Ajax uitgeschakeld voor de Cup HEINlf HEINZ? S233 mm REEDIJK Adenauer over De Gaulle: het moet een misverstand zijn VIM MET BLEEKMIDDEL IN BLAUWE BOS maakt snéller schoon... Hein/ Argentijns vliegtuig verongelukt Nederland en de apartheidspolitiek Nederlands standpunt niet geaccepteerd Overleg inzake schade vergoeding aan Planta-zieken Vocalistenconcours in Den Bosch Frederikstad had aan gelijkspel voldoende en behaalde dat ook Rahn kreeg auto-ongeluk 4 Geurzuïverend - hygiënisch - extra aktief Er is nu ook Vim in blauwe bus. Dezelfde ver trouwde Vim-kwaliteit met iets extra's: met bléékmiddel! Al Uw schoonmaakwerk gaat nu sneller dan ooit en alles wordt nog frisser! Want Vim met bleekmiddel is extra aktief... hygiënisch en heerlijk geurzuiverend: de goot steen, de vloeren, het bad... de wastafels en de gangen worden smètteloos schoon. Hélemaal! Frisheid straalt U tegemoet. De frisheid waar U zo van houdt Huismoedsrs pakt uw kans W. MEIJER M is 'i de tijd! Plaats een Groentje Thans zal rekening worden gehouden met het stand punt van de West In Washington werken nog 1000 veiligheidsrisico's Garo van Eyck licht gewond bij aanrijding De Europese ambtenaar De Engelse league Éénmaal verdund eenhéér- lijke soep, onverdund een verrukkelijke saus bij velerlei gerechten. Recep tenfolder op het blik. Goed nieuws voor U die van frisheid houdt: De HEINZ saus- soepen zijn: tomateö champignon 98 ct kip 98 ct ossestaart 98 ct DO N DERDAG 8 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT MUURVERF EMULSION „PLASTICEL" In brillante Pasteltinten Afname 5 kg a 1.25 Verf en lakindustrie „C O V E LI N E" iED. OUDEGRACHT 95 Karbonade 1.85 p. pond, 2 pond 3.60 Magere Varkenslappen 2.25 per pond Varkensfricandeau 2.50 per pond Varkenskrabbetjes 1.p. pd., 2 pd. 1.80, 3 pond 2.50 Magere Speklappen 1.25 per pond Varkensstaarten 3 pd. 1.25 Varkenspoten 4 pond 1. Runderlappen 1.60 p. pd., 2 pond 3. Magere Runderlappen 1.80 p. pd., 2 pond 3.50 Rosbief v.a. 2.50 per pond Biefstuk Tartaar 4 stuks 1. ALS EXTRA RECLAME: Saucijsjes 1.per pond Pekelvlees 40 ct per ons, 2 ons 75 ct. Boterhamworst 30 ct p. ons, 2 ons 45 cent Rosbief 60 ct per ons, 2 ons 1. Heerlijke gekookte Worst 1.per pond Zie verder onze lage prijzen in de etalage! Dus deze week is weer uw adres: SMEDESTRAAT 20 (t/o Gebouw St. Bavo) Kachelpijpen Ellebogen Kolenkitten Kolenscheppen Mica en Kit Glasstrips Poken en Tangen MARN1XSTRAAT 45 Telef. 51817 GRIANTE Dl CADENABBIA (Italië) (UPI) In een vraaggesprek met de Italiaanse radio-omroep heeft de Westduit- se bondskanselier Adenauer verklaard te geloven dat de verklaringen van president De Gaulle, door hem afgelegd tijdens zijn persconferentie van maandag, niet geheel juist zijn weergegeven en uitgelegd. Hij acht het nog te vroeg om een mening te geven over de verandering van De De Gaulle's standpunt inzake de Europese eenheid, waarvan thans sprake is. Aden auer zei te weten dat de Franse president gelooft in een „coherente unie" van alle vrije landen, met steun van de Verenigde Staten, als de enige verdediging tegen de Russische bedreiging. Adenauer heeft uit zijn vakantieverblijf (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zal de Nederland se minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. H. A. M. Luns, in New York vóór het begin van de 15de algemene vergadering van de Verenigde Naties de minister-pre sidenten van de beide rijksdelen overzee, mr. S. D. Emanuels van Suriname, en de heer E. Jonckheer van de Nederlandse An tillen ontmoeten. De houding van de Nederlandse delegatie ten opziehte van het apartheidsbeleid in de Unie van Zuid- Afrika zal daarbij zeker ter sprake komen. Hoewel de instructie voor de delegatie uiteraard geheim is en de gedragslijn van de Nederlandse vertegenwoordigers in de vergadering van de Verenigde Naties af hangt van inhoud en vorm van de eventu eel over de apartheid ingediende resoluties, mag op goede gronden worden aangeno men, dat de Nederlandse delegatie thans een grotere vrijheid zal bezitten dan een jaar geleden, toen men zich bij een Zuid- Afrika veroordelende resolutie van stem ming onthield. Toch was uit de verklaring van de Nederlandse vertegenwoordiger dui delijk gebleken, dat Nederland de in Zuid- Afrika heersende rassendiscriminatie ver werpt. Het feit, dat men zich van stemming onthield, heeft echter in brede kringen verzet gewekt, niet alleen in Nederland, maar vooral in Suriname en de Neder landse Antillen. Wij herinneren er aan, dat minister Van Philips nog onlangs heeft verklaard, dat Suriname Zuid-Afrikaanse goederen boycot. Door de regeringen van de beide overzeese rijksdelen is dan ook sterke aandrang uitgeoefend op Nederland om een herhaling van een stemonthouding te voorkomen. Minister Luns heeft kort geleden nog verklaard „dat met de wensen van de andere rijksdelen ernstig rekening zou moe ten worden gehouden". Ook dat wijst er op, dat Nederland in 't Zuidafrikaanse vraag stuk een duidelijker geluid zal laten horen dan verleden jaar het geval kon zijn. aan het Como-meer in Italië aan De Gaulle een persoonlijke brief gezonden, naar aan leiding van de verklaringen van De Gaulle. Verzet. BONN (Reuter) Volgens de is Essen verschijnende „Westdeutsche Algemeine" bericht heeft Adenauer in zijn brief verzet aangetekend tegen De Gaulle's plan de positie van de nationale regeringen te ver sterken ten koste van het gezag van de supranationale instellingen van de Europe se Gemeenschap. Het blad ontleent het bericht aan regeringskringen in Bonn. De bondskanselier verklaarde zich voorstan der van nauwere samenwerking op cultu reel en wetenschappelijk gebied, maar de instelling van eèn „NAVO-directoraat" bestaande uit Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten zou in strijd zijn met het grondbeginsel van de Noordatlan- tische gemeenschap, dat alle deelnemers gelijkgerechtigd zijn. Een Westduitse regeringswoordvoerder wil geen commentaar leveren op dit be richt. Luxemburgse premier naar Parijs PARIJS (Reuter) De premier van Luxemburg Pierre Werner en zijn minis ter van Buitenlandse Zaken Eugène Schaus zullen 17 september in Parijs be sprekingen voeren met generaal De Gaulle over het streven naar politieke eenheid van Europa, aldus is in de Franse hoofd stad meegedeeld. Het Luxemburgse be zoek volgt twee dagen na dat van de Bel gische premier Gaston Eyskens en eerde re bezoeken van de Italiaanse en Neder landse regeringsleiders en ministers van Buitenlandse Zaken. Se n a tor Walter: WASHINGTON (AFP) De voorzitter van de commissie voor anti-Amerikaanse activiteit van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, de Democraat Walter, heeft verklaard, dat meer dan duizend per sonen, die een risico zijn voor de veilig heid van de Verenigde Staten, nog in dienst zijn van de Amerikaanse regering. President Eisenhower had geweigerd hem de namen van deze personen mee te de len. Walter zei verder, dat hij de namen had willen weten van degenen die na een on derzoek ontslagen waren en later krachtens een beslissing van het Hooggerechtshof weer aangenomen waren. De commissie waarvan Walter voorzitter is zal binnenkort een onderzoek beginnen naar de wijze waarop de naar de Sovjet- Unie overgelopen agenten Mitchell en Mar tin bij de Amerikaanse geheime dienst zijn gekomen. (UPI) Maurice H. Klein, de perso neelschef van de Amerikaanse geheime dienst heeft een dagvaarding ontvangen, waarin hem wordt gelast op 16 september te verschijnen voor de commissie. Hij zal dan de afschriften van de sollicitaties van Martin en Mitchell moeten meebrengen. De geheime dienst heeft geweigerd aan enige commissie-leden inzage te geven van de dossiers over Martin en Mitchell. De actrice Caro van Eyck is woensdag middag met haar auto op de kruising We teringschansSpiegelstraat te Amsterdam aangereden door een vrachtwagen, waar van volgens de chauffeur de rem plotseling weigerde. Mevrouw Van Eyck liep een paar lichte schaafwonden aan haar hoofd en aan een knie op. Na ter plaatse te zijn verbonden kon zij huiswaarts keren en des avonds haar rol in de uitvoering van J. B. door de toneelgroep Theater in de Stads schouwburg spelen. Haar auto werd zwaar beschadigd. De voorkant was geheel open gereten en in elkaar gedrukt. De vrachtwagen, komende van het Leid- seplein, moest voor het verkeerslicht stop pen. Toen de chauffeur merkte dat de rem weigerde, gooide hij zijn stuur naar links om een aanrijding met voor hem staande fietsers te voorkomen. Hi.i reed over een tramvluchtheuvel heen schuin de andere weghelft op, waar mevrouw Van Eyck, ko mende uit de richting Weteringcircuit, reed De vrachtwagen kwam tegen de pui van een woning, waarvan de gevel en het hekwerk voor het souterrain schade op liepen, tot- stilstand. Voor onderzoek dooi de ongevallendienst werd de vrachtwagen naar het hoofdbureau van politie overge bracht. De Ministerraden van de Europese Eco nomische Gemeenschap en van Euratoom hebben gisteren in Brussel het personeels statuut voor de ambtenaren van de twee gemeenschappen in eerste lezing goedge keurd. Het zal thans voor advies worden gezonden naar het Europese Parlement en naar het Europese Hof van Justitie. Twee onderdelen van de arbeidsvoor waarden voor de Europese ambtenaren van E.E.G. en Euratoom zullen nog nader door deskundigen van de zes landen wor den besproken: de munteenheid waarin het salaris zal worden uitgedrukt en de waardevastheid van het pensioen. Ook zal een afzonderlijke regeling worden getrof fen voor het wetenschappelijke en techni sche personeel van Euratoom. Het Nederlandse standpunt ten aanzien van detachering van nationale ambtena ren bij de gemeenschappen heeft bij de bespreking van het statuut geen voldoen de meerderheid in de ministerraad kun nen verkrijgen. Een regeling werd goed- gkeurd, waarbij de nationale regeringen voor een periode van twee jaar, met de mogelijkheid van een één-jarige verlen ging, voor alle rangen van het Europese ambtenarencorps zonder beperkingen wat het aantal betreft, wordt opengesteld. Het Nederlandse standpunt was, dat beperking voor de detachering noodzakelijk was, wil de men komen tot de opbouw van een werkelijk Europeees ambtelijk apparaat. De mening, dat juist door het principe van detachering in de nationale admini straties een kern kan worden gevormd van „Europees denkende" ambtenaren, bleek echter door de meerderheid van de ministerraden te worden gesteund. De Ministerraden, die de afgelopen twee dagen hebben vergaderd onder voorzitter schap van de Nederlandse staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Houten, zullen op 26 en 27 september we derom in Brussel bijeenkomen. De Koninklijke Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst deelt mede: „In verband met mededelingen van de Directeur-generaal van de Volksgezond heid. prof. P. Muntendam, over de mede werking, welke van de zijde van het dage lijks bestuur van de Koninklijke Neder landsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst is toegezegd voor de schadé- vergoedingsregcling, waartoe Van den Bergh en Jurgens n.v. bereid is tegenover degenen, die tengevolge van het gebruik van een bepaald soort Planta ziektever schijnselen zouden hebben gekregen, moge aanvullend worden bericht, dat over de wijze waarop in overeenstemming met de richtlijnen der maatschappij van de zijde der artsen deze medewerking kan worden gegeven, reeds overleg is gepleegd. Ten einde echter verwarring te voorkomen is het gewenst, dat zowel artsen als patiënten publikatie afwachten omtrent de uitwer king daarvanè Zodra het daarover te voe ren overleg tussen Van den Bergh en Jur gens n.v. en de Maatschappij voor Genees kunst is afgesloten, zal daaraan bekend heid worden gegeven". De voorzitter van de jury van het internationaal vocalistenconcours in Den Bosch, de heer Manus Willemsen, heeft gisteren na het finalistenconcert meege deeld dat dit concours het beste van alle is geweest en dat het peil van de deel nemende zangers en zangeressen bijzon der hoog was. De jury heeft bij de bas sen de Jos Orelio-prijs toegekend aan de Hongaar Karoly Schmidt, die tevens als beste zanger van het concours werd uit geroepen. De tweede prijs ging naar de Amsterdammer Bert Olssen. Erediplo ma's werden toegekend aan de Fransman Jacques Villisech, de Engelsman Harold Gray en de Tsjech Jindrich Jindrak. De beide finalisten bij de tenoren kregen een tweede prijs toegewezen. Het waren Sigurdur Björnssen uit IJsland en de En gelsman John Wakefield. De Aaltje Noor- dewier-prijs voor de sopranen is toegekend aan de Franxjaise Lise Arséguet; de tweede prijs aan de Poolse Irena Torbus-Mier- zwiak. Erediploma's gingen naar Soo-Bee Lee uit Singapore en Halina Jankowska uit Polen. De aanmoedigingsprijs van de Neder landse Maatschappij tot Bevordering dei- Toonkunst is toegewezen aan Péter Eiken boom uit Sittard, die bij de voorselectie was afgewezen, doch in wie de jury zoveel talent: heeft gevonden, dat hij bij verdere studie zeker carrière zou kunnen maken. Voorts is dit jaar ook een prijs beschikbaar gesteld door de Nederlandse Opera, be staande uit een engagement bij dit gezel schap voor de beste operazanger of zange res van het concours. Deze is toegekend aan de Poolse sopraan Irena Torbus-Miër- zwiak. In de loop van de avond heeft bur gemeester H. Loeff van 's-Hertogenbosch ten stadhu'ize de prijzen uitgereikt. A M - •?-.-.Q AtTor^ri I Ajax heeft woensdagavond in de twee de wedstrijd tegen het Noorse Frederik stad genoegen moeten nemen met een ge lijkspel (0-0). Door dit resultaat z'\)n de Amsterdammers uitgeschakeld voor de strijd om de Europese voetbalbeker. In tegenstelling tot de eerste wedstrijd was het spel dat beide clubs woensdag lieten zien van zeer matige kwaliteit, Ajax, dat zijn beide voorhoedespelers Cees en Henk Groot wegens droeve familieomstandighe den moest missen, was daardoor niet in staat de aanvallen doeltreffend af te wer ken. Prins en Seelen buitten de kansen, die ontstonden door blunders van de Noor se verdedigers Spjjdcvold en R. Johansen niet uit. De snelle Noorse rechtervleugel Peder- sen-Boergen werd door linksback Smit en linkshalf Swart goed onder controle gehou den. De Noren scoorden in 27ste minuut een doelpunt, dat echter wegens buiten spel werd afgekeurd. Een hard schot van Ajax linksbuiten Petersen werd door doel man Mosgaard op schitterende wijze ge keerd. In de tweede helft ontketende Ajax een fel offensief, dat slechts zeer zelden door een Noorse tegenaanval werd onderbroken. Van de 12-de tot de 21 ste minuut kwam geen Noorse speler op de Ajax-helft. De voorhoede van de Amsterdammers pro beerde het nu door veel schieten, doch dik wijls van veel te grote afstand. De druk van Ajax werd steeds groter, doch men beging de fout de ballen hoog door het midden te spelen, waar het me rendeel door de veel langere Noren werd opgevangen. De Noren moesten wel enkele hoekschoppen toestaan, zij gebruikten ech ter de juiste tactiek door op tijd te spelen, BUENOS AIRES (DPA) Het veron gelukken van een DC-6 van de „Aerolineas Argentinas" heeft woensdag aan 31 men sen het leven gekost. Ooggetuigen schre ven het ongeval toe aan blikseminslag maar de president van de Aerolineas Ar gentinas heeft op een persconferentie in Buenos Aires meegedeeld, het niet uitge sloten te achten, dat zich aan boord een tijdbom heeft bevonden. Tot de passagiers behoorde de vroegere Perónistische minister van volksgezond heid Bevilacqua. Het toestel, dat op weg was van Asun cion de hoofdstad van Paraguay naar Buenos Aires, stortte na een explosie tij dens een onweer op 300 km ten noorden van de Argentijnse hoofdstad boven Uru- guces grondgebied neer. Onder de inzittenden 25 passagiers en een bemanning van zes leden bevon den zich de vrouwen van twee Amerikaan se diplomaten in Argentinië. De overige slachtoffers waren afkomstig uit Para guay-,Uruguay enArgentinië. een gelijk spel was immers voldoende. In de 36ste minuut kreeg Ajax de kans op de overwinning toen middenvoor Seelen alleen doorbrak, Mosgaard liep echter op tijd uit en voorkwam daarmee een vrij zeker doelpunt. De druk van Ajax werd steeds heviger, maar de Amsterdammers slaagden er niet in een overwinning te forceren, ondanks het overwicht dat zij gedurende 4/5 van de wedstrijd hadden gehad. De Noren verdienden 't gelijke spel waarvoor zij gespeeld hadden echter vol komen. De wedstrijd werd bijgewoond door on geveer 35.000 toeschouwers. De opstellingen van de elftallen luidden: Ajax: Hoogerman; Van Maurik en Smit; Schaaphok, Pronk en Muller; Swart, Prins Seelen, Westra en Petersen. Frederikstad: Mosgaard; Andraessen en Spydervold; R. Johansen, Mathiesen, en Kristiansen; Boergen, Pedersen, Kristoffer- sen, D. Johansen en Olsen. (Van onze correspondent in Bonn) De Duitse rechtsbuiten van Enschede, Helmut Rahn, heeft zaterdagmorgen om circa half drie tussen Essen en Kettwig een ongeluk met zijn nieuwe auto gehad, zo werd in Keulen en Essen bekend ge maakt. 1-Iij reed tegen een boom, kreeg enige schrammen op zijn gezicht en moest zijn vernielde auto van de weg een wei land induwen. Omdat er in geen velde of wegen poli tie was te zien werd het ongeluk van Rahn pas drie dagen later bij de politie in Essen bekend. Volgens de voetballer is hij door tegenlicht verblind geraakt en stond hi.i na het ongeval moederziel alleen in de nacht. Hoe hij, na zich onder dok tersbehandeling te hebben gesteld, naar Keulen is gekomen is niet bekend. In enkele Westduitse bladen, die over Rahns ongeluk uitvoerig berichtten, wordt met een zeker leedvermaak gesproken over de mogelijkheid dat Rahn tijdens het ongeluk te veel alcohol in zijn bloed zou hebben gehad, daar hij de laatste weken tot diep in de nacht in cafés in Essen is gezien. Een der bladen zag zich zelfs ge noodzaakt om te vragen, of Rahn na het ongeluk voor de politie op de vlucht is ge slagen De uitslagen van de woensdag voor de Engels league gespeelde wedstrijden lui den: Eerste divisie Bolton WanderersTot tenham Hotspur 1-2: Cardiff CityAston Villa 1-1; ChelsiaBlackburn Rovers 5-2; Manchester CitySheffield Wednesday 1-1; Wolverhampton Wanderers—Leicester City 3-2. Tweede divisie: Brighton and Hove Al bionIpswich Town 2-4; Charlton Athle ticSunderland 2-2, Leeds UnitedLeyton Orient 1-3; LiverpoolLuton Town 2-2; Norwich City--Plymouth Argyle 1-0; PortsmouthStoke City 1-0; Rotherham UnitedBristol Rovers 4-0; Southampton- Derby County 5-1. méér gemak en variatie bij de maaltijdenthuis en buiten l Concentreerde

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4