Ben Verhagen verbeterde positie in de Flying Dutchman-klasse Wim van Duyl en Sleeswijk traden niet op voorgrond Drie gouden medailles voor sterke Italiaanse boksers* Groot Brittannië, Spanje India en Pakistan in de halve finales Medisch alarm tegen „doping Omstandigheden nog ongunstig voor de Nederlanders Olympische avond met veel cracks in Amsterdam Laatste Olympisch nieuws Kamerbeek na zes tienkamp-nummers op vierde plaats Kees Koch in finale van discuswerpen Russen kwamen er minder goed af Waterpolo met wisselspelers Er bestaan nog geen regels die gebruik van „dope" uitsluiten 13 A chter Handicap Woensdag 7 september Drie verlengingen bij hockeywedstrijden Uitgefloten Ridderlijk Olympische verzekering keerde J 6000 uit DINSDAG 6 SEPTEMBER 1960 Terwijl in Rome de windvlagen over de Olympische centra trokken, regenbuien neerkletterden en de temperatuur enkele graden daalde, was het in Napels - tweehonderd kilometer zuidelijker - nog hetzelfde weertype als in de voorgaande dagen; zon en een zwakke westenwind. De klimato logische omstandigheden daar waren dus opnieuw ongunstig voor de Neder landse zeilers, die gewend zijn aan „zwaar weer". Maar desondanks zag de verrassend goed zeilende Ben Verhagen kans om zijn positie in de Flying Dutchmanklasse op deze vijfde wedstrijddag belangrijk te verbeteren. Verhagen finishte na een goede race als zesde en hij staat nu, met een geringe achterstand op de Deen Fogh, met 4200 punten op de derde plaats in de algemene rangschikking. De andere Nederlanders traden niet op de voorgrond. Wim van Duyl werd bij de Draken tiende en Hans Sleeswijk, teleurstellend, bij de Finjollen tvvee-en-twintigste. Hun kansen op Olympische prijzen waren overigens al nihil. Krachtige wind, waarop de hele Nederlandse kolonie dit weekeinde hoopte, is uit gebleven. Een half uur voor de aanvang der wedstrijden was de windkracht zelfs niet meer dan 3 meter per seconde, maar kort daarna liep zij op tot 6 meter per seconde, zodat de bemanningen üverig in de weer gingen om hun uitgestoken lichtweerzeilen te verwisselen voor doek, dat iets meer kan hebben. Het was op de schepen opeens een drukte van belang, want de tijd was kort. En vele bemanningen hadden dan ook al een „natte rug" vóór de wedstrijden waren begonnen Na de vijfde race luidt het klassement in de Drakenklasse: 1. Italië 5318 pnt.; 2. Ar gentinië 5183 pnt.; 3. Griekenland 5104 pnt.; 7. Nederland 3071 pnt. Hans Sleeswijk maakte bij de Finnjollen, zoals vele anderen, de slag naar zee, wat hem slecht bekwam. Hij raakte al achter bij zijn groep, die bovendien nog een ach terstand kreeg op ondermeer de Deen Elv- stroem en de Belg Nelis, die over stuur boord naar wal waren gegaan. Sleeswijk kwam als achttiende bij het eerste merk teken en verspeelde op het tweede kruis- rak nog vier plaatsen. Op het laatste kruis- rak werd fel gestreden om de overwinning, die tenslotte naar Albury, de vertegen woordiger van de Bahama's ging. Elv- stroem, ditmaal vijfde, is in deze klasse al zeker van de eindzege. De eerste wedstrijd van de combinatie Verhagen—Jaap Helder (vervanger van Ger Lauterschutz) heeft dus een gunstig resultaat gehad. Verhagen kon het kenne lijk goed vinden met zijn nieuwe fokke- maat en er is alle reden om de laatste twee wedstrijden met vertrouwen tegemoet te zien. De Rotterdamse garagehouder bleef na de start tactisch goed gezien in de buurt van de leider in de algemene rang schikking, de Noor Peter Lunde, en beiden kozen de slag naar zee. Lunde liep daar iets van hem weg en bovendien verspeelde Verhagen bij het eerste merkteken twee plaatsen, omdat hij over stuurboord moest uitwijken voor de Italiaan Capio, die na het protest van vrijdag j.l. vol rancune jegens de Nederlander is. Onze landgenoot rondde als achtste, ter wijl de kopgroep geleid werd door Noor wegen. Rusland. Denemarken en de Hon gaar Holenyi, die later de tweede plaats veroverde. De ruime rakken brachten geen verandering, evenmin als 't tweede kruis- rak. Pas in het volgende voordewindse rak kreeg Verhagen opnieuw aansluiting met de kopgroep en door prima te sturen en goede slagen te maken werd hij uit eindelijk nog zesde. Zijn achterstand in liet algemeen klassement op de Deen Fogh is nu slechts 58 punten. Na de vijfde race luidt het klassement in de F.D.-klasse: 1. Noorwegen 5659 pnt.: 2. Denemarken 4258 pnt.; 3. Nederland 1200 pnt.; 4. Groot-Brittannië 4124 pnt.; 5. Rho desia 4085 pnt. Wim van Duyl heeft bij de Draken dui delijk een handicap. Zijn schip is bij het lichte weer beslist trager dan de boten van Italië, Argentinië, Griekenland en nog en kele andere landen, die gebouwd zijn door de Deen Boressen en een kleine afwijking in de romp hebben. De Nederlander startte Sing (India) en Seye (Frankrijk) staan met elkaar te praten over hun kansen op de 400 meter. ook ditmaal weer goed het was overi gens de tweede start, vrijwel alle schepen moesten namelijk bij de eerste worden teruggeroepen op kop, met vrije wind overbakboord en de slag naar zee. Maar hij verloor deze positie snel. Dene marken, Noorwegen, Groot-Brittannië, Ierland. Argentinië en Finland passeerden hem en by het eerste merkteken lag Van Duyl dan ook in de zevende positie. De Italiaan Cosentino kwam toen niet meer in het spel voor. Deze wilde direct na de start over stuurboord draaien om de west- wal te zoeken, doch hij had zich daarbij totaal op de situatie verkeken. Van de kopgroep konden Ierland en Frankrijk zich op het tweede kruisrak niet handhaven, terwijl ook Van Duyl steeds meer moeite had om de snellere schepen achter zich te houden. Hij werd uitein delijk tiende. In de slotfase werden de Deen en de Noor nog van kop verdrongen door de Brit Mann, die als eerste finishte, en de Argentijn Salas Chavez, tweede in de algemene rangschikking. Tijdens de kwalificatiewedstrijden polsstokhoogspringen heeft de Russi sche atleet Wiadimir Bulakov zijn en kel gebroken Hier wordt hij op een brancard het stadion uitgedragen. (Van een speciale verslaggever) De Olympische Dag is er dit jaar niet geweest, maar er komt op 15 september in het Olympisch stadion in Amsterdam een Olympische avond. Dick Bessem heeft daarvoor al gecontracteerd Gaiardoni, de kampioen op de sprint en de Belg Sterkx, die beiden tegen De Graaf en Gerritsen zullen rijden. Voorts komt de achtervol- gingsploeg van de Italianen ook Olym pisch kampioen naar Amsterdam. Het Nederlandse publiek zal verder de sprintfenomene Wilma Rudolph en de fa meuze Amerikaanse wereldrecordhoog springer Thomas, de man die het in Rome net niet haalde, doch misschien in Amster dam laat zien dat hij hoger kan dan de Russen. Een andere Amerikaanse hoog springer, doch met de polsstok, is Don Bragg. Kees Koch, zal het met de discus opnemen tegen de Amerikaan Papka. De beroemde hordenman Glenn Davis en de tienkamper Johnson completeren de Ame rikaanse ploeg. Tenslotte zal er een hoc keywedstrijd gespeeld worden tegen Ke nya. Vanmorgen werd in het Olympisch sta dion de tienkamp voortgezet. Na het on weer van de vorige dag was het wat koeler in Rome. Het weerbericht stelde opnieuw onweer in het vooruitzicht met tempera turen tot ongeveer 27 graden Celsius. In het stadion waren ongeveer 2.000 kykers aanwezig toen de eerste series 110 meter horden voor de tienkamp begonnen. Op dit nummer eindigde de Chinees Yang Chuang Kwang als eerste in 14.6 sec. (923 pnt.). De Italiaan Sar werd tweede in 14.9 sec. (840 pnt.) en de Nederlander Kamerbeek derde in 14.9 sec. (840 pnt.). De Rus Kouznetsov legde beslag op de vierde plaats (15 sec. 740 pnt.). Timme (Ned.) bezette op dit num mer met 15.7 sec. de tiende plaats, hetgeen hem 652 pnt. opleverde. Kamerbeek wuifde na zijn voortreffe lijke prestatie op de 110 meter horden ver heugd naar zijn familie, die met een PSV- vlag zwaaiend de tienkamp gespannen volgde. De Nederlandse tienkamper klom na zes nummers op naar de vierde plaats met slechts een geringe achterstand op de Rus Kouznetsov. Timme stond na zes num mers als tiende genoteerd. Na de 110 meter horden staakten de Por tugees Julio Santos, de Joegoslaaf Kolnik en Buchel uit Liechtenstein de strijd, zodat er nog 26 atleten aan de tienkamp deel namen. Yang Chuang Kwang heeft na zes num mers de leiding met 5515 pnt. De verdere uitslag luidt: 2. Johnson (V.S.) 5.386; 3. Koeznetsov (Rusl.) 4.812; 4. Kamer beek (Ned.) 4.777; 5. Suutori (Finl.) 4.704); 6. Sar (It.) 4.634; 7. Diachkov (Rusl.) 4.589); 8. Gregorenz (Did.) 4.520; 9. Kutenko (Rusl.) 4.507; 10. Timme (Ned.) 4.469. De Rotterdamse atleet Kees Koch heeft vanmorgen weinig moeite gehad zich voor de finale van het Olympische nummer dis cuswerpen te kwalificeren. Al in zyn eer ste worp overtrof hij met 53.48 meter ruim de kwalificatie-eis van 52.00 meter. De Nederlander trof het met de weersomstan digheden. Als linkshandig werper had hy van de straffe wind die van rechts de ring inkwam, veel minder last dan de rechts- handige werpers. 14.5518.30 uur: Filmoverzicht. Atle tiek: finale polsstok hoogspringen heren; finale discuswerpen heren; series 4 x 100 meter dames; series 4 x 100 meter heren; finale 800 meter dames; halve finale 4 x 400 meter heren. Paardensport: tweede manche individueel springconcours. 19.0019.15 uur: Atletiek: finale pols stok hoogspringen; aankomst finale 50 km snelwandelen. 20.2020.30 uur: Olympisch allerlei. 22.3522.50 uur: Filmoverzicht. Het doek is maandagavond over het veelomstreden Olympisch bokstoernooi ge vallen. Veelomstreden door talloze aan vechtbare beslissingen van de jury, sa mengesteld uit bokskenners uit alle delen van de wereld, die er allen een eigen me ning op na hielden. En dat gaf aanlei ding tot vele geschillen in de waardering, waardoor onder meer onze Jan de Rooy de toegang tot de kwartfinales werd ont houden. Over één punt is iedereen het echter eens geweest: het fabelachtige succes van de Italianen, die drie gouden, drie zilve ren en een bronzen medaille in de wacht sleepten. Zy waren de grote winnaars van het Olympisch bokstoernooi met de Amerikanen, die eveneens drie titels be haalden. Minder goed kwamen de Russen er af. Zij waren in 1956 in Melbourne met drie Olympische kampioenen een niet te on derschatten grootmacht in de bokssport geworden, hetgeen ook weer in Rome tot uiting kwam in drie finale-plaatsen. Maar alleen de bantamgewicht Grigoryev kon zich van het Olympisch goud verzekeren. Een nederlaag leden ook de Engelsen, die vier jaar geleden in de vlieggewicht Terry Spinks en de lichtgewicht Mc Taggart nog volop in de running waren. Nu bereikten hun troeven zelfs de finales niet. Het peil op de slotavond viel tegen, vooral na het vaak uitstekende boksen in de halve eindstrijden. Het werd duidelijk, dat de amateurs ook de staatsamateurs hun zenuwen niet voldoende in be dwang konden houden nu er zoveel op het spel stond. Slechts enkele boksers konden een Olympische voldoende behalen. Dat gold in ruime mate voor de verlegen 18- jarige Amerikaanse halfzwaargewicht Cassius Clay, die zijn zeven jaar oudere geroutineerde Poolse tegenstander Zbi- gniew Pietrzykowski aan de rand van een k.o. bracht, maar de Europese kampioen toen grootmoedig de schande van een der- De hockeywedstrijd tussen Groot-Brit tannië. en Kenia voor de kwartfinales is door Groot-Brittannië met 2-1 gewonnen. De Brit Saunders Griffith scoorde in de zesde verlenging na totaal 128 minuten spelen het beslissende doelpunt. De offi ciële speeltijd was geëindigd met een 1-1- stand. In de 16e minuut van de verlenging van de ontmoeting Spanje-Nieuw Zeeland, ook gespeeld in de kwart-finale, scoorde de Spanjaard Advarrdo Dualde het winnende doelpunt voor zijn land (1-0), waardoor Spanje, evenals Groot-Brittannië, naar de halve finale overgaat. De derde wedstrijd voor de kwartfinales tussen Pakistan en Duitsland, is geëindigd in een 2-1 overwinning voor de Pakistaan se ploeg. De ruststand was 1-0 in het voordeel van Pakistan. Zelden is het hockey-elftal van India zo met de hakken over de sloot gekomen als maandagmorgen in de wedstrijd tegen Australië voor de kwart-finales. Pas in de 18de minuut van de verlenging (2 x 10 minuten) slaagde linksbuiten Bhola er in uit een strafcorner het winnende doelpunt te scoren. Programma In de halve finales van het hockeytoer- nooi, die woensdag worden gehouden, komt Groot-Brittannië uit tegen India en speelt Spanje tegen Pakistan. Australië, Kenia, Duitsland en Nieuw-Zeeland spe len om de vijfde tot en met de achtste plaats. De wedstrijd Nederland-Polen, die voor vandaag op het programma stond met als inzet de plaatsen 9 tot en met 12 in het Olympisch hockeytoernooi, ging niet door, daar de Poolse ploeg deze dag reeds naar huis vertrekt. gelijke zware nederlaag bespaarde. Het grote sportpaleis in het zuidelijke Olympische centrum was tot de nok toe met ruim twintigduizend toeschouwers ge vuld. Voor een niet geidng deel was deze massale opkomst te danken aan het feit, dat niet minder dan zes Italianen tot de finales waren doorgedrongen, tezamen met vier Polen, drie Russen, drie Amerika nen, een Tsjech, een Hongaar, een Zuid afrikaan en een Ghanees. Onder hen was geen enkele Olympisch kampioen van 1956. Wel verschenen er drie Europese kampioen in de ring t.w. de Pool Adamski in het vedergewicht, de Italiaan Benvenuti in het weltergewicht en de Pool Pietrzykowski in het halfzwaarge wicht. Weinig aantrekkelijk ook was de strijd tussen de lichtgewichten Lopopolo (Italië) en de Pool Pazdzior. Er gebeurde in de eerste twee ronden zo weinig, dat het publiek de boksers, zelfs de eigen favo riet, uitfloot. In de laatste ronde kwam er meer tekening in de strijd. Pazdzior liet de Italiaan komen, ving hem met zuivere linkse stopstoten op en werd verdiend winnaar. Van iets beter gehalte was de partij in het lichtweltergewicht tussen de Tsjech Nemecek en de donker gekleurde Ghanees Quartey, die het puur van zijn flitsende strakke linkse moest hebben. De rechts voorstaande Tsjech daarentegen was zo wel van links als van rechts gevaarlijk en behaalde een ruime puntenzege. De middengewichttitel ging minder overtuigend dan verwacht was naar de 21-jarige in Duitsland gelegerde sergeant van het Amerikaanse leger Ed Crook, die zijn faam van k.o.-specialist niet waar kon maken. Weliswaar veroverde hij in de eerste twee ronden een minimale punten- voorsprong, maar toen de Pool Walasek in de laatste ronde furieus aanviel en de Amerikaan danig in het nauw bracht, stond de jury voor een moeilijke taak. Zij besliste in het voordeel van Crook, maar die uitspraak lokte een minutenlang fluit concert van het publiek uit, dat Walasek de Olympische titel had toegekend. Aan de zege van de 18-jarige Ameri kaanse neger Cassius Clay bestond geen twyfel. De Pool Pietrzykowski, houder van de Europese titel, kon twee ronden standhouden, maar bezweek toen onder een moordend slotoffensief van de Ame rikaan. De Pool kreeg in de laatste ronde een vreselijk pak slaag van Clay, die met zuivere linksen en rechtsen zyn tegen stander aan de rand van een k.o. bracht. Clay kon echter het medelijden opbrengen om Pietrzykowski de smaad van een voor tijdige nederlaag te besparen en ontzag hem de laatste 30 seconden met de hou ding van de ridderlijke overwinnaar. Dat de Italianen dit op prijs stelden lie ten zij duidelijk blijken. De verlegen grijnzende Clay, die tijdens het spelen van de Olympische hymne geheel in zijn eentje op het schavotje stond hij was te vroeg geweest werd bijna even hartstochtelijk toegejuicht als Benvenuti en Musso. Een even onverwachte als sensationele overwinning behaalde de Italiaanse zwaargewicht De Piccoli een boom van een kerel in tegenstelling tot zijn naam. Al in de eerste ronde haalde hij met twee rechtsen de Zuidafrikaan Bekker voor 8 tellen neer en toen deze daarna het ge vecht hervatte, besliste De Piccoli de strijd met een moordende serie op het lichaam. Advertentie 10.15 uur, 11.00 uur, 12.45—13.00 uur, 15.20, 17.45—18.00 uur (Hilver sum II, 298 meter), 18.4019.00 uur (Hilversum I, 402 meter), 22.00—22.30 uur, 23.4523.55 uur (Hilversum II, 298 meter): Reportages, beschouwin gen en uitslagen van de Olympische Spelen. 9&P Het Olympisch programma bevat voor woensdag: Atletiek (ochtend en mid dag), Basketbal (avond), Paardensport (ochtend en middag), Schermen (ochtend en middag), Gymnastiek (ochtend en middag), Hockey (och tend en middag), Gewichtheffen (ochtend en middag), Schieten (och tend en middag), Zeilen (ochtend). Prof. Cultrera, onder-directeur van het nationale Italiaanse verzekeringsinstituut, heeft aan de eerste secretaris van de Deen se ambassade in Rome, de heer Crogg Mayer, een chèque van een miljoen lires (6000 gulden) overhandigd voor de nage laten betrekkingen van de tijdens de Olympische Spelen overleden Deense wiel renner Jensen. Zoals bekend zijn alle deelnemers collectief tegen overlijden en ongevallen verzekerd. Het tweede congres van de internatio nale zwemfederatie (FINA) in Rome heeft enkele belangrijke wijzigingen in het wa- terp'oloreglement aanvaard. Met ingang van 1 april 1961 worden de volgend? nieuwe bepalingen van kracht: De speeltijd zal 4 periodes van 5 mi nuten bedragen in plaats van 2 maal 10 minuten; De rustpauzes zullen op 2 minuten worden gesteld; Tijdens deze rustpauzes zullen maxi maal vier spelers mogen worden vervan gen. Spelers, die voor een bepaalde spel- periode eenmaal uit het water zijn ge nomen. mogen later weer ter vervanging van anderen in het veld worden gebracht. De wisselspelers zullen dus niet, zoals bij basketbal en ijshockey het geval is, tijdens het spel voor andere spelers in de plaats kunnen komen. Verscheidene voorstellen, voornamelijk afkomstig van Rusland, Hongarije en de Zuidamerikaanse landen, werden verwor pen. Daartoe behoorde het voorstel om wa- terpolowedstrijden door twee scheidsrech ters te laten leiden, het laten nemen van vrije worpen en strafworpen door de spe- 1 r. die daartoe door zijn aanvoerder wordt aangewezen en 't invoeren van periodieke straffen, waarbij de scheidsrechter de macht krijgt een speler voor een, twee of drie minuten uit het water te zenden. Bepaald werd voorts, dat de nationale bonden proeven zullen nemen teneinde te komen tot een vervanging van het uit het water zenden van een speler voor de „lich tere" overtredingen, door strafworp. Driehonderd dokters, behorende tot Olympische ploegen, hebben opge roepen tot een totale oorlog tegen het gebruik van stimulerende middelen, vallende onder „doping", door atleten. De oproep is belichaamd in een reso lutie die met algemene stemmen aan genomen in een veragdering van dokters weke gehouden werd onder de auspiciën van de Italiaanse medi sche Sportfederatie en het centrum van volksgezondheid en sport. Een vooraanstaand Italiaans ge neesheer, prof. A. Venerando, zeide dat gezien was hoe een dokter, ver bonden aan een buitenlandse ploeg, een stimulans toediende aan een van zijn atleten kort voor de start van een nummer. Maar er waren geen sanc ties mogelijk, omdat er geen regels bestaan die „doping" uitsluiten, aldus prof. Venerando. Ook de heer Cresenzo Mazza, onder-mi- nister van Openbare Gezondheid, zinspeel de op „doping": „Toen hij verklaarde dat men ten onrechte de zon de schuld gaf van sommige ziektegevallen onder de at leten. Tal van sprekers voei'den aan dat de praktijk van „doping" zeer verbreid was Regen in Rome. De deelnemers aan de i de parasols om te trachten de toch al tienkamp zochten hun heil maar onder I zo kwetsbare spieren tenminste droog te houden. in de wereld, en een van de dokters meende dat deze praktijk onder sportlie den toenam in een niet te controleren ma te. Volgens dr. Barbierei krijgen vele at leten de „dope" in een sinaasappel, die ze tijdens de wedstrijd opeten, of verbor gen in een stuk kauwgum. Een Uruguese dokter verklaarde: „Som mige atleten krijgen „dope" voor een wed strijd. Het komt voor dat de wedstrijd wordt uitgesteld tot de volgende dag en dan moeten ze slaapmiddelen nemen om rust te krijgen. De volgende dag begint het weer van voren af aan". Prof. Rudolf Thomas uit Genève gaf een gedetailleerd rapport van wat er in ver scheidene landen tot nu toe tegen deze praktijken is gebeurd. Maar dit werk was naar hij zeide voornamelijk theoretisch en fragmentarisch geweest, en praktische re sultaten waren vrijwel nihil gebleven. Hij verklaarde dat vermoeidheid voor een at leet een waardevolle waarschuwing in hield. „Doping" zou de gezondheid van een atleet ernstig kunnen schaden, omdat de vermoeidheid erdoor bemanteld werd. Vex-scheidene sprekers drongen aan op strenge in de wet vastgelegde straffen te gen het gebruik van alle stimulansen door atleten, daarbij ook inbegrepen middelen waarin hormonen zijn verwerkt. In de re solutie wordt een beroep gedaan op de landen die aan de Spelen deelnemen om „doping" te bestrijden met alle beschik bare middelen. „Doping" wordt veroor deeld als zijnde schadelijk voor de gezond heid en voor de menselijke persoonlijkheid De landen worden opgeroepen de studie van dit „ernstige probleem, zowel uit een wettelijk als uit een medisch standpunt, met kracht door te voeren". Verkeerd Een groepje Nederlandse zwemsters, zwemmers en waterpolospelers was aan gewezen om deel te nemen aan de FINA- wedstrijden in Napels, die voor zondag als een soort afsluiting van de Olympische wedstrijden op het programma stonden. Toen de bus, waarin a.e. Corrie Schim mel, Atie Voorbij, Jopie Troost en Ron nie Kroon hadden plaats genomen om naar het stadion te worden gebracht, vol was, stonden nog enkele meisjes en jon gens buiten. Een tweede wagen werd be steld en de chauffeur kreeg de opdracht zo snel mogelijk naar Termini te rijden, zoals het grote stadion van Rome heet. Het werd een lange rit Verdacht lang, vonden enkelen, maar de chauffeur zal het wel weten. De chauffeur wist het niet en toen de wagen stopte bleek het groepje op het vliegveld te zijn beland. „Termini", zei de man aan het stuur. Onmiddellijk werd ploegleider Bolman gebeld, maar het was te laat voor de trein naar Napels. „Dan gaan we van avond met z'n allen naar de opera", was de troostrijke beslissing van de chef d'équipe.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13