NAJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN VREDENBURG GEBOUWEN ARTIKELEN VOOR HUISHOUDELIJK EN PERSOONLIJK GEBRUIK Spannend toto-debat in de Eerste Kamer verwacht NSF en Comité Sportprijsvragen willen samenwerking voortzetten Kort en bondig Morgen zonnig en droog 12 15 17 Uitbreiding spaarregelingen voor werknemers Messteker vergiste zich in zijn slachtoffer „Ex-SS'ers op bestuurs posten in Hollandia" Haagse chauffeur nog steeds gevangen in La Spezia over liquidatie „Caritas" Een dode bij explosie in Zierikzee Poliofonds kreeg van sportjeugd 18.000 EEG-buitentarief voor tabak 37 ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1960 2 13 14 16 Lot van het kabinet-De Quay aan een zijden draad Eis van tien jaar Autobus in de sloot Australisch blad: REGERING STELT VOOR: Aansluiting bij regeling voor rijksambtenaren gezocht BRIEF AAN EERSTE KAMER Breda treedt op tegen „parkenterreur" Militairen helpen boeren in Groningen er is goed brood er is beter brood het beste broodVERMAAT,S BROÖ Kerftabakindustrie: Niet lager maar hoger Verf met gemak en., van Ceta Bever Advertentie Toegangsprijs f2.50 Catalogus f2.50 MAANDAG SEPTEMBER DINSDAG SEPTEMBER WOENSDAG SEPTEMBER DONDERDAG SEPTEMBER VRIJDAG SEPTEMBER ZATERDAG SEPTEMBER Voordelige gecombineerde vervoerbiljetten verkrijgbaar aan de N.S.-stations (Van onze parlementaire redacteur) Het kabinet-De Quay staat weer even te wankelen nu de Eerste Kamer moet beslissen over de wettelijke regeling van de voetbaltoto met een beperkte hoofd prijs van 50.000 gulden. In Haagse politieke klingen is men van mening dat het lot van het kabinet-De Quay aan een zijden draacï hangt, omdat in het afgelopen jaar de Eerste Kamer in het algemeen veel critischer tegenover het kabinet bleek te staan dan de Tweede Kamer. Het toto-debat in de Eerste Kamer zal dinsdag en waarschijnlijk ook nog woens dag plaatshebben. Voorstanders van een onbeperkte hoofdprijs redeneren dat er een grote meerderheid is in ons volk voor een onbeperkte hoofdprijs en dat een dien overeenkomstige wettelijke regeling dus democratisch zou zijn omdat de minder heid niet wordt verplicht aan de toto deel te nemen. De beslissing van de meerder heid zou dus geen consequenties hebben voor de minderheid. Prof. Romme, de po litieke leider van de K.V.P., welke partij een onbeperkte hoofdprijs zou wensen, heeft in dit geval echter het standpunt ingenomen dat het democratisch is als de meerderheid rekening houdt met de ge voelens van de minderheid, die van een onbeperkte hoofdprijs nadelen vreest voor het Nederlandse volkskarakter. Daarvoor acht de minderheid zièh mede verantwoor delijk. Het standpunt van prof. Romme heeft geleid tot het compromis van een hoofd prijs van 50.000 gulden, die voor het kabi net- De Quay nog aanvaardbaar was. Ver hoging van de hoofdprijs zou leiden tot het aftreden van de twee A.R. en de twee C.H.U.-ministers, dus tot een kabinetscri sis. Bij verwerping van het compromis zou de minister van justitie, mr. Beerman (C.H.U.), geen vergunning meer verlenen voor een regelmatige voetbaltoto. De ge spannen politieke situatie, die daaruit zou voortvloeien, zou ook een kabinetscrisis tot gevolg hebben. De Eerste Kamer staat dus voor de keus: een toto met een hoofdprijs van 50.000 gulden of geen toto plus een kabi netscrisis. De beslissing over de toto bete kent dus tevens een beslissing over het lot van het kabinet Politieke achtergrond De tegenstanders van het kabinet-De Quay, die veelal tevens voor standers zijn van het herstel van de samenwerking tussen K.V.P. en P.v.d.A. zien een kans het kabinet, ten val te brengen. Zij dein zen .niet terug voor een kabinetscrisis, want die zou misschien de mogelijkheid kunnen openen van een andere vorm van politieke samenwerking dan thans. Prof. Romme heeft als politieke leider van de.K.V.P. echter geen kabinetscrisis gewenst omdat de basis voor een nieuwe samenwerking tussen K.V.P. en P.v.d.A. nog steeds ontbreekt. Bovendien heeft hij AR. en C.H.U als oude coalitiegenoten niet voor het hoofd willen stoten Van daar zijn streven naar een compromis om het kabinet-De Quay in stand te houden. Bij dat compromis heeft prof. Oud als politieke leider van de V.V.D. zich moeten neerleggen. Hij heeft de verkiezingen ge voerd onder de leuze: „Geen samenwer king in een kabinet met socialisten". Hij heeft een soort kabinet-De Quay bewust gewild en hij vindt in het algemeen dat het goed werk doet. Een jaar lang heeft hij ervoor gepleit dat het kabinet de re geling van de toto aan een vrije beslissing van het parlement zou overlaten zonder politieke consequenties. De protestants- christelijke ministers hebben dat echter niet gewild. Het compromis van 50.000 gulden heeft prof. Oud daarom moeten aanvaarden om een kabinet zonder socia listische ministers te behouden. Slechts één lid van de V.V.D.-fractie in de Tweede Kamer stemde tenslotte tegen. De rest stemde vóór, nadat een amendement voor een onbeperkte hoofdprijs was verworpen. Uiteraard heerst er in liberale kringen, evenals trouwens in die van de K.V.P., ont stemming over de beperking. In de Eerste De procureur-generaal bij het gerechts hof in Den Haag heeft een gevangenis straf van tien jaar en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering ge- eist tegen een 52-jarige Haagse kelner, die in de nacht van 21 op 22 november in het portaaltje van een pension aan de Jacob van der Doesstraat in Den Haag een 28- jarige werkman met een scherpgeslepen schoenmakersmes heeft doodgestoken. De kelner stond in het portaaltje te wach ten op een vriend van zijn ex-vrouw. Toen de deur werd geopend en een man zich in de deuropening vertoonde, meende de kelner zijn rivaal voor zich te hebben en stak hij toe. Zijn slachtoffer strompelde weg en zeeg enkele momenten later le venloos ineen. Het was echter niet ver- dachte's rivaal, maar de werkman, die in het pension woonde. De kelner was door de Haagse recht bank veroordeeld tot vijf jaar gevangenis straf en ter beschikkingstelling van de regering. Zowel de verdachte als de of ficier van Justitie was van dit vonnis in beroep gegaan. Op 23 september zal het gerechtshof arrest wijzen. Bij Amersfoort is een autobus met veer tig passagiers op de Barneveldseweg van de weg geraakt en in een sloot gereden toen de chauffeur moest uitwijken voor een tegenligger op deze smalle weg. De chauf feur kon zijn passagiers tijdig waarschu wen voordat de bus kantelde zodat velen zich konden vasthouden aan de leuningen. Slechts een bejaarde man werd zodanig gewond, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Kamer wordt daaraan in versterkte mate uitdrukking gegeven. Maar als het aan komt op een beslissing, moeten de dieper liggende politieke consequenites mede wor den overwogen. In dat opzicht is in de Tweede Kamer reeds opgemerkt dat de toto geen kabinetscrisis waard is. Om de gunst van de kiezers In de Eerste Kamer is de steun van de K.V.P. en de V.V.D., indien alle leden van deze partijen vóór zouden stemmen, niet voldoende voor het kabinet. Er zal ook steun moeten komen uit de protestants- christelijke partijen. Bij de kabinetsforma tie in 1959 heeft de heer Tilanus, de frac tie-leider van de C.H.U. in de Tweede Kamer, zeer positief geen verdere samen werking met de P.v.d.A. in een kabinet gewenst. Bij de stemming over de toto heeft- hij uit die houding de consequentie getrokken en met de meeste leden van zijn fractie vóór gestemd. Twee leden van de C.H.U. stemden tegen. Van de A.R.- fractie stemde alleen mr. Biesheuvel voor de v/ettelijke regeling van de toto met een hoofdprijs van 50.000 gulden. In de protestants-christelijke partijen stemde men dus verdeeld. In de P.v.d.A. is een kleine protestants-christelijke minderheid die tegen de toto is en dus ook tegen een onbeperkte hoofdprijs. Dat heeft die min derheid in de Tweede Kamer verklaard, maar het is bij de stemming niet tot uiting gekomen omdat deze minderheid tevens verklaarde dat het ten val brengen van het kabinet-De Quay zwaarder woog. Van de oppositie is dat volkomen verklaarbaar. Uiteraard tracht de oppositie politieke munt te slaan uit de beperking van de toto, waar de meerderheid van het Nederlandse volk tegen is. Dat maakt het voor de par tijen in de Eerste Kamer, die het kabinet- De Quay willen steunen, moeilijk vóór de beperkte toto te stemmen. De kiezer heeft nu eenmaal weinig begrip voor een poli tiek compromis. Hij begrijpt veel beter dé P.vid.A.. die'thans eensgezind- tegen de beperking van de toto stemt. De toto affaire blaast wind in de zeilen van de oppositie." Het Tweede-Kamerlid de heer De Kadt (P.v.d.A.) heeft de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken schriftelijk gevraagd wat waar is van de publikatie in de te Syd ney verschijnende „Sunday Mirror, waarin door een journalist, die Nederlands Nieuw- Guinea bezocht, werd meegedeeld, „dat bij het Nederlandse bestuur io Hollanctia twee vroegere Duitse S.S.'ers, thans Ne derlander", op nogal belangrijke posities werkzaam zouden zijn? De heer De Kadt vraagt of de staatsse cretaris ook kan meedelen waarom de attaché voor Nieuw-Guineazaken bij de ambassade te Canberra geweigerd heeft op deze publikatie in te gaan, ofschoon zijn aandacht door Australiërs van Neder landse afkomst op dit voor de reputatie van Nederland schadelijke krantenbericht werd gevestigd? „Indien de publikatie in de „Sunday Mirror" niet juist is, is de staatssecreta ris dan niet van mening, dat het tot taak van onze ambassade in Canberra behoort, voortdurend lasterlijke aanvallen van het bovenbedoelde soort te' bestrijden, en is hij bereid er bij het departement van Bui tenlandse Zaken op aan te dringen, dat voortaan op deze wijze wordt opgetreden?" zo vraagt de heer De Kadt tenslotte. De Haagse chauffeur L. van der Broek heeft gisteren zijn 33ste verjaardag niet temidden van zijn gezin mogen vieren. Nog altijd vertoeft hij in het huis van be waring van de Italiaanse stad La Spezia, waarin hij zestien dagen geleden, na een incident met vier Italianen, werd opge sloten. Nog altijd is niet duidelijk, wat er precies is gebeurd. De -lutobusonderneming Vios uit Wate ringen heeft een vertegenwoordiger naar La Spezia gezonden om te trachten iets voor de heer Van der Broek te doen. De Nederlandse consul in La Spezia heeft de directeur van de Vios medegedeeld, dat deze vertegenwoordiger in La Spezia toe stemming heeft gekregen de autobus, die door ds heer Van der Broek werd be stuurd, mee te nemen naar Nederland. De consul kon echter niet mededelen of deze vertegenwoordiger ook toestemming zal krijgen om de heer Van der Broek in het huis van bewaring te bezoeken. .Van de heer Van der Broek heeft men na de korte brief, die zijn echtgenote be gin vorige week ontving, niets meer ver- riörrïën. In de heden verschenen memorie van antwoord inzake het Wetsontwerp Premie spaarregelingen en Winstdelingsspaarregclingen voor Werknemers wordt opgemerkt, dat in het oorspronkelijke wetsontwerp werd voorgesteld werkgeversbijdragen aan bouwspaarfondsen tot een bedrag van f 390 per jaar vrij te stellen van loon- en inkomstenbelasting en van de premieheffing sociale verzekering. Bij de nota van wijziging ondertekend door de staatssecretarissen van Algemene Zaken, van Finan ciën en van Sociale Zaken en Volksgezondheid, wordt de voorgestelde vrijstelling in tweeërlei opzicht uitgebreid, namelijk vrijstelling voor bouwspaarregelingen, maar ook voor andere vormen van premiespaarregelingen en daarnaast vrijstelling voor winstdelingsspaarregelingen, beide gericht op de vorming van duurzaam bezit bij werknemers. De Nederlandse Sportfederatie en het Comité van instellingen voor overleg in zake sportprijsvragen hebben aan de Eerste Kamer een schrijven met gegevens doen toekomen over de gang van zaken bij de voetbaltoto. welke momenteel door hen wordt georganiseerd op grond van een door de minister van Justitie ver strekte lijdelijke vergunning. Tevens delen zij hun visie mee" ten aanzien van de toekomstmogelijkheden van een over eenkomstig de bepalingen van een wets ontwerp tot wijziging van de loterijwet te organiseren voetbalpool. Aan dit schrijven is het volgende ont leend Met grote voldoening kan gewezen worden op de bereikte overeenstemming tussen de Nederlandse Sportfederatie en het comité van instellingen voor overleg inzake sportpriisvragen, welke ook voor de toekomst voldoende garantie biedt voor de behartiging van alle betrokken belangen. Deze overeenstemming betreft de sa menstelling van het bestuur van een toe komstige Stichting Nationale Sporttota- lisator, de verdeling van de netto op brengsten. alsmede de werking van een apparaat onder verantwoordelijkheid van voornoemd besluur De nieuwe situatie. ontstaan op 28 augustus j.lsinds welke datum de sporttotalisator functioneert volgens de bepalingen, zoals in grote lijnen aange geven in het ontwerp van wet tot wijzi ging van de loterijwet en de daaruit voortgekomen resultaten geeft aanleiding tot de volgende opmerkingen. De omzet van de eerste toto op 28 augustus bedroeg ruim 340.000,ter wijl de daarop volgende week reeds een omzet werd bereikt van ruim 543.000. Een en ander bewijst naar onze mening dat het Nederlandse volk voldoende be langstelling heeft voor de toto in zijn nieuwe vorm, hetgeen nog wordt onder streept door het feil, dat reeds de eerste dagen van september meer dan 600.000 deelnemers werden geregistreerd. Ter vergelijking diene dat de omzet van de KNVB-voet.balpool in de eerste De officier van Justitie in Breda, mr. A. van Overveldt, heeft aangekondigd met krachtige, maatregelen de „parkenterreur" in Breda tegen te zullen gaan. De politie zal bromfietsen en fietsen in beslagnemen als daarmee over wandelpaden in de par ken wordt gereden. Deze maatregel is ge nomen wegens „lummelachtig optreden van opgeschoten jeugd, die niet aarzelt om wandelaars omver te rijden". twee weken van het seizoen 1959-1960 respectievelijk bedroeg circa 291.000. en 354.000. Mede opgrond van het bovenstaande zijn de ondertekenaars van het schrijven de overtuiging toegedaan dat de belan gen, die zij respectievelijk op het gebied van de sport, het maatschappelijk werk, de volksgezondheid en de cultuur met betrekking tot de sporttotalisator ver tegenwoordigen. op de beste wijze zullen worden gewaarborgd wanneer het hun mogelijk wordt gemaakt, op de hierboven bedoelde wijze hun samenwerking te continueren Met de nationale vereeniging Caritas is volledig overeenstemming bereikt ten aanzien van de liquidatie van deze pool. Bij een ontploffing in de werkplaats voor minder validen in Zierikzee is de 27- jarige A. van Schouwen om het leven gekomen. Hij was met drie anderen in de werk plaats bezig met het sorteren van een partij oude metalen. De mannen vonden hierbij ook een voorwerp dat zij niet ken den. Vermoedelijk is het een landmijn ge weest. Zij legden het op een aambeeld om het uit elkaar te slaan. Bij de eerste klap met een hamer volgde een hevige ontplof fing. De heer Van Schouwen werd door scherven in de rug getroffen. Hij liep nog het lokaal uit, maar zakte op de gang ineen. Twee anderen liepen vrij ernstige kwet suren op. Zij verkeren echter niet in le vensgevaar. De door de ontploffing aangerichte scha de is gering. De oproep tot de militairen in Groningen, om bij het binnenhalen van de oogst te helpen is een succes geworden. Ongeveer negentig pei-cent van alle manschappen meldde zien aan. Men kan over voldoende vrijwilligers beschikken om er de 150 man die nodig zijn uit te kiezen. De landmacht is vrijdagmiddag reeds aan het werk ge gaan. De luchtmacht begint maandagmor gen. Met de indiening van het verruimde wetsontwerp wordt volgens de memorie van antwoord een nieuwe stap gezet tot verwezenlijking van het bezitsvormingsbe- leid van de overheid. Het voorstel wil uit keringen bevorderen van werkgevers aan spaarregelingen. Deze uitkeringen worden tot een maximum van 390,- per kalen derjaar vrijgesteld van loon- en inkom stenbelasting en daarmede van de premie heffing A.O.W., en van de premieheffing voor de overige sociale verzekeringen. Voor de te kiezen vormen van duurzaam bezit zoekt de regering zoveel mogelijk aansluiting bij de premiespaarregeling rijksambtenaren. Het betreft hier: spaar rekeningen van langere duur, kapitaal- en lijfrenteverzekeringen, verwerving van on roerende goereren, aflossing van hypothe ken, uitgaven voor woningverbetering, aan schaffing van een huwelijksuitzet en aan koop van effecten. Met een premiespaarregeling wordt in het voorstel bedoeld een spaarsysteem dat gebaseerd is op eigen besparingen van werknemers, waarbij de wergever een premie verstrekt over het gespaarde be drag. De spaargelden moeten door de werk gever bij de salarisuitbetaling worden in gehouden. Uitkeringen welke de werkge ver over die besparingen doet (de pre mies), komen slechts voor vrijstelling in aanmerking indien er een zekere relatie bestaat tussen de wergeversbijdragen en de eigen besparingen van de werknemer. Deze laatste mag niet ontaarden in een formaliteit. De voorstellers nemen als uitgangspunt werkgeversbijdragen van maximaal 50 percent (van de eigen besparingen van de werknemer). De betrokken spaarregelin gen komen in aanmerking voor vrijstel ling, indien de werknemer zijn spaargeld gedurende tenminste 4 jaren aanhoudt of binnen die periode besteedt voor de genoemde objecten van duurzaam bezit, welke bij algemene maatregel van bestuur zullen worden aangewezen. Onder bepaalde voorwaarden komen ook premiespaarregelingen met een werkge versbijdrage groter dan 50 percent voor vrijstelling in 'aanmerking. Voor werkge versbijdragen welke groter dan 50 percent zijn, doch een maximum van 100 percent (respectievelijk 200 percent) niet te boven gaan, geldt de vrijstelling indien de be trokken spaarregeling is beperkt tot spa ren in geld en het tegoed tenminste zeven (respectievelijk tien jaren) uitstaat en voorts indien de besparingen èn de pre mie beide worden besteed ten behoeve van onroerende zaken. Bij winstdelingsspaarregelingen geldt de vrijstelling eveneens tot een maximum van 390 per jaar alleen indien de re geling is vastgelegd in statuten, regle ment of arbeidsovereenkomst. Daaruit moet blijken tot welk aandeel de geza menlijke werknemers in de winst gerech tigd zijn en naar welke maatstaven dat winstaandeel onder de werknemers wordt verdeeld. Vrijstelling wordt dan verleend voor winstuitkeringen in de gevallen waar in de w'instdelingsregeling gericht is op het vormen van duurzaam bezit door werk nemers. Dit is in de eerste plaats uiter aard het geval indien de winstdelingsre- gelingen alle uitkeringei zonder meer richt op blijvend bezit. De mogelijkheid van vrijstelling geld echter ook voor winst- delingsregelingen, waarbij de individuele werknemer de keuze wordt gelaten zijn winstaandeel al dan niet geheel of ten dele voor de vorming van blijvend be zit te besteden. Vrijstelling zal dan echter alleen worden verleend indien de indivi duele beslissing een zekere continuïteit in het sparen waarborgt; het i daarbij vol doende indien de werknemer zijn keuze schriftelijk voor een periode van tenmin ste 5 jaren vastlegt. De vrijstelling wordt dan alleen genoten door hen die zulk een verklaring hebben afgegeven. De werkne mers (in een bepaalde onderneming) be- De 11-jarige Johnny van der Spek uit Rotterdam, juniorlid van de voetbalclub „Overmaas" en een van de deelnemers aan het eerste welpentoernooi, georganiseerd om een bedrag bijeen te brengen voor het Prinses Beatrix Poliofonds, heeft vrijdag avond in het provinciehuis in Den Haag aan de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland en voorzitter van het fonds, de opbrengst van de toernooien overhandigd, een bedrag van 18.431,83. Een der organisatoren, de heer H. W. van Teunenbroek, noemde enkele cijfers en sprak er zijn spijt over uit, dat Groningen en Drente slecht uit de bus waren gekomen en dat het zuiden medewerking geheel ge weigerd had. Advertentie neem nog >n sneetje hoeven dus niet eenstemmig te handelen. Ten aanzien van de duurzaamheid van het bezit zullen dezelfde eisen worden ge steld als voor de premiespaarregelingen. Aangezien de bevordering van bezits vorming door werknemers nog in .volle ontwikkeling is, menen de voorstellers, dat het de voorkeur verdient in de wet slechts de hoofdlijnen op te nemen en daaraan een nadere uitwerking te geven in een Alegmene Maatregel van Bestuur. (A.M. V.B.. De bestedingsobjecten zullen in de A.M.V.B. worden aangewezen. Er zal daarbij naar gestreëfd worden, zoveel mo gelijk aansluiting te krijgen bij de pre- miespaarregeling rijksambtenaren. De mo gelijkheid ontbreekt evenwel om als al gemene regel ook de studiekosten als zo danig aan te wijzen. Wel zijn de onderte- kenaai-s bereid regelingen, waarin de stu diekosten een bijkomstig bestedingsobject vormen, individueel als spaarregeling aan te wijzen. De Vereniging Nederlandse Kerftabak- industrie is ongerust over berichten, als zou in de Ministerraad van de E.E.G. een gunstige wijziging tot stand gekomen zijn in het buitentarief op ruwe tabak. Krachtens de bepalingen van. het EE.G- verdrag zal dit tarief op dertig percent ad valorem komen in plaats van het huidige tarief van circa 8 percent", waar op door de Europese Executieve Commis sie een amendement is voorgesteld in dier voege, dat hierbij een minimum-hef fing van 30 dollar per 100 kg ruwe ta bak en een maximum van 40 dollar per 100 kg ruwe tabak zou worden aangehou den. Naar aanleiding hiervan heeft de Vereni ging Nederlandse Kerftabakindustrie een verklaring uitgegeven waarin zij zegt: „In het midden latend of dit geamen deerde voorstel al of niet door de Mitïis- terraad is goedgekeurd en of het mini mum en het maximum al dan niet 29 dollar, respectievelijk 42 dollar zullen wor den, staat vast, dat aanvaarding van een minimum van 30 dollar per 100 kg ruwe tabak voor de kerftabakindustrie <.ou be tekenen, dat het invoerrecht op ruwe tabak ad 30 percent zoals dit in het E.E G.- verdrag is voorzien, in feite zou komen op 37 pet, berekend over de gemiddelde prijs die de industrie voor haar grondstof fen betaalt. Is dus het voorgenomen taiief van 30 pet ad valorem voor de kerftabakindustrie reeds een zeer belangrijke verhoging die zij onaanvaardbaar acht, voor een verho ging tot 37 pet geldt dit nog in sterkere mate". Schot uit spykerpistool. Een 26-jarige verwarmingsmonteur is in de kelder van een in aanbouw zijnd huis in de Warmoes straat te Amsterdam getroffen door een spijker, welke een betonwerker op de ge lijkvloerse verdieping uit een spijkerpistool had afgeschoten om een plank op het beton te bevestigen, maar die via een voeg in het beton doorschoot. De monteur werd met een ernstige hoofdwond in een ziekenhuis opgenomen. Unieke verzameling. Op 15 september zal in het universiteitsmuseum te Utrecht de overdracht plaats vinden van de collec tie Kalman Klein, die door de rijksuniversi teit te Utrecht en door de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tand heelkunde werd aangekocht. Deze collectie is uniek in Europa. Zij omvat een zeer uit gebreide bibliotheek van zeldzame werken op het gebied dér tandheelkunde en de helft van de tandheelkundige wereldlittera tuur tussen 1550 en 1885. Verder bestaat de collectie uit 250 oude prenten en gravures met voorstellingen ,die op de tandheel kunde betrekking hebben, benevens een merkwaardige verzameling oude instru menten. Brievenbussen. Het Nederlands Nor malisatie-Instituut heeft een norm vast gesteld voor brievengleuven en brieven bussen in woningen. Deze norm is opge steld door een commissie waarin de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten, de Nederlandse Huishoudraad, de P.T.T., de Nationale Woningraad en het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zijn vertegenwoordigd. De norm is een compromis tussen de eisen die aan een brievenbus moeten worden gesteld op grond van de toeneming van het aantal en de afmetingen van poststukken enerzijds en de noodzakelijke bescherming van de stukken tegen inregenen en de bouwkun dige mogelijkheden anderzijds. Oneerlijk personeel. De Haagse politie heeft een 43-jarige elektricien, een 35- jarige timmerman en een 61-jarige schil der, allen behorende tot het vaste perso neel van de expositiehallen „Houtrust" aangehouden, omdat zij verscheidene jaren huishoudelijke artikelen en elektrische apparaten, die op tentoonstellingen hadden gestaan, gestolen hebben. Groothandelsgebouw. Er bestaan plan nen tot de stichting van een groothandels gebouw te Rijswijk. Het gebouw zal vol gens de voorlopige opzet acht verdiepingen omvatten. Het ligt in de bedoeling in het gebouw kleine bedrijven onder te brengen, die uit het centrum en andere gedeelten van Den Haag zullen moeten verdwijnen wegens de uitvoering van saneringsplan nen. Staatscommissie. Tot lid van de staats commissie voor de Nederlandse burge'r- lijke wetgeving is benoemd prof. mr. W. L. Haardt, buitengewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden. Directeur. De minister van Landbouw en Visserij heeft dr. L. Iioedemaker te Den Haag benoemd tot algemeen directeur van het Centraal Diergeneeskundig Instituut. De heer Hoedemaker is thans inspecteur van de Veeartsenijkundige Dienst en tevens veterinair inspecteur van de volks gezondheid. Voorlichting. De heer G. Ch. van Eek is benoemd tot administrateur in vaste dienst bij het ministerie van Binnenlandse Zaken. De heer Van Eek is belast met de leiding van de afdeling Voorlichting van het departement. Advertentie WEERRAPPORTEN Het K.N.M.I. deelt mede: Een zwak nacht plaatselijk gevormde mist zal zijn front, behorende bij een diepe oceaande- opgelost, overwegend zonnig weer zal zijn pressie welke vrijdag langs IJsland naar met tamelijk hoge middagtemperaturen en het noordoosten trok, bereikte in de nacht een overwegend zwakke wind tussen zuid- het noorden van ons land en veroorzaakte west en zuid. vooral daar veel bewolking en ook hier en daar wat regen of motregen. Dit front zal zich echter weer van ons land verwij deren onder invloed van het langzaam naderbij komen van een nieuwe oceaandepressie, welke boven de Britse eilanden de winden meer naar het zuiden doet krimpen. Boven het vasteland handhaaft zich een groot hogedrukgebied. waarvan het centrum met een luentdrukwaarde van 1030 milibar bij Den Helder de Alpen ligt. In het hogedrukebied komt Ypenburg 's nachts op uitgebreide schaal mist voor, Vlissingen maar overdag is het overal zonnig en stij- Eelde gen de temperaturen tot tamelijk hoge De Bilt waarden. Verwacht mag worden dat het Twente zondag ook in ons land, nadat de in de Eindhoven Maximum-temperaturen buiten- en binnenland van gisteren. Neerslag laatste 24 uux S3 si geheel bew. zw 18 mist zw 20 zwaar bew. zzw 20 motregen zw 20 zwaar bew. windst. 20 zwaar bew. windst. 20 zwaar bew. zw Zd-Limburg half bew. z Zondag 11 september Zon op 6.07 uur, onder 19.05 uur. Maan op 22.16 uur, onder 12.49 uur. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Rome Ajaccio Madrid Het hoog en laag water te Zandvoort is Mallorca 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Lissabon 19 21 13 17 Maandag 12 september Zon op 6.09 uur, onder 19.03 uur. Maan op 22.54 uur, onder 13.47 uur. Maanstanden 12 sept. 23.20 uur laatste kwartier. 21 sept. 00.13 uur nieuwe maan. 28 sept. 2.13 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 10 september Hoog water 6.45 en 19.07 uur. Laag water 2.32 en 14.42 uur. Zondag 11 september Hoog water 7.25 en 19.44 uur. Laag water 3.06 en 15.16 uur. Maandag 12 september Hoog water 8.06 en 20.28 uur. Laag water 3.40 en 15.51 uur. zwaar bew. nnw licht bew. wnw zwaar bew. windst. 16 regen w 18 zwaar bew. zzw 21 licht bew. wzw 21 zwaar bew. zzw 21 zwaar bew. zzw 21 onbewolkt nno 18 onbewolkt windst. 22 mist windst. 23 zwaar bew. windst. 21 licht bew. n 23 zwaar bew. wzw 19 zwaar bew. windst. 21 onbewolkt o 16 mist windst. 18 onbewolkt windst. 18 zwaar bew. windst. 21 licht bew. zzw 18 mist windst. 19 onbewolkt windst. onbewolkt windst. 28 onbewolkt no 25 onbewolkt windst. 32 onbewolkt windst. 29 half bew. windst. cS 0,1 0 0 2 0 0 0 0 0 0,2 2 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0. 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2