I VAN NIEL WONDERLAND VOOR KINDEREN Een nacht op Santa Cruz Boekenhoekje PANDA EN DE JACHT OP DE MILJOENENHOED DE REIS VAN KOEN EN LINNIE OJlttA1. Vandaag en morgen extra-t.v.-uitzendingen V.P.R.O.-team naar Chili Hif ÖF bFrÏFbpn tijb 11 Kruistocht HORLOGES De radio geeft zaterdag Tel evisie programma Zaterdag 10 uur televisie Taptoe Amsterdam Moeder wist 't wel... Erik de Vries uit de West teruggekeerd VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1960 31 Er bleken heel wat zwervers lussen het stro van de wagon verborgen te zijn, want elk paar benen, Waaraan Joris, Pan da en Palmer trokken, leverde weer een andere op, maar steeds niet de gezoch te. „Tut, tut het ritselt hier van het vage bondwezen," bromde Joris, „we hebben nu al een slordige verzameling, maar waar is onze vriend met de hoed?" „Het is een schande!" riepen de zwervers, "we zullen ons bij de reisleider beklagen!" Bij die ivoorden rees een fors gebouwde zwerver uit het stro op. Hij was verbonden aan een paar grote voeten, waaraan Panda al een tijdje had getrokken, zonder er be weging in te krijgen. Met een snelle greep had hij Panda te pakken en toen wendde hij zich fronsend tot de anderen. „Wat is hier aan de hand?" vroeg hij met zware stem. „Wie stoort onze dagrust?" „Die drie snoeshanen, reisleider!" antwoordden de zvseroers, „ze trekken maar aan onze benen, alsof ze geen zwerversmanieren ken nen. Waar moet het heen, als een fat soenlijke zwerver niet eens meer rustig in een goederenwagon kan slapen? Schop ze er af!" Dat is niet zo mooi", bromde de reisleider. Hij keek het drietal grim mig aan en vervolgde: „Kennen jullie je zwerversmanieren niet? Wie vrij wil rei zen in goederenwagons, mag de anderen niet hinderen. Wie dat wel doet, wordt er af gesmeten!" „Zo is het maar net, reis leider!" riepen de zwervers, „schop ze er af!" „De vijfJkruisjes", spel van Dan Suther land, bleek op ons beeldscherm in de KRO-uitzending van donderdagavond een onbenullig bedenkseltje, net goed genoeg om de illusie van toneel te wekken. Aan televisietoneel kwam regisseur Luc van Gent nauwelijks toe en hoe kan hij ook met zoveel doorgestoken kaarten en zo veel opgelegd pandoer. De leden van Het Rotterdams Toneel gingen het met hun routine te lijf en dat was dan nog het enige wat het aanzien waard was: zij wis ten er dank zij hun vakkennis nog wat van te maken. Coba Kelling opende de rij met haar effen gezicht en intrigerende ver moedens, een echte stokebrand, die een onbegrijpelijk goedgelovige huisvrouw aan haar zijde vond in de persoon van Fientje Berghegge, t.v. persoonlijkheid bij uitstek. Een wat weke Adolf Rijkens werd ge- secundeerd door de blijmoedige John Lan- ting en Marlies van Alcmaer, beiden fer vent doende de kronkels van de schrij ver een zinnig aanschijn te geven. Peter Aryans, Petra Verbeek en Steye van Bran denberg wilden dat ook wel, maar zij hie ven dit stuk toch niet op het niveau dat enigermate representatief mag heten voor goed t.v.-toneelrepertoire. Men kon er zich braaf mee amuseren met alleen de na druk op braaf. Vooraf interviewde Jan Willem Hofstra op elegante wijze Louisa Treves en was er weer een aflevering in de serie over het kerkgebouw. De uitzending over de 'Olympische Spelen was wat zielig. Bij de gratie van de Russische turnsters sta ken de verrichtingen der Hollandse meis jes maar pover af. Zij troffen het wel slecht, dat ze gelijk op moesten werken, maar dapper vonden wij ze wel. En dat is dan toch ook wat waard Beeld-schermer Advertentie 1 OMEGA JU Grote Houtstraat 86 - Haarlem Speciaalzaak sinds 1883 HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 10.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. i VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor u en uw gezin, le zing. 9.00 Gvmn. voor de vrouw. 9.10 Gram. (Om 9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Samen thuis, report. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gevar. piogr. 11.30 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12-53 Hammondorgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de teenagers. 14.15 Voor de jeugd .14.50 Dameskoor. 15.05 Vakantieverhalen met muziek. 15.20 Filharm.ork. 16.05 Boekbcspr. 10.25 Gram. 16.45 Hammondorgelspel. 17.00 Jazz- muz. 17.30 Weekjournaal. 18.00 Nieuws en comm. 13.20 Pianorecital. 18.30 Muziekkiosk. 19.00 Kunst- act. VPRO: 19.30 Passepartout, lezing. 19.40 Chris tus, Zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nieuws. 20.0a Gevar. muz. 21.25 Soc. cómm. 21.40 Licht progr. 2? 05 Gram. 22.30 Nieuws. 22.40 Zang met inter views. 23.10 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Religieuze liederen. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Chansons. 10.30 Ben je zestig' 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Metropole-ork. en soliste. (Om 12.30—12.33 Land- en tuinb.meded.). 12.45 Olymp. Spelen. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Lichte muz. 13.o0 Voor de jeugd. 14.00 Amateursmuz. 14.20 Kunst- kron. 14.50 Amateursmuziek. 15.30 Voor de jeugd. 1600 Gregoriaanse zang. 16.30 lustrum, octet. 16.50 Voor de jeugd. 17.45 Olymp. Spelen 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.40 Olymp. Spelen. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Promenade-orkest. 20.20 Lichtbaken, lezing. 20.30 Cabaret 21.05 Gram. 21.10 Thuisvaart, hoorspel (dl. 2). 22.00 Olymp. Spelen. 22.30 Nieuws. 22.40 Samenspraak der herders, lezing. 23.00 Gesprek ken over muziek met jongeren. 23.45 Olymp. Spe len. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gesproken aoeritief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Muzikale kaleidoscoop. 14.30 Journ. 15.00 Accordeonspel. 15.15 Gram. 15.45 Accordeonspel (vervolg). 16.00 Klankbeeld. 16.30 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.30 Licht progr. 18.00 Festival v. Vlaanderen: Orgelrecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. (Tussen 19.30 en 20.15 Olymp. Spelen). 19.30 Gram. 20.00 Gram. 21.15 Amus.muz. 22.00 Nieuws. 22.15 Verz.progr. (Tussen 22.45—23.00 Olymp. Spelen). 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Gram. VOOR VRIJDAG NTS: 14.55—17.00 Eurovisie: Ol.vmp. Spelen. 20.00 Weekoverz. 20.20 Olympisch allerlei. AVRO: 20.30 De toestand in de wereld, lezing. 20.45 Lichte muz. NTS: 21.05—22.45 Eurovisie: Olymp. Spelen. VOOR ZATERDAG VPRO: 1400 Voor de kinderen. NTS: 14.5516.30 Eurovisie: Olymp. Spelen. 18.00—18.30 Eurovisie: Olvmp. Spelen. 19.15—20.00 Eurovisie: Olymp. Spelen. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Olymp. allerlei. NCRV: 20.30 Op bezoek bij Hans Kaart. NTS: 21.05—24.00 Eurovisie: Olymp. Spelen. De Nederlandse Televisie Stichting gaat zaterdag een record vestigen. Dan zal voor de eerste maal in de nog jonge geschiedenis van dit medium bijna tien uur op één dag worden uitgezonden. Met een onderbreking van slechts vijfentwintig minuten zullen de t.v.-kijkers dan van 14 tot 24 uur van hun „kijkkast" kunnen genieten. Dit record zal worden gevestigd door het inlassen van enkele extra-uitzendingen van de Olympische Spelen. Ook vrijdag zal de N.T.S. een extra uit zending aan de Olympische Spelen wijden. Het aangekondigde programma van turnen en hockey wordt van 17 tot 19 uur gevolgd door een extra-uitzending gewijd aan het turnen. Donderdag is van Schiphol een V.P.R.O. televisie-team naar Chili vertrokken, waar opnamen gemaakt zullen worden van de grote nood, die er in dat land is ontstaan na de laatste aardbevingen en overstro mingen. Het is de bedoeling, dat men een televisie-film samenstelt voor de Neder landse t.v., waaraan men een actie wil verbinden tot steun aan het getroffen ge bied. Een van de eerste taken van de lei der van het team, dominee J. van Nieu- wenhuizen, zal, naar hij meedeelde, be staan uit. het plegen van overleg met de Chileense regering over de manier waarop Nederland het best bij de hulpverlening zal kunnen worden ingeschakeld. Over drie weken hoopt men weer terug te ke ren en een begin met de actie te maken. De Taptoe-Amsterdam, die op 21 mei wegens de zeer slechte weersomstandig heden tot nader order moest worden uit gesteld, is thans vastgesteld op maandag avond aanstaande. Onder auspiciën van het Initiatief Comité Amsterdam (ICA) zal de Stichting Taptoes tien vooraanstaande eenheden in het Olympisch Stadion bren gen, waaronder de Koninklijke Militaire Kapel, de Marinierskapel, het Jachthoorn korps van de Garde Jagers en de Matrozen Kapel. Voorts zal optreden het exercitie detachement van het dertiende bataljon garde fuseliers „Prinses Irene". 112113. En ja, de volgende morgen, toen de zon nog niet zo lang was opge gaan, was alles klaar om te gaan varen. Zo, ik ga de tros los gooien, jongens! zei Pobbel opgeruimd. Hij maakte het touw los, waarmee het vlot aan de wal was vastgemaakt; nu was het vlot vrij. Ik zal wel even afduwen! zei Koen. Hij pakte de bootshaak, die ze ook gemaakt hadden, en duwde het vlot af tegen de oever. Ja, we liggen los, zei Pobbel. Kijk, de stroom neemt ons vlot al mee! Mocht u nog eens in Londen komen, met de kinderen, vermijd dan zo enigszins mogelijk dit adres: 200, Regent Street. Het is een winkel en er hangt een vrij onopvallende lichtbak boven de ingang met de naam Hamley Brothers Ltd. Van 1760 is de firma, dus dit jaar viert ze haar tweehonderd jarig bestaan. Op de lichtbak staat een kleine ark een handelaarin Huis dieren, dacht u? In zekere zin. Van de zeven etages is er een bijna geheel bestemd voor de verkoop van dieren, bewegende en pratende dieren vaak, maar ze zijn volgeprot met houtwol en ander dood materiaal. Nu gaat er een lichtje bij u branden: een speelgoedwinkel. Inderdaad, zeven ruime verdiepingen vol speelgoed, van het allereenvoudigste legspelletje tot een (bedriegelijke echte kinderauto. Het zou te erg zijn de kinderen aan zoveel verleiding bloot te stellen en er niets van mee naar huis te nemen. Vandaar mijn welgemeende raad. Gun mij althans het genoegen u te hebben gewaarschuwd Zullen we er toch maar binnenstap pen? Acoord, op uw eigen verantwoor ding. Ik sla de beletage voorlopig over, want ik zie dat in de vloer van de eerste verdieping een ronde .opening met een middellijn van zeker tien me ter is uitgespaard. Er loopt een balus trade omheen, natuurlijk, en er komt een ondefinieerbaar geluid vandaan. Het lijkt me leuk eens van boven af te bekijken wat er beneden te koop is. Ik snel de trap op en hoor nu duide lijker dat grommende en zoemende ge luid, dat mij schijnt te hebben gehypno tiseerd. Dan zie ik de meest fantasti sche ringbaan, die ooit ergens voor het genoegen van kinderen (en volwasse nen) is uitgelegd. Het zou, dunkt me, al mooi zijn ge weest als er een enkele electrische trein de hele lieve dag zijn ronden maakte. Dit is echter een aaneenscha keling van rangeerterreinen, perrons, tunnels, dorpen, wissels, seinen en brug gen. Men onfeilbare zekerheid bewegen allerlei soorten treinen zich over de wirwar van rails. Alles werkt automa tisch en er is geen moment hapering in de diensten. Overwegbomen gaan neer bij het passeren van een trein, wissels verspringen, seinen gloeien. Ik breng er met plezier een half uur zoek. Met tegenzin maak ik me van het schouwspel los en onmiddellijk wordt mijn aandacht weer geboeid door een geweldige Tower Bridge, met opklapba re binnenstukken, opgebouwd uit ge makkelijk te verwerken metalen deel tjes. Ik kan echter niet aan alles zo veel tijd besteden het bezoek aan Hamley's zou me een week gaan kos ten! Daarom doe ik nu systematisch mijn ronde, hoewel ik telkens word ge noopt even te blijven plakken. Een zeer natuurlijke papegaai op een stok zit roerloos te kijken. Je moet hem op zijn buik drukken om hem te laten praten. U vindt hem wat te duur voor bijna veertig gulden? Dat is nog niets vergeleken met de St. James pop penwagen, die u honderdvijftig gulden armer wil maken. Het fraaie hoge mo del is (alweer) net echt en op de uit voering (witte carrosserie en grijze rubber wielen) valt niets aan te mer ken. Meer iets voor zeer luxe poppen, zou ik zeggen. Ik blijf even bij het speelgoed voor meisjes en kijk met verbazing rond in de afdeling poppenhuizen. Elke vorm van architectuur is er vertegenwoor digd: het huis in Queen Anne-stijl staat naast een prachtig Tudor landhuis. Ge lukkig bestaan er ook nog eenvoudiger poppen, die best tevreden zijn met een niet al te groot vrij huisje, mits voor zien van electrisch licht bad en toilet, ideaal ingerichte keuken en garage. Een vierkamervilla in deze soort kost maar iets meer dan vijfenzestig gul denEen koopje, want het weelde rige Tudor landhuis met zijn open haarden en karakteristieke vensters kunt u alleen het uwe noemen tegen overdracht van tweeëntwintig pond en elf shilling, dat is bijna tweehonderd veertig gulden. Maar wat zullen de kleine moeder tjes er een schik mee hebben! Is u dat niet zo'n aderlating waard? Dan hoeft u zeker niet te staan wikken en wegen bij het ziekenhuisje, compleet met twee metalen bedden (en twee ont stellend in verband gewikkelde patiën ten), twee stoelen, een tafel en twee verpleegsters in blauw uniform en met witte kapjes en schortjes. Het hele ge val komt meer dan vijftig gulden duur der. Tot dusverre heb ik altijd in de ver onderstelling verkeerd, dat feestartike len het privilege vormen van ouderen. Bij Hamley's heb ik mijn mening moe ten herzien. Ongeveer een eeuw gele den werd een gehele (toendertijd be faamde) zaak overgenomen, Bland's. Sindsdien is een vrij grote afdeling ge reserveerd voor inktpotten met aange hechte morsvlek, griezelige wormen, die uit slablaadjes kruipen, potloden van rubber, klerenhangers waaraan geen kleren willen blijven hangen en al dergelijke dingen meer. Goochelappa- ratuur in de meest verscheiden vorm ontbreekt natuurlijk evenmin. Naast dit „Magie and Joke Depart ment" vind ik een enorme variëteit pruiken. Engelse kinderen hoeven zich in hun spel niet te verbeelden, dat een van hen de rechter is: Hamley's heeft de klassieke Engelse pruik voor magis traten in klein model voorradig. Op de zelfde eenvoudige manier kunnen de kleinen zich vermommen in middel eeuwse pages, Griekse godinnen, oude heren en zelfs geisha's. Van pruiken naar het toneel is slechts een bescheiden stapje. Voor twee pond en vijf shilling (vijfentwintig gulden) hebt u een volledige schouwburg van hout en plastic. Het geheel kan worden opgevouwen en past dan in een doos. Acteurs van bordpapier komen op door middel van lange metalen handvatten en zeggen (door de mond van de kin deren) hun fraaie clausen uit de beide bijbehorende boekjes. Het steeds weer spelen van dezelfde stukken gaat op den duur vervelen, dat is waar, maar welke vader of moeder wil niet graag helpen het repertoir uit te breiden? (Nadruk verboden) Advertentie Maar ook u kent nu haar keukengeheim, 't Is de Maizena Duryea die de groenten zo lekker maakt. De televisie-regisseur Erik de Vries, is op Schiphol teruggekeerd van een studie reis naar de Antillen en Suriname, die bij na zes weken heeft geduurd. Op uitnodi ging van de Antilliaanse regering heeft de heer De Vries de mogelijkheden bestudeerd voor een Nederlands aandeel in de Cura- (jaose televisie; in Suriname heeft hij ken nis genomen van de allereerste voorzich tige plannen, die men daar inzake een eigen televisie koestert. Erik de Vries vindt het noodzakelijk, dat Nederland zo spoedig mogelijk goede pro gramma's gaat leveren voor de Curagaose televisie. Van de nieuwsvoorziening, die men vanuit Nederland voor de Tele-Cura- gao zou verzorgen, is volgens hem nog niet veel terecht gekomen. „Men zou wekelijks een journaal opsturen", zei hij, „maar ik heb er helaas nog niets van gezien." Advertentie 't nieuwe dansseizoen begint in oktober! INLICHTINGEN EN INSCHRIJVING dagelijks van 11-12, 14-17 en 19-21 uur DANSACADEMIE Schagchelstr. 29-31 - Haarlem - Tel. 10806 Bomen. Nederland voerde vorig jaar boomkwekersprodukten ter waarde van 33.860.924 uit, voor 256.707 minder dan in 1958. De export is door de droogte iets afgeremd, maar de achterstand is in de eerste maanden van dit jaar reeds weer in gehaald. Charles Exbrayat Vertaling: Margot Bakker 49) „Waar is Alonso?" Hij aarzelt met zijn antwoord. „Nou, hij is naar je weet wel gegaan. Ik heb hem nog niet weer gesproken." „Dus., je weet niet hoe het daar is?" „Nee." Ook hem heb ik verkeerd beoordeeld. Hij maakt de indruk tamelijk wanhopig te zijn. Als ik weer in Was hington ben moet ik maar eens cursus psychologie gaan volgen. MoralèsIk begrijp wat je dwars zitIk wil je toch zeggen dat Hij moet zich geweld aandoen om het persoonlijk le- leven van zijn collega van mijzelf ter sprake te durven brengen. Zo zijn die Engelsen. ik me ook niet in die jongen had mogen ver gissen. Hij was eerlijken niet bepaald laf. Wat denk je, kan ik iets dergelijks tegen zijn zuster zeggen?" „Dat zou ik zeker doen. Zij zal er zich wat minder eenzaam en ongelukkig door voelenHoe staat het met Lajolette?" Hij haalde vol afkeer de schouders op. „Ach, praat er niet van! We weten absoluut niet waar die zil. Het is nog de vraag of hij ooit in Sevilla is aangekomen. Om je de waarheid te zeggen, Moralès, heb ik er schoon genoeg van nog langer achter dat heer aan te draven. Ik geloof dat ik maar naar Londen terugga „Laat je ons in de steek?" „Wat moet ik anders? Ik kan toch geen maanden aaneen in Spanje blijven omgangen? Straks denken zij op de Yard nog dat ik op kosten van het Verenigd Koninkrijk eens een lange heerlijke vakantie neem. Wat ben jij van plan te doen?" „Eerlijk gezegd, Charley, weet ik dat nog niet. Eerst mijn schouder laten genezen en als er zich hier geen bijzonderheden meer voordoen het vliegtuig naar Wash ington nemen vermoedelijk." Met het binnenkomen van Lucero en een verpleegster veranderde mijn ziekenkamer in een soort van salon. De jongedame die met de zorg voor mijn gezondheid was belast trachtte ons ervan te overtuigen dat elk gesprek te vermoeiend voor mij was, maar wij luister den niet naar haar, zodat zij ten slotte maar wegging. Lucero vroeg mij hartelijk hoe ik het maakte en bracht mij de beste wensen van commissaris Fernandez voor een spoedig herstel over. Hij vertelde ons ook, dat de meeste matrozen van La Caridad bij de smokkel van verdovende middelen waren betrokken. In de eerste plaats wel de kapitein, die een vals paspoort had en in drie landen werd gezocht. Jammer genoeg had men, ondanks langdurige verhoren, niets over Lajolette zelf te weten kunnen komen. De bendeleden kenden hem blijkbaar niet eens. De inspecteur vertrok al gauw weer en hij nam Arbuthnot met zich mee. De Engelsman beloofde de volgende dag terug te komen en hij zei te hopen dat ik dan al met halters en gewichten aan het oefenen zou zijn. Zijn hoop leek mij wat overdreven. Ik had de lamp op het nachtkastje niet aangeknipt, omdat ik in gedachten in een ander donker vertrek was, waar Maria bij het doodsbed van haar broer zat te bidden. Zodra ik alleen was begonnen mijn gedachten weer om Juan te draaien. Als ik hem belet had met mij naar Huelva te gaan zou Maria nu waarschijnlijk naast mijn bed hebben gezeten en mijn verwonding zou de aanleiding zijn geweest om ons te verzoenen en nu voorgoed. In plaats daarvanAlonso schrok toen hij mijn kamer onverlicht aantrof en ik knipte haastig het lampje aan, om hem te bewijzen dat ik nog leefde. Ik liet hem nauwelijks de tijd mij bezorgd aan te kijken. Ik wilde weten hoe het met Maria stond. „Je begrijpt zelf, Pépé, hoe dit meisje het nieuws heeft verwerkt. Ze heeft niet gegild, maar, mijn hemel, ik dacht dat zij er zelf ook aan kapot zou gaan. Zij verstarde, zij werd zo wit als een doekAls je een dergelijke wanhoop moet aanzien, Pépé, voel je je zelf even wanhopig. Ik kan er niet tegen „Zou een ander er wel tegen kunnen?" „Ook niet, natuurlijk. Maar ik dacht aan Ruth." „Ja, dat begx-ijp ik." Hij begreep ook, wat er in mij omging en boog zich over mijn bed. „Jij bent mijn beste vriend, Pépé. Ik zal je nooit vergeten wat jij in verband met Ruth voor mij gedaan hebt. Die dag ben ik bij jou in de schuld geraakt en als ik jou ooit kan helpen.." ooit kan helpen „Alonso heeft zij ook iets gezegd., over mij?" „Toen ik haar vertelde dat haar broer was neei-gescho- ten terwijl hij jou trachtte te redden zei zij alleen: „Daar heeft hij goed aan gedaan, het was de enige manier om hem te overtuigen. Zodra zij hoorde dat jij gewond in het ziekenhuis lag leek zij ongerust te worden. Als je mij vraagt, Pépé, is het geen absoluut verloren zaak voor jou als je geduld kunt hebben, veel geduld." Wanneer woi'dt Juan begraven?" „Morgenmiddag. Vóór de processies beginnen." „Ga jij er naar toe?" „Natuurlijk. Ik denk dat Charley meegaat." „Als ik kan opstaan zou ik dan ook „Hoor eens, Pépé, jij moet Maria voorlopig uit je hoofd zetten. Hoe eerder jij Spanje verlaat, hoe beter het is." Hij haalde zijn poi-tefeuille te voorschijn en liet mij een reisbiljet voor het vliegtuig zien. „Ik heb een plaats voor je besproken op de lijn naar Lissabon voor overmorgenavond. In Portugal kun je de clipper nemen en zaterdagavond ben je in Washington." Ik bekeek het kaartje aandachtig. Word ik weggestuurd?" „Stel je nu niet aan. Je hebt meer dan genoeg gedaan!" „Ik heb met Cliff afgesproken dat ik Lajolette on schadelijk zou maken." „Ik zou zeggen: laat Cliff dat zelf maar doen." „Blijf jij hier?" „Een paar dagen nog. Om het rappoi't te schrijven." „En Lajolette komt er weer zonder kleerscheuren af." „Het is niet de eerste misdadiger die wij niet in handen hebben geki-egen." En zo was het. Ik had in de laatste tijd genoeg stommiteiten begaan. Als ik eerder naar Alonso had geluisterd en vei'trokken was toen hij erop aandrong zou Juan nu waarschijnlijk nog leven. „Goed, Alonso, ik ga er overmorgen vandoor. Ik hoop dat mijn verband het de hele overtocht uithoudt. „Ik heb verzocht de stewardess van je toestand op de hoogte te stellen. En ik hoorde dat er waarschijnlijk een dokter in hetzelfde toestel meereist. Ze zullen je om strijd verwennen Alonso liet mij alleen en weer begonnen mijn ge dachten te woelen. Ik maakte de balans op van mijn verblijf te Sevilla en de resultaten waren diep ontmoe digend. Ik had op alle fronten de nedeidaag geleden. Weliswaar had de Spaanse politie, althans voorlopig 'n eind gemaakt aan de handel in verdovende middelen, de organisatie van Lajolette was een ernstige slag toe gebracht, maar ieder ander zou naar ik meende heel wat meer hebben bex-eikt. Ik vond dat mijn povere resultaten wat al te duur wax*en betaald. Juan was dood en MaxiaVan Maria wist ik niets. Schimmen spookten door mijn brein. De schimmen van het echt paar Percel kwamen spottend naar voren, alsof zij mij wilden vertellen, dat ik de strijd toch verloren had, omdat ik zonder Maria naar Washington terug zou gaan. Ik meende een koortsvisioen te hebben toen de deur van mijn kamer openging en een nazareno in wit gewaad met blauwe kap binnenkwam. Voor ik van mijn ver- bazing was bekomen had de boeteling zijn kap al terug geslagen en ik herkende de chirurg die mij had behan deld. Hij kwam zich verontschuldigen over het feit, dat hij mij niet eei-der had bezocht. Maar de interne geneeshei-en en de verpleegsters hadden hem unaniem verzekerd dat ik het goed maakte. Hij had het die dag ontstellend druk gehad. Hij was nu op weg naar de Broedei*schap van de Baratillo en wilde zich op de Capana bij zijn vrienden voegen. Voor hij mij alleen liet stopte hij mij iets in de hand: „U zult gezien uw beroep wel over meer van derge lijke herinneringen beschikken, senor Moralès; dit is de kogel die ik uit uw schouder heb vei'wijderd. Be waart u hem maar als een souvenir aan Sevilla Slaap lekker en tot moi'gen. Een van de inwonende artsen komt straks uw verband nog vernieuwen." (Wordt vervolgd) Onder de nieuwe aanwinsten, welke in de Prisma-reeks te vermelden vallen, no teren wij twee bijdragen van de Engelse auteur P. G. Wodehouse, wiens bizarre humor uit „GEVLEUGELDE VARKENS" en „HET BLAZOEN VAN DE WOOS- TERS" duidelijk tot de verbeelding pro beert te spreken. Men moet,geloven wij, voor Wodehouse een bepaalde aanleg heb ben. Anders stoort men zich al spoedig aan de opzettelijke ovei-drijving, waarmee de schrijver zijn personen en situaties typeert. Van geheel andere orde is de hu mor, die Dorothy Sayers bedrijft in haar thrillers, waarvan er ook een in de Pris ma-reeks van Het Soecti-um uitkwam en wel „ZWAAR VERGIF". De schrijfster houdt er een ondexTioudende nonchalante stijl van vertellen op na. Het lijkt alsof zij haar eigen helden niet serieus neemt, maar daardoor juist worden zij ons sym pathiek. De ondei'toon van persiflage maakt dat wij steeds afstand houden en toch nieuwsgierig blijven naar de afloop, die voortreffelijk voorbereid aan ons wordt ge offreerd. Ten slotte komt ook Chester ton in het geweer met zijn „DE WIJSHEID VAN FATHER BROWN", waardeerbaar voor wie de fantasie van de auteur bewon deren kan, maar de kronkelige wegen wel ke Chestei-ton bewandelt, voeren niet altijd langs een aantrekkelijk panoi-ama. Van Clement Richter is een nieuw werk je verschenen in de Pocketsalamanders van Querido. Wie eenmaal verliefd is ge worden op „TIKOJOEN ZIJ HAAI" weet waar hij met Richter aan toe is. Weinig schrijvei's beschikken over het vermogen om met zo weinig middelen zo'n klemmend beroep te doen op onze verbeelding. Rich ters zinnen kabbelen voort als een helder beekje. Zijn boeken zijn doorwaaid van een frisse zeebries. Zijn milde ironie ver zacht de wreedste gebeurtenissen, zijn le vendige fantasie schept voortdurende ac tie, die de ene allereenvoudigste gebeur tenis op de andei-e laat volgen, maar omdat zij uiteindelijk alle afhankelijk zijn ge steld vxaneen belangrijk hoofdthema een kwestie van leven of dood houdt men van bladzijde tot bladzijde het gevoel, dat er een enorme spanning onder zit. Advertentie BEVERWIJK HAARLEM ZAANDAM Kruisstraat 25 Haarlem Tel. 12921 Oprechte donderdagse Haerlemse Courant den 4 September 1760 GRONINGEN, den 2 September. De Heer 'cculist De Winckel be vind zig zedert 4 dagen in deeze Stad en vemcht zyne Operatiën met zeer veel Applaudissement in pre sentie van de Heeren Pro fessoren, Doctoren en Chi- uirgyns, die zyne Hand greep niet genoeg roemen. Hij zal Vrijdag den 5 deezer van hier na Amsterdam ver trekken, en de route neemen over Zut- phen, Deventer, Zwol en Arnhem in yder Stad meent hy drie dagen te blijven en zal vervolgens in Amsterdam zyn voorig Logement de Oude Graaf van Holland in de Kalverstraat den 25 deezer betrekken. I

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11