Een nacht op Santa Cruz VARA gaat zich aan de vijfdaagse werkweek aanpassen TERLENKA PANTALONS 14. CETAFLE PANDA EN DE JACHT OP DE MILJOENENHOED DE REIS VAN KOEN EN LINNIE Utrechtse advocaat stelt zaak van geluidshinder principieel De negen Muzen Woensdagavondpraatjes door dr. W. Drees IKOR-voorzitter laakt NCRV en VPRO De negen muzen 1 eikewpe^aag jongensmarkt Hij wil een wettelijke regeling door meting tttiï bp bprlFbpn lijb 9 Herhaling De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Volkstelling op de Antillen DE JAZZBAND REPETEERT Kerkelijk Nieuws DINSDAG 6 SEPTEMBER 1960 28. Panda en Palmer waren erg teleur gesteld, toen zij na enig grabbelen merk ten, dat de miljoenenhoed niet op de wa gon te vinden was. Palmer richtte zich op en keek Joris boos aan. „U hebt mij misleid!" snauwde hij, „mijn hoed is hier niet!" „Dat is een toppunt!" riep Joris, eerst duwt ge me op grove wijze opzij om uw hoed te zoeken en daarna verwijt ge me, dat ge hem niet vindt. Wat gaat mij Uw hoofddeksel aan?" „Doe nu maar niet net alsof, Joris", merkte Panda op. „We weten heel goed, dat jij ook achter de hoed van meneer Palmer aan zit". Hij brak af, toen hij aan de mouw werd getrokken en omkijkend ontwaarde hij Bo ko, de zwerver, die het nog steeds niet had opgegeven, om een aalmoes van hem los te krijgen. „Ik vraag maar een klei nigheid, edele heer", zei Boko, „één stui vertje". De miljonair slikte even en keer de zich toen met een paars hoofd naar de riolhardende zwerver. Maar de boze woorden, waarmee hij hem wilde heenstu- ren bleven hem in de mond steken, toen zijn blik op de hoed viel, die onder zijn neus werd gehouden. „D-d-dat is MIJN hoed!" bracht hij er eindelijk uit. „Hoe kom je er aan? Geef hier!!" „Warempel!" hijgde Panda, „de hoed, die we aldoor hebben gezocht! Geef hier!" „Neen! Geef hem mij!" riep nu ook Joris, naar voren dringend. „Ik bied u mijn eigen trouwe hoed in ruil!" Verschrikt deinsde Boko achteruit. „Nee!" riep hij, „het is MIJN doppie! Mijn geluksdoppie! Ik heb hem eerlijk gevonden!" Over de eerste van twintig documen taires „Nederland in de oorlog", welke de NTS maandagavond herhaalde, hebben wi.i 7 mei van dit jaar al ons oordeel ge geven, dat ook hier „het zinnebeeldig en emotioneel spreken over de vijf jaren nazi- onderdrukking heeft plaatsgemaakt voor een stuk goede, bezonken feitelijke voorlichting". Zowel in samenstelling als in presentatie toont dr. L. de Jong, dat de televisie voor hem vertrouwd domein is geworden en geen kan beter dan hij dit middel hanteren. Op vrijdag 16 september volgt het 2de deel, dat wij met belangstel ling tegemoet zien. Een van de twee aan gekondigde films, die na deze documen taire zouden volgen maakte plaats voor een journaalfilm uit Parijs van de be langrijke persconferentie van De Gaulle. Mr G. B. J. Hiltermann gaf daarbij een commentaar. De Franse televisie heeft een film samengesteld, waardoor men in korte tijd een reis om de wereld kon ma ken. Dat was mogelijk door gebruik te maken van werk van de fotograaf Henri Cartier Bresson, die vele landen bezocht heeft en uit wiens foto's het mogelijk was een goede indruk te krijgen van het leven op vele plaatsen van de aardbol. Ook deze dag verbleven de kijkers lange tijd in Rome en tot besluit zelfs langer dan verwacht was omdat de voetbalwedstrijd Italië-Joegoslavië verlengd moest worden en het licht op het terrein in Napels enke le keren uitviel. Beeldschermer hilversum 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Tips voor de voeclings- markt. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. (Om 9.35—9.40 Waterst). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: Een jaar bij de Yogi's, door mevr. mr. L. Eversdijk- Smulders, tweede lezing. 11.30 Gram. 12.00 Orgel spel en zang 12.33 Voor het platteland, lezing. 1238 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings kalender. 13.20 Lichte muz. 13.45 De wereld wil bedrogen zijn, lezing. 14.00 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Gram. 17.50 Regeringsuitz.: Emigra tierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muz. 18.40 Olympische Spelen. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Hammondtrio. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Metropole-orkest. 20.35 Het scheidsgeracht. hoorsp. 21.35 Lichte muziek. 22.00 Gram. 22.22 Sport. 22.30 Nieuws. 22.40 Viool en piano. 23.00 Gesproken portret. 23.15 Voordr. en muziek, 23.45 Gram. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 7.30 Woord voor dc- dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nieuws. 8.15 Ra diokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 12.00 Gram. 12.10 Pia nospel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.45 Olymp. Spelen. 13.00 Nieuws. 13.15 Met FIT op pad, lezing. 13.20 Lichte muz. 13.45 Ka mt rmuz. (De programma's van 15.20—17.20 kun nen onderbroken worden voor reportages van de Olympische Spelen). 15.20 Gram. 15.30 Fagot en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Olymp. Spelen. 18.00 Leger des Heilsmuz. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.U.: De grote vraagstukken op het gebied van de waterstaat in Nederland, door ir. M. de Bruyn. Eerste lezing. iy.00 Nieuws en weerber. 19.10 Meisjeskoor. 19.30 Rfediokrant 19.50 Gram. 20.00 Int.erkerkel. Evan- gelisatiedienst in Friesland. 21.00 Gram. 21.15 Promenade-orkest en solist. 22.00 Olymp. Spelen. 22.30 Nieuws en S.O.S.-ber. 22.40 Gram. 22.45 Olympische Spelen. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Gram. 15.00 Idem. 15.30 Symf.conc. 16.00 Koersen. 16.06 Gram. (Tussen 16.10 en 16.30 Olymp. Spelen). 16.30 Gram. 17.00 Nieuws. (Tussen 17.10 en 18.00 Olymp. Spelen). 17.10 Gram. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse liederen en koorwer ken 20.00 Kamermuz. 20.30 Cantaten. 21.30 Ork.- conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Kroniek v. d litteraire tijdschriften. 22.30 Turkse muziek. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG NTS: 14.55—18.30 Eurovisie: Olympische Spe len. 19.30 Intern, agrarisch nieuws. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Olympisch allerlei. KRO: Filmprogr. NTS: 22.00—22.55 Eurovisie: Olymp. Spelen. VOOR WOENSDAG NTS: 14.00 Intern, jeugdjourn. KRO: 14.10 Voor de kinderen. NTS: 14.5518.30 Eurovisie: Olymp. Spelen. 19.00—19.15 Idem. 20.00 Journaal en weer overzicht. 20.20 Film Olymp Spelen. VARA: 20.30 Act. 20.45 Bezoek aan Dora Paulsen. 21.15 Forum. NTS: 22.35 Eurovisie: Olympische Spelen. Orkest van Leningrad. Het symfonie orkest van Leningrad, dat 126 man telt, is voor zijn eerste bezoek aan Engeland in Londen aangekomen. Het zal in de Britse hoofdstad en op het festival van Edinburgh spelen. Hal Holbrook. De 35-jarige Ameri kaanse acteur Hal Holbrook zal maandag avond 19 september onder auspiciën van het Nederland-Amerika Instituut, in het Minerva Paviljoen te Amsterdam optreden met zijn voordracht „Mark Twain Tonight". De VARA die verleden jaar een drasti sche wijziging heeft gebracht in het sche ma van haar radio-programma's zal hier in 't komende seizoen weinig veranderen. Omroep-secretaris J. B. Broeksz die de winterplannen voor radio en televisie gis termiddag bekendmaakte, zei echter dat zijn omroep grote aandacht zal schenken aan de verandering die de vijfdaagse werkweek ongetwijfeld in de luisterge- woonten zal aanbrengen. Van 22 tot en met 28 januari zal een „Week der gekleurde Volken" worden ge houden, waarin het rassenvraagstuk on der de aandacht wordt gebracht. Nieuwe programma-onderdelen zijn onder andere een veertiendaagse uilzending op woens dagavond waarin dr. Drees uit zijn leven vertelt, een nieuw cabaret „Estafette" voor de maandagavonden en een cabaret programma op de zaterdagavond. Voor dit laatste programma heeft men de ver zorging opgedragen aan tekstschrijver Guus Vleugel, die wekelijks wisselt met een programmaatje van Ton van Duin hoven. De vaste uitzendingen „Weer of geen Weer" en „Week uit Week in" blij ven gehandhaafd. Naast de hoorspelen ko men als nieuw programma-onderdeel Toneel Matinees (zaterdagmiddags om de week) waarvoor de rechten van tal van in Nederlandse schouwburgen reeds opge voerde toneelstukken zijn verkregen. Televisie Op de zondagavonden die de VARA-te- levisie krijgt te verzorgen gaan de kijkers deze winter op bezoek bij een aantal voor aanstaande Nederlanders in de geest zo als dat reeds is gebeurd bij prof. mr. dr. WILLEMSTAD (ANP) Nadat Aruba reeds zelfstandig een volkstelling heeft ge organiseerd, heeft de regering van de Ne derlandse Antillen thans besloten ook op Curagao, Bonaire en de drie Bovenwindse Eilanden dergelijke tellingen te doen hou den en wel in de eerste week van januari 1961. Er zal 150.000 Antilliaanse guldens vooruit getrokken worden. G. van den Bergh. Bruce Low zal voorts een vaste gast worden op de zondagavond. „Artiestencafé" en de quiz „Je neemt er wat van mee" zijn geschrapt. Theo Eerd- mans komt zaterdagavonds in de huiska mer met de nieuwe T.V.-Toto in welk programma muzikale en variéténummers worden opgenomen. Hieraan vooraf gaat de rubriek „Espresso" die deze zomer reeds is gestart. Dr. Van Egeraat zal des woensdags zijn toeristische babbeltjes houden waarbij hij zich tot Nederland zal beperken. Het forum onder leiding van mr. G. J. P. Cammelbeeck blijft gehand haafd en ook zal men dit seizoen weer viermaal kunnen kijken naar het succes programma „Anders dan Anderen". Ten aanzien van een tweede televisienet verwacht de heer Broeksz dat dit in 1963 stellig te financieren zal zijn. De VARA zal zich echter met klem blijven verzetten tegen commerciële televisie. Er zal haast moeten worden gemaakt met de bouw van nieuwe studio's. De VARA-televisiesectie heeft grote verwachtingen van de toene ming van Eurovisie-uitzendingen die ove rigens ook een tweede net noodzaken. Het uitbreiden van deze internationale contac ten met het Oosteuropese en Russische te levisienet zal binnen niet al te lange lijd eveneens mogelijk zijn. (Van onze Haagse redacteur) De IKOR-voorzitter mr. H. Mulderije heeft het dit weekend in Amersfoort onom wonden gezegd: het ontwerp-Omroepwet is voor de kerken onaanvaardbaar. De kerk wil niet uitzenden bij de gratie van de omroepverenigingen. „Er is een dreigende beknotting van de rechten van de kerk, het IKOR als vox ecclesiae zucht onder de machtspositie van de vrije organisaties in de ether. „Het wordt tijd dat de stem van de ker ken, ook door de week, in de radio ge hoord kan worden", zei hij. We hebben als IKOR (omroep van de in de Oecumenische Raad samenwerkende kerken) destijds een grote fout gemaakt door genoegen te nemen met de ministeri ele mededeling: „Het IKOR krijgt tijd voor het uitzenden van kerkdiensten", aldus mr. Mulderije. Terecht, zijns inziens leest het IKOR hiervoor zendtijd voor kerkelijke uitzen dingen met een beroep op het omroepbe- sluit 1957. „Ik ben er niet gerust op wat de NCRV zal doen als de kwestie-IKOR, kerkdien sten of kerkelijke uitzendingen, in de ka mer komt, zoals ik ook vrees voor heel de houding van rechts in dit opzicht". Mr. Mulderije verweet de N.C.R.V. gebrek aan loyaliteit. „Men heeft ook op weekse da gen zoveel zendtijd en beknibbelt niette min zondags het IKOR op een kwartier tje". Over de V.P.R.O. zei hij: „Niet zonder bedenken ziet men als hervormde naar de V.P.R.O. Is het bestaan van één richtings zender niet wat vreemd? Waai-om dan ook geen zender voor de Gereformeerde Bond?" Wat de V.P.R.O. doet is in strijd met wat de hervormde synode gedaan wil zien, de V.P.R.O. corrigeert synodebeslui ten. Mr. Mulderije bepleitte een meer na tionaal omroepbestel, waarin de kerken (het IKOR) zendtijd toegewezen zullen krijgen, onafhankelijk van eventuele om roepverenigingen. „Van de samenwerking in de Nederlandse Radio Unie is niets te rechtgekomen. Wezenlijk overleg heeft daarin niet plaats", oordeelde mr. Mulde rije. De suggestie van de uitgave van een eigen IKOR-radiogids wees hij van de hand. „Het IKOR wil geen omroepvereniging zijn", zei hij, „maar de stem van de kerk die er recht op heeft voor de microfoon te komen. Dat hoeft niet alleen op zondag, ook op andere dagen heeft de kerk een boodschap". Restauratie. De restauratie van de uit de elfde eeuw stammende St. Sophia- kathedraal in Nowgorod, die tijdens de laatste wereldoorlog beschadigd werd, is bijna voltooid. 106107. Toen ze het over dat plan van Pobbel eens geworden waren, gingen ze maar direct aan het werk. Eerst werden er dikke takken afgezaagd, die voor het vlot bestemd waren. Daarop zou dan het huisje komen te staan. Er was heel wat te doen en hard te werken, maar daar zagen ze niet tegen op. Koen en Pobbel hakten en zaagden dagen lang, dat het een lieve lust was. En eindelijk waren ze zo ver, dat het vlot, netjes samengetimmerd, te water gelaten was Advertentie met 5 extra „plus"punten smal model zonder zoom met stofceintuur met ritssluiting dubbel versterkte zakken nieuwste modekleuren speciale J.M. prijs 6 jaar 10 jaar 14 jaar 75 75 (kleine stijging per maat) De Utrechtse studenten j'azzband „The Railroad City Seven" onder leiding van de student Maarten Hendrikse zal mis schien nog eens aanleiding worden tot een wetgeving op het gebied van geluids hinder, populair gezegd burengerucht. Iedere vrijdagavond repeteert deze band namelijk van zeven tot tien uur in een huis aan het Wilhelminapark in Utrecht. En dan is het voor de naaste buren on mogelijk om te converseren laat staan te studeren, zo wordt gesteld. Dit was aanleiding tot een kort geding voor de Utrechtse rechtbank. De presi dent achtte toen de geluidshinder niet aan nemelijk gemaakt. Dc zaak heeft in ho ger beroep voor het Amsterdams hof in gediend. De behandeling werd tenslotte veertien dagen aangehouden en nu zijn de partijen weer begonnen met overleg om te komen tot een minnelijke schik king, als dat tenmiste lukt. De Utrechtse advocaat mr. P. Robijns stelt de zaak principieel. Hij zei voor het hof dat er nu weer eens een aanleiding is om te gaan bepalen wanneer geluids hinder nog wél en wanneer niet meer toe laatbaar geacht kan worden. Tot voor enkele jaren was een exacte bepaling niet mogelijk, maar de moderne techniek heeft apparaten gemaakt die het meten van geluid mogelijk maken. Nu kan men dus een grens vaststellen. Mr. Robijns is van mening dat het hek voor iedere „geluidsproducent" van de dam is wanneer de jazzband-repetities wor den toegestaan. In Duitsland is de kwestie van de geluidshinder wettelijk geregeld omdat meetapparaten exacte getallen kun nen tonen. In dit verband valt het in Ne derland niet zo bekende woord „foon". Volgens Duitsers uiteraard „phon"). De geluidsgrens ligt bij 120 foon, bij dit Charles Exbrayat Vertaling: Margot Bakker 46) Nu werd ik ongerust. Hoe lang is dat geleden? Ik schat, vlak voor u zelf een bezoek aan de winkel van Percel hebt gebracht. Als u even eerder was ge weest had u zich persoonlijk kunnen overtuigen. Maar die wagen moet Huelva inmiddels ongeveer bereikt hebben. Dat niet. De wagen is van dorp tot dorp gesigna leerd en wij weten dat er in Sanlucar la Mayor is gestopt. Als u mij vraagt wachten zij daar de duis ternis af. Overigens hoeft u zich niet bezorgd te maken, de havenpolitie is op de hooge en wacht op de heren. Zij zullen de lading uit de vrachtauto aan boord laten brengen en pas dan toeslaan. Als de goederen worden onderzocht zijn wij vanzelfsprekend ook aanwezig. Ik geloof dat de zaak rond is, senor Morales.. Goed, maar hoe staat het met Lajolette? Die laat ik geheel aan u over, maar het zou mij niets verbazen als hij zelf bij de transactie aanwezig was. Laten wij het hopen. Gaat u er zelf naar toe? Binnen het uur ben ik weg. Gaat u mee? Nee, dat kan ik zonder mijn collega's niet doen. Uw collega's? De meervoudsvorm intrigeerde hem. Ja, Alonso Muaquil, mijn collega van het FBI, over wie ik u al een en ander verteld heb. En verder Char ley Arbuthnot van Scotland Yard, die zich hier in verband met dezelfde zaak bevindt. Wij werken samen. Dan krijgen wij vannacht dus een zeer internationaal gezelschap bijeen. Ik heb vanavond om elf uur een afspraak met hen in „Cristina". Vandaar komen wij rechtstreeks naar Huelva. Wij zien elkaar dan wel, senor. Terwijl Lucero aanstalten maakte hoffelijk afscheid te nemen zei ik nog: Senor Lucero ik moet u be kennen, dat ik een vergissing heb begaan U? Ja, ik.Ondanks alle waarschuwingen lopen wij ook in ons vak altijd nog de kans overijlde gevolgtrek kingen te maken en.. Waarover hebt u het? Ik wilde alleen maar zeggen dat ik niet meer aan neem dat Juan vriend Esteban vermoord heeft, ofschoon de moord met. zijn mes werd gepleegd. Hebt u bewijzen van zijn onschuld kunnen krijgen? Dat niet, maar ik heb met de jongen gesproken, zoals ik u daareven al verteld heb en dan die ontvoe ring van zijn zuster. Hij viel mij in de rede en hij deed het op kille afwij zende toon: Wij lopen in ons vak eveneens de kans in de harts tocht verstrikt te raken, senor en het verwarren van wensen met feiten heeft al menigeen op een dwaalspoor gebracht. Als deze jongeman deel uitmaakt van de ben de zal hij daarin toch ongetwijfeld een ondergeschikte rol spelen en als een van de kopstukken het nodig acht te zijn zuster aan de circulatie te onttrekken, zal men werkelijk zijn toestemming niet gevraagd hebben. Tot straks senor, wij zullen zonder u niet beginnen.. Het kostte mij de nodige inspanning de avenue Anto nio Px-imo de Rivera te bereiken, waar de bi'oederschap van de Santa Cruz zich had opgesteld, voor de stoet de kex-k weer binnentrok. De in het zwart ge klede boetelingen vormden een erehaag tussen het publiek en de pasos. Een paar van de jongeren had den de kappen tei'uggeslagen om een glas water te drin ken of de vermaningen van hun ouders aan te horen. Toen ik eindelijk tot op de plaza Calvo Sotolo was door- gedx-ongen trok iemand mij aan de mouw. Het bleek Juan te zijn. Hij begon gejaagd, te praten. Don José, ik kom juist van mijn zuster. Zij heeft mij verteld.. Ik wil u toch bedanken.. Zij wilde niet zeggen wie haar heeft ontvoerd. Dat hebben Percel en zijn vrouw gedaan. Woedend barstte hij los: Dat zal ik ze wel betaald zetten! Welja, ook dat nog! Ik kon wei'kelijk niet toestaan dat die losgelaten schooljongen mij alles in de war stuurde. Waai-bij hij dan nog de kans liep zich uitei-st verdacht te maken, als men hem binnen zag komen om een be zoek aan twee lijken te brengen! Nee, Juan, jij doet niets! Maar don José, moet ik soms toestaan.. Jij hebt niets toe te staan! Je zuster is veilig en wel weer thuis, nietwaar? Daar ging het jou om. En met Per cel en zijn vrouw heb jij niets te maken. Zij zullen hiervoor betalen! Wie zegt jou, dat zij nog niet betaald hebben? Duur betaald? Heel duur zelfs? Hij keek mij aan alsof hij op mijn gezicht wilde lezen wat ik hem niet in ronde woorden kon vertellen. Opeens trok er een lach over zijn gezicht. Dank u wel, don José. Ik liep door, maar hij wandelde mee. Het leek er veel op dat hij mij nog meer te zeggen had. Don José, denkt u nu nog dat ik Esteban heb vermoord? Ondanks de waarschuwende woorden van Lucero zei ik spontaan: Nee. Mag ik dan met u mee, don José? Ik wil u zo graag laten zien dat ik een bruikbare kracht ben. Het is voor u de enige manier om mij te bewijzen dat u mij niet meer verdenkt. De klank van zijn stem was zodanig dat ik er mij volledig door gerustgesteld voelde. Zozeer kon ik mij niet vergissen: de jongen was eerlijk op dat ogenblik. Ik zette de gedachte aan inspecteur Lucero van mij af en vertrouwde op mijn eigen intuïtie. Dat gaat helaas niet, Juan.. Ik sta op het punt., een tochtje te maken. En mij kunt u niet meenemen? Als de beslissing aan mij was geweest zou ik hem meegenomen hebben. Maar ik vei-wachtte niet, dat mijn collega's mijn inzicht zouden delen. Zij hielden dan ook niet van Maria, zoals ik. Ik ga niet alleen, zie je.. Hij zag er zo teleurgesteld uit, dat ik hem niet zon der meer wilde wegsturen. Hoor eensIk heb een afspraak met kennissen in „Cristina". Wij moeten een wagen hebben. Wil jij er één opschari-elen? Het moet een wagen zijn, waar mee wij snel een honderd kilometer kunnen afleggen en er moet een grote koffer op zitten. Een Amerikaanse wagen of zoiets? Zou je die kunnen krijgen? Ik ken een garagehouder, die een oude De Soto heeft, waarin hij toeristen naar Ronda en Granada rijdt., maar hij vraagt een hoge prijs. Dat komt er niet op aan. Als hij thuis is sta ik over een half uur voor „Cristina". Er zaten nog heel wat gasten toen ik het café binnen kwam. Ik kreeg de indruk, dat de jovialiteit van Ar buthnot niet echt was en dat hij .mij het kwalijk nam. Hij liet mij trouwens niet lang in het onzekere: Ik geloof nu toch werkelijk, Moralès, dat jij dit zaakje alleen wilt opknappen. Maquil vertelde mij daar even wat jij vanmiddag hebt gepresteei'd. Ik wens je natuurlijk geluk, maar ben je beslist van plan mij buiten alles te houden? In dat geval zou ik het eigenlijk wel zo coi'rect hebben gevonden dat je mij dat van te- voi-en had verteld. Wat moet ik sti-a.ks op de Yard rapportei'en? Jullie Amerikanen hebben toch een zon derlinge opvatting van samenwerking! Ik trachtte hem tot bedaren te brengen door hem erop te wijzen, dat wij tot op zekere hoogte natuurlijk op eigen gelegenheid moesten werken, maar dat onze resultaten vanzelfsprekend aan het gezamenlijk onder zoek ten goede zouden komen. Ik bezwoer hem, dat het alleen zijn ongeduld was geweest dat hem ontijdig de Nueva Antequera had doen verlaten, zodat hij niet had kunnen meedoen aan de vechtpai'tij, waarop hij blijkbaar zo gebrand was. Bovendien was ons werk ge heim en niets belette hem zijn supei-ieuren in Londen te rapporteren wat hij zelf het aangenaamst vond. Dit vooruitzicht leek Charley tevi-eden te stellen. Hij begon althans te lachen en wilde beslist op een fles wijn tracteren. Mij liet hij beloven niets meer buiten hem te zullen doen. Ik beloofde het grif, ik was toch al van plan hem mee te nemen. De stemming steeg. (Wordt vervolgd) getal is de zogenaamde pijngrens" bereikt. Wanneer de geluidsintensiteit hoger wordt dan 120 foon kan men spreken van mishan delingDe noi-male geluidshinder van buren is 20 tot 30 foon. De jazzband pro duceert 80 foon. Mr. Robijns vroeg het Amsterdamse hof te laten bepalen welk aantal foons toelaatbaar is. In Nederland is od dit gebied nog geen wetgeving. Incidenteel is een zaak van geluidshinder weieens voor de rechtbank geweest. Bijvoorbeeld in ver band met een hai-monie-orkest, maar toen had men nog geen meetapparatuur. Voor een motor is bepaald, dat „knetteren" on toelaatbare geluidshinder veroorzaakt. Maar wie maakt uit of die motor nu knet tert of gewoon draait, loopt, bromt, of snox't. Mr. Robijns meent, dat er een kans be staat dat de zaak ten principale wordt uit gevochten. Dit kan niet in een kort ge ding maar zal moeten geschiedden in Am sterdam bij de gewone rechter. In dit ge val zullen er rapporten moeten komen van bijvoox-beeld T.N.O., de stichting voor toe gepast natuurwetenschappelijk onderzoek. Mr. Robijns zégt, dat het hoog tijd wordt dat op dit gebied iets gebeurt, omdat ge luidshinder ieder jaar toeneemt, al was het maar door het steeds groter worden de „nationale bromfietsenpark" of door het toenemende aantal draagbare radio's. In Duitsland heeft men bepaald dat de geluidsintensiteit van bromfietsen niet ho ger mag zijn dan 40 foon. In Nederland zijn nog maar weinig foonmeters in de handel, maar een bedrijf als de PEGUS het Provinciaal en Gemeentelijk Utrechts stroomregelingsbedrijf, dat dit apparaat kocht, legde contractueel vast dat de in tensiteit van het lawaai een bepaald aan tal foons niet mocht overschi'ijden. Vrijdag 16 september wordt de behan deling voortgezet. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sint Johannesga G. J. Tijs- seling te Suawoude; door het breed mode- ramen van de classikale vergadering te Winschoten als predikant voor buitenge wone wei-kzaamheden (diaconaal maat schappelijk werk te Veendam) P. Meyboom te Nieuw-Scheemda. Benoemd tot geeste lijk verzorger van de zieken in het r.-k. ziekenhuis te Groningen ds. J. Roebei-s te Dorkwerd (Gron.). Benoemd tot ziekenhuis predikant te Arnhem ds. A. Kooistra, em. pred. te Elden Geref. Kerken Benoemd tot hulpprediker te Doorn J. van Oostrum, em. legerpredikant te Utrecht. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Examens: Aa nde Theologische Hoge school te Kampen is geslaagd voor het kandidaatsexamen de heer P. P. Goossens te Amersfoort. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Leiden dr. W. H. Velema te Eindhoven. Advertentie Lijm koud alle hout met van Ceta-Bever Oprechte Dinsdagse Haerlemse Courant den 2 September 1760 GROOT BRITANNIEN. De Brieven van Bengalen melden dat ons Comp. Schip the Speedwel in de Golf van Persiën door de Franse genomen, de Groot Mogol gedethroneerd en gedood, en een jong Prins van acht Jaaren uyt het Huys van Mahomed Shaw in de Regeering gesuccedeerd was; Dat in het gantsche Ryk eene generale Verwai'ring heeischte. Met het arriveeren van the Friendship uyt Zuyd-Carolina debiteert men, dat de Colo nel Montgommery met zyne onderhebben de Troupen door de Chiroqueese Indianen geslagen zoude zijn.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9