Verpleegden in tehuizen moeten vergoeding krijgen Fa. B. ENGELENBERG REGENJASSEN Droog met opklaringen H EN S E N Vakantie van emigrant liep op gijzeling uit Bijdrage van maximaal f 7.50 per dag gedurende een jaar voorgesteld Tfle Verpleegster stichtte brand in sanatorium Nationale rouwdag voor verkeersslachtoffers Nog geen melk met hoger vetgehalte Opkomende pijn Schuldeisers lieten Valse 50-dollarbiljetten ook in andere landen hem insluiten Protestoptocht van boeren naar Arnhem Soldaat liep weg wegens schuld aan kameraad Toelating spijtoptanten los van situatie op arbeidsmarkt Fiscale „gaatjesdienst" naar Apeldoorn J. P.A. Nelissen volgt J. Dura op Eerste kaaskeurconcours in Woerden Limonade met benzine gedronken Jongen na ongeval in speeltuin overleden Drie commissies 2 ZIEKENFONDSRAAD CONCLUDEERT: DAMESOASSEN 12.85 16.25 natuurlijk pindakaas Motief: eenzaamheid CETA-BEVER BUITENBIJTS OFFICiëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Polder conflict Deserteurs staan terecht Verkoop van 8000 ton koelhuisboter Kerkelijk Nieuws Plant a-af faire Nederlands Rijnschip bij Mannheim gezonken v.a. 39.50 II tl DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1960 De mogelijke verstrekkingen aan de ziekenfonds-verzekerden dienen te worden uitgebreid met een vergoe ding in verband met de kosten van verpleging in een erkend verpleegte huis. Tot deze conclusie is de Zieken fondsraad in overgrote meerderheid gekomen na zich op verzoek van de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid daarover te hebben be raden. Aan de minister is rapport uitgebracht. Voor het eerste jaar be groot de raad de kosten van deze nieuwe voorziening op 20 miljoen gulden. Beperkingen De nieuwe verstrekking moet, aldus de Ziekenfondsraad, voorzien in de behoefte aan verpleging en reactiveringsmogelijk heden voor patiënten, die een bijzondere verpleging met daaraan verbonden behan deling nodig hebben, welke zij thuis met behulp van huisgenoten of wijkverpleeg ster niet kunnen krijgen. Dit zijn enerzijds patiënten, die een behandeling in een zie kenhuis hebben ondergaan en zo ver zijn, dat zij de kostbare ziekenhuisoutilage niet meer nodig hebben, doch thuis nog niet verpleegd kunnen worden; anderzijds thuis liggende patiënten, voor wie de opneming in een verpleegtehuis de mogelijkheid biedt tot reactivering of verzachting van het lijden. De vergoeding van de verpleegkosten kan om verschillende redenen niet onbe perkt zijn; onder andere omdat de finan ciële consequenties nog niet zijn te over zien. De raad heeft geadviseerd, de vergoe ding te stellen op 50 pet. van de verpleeg- prijs van de laagste klasse van een ver pleegtehuis tot een maximum vergoeding van 7.50 per dag, en deze te verlenen gedurende ten hoogste 365 dagen, al dan niet aaneengesloten in een verpleegtehuis doorgebracht. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat binnen deze periode een groot deel van de patiënten kan worden gehol pen. Is verpleging gedurende het maxi mum-aantal van 365 dagen genoten, dan ontsiaat er weer een recht na een wacht tijd van twee jaar. Opneming, aldus het rapport, dient slechts te worden toegestaan in door de Ziekenfondsraad (gehoord de Geneeskun dige Hoofdinspecteur) erkende verpleegte huizen, waarmede een Algemeen Zieken fonds een overeenkomst heeft gesloten. Gedurende zijn verblijf in het verpleegte huis behoudt de verzekerde zijn recht op kosteloze geneeskundige en farmaceutische hulp en op andere bestaande verstrekkin gen. De kosten hiervan worden dus ver goed boven de 50 percent van de ver- pleegprijs. Advertentie Een grote kollektie witte JEANS en ge kleurde NO-IRON poplin v.a. Modellen en tinten waar ook u uw keus uit kunt maken voor winkel en huis houding Voor moderne bedrijfskleding PAARLAARSTEEG 1 De raming van de kosten der voorge stelde voorziening vormde een moeilijk punt, omdat noch de gemiddelde kosten per bed, noch het aantal beschikbare en voor verzekerden te gebruiken bedden in verpleegtehuizen nauwkeurig bekend zijn. Uitgaande van de verwachting, op grond van voorlopige gegevens van de Genees kundige Hoofdinspectie, dat voorshands voor ongeveer 10.000 bedden een erken ning, deels een voorwaardelijke, kan wor den verleend, en dat circa 8.000 bedden hiervan door ziekenfondsverzekerden (vrij- willig-verzekerden inbegrepen) zullen wor den ingenomen, is de raad voor het eerste jaar tot de bovengenoemde begroting van 20 miljoen gulden gekomen. Over de ontwikkeling der kosten in latei- jaren is nog weinig te zeggen. Het aantal bedden zal ongetwijfeld stijgen. Volgens een voorzichtige schatting zullen zeker twee bedden per 1000 inwoners nodig zijn, waardoor de kosten zullen oplopen tot meer dan het dubbele van de aanvanke lijk geraamde. in kwaliteit de BAAS In Delft is een 37-jarige verpleegster uit het Groene Kruis-sanatorium aldaar in arrest gesteld op verdenking van brand stichting. De zuster heeft reeds een beken tenis afgelegd. Zij geeft als motief voor haar daden op dat zij de eenzaamheid van de nachtdienst niet kon verdragen. Dinsdagnacht ontdekte een nachtzuster een brandje in de keuken van het zuster- paviljoen. Zij waarschuwde de directrice en samen met haar kon zij het vuur doven. Nauwelijks was dit gebeurd of er werd brand gemeld uit de keuken, onmiddellijk gevolgd door meldingen uit andere delen van het sanatorium. Het personeel slaagde er in alle brand jes te blussen. De politie, die intussen was gewaarschuwd, arresteerde de zuster na een uitgebreid onderzoek. Het Verbond voor Veilig Verkeer is van plan de 12de oktober tot een nationale rouwdag voor verkeersslachtoffers te ma ken. Op deze dag, die na een vorig jaar ge dane suggestie van Prinses Wilhelmina wordt ingesteld, zal het accent worden ge legd op de bezinning over de slachtoffers van het verkeer. Het voorstel van de Prinses is vorig jaar aanbevolen door de Koningin. De re gering heeft zich achter de suggestie ge steld en de uitvoering ervan aan het Ver bond voor Veilig Verkeer gedelegeerd. De Koningin zal zich waarschijnlijk via de radio met een speciale boodschap tot het Nederlandse volk richten op 12 oktober, aldus deelt het verbond mee. Hoewel de Hagenaars langzamerhand wel afgehard moeten raken tegen sensaties van de eerste rang (en tot op het hoogste niveau), keken zelfs zij bevreemd op toen ze gisteren in hun nette Wagenstraat plotseling tegenover een flanerend paar met twee jonge leeuwen stonden. De dame bleek, een dompteuse te zijn, de heer is niemand anders dan ex-circusdirecteur Johnny Boltini (alias de heer Akkerman), die onlangs de meningsverschillen met zijn broer Toni Boltini. (alias óók de heer Akkerman) heeft bijgelegd en, blijk baar ter vie-ing daarvan, twee van diens welpen mee uit wandelen vroeg. De beide leeuwtjes zijn deze zomer in Haarlem geboren en maken het, zo te zien, opperbest. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft de bespreking van een voor stel, het vetgehalte van de gestandaardi seerde consumptiemelk van 2.5 tot 3 te verhogen, uitgesteld. Het peil, waarop de consumentenprijs voor de vettere melk zou dienen te komen, wil men namelijk pas bepalen als de discussie met de mi nister over de aan de veehouders te ga randeren verrekenprijs voor het komende melkprijs jaar geopend is. Berekend was dat bij verhoging van het vetgehalte van de melk met een half per cent de boterproduktie met 9000 ton per jaar zou kunnen verminderen. Als het meerdere vet aan de consument zou wor den berekend op basis van boterprijs die dit melkprijsjaar ook bij de vaststelling van de verrekenprijs voor de boer is aan genomen,. namelijk 3.75 per, kg., .dan zou dat een prijsverhoging van 2.20 per honderd liter gestandaardiseerde melk ten gevolge hebben. Zou men uitgaan van de geschatte werkelijke boteropbrengst voor dit melkprijsjaar, namelijk ƒ3.- per kg., dan zou de verhoging op 1.80 per honderd liter komen. Advertentie kou of griep, blust U snel uit met de veelzijdig samengestelde Koker 50 tabl. 90 ct. - 25 tabl. 60 ct. De centrale recherche van de Amster damse politie heeft van Interpol bericht ontvangen dat ook in andere landen valse 50-dollarbiljetten in omloop zijn gebracht. Zoals bekend is, accepteerden twee win keliers in de Amsterdamse Kalverstraat in het midden van de vorige maand zon der argwaan biljetten van vijftig dollar. Toen zij deze bij een bank wilden inwisse len, bleken ze vals te zijn. Twee of drie mannen hebben in Amster dam vier valse biljettten uitgegeven en kort tevoren hebben winkeliers in Brus sel en Engeland zonder argwaan valse biljetten van vijftig dollar geaccepteerd. Na Amsterdam kwamen er bij Interpol meldingen binnen uit Zwitserland, waar de biljetten ook in omloop zijn gebracht. De zer dagen werd een winkelier in Hamburg de dupe. Hij kreeg bezoek van twee vrouwen die een draagbare radio kochten. Ze betaalden met twee valse biljetten van vijftig dollar en accepteerden het wissel geld. In alle landen wordt dezelfde werkwijze gevolgd en het betreft dezelfde valse bil jetten. Deze 50-dollarbiljetten vertonen de beeltenis van de vroegere Amerikaanse president Grant, zijn uitgevoerd in groen en zwart en hebben op de achterkant een afbeelding van het Capitol. Daarom neemt men aan dat men te doen heeft met een bende, die af en toe in Europese landen opduikt ter verspreiding van vals geld. In elk land geven de bendeleden slechts enkele biljetten uit, waarna zij hun werk terrein naar een ander land verplaatsen. De Amsterdamse politie acht het niet uitgesloten dat de bende te zijner tijd weer in Nederland zal opduiken. Zij geeft win keliers daarom in overweging vooral voor zichtig te zijn met het accepteren van 50-dollarbiljetten. Zes jaar geleden emigreerde de 57-jarige aannemer F. S. uit Hilvarenbeek naar Australië. Hij verliet zijn woonplaats met een faillissement wegens 100.000 schuld. In juni van dit jaar kwam hij met zijn vrouw met vakantie naar Hilvarenbeek en maakte goede sier tussen zijn ruim twintig schuldeisers. Zij gaven grote feesten en wekten de indruk rijk te zijn. Dit werd de schuldeisers te bar. Een van hen, de heer J. van Dijk, directeur van een bouw- rnaterialenhandel, die een vordering op de heer S. had van ruim 10.000, maakte de zaak aanhangig bij de rechtbank te Breda. De president van de rechtbank achtte vol doende bewijzen aanwezig om gijzeling van de heer S. te bevelen. In het huis van bewaring te Breda zit deze nu al ongeveer zes weken in gijzeling. Volgens de raadsvrouwe van de heer Van Dijk zijn de heer S. enkele regelingen voorgesteld, waardoor zijn gijzeling zou worden opgeheven. De schuldeisers ver langen geen volledige delging van de schulden. Onder meer hebben zij een borg stelling gevraagd, die in vijf jaar afbe taald kan worden en in overleg met de raadsman van de heer S. was de president van de rechtbank bereid, de zaak te schor sen als de passen van het echtpaar, als mede de retourbiljetten naar Australië op de griffie zouden worden ingeleverd. Voorts werd 1000,- geëist als bijdrage in de kosten. De heer S. weigert echter hierop in te gaan. Hij en zijn vrouw hebben ronduit verklaard dat zij hun gehele inkomen in Australië als ook dat van hun kinderen, op naam van hun kinderen hebben gesteld. „We zijn failliet geweest, dus we hebben geen schulden meer," aldus mevrouw S. Advertentit Schuren, bungalows, schuttin Ook hebben zij het voorstel van de hand gewezen om aan de Australische ambassa deur een verklaring van armlastigheid te vragen omdat zij deze, zoals zij zelf zeg gen toch niet zullen krijgen. Zoals het zich thans laat aanzien, zal de gijzeling nog wel enige tijd duren. De heer S, houdt hardnekkig vol, ondanks alle bewijzen die tegen hem zijn, dat hij geen geld heeft om zijn schulden te betalen. De schuldeisers zullen geld bijeenbrengen om de kosten van zijn gijzeling te dekken. Advertentie Doclstraat 59 - Haariem Tel. 15252- „FLEXA" PLASTIC ENAMEL Tijdens een vergadering in Didam heb ben boeren uit de polder De Lijmers be sloten, op 8 oktober in groten getale een protestoptocht naar Arnhem te houden om hun misnoegen over het plan tot samen voeging van deze polder en de polder Be- vermeer kenbaar te maken. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben deze samen voeging, onder de naam „Rijn-IJselpolder" aan de Provinciale Staten voorgesteld. De landbouwersorganisaties ABTB, CBTB en de Gelderse Maatschappij van Landbouw hebben toegezegd met zoveel mogelijk leden aan de protestoptocht deel te nemen. De vergadering in Didam was van me ning, dat de samenvoeging dusdanige kos ten met zich zal meebrengen, dat zij voor de landbouwers niet te betalen zal zijn. Twee twintig jarige dienstplichtige sol daten hebben voor de krijgsraad te velde west in Den Haag terecht gestaan wegens desertie in oorlogstijd. De eerste was sol daat E. J. M. uit Amsterdam, die diende bij 109 Verbindings-Herstel- en Depotcom pagnie te Haarlem. Hij was van half maart tot half juli van dit jaar zonder toestemming van zijn onderdeel weggeble ven. De aanleiding tot de zaak was het feit, dat hij voor het betalen van een boete van 72.- geld van een kameraad had ge leend en dat hij dit geld niet meer terug kon betalen. Hij was voor de moeilijkhe den op de loop gegaan en naar Frankrijk gevlucht, waar hij twee maal geprobeerd had, tot het vreemdelingenlegioen toe te treden. Toen dit niet lukte, was hij maar teruggekomen. De auditeur-militair bracht naar voren, dat de soldaat een goed mili tair is en dat zijn diensttijd er bijna op zat. Hoewel desertie een ernstig feit is, vorderde hij slechts een gevangenisstraf van tien dagen met aftrek en plaatsing in de strafklasse voor de tijd van drie maan den. De tweede deserteur was de soldaat F. J. M. v.d. V. uit Amsterdam, die nadat hij door de krijgsraad op 18 mei wegens desertie tot zes weken militaire detentie was veroordeeld, op 24 mei opnieuw zon der toestemming zijn onderdeel het dé pot voor Discipline Nieuwersluis had verlaten. Ook hij was naar Frankrijk ge vlucht, maar had zich op 18 juli te Am sterdam zelf bij de Marechaussee gemeld. .De jpngqipan „had in Frankrijk geleefd van dë opbrengst van het pokërspel, dat hij bij kennissèn in" Parijs spéélde. Alle moeilijkheden met hem kwamen voort uit het feit, dat hij aanvankelijk bij een an der onderdeel was geplaatst dan hij wilde. De auditeur-militair zei, dat de soldaat geen slecht militair was, maar toch een gevoelige straf verdiende. Hij vorderde drie weken gevangenisstraf met aftrek en plaatsing in de strafklasse voor vijf maan den. Zijn verdediger, die het gebeurde hele maal als een „protesthouding" beschouw de, bepleitte clementie. De krijgsraad veroordeelde de eerste be klaagde tenslotte tot twee maanden mili taire detentie en de tweede tot drie weken gevangenisstraf met aftrek en drie maan den strafklasse. De minister-president heeft in antwoord op desbetreffende vragen van het Eerste- Kamerlid mr. R. H. baron de Vos van Steenwijk (V.V.D.) gezegd, dat het door de regering gevoerde beleid inzake de toela ting van spijtoptanten op geheel andere overwegingen dan arbeidsmarktaspecten gebaseerd is. De aan fluctuaties onderhe vige werkgelegenheidssituatie mag bij de toelating van spijtoptanten slechts een zeer zijdelingse rol spelen. Het aantrek ken van Italianen, gericht op verminde ring van de spanning op de arbeidsmarkt, geschiedt met als criterium bij de selectie de arbeidsgeschiktheid. Om voor de hapd liggende redenen is een soortgelijke selec tie in Indonesië niet mogelijk. Bovendien kan het criterium arbeidsgeschiktheid bij de toelating van spijtoptanten niet bepa lend zijn. De vraag of in de behoefte aan arbeidskrachten, althans voor een deel, niet beter kan worden voorzien door het toelaten van spijtoptanten en andere maat schappelijke Nederlanders uit Indonesië, o.a. omdat deze in Nederland met de taal geen moeilijkheden zullen ondervinden, heeft de minister-president ontkennend beantwoord. Produktschap adviseert tot: Het Produktschap voor Zuivel zal de regering adviseren tot het op de markt brengen van koelhuisboter uit de voor raden van het voedselvoorzienings in- en verkoopbureau In een openbare vergade ring van het produktschapsbestuur werd besloten achtduizend ton van deze boter tegen een vaste prijs te verkopen. Als die hoeveelheid verkocht is, zal men bezien of het nodig is het dan nog overblijvende bij inschrijving te verkopen. In besloten vergadering bereidde het be stuur een advies aan de minister van Land bouw voor over de datum waarop en de prijs waartegen koelhuisboter uit voor raden van het V.I.B.-bureau op de binnen landse markt dient te worden gebracht. In deze vergadering is ook de vraag on der ogen gezien of export van koelhuis boter moet worden overwogen, als het bin nenlandse verbruik niet voldoende zou stijgen om de bestaande overschotten ge heel op te ruimen. Hoewel de plannen daartoe nog slechts in een beginstadium verkex-en, staat het toch wel vast, dat de afdeling mechani sche administratie van de Rijksbelasting dienst de ponskaartencentrale die in Den Haag in verschillende panden is ge vestigd en met ruimtegebrek te kampen heeft over enkele jaren naar Apeldoorn zal worden verplaatst. Er is reeds op dracht gegeven tot aankoop van een stuk grond in het westen van deze stad, waarop een groot kantoor zal woi-den gebouwd, dat gedeeltelijk vier en gedeeltelijk drie verdiepingen zal omvatten en door de rijksgebouwendienst zal worden ontwor pen. De raad van Bestuur Bouwbedrijf heeft de heer J. P. A. Nelissen te Haai'lem bereid gevonden de functie van voorzitter van deze raad op zich te nemen. De heer Nelis sen is daarmede de derde voorzitter, na de heren ir. J. J. G. van Hoek (1946-1954) en J. Dura Dzn. (1954-1960). De heer Nelissen was reeds een vooraan staande figuur in het oi-ganisatieleven in het bouwbedrijf. Op 5 juni 1956 werd hij, als opvolger van de heei R. H. Terlingen, benoemd tot landelijk voorzitter van de Nederlandse Katholieke Aannemers- en Patroonsbond. Voordien was hij van 15 april 1948 af secretaris van de afdeling Haarlem van de N.K.A.P.B. en sedert 23 mei 1950 lid van het hoofdbestuur. Door zijn voorzitterschap van de N.K.A. P.B. was de heer Nelissen reeds lid van het dagelijks bestuur van de Raad van Be stuur Bouv/bedrijf. Hij was vice-voorzitter van deze raad. De feestelijkheden rondom het 75-jarig bestaan van de Woerdense kaasmarkt heb ben een hoogtepunt gevonden in de pre- mière van het nationale kaaskeurconcoui's. Voor het eerst in de geschiedenis kregen kaashandelaren en exporteurs uit het hele land de gelegenheid hun vakkennis met elkaar te meten. Reeds bij deze eerste ge legenheid waren honderd deelnemex-s uit alle windstreken van het land naar Woer den gekomen. De stukjes kaas, die de heren in de examenzaal kregen voortgezet, moes ten worden beoordeeld op soort, leeftijd, geur en smaak en provincie van hei-komst. De gouden kaasboer, de wisselprijs, werd gewonnen door de heer L. D. Huisman uit Woerden, die 175 punten behaalde. Het is de bedoeling dit concours elk jaar te houden. Hoewel de aanvoer van boeren kaas de laatste jaren vrij sterk is terug gelopen. is gisteren gebleken, dat Woer den nog steeds een interessant handels centrum voor kaas is. Negen jeugdige Arrtstëi'damse voetbal lers van de club „Animo" hebben woens dagmiddag hmonade gedronken uit glazen, die in plaats van met water per abuis met benzine waren bijgeschonken. Allen wer den naar een ziekenhuis ovei-gebracht. Vijf hunner zijn daar ter verpleging opgeno men. Tijdens de rust had de zoon van de cantinehouder een vei-keerde fles gepakt en daarmee de limonade aangelengd. In een speeltuin aan het Afrikaander- plein te Rotterdam is 's avonds de 10-jarige jongen A. Dijkshoorn bewusteloos aange troffen Hij wei-d overgebracht naar het Westerziekenhuis, waar hij later op de avond is overleden. Men vermoedt, dat de jongen zich na sluitingstijd toegang tot de speeltuin heeft verschaft. Verder veronderstelt men, dat hij bij het spelen is gevallen en zo bewus teloos is geraakt. Geref. Kerken Aangenomen naar Rutten (N.O.P.): W. Visscher, kand. te Nieuw-Amsterdam, die bedankte voor Eernewoude, Hijum-Finkum en voor Westerlee (Gr.). (Vervolg van pag. 1). Inmiddels zijn er nu drie commissies van ondei-zoek aan het wérk gegaan. De klinische en epidemiologische aspecten zul len bezien worden door een Duits-Neder landse commissie, waarin van Nederlandse zijde zitting namen dr. B. V. Bekkex-, epi demioloog van de Geneeskundige Hoofd inspectie, prof. dr. E. H. Hermans, huid arts te Rottei-dam en dr. J. H. Pannekoek, internist te Deventer. De tweede commissie, het driemanschap dr. W. Drees, mr. W. H. de Monchy en dr. Paul Rijkens, is een Unileveraangelegen- heid en heeft geen bemoeienis met de overheid. Zij zal onderzoeken, wie of wat in het bedrijf verantwoordelijk is voor de gang van zaken. De derde commissie, eveneens bestaan de uit drie leden, die op bindende voor dracht van de ministers van Sociale Zaken en van Justitie benoemd worden, zal ar- bitreren bij de schadevergoedingsclaims. Attesten van artsen Om de schadevergoedingsprocedure vlotter te doen verlopen heeft de Mij tot Bevordering der Geneeskunst besloten, de „vertrouwensartsen" in te schakelen. Via deze vex-trouwensartsen kunnen de behan delende medici hun Planta-patiënten nu een geneeskundige verklaring vex-schaffen als basis voor hun claims tot schadever goeding bij de Unilever. (Normaliter mo gen de artsen in dex-gelijke zaken geen at testen aan derden verschaffen, dit in ver band met hun ambtsgeheim). Voorraad onder beslag De teruggenomen voorraden „nieuwe" Planta zowel die met x-ode opdruk als de proefpartij in oude wikkels liggen nu, onder voorlopig beslag van de Keu ringsdienst in de pakhuizen van de Unilever N.V. opgeslagen en zijn juridisch nog haar eigendom. Wat ermee gebeuren zal, hangt van de uitslag van het onder zoek af, maar in elk geval zal eventuele verwerking onder controle van de Keu ringsdienst geschieden. Men neemt aan dat een half miljoen Ne derlanders van de Planta in de nieuwe samenstelling gegeten heeft. Van 4 tot 22 augustus zijn 790 ton Planta „rood" in dis tributie gebracht, en tussen eind mei en eind juli nog eens 3~ ton nieuwe Planta in oude wikkels. Er zijn twee dodelijke slachtoffers, enkele honderden ernstige pa tiënten en 65 tot 100.000 lichtere gevallen geweest. Thans lijkt het ergste leed gele den te zijn: sinds maandag zjjn er vrjjwel geen nieuwe gevallen meer gemeld. De kwaal is dus bedwongen; rest nog, de oor zaak en de verantwoordelijkheid vast te stellen. Waarmee, zowel op wetenschappe lijk als op juridisch gebied, nog wel lange tijd gemoeid zal zijn. Het Rijnmotorschip „Vrijheid" (345 ton), van de heer P. Schaap jr uit Rotter dam, is bij Mannheim in Duitsland gezon ken. Er hebben zich geen persoonlijke on gevallen voorgedaan. Het schip, dat vrijwel steeds in Duits land vaart, had maandagavond- bij Mann heim ligplaats gekozen. Schipper J. Ro- zenbrand, zijn vrouw en zoon lagen al te bed, toen de schipper water hoorde klot sen. Toen hij aan dek een kijkje ging ne men, golfde het water al de machineka mer binnen. Direct wekte hij zijn vrouw en zoon. Het drietal stapte over op het schip, dat naast het hunne lag. Direct daarna zonk de „Vrijheid". Men neemt aan dat het schip, zonder dat iemand iets heeft gemerkt, overdag op een zich onder water bevindend obstakel lek is gestoten. Advertentie ENORME KEUZE in POPLIN GABARDINE TERLENKA NYLON Gen. Cronjéstraat 40 - 44 Telefoon 54679 Haarlem Het K.N.M.I. deelt mee: De belangrijkste verandering in de luchtdrukverdeling is de verplaatsing van het Azorenhogedrukge- bied naar de ingang van het Kanaal. Daar. door werd de weg naar West-Europa voor oceaandepressies tijdelijk geblokkeerd. Een actieve depressie midden op de oceaan verplaatst zich dan ook in de richting van IJsland. Vanochtend breidde het hogedruk- gebied zich verder over het vasteland van West-Europa uit. Een oud oceaanfront, dat inmiddels boven Nederland was aangeko men. verloor daarbij steeds meer aan be tekenis. In verband met deze ontwikkeling zal het morgen x-ustig en droog weer zijn met opklaringen. Daarbij kan vannacht tijdelijk mist ontstaan. Vrjjdag 9 september Zon op 6.04 uur, onder 19.10 uur. Maan op 21.11 uur, onder 10.39 uur. Maanstanden 12 sept. 23.20 uur laatste kwartier. 21 sept. 00.13 uur nieuwe maan. 28 sept. 2.13 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 8 september Hoog water 5.23 en 17.48 uur. Laag water 1.15 en 13.30 uur. Vrydag 9 september Hoog water 6.03 en 18.28 uur. Laag water 1.55 en 14.06 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen bulten- en binnenland van gisteren. Neerslag laatste 24 uur U Den Heldêr Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon geheel bew geheel bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. mist regen mist regenbui regen onbewolkt licht bew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. mist regen licht bew. zwaar bew. mist regen geheel bew geheel bew mist zwaar bew regen onbewolkt onbewolkt zwaar bew zwaar bew onbewolkt licht bew. onbewolkt z 16 windst. 17 windst. 17 windst. 18 windst. 17 windst. 17 windst. 16 zzw 14 no 13 nnw 13 windst. 15 wnw 15 windst. 18 nnw 18 windst. 16 zzw 17 no nnw 21 windst. 20 no 20 nno wnw ono no nw wnw ozo 22 15 13 15 17 19 20 windst. 18 windst. 19 windst. 19 nnw 33 windst. 28 no 24 n 30 windst. 27 n 32 M 3d eg o 0 0 0 0 0 1 0 2 2 0 1 0 0,1 0,3 0 0,3 6 15 0 0,4 2 5 12 1 0 0 11 0 0 0 0,3 0 0 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2