoor naar Nederland zal mogen terugkeren. De Belgische premier Gaston Eyskens (linksboven) heeft in Brussel een pers conferentie gegeven waarop hij de nieuwe samenstelling van zijn rege ling bekend maakte. In plaats van het aangekondigde filmpro gramma zal de Nederlandse Televisiestich ting vanavond enkele flitsen op het scherm brengen van de belangrijke persconferentie die president De Gaulle vanmiddag zal houden. Het programma begint om 21.15 uur. Mr. G. B. J. Hiltermann zal 'n samen vatting geven. Vanmorgen heeft de voorzitter van de „Pharmacon' (Pharmaceutische Kleinhan delsconventie) de heer P. F. M. Nettenheim bij de opening van de „Indro II" (interna tionale drogistenvakbeurs) in de Haagse Houtrusthallen, een rede gehouden, waar in hij critiek oefende op het SER-advies met betrekking tot de drogistenbranche. Advertentie Geen vrolijke muziek, geen volksliederen en geen massa nieuwsgierigen waren er zaterdagmiddag bij de tewaterlating van het grootste schip dat ooit in Amsterdam is gebouwd en dat levens de grootste in ons land gebouwde tanker is. De enkele tientallen genodigden zagen slechts wat vlaggen wapperen en hoorde het geloei van scheepssirenes, toen de „Naess Endeavourop de werf van de NDSM in het IJ gleed. De op de hoofdstedelijke scheepswerven heersende arbeidsonrust had de directie doen besluiten de tewaterlating een sober karakter te geven. Het schip 230 meter lang, 31 meter breed en 61736 ton wordt gebouwd in opdracht van de Norness Shipping Company in Panama, een dochtermaatschappij van de Naess Shipping Company in New York. Na de voltooiing hordt de tanker eigendom van de Anglo American Shipping Company in Bermuda. De snelheid van het schip zal 17 knopen bedragen. poe Weerrapporten 1, 2 Scheepsberichten 2 Uit het binnenland 2 Op clc Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Beurs 4 Economisch nieuws4 Uit stad en omgeving 4, 5 Agenda van Haarlem en IJmond 5 Kunst 5 Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Toch Is Het Zo7 Beeldverhalen 7 Olympische Spelen 8, 9 Sport 10, 11 Dit nummer bestaat uit ttcaalf pagina's NEW YORK, (Reuter) De secretaris generaal van de UNO Dag Hammarsk joeld, acht een nieuwe bijeenkomst van de Veiligheidsraad om de positie van de UNO strijdmacht in Kongo te bepalen thans niet noodzakelijk, aldus heeft een officië le woordvoerder in New York meegedeeld. Hammarskjoeld ontkende dat Ethiopië dat een contingent in Kongo heeft om een nieuwe bijeenkomst heeft verzocht. Keizer Hailc Selassie heeft Hammarsk joeld een telegram gezonden, waarin de aandacht wordt gevestigd op de moge lijkheid, dat een nieuwe bijeenkomst van de Veiligheidsraad noodzakelijk zou kun nen worden en het oordeel van de secre taris-generaal gevraagd, aldus de woord voerder. LEOPOLDSTAD, (AFP) De chef van Ie generale staf van het Kongolese leger, colonel Monoetoe, heeft in een communi- iue medegedeeld, dat ondanks de verkla- ingen van Tsjombe het Kongoleger vast- •esloten is de gehele provincie Katanga e bezetten Er is hiervoor een plan opge teld. dat slechts op uitvoering wacht. De bezetting zal zich zeer snel voltrek en. aldus het communiqué, omdat de (enerale staf van het Kongolese leger uit ;oede bron weet, dat het „leger van Tsjom- >e" zich tegen hem zal keren. Het communiqué werd uitgegeven met de gelijktijdige bedoeling buitenlandse pers- en radioberichten tegen te spreken, als zoude Bakwanga door de troepen van Kalondji zijn bezet. Volgens het communi qué is Bakwanga nog steeds in handen van het Kongolese leger. Een woordvoerder van de Katangese regering heeft zondag in Elizabethstad meegedeeld, dat de troepen van Kalondji zich op 12 km van Bakwanga bevinden. Zij hebben zich al meester gemaakt van wapens en vrachtauto's van het leger van Loemoemba, zei hij. Hij verklaarde voorts dat de soldaten van Kalondji vrij gemakkelijk opr-ukken in Kasai, omdat de troepen van Loemoem ba zich hoofdzakelijk in de steden ver schanst hebben. (Reuter) Het is nog steeds niet be kend hoever de troepen van Loemoemba nu precies in Kasai zijn doorgedrongen. Piloten hebben gemeld, dat zich schermut selingen hebben voorgedaan in Kabinda bij de grens tussen Kasai en Katanga. Er zou voorts gevochten zijn in Loebo Loe- poeta en Gandajika. Kalondji heeft beweerd, dat zijn troe pen de laatstgenoemde plaats hebben her overd. Functionarissen van de UNO menen, dat er nog geen 100 mensen gesneuveld zijn bij de strijd om Bakwanga. Zoals be kend is er bij dit gevecht gesproken van een afslachting op grote schaal. Een func tionaris verklaarde, dat hij in Bakwanga zelf 43 lijken had geteld. Hij geloofde niet, Advertentie de verf voor het schilder feest SIKKENS-TJALLEMA PRODUKT dat er bij de verdere gevechten in de rim boe meer dan enkele tientallen negers om het leven zijn gekomen. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse verslaggever Henry Taylor, zoon van de ambassadeur in Zwitserland, is zondag in de Kongolese provincie Kasai tijdens een treffen tussen troepen van de centrale regering en leden van de Baloe- bastam door machinegeweervuur gedood; zo deelt het State Department mede. De strijd speelde zich af te Tsjelenge bij Bak wanga. Taylor werkte voor de bladen van het Scripps-Howard Concern. 999 Ria van Velsen moest haar teleurstel ling even verwerken na de race op de rugslag. (Voor verslagen van de wedstrijden zie men de pagina's 8 en 9). Advertentie Tientallen brandende oliehaarden vanaf DINSDAG 6 SEPT t./m. 9 SEPT. van 10 uur v.m. tot 5 uur n.m. en 's avonds van 7 tot 10 uur Schoterweg 34, Tel. 55181 - Riviervismarkt 3, Tel. 10117

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1