Heel wat sensaties op de laatste atletiekdag in Stadio Olimpico Bolotnikov, een groots winnaar Cees Kerdelop naar Tokio Amerikanen waren op 4 x 400 meter niet bij te houden Herter tegen Koch: Balasz: top bij het hoogspringen 14 In Amerika kunnen we je wel discus leren werpen 9 'y Olympische boksers worden prof De verdeling van de medailles Hun ploeg op 4 x 100 meter werd na foute wissel gediskwalificeerd Bekeken Groep van 14 Beslissing VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1960 999 999 999 De Amerikaanse boksers Cassius Clay en Wiiiie McClure, die in het Olympische bokstoernooi kampioen werden in respec tievelijk het lichtzwaargewicht en het zwaar weltergewicht, hebben donderdag na hun terugkeer in de Verenigde Staten verklaard over te gaan naar de rijen van de professionals. De verkoop van Olympische toegangs bewijzen is ruimschoots boven de twee miljard lire gekomen. Het Olympisch plaatskaartenbureau verwacht dat uitein delijk een bruto-recette van ruim drie mil jard zal worden gehaald. De laatste dag van de atletiekwedstrijden in het Olym pische stadion van Rome, alleen de marathon wordt zaterdag nog gelopen, is een apothease geworden. De ruim 90.000 toeschouwers hebben sensationele dingen beleefd. Op elk nummer werd tenminste één record ver beterd of geëvenaard. Daarbij kwam als sensatie dat op de 4 x 100 meter estafette de Amerikaanse ploeg, die als eerste met miniem verschil voor Duitsland ein digde, wegens een foutieve wissel werd gediskwalifi ceerd. De Britten kwamen daardoor fortuinlijk in het bezit van een bronzen medaille. Voor de Duitser Armin Hary was dit, na zijn zege op de 100 meter, een tweede gouden medaille. De Amerikaanse loopster Wilma Rudolph, die in de 4 x 100 meter dames als laatste loop ster het stokje kreeg, zorgde er voor, dat zij voor de derde keer tijdens deze Spelen de glans van het goud mocht aanschouwen. De Amerikaanse estafetteploeg op de 4 x 400 meter kraakte in de finale het wereld- en Olympische record met een tijd van 3 min. 02.2 sec. Duitsland kwam tot zilver in de nieuwe Europese recordtijd van 3 min. 02.7 sec. De Russische lange afstandloper Pjotr Bolotnikov, die op de 10.000 meter gedurende de gehele race in de kopgroep liep, zette de traditie voort, dat - na Vladimir Kuts - weer een Rus de sterkste was op de lange afstand. Victor Zybulenko's (Rusland) eerste worp van 84.64 meter bleek later voldoende voor een eerste plaats bij het speerwerpen, terwijl de lange slanke atlete Yolanda Balas (Roemenië) met een formidabele sprong van 1.85 meter het hoogst over de lat ging. Voor de enige Neder landse representante, die donderdag in de Olympische arena verscheen, Nel Zwier uit Enkhuizen, was het in de finale van het hoogspringen snel afgelopen. Na feil loze sprongen over 1.55 en 1.60 meter, wierp zij de lat eenmaal af op 1,65 meter, hetgeen haar naar later zou blijken de zesde plaats kostte. Weliswaar sprong zij bij haar tweede poging over 1.65, dezelfde hoogte als de kwalificatie-eis, maar bij 1.68 meter faalde de 25-jarige atlete drie keer. Nu werd zij ex aequo met de Duitse atletes Becker en Schmitz-Portz, de Joegoslavische Gere, en de Francaise Petry-Amiel als negende geklasseerd. Na donderdag luidt de verdeling van de medailles als volgt: goud zilver brons Rusland 33 21 22 Ver. Staten 32 16 15 Italië 12 8 10 Duitsland 10 19 11 Turkije 7 2 0 Australië 6 7 6 Hongarije 5 8 5 Polen 3 5 10 Groot-Brittannië 2 5 11 Denemarken 2 1 1 Tsjechoslowakije 2 2 3 Nieuw-Zeeland 2 0 0 Roemenië 2 1 6 Japan 1 6 4 Bulgarije 1 3 2 Zweden 1 2 3 Oostenrijk 1 1 0 Griekenland 1 0 0 Noorwegen 1 0 0 Frankrijk 0 2 2 België 0 2 2 Zwitserland 0 2 2 Iran 0 1 4 Zuid-Afrika 0 1 2 Nederland 0 1 2 V.A.R. 0 1 1 Joegoslavië 0 1 0 Ghana 0 1 0 Canada 0 1 0 Formosa 0 1 0 Portugal 0 1 0 Malakka 0 1 0 Finland 0 0 3 Jamaica 0 0 2 Brazilië 0 0 1 Mexico 0 0 1 Pakistan 0 0 1 Na donderdag luidt het puntenklasse ment op basis van 7 punten voor een eerste plaats, 5 voor een tweede, 4 voor een derde enz. enz.: Rusland 520, Verenigde Staten 403^, Duitsland 268>4, Italië 198!^, Hon garije 132'/2, Polen 128J4, Australië 120, Groot-Brittannië 115, Japan 84 Turkije 72, Tsjechoslowakije I2'/2, Roemenië 61, Zweden 55, Nederland 39, Denemarken 39, Frankrijk 39. Bulgarije 33'/2, Finland 36. België 27, Iran 26 Zwitserland 26, Nieuw Zeeland 25, Joegoslavië 16, Canada 15, Oostenrijk 12, Zuid-Afrika 12, Noor wegen 13, Argentinië ll'/o, Mexico 10, V.A.R. 0%, Brazilië 7, Griekenland 7, Korea ö'A, Ghana 5, Malakka 5. Formosa 5, Pakistan 5, Portugal 5. India 4, Cuba 3, Ierland 3, Porto Rico 3, Rhodesië 3, IJs land 2, Kenya 1, Bahama-eilanden 1. ploegen van Amerika en Duitsland op de 4 x 100 meter heren. Men schreeuwde zich de kelen reeds bij voorbaat schor, terwijl de aanmoedigingen voor de „Yankees" al leen n-.aar beperkt bleven tot de tonen van een jazznummer voortgebracht door een trompet. Amerika met Frank Budd, Ray Norton, Stone Johnson en Dave Sime ha?d de ge lukkige binnenbaan geloot, zodat zij alles konden overzien. Duitsland startte in baan vijf. Frank Budd was het snelst weg en reikte het stokje over aan Ray Norton, die echter de streep te vroeg overschreed. En terwjjl de lopers als hazen voortvlogen ging er bij dat eerste wisselpunt de rode vlag omhoog ten teken dat er door een der ploegen een fout was begaan. Armin Hary als tweede loper voor Duits land verkleinde het verschil en Mahlen- dorf reikte bijna gelijk met Johnson het De Duitse estafetteploeg van de 4 X 100 meter, die de Amerikaanse hege monie op dit nummer verbrak: v.l.n.r. Cullmann, Hwy, Mahlendorf en Lauer. stokje aan Martin Lauer over Tegen de sprintkracht van Dave Sime kon de Duitse hordenloper echter niet op. De blonde Amerikaan veroverde een halve meter voorsprong en die was ruim voldoende voor de eindzege, een overwinning die echter naar later zou blijken geen zege zou zijn, want door diskwalificatie werd het een zesde plaats. Het waren vier gelukkig springende Duitsers die nu de overwinning mee naar huis namen, terwijl Groot-Brittannië derde werd, zij het met zulk een miniem verschil voor Italië, dat zelfs de elektrische klok geen marge kon ontdekken en slechts de foto de beslissing kon brengen. (Van onze speciale verslaggever ROME, donderdagavond. „Als je er, zo als ik, twee jaar lang naar toe geleefd hebt, dan is het wel een klap in je ge zicht. Maar wie mij kent, weet dat ik het 'er niet bij laat zitten." Die ronde taal wordt in het Olympisch dorp gesproken door Kees Koch, de discuswerper, die zo gefaald heeft en als laatste uit de groep te voorschijn kwam. „Het is sneu. Ik had gedacht zesde te zullen worden efr tijdens de training ging het ook goed. Ik gooide makkelijk 53 me ter. Maar toen het dan gebeuren moest, was er een rem die ik niet kan omschrij ven. Het ging ineens niet. Excuses heb ik helemaal niet. Ik was de avond tevoren om half tien naar bed gegaan. Ik had heerlijk geslapen, ik voelde geen last van zenuwen. Met inwerpen kwam ik over de 55 meter en ook nog een keer tijdens de wedstrijd, maar toen was mijn voet over de lijn gegaan. Warm was het helemaal niet. Nee, excuses heb ik niet. Ik zal nooit begrijpen waarom ik niet boven de 49 me ter kwam." Nou daar hebben we dan al weer zo'n mysterie. De man, die faalt en het niet be grijpt. Het merkwaardige en enigszins troostrijke is, dat de winnaar van het dis cuswerpen. de Amerikaan Herter, gisteren met Koch een lang gesprek heeft gehad en daarin gezegd heeft dat hij geloofde dat Koch internationaal wel degelijk grote mogelijkheden heeft. „Je moest alleen eens naar Amerika kunnen komen, dan zouden we je wel eens discuswerpen leren", heeft Herter gezegd. En Koch voegt eraan toe, dat dit mis schien wel een tikje hautain klonk, maar dat het zo niet bedoeld was. „Herter gooit heel apart", zegt de reus achtige Rotterdammer. Hij staat op en maakt een paar bewegingen. Het verschil met de niet-Amerikaanse discuswerpers is, dat Herter weliswaar tragere bewegin gen maakt, maar zijn kracht reserveert voor het laatste deel van de beweging. Dan volgt er een ware energie ontploffing. De uitslag van de 4 x 100 meter dames luidt: 1. verenigde Staten (Hudson, Williams, Jo nes, Rudolph) 44.5 sec.; 2. Duitsland 44.8 sec.; 3. Polen 45 sec.; 4. Rusland 45.2 sec.; 5. Italië 45.6 sec. De uitslag van de 4 x 100 m heren luidt: 1. Duitsland (Cullmann, Hary, Mahlendorff, Lauer) 39.5 sec. (evenaring wereld en Olym pisch record); 2. Rusland 40.1 sec.; 3. Enge land 40.2 sec.; 4. Italië 40.2 sec.; 5. Venezuela 40.7 see. De Verenigde Staten werden gediskwalifi ceerd. De uitslag van de finale 4 x 400 meter luidt: 1. Verenigde Staten (Yermann, Young, Glenn Davis. Otis Davis). 3.02.2 (nieuw Olym pisch en wereldrecord); 2. Duitsland 3.02.7 (nieuw Europees record): 3. Jamaica 3.04: 4. Zuid-Afrika 3.05; 5. Engeland 3.08.3; 6. Zwit serland 3.09.4 De uitslag van de 10.000 meter luidt: 1. Bolotnikov (Rusl.) 28.32.2 (nieuw Olym pisch record; vorig record 28.45.6 door Kuts. Rusland. 1956); 2. Grodotzki (Did.) 28.37; 3. Power (Austr.) 28.38.2; 4. Desiatchikov (Rusl.) 28.39.6; 5. Murray Halberg (Nw Zeeland) 28.48.8; 6. Truex (VS) 28.50.2; 7. Krzyskowiak (Polen) 28.52.4: 8. Merriman (GB) 28.52.6; 9. Hyman (GB); 29.04.8; 10 Pirie (GB) 29.15.2. De uitslag van de finale van het nummer hoogspringen dames luidde: 1. en Olympisch kampoene Yolande Balas (Roemenië) 1.85 meter; 2. ex aequo Jozwia- kowska (Polen) en Shirley (G.B.) beiden 1.71 neter (beide meisjes ontvingen een zilveren medaille; er is dus geen bronzen medaille): 1. Dolia (Rusland) 1.71 meter; 5. Chenchik (Rusland) 1.68 meter; 6, 7 en 8. Slaap (G.B.): Lorentzon (Zweden) en Frith (Australië) al len 1.65 meter. 9. ex aequo Nel Zwier 1.65 m. De uitslag van het speerwerpen heren luidt: 1. Tsibulenko (Rusl.) 84.64 meter: 2. Kruger Did.) 79.36; 3. Kuicsar (Hongarije) 78.57; 4. Kuisme (Finl.) 78.40: 5. Rasmussen (Noorw.) 78.36; 6. Frederiksson (Zweden) 73.33; 7. Rad- ziwonowicz (Polen) 77.31; 8. Sldlo (Polen) 76.46: 9. Livore (Italië) 75.21; 10. Al Cantello 74.70. De Amerikanen hebben op de 4 x 400 meter estafette zo'n geweld ontketend, dat niets hen kon tegenhouden. Jack Yerman, Earl Young, Glenn Davis en Otis Davis liepen een formidabele wedstrijd en kwa men tot een tijd van 3 minuten 02.2 secon de, hetgeen een nieuw wereld- en Olym pisch record betekende. De Duitsers Man fred Kinder, Hein Reske, Johan Kajiser en Carl Kaufmann bleven een halve seconde op hen achter, hetgeen overigens voldoende was om het Europese record van 3 minu ten 06,G seconde te verpulveren. Het spannendst was de laatste 400 meter tussen de Amerikaan Otis Davis en Carl Kaufmann. Op het laatste rechte eind voor de eretribune stoven beide lopers zij aan zij naar de finish. Toen liet Otis Davis zijn capaciteiten zien. Geheel in tegenstel ling tot de finale, die bijna in een dead- heat eindigde, liep hij nu als op vleugels van de Duitser weg. Dat kwam omdat Kaufmann, die drie meter achterstand had op het moment dat hij het stokje kreeg, in de beginfase van de strijd teveel van zijn energie had gevergd en op de laatste hon derd meter geen krachten meer over had om de prachtige aanzet van Otis Davis te beantwoorden. Wilma Rudolph zorgde op de 4 x 100 meter dat haar drie landgenoten Mary Hudson, Lucinda Williams en Barbara Jones eveneens het eremetaal verkregen. Ook hier was het een strijd tussen Duits land, dat tijdens deze spelen een enorm goede indruk heeft achtergelaten, en de Amerikaantjes. Martha Langbein, Anni Biechl en Brun- hilde Hendrix wisten de vierde loopster, de miljonairsdochter Jutta Heine, gelijk weg te zenden met Wilma Rudolph. Het werd op de finish toch een verschil van anderhalve meter dank zij de gracieuse souplesse van Wilma Rudolph, die evenals Betty Cuthbert in 1956 in Melbourne, drie gouden plakken over de oceaan met zich neemt. Het Duitse legioen maakte zich op voor de grote krachtmeting tussen de estafette- Cees Kerdel, chef de mission van de Nederlandse Olympische ploeg, blijft ondanks de teleurstellende prestaties van de Nederlanders optimistisch. „Het heeft geen zin na het falen van verscheidene atleten bij de pakken te gaan neerzitten", aldus de heer Kerdel. „Sport is nu eenmaal sport en men kan winnen of verliezen. Het is ge woon een kwestie van gebrek aan geestkracht op het kritieke moment geweest. Verscheidene atleten waren hypernerveus en eigenlijk reeds voor de start verslagen, terwijl anderen juist door het deelnemen aan dit grootse evenement boven zichzelf uitgroeiden. Het heeft geen zin namen te noemen en nog minder de teleurstelling zo zwaar te nemen. Laat dit voor ons alleen een les zijn geweest om met de Spelen van 1964 in het verschiet het roer om te gooien. Wij zullen een rapport samenstellen waarin alle opgedane ervaringen tot in de kleinste bij zonderheden worden opgetekend. En •Wij hób'ëridatdë kfa'chten van dé sportbonden en het Nederlands Olympisch Comité nog meer worden gebundeld, dan tot nu toe het geval was". ..Op naar Tokio", is de kreet die wij moeten aanheffen. Reeds nu moeten wij gaan werken aan een sterke Nederlandse Olympische ploeg voor 1964. Doen wij dat niet, dan zullen wij de aansluiting met de internationale sport volkomen mis sen. Meer dan nu reeds het geval was". (Van een speciale verslaggever) Niet de 24-jarige Feldwebel der Volksarmee, Hans Grodotzki, die door de Duitsers de „veelzijdigste lange-afstandloper ter wereld" wordt ge noemd, heeft de 10.000 meter gewonnen, maar de man met het cijfer 559 op zijn rug, de Rus Pjotr Bolotnikov (26 jaar). Temidden van een orkaan van gejuich ging hij gisteravond om half zeven door de finish. Het enige wat daarbij niet zo prettig aandeed, was dat een andere Rus, die een ronde achterstand had, voor hem de eindsprint bereidwillig aantrok. Voor het overige niets dan lof over Bolotnikov. Hij is een super-atleet, die er in de laatste ronde nog een fantastische eindspurt uitperste en op gran dioze wijze zeer overtuigend won. Lof ook voor Grodotzki, die de enige was die nog een wapen had toen de Rus bij het ingaan van de 25ste en laatste ronde onweerstaanbaar wegspurtte uit een groepje van vier, waarin hij de laatste ronden had doorgebracht. De Duitser, wiens blonde kuif op en neer danste bij elke stap van zijn zwaar gespierde benen, had niet meer de kracht om de in Zatopek-stijl wegspurtende geweldenaar te volgen, maar hij bleef ruim voor op de twee anderen, die in het kopgroepje hadden vertoefd: de Australiër Power en de Rus Desiatchikov. Die werden respectievelijk derde en vierde op deze moordende 10.000 meter. Het was een schitterende race en het merkwaardige was, dat niemand van de grote namen, zoals die in West-Europa bekend zijn behalve dan Grodotzki er een hoofdrol in kon spelen. Iharos, de Hongaar, heeft een poos geprobeerd, maar toen de strijd in het beslissende stadium kwam. viel hij ver terug. Halberg.' de for midabele Nieuwzeelander, die de 5000 me ter zo imponerend won, had geen uithou dingsvermogen genoeg om op deze langere afstand iets meer te zijn dan een midden- mootman. En Gordon Pirie liep even krampachtig als onopvallend in het grote peloton mee. Geen moment waagde hij het in de strijd aan de kop in te grijpen. Hij speelde dan ook geen andere rol dan die van toeschouwer. Een prachtige race, een fraaie overwin ning voor de nieuwe Zatopek, die echter niet zoals zijn voorganger in zijn eentje moest strijden. De Russen hebben de race intelligent gelopen. Stukken ver standiger dan de veel te vroeg attaqueren de Iharos. Om van Pirie, de flop, maar te zwijgen. Tussen haakjes: Bolotnikov's tijd was net geen nieuw wereldrecord, maar zijn 28.32.2 was voldoende voor een verbetering van Kuts' Olympische record. Bij de hoogspringsters was de Roemeen se Balasz een eenzame top. Een meis je voor wie hoogten als 1.55 meter en 1.65 meter niet eens in aanmerking kwamen om haar krachten aan te verspillen. Nel Zwier en zij niet alleen was al geluk kig dat zij onbeschadigd over 1.65 meter kwam. Bij 1.68 meter luidde voor de meeste hoogspringsters het klokje van af scheid. Op 1.71 meter waren er nog maar drie over: Balasz, de Poolse Jozwiakows- ka en de Engelse Shirley. Op 1.73 meter stond de slanke, lange Balasz alleen. Ze had kunnen stoppen wanneer ze gewild had, doch eerst wilde ze het Olympisch record verbeteren van Mc Daniel (U.S.A.) uit Melbourne, dat op 1.76 stond. Nee, dan de Russen! Meesterlijk hebben zij de race bekeken en voortdurend in hun greep gehouden. Hun enige zorg is geweest hoe klaar te komen met Grodotzki en, in wat mindere mate, met de Australiër Power. Het opvallende van de eerste ronden was, dat de toekomstige winnaar, Bolotni kov, direct al de kop nam en samen met de ons onbekende Marokkaan Rhadi het veld van dertig lopers aanvoerde. Wat later kwam zich bij hen de Rus Zhukov voegen. De Russen begonnen al in de derde ronde aan de kop te trekken en te rukken en af en toe viel er al eens een gat, maar vooral Iharos besteedde veel energie om het gat weer gedicht te krijgen, terwijl de afwachtend lopende Pirie de Hongaar als een schaduw volgde. Toen de elfde ronde inging lag er een dichtopeengedrongen groep van 14 man op kop, die elkaar op de hielen trapte en in de bochten verdrong. Iharos, stijf rechtop- lopend, voerde dit hoge gezelschap aan. met de Marokkaan tweede en Grodotzki in zesde positie. Rhadi en Iharos vochten verbeten om de kop. Rhadi verdrong de Hongaar even, maar die perste er een tus- sensprint uit om weer aanvoerder van de lange rij te worden. Negen ronden voor het einde schoof Bo lotnikov haast onmerkbaar naar voren en wrong zijn wijnrode shirt zich tussen Iha ros en Power in. Veertig meter verder versnelde hij z(jn veerkrachtige pa's nog iets en ging Iharos voorbij. Dat betekende Iharos' einde. Hij verloor in honderd meter zeker vijftig percent van zijn souplesse, zakte naar de zesde plaats en verdween een ronde later uit de groep van 14, die trouwens uiteenviel in kleine groepjes wanhopig strijdende atleten, die stuk gin gen aan het nu losbarstende Russische ge weld. Want in de 17de ronde vielen er voor Iharos en Pirie geen gaten meer te dich ten. Vijf man rukten zich naar voren en lieten de overige acht van de kopgroep ..zwemmen" op een afstand van ongeveer 25 meter. De zes, die nog kans zagen tot een tempoverhoging, waren Power, Bolot nikov. Grodotzki, Desiatchikov en de uit de achterhoede opgekomen Nieuwzeelan der Magee. Vier ronden verder betaalde Magee de tol voor zijn overmoed en viel terug. De vier gingen door, maar terwijl Power diep in zijn reserves moest tasten om het door de anderen getrokken spoor te kunnen blijven volgen, besloot de gemakkelijk lo pende Grodotzki in te grijpen. Hij zag heel goed in dat bet geen zin had met zijn aan val te wachten, want dat de Russen onge twijfeld voor elkaar de sprint zouden aan trekken. Hij besloot hen voor te zijn. Met nog drie ronden om te lopen wrong hij zich langs twee roodhemden naar de kop en terwijl het Duitse legioen op de volgepakte tribunes uitzinnig schreeuwde, begon Gro dotzki aan een verbeten poging de Russen los te lopen. Hoe enorm hij ook aanzette, de speurhonden bleven zich aan hem vast klemmen. Zeshonderd meter voor de finish kwam de tegenstoot van de Russen. Desiatchikov rukte voorbij de Duitser en Bolotnikov ging met hem mee. Grodotzki volgde, maar kon de kop niet meer overnemen. By het ingaan van de laatste ronde nam Bolotni kov de leiding van zijn landgenoot over en ging toen geweldig door. Powers kon hem niet volgen, Desiatchiakov liet eveneens los, maar Grodotzki deed nog een laatste poging om bij de Rus te komen. Zijn ge weldige krachten waren echter vrjjwel gesloopt en verwrongen spurtend ging hij een meter of tien na de triomfator over de eindstreep. Yolanda Balasz, de Olympisch kam pioen hoogspringen, in actie met een formidabele sprong. Bolotnikov, Giodotzki en Desiatchikov tijdens de race over de uiterst ver- moeiende 10.000 meters. Aldus ging ze op 1.77 meter over de lat. Toen wilde ze naar een verbetering van haar eigen wereldrecord (1.86), in Rome gemaakt. Ze haalde na enkele foutspron- gen 1.85; doch liet het na twee keer 1.87 meter te hebben geprobeerd, afweten. Door de 10.000 meter was er teveel drukte in het stadion gekomen om zich nog goed te kunnen concentreren. Met eerste worp De Rus Tsiulenko is met de eerste de beste speerworp van 84.64 meter Olym pisch kampioen geworden. Vijf worpen heeft hij nadien nog geprobeerd, alle vijf bleven ze er onder. Dat was niet zo merk waardig, want toen Tsibulenko voor de eerste keer de speer wierp, was het droog en heerlijk warm. Later begon het pijpe- stelen te regenen. De Duitser Kruger wierp in één keer 79.36 meter, wat goed was voor zilver en de Hongaar Kulscar slin gerde in één keer 78.57 meter wat goed was voor brons.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 14