fABALLERO WERELDNIEUWS De Gaulle oppert referendum over toekomstig Europa Adenauers plaatsvervanger Erhard naar West-Berlijn FANFANI GERESERVEERD OVER DE PLANNEN VAN DE GAULLE President Soekamo naar de UNO-Assemblee Mijnongeluk in Transvaal 13 doden, 12 vermisten Japan zwichtte voor Indonesië Blaasjesziekte zonder Planta in Duitsland... DINSDAG 6 SEPTEMBER 1960 3 Laatdunkende opmerkingen over de Europese organencritiek op de NAVO en de UNO Duitse woningnood in 1963 opgeheven? Debré en Couve de Murville in oktober naar Bonn Nieuw-Guinea zou aan de orde worden gesteld Nederlands aandringen was onweerstaanbaar Oost-Duitsland dreigt met nieuwe maatregelen en belemmert reeds het scheepvaartverkeer 0p de ^^raatótcel West-Duitsland herstelt de alarmsirenes in ere (Van onze correspondent) PARIJS Een voorstel inzake een re ferendum in de zes E.E.G.-landen over het toekomstig statuut van Europa is het enige nieuwe element geweest dat de perscon ferentie van generaal Charles De Gaulle, de derde sinds hij zijn entree maakte in het EJysee, gisteren heeft opgeleverd. In zake Algerije leek De Gaulle eerder stap pen achterwaarts dan vooruit te doen. Ten aanzien van de huidige spanningen en con flicten in Afrika ontwikkelde het Franse staatshoofd opnieuw en uitvoerig zijn be kende visie op het proces der ont-koloni- sering. Zijn conclusie luidt dat het hoog tijd is geworden de westelijke stellingen te coördineren en Frankrijk een plaats toe te kennen naast de Verenigde Staten en Brittannië in de topleiding van een her ziene Noordatlantische Verdragsorganisa tie. Die herziening, zo merkte hij op, is trouwens oorspronkelijk bij de onderteke ning van het verdrag na een eerste periode van tien jaren ook voorzien. Die tien ja ren zijn echter verstreken en er is nog altijd niets gebeurd. Volgens bekend recept eveneens begon de generaal met een uiteenzetting over de internationale situatie waarbij noch het woord Algerije, noch de naam Europa werd uitgesproken. Daarna brak het vragenuurtje aan waar bij het geen verrassing was dat als eerste onderwerp „Algerije" aan de orde werd gesteld. De Gaulle onderstreepte eerst nog eens de eigen persoonlijkheid van Algerije. De Algerijnen zouden daarom zelf hun lot mogen bepalen. Bij de promotie en de emancipatie van het Algerijnse volk zijn al flinke vorderingen gemaakt en na de verkiezingen van burgemeesters en leden van velerlei openbare organen, na de be noeming van officieren en ambtenaren zal op 15 september een nieuwe stap in de zelfde richting worden gezet door de in stallatie van comité's van gekozenen die verdere maatregelen zullen bestuderen en voorbereiden. Misschien hoopt, zo opperde de generaal daarna, het F.L.N. op de druk en de in terventie van de „zogeheten UNO"? Dan vergist men zich opnieuw. Frankrijk zal zich niet van zijn plaats laten verdringen en aan de uitspraak van landen die vaak zelf geen orde weten te houden en nau welijks meerderjarig zijn zou Frankrijk generlei waarde hechten. Als antwoord op een vraag over zijn Europese plannen lanceerde de generaal daarna zijn voorstel in de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap een referendum te organiseren. De vragen die daarbij gesteld zouden moeten worden en de datum waarop het referendum zou moeten worden gehouden werden echter niet onthuld. Daarentegen liet de generaal wel zeer duidelijk uitkomen dat in zijn ogen de Europese organen als Economi sche Gemeenschap, Euratoom en de Ge meenschap voor Kolen en Staal fundamen teel herzien moesten worden. De staten zijn, zo zei hij, de enige pilaren die Euro pa kunnen ondersteunen. Het is volgens De Gaulle bij de recente kolencrisis trou wens al zonneklaar gebleken dat de supra nationale organen over geen enkele poli tieke autoriteit beschikken. Advertentie De Westduitse regering hoopt tegen 1963 de woningnood in hoofdzaak le hebben opgeheven, zo heeft de minister voor de woningbouw, Paul Lücke, zaterdag tegen over christen-democratische arbeiders te Offenbach verklaard. Hij zei dat de overheid in de afgelopen tien 'jaar ruim 30 miljard mark (ongeveer 27 miljard gulden) voor de woningbouw heeft besteed. De bondsregering had hier van twee-derden voor haar rekening ge nomen. Dit jaar zouden weer 550.000 wo ningen gereed komen en in 1961 een half miljoen. Geleidelijk zou men dan de buis- vestingsbepalingen kunnen afschaffen. Aan het einde van zijn betoog maakte de generaal voor het eerst in het publiek een toespeiing op de bezorgdheid die nog altijd wordt uitgesproken over de gebeur tenissen die zich in Frankrijk zouden kun nen voordoen wanneer hij, De Gaulle, er eens niet meer zou zijn. Zal er dan een janboel heersen? En moet daarom nu die janboel en de generaal zinspeelde klaarblijkelijk op de aanwijzing van een eventuele opvolger maar vast ontketend worden? Ik zou daarover graag nog eerst even willen nadenken. Dit derde optreden van de Franse pre sident voor de pers liet door de verkla ringen die hij aflegde en sterker nog door die welke hij achterwege liet bovenal een indruk van diepe teleurstelling en zelfs van verslagenheid na. De hoop op vrede in Al gerije, die na de besprekingen van Melun in de voorzomer door regeringskringen in Parijs nog algemeen in leven werd gehou den, leek in de ogen van De Gaulle wel geheel verdwenen te zijn en het had er veel van dat generaal het standpunt van de legerleiders, die altijd op een militaire beslissing hebben aangestuurd nu offici eel voor zijn rekening wilde nemen. De verschillende sneers op de UNO, wier ver oordeling hij klaarblijkelijk reeds bij voor baat wenste af te wijzen, deden hooghar tig en in elk geval niet zeer opbouwend aan. En de Europese federalisten werden tenslotte de laan uitgestuurd als vage dro mers. die zich maar weer gauw tot het enige gezonde en reële denkbeeld van het nationalisme zouden moeten bekeren. Advertentie (Van onze correspondent) PARIJS Het afgelopen weekeinde was de beurt aan de Italiaanse premier Fan- fani en zijn minister van Buitenlandse Za ken Segni om door het Franse staatshoofd, generaal Charles De Gaulle, te worden in gelicht inzake zijn Europese plannen. Na het onderhoud, dat ruim een maand na de eerste ontmoeting met bondskanselier Adenauer, en vijf dagen na het bezoek van de Nederlandse bewindslieden professor De Quay en minister Luns plaatshad, be tuigde de Italiaanse regeringsleider zijn tevredenheid over de ontmoeting met de Franse president. De belangen van Frankrijk, Italië en van Europa hadden gedurende het gesprek voortdurend op de voorgrond gestaan en die belangen zouden, zo verzekerde Fan- fani voor zijn terugreis naar Rome, ook in de toekomst in nauw overleg met de andere bondgenoten uit de Noordatlanti sche Verdragsorg'anisatie verdedigd wor den. om aldus nieuwe vorderingen voor de Westerse samenwerking te kunnen ma ken. Het feit dat de Italiaanse premier nogal nadrukkelijk de N.A.V.O. in zijn sa menvatting noemde zou erop kunnen wij zen dat ook Fanfani er niet zo bijzonder veel voor voelt om de organisatie van Europa onder Franse leiding tot de club van zes te beperken. Heel veel nieuws hebben dus ook de Italiaanse ministers over de Franse projecten dus niet onthuld. Naar Parijs BRUSSEL (Reuter) Premier Eys- kens en de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken zullen op 13 september in Parijs besprekingen voeren met gene raal De Gaulle, aldus heeft een officiële DJAKARTA (AFP-Reuter) De Indo nesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, heeft bekendgemaakt dat pre sident Soekamo de komende bijeenkomst van de UNO-Assemblee in New York, die op 20 september begint, zal bijwonen en van plan is het woord te voeren. De minister zei dat een van de kwesties die de aandacht van de UNO behoeven, het kolonialisme in Afrika en andere delen van de wereld waaronder westelijk Nieuw- Guinea is Van de zijde van het kabinet van de president werd tegengesproken dat Soe kamo naar de UNO gaat op uitnodiging van de Russische premier Kroesjtsjev. (UPI) Het staat vrijwel vast dat Soe kamo de kwestie Nieuw-Guinea opnieuw in de UNO ter sprake zal brengen. De laatste keer dat deze kwestie in de UNO wei-d besproken, was in 1957. Indo nesië kon destijds niet voldoende steun krijgen voor zijn aanspraken op Nederlands Nieuw-Guinea Daarop werd in Indonesië een heftige anti-Nederlandse campagne gevoerd, waarbij alle Nederlandse bedrij ven werden genationaliseerd en meer dan veertigduizend Nederlanders uit Indonesië verdreven. JOHANNESBURG (AFP/UPI) Het aantal doden als gevolg van het ongeluk in een mijn te Boksburg in Transvaal is gestegen tot dertien. Inmiddels zijn de reddingsploegen er nog in geslaagd twee gewonde mijnwerkers naar boven te brengen. Het totale aantal gewonden bedraagt thans achtentwintig. Er zijn nu nog twaalf mijnwerkers inge sloten. De pogingen om hen te redden wor den voortgezet, al koestert men weinig hoop hen in leven te vinden. woordvoerder in Brussel meegedeeld. On derwerpen van gesprek zijn de toestand in de wereld en de voorstellen van gene raal De Gaulle betreffende nauwer poli tieke samenwerking in Europa. PARIJS (Reuter) Van officiële zijde is bekend gemaakt dat de Franse premier Debré en zijn minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville begin oktober op uitnodiging van de Westduitse regering, een bezoek aan Bonn zullen brengen. Dit bezoek zal, volgens diplomatieke zegslie den een voorzetting zijn van het Europese gesprek over de voorstellen van De Gaulle voor de politieke eenwording van Europa. BONN (Reuter/UPI) Een Westduitse woordvoerder verklaarde dat het heel wel mogelijk is, dat Adenauer eind oktober nog een bezoek aan de Franse president zal brengen. In het bijzonder zal er van gedachten worden gewisseld over maatre gelen om te komen tot een toenadering tussen dë landen van de Europese Econo mische Gemeenschap en die van de Euro pese vrijhandels associatie (E.V.A.), waar over de president en de bondskanselier de laatste tijd brieven hebben gewisseld. De „Frankfurter Allgemeine Zeitung" meent te weten, dat Adenauer heeft geschreven, in hoeverre hij de zienswijze van De Gaulle inzake de coördinatie van de Euro pese politiek en een hervorming van het Atlantisch bondgenootschap deelt. Van of ficiële zijde acht men, volgens het blad, de meningsverschillen niet onoverkomelijk. De komst van Debré en Couve de Mur ville zou kunnen bijdragen tot een verdui delijking van de twee standpunten. TOKIO (Reuter, AFP) De Japanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Zentaro Kosaka, heeft maandag op een persconfe rentie verklaard het diep te betreuren dat Japan moest verzoeken om uitstel van het Nederlandse vlootbezoek. Kosaka zei dat zijn regering zou overwegen op laier tijd stip een nieuwe uitnodiging tot de Ne derlanders te richten. Kosaka zei dat Ja pan reeds in mei een gereserveerde hou ding had aangenomen toen men van Neder landse zijde voor 't eerst informeel de me ning van Japan vroeg. Ondanks de gere- seerveerde houding van Japan vroeg Ne derland op 3juni formeel toestemming voor het bezoek. Japan meende niet te kunnen weigeren en stemde in met het be zoek. De Indonesische regering had eerst de Japanse toelichiigen aanvaard maar later „was zij niet in staat de gevoelens van het Indonesische volk te beheersen". In donesië had toen meegedeeld, dat hetin dien het bezoek zou doorgaan door de openbare mening gedwongen zou worden de economische betrekkingen met Japan te verbreken of zijn ambassadeur terug te roepen. Daarom vroeg Japan Neder land herhaaldelijk het verzoek inzake het vlootbezoek in te trekken. Kosaka zei dat Japan geen partij geko zen had in het geschil tussen Indonesië en Nederland over Westelijk Nieuw-Guinea In antwoord op een vraag zei hij dat Ja pan zeer gaarne de Karei Doorman zou ont vangen als het schip ergens anders van daan zou komen. (Van onze correspondent) BONN In de Westduitse hoofdstad en te West-Berlijn gelooft men in de moge lijkheid van nieuwe Oostduitse maatrege len tegen Westduitse reizigers, die naar West-Berlijn willen gaan. Het officiële Oostduitse persbureau A.D.N. liet een nieuw dreigement horen naar aanleiding van het aangekondigde bezoek van de Westduitse vice-bondskanselier en minis ter van Economische Zaken, professor Er- hard, aan de Westberlijnse economische tentoonstelling die het komende weekeinde begint. De Oostduitsers dreigden met een zelfde maatregel als van 30 aug. - 4 sep tember door hen genomen is. Gisteren lieten de Oostduitse grenspos ten alle Westduitsers, die via Oost-Duits land naar West-Berlijn wilden of die de Berlijnse sectorgrens wilden passeren, rustig door. Alleen duurden de communis tische plagerijen voort bij het scheep vaartverkeer tussen de Bondsrepubliek en West-Berlijn. De Oostduitse Volkspolizei stuurde vele Westduitse schepen terug omdat deze zich niet precies zouden heb ben gehouden aan de Oostduitse voor schriften. Deze eisen dat Westduitse sche pen via de rivier de Havel naar West- Berlijn varen. Daar d~ Havel door gebrek aan water onbevaarbaar is voor volbela- den schepen moeten dergelijke vaartuigen via het Plauer scheepvaartkanaal West- Berlijn zien te bereiken. En dat verbieden de Oostduitsers nu plotseling. Indien het dreigement van A.D.N over een nieuwe Oostduitse actie tegen West duitsers gedurende het weekeinde wordt waar gemaakt: („Erhard heeft niets in Berlijn te zoeken") zal het er in ernst op beginnen te lijken dat de wereld langzaam maar zeker wordt voorbereid op het over nemen door de Oostduitsers van de Rus sische controle-rechten op het verkeer tus sen West-Duitsland en West-Berlijn. Een apart vredesverdrag tussen Moskou en Oost-Berlijn, met uitsluiting van de bonds republiek, zal een dergelijke overdracht gemakkelijk kunnen inhouden. Te Bonn en West-Berlijn kan men stem men beluisteren die zeiden dat van West duitse zijde de Leipziger herfstjaarbeurs dient te worden vermeden. De Westber lijnse burgemeester Brandt en de C.D.U.- fractievoorzitter Krone hebben het reeds betreurd dat Westduitsers naar de Leip ziger Messe gaan. Dergelijke reizigers, al dus Brandt, hebben blijkbaar geen gevoel voor de nationaal politieke samenhang, maar laten zich door Oost-Berlijn tegen hun medeburgers in het Westen uitspelen, aan wie de toegang tot Berlijn vijf dagen lang werd geweigerd. De voorzitter en fractie-leider van de liberale F.D.P. Mende, verklaarde te Bonn, dat wanneer de Oostduitse regering op nieuw een actie als het afgelopen week einde onderneemt, Bonn economische sancties tegen Oost-Berlijn moet nemen. Daarbij zullen zijns inziens de Westelijke partners van de Bondsrepubliek een lijn met Bonn moeten trekken. Van Oostduitse kant behandelt men Westduitsers, die naar de Leipzigermesse gaan met bijzondere voorkomendheid. Men toont echter weinig angst voor moge lijke Westduitse sancties tegen het West- Oostduitse handelsakkoord, waarbij West duitse fabrieken jaarlijks voor een waarde van ongeveer 1,2 miljard mark aan staal, machines en dergelijke naar Oost-Duitslan kunnen exporteren. „Weigert West-Duits land die goederen te leveren", aldus de Oostduitsers, „dan krijgen we wel aanbie dingen van de andere kapitalistische lan den, dat is het vorige jaar met walsmate- riaal ook gebeurd". De Westduitse staal industrie mag per jaar thans voor 315 mil joen mark staal aan Oost-Duitsland leve ren. Men verwacht dan ook te Bonn noch een vermindering van het normale Westduitse handelsbezoek aan de Leipzigermesse, noch enigerlei sanctie tegen de West-Oost- duitse handelsovereenkomst, ondanks de maatregelen van vorige week, en ondanks de scherpe aanvallen van de Oostduitse minister van handel Rau, bij de opening van de Leipzigermesse. Hij voorspelde daar een spoedige economische depressie in het Westen (Van onze correspondent in Bonn) Ook in Lingen en in Hannover in de Westduitse deelstaat Neder-Saksen zijn de laatste dagen enige gevallen van de zoge naamde blaasjes-ziekte voorgekomen waar van men aanneemt, dat zij niet veroor zaakt zijn door de Planta-margarine of andere Nederlandse produkten. Daartegen over staat een voorstel van de afdeling epidemieën van het ministerie van Gezond heid van Neder-Saksen, om het grensver keer tussen Neder-Saksen en de Neder landse provincies Groningen, Drente en Ovérijsel, waar het de grensbewoners be treft, te beperken teneinde te voorkomen dat de Planta-ziekte zich verder over Duitsland uitbreidt De laatste dagen zijn gevallen van blaasjes-ziekte ook te Osnabrück en Bent- heim voorgekomen waarvan men even eens aanneemt, dat zij niets met de Plan ta-margarine te maken hebben. Evenmin is deze margarine uit ons land schuldig aan de tyfusachtige ziekte waaraan onge veer 50 mensen te Gildehaus lijden nadat zij consumptie-ijs hadden gegeten. Er heerst in de Bondsrepubliek gelijk uit het bovenstaande blijkt een ietwat verwarde situatie ten aanzien van de be oordeling van de oorzaak der blaasjesziek te. Men vraagt zich af of de hierboven ge noemde gevallen zelf slechts incidenteel zijn dan wel de voorboden vormen van een epidemie zoals die in 1958 in de Bondsrepu bliek heeft geheerst. Niet alles ineens Ik wil graag mijn hooglufte tevreden heid betuigen met het onlangs gemelde feit dat de Nederlandse Spoorwegen het doen spelen van draagbare radiootjes door radio-idiootjes verbieden in de trein. Ik hoop dat nu ook spoedig een regerings verklaring zal verschijnen, die dezelfde idioten, die op de openbare v)eg en op caféterassen dezelfde muziek doen horen, vogelvrij verk'aart, opdat iedere burger het recht verkrijge deze lieden a. bout por tent. neer te schieten. Er is niets aan ver loren, want mensen met zulk een menta liteit kunnen onmogelijk op een of andere wijze nuttig zijn voor medemens en samen leving. Nu de Spoorwegen tóch bezig zijn, zou ik er bij hen op willen aandringen, ook nog de volgende dingen te verbieden: 1) langer dan één uur klepperen met asbakjes door kinderen (op straffe van verbeurdverklaring van het kind in kwestie, gespaard gaande met levenslange gevangenisstraf van de ouders, die geklepper toelaten); 2) kammen van haren; 3) knippen of snijden van nagels; 4) aanspreken van medepassagiers; 5) spelen van raampje-open, raampje toe; uittrekken van schoenen; 7) zingen; 8) fluiten; 9) snurken; 10) op de vloer gooien van afval. Wanneer de hooggeachte hoofddirectie dan tevens nog de banvloek wil uitspre ken gepaard gaande met radbraken, over de beheerders van de restauratiewagens, plus de eis dat deze levenslang hun eigen „koffie", hun eigen „kaas" en hun eigen „sauzijzenbroodjes" zullen moeten veror beren, zou ik geneigd zijn tot huldebetoon aan de Nederlandse Spoorwegen, mits dan tevens een eind wordt gemaakt aan het schokken en wiebelen der wagons. Ik heb nog wel enkele wensjes méér, maar een mens dient bescheiden te zijn in zijn verlangen en men kan niet alles inééns vragen. Floris Flaneur (Van onze correspondent) BONN De Westduitse regering heeft aan de regeringen der deelstaten voor schriften gezonden voor de nieuwe alge mene alarmdienst. Volgens deze voor schriften dienen de gemeenten zich weer luchtbeschermingssirenes aan te schaffen, die ook in tijd van vrede gebruikt kun nen worden. Een tweemaal onderbroken huil toon van één minuut betekent, in geval van oorlog of bij alarmoefeningen, dat er gevaar be staat voor radioactieve, biologische of che mische stoffen. Een huiltoon van een mi nuut waarschuwt de Westduitse bevolking voor een luchtaanval. Een gewone sirene- toon van een minuut lang betekent het einde van het gevaar. In tijd van vrede betekent een drievoudige toon brand, een andere toon catastrofe-alarm en een derde toon een pauzesignaal. President. Leopold Senghor is gekozen tot Balling. De bisschop van Oporto, mgr. president van Senegal, dat enkele we ken geleden de Mali-federatie met Soe dan heeft ontbonden en zich onafhanke lijk verklaard. De 53-jarige Senghor is een der meest vooraanstaande politici van Frans Afrika. Hij heeft talrijke politieke geschriften, essays en dicht bundels geschreven. Van 1945 tot juli 1959 vertegenwoordigde hij Senegal in de Franse Nationale Vergadering. Verbazing. In kringen van de Romeinse Curie heeft men met verbazing kennis genomen van 'n bericht van een Ameri kaans blad volgens hetwelk de kardi naal-staatssecretaris Tardini zou zijn verzocht koning Boudewijn van België voor te bereiden op het kloosterleven daar de Koning bij de Trappisten zou willen intreden. Men schijnt dit be richt in genoemde kringen als gefanta seerd te beschouwen. Veilig. De strookjes menselijke huid, welke met het jongste Russische ruim tevaartuig een reis door het heelal heb ben gemaakt, zullen wellicht weer op de lichamen van de donors worden aan gebracht, zo meldt de Pravda. De huid monsters, welke werden afgestaan door wetenschapsmensen, hebben geen nade lige gevolgen ondervonden van de reis door de ruimte. Men zal trachten de cellen in leven te houden, om de huid nog voor studiedoeleinden te kunnen gebruiken. Volgens de Pravda heeft be studering van de proefdieren en de proefmonsters die zich in de satelliet bevonden, uitgewezen, dat ruimtesche pen absoluut betrouwbaar zijn. Niets nieuws. Dertien juryleden, een met een bloedende duim, hebben in Mün- chen moeten vaststellen dat de vol maakte blikopener nog steeds moet worden uitgevonden. De juryleden be proefden, op uitnodiging van een dames weekblad 231 inzendingen. De drie ope ners die het beste voldeden werden be loond met in totaal 2400 gulden, maar eenzelfde som ging naar een technische school „om de ideale opener uit te vin den". De inzendingen boden volgens de jury niets nieuws. Welkom. Meer dan 200.000 Poolse commu nisten hebben maandag de Tsjechoslo- waakse president Antonin Novotnv be groet toen hij aan het hoofd van een delegatie bestaande uit leden van zijn regering en partijleiders, in de Poolse hoofdstad aankwam. Westerse waarne mers toonden zich verbaasd over het grootse welkom. Naar verluidt hoopt de Poolse regering op een belangrijke Tsjechische lening, opdat het vijfjaren plan, dat begin volgend jaar in werking zal treden, kan worden uitgevoerd. Advertentie CONSTANTE KWALITEIT Antonio Ferreira Gomes, heeft een aan bod van premier Salazar naar Portu gal terug te keren, op voorwaarde zich niet meer in het politieke leven te mengen, van de hand gewezen, aldus is van doorgaans goedingelichte zijde in Lissabon vernomen. Omdat hij zich bij de presidentsverkiezingen van 1958 te gen het regime van Salazar had uitge sproken moest de bisschop een jaar la ter zijn dioeëes verlaten. Hij vestigde zich in Spanje. Vredestichter. De Japanse minister van Buitenlandse Zaken Zentaro Kosaka is vandaag in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel aangekomen voor het eerste good will bezoek na een halve eeuw vijan digheid tussen beide landen. Kosaka is de eerste hooggeplaatste Japanner die een officieel bezoek brengt aan Zuid- Korea sinds Japan na het einde van de tweede wereldoorlog de soevereiniteit over Korea verloor. Hebzucht. Volgens een hoge politiefuctio- naris te Kaapstal hebben vooraan staande zakenlieden in de Kaapprovin cie dreigbrieven ontvangen waarin gi'o- te sommen gelds worden geëist. De brieven zijn afkomstig van „een inter nationale vereniging ter bescherming van de armen tegen de hebzucht vanx de rijken". Zuidpool. Te McMurdo Sound, de basis van de Amerikaanse wetenschappelijke expeditie op de Zuidpool, zal voor 1962 een kernreactor met een vermogen van 1500 kilowatt geïnstalleerd worden. De reactor zal voornamelijk dienen voor de levering van stroom. Verboden. De Zwitserse regering heeft een drukken van het orgaan van het Alge rijnse Nationale Bevrijdingsfront F.L.N Moudjahid, in Zwitserland verboden, evenals de uitvoer en de doorvoer door Zwitserland van alle andere soortgelij ke bladen. Kortgeleden heeft de Franse politie de voorzitter van de gemeente raad van Yverdon, Jean Meyrat, gear resteerd, die in zijn auto kranten van autoriteiten hebben vastgesteld, dat de ze bladen in Genève gedrukt zijn. Statiegeld. Bij het Jordaanse plaatsje El Jib even ten noorden van Jeruzalem, is een gedeelte van Gibeon opgegraven, een stad die in de bijbel wordt geroemd wegens haar watervoorziening en wijn. Men heeft tot nu toe vijftig wijnkelders blootgelegd en kruiken gevonden voor exportwijn met inscripties en etiketten, waarop melding wordt gemaakt van statiegeld. Ongewenst. Het Westduitse ministerie van Volkshuisvesting heeft in een brief aan de deelstaten de wens tot uitdruk king gebracht dat buitenlandse arbei ders in vaste woningen worden onder gebracht en niet in barakken en derge lijke daar dit uit sociaal-politiek, maat schappelijk en stedebouwkundig oog punt onwenselijk is. Van de buitenland se arbeiders in West-Duitsland werkt 35 percent in de bouwvakken.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3