Weerstandsvermogen van de Beurs zal op de proef worden gesteld Koersfluctuaties aan de Beurs van Amsterdam Recessie in de V.S. wordt thans toegegeven De beurs De energiepolitiek van de Euromarkt Effecten -en Geldmarkt SGHEEPVAARTBERICHTEN i. Worms wil Rheinhausen van Krupp overnemen Handelsbesprekingen Benelux-J oegoslavië Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Kon./Shell verhoogt prijs Arabische olie Nederlandse garnalen- invoer in België Interim div. van 5 Doetinch. Ijzergieterij Shell in Europoort ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1960 (Van onze financiële medewerker) Het ls niet onwaarschijnlijk dat het weerstandsvermogen van de Amsterdamse beurs in de komende weken op de proef za.1 worden gesteld. Niet alleen dat de poli tieke spanningen rondom Kongo weer toenemen, maar in de Verenigde Staten wordt meer en meer openlijk over een reeds ingetreden recessie gesproken, over de duur waarvan men uiteraard van mening verschilt. Terwijl de een zegt dat nog in dit jaar de terugslag in het Amerikaanse bedrijfsleven zal kunnen worden overwonnen, zijn er ook die er het begin in zien van een langdurige depressie, welke op 1961 haar stempel zal drukken. En als altijd is er natuurlijk niemand, die met zekerheid kan zeggen hoe de Amerikaanse economie zich zal ontwikkelen. De meest waarschijnlijke gang van zaken zal wel zijn dat een geprononceerde beweging in de een of andere richting uitblijft, totdat de presidentsverkiezing achter de rug is en de nieuwe regering haar werkprogram heeft gepubliceerd. De invloed daarvan zal vermoedelijk meest van psychologische aard zijn, want in werkelijkheid zijn de verschillen tussen de Democraten en de Republikeinen niet groot. In elk geval wordt de nieuwe Ameri kaanse regering geconfronteerd met een verzwakte monetaire positie van de V.S. tegenover Europa, dat zijn goudvoorraden nog steeds ziet stijgen, terwijl die van de V.S. van week tot week nog teruggaan. Het is zelfs zo dat het verminderde ver trouwen in de dollar, tezamen met de ver laagde discontotarieven niet alleen buiten lands kapitaal doet terugvloeien, maar voor de Amerikaanse belegger ook een re den te meer is om zich bij Europese aan delen te interesseren, nog afgezien van de aantrekkelijkheid, welke deze aandelen met het oog op de Europese conjunctuur en het hogere rendement voor de Ameri kanen bezitten. Er zijn ook in ons land sommige waarnemers, die van mening zijn dat, als het evenwichtsherstel in het in ternationaal betalingsverkeer nog lang op zich laat wachten, aan een devaluatie van de dollar niet zal kunnen worden ontko men en alleen reeds het stellen van deze mogelijkheid oefent uiteraard op de dollar een druk uit. Onzekerheid De herhaaldelijk aan de orde gestelde vraag of de V.S. tot een verhoging van de goudprijs, welke een devaluatie van de dollar betekent, zal besluiten, is natuurlijk niet alleen voor de V.S., maar ook voor Europa van belang, dat zijn monetaire po sitie de laatste jaren gaandeweg sterker heeft zien worden, zodat met name in West-Duitsland over de mogelijkheid van een revaluatie wordt gesproken. Beide maatregelen zouden 'tzelfde resultaat heb ben, namelijk een versterking van de Ame rikaanse en een verzwakking van de Euro pese concurrentiepositie en het spelen met de gedachte van een monetaire operatie in een van beide richtingen, schept een sfeer van onzekerheid, welke aan een normale ontwikkeling van de internationale handel en de internationale kapitaalmarkt afbreuk doet Dollardevaluatie niet waarschijnlijk De hier bedoelde onzekerheid zal ver moedelijk vooreerst wel blijven bestaan, want terwijl de goud-producerende landen met name Zuid-Afrika, Canada, Austra lië, Rhodesië, Brits West-Afrika reeds gedurende vele jaren op een verhoging van de in 1933 op 35 per ounce vastge stelde goudprijs aandringen, omdat daar door de thans noodzakelijke regeringssub sidies op de goudproduktie zouden kunnen worden beëindigd of althans verminderd, zijn de regeringen van de meeste landen, ook die van de V.S. en van West-Duits land er tegen gekant, omdat ze tot aller lei binnenlandse en internationale kapi taalsverschuivingen zal leiden, waarvan dan nog moet worden afgewacht of ze het De commissie voor de energiepolitiek van het Europese Parlement heeft op een vergadering in Brussel met algemene stem men een verslag van de Nederlandse so cialistisch afgevaardigde ir. S. A. Posthu mus goedgekeurd, waarin onder andere aan de drie Europese executieven (com missies van E.E.G., en Euratoom en Ho ge Autoriteit van de E.G.K.S.) de vraag wordt gesteld, wat hun plannen zijn ten aanzien van de plaats die de Sahara-olie zal gaan krijgen op de gemeenschappe lijke markt. Het verslag, dat op de oktober-zitting van het Europese Parlement aan de orde zal kotnen in een analytische beschrij ving van de structuur der aardolie- en aardgasindustrie, waaraan een aantal be oordelingen en conclusies van algemene en politieke aard zijn verbonden. Wat de energiepolitiek betreft merkt het door de Parlementscommissie goedgekeur de rapport onder andere op, dat men zich daarbij rekenschap zal moeten geven van de mate, waarin invoer van olie uit lan den van achter het ijzeren gordijn die dikwijls goedkoper wordt aangeboden, dan de olie uit westelijke bronnen oppor tuun is en welke gevaren er aan verbon den kunnen zijn indien de communistische landen bijvoorbeeld plotseling hun olie-uit voer naar het Westen om politieke rede nen zouden stopzetten. De Nederlandse schroothandelaar Louis Worms heeft gisteren in een formeel schrijven aan Alfried Krupp von Bohlen und Halbach gevraagd de prijs en ver koopswaarden te vernemen van de Rhein hausen Staal. Fabriek welke onder de ge allieerde dekartelliseringsmaatregel moet worden verkocht. In zijn schrijven, zo deelt de heer Worms mede, beroept hij zich op de aanbeveling van bondskanselier Adenauer en de Westduitse minister van Economische Zaken dr. L. Erhard, die hem aangeraden hebben zich direct tot Krupp te wenden. Worms zegt op te treden namens een .n- t.ernationale groep banken en de Emipre Steel Trading te New York. D heer Worms verklaarde gisteren dat hij door Rheinhausen on^er internationale controle te brengen een waarschuwend voorbeeld wilde stellen tegen te grote machtsconcen traties in handen van een concern, hetgeen naar zijn mening schadelijk geacht moet worden voor de economie. resultaat zullen opleveren, dat men in som mige kringen er van verwacht. Bovendien zijn na 1945, toen door het Internationaal Monetair Fonds de goudprijs werd vastgesteld, de valuta's van de ver schillende landen op die goudprijs, dat wil zeggen op de goudwaarde van de dol lar, gebaseerd. Een devaluatie van de dol lar zou daarom ook in andere landen een zelfde waardevermindering van de valuta tot gevolg kunnen hebben, waardoor dan het effect van de dollardevaluatie voor de V.S. grotendeels zou worden geneutrali seerd. Daar komt bij dat een devaluatie doorgaans niet anders is dan het sanctio neren van een voorafgaande inflatie, waar van thans in de V.S. nog nauwelijks spra ke is. Het binnenlands prijspeil is in ge noemd land reeds geruime tijd vrij sta tionair en ook de kosten van levensonder houd zijn niet noemenswaard gestegen, terwijl de Amerikaanse buitenlandse han del zich de laatste tijd eerder ten gunste dan ten nadele van het land ontwikkelt. De kans lijkt daarom vrij groot dat men de moeilijkheden, welke zich thans ten aan zien van het internationaal kapitaalverkeer voordoen, op andere wijze zal pogen op te lossen, ook al gaat dit, zoals wel ge bleken is, niet gemakkelijk. Effectenuitvoer omvangrijk Nog altijd oefenen de Europese effec- tenmarkten op de Amerikaanse beleggers grote aantrekking uit, terwijl tegelijkertijd binnen de grenzen van ons werelddeel West-Duitsland grote belangstelling be houdt voor de Zwitserse en Nederlandse aandelen. De cijfers over 't eerste halfjaar van de Ne derlandse betalingsbalans hebben doen zien dat in die periode voor f 595 miljoen aan binnenlandse effecten naar het buitenland is verkocht, waartegenover slechts voor 82 miljoen aan buitenlandse effecten werd ingevoerd. Het ziet er naar uit dat ook het derde kwartaal noj geen omme keer in deze kapitaalbeweging zal bren gen. Zoals reeds eerder opgemerkt, ligt het accent de laatste tijd meer op de Neder landse industriële aandelen, dan op de in ternationale. Terwijl het indexcijfer voor deze laatste in augustus met niet meer dan circa veertien punten, of met 2,3 pet. is gestegen voornamelijk door de koers daling van aandelen Koninklijke en Unile ver ging het indexcijfer (1953 is 100) van Nederlandse industriële aandelen in die maand van 315,73 tot 356,41, dat is met bijna 41 punten, ofwel met dertien percent vooruit. Maar deze koersstijging is nog altijd kleiner dan die van de aan delen op de Westduitse beurzen, waarvan het indexcijfer in augustus van 711 tot 822 is opgelopen (uit. 1953 is 100), derhal ve met 111 punten, dat is met circa 16 pet. Een feit is dat verhoudingsgewijs tal van Nederlandse aandelen nog niet buitenspo rig hoog noteren en dat de bedrijfsberich- ten merendeels gunstig blijven luiden. Naar mate het koerspeil in ons land hoger wordt, vermindert echter de aantrekkelijkheid voor de buitenlandse belegger en als men in de V.S. van een recessie blijft spreken, de New-Yorkse beurs blijft kwakkelen en de politieke hemel boven Afrika niet op klaart, zal, zoals gezegd het weerstands vermogen van de Amsterdamse beurs nog moeten blijken. Een delegatie van de Benelux zal op 15 september te Belgrado besprekingen be ginnen over versteviging van de handels betrekkingen tussen de Benelux en Joego slavië In het eerste halfjaar van 1960 bedroeg de invoer in Benelux uit Joegoslavië 25,1 miljoen (waarvan 15,1 miljoen uit Neder land). De uitvoer naar Joegoslavië beliep 48,3 miljoen (waarvan 26,2 miljoen uit Nederland. Aanzienlijk betere resultaten voor Spanjaard in het eerste halfjaar In het eerste halfjaar 1960 zijn omzet en pro- duktie van Spanjaard n.v. in Borne aanmerkelijk hoger geweest dan in het eerste semester van 1959 en dientengevolge waren ook de resultaten aanzienlijk beter, aldus een mededeling van de directie. De directie heeft dan ook gegronde re denen om te verwachten, dat het resultaat over 1960 in zijn geheel beduidend beter zal zijn dan de resultaten in 1959 behaald, al zal het lager zijn dan over 1957, toen de prijzen van sommige ge fabriceerde artikelen gunstiger lagen. Gunstige gang van zaken Dekkers n.v. De directie van Dekkers n.v. Postorderbedrijf bericht, dat de zaken der vennootschap zich zeer gunstig blijven ontwikkelen. De omzet over het eerste halfjaar 1960 was meer dan 50 percent ho ger dan die over het eerste halfjaar 1959, terwijl de netto-winst een meer dan evenredige stijging vertoont. Er is alle reder, om te veronderstellen aal deze tendentie zich in het tweede halfjaar zal voortzetten, aldus de directie. Autobezit in West-Duitsland Eén op elke twaalf Westduitsers is de bezitter van een personenauto, zo blijkt uit een onder zoek van het Westduitse verkeersbureau. De laat ste twaalf maanden zijn er meer auto's gekocht dan ooit tevoren. Gedurende de eerste zes maan den van dit, jaar steeg het aantal geregistreerde wagens met. elf percent Op 1 juli telde West- Duitsland ruim tien miljoen motorvoertuigen, waaronder ruim twee miljoen brommers Ford overweegt produktie van kleine wagens De Ford Motor Company heeft medeegdeeld, dat zij de mogelijkheden om Amerikaanse in stallaties en arbeiders te gebruiken voor de pro duktie van een kleine Amerikaanse wagen van het type. dat door de buitenlandse dochteronder nemingen van Ford worden gemaakt, ernstig heeft overwogen. Of dit mogelijk zal zijn. moet worden afgewacht, zo voegde de maatschappij er in haar commentaar op geruchten, dat zij van plan is een nieuwe auto in Europa te bouwen aan toe. De Kon./Shell Groep heeft de officiële prijzen van de olie uit het Nabije Oosten verhoogd met 2 tot 4 dollarcent. Er wordt op deze wijze een aanpassing bereikt aan het niveau van de andere oliemaatschap pijen die in het Nabije Oosten opereren, zo als B.P. en Mobil Oil. Op deze prijzen wor den echter weer kortingen verleend. De heer Dries Claeys, volksvertegen woordiger in België, heeft vragen gesteld aan de Belgische minister van landbouw over dè invoer van garnalen door Neder landers. Hij zei vernomen te hebben dat perso nen zich bezighouden met garnalen-import zonder dat zij de wettelijk voorgeschreven vergunning voor invoer hebben. Het ministerie heeft geantwoord, dat de invoer van garnaal uit Nederland vrij is, maar steeds afhankelijk is van het beko men van een invoervergunning, die slechts wordt afgeleverd aan de beroepsmensen, die regelmatig in België gevestigd zijn. Eventuele Nederlandse leurhandelaars kunnen eveneens vergunningen bekomen, maar dan moeten zij een leurderskaart hebben en „in regel zijn met de regele- mentering van de administratie der recht streekse belastingen in verband met de overeenkomst hieromtrent gesloten tussen Nederland en België. Er wordt verder gezegd dat geen enkele invoer van garnaal kan gebeuren zonder vergunning en kon- trole van de douanediensten. In een buitengewone vergadering van aandeelhouders van de n.v. Doetinchem- sche Ijzergieterij is besloten tot een her kapitalisatie, waarmede het geplaatste en volgestorte aandelenkapitaal gebracht wordt van 300.000 op 500.000. De ge troffen regeling ten aanzien van de koste loze omwisseling van de onderaandelen van 10 in aandelen van 100 werd goedge keurd. Voorts werd besloten een interim dividend van vijf percent uit te keren, ber taalbaar op de dag, volgende op die, waar op de akte van statutenwijziging zal wor den gepasseerd. (Vorig jaar werd geen interimdividend uitgekeerd). Met deze be sluiten heeft de vergadering, volgens de directie, de voorbereidende maatregelen getroffen in verband met de aangekondig de emissie groot 500.000, waardoor het aandelenkapitaal gebracht wordt op 1 miljoen. (De aandelen, met een nominale waarde van 100, worden ter beurze op de incourante markt verhandeld en zijn 235 percent bieden). Wanneer omstreeks de jaarwisseling de eerste schepen Europoort zullen kunnen binnenvaren is Shell Nederland gereed om aan de pier bij haar 100 ha groot terrein de tankschepen te ontvangen. Op het ogenblik zijn van de eerste tien in aanbouw zijnde tanks, die een doorsnee hebben van 48.80 meter, twee gereed en twee nagenoeg. Deze tanks kunnen elk 37.500 ton ruwe olie be vatten. Verder hoopt men in deze vierde petroleumhaven dan de 250 meter lange pier, waaraan twee supertankschepen kun nen meren en in tien uur gelost worden, eveneens gereed te hebben. Daar men in Europoort niet gaat raffineren ligt er reeds een pijpleiding naar Pernis om de olie te vervoeren. Shell bouwt voorts in Euro poort aan een kantoorgebouw, een garage, een winkel en een transformatorgebouw. Ook een ketelhuis is in aanbouw. Abida 10 te Puerto La Cruz. Achilles 9 tee Coquimbo verw. v. Antofagasta. Acila 9 te Curacao. Adonis 9 12 m. o.n.o. Dover n. Curacao. Agamemnon 9 te Puerto Cabello verwacht. Alchiba 9 v. Las Palmas n. Antwerpen. Alblasserdiik 9 t,e Bremen v. Rotterdam. Alca 9 te Dakar v Antwerpen Alcor .9 v. Fremantle n. Aden. Algenib 9 360 m. n. Guardafui n. Suez. Alhena 10 et Bahia Almdijk 10 te Aden. Alnati 9 te Montevideo verwacht v. Santos. Alphacca 9 te Port Sudan. Amerskerk 9 te Hamburg v. Bremen. Ampenan 9 v. Colombo n. Djibouti. Amstelhoek 9 900 m. z.z.o. Colombo n. Colombo. Amstellaan 10 v. Newcastle n. Fremantle. Amstelmeer 9 910 m. o.n.o. Tokio n. Amaagsaki. Amstelveld pass. 9 Cocos eil. n. West-Australië. Andijk 9 1050 m. o. Bermuda n. Havana. Annenkerk 9 v. Barcelona n. Antwerpen. Arendskerk 10 v. Amsterdam n. Genua. Algol pass. 10 Ouessant n. Antwerpen. Ares 9 v Buena Ventura n. Guayaquil. Asmidiske 10 te Amsterdam. Asterope 9 400 m. w. Landsend n Hampton R. Attis 8 v. Barranquilla n. Bahamas. Averdijk pass. 9 Dakar n. Kaapstad. Baarn 9 430 m. z.w. Landsend n. Emden. Bantam 10 te Abadan. Batjan pass. 9 Gibraltar n. Marseille. Barendrecht 10 te Banias verwacht. Batu 10 v Colombo n Djibouti Bawean 10 te Bangkok. Bengkalis .9 t.e Halifax v. Port Said. Beninkust 10 te Monrovia. Bennekom 8 195 m. n.n.o. Fayal n Port of Spain. Billiton 10 te Manilla. Bintang 9 op Elbe n Hamburg. Bïitar 11 te Brisbane verwacht. Bonita 9 v. New Orleans n. La Ceiba. Breda 10 te Puerto Cabello. Bussum 9 v. Paranagua nè Salvador. Caltex Amsterdam 9 v. Kaapstad n. L. Marques. Caltex Arnhem pass. 9 Lissabon n. Sidon. Caltex Delft 9 70 m. z. Ceylon n. Sydney. Caltex Delfzijl 9 v. Whitegate n. Antwerpen. Caltex Leiden 10 te Bahrein. Caltex Pernis 9 272 m. w. Adelaide n. Colombo. Caltex Rotterdam pass. 9 Ras Fartak n. Suez. Calt. The Hague 9 140 m. z.z.w. Ouess. n. K'hagen. Caltex Utrecht 9 1145 m. n.w. Frem. n. Lyttleton. Camitia 9 400 m. w. Ushant n. Stanlow. Cartago 9 te Cristobal verwacht v. Rotterdam. Castor 8 v. Malaga n. Patras. Charis 10 te Georgetown verw. v. Pto. Ordaz. Cinulia 8 210 m. n.n.o. Saba n. Rotterdam. Cities Service Valley Forge 9 v. Amuaybay naar Rio de Janeiro. Clavella 9 te Inverkeithing. Concepcion 8 120 m. z. Marta Grande n. B. Aires. Congokust 9 150 m. w. St. Vincent n. Dakar. Cradle of Liberty 10 te Kaapstad Crania 8 v. Curasao n. Trinidad. De Eerens 9 v Suez n. Djeddah. Delft 8 120 m. n.n.o. Azoren n. Amsterdam. Diemerdijk 10 te Stockton. Elizabeth B 9 395 m. w.n.w. Finist. n. Houston. Esso Amsterdam 9 te Rotterdam. Eumaeus 9 te Aden verwacht v. Suez Forest Lake 9 100 m. n.o. Oran n. Gravesend. Forest Town 9 645 m. w. Bombay n. Fremantle. Friesland SSM 158 m. w. Es'ojerg n. Kalundsborg. Friesland KRL 10 v. Lour. Marques n. Beira. Gabonkust 9 te Accra verwacht. Garoet 11 te Suez verwacht. Giessenkerk 10 te Port Swettenham. Graveland 9 210 m. n o. Villano n. Las Palmas. Groote Beer 9 te New York. Hathor 9 te Puerto La Plata v. Kingston. Hector 9 125 m. o. Gibraltar n. Antwerpen Hecuba 9 220 m. w. Lissabon n. Fort de France. Heelsum 9 v. Hamburg n. Londen. Hera 9 te Georgetown verwacht v. Port of Spain. Hera 9 930 m. z.w. Azoren n. Europa. Hersilia 9 v. St. Vincent n. St. Lucia. Hilversum 9 19 m. n.n.o. Casquets n. Bermuda. Hydra 9 dwars Terschelling n. Antwerpen. Japara 10 te Beira. Java 9 te Philadelphia v. Newport News. Joseph Frering 8 te IJmuiden. Kabylia 9 te Liverpool v. Barry. Kalinga 9 te Fredericia verwacht. Kalydon 9 31 m. n. Mackay n. Sydney. Kara pass. 8 Ras Al Hadd n. Turku. Karossa 9 te Manokwari. -Keizerswaard 9 v Buenos Aires n. Curasao. Kellia 10 te Rotterdam. Kenia 9 te Mombasa v. Abadan. Kerkedijk 11 te Antwerpen verwacht. Kermia 10 te Fredericia. Koratia 10 te Puerto Miranda. Kosicia 9 te Punta Cardon verw. v. Willemstad. Krebsia 9 35 m. z. Landsend n. Curasao. Kryptos 9 te Philadelphia. Laorderkerk pass. 10 Malta n. Rotterdam. Ladon 9 te Rotterdam (proeftocht). Laga 9 in Kielerkanaal n. Haukipudas. Leersum 10 te Barry. Leeuwarden 9 te Puerto Bariros verwacht. Lekhaven 9 Ouessant gepass. n. Antwerpen. Lekkerkerk 9 te Khorramshahr verwacht. Lelykerk 9 150 m. o. Bahrein n. Bahrein. Leopoldskerk 9 te Abö Flus. Leuvehaven 9 v. Bombay n. Aden. Liberty Bell 9 110 m. n.n.o. Lissabon n. Pt. Said. Limburg 9 v. Khor Al Mufatta n. Abadan. Lissekerk 10 te Dar Es Salaam. Loosdrecht 9 v. Bahrein n. Akaba. Maas 10 v. Amsterdam n. Piraeus. Maaslloyd 9 v. Calcutta n. Penang. Madissonlloyd 12 te Magoya verwacht. Maron 9 v. New York n. Curasao. Maureen 9 275 m. w. Landsend' n. Londen. ACTIEVE Slot 2/9 Gisteren AANDELEN A.K.U 554 gl 531 gl Bergh Jurg. 291% 291 Van Berkel 380 gb Calvé Delft 841 795 Deli Mij 181.50 f 180.50 Fokker 450 440 Ford 658 625 Van Gelder 339% 335 gb Hoogovens 930 902 gb Müller N.B 44734 431% Ned. Kabelfabriek 670 gb 670 gb Philips 1334% 1267 Philips Pref. 345 335 Unilever 855 825 Wilton Fijenoord.. 218 gl 207% Billiton le Billiton 2e 463 464% Dordts. Petr 616 603% Dordts. Petr. 7 Pr. 615% 602% Kon. Petr. la 20 f 129.90 f 126.90 Kon. Petr. 5 a (20 128.50 125.70 Kon. Petr. 50 20. 128.80 gl 125.80 g' Moeara E 1200 Moeara E 1 Wb 1885 f 1855.50 Moeara 4 Wb t f 1840. H.A.L 148 gl 150 gl Java-China Pak 155 155 K.L.M 103.— f 105. K.N.S.M. N.B 197% 196 Kon. Paketv 140 138% Stv. Nederland 173% 171 Niev. Goudr 152 150% v Ommeren 290 gb 305 Rotterd. Lloyd 151 153 Scheepv. Unie 155 154% OBLIGATIES Nederland 1959 4%.. 100% 103%8 Nederl. 1960-1 472. 100% 100%8 Nederl. 1960-2 47a.. 100% 100%6 Nederland 1959 4%.. 98'7is 98% Staffell. 1947 3%-3.. 93% 94% gl Investeringcertif 3.. 98'/i6 987ifl Investeert. 1962-64 3 99 997,8 B.N.G. Won.b. '57 6 110 1107is B.N.G. W.b. '58/59 4% 99'Vi8 1107 is Z.-Holl. 1956 4% 99 B.N.G. 1958 5 104% 105 B.N.G. W.b. '52 4 97% B.N.G. rentesp 1952 178 182% A.K.U. 1944 3 99/4 Alb. Heijn w.obl. 55 4 125 b 126% b Coöp. melkc. 1951 4 99 b Phil. 250-1000 '51 4 93 34 947z PEGEM 1-2 1957 6 110% 110% Convert, obligaties A.K.U. 434 164% 155 Billiton 5 199 199% Boeke Huidek. 4)4 107% Borsumij 334 85% 87 Ketjen 4 Ver. Mach. 1000 5 218% Premieleningen A'm (c en a) '33 100 3 id Pr.obl. '51 i'd. 2% id. 1956-3 id. 2% R'dam 1957 id. 2% Z.-Holl. 1957 id. 2 AANDELEN Parlicinatiebewyzen H.B.B. bel. d. 1/1 pb. Wereldenergie Interunie (50 Robeco 50 Unitas (50 Ver. Bezit v. 1894 f 50 Can. Gen. Fund. c.v. Chem. Fund, c.v Mass. Inv. Tr. c.v. Tel. Elec Fd. c.v. Bank-, krediet- en verzekeringswezen Amst. Bank H.B.U. c.v Ned. Midd.st.b Ned. Overzee B. R'damsche B. Slavenb. B Twents B 5-1000 c.v. CULTURES Cult. Bank N.H.M. c.v.a Amst. Rubber H.V.A Senembah Besoeki fab Javasche cult Ngombezi cult N.I.S.U Vorstenl. 250-500.... Handel en industrie A.I.M.E Alb Heijn Alg. Norit Alkmaar Mach Amstelbr Amst. Ballast Amst. Droogd A.N.I.E.M. N.B. Becht Dyser. Beeren Trie Bergh. papier B Blijdenst. 1000 Bois Likeur Borsumij 1000 Breda Mach Brocades Bronswerk B Bührmann Pap Bijenkorf Centr. Suiker Cobra Curat;. H. Mij Demka Dikkers Co Dorp Co. Slot 2/9 Gisteren 86% 86% 87% 88% 99% 94% 96 1870 1880 449 451 f 222.50 220.— 247.— 244.— f 517.— 498.50 f 141 142. 12% 12% 1272 123/is 13 12% 97i8 8% 440 435 245% 241% 195 199 175 181 36772 360 185 180 320 315 32% 32 329 317 115 11072 151% 149 527 530 79% 29 29% 220 223% 340 360 3% 256 1 485 491 815 b 804 630 618 410 400 330 1 308 54 53% 204 199 124 125 360 345 1 178 170 64872 602 61% 59% 350 343 4991 li 470 162% 162% 569% 535 840 845 436 410 243% 235 154 150 288 270 b 393 374 73 D.R.U Duyvis Elec. Dordt Emb. Houth Erdal Excelsior Met Fittingfabr Gerofabriek N.B. Geveke Gist- en Spir Grofsmederij Güntzel en Sch Hagemeijer Havenwerken Hazemeijer Heem, v. d. Heemaf Heineken Hero Cons Heybr.-Zéland Hoek Mach Holl. Kattenb Holl. Beton Holl. Constr Hoogenbosch Hooimeyer Indola Internatio Int. Gew. Bet Jongeneel Kemo Cors Ketjen K. Zw. Key Houth Kiene 1000 Kondor, De K. N. Papier K. N. Zout Koudijs Kromhout Mot K.V.T Leeuw Papier Lett. Amst Lindeteves Lijempf L. Gel. Delft Maxw Land Meel. Ned. Bak Mees Bouwmat Meteoor Beton Naard. Ch. F. Ned. Aann Ned. Dok Ned. Export Papierf. N. Scheepsb Nelle. Van Nyma Nijverd.-ten Cate Oranjeb Overz. Gas N.B Pap Geld Pont Houth Reineveld Riva Rott. Drgd Rouppe v. d. Voort.. Rutten's Bier Rijnstaal Rijsdijk Slot 2/9 Gisteren 121% 123 Schelde N.B 345 339% Schokbeton A.B 20472 2147a 190 179% Schuttersveld 800 b 184 194% 155 156 210 1 212 502 499 Spaarnest. 5-1000 464% 431 Spanjaard 194% 183% Stokvis 500-1000 176 St.spinn. Tw 27972 27372 207 208 Thom. Drijver 458 445 1 Thom. Mf 500 419 389% 460 425 791 790 Tw. O. H 225 244 Unil. 1000 eert. 7 c. pr 293 Uriil. 1000 6 c.pr 622 587 Unil. 1000 afl. 4°/oc.pr. 129% 121% Union Rijw 378 365 598 595 1 305% 298 b 245 241 679 674 155 158 323 328 579% 523 480 20972 208% 318 296 327% 325 350 360 1033 999 253 245 230 235 400 390 344% Z.-Holl. Bier 470 475 Zwanenburg-Org. 127% 125% 120 1 12372 Ver. Staten 285 272 Am. ENKA 500 1 Am. Motors 38672 Am. Sum. Tob 170 174% Am. T&T 5-10 èS 100 222 222 Anaconda Atch. Top 175 170 Cities Serv. 10 10 333 330 Curt. Wright 171 169% Du Pont Nem. 10 $5 190 b 199 Gen. Electr 165% 165 410 406 514 492 N.Y. Centr Railr. 265 273 Norf. West Railw 695 Proct. Gamble 265 25472 235 1 224 463 470 St. Oil N. J. 709 685 1 130 128 U.S. Steel 270 b 255 Canada 174% 169% Can. Pac. Railw Slot 2/9 Gisteren 320 312 152 150 891 900 298% 305 303 355 348% 122 123% 650 b 648 136 1397z 301 289 189 201% 220 227 745 323 317 207% 205 618 609 1 71 66 152 12972 129% 90% 89% 311 310 1 370 365 147% 140% 441 428 273% 26372 363 360 239 238 178 179 385 370 530 510 404 390 113% 112 161 169 37972 365 174 168 416 410 137 139% 504 930 885 22 20°/i6 23>7ie 22% 97 94 52% 49% 22% 21% 43% 42% 43 42% 19% 200 196 81% 80 45 43Vi6 82% 79 60% 58% 65% 63% 40% 40% 212% 189% 80% 77% 23% 23% 55 52% Meerdrecht 9 300 m. w. Casablanca n. LJmuiden. Meerkerk 10 t.e East-London. Memnon 9 460 m. z.w. Azoren n. Paramaribo. Mentor 9 te Piraeus vewacht. Meres N 9 130 m. o. Recife n- Las Palmas. Merseylloyd 9 v. Djeddah n. Aden. Montferland 9 te Montevideo verw. v. Santos. Moordrecht pass. 9 The Brothers n. Landsend. Muiderkerk 9 te Antwerpen v. Boulogne. Munttoren pass. 9 Gibraltar n. Malta. Naess Commander 10 te Mena Al Ahmadi verw. Naess Lion 9 100 m o.n.o. Aden n. Suez. Nestor 9 te Hamburg. Noordwijk 9 435 m. n. Dakar n. Monrovia. Notos 10 te Rotterdam. Nijkerk 9 te Shanghai. Oberon 9 100 m. o. Turks eil. n. Charleston. Oldekerk 9 te Antwerpen. Ootmarsum 9 660 m. w.z.w. Ouessant n. Le Havre. Oranjefontein 9 te Antwerpen verw. v. Hamburg. Oranjestad 9 v. Amsterdam n. Cowes. Orestes 10 te Puerto Cortes. Ossendrecht 9 v. Oxelosund n. Emden. Ouwerkerk pass. 9 Finisterre n. Antwerpen. Overijsel 9 v. Aden n. Port Said. Parkhaven 9 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Pericles 9 t,e Antofagasta verwacht. Philine 9 v. Port Said n. Thameshaven. Prov.singel 9 680 m o. L. Marques n. L. Marques. Prins Frederik Hendrik 10 te Montreal verwacht. Prins der Nederlanden 10 te Curasao verwacht. Purmerend 10 te Abadan. Pygmalion 9 70 m. n.o. Bouige n. Antwerpen Reza Shah The Great 9 60 m. w. Cyprus n. L'end. Ridderkerk pass. 9 Elba n. Port Said. Riouw 9 1025 m. n.w. Perth n. Adelaide. Roggeveen 10 te Takoradi. Rondo 10 te Djibouti. Rotterdam 9 v. New York n. Southampton. Rijndam pass. 9 Belle Isle n. Southampton. Rijnkerk 9 Ouessant gepass. n. Antwerpen. Sarangan 11 te Los Angelos verwacht v. Balbao Scheldelloyd 10 v. Port Said n. Genua. Scherpendrecht 9 te Wismar. Schie 9 100 m. z.w. IJmuiden n. Port of Spain. Schouten 10 te Mtwara Senegalkust pass. 9 Las Palmas n. Antwerpen Silindoeng 9 180 m. Singapore n. Brisbane. Solon 8 930 m. z.o. Azoren n. Amsterdam. Sommelsdijk 9 v. Rotterdam n. New York. Stad Alkmaar 9 v. Savona n. Benisaf. Stad Amsterdam 9 60 m. z.w Kp. Blanc, n. Calais. Stad Breda pass. 9 Finisterre n. Vlaardingen. Stad Dordrecht pass. 9 Oland n. Emden. Stad Gouda 10 te Vitoria. Stad Haarlem .9 v. Melilla n. Amsterdam. Stad Leiden 9 40 m. w.z.w. Calais n. Italië. Stad Maastricht 9 45 m. z. Startpoint n. L. Palrft. Stanvac Cumba .9 te Sungeigerong Stanvac Lirik 9 50 m. n.o. Singapore n. Bangkok. Stanvac Talang Akar 10 te Singapore. Statendam 10 te Rotterdam. Statue of Liberty 10 te Mena Al Ahmadi Straat Banka 9 v Adelaide n. Fremantle Straat Johore 10 v. Sydney n. Melbourne. Straat Singapore 11 te Port Elisabeth verwacht. Sumatra 10 te Port Allis Tahama 9 v. Hull n. Isle of Grain. Talisse pass. 9 Straat Messina n. Lattakia. Tamara 9 150 m. z.o. Messina n. Abadan. Tamo 9 te Antwerpen n. Rotterdam. Telamon 10 te Guanta. Tero 9 v. Rostock n. Rotterdam. Thuredrecht 14te Norfolk verwacht Tjibantjet, 10 te Hongkong. Tjitarum 9 570 m. z.o. Lour. Marques n. Durban. Tjiwangi 9 70 m. w-n.w. Sarancani eil. n Sydney. Tweelingen 9 420 m. z.w. Ouessant n Rotterdam. Van Heemskerk 9 620 m. z. Colombo n. Mauritius Van Waerwijck 9 8 m o. Sandycap n. Cairns. Vasum 9 60 m. z.o. The Brothers n. Mena. Vlieland 9 te Punta Cardon verwacht v. Curasao. Vlist 9 400 m. z. Newfoundland n. Amsterdam. Utrecht 10 te Calcutta. Waal pass. 9 Ouessant n. Rotterdam. Waingapoe 9 te Aden. Westertoren pass. 9 Gibraltar n. Turku. Willef Ruys 10 te Sydney. Willemstad 10 te Brighton. Woensdrecht 9 90 m. w. Kreta n. Banias. Zaankerk 9 v. Hongkong n. Aden. Zaria 10 te Bandar Mashur. Zeeland 9 48 m. w. Minicoy n. Aden. Zonnekerk pass. 9 Gibraltar n. Marseille. KLEINE VAART Alcetas 8 te Piraeus n. Iraklion. Appingedam 9 30 m. w. Casquets n. Rotterdam. Areas 9 90 m. z.w. Cartagena n Algiers. Atlas 6 v. Amsterdam te Kopenhagen. Bab T 8 v. Hudiksvall te Gefle. Draco 9 10 m. z. Kp. Race n. Amsterdam. Eljo 8 90 m. n. Rauma n. Pateniemi. Heerengracht 9 te Kp. Matapan n. Piraeus. Helvetia S 8 110 m. n.w. Pittboei n. Cuxhaven. Joost 6 Kiel gepass. n. Ostrand. Julia Mary 9 5 m. z.z.w. Varne n. Le Havre. Kaap Falga 8 v. Delfzijl n. Gefle. Leliegracht 9 dwars Oland n. Amsterdam. Lijnbaansgracht 9 dw. Tersch.bank n. Danzig. Mare Liberum 5 v. Dakar n. Bordeaux. Midas 8 v. Ceuta n. Barcelona. Phidias 8 te Oran n. Piraeus. Plato 8 te Bordeaux n. La Pallice. Strabo 8 v. Valencia n. Malaga. Tilly 8 v. Delfzijl n. Karskaer. Wilpo 5 v Karlstad te Zaandam. SLEEPVAART Atlas 8 v. Rotterdam n. zee en terug te Maassluis Blankenburg 8 v Brunsbüttel n. Rotterdam. Elbe 9 v. Rotterdam n. zee. Holland 8 530 m. o.n.o. Bermudas n. Wilmington. Internationals in herstel De internationale waarden gaven gisteren eeh goed tot krachtig koersherstel te zien ten aanzien van de scherpe dalingen van de vorige twee beursdagen. Verkopen ble ven grotendeels achterwege en daardoor had de vraag de overhand. A.K.U. noteerde een paar punten hoger op 529. Philips was op 1272 circa 14 punten hoger. Hoogovens op 900, twaalf punten beter. Unilever viel bepaald tegen en verloor bij opening op 825 circa 6 punten. Kon. Olie 1,50 hoger op 125,70. Vergeleken met de slotkoersen van vorige week vrijdag, leden alle inter nationale waarden deze week een koers verlies. De scheepvaartwaarden lagen bij een kalme handel vrij goed in de markt en er viel hier en daar enige buitenlandse vraag te constateren. De handel was echter ge ring. Van de cultuurfondsen viel niet veel te vertellen. Staatsfondsen zeer stil en praktisch onveranderd. Op de beleggings- markt was de handel zeer kalm en de stemming prijshoudend. In de lokale afdelingen werden aandelen Machinefabriek Hensen weer geadviseerd. Overigens gaven de koersen van de aan delen in de lokale afdelingen merendeels verbeteringen te zien al bleef de handel binnen nauwe grenzen. (ANP). Boeke Huidekoper van 152 op 151, Figée van 197 op 203. VERHANDELDE FONDSEN. 8 september 9 september Totaal 413 444 Hoger 56(13.6%) 197 (44.3%) Lager 313(75.8%) 167 (37.6%) Gelijk 44(10.6%) 80(18.1%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Slot A.K.U525—531 525 Kon. Olief 125.20—126.50 125.50 Philips 1258—1282 1258 Unilever 819—832 819 Hoogovens 895—910 895 New York: Vaste markt De New Yorkse effectenbeurs heeft de week afgeloten met een vaste markt, die leidde tot een koerswinst waardoor de beursgemiddelden tot het hoogste cijfer sinds 24 augustus kwamen. Dit ondanks het feit dat de feitelijke koerswinsten in de meeste gevallen gering waren. Bovendien werden de winsten vrijwel alle geboekt in de slotperiode van de beurs. Industriële fondsen die hiervan profiteer den waren Du Pont, Eastman Kodak, Al- lied Chemical, American Telephone, Alcoa. Anaconda, Texaco en International Nickel. De omzet was 2.750.000 stukken. Van totaal 1226 verhandelde fondsen sloten er 592 hoger en 398 lager. Het industriegemiddel de kwam van 611,42 op 614,12, dat van spoorwegen van 133,95 op 134.76 en dat van openbare nutsbedrijven van 96.16 op 96,45. (UPI).

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 15