r Gaitskells leiderschap heeft afgedaan Muziek WERELDNIEUWS Sovjet-commandanten krijgen meer verantwoordelijkheid j De feiten Kroesjtsjev komt per schip, naar New York Vakbondscongres stemt voor en tegen beleid op het punt van kernwapens Louw valt Macmillan op het lijf <~Pracitótoel Alphenaar ENGEL DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1960 3 Van dag tot dag Uw haar zit beter met - Haar crème Verzoek om Britse steun in de UNO Koning Boudewijn 30 jaar Tsjechische verklaring in Den Haag over Bonn de Behalve de militaire ook de politieke opleiding Ofschoon de opwinding over een moge lijkheid van meningsverschil tussen pre mier De Quay en minister Luns inzake de koers voor Nieuw-Guinea is bedaard, moet men toch veronderstellen dat de belang stelling voor het onderwerp zowel in ons land als daarbuiten er een nieuwe injectie door heeft gekregen. Die belangstelling richt zich in de eerste plaats op de UNO-vergadering, waar mi nister Luns als delegatieleider aanzit met eventuele oplossingen-schema's voor Nieuw Guinea's toekomst in de binnenzak. Of die schema's ter tafel zullen komen en of zelfs buiten de openbare zittingen om die schema's aan de mogelijkheden van de praktijk zullen worden getoetst, is nog een vraag. Doch dat mede onder in vloed van ontwikkelingen in Kongo en el ders de kwestie Nieuw Guinea niet statisch meer is en op een of andere wijze in beweging is gekomen, is een gevoelen dat algemeen zal worden gedeeld. De even tuele internationalisatie van het eilanddeel onder toezicht van de UNO lijkt velen een aanvaardbare procedure, vooral ook om dat daarmee de uitlevering aan Indonesië zou worden voorkomen of althans de ver antwoordelijkheid voor een dergelijke uit levering op UNO-schouders zou komen te rusten. Wanneer men in zulk verband over de UNO spreekt, heeft men echter wellicht een te geromantiseerd beeld van deze or ganisatie in gedachten het beeld van een uniforme autoriteit boven de staten, die beslissingen neemt binnen het kader van de internationale belangensfeer en met doelbewuste overwegingen van vrede en rust. Doch in werkelijkheid is de UNO en zeker de laatste tijd een afspiegeling en een concentratie van bittere, principiële tegenstellingen, wier handelingen en be moeiingen op het gebied van internatio nale onrusthaarden nooit de uiting van een eensgezindheid doch van een strijd zijn. Een strijd tussen de twee grote kampen, die elk voor zich hun inzichten proberen te realiseren. Niet voor niets heeft de Franse president De Gaulle onlangs her haaldelijk ironisch over „de zogenaamde Verenigde Naties" gesproken. Zogenaamd verenigd, doch in werkelijkheid zo ver deeld als maar enigszins mogelijk is. Nieuw Guinea als speelbal tussen die twee kampen prijs te geven aan het lot van de toevallige meerderheid in de UNO-ver- deeldheid is een veel minder aanlokkelijk denkbeeld dan „Nieuw Guinea stellen on der beheer van de Verenigde Naties". In feite staat onze regering dus voor de moeilijke keuze, Nieuw Guinea tot een zaak van de westelijke wereld te maken óf: op eigen gezag te blijven sukkelen met de labiele situatie van thans, daar door het gevaar lopend straks ook de wes telijke wereld niet meer tot steun bereid te vinden. Er is echter buiten de UNO om nog al tijd een derde mogelijkheid, die weliswaar met de dag theoretischer wordt doch in ieder geval veel minder riskant zou zfijn dat is het Australische idee om Nieuw- Guinea tot een gezamenlijke verantwoor delijkheid van Australië, Nederland in In donesië te maken, onder „notariële" ga rantie van de UNO. Is dit denkbeeld nog te verwezenlijken? De factor Australië is voor Soekarno in deze procedure zo belangrijk, dat hij wel licht nog kans zou zien zich zonder ge zichtsverlies in die bocht te draaien. Doch het zou (niet het minst ook voor Neder land!) een bijna bovenmenselijk gecom pliceerde procedure worden, vooral nu Djakarta de dunne draad heeft afgesneden door zijn betrekkingen met Nederland op te geven. WASHINGTON (AFP) Aan het State Department is officieel meegedeeld, dat premier Kroesjtsjev op 19 september in New York zal aankomen om de zitting van de UNO-assemblée bij te wonen die de volgende dag begint. Hij komt met het Russische schip „Baltika", de vroege re „Molotov". Hoe lang hij in Amerika blijft, is niet bekend. MOSKOU (Reuter) Het Russische re geringsblad Izvestia schrijft, dat Kroesj tsjev naar de UNO gaat met een grootse taak, waarbij hij zijn uiterste best zal doen om een duurzame vrede tot werke lijkheid te maken en „de definitieve over winning van de beginselen van vreedzame samenleving" te verzekeren. Volgens de Izvestia is vreedzame sa menleving in het huidige stadium de beste vorm van betrekkingen tussen landen met verschillende maatschappelijke stelsels. Het blad wijst op de preambule van het UNO-handvest, waarin gezegd wordt, dat de volken van de UNO vastbesloten zijn verdraagzaamheid te beoefenen en samen in vrede met elkaar te leven als goede buren. Kroesjtsjev aan het woord (AFP) Op een receptie in het Krem lin heeft Kroesjtsjev gezegd over inlich tingen te beschikken, volgens welke de N.A.V.O.-landen van plan zijn in septem ber een vliegtuig boven de Zwarte Zee te laten vliegen. Er was opdracht gegeven het toestel neer te schieten zodra het bo ven de Russische territoriale wateren kwam. WASHINGTON (Reuter) Het State Department wilde woensdagavond geen commentaar geven op Kroesjtsjevs mede deling dat de N.A.V.O. van plan is eèn vliegtuig boven de Zwarte Zee te laten vliegen. Advertentie Alleen verkrijgbaar bij de kapper m Forse tube f 1.75 Een product van Indola» (Van onze correspondent) LONDEN Het belangrijke defensie debat op het jaarlijkse congres van het Britse vakverbond (Trade Union Congress T.U.C.) op het eiland Man in de Ierse Zee, dat door het besluit van de vakbond van industriearbeiders (A.E.U.) voor de twee tegenstelde moties van het bestuur en van antikernbomrebel Frank Cousins al tot een farce was gedegradeerd, eindig de gisteravond als een „mislukte" grap', omdat de hoofdrolspeler ook nog zijn tekst was vergeten. Het was bovendien de iro nie van het noodlot, dat deze hoofdrolspe ler opnieuw de A.E.U. was. Bij de stemming over de twee moties was de officiële tel ler namelijk vergeten bij de voorstemmers voor de motie van transportarbeiders-lei der Cousins, de 908.000 stemmen van de A.E.U. op te tellen. Toen de gedelegeerden de uitslag van de tweede stemming hoorden ging er een golf van verbazing door de zaal. Er bleek voor Cousins' motie slechts een meerder heid van 235 stemmen te zijn. Een derde van de meerderheid voor de officiële La- bour-T.U.C.-motie, waarin de defensiepo litiek van Labourleider Gaitskell was neer- (Van onze correspondent) LONDEN De Zuida'frikaanse minister van Buitenlandse Zaken Eric Louw kwam gisteren in Londen letterlijk uit de lucht vallen en premier Macmillan onderbrak vandaag zijn vakantie in Schotland om met de Zuidafrikaanse minister te over leggen. Waarom hij zo plotseling naar Londen kwam, weigerde minister Louw te zeggen. Zijn enige commentaar wa's dat men „zijn eigen conclusies kon trekken" en dat werd dan ook meteen met volle overgave ge daan. Het is wel zeker dat Louw, die met een door premier Mapmillan. ter. beschikking gesteld R.A.F.-toestel naar'Schotland door reisde.-over de vZuklafrikaanse positie in de UNO wil praten Vermoedelijk zal hij Macmillan vragen wat hij voor Britse steun kan verwachten als zijn land in de UNO-Assemblee wordt aangevallen over de apartheidspolitiek. Louw gaf voor zijn vertrek in Johannesburg toe dat hij een harde strijd verwacht en de aanwezigheid van premier Kroesjtsjev en president N'Kroemah van Ghana wijst in die rich ting. De enige hoop voor Louw is dat Groot-Brittannië dezelfde houding zal aan nemen als vorig jaar toen het beweerde dat de apartheid een interne aangelegen heid is. waar de andere leden zich volgeifs het UNO-handvest niet mee hebben te bemoeien. Het is echter de vraag of Groot- Brittannië na de opschudding die de apartheid in het Gemenebest heeft veroor zaakt. zich kan veroorloven deze houding te handhaven. Onthouding lijkt thans de enig mogelijke uitweg. Louw zal zaterdag met de „Mauretania' naar New York reizen. gelegd. Hadden enkele vakbonden op het laatste moment besloten Cousins in de steek te laten? Men had namelijk op een meerderheid van anderhalf miljoen stem men voor zijn motie gerekend. Kort daar na deelde Sir Vincent Tewson, de algeme ne secretaris van de T.U.C. met het schaamrood op de kaken mee, dat er een fout in de telling was gemaakt „voor zover ik mij kan herinneren is dat de laat ste veertien jaar slechts eenmaal ge- gebeurd", voegde hier verontschuldigend aan toe. De meerderheid voor de Cousins-motie bleek toen opgelopen te zijn tot 1.143.000 stemmen en dat kwam dichter bij de voorspellingen. Daarna kon Cousins ook zeggen, dat hij „zeer tevreden was". Met vliegend vaandel Ook op het Labour-hoofdkwartier in Londen bleek men nogal tevreden te zijn over het feit, dat de Labour-T.U.C.-motie tweemaal zoveel stemmen kreeg als men had verwacht en Gaitskell zou zelfs zo op timistisch zijn te denken dat hij op het Labour-congres. dat over vier weken in Scarboi'ough begint, nog een kans heeft zijn defensiepolitiek er door te slepen. Volgens het hoofdkwartier zal hij daar voor zijn opvattingen vechten, maar het lijkt er eerder op, dat hij dan met vliegend vaandel zal ondergaan. Want waar wil Gaitskell de steun voor zijn defensiepoli tiek, waarin wordt erkend dat Groot Brit- tannië ook onder een socialistisch bewind deel moet blijven uitmaken van een met kernwapens uitgeruste Noordatlantische Verdragsorganisatie vandaan halen? De A.E.U. kan in Scarborough niet nog- eens voor beide moties stemmen en dat betekent, dat 't overgrote deel van de vak bonden daar Cousins zal steunen. De tran sportarbeidersleider beweerde gisteren in het debat over de defensie ronduit, dat het merende.el van het. Britse volk er net zo over denkt als hij en zijn aanhangers, die eenzijdige afschaffing van kernwapens door Groot Brittannië voorstaan. „Het is de verstandigste en in feite de enige weg die de wereld kan gaan om te bereiken wat iedereen wenst namelijk vrede door ontwapening", aldus Cousins. Het lijdt weinig twijfel dat de plaatse lijke afdelingen van de Labourpartij, die in doorsnee altijd het meest linkse ele rhent vormen, ook voor de overgrote deel •voor Cousins' denkbeelden zullen stemmen. Tenzij in de komende vier weken een aan tal vakbonden overstag zou gaan en als nog de partijleiding te hulp komt, zal Gaitskell of hij vecht of niet, een grote ne derlaag lijden. De rustige rede van Sir Vincent Tew son, vóór die van Cousins, hielp niet meer. Hij waarschuwde de gedelegeerden dat wanneer zij de motie van het bestuur zou den verwerpen, de gehele Labour-beweging in gedrang komt. „Een ijdel gebaar, zo als dat van Cousins als een poging om de eigen huid te redden, zou geen vrede door ontwapening kunnen brengen", aldus Sir Vincent, die er bij de gedelegeerden op aandrong een voorbeeld voor de gehele Labourpartij te geven. Maar als de over het algemeen nog rus tige vakbondsgedelegeerden hier niet op ingingen, hoe moet het Gaitskell dan wel vergaan als over vier weken de heethoof den van de plaatselijke partij-afdelingen aan het werk tijgen? BRUSSEL (ANP) Koning Boudewijn van België heeft woensdag zijn dertigste verjaardag gevierd. Van alle openbare ge bouwen in het land wappert de Belgische nationale vlag en in Brussel en in Ant werpen liggen felecitatieregisters ter teke ning. Het Brusselse blad „La Metropole" schreef naar aanleiding van de verjaardag van de Belgische vorst dat de (Kongolese) gebeurtenissen van de afgelopen maanden de banden tussen het Belgische volk en zijn koning nog hebben versterkt. „De ko ning heeft bewezen dat niets, dat het land raakt, hem vreemd is en dat hij elke dag, met een bewonderenswaax-dige nauw gezetheid, de zware taak van zijn grond wettelijke rol vervult", aldus dit blad. De Tsjechoslowaakse gezant in Den Haag, dr. B. Mucha, heeft gisteren op het ministerie van Buitenlandse Zaken een verklaring overhandigd, die het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Praag heeft uitgegeven naar aanleiding van het onlangs gepubliceerde geschrift van de Westduitse generale staf over kernwapens. Di\ Mucha heeft de vei'klaring ter hand gesteld aan de chef van de directie Europa. Hij heeft daarbij volgens de Tsjechoslo waakse mededeling mondeling opmerk zaam gemaakt op „de samenhang tussen de eisen van de Westduitse generale staf en de recente manifestatie in Berlijn ten gunste van tegenover Tsjechoslowakije ge stelde aanspraken op grondgebied". Moskou, (Reuter) De Russische mi litaire commanten zijn bekleed met de verantwoordelijkheid voor zowel de mili taire als de politieke opleiding van hun (roepen. Dit staat in de nieuwe regels voor de Russische strijdmacht die zijn bekend gemaakt in het militaii-e blad „Rode Ster". Maarschalk Gretsjko, bevelhebber van de strijdkrachten van het pact van Warschau, zegt in het blad dat dit de toepassing be tekent van het beginsel van Lenin der een- mans-verantwooi-delijkheid. Hij zei niet of de wijziging ook invloed heeft op de status der politieke commissai-issen. De maarschalk schrijft dat „de kracht van het imperialisme niet moet worden onder schat". In dit licht waren de nieuwe bepa lingen van groot belang. (UPI) Achter deze bekendmaking gaat een stelselmatige herziening schuil van de regels voor de ideologische en politie ke leiding van het leger, welk proces zich langzaam voltrekt sinds maarschalk Zjoe- kov als oppei'bevelhebber door Kroesjts- jov werd afgezet. Voi'ig jaar werd ook de politieke chef van het militaii-e district Moskou, luitenant-genei-aal Doebovskoj ontslagen, omdat hij „vrijbuiterij, onwetti ge afwezigheid en een ongebonden leven van de onder zijn bevel staande troepen had toegelaten. De kranten oefenden daarop heftige critiek op het leger. Kroes jtsjev benoemde toen tot politieke hoofd- commissaias van het leger generaal Go- likov, die de titel van chef-politiek admini strateur van de gewapende macht ontving. Deze keerde zich na zijn aanstelling in de Pravda tegen vele hoofd-officieren en hield hun voor dat het leger geen ver slappen van de discipline kon toestaan. Naar vexduidt keurt Kroesjtsjev thans persoonlijk de bevorderingen van officie ren goed om op deze wijze zijn gezag over het leger te beklemtonen. Ook in het burgerleven richten de auto riteiten zich tegen de „nietsnutten, de zelfzuchtigen en tegen de personen die zich niet willen inspannen voor het alge- Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM meen welzijn". In een hoofdartikel schi-eef de Sovjetskaja Rossija, dat „de grote so cialistische stelregel „hij die niet werkt, zal niet eten" tot gevolg had gehad dat de republiek Georgia als vierde van de Sov jet Unie een „anti-pax-asieten" wet heeft aangenomen. Hierdoor zullen de plaatselijke overheden op advies van vak bonden en andere publieke instellingen, degenen die niet willen wei-ken naar af gelegen gebieden kunnen vei-bannen. Hun straftijd zal variëx-en van zes maan den tot twee jaar. Wanneer zij na die tijd nog weigeren „sociaal nuttig werk" te doen. kunnen zij voor een zelfde periode worden verbannen. De Russische pers doet een dx-ingend be- ï'oep op de overheid werkschuwe lieden, nozems, en anderen spoedig in het gareel te brengen. Een soortgelijke actie wordt thans gevoei'd tegen de blaadjes die vaak in toeristenhotels te koop zijn, waarin westerse kleding, kauwgum, whisky, rock en roll-platen en anti-Russische geschrif ten, afkomstig van buitenlanders, worden aangeboden. Advertentie Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 De eilandbewoner Iedereen kent ze wel, die buurten die meestal geleidelijk, maar soms ook in vrij snel tempo het waas van welstand verlie zen dat hun bouwers hun vele jaren her had toegedacht en dat hen lange tijd heeft gekenmerkt. De huizen waren er bestemd om door één gezin te worden be woond en teneinde hun innerlijk en uiter lijk aanzien te verhogen, werd bij de bouw gul gewerkt met verfraaiende elementen. Balkons en voordeuren, trappenhuizen en plafonds waren voorzien van een opschik die een later, zich zakelijk noemend ge slacht met een medelijdende glimlach zou bejegenen, maar die voor de oudere ge neratie het middel was om haar gevoel van welstand tot het maximum op te voe ren. Winkels en andere het welbehagen storende verschijnselen loerden zorgvuldig geweerd, zodat men steeds zeker wist lou ter lieden van betere stand om zich heen te hebben. Totdat de tand des tijds een tand, sterker dan die van een olifant zijn knagend geweld tegen zo'n buurt begon te keren De sociale opvattingen verander den, het verkeer vierde zich al luidruchti ger bot en wat eertijds een buitenwijk was, lag op zeker ogenblik midden in de voortdurend groeiende huizenzee. Wie het zich kon veroorloven, trok weg, naar een nieuwe en voorlopig rustige buurt of naar buiten, maar in ieder geval ver van de oude omgeving, waarop klein- en groot handel een geheel nieuw stempel hadden gedrukt. In vele herenhuizen woonden geen heren meer, maar diverse gezinnen waar van het hoofd door noeste arbeid aan de kost moest komen. Ik heb iemand gekend die, terwijl alle muren van rustige deftigheid om hem heen afbrokkelden, als een rots standhield. Het was een uiteraard bedaagde man, niet blind voor de tekenen des tijds, maar vastbesloten zijn eenzaam geworden burcht niet te verlaten vóór de dood hem daaruit wegriep. Hij noemde zich een eilandbewo ner en daartoe had hij wel reden, want ten slotte werd zijn huis aan de ene zijde geflankeerd door een banketbakkerszaak, aan de andere kant door een drukkerij. Tegenover hem hadden enige levensmid delenwinkels zich breed gemaakt, alsmede enkele administratieve instellingen. Het deerde hem alies niet, althans niet vol doende om hem te verjagen. Zelfs toen op enkele tientallen meters afstand een gara ge werd geopend, vermocht dit geen in breuk op zijn standvastigheid te maken. Een toenemende doofheid vergemakkelijk te hem de trouw aan zijn standplaats. Totdat dan de Grote Golf kwam, sterker dan mensenmacht, die hem van zijn eiland wegspoelde. Hij werd uitgeluid door een overlijdensadvertentie over twee kolom men, alsook door de hamerslagen van de vendumeester die kort daarop de inboe del veilde. Vervolgens werd het eiland door de zee verzwolgen en omgezet in een saai kantoorgebouw. De Cariatiden die het balkon torsen, schijnen nog aandacht te vragen voor de dagen van weleer, maar ik heb de indruk dat niemand acht slaat op hun heldhaftig streven. M. Mok Dokken. De Nederlandse onderzeebootja ger „Limburg", een van de twee ja gers, die het vliegkampschip „Karei Doorman" begeleiden is woensdag voor een zevendaagse informeel bezoek in Hongkong aangekomen. Een zegsman van het Nederlandse consulaat deelde mede, dat de jager de Britse kolonie alleen bezoekt om te dokken. Weinig hoop. Men heeft weinig hoop, dat acht Afrikaanse mijnwei'kers, die sinds zaterdag op 2300 meter onder de grond opgesloten zitten in een goudmijn na bij Boksbui-g (Zuid-Afrika) nog levend aan de oppervlakte kunnen worden ge bracht. Men veronderstelt dat zij reeds dood zijn. In het wondex-li.ike samenspel van menselijke contacten, dat onze wereld overkoepelt en omvat als een paasei in een netje, accepteren wij bestaande bindingen en rakingen vaak zo onberoerd en werktuigelijk, dat de wonderen niet meer als wondex-en spi'eken. En niet enkel als verschijn sel, ook als woord i.- het „won der" tot een misbruikt en ver stomd onbegi-ip geworden. Wij spx-eken van „wonder boven wonder" wanneer een auto over de kop slaat zonder dat de inzittenden letsel krijgen wij zeggen „wat een wonder" als we horen dat Elsje zich ein delijk heeft vex-loofd met haar welgestelde chef-de-bux-eau. En we gaan de echte, onvervalste wonderen voorbij met. de ge borneerdheid van schepselen die verwondex-ing als een zwakheid beschouwen. Soms echter laten wij ons welwillend en neerbuigend met de verwondering in. Dan staan we stil bij „wonderen der techniek" en schudden het veelwetende hoofd, waarbij de verwondering met bewonde ring gepaard gaat. Doch dan nog is die bewondering voor onszelf bestemd voor ons mensen, die zo knap zijn en zich door niets laten tegen houden in hun opmars naar onmogelijkheden. Wat is eigenlijk een wonder? Er zijn diverse definities voor. die echter een voorzich tige marge laten aan de mo gelijkheid dat onbekendheid met natuurlijke wetten en wisselwerkingen de oorzaak van onvex-klaarbaarheid der verschijnselen kan zijn. Daarin is toch weer de overtuiging verborgen ,dat tenslotte élles verklaax-baar zal worden voor de vorsende mens, wanneer hij slechts gestadig voortgaat in het brake land der weten schappelijke schemering. Zo is de mens de moordenaar der wonderen gewoi-den. Links en rechts slaat hij de zeep bellen van betovering en mi- x-akelen uiteen met de dors vlegel der kennis. Wat heden onverklaarbaar schijnt, is morgen gerangschikt in de for mule van het x-ij-z der wetenschap. Zo gaat het, als men zelf uit een wonder is ontstaan en de voet zet op een bodem van wonderen, om onder te gaan in een nevel van onverklaar- baai-heid. Men x-aakt met de wonderen vertrouwd, men temt hen als huisdieren en men steekt het hoofd in de muil van het grootste mirakel om zijn medeschepselen te tonen dat men er de baas over is. Men geeft de kleine wonderen aan zijn kindex-en om te spelen en vlecht de gx-otere wonderen aaneen tot een keten, als hou vast bij het gaan over de wan kele brug van jeugd naar oudei'dom. Maar men staat stomver baasd stil, als men ziet dat iemand ex-in geslaagd is, een wonder na te bootsen. Men wordt stil van ontroe ring, als men muziek uit verre jaren geruisloos zuiver uit de luidspreker hoort vloeien en men brengt stilzwijgend eer aan de knappe technici, die de langspeelplaat schiepen. En men vergeet het wonder van de simpele menselijke geest, die eens de handen van een mens naar de toetsen van het klavier deed reiken en in de klanken van een opus-num mer-zoveel de stem uit de on eindige eeuwigheid vex-tolkte. Wooi-deloze woox-den uit het onzichtbax-e en tijdeloze, opge vangen zonder transistor of x-adiobuis, weex-gegeven zonder magneet of verstex-ker, niet be horend tot een geformuleerd alfabet en verstaanbaar over alle grenzen, vonkend van ge moed tot gemoed zonder trans formator of koperdraad, onge deerd door mode of tijdeigen, niets betekenend en alles zeg gend, kortom: muziek. Muziek is een groter wonder dan alle technische spitsvon digheden van weergave en overbrenging. De muziek zelf is het mix-akel tussen de mira kelen van onze schepping, ont vlucht aan iedere wetenschap, ongrijpbaar voor iedex-e appa ratuur, onvex-klaarbaarder dan de onverklaarbaarheid zelf. Doch: wie denkt bij muziek nog huiverend en ontsteld aan een waaldijk wonder? Als een ijle stem in een lege kathedraal komt de enkele toon van een viool of een fluit uit vervlogen eeuwen tot mij, niet bestoft door de tijd en niet vervormd door de ouderdom. Een ijle stem, die in haar bui gingen en melodie vertelt van een gestalteloze zuiverheid, en om zich heen allengs de getui gen oproept voor het bewijs uit het ongerijmde en ongeziene. Getuigen met de stemmen van tijdeloze wezens, te gast in het koper en het hout der instru menten en sprekend in de taal der geschreven noten. Rondom de ijle Stem staan de ijle stem men langzaam en om beurten op, tot zij een opgaand kx-eu- pelhout zijn dat tot een donker bos omhooggroeit naar de hemel. Doch het bos vex-dort en sterft. De gx-ond wox-dt naakt als tevoren en draagt dan en kel nog de Stem, die klaagt over het verlies van haar ge zellen. Zij wordt fijn en dun als een Japanse prent, als een boi'duurdraad van zijde, die zijn weg zoekt over de leegheid van een onbekend stramien. Zij wordt een watex-straal die uit versmolten druppels be staat en bijna zonder geluid neerdruipt langs een bloem blad. Zij wordt de trilling van een nevelsliert, de tongslag van een keverkleine voge 1 - de zucht van een mier die ver moeid thuiskomt in het nest en is plotseling niets meer, of schoon zij geen hoox-baar einde had. En dan zijn met een jagende storm in één slag de zware bo men terug op hun wortels ge zet, alsof een tovenaar zijn macht vei-zameld heeft in één grote, laatste daad. En tussen de donkere, loeiende stammen dwaalt de Stem vexdoren i-ond, niet angstig, doch klagend en berustend om het verloren licht van de vlakte en vriend schap zoekend met de heersen de duisternis. De heerser moet gevleid en gehoorzaamd wor den de duistei-nis en de Stem vormen een koninkrijk met één ondei'daan. Zo wordt de Stem toch tel kens weer de gekromde of ver heven gestalte van een mens, van de mens, en de klanken zijn de avonturen van zijn be staan. Hij is beux-telings geluk kig en onderworpen, jubelend en verdwaald, biddend en ver vloekend doch altijd levend en bewegend, door geboorte en dood slechts veranderend van gestalte maar altijd vervuld van diezelfde Stem, die zijn wezen is. Als de ijle toon van een kind in een lege kathedraal vloeit het woord van de muziek door de tijden heen, van generatie naar generatie, zich een weg banend door de sterfelijke absux-diteit en banaliteit zijner onechte zusters en broeders. Ik weet niet welk opus het is ik weet zelfs niet de familie naam van de gestorven compo nist, die geen belangrijker in- sti-ument der kunst was dan zijn nu vei-molmd klavier. Ik weet geen weg in het Lexicon en ik kan de discus sies der kunstbroeders niet volgen, noch de critieken der jury. Maar ik hei-ken de Stem en proef het wonder en vindt de elementen van het leven te rug in de klanken: de troost, maar ook de onrust, de fanta sie maar ook de vrede, de lief de maar ook de offerbereid heid, de rust maar ook de zweepslag om voox-t te gaan. Wonder boven won der! Muziek Beenderen. In het Syrische district Hama zijn beenderen gevonden van olifanten neushoorns, en andere dieren die daar in het stenen tijdpex-k, 300.000 tot 500.000 jaar geleden, geleefd moeten heb ben aldus heeft de Syrische minister van Cultuur Sabet el Ax-is op 'n perscon ferentie in Damascus meegedeeld. Ook daar. Het Oostenrijkse ministerie van Economische Zaken heeft de provin ciale x-egeringen gewaarschuwd voor „uitverkoop" van Oostenrijkse grond aan Duitsers. In Tirol, Voraxdberg, Salzkammergut en het „Waldviertel" wordt namelijk steeds meer grond, die voor de economie van het land van be lang is, door buitenlanders aangekocht en de gx-ondprijzen gaan daardoor om hoog. Het ministerie dringt er op aan 'de wettelijke voorschriften voor het verlenenen van verkoopverguriningen streng na te leven. Aangekomen. Sir Edmund Hillary is woensdag in Nepal aangekomen met een gechartered vliegtuig, dat de uit rusting vex-voerde voor zijn nieuwe Hi- malaya-expeditie. De expeditie hoopt onder andere het raadsel van de „ver schrikkelijke sneeuwman" op te los sen. Komen aanvliegen. Radio-Cairo heeft mee gedeeld, dat vier Israëlische vliegtui gen woensdag het luchtruim van de V.A.R. bij Gaza zijn binnengevlogen. De V.A.R. heeft een klacht hierover in gediend bij de bestandscommissie van de UNO, aldus x-adio-Cairo. Crisis. Republikeinse democratische unie van Venezuela heeft de ministerporte feuilles, die zij in handen heeft, ter be schikking gesteld van president Betan- court. In Venezuela is een politieke cri sis uitgebroken door de houding, die de minister van Buitenlandse Zaken, Ar- caya, heeft aangenomen op de conferen tie van de O.A.S., die kort geleden is gehouden. Arcaya heeft zoals bekend geweigex-d de op deze conferentie aan genomen resolutie, waarin het regime op Cuba veroordeeld werd, te tekenen. Daarop heeft de regering van Venezu ela hem teruggeroepen en een ander gestuurd. Uitdaginsproef. Acht Europeanen en twee Algerijnen, die de afgelopen twee we ken als menselijke proefkonijnen in de Sahara hebben gefungeex-d zijn in Al giers aangekomen. Zij hebben gewoond in tenten, terwijl de temperatuur over dag tot 50 graden opliep. De eerste dag kregen zij een beetje water, de daar opvolgende drie dagen absoluut niets. Acht van hen werden na drie dagen „gered", twee hielden het vier dagen vol zonder water. De proefpersonen zijn per dag gemiddeld zes kilo afge vallen. Vorming. De regering van Ghana werft in Zuid-Afrika Afrikaanse vrijwilligers aan, die in Ghana een militaire en po litieke opleiding krijgen en worden ge schoold in sabotage, aldus bericht de in Johannesburg verschijnende „Rand Daily Mail". Twintig vrijwilligers zou den reeds uit Zuid-Afrika zijn vertrok ken, vijftig zouden zich opmaken om hun voorbeeld te volgen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3