Raad van beheer was er niet over ingelicht KAPITAAL 1894 STERK VER. BEZIT GESTEGEN De beurs Nederlands voorstel aangenomen Oogstramingen WESTDUITSE BEGROTING 1961 AAN DE 45 MILJARDGRENS SCHEEPVAARTBERICHTEN Hij kreeg ook het structuurplan niet Aandelenomzet weer hoger EEG-Commissie zou eigen houding missen DAF-fabriek in Spanje Handelsovereenkomst Benelux-Japan DINSDAG 6 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 DE JAARBEURSVERBOUWING De beurs in augustus Philips weer nr. 1 De EEG en de EVA Dr. Van der Mandele over het Rozenburgproject Dr. K. P. van der Mandele treedt af als president van R'damse K.v.K. A msterdam brengt eenheid in bankpapierkoersen Hoge Autoriteit wil met Amerikaanse lening komen Toeslag op boter export Trekking premielening 2Yz Rotterdam '57 A'dam Rubber neemt deel in oliepalmonderneming Euratoom wil personeel gaan verzekeren Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland De raad van beheer van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, die onlangs het besluit nam om het terras van de Juliana- hal een overkapping te geven, evenals de frontpartij van het jaarbeursterrein aan de Croesclaan, was niet ingelicht over het feit, dat de voorzitter van de raad van beheer, dr. G. van der Wal, samen met de onder-voorzitter, mr. J. Milius en een der twee directeuren van de jaarbeurs, dr. Van Itoyen, achteraf be sloten het verbouwingsplan niet te reali seren. Dit zou zijn geschied om een reeks van interne factoren, zoals mr. Milius de zer dagen verklaarde. In de kringen van de raad van beheer is men over deze gang van zaken ver baasd. Ook werd door de voorzitter van de raad, dr. G. van der Wal aan het ge meentebestuur van Utrecht, het jaarbeurs structuurplan toegezonden, vergezeld van een nota, waarin dit jaarbeursbeleid nader werd omschreven. Ook deze uitermate be langrijke stukken zijn niet in het bezit van de leden van de raad van beheer. Het is te verwachten, zo vernemen wij, dat bin nenkort in een zitting van alle elf leden van de raad van beheer deze zaken aan de orde worden gesteld. Desgevraagd ver klaarde de Jaarbeurspersdienst op gezag van de voorzitter van de raad van beheer, dat het antwoord op de vraag of de leden van de raad van beheer over de gang van zaken zijn ingelicht, aanstaande donder dag in de beschouwingen op de jaarlijkse persconferentie zal worden betrokken. Inmiddels is uit het bedrijfsleven ook criliek geuit op het instituut van advies commissies, dat de Jaarbeurs kent. Ir W. M. F. Muller, directeur van Stokvis Rot terdam, heeft de Jaarbeurs laten weten, dat er op het gebied van het beurzen- en tentoonstellingsbeleid een zekere verwar ring is ontstaan, veroorzaakt door de snel le ontwikkeling, waarin volgens hem wei nig lijn valt te bespeuren. De heer Muller is voorzitter van een voor dit doel in het leven geroepen con tactcommissie voor technische tentoonstel lingen en vakbeurzen. Hij acht een goed contact tussen RAI en Jaarbeurs zeer nuttig, omdat wellicht op deze wijze de De omzetten in aandelen op de Amster damse beurs zijn in augustus aanmerkelijk groter geweest dan in de voorafgaande maand. In totaal werd voor 110.3 miljoen nominaal aan aandelen verhandeld tegen 79,5 miljoen in juli. De omzet van de eerste acht maanden is daarmee gestegen tot 719,4 miljoen tegen 656,5 miljoen in het overeenkomstige tijdvak van 1959. De omzetten in obligaties beliepen in de afgelopen maand 64 miljoen tegen f 68,9 miljoen in juli 1960. Voor de periode ja- nuari-augustus kwam het bedrag op 568,8 miljoen tegen 648,3 miljoen in de eerste acht maanden van het vorig jaar. De grootste omzet had weer Philips. Blijkens een overzicht van de afdeling pu blic relations van de Vereeniging voor den Effectenhandel bedroeg deze gerekend naar effectieve bedragen 123 miljoen tegen 82,1 miljoen in juli. Unilever was tweede met f 67,5 70) miljoen. Hierop volgden Kon. Olie 39,6 33,9) miljoen. Hoogovens 19,7 14,7) miljoen en A.K.U. 15,5 15,7) miljoen. Deze cijfers zijn inclusief de omzetten van de voorbeurs, de nabeurs en de avondbeurs. Het Nederlandse lid van de Europese Parlement, M. H. Vredeling, heeft de E.E.G. Executieve Commissie ervan be schuldigd, dat zij zich bepaalt tot de rol van een technisch orgaan, dat zich tevre den stelt met de uitvoering van de be sluiten van de Ministerraad of van de be langhebbende regeringen volgens de richt lijnen en instructies, die door deze autori teiten worden gegeven. Déze mening, die vervat is in een schrif telijke vraag aan de E.E.G. Executieve Com missie, wordt gemotiveerd door een ver klaring van deze Commissie, waarin zij weigert „unilaterale interpretatie" te geven van de genomen besluiten over de ver snelde ten uitvoerlegging van de gemeen schappelijke markt. De Nederlandse afge vaardigde vroeg on welke Dunten er ver schil van mening en van de interpretatie bestaat tussen de E.E.G. Executieve Com missie, de Ministerraad en één of meer lid staten. Van Doorne's Aanhangwagenfabriek n.v. Is begonnen met de fabricage van aan hangwagens en opleggers in Spanje. Hier toe is samen met de DAF-importeur in Spanje een nieuwe naamloze vennoot schap opgericht, de DAF Sociedad Anoni- ma Espanola. Aldus deelt de onderneming in Eindhoven mede. De nieuwe DAF-fabriek ligt 12 kilome ter buiten het centrum van Madrid, vlak bij het vliegveld Barajas. Het is de vijfde vestiging van de Eindhovense automobiel fabriek in het buitenland. Er zijn x-eeds vestigingen in België, West-Duitsland, Zweden en de Verenigde Staten. Het fabricageprogramma is voorlopig beperkt tot 8 tons aanhangwagens, waar van reeds '■nige tientallen zijn afgeleverd. Binnenkort zal ook een 12-tons enkelas- oplegger in produktie worden genomen, evenals een eenvoudige zelfdragende tankoplegger van 11.000 liter inhoud voor wijnvervoer. De toepassing van aanhang wagens en opleggers is in Spanje nog slechts zeer gering ondanks de economi sche voordelen die het gebruik hiervan ook in dit land biedt. De ontwikkelings kansen voor de nieuwe fabriek zijn dan ook gunstig, zo meent de onderneming. ordening er kan komen. Hij is geen voor stander van adviescommissies, die volgens hem geen verenigingen vertegenwoordigen. Indien gesproken moet worden over een bepaalde samenstelling van de beurs, lijkt het hem nodig, gezien de in het bedrijfs leven heersende opvatting, dat het be drijfsleven daarin gekend wordt. Wil de Jaarbeurs een beleid voeren, dat geba seerd is op de belangstelling en medewer king van dit bedrijfsleven, dan zal zij bij de bepaling van dit beleid overleg met de organisaties moeten plegen, zo menen zij. De Finse minister van Handel Ahti Kar- jalainen heeft gisteren gezegd dat Finland misschien tegen het einde van het jaar in staat zal zijn zich aan te sluiten bij de Europese Vrijhandelszone. In een inter view met het Finse dagblad Ilta Sanomat zei de minister dat president Urho Kek konen verwacht kan worden tegen het ein de van november Moskou te bezoeken. Tegen die tijd zullen de Fins-Russische be sprekingen over bevoorrechting van de Russische export geëindigd zijn. Het voor naamste doel van Kekkonens bezoek zou ondertekening van de desbetreffende ver dragen inhouden. De Fins-Russische besprekingen zijn noodzakelijk alvorens Finland zich kan aansluiten bij de Europese Vrijhandelsasso ciatie, zoals bleek uit het zondagavond uit gegeven slotcommuniqué aan het einde van premier Kroesjtsjevs bezoek aan Helsinki. In het communiqué kwam tot uitdruk king dat de Sovjet-Unie negatief staat tegenover Westeuropese handelsblokken, maar bereid is Finland afzet in het westen te garanderen. Minister Karjalainen zei dat het feit dat Finland niet in staat zal zijn zich bij de E.V.A. aan te sluiten voor het einde van het jaar, de Finse industrie geen al te groot nadeel zal berokkenen, hoewel prijsdalin gen voor papier moesten worden doorge voerd in juli toen de bij de Vrijhandels associatie aangesloten landen hun samen werking begonnen. Naar de overtuiging van mr. dr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Rotter damse Kamer van Koophandel, zal de bouw van een Hoogoven en Staalbedrijf op Rozenburg naast de reeds belangrijke pe trochemische industrie de basis kunnen leggen voor ongekend nieuwe welvaart in ons land. Naast de uitbreiding en de gro tere variëteit. van de produktie van ijzer en staal in ons land en de verbreding van onze exportmogelijkheden kan dit bedrijf nieuwe en blijvende afzetmogelijkheden voor de Limburgse kolen- en cokesindus trie scheppen, aldus zei hij in de gisteren gehouden vergadering. De Europese vervoerspolitiek Sprekende over de Europese vervoers politiek zei de heer Van der Mandele, te hopen, dat in het komende jaar de Neder landse regering haar opvattingen over de wijze waarop de Europese markt voor het vervoerwezen moet worden georganiseerd, duidelijk zai maken. Zo goed als er in het Nederlandse parlement onderwijsnota's en landbouwnota's worden besproken, zo goed zou het vruchtbaar kunnen zijn als de re gering een vervoersnota zou voorleggen, aldus spreker. De luchthaven Rotterdam De luchthaven Rotterdam ontwikkelt zich zeer voorspoedig. De verwachting is, dat het passagiersverkeer over 1960 zal stijgen tot ongeveer 125.000 passagiers tegenover 55.000 in 1959. Het laat zich aanzien dat in het volgend jaar het Rotterdamse net van luchtverbindingen niet onaanzienijlk zal kunnen worden uitgebreid, aldus dr. Van der Mandele. Mr. dr. K. P. van der Mandele, die 1 november 80 Jaar wordt, heeft tijdens de gisteren gehouden vergadering van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam meegedeeld dat hij einde okto ber als voorzitter van de Kamer wenst af te treden. De heer Van der Mandele sprak de wens uit enkele in de sfeer van de werkzaamheden van de Rotterdamse Ka mer hem opgedragen taken te blijven ver vullen. Hij dacht daarbij aan het voorzit terschap van de Unie van Kamers van Koophandel van het Rijngebied. Naar ver luidt zal de heer Van der Mandele op 31 oktober zijn mandaat neerleggen. In de vergadering van die datum zal dan tevens de nieuwe voorzitter worden gekozen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft op grond van de op 20 augustus ge houden derde voorlopige oogstraming we derom opbrengstcijfers gepubliceerd van enkele akkerbouwgewassen. Voor rogge wordt een totale opbrengst verwacht van 470.000 ton (vorig jaar 386.000 ton), voor wintergerst van 43.000 ton (33.000 ton) en voor zomergerst van ruim 246.500 ton (235.500 ton). Deze opbrengsten zijn mede beïnvloed door de areaalverschillen ten opzichte van 1959. Tegenover een uitbrei ding van de oppervlakten rogge en winter gerst stond een inkrimping van het areaal zomergerst. De gemiddelde opbrengst per ha lag voor rogge en voor zomergerst 14 percent, en van wintergerst 7 percent boven die van het vorige jaar. Bij de erwten geven de schokkers een achteruitgang van de totale produktie te zien van 30.600 op 27.300 ton, hetgeen veroorzaakt u/erd door de inkrim ping van het beteelde areaal. Voor groene erwten alsmede voor kapu cijners en grauwe erwten werd een lagere ha-opbrengst gecompenseerd door de gro tere oppervlakten. Bijzondere opmerk zaamheid verdienen de cijfers betreffende de vlasproduktie. Hier weerspiegelt zich uiteraard de kentering welke de opper- vlaktcijfers met ruim 24.000 ha (v.j. 15.000 ha) te zien hebben gegeven na de voort durende teruggang van de laatste jaren. De totale opbrengst bedroeg voor gerepeld vlas bijna 145.000 ton (v.j. 77.000 ton), voor lijnzaad ruim 21.000 ton (v.j. 14.000 ton). Met betrekking tot de gemiddelde op brengst per ha kan van een goed vlasjaar worden gesproken. Bovenvermelde op brengstcijfers hebben alleen betrekking op de hoeveelheden. Zij zeggen derhalve niets omtrent de kwaliteit der geoogste pro- dukten. (Van onze Amsterdamse redacteur) Hoewel het toeristenseizoen ten einde loopt, zullen de vreemdelingen die Am sterdam komen bezoeken, beschermd wor den tegen de willekeur in bankpapierkoer sen, waarover voorheen nogal eens klach ten kwamen van mensen die zich bena deeld voelden. Op initiatief van de Neder landse Bankiersvereniging is met ingang van deze week de voor Amsterdam gel dende notering steeds bij de wisselnoterin gen afgekondigd als advieskoers voor de volgende werkdag. Bankén. maar vooral warenhuizen, hotels en portiers die vreemd geld aannemen, be hoeven zich niet langer af te vragen wel ke koers op dat ogenblik geldt. Deze is immers de dag tevoren al bekend ge maakt. Opmerkelijk is dat Den Haag zich reeds na de eerste dagen blijkt te refere ren aan de Amsterdamse advieskoersen. Hoewel overleg is gepleegd met de n.v. Grenswisselkantoren is men niet geheel tot overeenstemming kunnen komen. De grenswisselkantoren zullen de advieskoer sen niet volgen. - Waarschijnlijk zal een van de belang rijkste onderwerpen, waarmede" de Hoge Autoriteit zich na de vakantieperiode zal moeten bezighouden zijn, het uitgeven van een nieuwe obligatielening van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) op de Amerikaanse ka pitaalmarkt. Naar vernomen wordt zijn de voorbesprekingen, die door de Hoge Autoriteit over het uitgeven van de lening, gevoerd zijn met een Amerikaans banken- consortium bevredigend verlopen. Bijzon derheden zijn tot nu toe nog niet bekend geworden, maar er is sprake van een le ning van 50 miljoen dollar. Het Produktschap voor Zuivel heeft de toeslag op geëxporteerde boter, die onlangs van 65 op 95 cent per kg werd gebracht, nu verhoogd lot een gulden. Voor Engeland heeft deze verhoging terugwerkende kracht tot 28 augustus, voor de andere landen bui ten het E.E.G.-gebied en voor Italië is zij ingegaan op 1 september. In Nederland is nu een voorraad van 16 17.000 ton boter (handelsvoorraden en koel- huisboter) aanwezig. Voor deze tijd van het iaar is dat, volgens het Produktschap voor Zuivel een normale hoeveelheid te noemen. Van de genoemde hoeveelheid is twaalf- tot dertienduizend ton in handen van het Voedselvoorzienings In- en Verkoopbureau. (Van onze correspondent) BONN. De Westduitse begroting voor het jaar 1961, zo werd gisteren te Bonn bekendgemaakt, zal afsluiten met het nog nimmer bereikte bedrag van 44,8 miljard mark. Dat is drie miljard mark meer dan voor 1960 werd begroot. De hoogste uit gaven zullen worden gedaan voor de defensie (11,2 miljard, dat is een miljard meer dan voor dit jaar), sociale uitgaven (10,8 miljard), landbouw (3,6 miljard, waar van 2,8 voor het „groene plan" tot directe steun aan de boeren), verkeer (3,6 miljard, waarvan 2,1 miljard voor de wegenbouw). Voor buitengewone uitgaven acht minister van Financiën Etzel een bedrag van meer dan twee miljard nodig, die hij via lenin gen wil trachten te krijgen. Of deze verwachting vervuld zal. worden wordt in financiële kringen in de Bonds republiek ten zeerste betwijfeld: bij het aanhouden van de hoogconjunctuur en een voortzetting van de zware kredietbeper kingen van de centrale bank, de Bundes bank, acht men het zeer moeilijk om deze som in 1961 los te krijgen. Etzel staat overigens nog een andere mogelijkheid dan lenen open: hij verwacht dat het nationaal inkomen in 1961 met zes percent zal stijgen van 281 tot 300 miljard mark. Maar bij het aanhouden van de huidige economische groei zal het percentage zeker hoger wor den, hetgeen dan gepaard zou kunnen gaan met hogere belastingopbrengsten dan tot dusver geschat. Verkiezingscadeautjes? Vergeleken bij de begroting 1960 wordt thans gesproken van een „vloedgolf van uitgaven". Sprak men het vorige jaar nog over een begroting van 40 miljard, thans spreekt men openlijk over het overschrij den van de 45 miljard grens. Want de ge raamde uitgaven zullen wel met een paar miljard overschreden worden, ook al zou Etzel opnieuw verkondigen dat hij met zijn begroting wil gaan tot de rand van het deficiet. Tegenover meer uitgaven zou hij nauwelijks meer belastinginkomsten kun nen stellen, want in 't Jaar van de nieuwe bondsdagverkiezingen (september 1961) Gisteren werden 120 obligaties (12 se ries) van de 2'A pet. premielening Rotter dam 1957 uitgeloot en aflosbaar gesteld per 15 oktober. De prijs van 100.000 viel op nr. 1 van serie 2.353, die van 10.000 op nr. 9 van serie 16.5 67, die van f 5.000 op nr. 6 van serie 19.773. die van 2500 op de nrs. 9 en 10 van serie 19.773, die van f 1000 op de nrs. 2 en 4 van serie 17.636 nr. 4 van serie 7.935, 5 van 15'254 en 3 van 1.533, die van 500 op nr. 7 van serie 19.773, de nrs. 5 en 10 van serie 17 636, nr. 8 van 12.697 en 5 van 247. De overige nummers van genoemde se ries, alsmede alle nummers van de series 18Ï447. 2.666 en 7.175 zijn uitgeloot met 125. Econo Op 17 augustus is in Bogota een maat schappij opgericht, genaamd Compania Colombiana de Desarollo Agricola, welke beoogt een oliepalmonderneming in Co lombia te vestigen, zo deelt de directie van de n.v. Rubber Cultuur Maatschappij „Amsterdam" mede. In deze maatschappij nemen deel een grote particuliere verzekeringsmaatschap pij, de „Compania Colombiana de Segu- ros" in Bogota, voor 50 percent, de Cura- gaosche Handelmaatschappij n.v. voor 10 percent, en de Rubber Cultuur Maat schappij „Amsterdam" voor 40 percent. Deze week ontving laatstgenoemde maat schappij een rapport, waaruit blijkt dat het de nieuwe maatschappij is gelukt de beschikking te krijgen over voldoende gronden om de oliepalmcultuur te begin nen. Voorlopig wordt gedacht aan een aan plant van ongeveer 2500 ha., waarvan ver wacht kan worden, dat de eerste paar hon derd ha in 1966 in produktie zullen komen. De technische leiding van het project be rust bij de Rubber Cultuur Maatschappij „Amsterdam". Aalsdijk 4 v. Port Said n. Halifax. Acmaea 6 t.e Buenos Aires verwacht. Algenib 4 v. Mormugoa n. Suez. Algol 5 v. Marseille n. Antwerpen. Alhena 6 te Ilheus. Alkaid 6 te Brake. Almkerk 5 v. Lourenco Marques n. Beira. Ampenan 6 te Colombo verwacht Ai es 6 te Buena Ventura verwacht. Billiton 5 ie Singapore. Caltex Delfzijl 5 te Antwerpen. Ca'tex Gorinchem 6 te Rotterdam. Caltex Pernis 6 ten anker Port Pirie. Caltex The Hague 6 te Ceuta. Camerounkust pass. 5 Ouessant n. Antwerpen. Charis 6 te Ciudad Bolivar verwacht. Clavella 5 v. Norrköping n. Inverkeithing. Diloma G te Barcelona verwacht. Dordrecht 5 te Napels. Doris 6 te Georgetown Het geplaatste kapitaal van de n.v. Ver- eenigd Bezit van 1894 te Rotterdam steeg blijkens het verslag over het per 30 juni afgesloten boekjaar van f 8.621.250 tot 20.001.250, terwijl de beurswaarde der aandelenportefeuille toenam van ƒ17.208.748 tot 50.115.585. De inkomsten beliepen 1.402.655 (v.j. 568.142). Het boekjaar sloot met een winst van f 1.348.561 532.259). Voorgesteld wordt een dividend van 7 (6) percent in contanten, waarvan vier percent als interimdividend is uitge keerd en een uitkering van vier percent in aandelen ten laste van de agioreserve. Het fondsenbezit stond op 30 juli j.l. te boek met 37.247.643 13.871.130). De beurswaarde der beleggingen bedroeg 50.115.585. De agioreserve beliep 17.284.927 5.154.800). De stijging is ver oorzaakt door de plaatsing van nieuwe aandelen. Het overgrote deel der ontvangen gelden werd belegd in Nederlandse aandelen. De directie heeft zich hierbij laten leiden door de mening dat deze in vergelijking tot aan- delen uit omringende landen en uit de Verenigde Staten en Canada, nog betrekke lijk goedkoop waren. Tegen het eind van het boekjaar heeft de directie zich echter terughouding opgelegd in het bijzonder ten aanzien van de aankoop van aandelen, waarvan de koersen, mede door buiten landse vraag, sterk waren opgedreven. Door aankopen en koersstijgingen steeg het percentage Nederlandse fondsen tot bijna 81 percent tegen ruim 76 percent een jaar tevoren. De rubriek financiële instel lingen (banken, hypotheekbanken en ver zekeringsmaatschappijen) is uitgebreid van 9 percent tot ruim 11 percent van het totale bezit. Bij de aankopen van Amerikaanse aandelen is de directie voorzichtiger ge weest. Het percentage liep terug van on geveer 197/2 percent tot bijna 18 percent. Het bezit aan Amerikaanse openbare nuts bedrijven is daarentegen toegenomen. Het belang bij de petroleumindustrie dat vorig jaar daalde van ruim 17 percent tot bijna 8 percent bedroeg aan het einde van het boekjaar circa 5percent van de totale portefeuille. - Elisabeth B 5 v. Rotterdam. Eos 5 v. Lattakia n. Iskenderun. Esso Nederland 5 te Fao. Forest Hill 6 te Bandar Mashur verwacht. Forest Town 5 v. Bandar Mashur n. Fremantle. Fravizo 6 te Teneriffe. Gaasterland 6 te Rio de Janeiro verwacht. Garcet 6 te Aden verwacht. Guineekust 5 te Accra. Hersilia 6 v. Trinidad n. Grenada. Hestia 5 te Port of Spain. Ittevsum 5 te New Orleans. Kalinga 5 te Rotterdam. Kara 6 v. Bandar Mashur n. Turku. Kenia pass. 5 Sokotra n. Mombassa. Kermia 6 v. Rotterdam n. Hamburg. Kertosono 6 te Aden verwacht. Koratia 4 v. Curagao, 5 te Puerto Miranda. Korovina 6 te Stanlow verwacht. Laarderkerk 6 te Suez verwacht. Lawak 5 v. Djibouti n. Port Sudan. Limburg 5 v. Mena A1 Ahmadi n. Khafji. Loenerkerk 5 v. Rotterdam n. Hamburg. Mentor 5 te Rhodos. Merwede 5 te Lagos. Montferland 6 te Santos. Munttoren 5 v. Eastham n. Malta. Naranio 5 v Thameshaven n Helsingborg. Neder-Eems 6 t.e Port Said verwacht. Peperkust 6 v. Bremen n. Hamburg. Prins der Nederlanden 5 te Barbados. Pr. Willem van Oranje 6 v. Le Havre n. Montreal. Randfontein 6 te Port Elisabeth verwacht. Rempang 6 te Durban. Ridderkerk pass. 5 Gibraltar n. Marseille. Rossum 6 te Mareushook verwacht. Rotterdam 6 te New York verwacht. Ruys G te Rio de Janeiro verwacht. Rijnkerk 5 v. Las Palmas n. Antwerpen. Scheldelloyd pass. 6 Perim n. Suez. Schiedijk G v. Rotterdam n. New York. Scherpendrecht 5 te Hamburg. Senegalkust 4 v. Freetown n. Antwerpen. Sliedrecht 4 v. Yokohama n. Portland (U.S.A.). Sloterdijk 6 te Rotterdam. Socrates 5 te Puerto Ordaz. Stad Breda 5 v. Las Palmas n. Rotterdam. Stad Maastricht 5 te Rotterdam. Stanvac Djirak 5 te Tandjong Uban. Stanvac Pendopo 5 v. Sungeigerong n. Wessleton Stanvac Talangakar G te Sungeigerong verwacht. Steven 5 te Ravenna verwacht. Straat Bali 6 te Buenos Aires. Straat Clement 5 v. Beira n. Zanzibar. Straat Lombok 5 v. Pt. Kemble te Newcastle. Straat Madura G te Fremantle. Tahama 5 v. Isle of Grain n. Huil. Tara 5 v. Las Palmas n. Santos. Taria 5 v. Calcutta n. Bombay. Tjikampek 5 v. Dar Es Salaam, 6 te Liundi. Van Cloon 5 te Manilla. Van Heemskerk 4 v. Singapore n. Mauritius. Van Spilbergen 6 te Walvisbaai. Viana 6 te Banias verwacht. Vlist G v. Norfolk n. Amsterdam. Zafra 5 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Zonnewijk 6 op Thames n. Londen. kan geen regering het zich veroorloven de belastingen te verhogen. Hoe Etzel dan aan inkomsten voor dekking van de uitgaven moet komen, als hogere belastingen en lenen uit den boze zijn het is een raad sel voor Bonn. En dat de 45 miljard grens zal worden overschreden staat vash Bonds kanselier Adenauer zal zeker in de loop van de komende twaalf maanden hier en daar nog wel een verkiezingscadeautje laten vallen, zegt men argwanend in de Westduitse hoofdstad. De Commissie van Euratoom wil zich gaan verzekeren tegen de risico's die haar personeel, werkzaam bij instellingen met kernapparatuur, loopt. In het officiële pu- blikatieblad van de Europese Gemeen schappen heeft de Euratoomcommissie een uitnodiging tot het doen van aanbiedingen geplaatst voor dekking van de risico's van bedrijfsongevallen, met inbegrip van onge vallen van nucleaire oorsprong, van onge vallen op weg naar het werk, in de parti culiere sfeer en van beroepsziekten van nucleaire oorsprong van dit personeel. De Euratoomcommissie wil de dekking op 1 januari 1961 laten ingaan. De dekking zou tegen eind 1962 op 2000 personen betrek king kunnen hebben. Inzake de nieuwe handelsovereenkomst tussen de Beneluxlanden en Japan meldt het ministerie van Economische Zaken nog de volgende bijzonderheden: In de overeenkomst is de wederzijdse behande ling als meestbegunstigde natie opgeno men met betrekking tot de in- en uitvoer rechten, alsmede het nondiscriminatie be ginsel ten aanzien van invoerbeperkingen. Voorzien is in het openen van overleg indien zich ernstige marktverstoringen voordoen of dreigen voor te doen in een sector van de economie van het invoerende land als gevolg van exporten afkomstig uit het exporterende land. Overeengekomen werd, dat bij het van kracht worden van de overeenkomst door de Benelux voorlopig een aantal invoerbe perkingen zullen worden toegepast. Zij heb ben op 28 produkten betrekking waaronder garens en weefsels van kunstvezels, als mede diverse katoenen weefsels, hand schoenen van kunstvezels en katoen, ver schillende soorten kleding, rubberschoeisel verschillende soorten aardewerk en porse lein; ijzeren en stalen vorken, messén en lepels; naaimachines voor huishoudelijk ge bruik; potloden. Wat de invoer in Japan betreft, zullen de Beneluxlanden even gunstig worden be handeld als andere landen binnen het ka der van het Japanse invoerstelsel. Dit in- voerstelsel kent een sector die vrijwel ge liberaliseerd is. In de global contingenten zullen de Beneluxlanden op non-discrimi natoire wijze delen. Er dien. echter reke ning rqede, te, worden gehouden, dat de in voervergunningen onder de importeurs worden toegewezen op-grond van hun tra ditionele importen. Een bepaald percenta ge van de globale contingen'en wordt ech ter gereserveerd voor nieuwelingen. Indien Japan in uitzonderingsgevallen bilaterale contingenten voor één of meer bepaalde landen zou openen, zullen gelijkwaardige invoermogelijkheden voor Beneiuxproduk- ten worden geopend. Agent ministerie van Financiën naar Amsterciamsche Bank Eerlang is de officiële benoeming tot onder directeur van de Amsterdamsche Bank te ver wachten van drs. P. J. de Rijke, agent van het ministerie van Financiën, die 's rijks dienst zal gaan verlaten. De heer De Rijke zal bij de Am sterdamsche Bank te zijner tijd de functie over nemen van de heer F A. van Sorgen, die eind 1961 met pensioen zal gaan. Stijgende goudprijs te Londen Als gevolg van levendige vraag heeft de stij ging van de goudprijs zich gisteren voortgezet. Maandagavond werd de recordprijs bereikt van 37.17'/:—37.19'/t dollar per ounce fijn. Deze vraag is voornamelijk afkomstig van de centrale banken in Europa, die een deel van hun deviezenreserves in goud willen omzetten. Ook „Batavus" gaat naar Bolsward De n.v. „Batavus" te Heerenveen heeft een ge deelte van haar bedrijf afgestoten, dat na stich ting van een nieuwe n.v. onder de naam „Bala- vus-Tractie" zal worden gevestigd in Bolsward. Deze vestiging is merkwaardig, omdat hier een bedrijf uit een kerngemeente een gedeelte van haar produktie gaat overbrengen naar een ge meente die niet als industriekern is aangewezen. Bolsward heeft als niet-industriekern in enkele maanden tijds reeds tal van bedrijven uit de omgeving aangetrokken. Franse monetaire reserves op recordpeil De goud- en deviezenreserves van Frankrijk hebben blijkens een officiële bekendmaking ein de augustus j.l. het na-oorlogse recordpeil van 2.0.98,3 miljoen dollar bereikt. De reserves stegen in augustus, voor een deel als gevolg van het bezoek van buitenlandse vakantiegangers, mei 134 miljoen dollar. De netto-toeneming bedroeg in augustus 110 miljoen dollar, daar in de loop van de maand een op 1 september vallende ter mijn van 24 miljoen dollar van een Engels kre diet werd betaald Informatiekoersen gouden munten H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrijven n.v. verstrekt de volgende informatiekoersen van gouden munten: tientjes 28.7529.75 28.75— 30.00). De overige noteringen bleven onveran derd. Ook de goud- en zilvernoteringen bleven gelijk. Studie van Euratoom. Het voorzieningsagentschap van Euratoom ver richt een marktonderzoek met het doel de nood zakelijke gegevens te verzamelen voor de beoor deling van de ontwikkeling in de komende jaren van de markt voor ertsen, grondstoffen en bij zondere splijtstoffen Dit marktonderzoek zal het voorzieningsagentschap in staat stellen aan pro ducenten en gebruikers een studie voor te leg gen over de algemene marktgegevens en de markttendens. Voorts zal op grond van de resul taten van dit onderzoek worden beoordeeld of het wenselijk is een vereenvoudigde procedure voor het- sluiten der contracten toe te passen. Minister Zijlstra naar Amerika De minister van Financiën prof. dr. J. Zijlstra zal op 22 september naar New York vertrekken. Van New York zal hij 's middags doorreizen naar Washington, waar minister Zijlstra aldus een mededeling van de zijde van het ministerie van Financiën de jaarvergadering van de Wereld bank zal bijwonen Minister Zijlstra is voor ons land lid van het bestuur van de Wereldbank. Scholten Foxhol en Meijer Dextrine In aansluiting op de mededelingen over de fu sie tussen W. A. Scholten n.v. en O. J. Meijer's Dextrinefabrieken n.v. in Veendam welke op de vergadering van aandeelhouders van 13 april werden gedaan, maakt de directie van W. A. Scholten bekend dat thans alle aandeelhouders van O. J. Meijer's Dextrinefabrieken hun aan delen hebben aangeboden en ingeruild tegen aan delen van W. A. Scholten, Foxhol n.v. In verband hiermede zijn dezer dagen naast de voor dit doel reeds uitgegeven 3900 aandelen nogmaals 1300 aandelen geëmitteerd WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Z»X>COOCCCaX«XCCOCCCCCCOCCOX>XXX>CCOCCCCCCCCOX>3C<X) STILLE MARKT Het Damrak zette gisteren de nieuwe beursweek in met lagere koersen voor alle internationale waarden. De handel was kalm. Het publiek was met een enkel stuk aan de markt. Dit geringe aanbod was reeds voldoende om lagere koersen te doen registreren. A.K.U. verliet de markt op circa de openingskoers die tevens gelijk lag aan de vorige slotkoers. Vrijdag bedroeg de geregistreerde omzet in de A.K.U.-hoek 602.000. Philips op 1325 circa 7 punten lager. Er ging in dit fonds zeer weinig om. Unilever steeg van 846 tot 853 en was nau welijks prijshoudend. Kon. Olie kwam op een koers van f 126,50 doch liep daarna op tot 127,20. Na een lage opening op 894 33) in Hoogovens volgde een stijging tot 919 bij een vorige slotkoers van 92714. In de cultuurhoek was de handel zeer stil. Certificaten Deli nauwelijks prijshoudend. Voor de scheepvaarthoek bestond vandaag een goede belangstelling, ook van arbi tragezijde. De koerswinsten beliepen 2 tot 5 punten. Van Ommeren circa 10 punten hoger bij een koers van 300. Staatsfondsen verdeeld in een verlaten markt. In de lo kale sector werden aandelen Ketien een weinig lager geadviseerd. (ANP). Boeke ITuidekoper van 154 op 152, Figée van 215 1 op 212. VERHANDELDE FONDSEN. 2 september 5 september Totaal 442 425 Hoger 225 (50.9%) 208 (49%) Lager 150 (33.9%) 160 (38%) Gelijk 67 (15.2%) 57 (13%) VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U 552—555 554 f 127.20—127.40 126.80 1327—1330 1327)4 860—866 862 Hoogovens 918—925 923 (Door een onvoorziene vertraging zijn de scheepvaartberichtenniet volledig in ons bezit gekomen, weshalve wij vandaag slechts een gedeeltelijke opgave kunnen publiceren). DE STEMMING VAN HEDEN BIJ DE OPENING. VASTER Daar Wall Street gisteren gesloten was gebleven, moest het. Damrak op eigen kom pas varen. Aan de stemming deed dit niets af, deze was overwegend vriendelijker dan gisteren. Het aanbod in Hoogovens was op gedroogd, waardoor de koers vanmorgen opliep. Vanmiddag was het avans 5 a 6 p. Ook Unilever, verbeterde enigszins en de Planta-affaire schijnt haar effect te hebben verloren en in het huidige niveau is waar schijnlijk al veel kwaads verdisconteerd. De opening was 4 p. hoger. Philips 8 a 9 p. AKU 3. Kon. Olie viel wat uit de toon en was 0,40 lager geopend, op pari teit met Wall Street; later daalde het fonds met 0,30. De arbitrage hield zich afzijdig. De lokale vraag was aanvanke lijk niet groot. K.L.M. 0,15 lager op 103,25. Scheepvaartwaarden bij opening opnieuw vaster met koersverbeteringert van 1 a 3 p. De handel was tamelijk ge animeerd. Voor cultures bestond weinig interesse. De deelneming van A'dam Rub ber in Columbia speelt geen rol meer. De staatsfondsen waren een fractie hoger. Voor de emissie van de 4'/* obligaties B.NG. bestond zeer grote belangstelling. De toewijzing zal uiterst gering kunnen zijn. Ook voor de uitgifte van de 4-% zevenjarige obligatielening Dordrecht, waai-voor de inschrijving vandaag open stond, was een bevredigende interesse. Vorige slotkoers heden 13.45 Advieskoers Amsterd. Bank 429 428 Ned. Handel Mij. 330 330 Rotterd. Bank 357 358 Twentsche Bank. 321 321 A.K.U 553 554* Albert Heijn 489% 485 620 615 Billiton Mij. II 468 473 Bols 648 648% Bührmann Papier 565 570 Deli Mij f 180.50 181.50 Dordtsche Olie 611)4 608 439 445 803 802 Hoogenbosch Sch. 300 303 Hoogovens 920 925* H.V.A 151 150% Indola .- -. 684 685 Ketjen 515 510 K.L.M 103.40 103,25 Kon. Ned. Zout 1020 Kon. Olie f 127.40 126.60* Muller Nat. Bezit 4475* 447 Nederl. Ford 660 665 Ned. Gist- en Sp. 460 463 Ned. Kabelfabr. 685 Philips Gem. Bez. 1324 1327* Philips Pref 348% 349 A'dam Rubber 113% 113* Sikkens Groep 940 948 Stokvis R.S 297 297 Thomassen Dr. 749% 745 Unilever 858 861%* Van Berkei's Pat. 400 400 Van Gelder Pap. 344 345 Van der Heem 418% 417 Ver. Machinefabr. 274% 274 Wessanen 380 382 Wilton Fijenoord 217 218 Zwanenberg-Org. 935 935 Interunie f 222.— 222.— Robeco 247.— 247.— Unitas 520.— 519.— Ver. Bezit v. 1894 142.— 142.— H.A.L 152% 156* K.N.S.M 198% 201* N. Scheepv. Unie 157 159%* Ommeren v 300% 305 Stoomv. Mij. Ned. 174% 177 Anaconda 51% 51% Kennecott Copper 81% 81% Aluminium Ltd.. 32% 32% Bethlehem Steel.. 431/ie 43% U.S. Steel 79% 79% Republic Steel 59% 59% American Motors 23% 23% General Motors.. 44% 44% Cities Service 44% 44% Shell Oil 65 65 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank). New York gesloten De effectenbeurzen en goederenmark ten in de Verenigde Staten en in Canada bleven gisteren vanwege Labor-Day ge sloten. Ook was er geen avondhandel in Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11