.»v TAXI 13000 Echtpaar liet zoontje gevonden luchtbed houden: f 60.- mORPHY RICHARDS Finale bij schijnwerpers boeide vijftienhonderd toeschouwers Scooterrijder reed terras in Zandvoort op Groot invitatietoernooi van LTC Bloemendaal Bejaarde Haarlemmer na aanrijding overleden Muiderslotweg werd kampioen DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HAARLEMSE POLITIERECHTER Oud-Haarlemmer onderscheiden Zwaargewond bij poging jietsster te ontwijken In 8 minuien uw pasfoto sinaasappel citroen vruchtenlimonade Vier doden in het verkeer Bijzondere Zendingsdienst in Zuiderkapel Uitspraken Haarlemse rechtbank Henri Arends gastdirigent bij de G.O.V. Successen van Haarlemse Luchtvaartclub Nieuwe cursussen aan Rijkskweekschool Uw was in enkele minuten strijkdroog veiligheids-centrifuge f 259. Begin van wintercursussen „Jong Haarlem .Vooruit" A. Boot nam afscheid van Zondagsschool STRAATVOETBAL IN OUD-SCHOTEN Deemoedig stond woensdagmiddag bij de politierechter te Haarlem een echtpaar in de verdachtenbank. Hij was 36 jaar oud en chauffeur van zijn beroep. Zijn vrouw was een jaar jonger. Beiden waren in juni eens een dagje naar het Bloemendaalse strand geweest. Toen zij daar uit de bus stapten, was plotseling hun zesjarig zoontje naar hen toegekomen met een mooi luchtbed. Hij had het gevonden in de bus. De ouders zeiden het kind, dat hij dit gevon den voorwerp naar de politie moest bren gen, maar het jongetje ging er liever nog even mee spelen. Even later op het strand vroeg een dame of dat luchtbed van hen was en de vrouw van de chauffeur zei „Ja". En dit kleine woordje maakte de zaak nog veel erger. De politie was ook nog eens komen informeren, maar pas in Amsterdam bracht de vrouw het luchtbed naar de politie. Toen was het natuurlijk al te laat. De officier van Justitie, mr. J. v.d. Oever eiste tegen man en vrouw ieder vijf tig gulden boete. De politierechter, mr. J. P. Petersen, sprak de man vrij en veroor deelde de vrouw tot zestig gulden boete subsidiair vijftien dagen. „Avondje uit" Een leerling-letterzetter en een leerling- draglinemachinist, respectievelijk twintig en achttien jaar oud, hadden er in het voorjaar in een groot café-restaurant op de Grote Markt eens een echte leerlingen avond van gemaakt. Zij waren gaan biljarten, hadden con sumpties gebruikt maar toen het puntje betalen aan de orde kwam hadden de he ren maar net genoeg geld bij zich. Goede raad was helemaal niet duur. In een van de zakken van de talloze jassen die daar plegen te hangen werd 3.25 „gevonden" en zo was het toch nog een goedkoop avondje geworden. Voor de politierechter was het allemaal niet zo leuk meer. Op de vraag van mr. Petersen hoe zij daar nu toe gekomen waren, antwoordde de een: „Stommiteit uitgehaald" en de ander: „Meedoen met de anderen." Toen de ver wonderde vraag kwam of de „anderen" dit dan ook deden, krabbelden de jongelui terug. De officier van Justitie vond het een zeldzaam gemene streek en eiste zestig gulden boete en twee weken gevangenis straf voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De politierechter veroordeelde hen ten slotte tot veertig gulden boete subsidiair twaalf dagen. Uitverkoop Voor een 61-jarige huismoeder was het in het voorjaar ook uitverkoop met sterk gereduceerde prijzen geweest. In een grote zelfbedieningszaak had zij de verleiding niet kunnen weerstaan om een pakje bis cuits, een flesje slaolie en nog wat ander Advertentie Sierlijke schoentjes uit de grote Europese modehuizen. Zéér exclusieve modellen. Z/ Ter gelegenheid van diens zeventigste verjaardag heeft de Koningin de heer G. van Galen Last te 's Gravenhage tot ridder in de orde van Oranje-Nassau be noemd. De heer Van Galen Last werd op 7 sep tember 1890 te Haarlem geboren. Na aan vankelijk een militaire loopbaan te hebben gekozen, waarin hij in 1915 werd uitgezon den naar Nederlands Ind'ië, ging hij in 1920 over naar de gemeentebedrijven te Ban doeng. In 1925 werd hij benoemd tot direc teur van publieke werken aldaar. In 1950 repatrieerde hij. In datzelfde jaar werd hij aangezocht voor de functie van president directeur van de n.v. Vervoermaatschappij „De Twee Provincies" te Rotterdam, die het autobusvervoer verzorgt tussen Rot terdam, Gouda, Utrecht en Dordrecht. kleingoed in haar tas mee naar buiten te nemen, zonder er echter voor te willen betalen. Maar ja, in een zelfbedienings zaak hebben ze nu eenmaal snel iets in de gaten. Voor de politierechter zei ze „Ik heb het niet gedaan om iets weg te nemen. Het was zo druk. En ik had twee kinderen thuis". De andere boodschappen, die zij op reglementaire wijze in het mandje ver voerde had zij echter wel betaald. „En u had geen tijd?" vroeg mr. Peter sen. Mevrouw kon geen kant meer op. De officier van Justitie vond het jammer, dat zij deze draai aan de zaak gaf. Hij eiste zestig gulden boete subsidiair twaalf da gen. De vrouw in het verdachtenbankje vond het wel erg veel. Maar toen mr. Petersen haar veroordeelde tot vijftig gul den subsidiair tien dagen bleef ze nog een beetje tegensputteren. Toen men haar ech ter vertelde dat de politierechter ook wel eens gevangenisstraf uitdeelde zweeg zij en stapte de zaal uit. Een 54-jarige scooterrijder uit Haarlem kwam woensdagmorgen in botsing met een 41-jarige inwoonster uit Zandvoort, toen deze op het Raadhuisplein te Zandvoort plotseling met haar fiets de rijweg over stak. Bij de poging de wielrijdster te ont wijken vloog de scooterrijder, doordat hij de macht over het stuur verloor, het terras op van de firma Rinkel, waarna hij, na ta fels en stoelen te hebben geramd, tegen de muur tot stilstand kwam. Met een her senschudding en een hevig bloedende hoofdwonde moest hij naar het Grote Gast huis in Haarlem worden vervoerd. De wielrijdster kreeg geen noemenswaardig letsel. Zowel rijwiel als scooter werd zeer ernstig beschadigd. Advertentie „BAVADO" - Rijksstraatweg 206 Al enige jaren is de L.T.C. Bloemendaal er in geslaagd een sterk bezet invitatie- toernooi te organiseren, hetgeen een fraaie afsluiting vormt van de reeks toernooien die in het seizoen in het district Haarlem worden gehouden. Het initiatief van de vereniging Bloemendaal om deze wedstrij den voor prominente A- spelers te hou den, heeft er toe geleid dat dit toernooi qua spelpeil voor het tennisdistrict Haar lem het belangrijkste toernooi van het sei zoen is geworden. Aan het toernooi, dat nu op zaterdag 10 en zondag 11 sept. zal plaatshebben in het tennispark Duinwyck te Bloemendaal zul len nog meer topspelers uit de Nederland se tennisgemeenschap meedoen dan vorige jaren. Op een grote publieke belangstel ling is gerekend en o.a. door het opstellen van enige tribunes is men er van verze kerd de verschillende partijen goed te kun nen volgen. Van de ranglijstspelers (dit zijn dus de spelers die volgens de opstelling van de K.N.L.T.B. tot de tien beste spelers van ons land behoren) doen mee: mevr. B. Thung, mej. F. Marinkelle en de heren J. A. Karamoy, R. Kuypers, P. Dominicus en P. Scholtz. Niet minder belangrijk is ver der de deelneming van mej. M. Moritz, fi nalisten damesenkelspel in de nationale kampioenschappen 1960, mej. C. Siemens, kampioene damesenkelspel Noord Neder land, mej. H. van Rijn, bekerhoudster 1958, mevr. I. Pufkus en mevr. J. Burgemeestre, beiden noofdklassespeelsters uit Den Haag en mej. C. Schouten van de organiserende vereniging. Bij oe heren doen voorts nog mede C. Nieland, kampioen van Haarlem, T. Okker, finalist van de nationale jeugdkampioen schappen 1960, Th. Kramer uit Amster dam, ae Fransman M. Dulac de Fugeres, C. toe Water uit Hilversum en de DDV- speler D. Stradmeyer uit Amsterdam. De wedstrijden beginnen zaterdagmid dag om twee uur en zondag om tien uur. Advertentie WsdfK De 87-jarige heer C. Huizinga uit de Glasblazersstraat in Haarlem is in de af gelopen nacht overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk, dat hem woens dagmiddag overkwam toen hij op de Oost- vest in Haarlem-Oóst vlak vóór een per sonenauto de rybaan overstak. De heer Huizinga werd door de voorzijde van de auto geraakt en tegen het wegdek geworpen Met een hersenschudding en een gecompliceerde beenbreuk werd hij naar het Grote Gasthuis vervoerd, waar hij is overleden. In een ziekenhuis in Rotterdam is over leden de 63-jarige D. den Drijver uit Rot terdam, die bij een verkeersongeval ern stig gewond was. De man wilde in de Zaagmolenstraat met zijn bromfiets links- afslaan. Hij gaf echter geen teken en wei-d aangereden door een achter hem rijdende motorrijder. Door de botsing kwam de bromfietser onder een tram, waardoor hij ernstig gewond werd. In Woubrugge raakte de 45-jarige brom fietser Th. A. Beukeboom uit Alphen aan de Rijn de macht over het stuur kwijt, waardoor hij te water reed. Toen men hem op de wal had gehaald, bleek hij reeds overleden te zijn. Hij laat een gezin met vijf kinderen achter. Op de Veursenweg in Voorschoten is een 35-jarige inwoonster van die gemeente door onbekende oorzaak met haar auto tegen een boom gebotst De wagen beland de vervolgens op de trambaan en sloeg om. De bestuurster werd uit de auto geslingerd en kwam om het leven. Donderdag 15 september zal in de Zuider kapel aan de Zuiderstraat in Haarlem een zendingssamenkomst worden gehouden, waarop de heer en mevrouw Hasselaar uit Leersum, vertegenwoordigers van de Uni ted Fields Mission voor Nederland zullen vertellen over het werk van zuster Rie Dedecker, die enkele jaren geleden als zen- delinge-verpleegster naar Nieuw-Guinea vertrok, waar zij in gebieden heeft gewerkt waar tot voor kort nimmer blanken wer den gezien en waar medische hulp totaal onbekend was. Zuster Dedecker is één van de zes ïonge mensen die vanuit de Zuider kapel als zendeling naar Nieuw-Guinea zijn gegaan. Binnenkort hoopt men de ze vende uit te zenden De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een zevenenveertigjarige aannemer uit Halfweg, die op 5 mei betrokken is ge weest bij een aanrijding met dodelijke af loop op de Schipholweg en de IJweg te Haarlemmermeer, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar en zes maanden en intrekking van het rijbewijs gedurende vijf jaar. De aannemer, die in café's bier en cognac had gedronken, reed op de bevrijdingsdag omstreeks acht uur in de avond op de IJweg en wilde de Schipholweg oprijden. Hij verleende geen voorrang aan een auto, bestuurd door een dertigjarige analiste uit Amstelveen, waarin zich ook de ouders van de bestuurster bevonden. Er ontstond een botsirug. waardoor de auto van de Amstel- veense familie in een sloot reed. De vader van de analiste verdronk en de andere in zittenden werden ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. Na het ongeluk is de aannemer naar huis gegaan, waar hij later door de politie is aangehouden. Veertien dagen geleden eiste de officier van Justitie een gevangenisstraf van drie jaar en intrekking van het rijbewijs ge durende vijf jaar. Tabakswet overtreden Overeenkomstig de eis van de officier van Justitie veroordeelde de Haarlemse rechtbank vanmorgen een 45-jarige voor zitter van de Coöperatieve Verbruiksver- eniging „Haarlem" tot een boete van hon derd gulden subsidiair twintig dagen hech tenis wegens overtreding van artikel 45 van de Tabakswet (het verkopen van tabaksartikelen tegen een lagere prijs dan is vastgesteld). In één der winkels van de Coöperatie was korting verleend van vier percent op een bedrag besteed aan bood schappen, waaronder zich ook tabaks artikelen bevonden. Vrijgesproken De Haarlemse rechtbank heeft een acht entwintigjarige los werkman uit Haarlem vrijgesproken, die zich veertien dagen ge leden te verantwoorden heeft gehad we gens het bedreigen van een caféhouder en een melkhandeiaar uit IJmuiden met een mes. Op 14 maart was een ruzie ontstaan in een café in IJmuiden, waarbij verdachte betrokken was. Hij gaf toe een mes in zijn hand te hebben gehad, omdat hij zich be dreigd voelde. De man dacht dat hij aan gevallen zou worden. De eis luidde veer tien dagen geleden een gevangenisstraf van zes weken. Het bestuur van de Stichting Groninger Orkest vereniging heeft meegedeeld, dat de dirigent der G.O.V.. Jan van Epenhuy- sen, een studieverlof van enkele maanden heeft gekregen, teneinde zich in het bui tenland te oriënteren. De G.O.V. zal de komende maanden worden geleid door de gastdirigenten Roelof Krol, dirigent bij de Nederlandse Radio Unie, en Henri Arends, eerste dirigent van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Met ingang van januari zal de heer Van Epenhuysen zijn werkzaamheden bij het orkest hervatten. Advertentie BURGERLIJKE STAND BLOEMENDAAL ONDERTROUWD: A. Roem en W. D. Balsink. R. P. R. Zapf en D. J. I. Vermons. GETROUWD: J. A. Slagt en L. van Es. B. G. Kegge en M. H. van der Deijl. BEVALLEN: M. KleijnKerpel, zn. L. M. StalemanTjaden, dr. L. Postma Limborgh. dr. Jvr. T. Führhopde Savor- nin Lohman, zn. OVERLEDEN: J. H. J. Aders, 52 jr. C. J. de Vries, 79 jr. De afdeling modelvliegtuigsport van de Koninklijke Vereniging voor Luchtvaart heeft dezer dagen op de Rozendaalse heide bij Velp wedstrijden om het nationale kampioenschap gehouden. De Haarlemse Luchtvaartclub heeft hier enkele goede prestaties geleverd. De voorzitter, de heer J. Smolders, werd na een zeer spannende strijd kampioen in de klasse modelvliegtui gen met rubbermotor. De heer M. Faassen bezette de eerste plaats in de klasse A-l model-zweefvliegtuigen senioren. In de klasse bijzondere typen werd de heer P. Teunisse tweede met zijn vliegende vleugel. In het ploegenklassement A-2 modelzweefvliegtuigen bezette de Haar lemse ploeg de derde plaats Naast de reeds bestaande cursussen voor de lagere akten Frans, Duits, Engels, Spaans, wiskunde en handelskennis en de middelbare A-akten Frans, Engels en wis kunde, alsmede de opleidingen voor de akte-examens lichamelijke opvoeding, nut tige handwerken en handenarbeid, zal dit jaar aan de Rijkskweekschool in Haarlem voor het eerst de mogelijkheid geopend worden voor de studie Nederlands M.O.-A en Duits M.O.-A. Dat deze bestrijding van het nijpende tekort, aan leerkrachten bij het voortgezet 1 onderwijs een succes is, blijkt wel uit de cijfers van de Haarlemse Rijkskweek school. Dit jaar hebben, terwijl de examens voortduren, reeds veertig cursisten hun akte behaald, waarmee het totale aantal geslaagden sinds de oprichting van de rijkscursussen in Haarlem is gestegen tot honderd. Advertentie Aan het eind van deze maand begint de Stichting „Jong Haarlem,vooruit!" weer met haar wintervormingscursussen. Het cursusprogramma richt zich tot „alle schoolvrije jongeren tot dertig jaar uit Haarlem en omgeving", hoewel ook men sen boven dertig jaar aan de cursussen kunnen deelnemen. Alleen wanneer voor een bepaalde cursus het aantal aanmeldin gen dat van het aantal beschikbare plaat sen overtreft, zal aan jongeren de voor keur worden gegeven. De wintervormings cursussen worden gegeven met financiële steun van de gemeente Haarlem, waar door er ook mensen aan kunnen deelnemen voor wie het cursusgeld een bezwaar vormt. Iedereen die nadere inlichtingen wenst over deze cursussen, kan in de maand september terecht op het kantoor van de stichting: Wagenweg 28, 's middags van half twee tot half zes en 's avonds van zeven tot tien uur, met uitzondering van zaterdag en zondag. Een staf van 81 docenten geeft onder leiding van de directeur van de stichting, de heer B. H. Munnik, les in 31 vakken. De cursussen omvatten: algemene vorming, algemeen vormend onderwijs, Nederlandse taal, rekenen, vrije expressie, tekenen, handenarbeid, houtarbeid, siei'smeden, kostuumnaaien, toneel, koken, ballet, tur nen, ritmische gymnastiek, Frans, Duits, Engels, Italiaans, handschriftverbeteren, boekhouden, handelsrekenen, wiskunde, machineschrijven, stenografie, muziek, autotechniek, fototechniek, radio- en tele visietechniek, e.h.b.o. en filmische vor ming. Deze laatste cui'sus staat dit jaar voor het eerst op het programma. Het doel van de stichting is onder meer jongei'e mensen met een lagere schoolopleiding ge legenheid te geven zich verder algemeen te ontwikkelen. De meeste cursussen wor den in het stedelijk gymnasium aan het Prinsenhof gegeven. Voor belangstellende cursisten zullen op de woensdagen cultu rele- en ontspanningsavonden worden ge geven. De heer A. Boot, die veertig jaar als zondagsschoolonderwijzer aan de Her vormde zondagsschool in Lisse is werk zaam geweest, heeft thans om gezond- heidsi-edenen afscheid van de zondags school genomen. Bij zijn vertrek mocht hij van verschei dene zijden veel blijken van waardering ontvangen. Velen zullen met dankbaarheid aan het door hem gegeven onderwijs terugdenken. De straatvoetbalcompetitie, die gedurende de schoolvakantie door de speeltuinver eniging „Het Vondelkwartier" in Oud-Schoten is georganiseerd, heeft woensdagavond een grandioze finale gekregen. Onder de felle stralenbundels van zestien grote schijn werpers hebben de ploegen van de Muiderslotweg en het Buurtteam II een beslissings wedstrijd gespeeld die de rond vijftienhonderd toeschouwers van de eerste tot en met de laatste minuut heeft geboeid. Na een sensationeel spelverloop wisten de jongens van de Muiderslotweg in de laatste fase van de strijd een 24 achterstand in een gely'k spel om te zetten, waarna strafschoppen de beslissing moesten brengen. Het team van de Muiderslotweg, in „a winning mood", bleek de beste scherpschutters te hebben en legde daardoor beslag op de felbegeerde wisselbeker. De straatvoetbalcompetitie is een door slaand succes geworden. Ploegen van veer tien straten uit Oud-Schoten, Delftwijk en Spaarndam hebben in de afgelopen maan den bijna elke avond op het veld van „Het Vondelkwartier" aan de Vergierde- weg de strijd tegen elkaar aangebonden. In totaal werden er met inbegrip van de beslissingswedstrijd 91 wedstrijden ge speeld. Muiderslotweg I en Buurtteam II wai'en in hun poule ongeslagen als eer- ste geëindigd. In de lichtwedstrijd van gisteravond, die moest beslissen welk team zich straatvoetbalkampioen 1960 mocht noe men, bleken beide ploegen aan elkaar ge waagd. De publieke belangstelling voor de ze finale was opvallend groot. Drie, vier rijen dik stonden de, uitei-aard overwe gend jeugdige toeschouwei's langs de lij nen. Maar ook tal van vaders en moe ders wilden van deze beslissingswedstrijd getuige zijn om natuui'lijk in de eerste plaats hun eigen jongens aan te moedi gen. Olympische fanfare De competitiecommissie van „Het Von delkwartier" had voor een prima organi satie zorg gedragen. Om half acht betra den de finalisten onder de tonen van de Olympische fanfai'e het helverlichte veld. Buurtteam II in oi'anje shirt en witte broek het team van de Muiderslotweg in blauw shirt en witte broek. Op het middenveld stelden de ploegen zich keurig aan het publiek voor. Na de afti'ap werd er al meteen duchtig op de witte bal „gezeten" met de Muidei'slotweg iets stei'ker in de Een spannend moment voor het doel van Buurtteam 11 tijdens de beslis singswedstrijd van de straatvoetbal competitie, die gisteravond op de speel tuin „Het Vondelkwartier" werd gespeeld aanval. De doelman van Buurtteam II moest kort achter elkaar al zijn talenten tonen om felle schoten van de schietgra ge Muiderslotvoorhoede uit zijn heiligdom te houden. Toch was het Buurtteam II dat na 20 minuten op enigszins gelukkige wijze de score opende. De jongens van de Muiderslotweg beantwoordden deze tegen slag met een fel offensief. Kort voor rust stond de keeper van Buurtteam II machte loos tegenover een zoevende treffer in de bovenhoek (1-1). Uit het vuur In de tweede helft leek Buurtteam II op een gemakkelijke zege af te stevenen. Binnen enkele minuten tilde het de stand op 3-1. Weliswaar liep de Muiderslotweg snel in tot 3-2, maar Buui'tteam II ant woordde prompt met een vleugelschot waar de kleine keeper van de Muiderslot weg royaal overheen dool: (4-2). In de laatste minuten van deze spannende wed strijd lukte het de dapper volhoudende ploeg van de Muiderslotweg zowaar een gelijkspel uit het vuur te slepen. Bij het nemen van de strafschoppen om de win naar aan te wijzen had Buurtteam II ken nelijk al zijn kruit verschoten. De ploeg van Muiderslotweg daarentegen bi-acht de meeste goals op haar naam. Na de wedstrijd stelden de teams zich op een soort ereschavotje op voor de „cérémonie protocolaire". De Olympische fanfare ontbrak ook al niet en na de me dedeling van de voorzitter van „Het Von delkwartier", de heer D. van Merkenstein, dat de Haarlemse hoofdcommissaris van politie verhinderd was de wisselbeker aan de aanvoerder van het winnende team uit te ï-eiken, gaf hij het woord aan de heer A. van Moock, ambtenaar voor jeugdza ken van de gemeente Haarlem. De heer Van Moock spi'ak zijn grote waardering uit over de voortreffelijke wijze waai'op „Het Vondelkwartier" de straatvoetbal competitie op trouw heeft gezet. Zijn hoera op het bestuur van de speeltuin vond bij de honderden jongens en meisjes om hem heen weerklank. Volgend jaar laatste keer? Na de wisselbeker aan Leo Verstraten, de aanvoerder van de Muiderslotweg, te hebben overhandigd complimenteerde de heer Van Moock elke speler met het be haalde succes. Hij sprak de hoop uit dat het speeltuin- bestuur volgend jaar een grote straatvoet balcompetitie voor heel Haarlem zal orga niseren. „Want het is misschien de laat ste keer dat u dit op dit terrein nog zal kunnen doen," aldus de heer Van Moock, doelend op het feit dat de speeltuin in de naaste toekomst plaats zal moeten maken voor de uitbreiding van de Noorderbe graafplaats. De heer Van Merkenstein bracht dank aan allen die in de organisatie van de sti-aatvoetbalcompetitie een actief aandeel hebben gehad. Hij deelde voorts mee dat iedere jongen die aan de competitie heeft deelgenomen een (drink)beker met op schrift als herinnei-ing zal ontvangen. Tot besluit van de avond werd een open luchtfilmvoorstelling gegeven, waarvan de strijd tussen goede en slechte cowboys de hoofdschotel vormde en waarin de held met revolver en vuisten in zijn eentje een hele bende schui'ken in het Wild-Westzand deed bijten.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5