Overleg inzake sancties tegen Oost-Duitsland r Electrisch horloge De EEG weinig enthousiast voor initiatieven van De Gaulle Passagebureau HOYS CO België bezuinigt 21/2 miljard frank op zijn defensie NAAIMACHINES WERELDNIEUWS Van dag tot dag vee Handelsboycot heeft, speciaal voor Bonn, nog al wat haken en ogen „Nauwelijks gecamoufleerde strijd om hegemonie in Europa" Veiligheidsraad wijst Sovjet-interventie af <~Praatótocl ENGEL ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1960 3 Nog nooit vloog u zo voordelig de Atlantische Oceaan ©ver....! Order voor Starfighters wordt niet ingetrokken Bonn verdubbelt uitgaven voor vliegend materieel Minister Kosaka zoekt contact met mr. Luns Orkaan is nog steeds niet uitgewoed bij Florida Er zijn weinig onderwerpen waarover in ons land. alle verscheidenheid in levens opvatting en politieke richting ten spijt, zo weinig verschil van mening bestaat als over de rassenkwestie. Nagenoeg unaniem is ons volk wars van rassendiscriminatie en ergert het zich over de achterstelling van mensen en groepen vanwege hun niet- blanke huid, zoals die in bepaalde landen voorkomt. De regering kent deze volksmening en huldigt haar zelf ook, voor zover zij in het regeringsbeleid factor is. Daarover bestaat geen twijfel, want op het internationale po dium der UNO heeft de Nederlandse dele gatie zich hierover duidelijk uitgesproken bij diverse gelegenheden. Wat zij echter niét gedaan heeft: de volledige consequen ties van haar eigen uitspraak aanvaard door haar stem te geven aan resoluties der UNO, die op afkeuring van de rassendiscri minatie waren gericht. Zij heeft uiteraard in strikte opdracht van Den Haag zich bij die gelegenheden van stemming onthouden onder het motto, dat Nederland niet volkomen zeker was van de Handvestelijke bevoegdheid der UNO om (op de wijze waarop de resoluties waren geformuleerd) zich met de situatie in een bepaald land met name Zuid- Afrika in te laten. Dit motief was te billijken, voor zover het inderdaad met betrekking tot de betref fende situatie houdbaar was. Die situatie had echter destijds reeds vormen aange nomen, die een ernstige revisie van het Nederlandse standpunt noodzakelijk leken te maken. Dat werd trouwens in de rede van drs. Meyer op 4 november 1959 in de speciale politieke commissie der UNO-ver- gadering te verstaan gegeven. Niettemin was de teleurstelling over de Nederlandse onthouding in dit evidente geval van schending van mensenrechten zowel in ons land als daarbuiten toen reeds duidelijk merkbaar. Nu heeft onze redacteur in Den Haag ge- informeerd naar de resultaten van die revi sie met het oog op de te verwachten be spreking der rassenkwestie bij de algemene vergadering der UNO, waarheen zich onze minister van Buitenlandse Zaken als dele gatieleider heeft begeven. Het resultaat is niet helemaal duidelijk geworden, omdat de instructie van de delegatie uiteraard ge heim is, doch wel is te verstaan gegeven dat thans „rekening zal worden gehouden met de wensen van de andere rijksdelen". Men zou daaruit kunnen concluderen dat Nederland bij de komende besprekingen zijn stem zal geven aan een tegen de ras sendiscriminatie gerichte resolutie, mits de inhoud van die resolutie zulks rechtvaardi gen zou. Daarbij doemt echter een gevoel van onbehagen op, dat zelfs bij een vol mondige Nederlandse uitspraak tegen de mensonwaardige praktijken in Zui< Afrika niet zal verdwijnen. Want men krijgt de indruk dat de regeringspolitiek toch wel zeer opportunistisch en weinig idealistisch wordt gevoerd, als vertegenwoordigers van rijksdelen met een grotendeels gekleurde bevolking moeten komen aandringen op krachtiger geluiden tegen de rassendiscri minatie, terwijl de gevoelens van die rijks delen overzee op dit gebied toch wel eerder als volkomen bekend mochten worden ver ondersteld. Daar komt nog bij dat de argumentering van een krachtiger Nederlandse uitspraak de werkelijke toestand allerminst weer geeft. Die toestand is: Nederland i s tegen rassendiscriminatie in welke vorm ook en waarlijk niet alleen omdat het overzeese rijksdelen heeft! De christelijke, menselijke, culturele en dus algemene grondslag van de Nederlandse samenleving is principieel afwijzend tegenover schending van men senrechten, ook al zou géén rekening die nen te worden gehouden met rijksdelen overzee. Nü krijgt de regeringskoers het tintje van „we moeten met iedereen goede vrin den proberen te blijven" en die instelling is toch werkelijk te banaal en te laag-bij- de-grond wanneer het om zulke hoge be ginselen gaat. (Van onze correspondent) Toen de Westduitse minister van Eco nomische Zaken en vice-bondskanselier professor dr. Ludwig Erhard gisteren op het Westberlijnse vliegveld Tempelhof ar riveerde schreven tegen een strak blauwe hemel vier Russische straaljagers lange condensstrepen, hetgeen men nauwelijks toevallig kan noemen. Na een eerste ge sprek met de Westberlijnse burgemeester Brandt over de nieuwe Oostduitse maat regel, die Westduitsers alleen met een spe ciale Oostduitse „Ausweis" Oost-Berlijn wil binnen laten, nam de vice-kanselier telefonisch contact op met de Amerikaan se, Britse en Franse ambassades te Bonn en stapte Brandt naar de drie westelijke commandanten te Berlijn. Er ontstond daardoor meteen een nauwe band tussen Bonn, West-Berlijn en de westelijke geal lieerden, waarbij de bedoeling voorzat om een passend antwoord te vinden op de Oostduitse uitdaging. Te Bonn verwacht men economische sancties tegen Oost-Duitsland. De volgens het West-Oostduitse handelsakkoord door Westduitse industrieën aan Oost-Duitsland te leveren machines, chemische produk- ten, en vooral staal, zijn voor het Oost duitse regime onontbeerlijk voor de uit voering van het vijfjarenplan, waarvan de Oostduitse communisten beweren, dat het hun staat qua levensniveau boven de bondsrepubliek zal brengen. De handel tus sen West- en Oost-Duitsland moet dit jaar een geldwaarde bereiken van 1,1 miljard mark. Beraad bij Stikker Zulke sancties op handelsgebied tegen Oost-Duitsland zal de Westduitse indus trieën, toch al volbezet met exportorders, geen pijn doen. Vooropgezet dat Bonn zijn bondgenoten in de Noordatlantische Ver dragsorganisatie zo ver kan krijgen dat deze eveneens een verbod op de handel met Oost-Duitsland uitvaardigen, ja zelfs het transitoverkeer van goederen, be stemd voor Oost-Duitsland, geheel verbie den. In dit opzicht is de positie van een haven als Rotterdam niet onbelangrijk. In de N.A.V.O.-raad te Parijs zou dit plan reeds besproken zijn. Voor ons land is de handel met Oost-Duitsland geregeld in het zogenaamde „Kammerabkommen" tussen de Nederlandse Kamer van Koophandel te Berlijn en Den Haag en de Oostduitse Kamer voor de Buitenlandse Handel. Der gelijke N.A.V.O.-~-ancties laten landen als Zweden evenwel de vrije hand. Een ander nadeel is, dat men met zo'n handelsactie het Oostduitse regime treft, maar ook de Oostduitse onder een terreur levende bevolking. Tenslotte is het nog de vraag of de N.A.V.O.-partners van Bonn in een handomdraai opgeroepen kunnen worden om West-Berlijn op deze wijze te helpen. Ook is niet te veronachtzamen dat de positie van het nogal kwetsbare Ham burg, dat als havenstad van het transito- verkeer naar Oost-Berlijn en Tsjecho- slowakije rijkelijk profijt trekt, hierbij in het geding is. N.A.V.O.-sancties betekenen verdere groei van de Oostduitse haven Rostock en afbreuk aan Hamburgs toch al verzwakte positie. Kortom, er zitten speciaal voor Bonn, nogal \vat haken en ogen aan handelsmaatregelen tegen Oost- Duitsland. Men acht te Bonn in dit verband het westelijke overleg dat gisteren in Noord- Italië plaatshad van belang. Hier spraken met elkaar bondskanselier Adenauer, de N.A.V.O.-opperbevelhebber Norstadt, de N.A.V.O.-secretaris-generaal Spaak en de Nederlandse en Belgische N.A.V.O.-verte genwoordigers mr. D. U. Stikker en De- stercke in Stikkers villa aan het Como- meer. Daarbij zijn, zo zegt men te Bonn, de kwestie Berlijn en de Oostduitse actie ter tafel gekomen en waarschijnlijk ook de te nemen westelijke tegenmaatregelen. „Zenuw-oorlog" Te Bonn vat. men de Oostduitse actie op als een Russisch-Oostduilse poging om de zenuwen van het Westen op de proef te stellen. In dit kader past een uitlating te Wenen gedaan door een vooraanstaan de Rus aan een correspondent van de New York Times. Hij zei dat Kroesjtsjevs reis naar New York het Westen „een laatste kans wil geven om een ernstige crisis rond Berlijn te vermijden. Grijpt het Westen die kans niet dan komt er een grote, nieuwe blokkade van Berlijn". Zo wel te Bonn als te Washington, zo werd hier gisteravond duidelijk, acht men zo'n blokkade iets onwaarschijnlijks. Maar wel gelooft men dat de Russen bezig zijn met speldeprikken waarvan sommige wel eens de allure van messteken kunnen krijgen 't Westen uit te dagen. Zij wil len blijkbaar weten hoever het Westen het te Berlijn laat komen. Te Berlijn begon gisteravond de Oost duitse controle op Westduitsers die Oost- Berlijn wilde bezoeken strengere vormen aan te nemen. Op een vijftal punten langs de sectorengrens versterkte de Volkspo- lizei haar bezetting waardoor vooral het verkeer met vrachtwagens werd opgehou den. Sommige moesten urenlang wachten. Aan de grens tussen Oost- en West-Duits- land daarentegen deed de Volkspolizei geen kip kwaad: Westduitsers, die per trein of via de autobahn naar West-Berlijn wilden gaan werden op de gewone wijze behandeld. Dit verkeer was gisteren vrij sterk met het oog op de West-Berlijnse industrieten toonstelling, die vandaag door minister Erhard werd geopend. Openlijke inbreuk WASHINGTON (UPI) Naar aanleidin van de Oostduitse maatregelen heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard dat zij een volslagen on wettige ingreep zijn en dat de Sovjet-Unie de verantwoordelijkheid zal dragen voor alle gevolgen. In een officiële verklaring worden de nieuwe reisbelemmeringen een openlijke inbreuk genoemd op de overeenkomsten van de grote vier inzake de status van Berlijn. Een Zwitserse horlogefabriek heeft een elektrisch polshorloge vervaardigd, dat op het ogenblik in Londen te zien is op een tentoonstelling. Het klokje wordt gevoed door een kleine accu, dan weer rond. dat de plaats inneemt van de veer bij gewone horloges. Eens in de acht tot twaalf maanden moet het opgeladen worden. Met een gewoon batterijtje gedurende zes tot acht uur is de zaak De Europese Executieve Commissie van de E.E.G. zal de volgende week onder voorzitterschap van de dezer dagen in Brussel van zijn vakantie terugverwachte president, prof. W. Hallstein, een speciale vergadering wijden aan de politieke ont wikkelingen in Europa van de afgelopen weken. Hoewel elk officieel commentaar op de initiatieven van president De Gaulle op het Europese vlak op het „hoofdkwar tier" van de Europese Economische Ge meenschap in Brussel achterwege wordt gelaten zijn er aanduidingen, dat de re actie van de Europese Executieve Com missie gebaseerd zal zijn op ondermeer de volgende drie punten: 1. „Brussel" heeft groot vertrouwen in de verdere toepassing door de zes landen van het verdrag van Rome, zelfs indien in de door president De Gaulle genomen initiatieven positieve elementen zouden worden gevonden; 2. De commissie zal niet overgaan tot het voeren van bittere polemieken; 3. De werkzaamheden zullen normaal worden voortgezet en men zal zich niet laten beïnvloeden door ernstig pessimis me. Twee argumenten worden inmiddels in Europese kringen in Brussel aangevoerd, die in het bijzonder worden uitgelegd als aanduiding van de wens van het Franse staatshoofd de verdragen van de Europese Gemeenschappen te likwideren. Beide heb ben betrekking op de positie van de Euro pese Executieve Commissie jegens het Europese Parlement. Uit de reacties van de afgelopen weken is echter in deze krin gen de indruk ontstaan, dat bij de overige vijf regeringen (Italië, West-Duitsland, Advertentie van 1 oktober 1960 tot 31 maart 1961 zeer gereduceerde retour-tarieven. 17-daags retour AmsterdamNew York 1378. 17-daags retour AmsterdamMontreal 1297. Uitvoerige inlichtingen bij het agentschap van de KLM en andere luchtvaartmaatschappijen te Haarlem (Sinds 1868) KRUISSTRAAT 43 TELEFOON 20679/20680 HAARLEM BRUSSEL (ANP) België zal zijn defensie-uitgaven voor 't komende begro tingsjaar met 2.5 miljard frank verminde deren. Deze bezuiniging maakt een kwart uit van de totale vermindering der staats uitgaven, die door minister-president Eys- kens als onderdeel van het „versoberings plan" van de gewijzigde regering is aan gekondigd. Het besluit de uitgaven voor de defensie drastisch te besnoeien is genomen door het Belgische economische kernkabinet. Een formule werd voorts vastgesteld om, zoals werd medegedeeld, de defensielasten tot 1965 „binnen redelijke perken te houden". In tegenstelling tot eerdere geruchten heeft het kabinet de bestelling van de nieuwe straaljagers voor de luchtmacht, de „Starfighter" gehandhaafd. Aangezien de Belgische industrie op grote schaal zal worden betrokken bij de produktie van dit vliegtuig wordt deze bestelling gezien als een onderdeel van de in het nieuwe rege ringsprogramma voorziene economische expansie. Als onderdeel van de bezuiniging werd reeds aangekondigd, dat de centrale werk plaats voor de Belgische troepen in West- Duitsland per 1 januari 1961 zal worden gesloten. Ook werden reeds twee eenheden van de Belgische NAVO-strijdkrachten uit de Bondsrepubliek teruggetrokken. Een woordvoerder van het ministerie van De fensie in Brussel deelde echter mede, dat dit geen besluit betekent om geleidelijk alle Belgische troepen uit West-Duitsland terug te trekken. Bonn (DPA) De begroting voor 1961 van het Westduitse ministerie van Defen sie, die in de komende weken in het par lement zal worden besproken, voorziet in de aanschaffing van nieuwe vliegtuigen en „vliegende voorwerpen" voor een be drag van 951 miljoen mark, tegen 405 miljoen in 1960. Voor nieuwe schepen zal 436 miljoen mark worden uitgegeven tegen 343 miljoen in 1960. Het aantal soldaten moet van 340.000 tot 354.000 worden ver groot. NEW YORK (AFP/Reuter) De Vei ligheidsraad heeft vrijdag een Russische ontwerpresolutie verworpen, waarin ge vraagd werd de raad bevoegdheid te ver lenen om besluiten van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) te bekrachtigen of te vernietigen. De raad nam de reso lutie van Argentinië, Ecuador en de Ver enigde Staten aan, waarin „nota wordt genomen" van het besluit van de OAS om maatregelen te nemen tegen de Domini caanse Republiek. De Sovjet-Unie en Po len onthielden zich van stemming. Volgens waarnemers hadden de Russen, die om 'n bijeenkomst van de Veiligheids raad hadden verzocht ter behaneling van deze kwestie, een precedent willen schep pen voor de verwerping van besluiten van de O.A.S., gericht tegen Cuba of andere leden van de O.A.S., waardoor zij zich gemakkelijker hadden kunnen mengen in de aangelegenheden van de landen van Latijns-Amerika. RIO de JANEIRO (Brazilië) (Reuter) Brazilië heeft de diplomatieke betrekkin gen met de Dominicaanse republiek ver broken in overeenstemming met het be sluit van de O.A.S. Zes andere O.A.S.- leden hebben de betrekkingen al eerder verbroken, namelijk de Verenigde Staten, Mexico, Chili, Argentinië, Uruguay en Haiti. Nederland, België en Luxemburg) niet de bereidheid bestaat aan de bestaande ver dragen te .dokteren". Wel bestaat in som mige hoofdsteden bijvoorbeeld de wens tot een fusie van de toppen der drie Gemeen schappen, de E.E.G., Euratoom en de K.S.G. Een revisie van de verdragen op dit ogenblik echter zou echter het gevaar in houden van een totale heroriëntering. „De politieke opzet van generaal De Gaulle is een nauwelijks gecamoufleerde strijd om de hegemonie in Europa. Kleine landen hebben daarbij niets te winnen, alleen maar te verliezen", aldus lichtte men dit toe. In Brussel wordt aangenomen, dat de vijf regeringen overigens bereid zullen zijn politiek overleg met generaal De Gaulle te voeren echter met als uitgangspunt, dat de verdragen onaangetast zullen blijven. Dit overleg zou kunnen leiden tot aanvul lende politieke regelingen naast de be staande economische verdragen, waarbij er zeker onder de vijf landen genuanceer de meningen zijn tot hoever men zal wil len gaan. In Brussel wordt voorts gewezen op de gewijzigde houding van bondskanselier Adenauer jegens de suggesties van pre sident De Gaulle, nadat de Westduitse regeringsleider aanvankelijk de indruk had gevestigd „tot op zekere hoogte" het met De Gaulle's plannen eens te zijn. Deze koerswijziging, tot stand gekomen onder druk van een bepaalde vleugel in het Duitse kabinet, neemt echter niet weg dat een duidelijke verkoeling valt waar te ne men in de betrekkingen tussen Bonn en prof. Hallstein, hetgeen een van de aspecten wordt genoemd van de aanvan kelijke steun door de Westduitse regerings leider aan de Franse plannen. In Europese kringen tenslotte wordt niet verheeld, dat de komende maanden voor de gemeenschappen bijzonder belangrijk zullen zijn en een „test" zullen zijn voor de verdere ontwikkelingen, waarbij en de verwachte bijeenkomst van de regerings leiders van de zes landen tegen het einde van de volgende maand en de nieuwe voorstellen voor onderhandelingen tussen de „zes" en de „zeven" van groot belang zullen zijn. K.S.G.- Verdragsherziening Voor het instellen van een onderzoek naar een herziening van het verdrag der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft de Hoge Autoriteit een interne werkgroep „verdragsherziening" in het leven geroepen. Naar thans bekend is ge worden betekent de vorming van deze werkgroep echter niet, dat de Hoge Auto riteit zelf op een herziening van van het E.G.K.S.-verdrag aandringt. TOKIO (AFP) De Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Zentaro Kosaka, heeft tegenover de Nederlandse ambassa deur in Tokio, de heer N. A. J. de Voogd, de wens te kennen gegeven minister Luns te ontmoeten tijdens de komende zitting van de Algemene vergadering van de UNO in New York. Hij wilde zijn collega spreken over de Japans-Nederlandse „wrijving" over het afgelasten van het bezoek van de Karei Doorman aan Japan. Naar verluidt verklaarde de minister, dat zijn regering „op constructieve wijze de vriendschappelijke betrekkingen tussen beide landen wil bespreken". Na zijn onderhoud met ambassadeur De Voogd gaf minister Kosaka tegenover de pers als zijn mening te kennen, dat er „niets was om bezorgd over te zijn" wat betreft de mogelijkheid, dat „het ongeluk kige afgelasten" van het vlootbezoek kwaad bloed zal zetten. Oneerlijke kassier. In Harderwijk is de 37-jarige kassier van een rubberfabriek aangehouden. Hij heeft bekend dat hij sinds half 1957 ongeveer 25.000 heeft ver duisterd. Van het geld is niets meer over. MIAMI, (Florida), UPI Gisteravond heeft de orkaan Donna de Florida Keys getroffen, een aantal eilanden die zich over een lengte van ruim 150 kilometer uitstrekken. Ten zuiden van Islamadora, dat in het hart van de keten is gelegen wei-den windsnelheden van meer dan 180 km per uur gemeten. In het centrum van de orkaan hebben de windstoten een kracht van ruim 220 km per uur. De bewoners van Miami gingen naar de schuilplaatsen terwijl het weerbureau waarschuwde dat de laagliggende eilan den door vloedgolven van twee tot vier meter boven normaal zouden worden ge teisterd. De orkaan teisterde gisteren de noord kust van Cuba. Duizenden mensen vlucht ten het binnenland in voor de hevige slag regens, hoge golven en stormwinden. Over al langs de-kust werd ernstige schade aan gericht. De bewoners van de Florida Keys had den planken op deui-en en ramen van hun huizen getimmerd. Mensen met ervaring brachten vrouwen en kinderen samen in school- en kerkgebouwen. De kinderen kregen vrij van school. Vrouwen in blijde verwachting in Zuid Florida werden in ziekenhuizen en klinie ken opgenomen. De lage barometerdriik van orkanen brengt altijd een stijging van het geboortecijfer teweeg. De storm heeft in de Antillen en op Puerto Rico reeds meer dan 126 mensen het leven gekost en voor miljoenen schade aangericht. 0p de Curieuze uitspraken De Stichting Ivio geeft een lezenswaar dig bulletin uit, aan hoofde waarvan ge drukt staat: „De taak van de Stichting is: de uitkomsten van wetenschappelijk onder zoek door uitgave van hulpmiddelen dienstbaar te maken aan de volkontwik keling." Ik vind dit een fraaie formulering, maar zij zegt mij niet indrukwekkend veel. Uit gave van hulpmiddelen" is een, althans voor mij, zeer vage terminologie en „dienstbaar maken aan de volksontwikke ling" klinkt indrukwekkend, doch is niet bijster exact. Niettemin vond ik in de laatste uitgave van 't Ivio bulletin een amusante medede ling onder de samenvattende titel „Cu rieuze uitspraken": Op verschillende examen noteerden wij tijdens het mondeling gedeelte: „In Drente is minder woningnood, want daar zijn hunnebedden." „The table has legs. Have you also legs No Sir, I have no Solex, I have a bicycle." „Het Arbeidsbureau heeft tot taak de typiste en de directeur tot elkaar te brengen." „Het handhaven van de orde in de staat is de taak van mijn moeder." Benelux betekent AmerikaRusland Nasser; die zijn het eens geworden". „In een elektrisch apparaat moet een gat zitten waar de stroom door kan." „We sailed in a gondola and had a good look at all the canals we raakten ver zeild in de ondergrondse en hadden veel geluk op de kanalen." Mijn hobby is bromfietsen repareren en er dan zo hard op rijden dat ze gauw ka pot zijn en weer gerepareerd moeten worden." „Tussen Dordrecht en Breda ligt de spoorbrug over de rivier Kwal" „Ten zuiden van Haarlem vindt men walvistraan „In Dinteloord verbouwt men Dintels." In ieder geval ziet u hieruit dat aan de volksontwikkeling nog wel het een en an der gedaan kan worden. Het zou mij, deze curiosa gelezen heb bende. niet verbazen te vernemen, dat op andere examens deze curieuze uitspraken gedaan zouden zijn: In de Achterhoek hebben de meubelma kers niet veel werk, want daar zijn pad destoelen, pissebedden en tafels van ver menigvuldiging. In Emm.eloord groeien emmels aan de bom.en. Den Briel is de stad waar de brielcrême vandaan komt en in Weesp vertéllen ze altijd moppen. Ten noorden van Haarlem ligt Zijnlem en ten oosten van Paterswolde Nonwolde. Het tegenovergestelde van een karabijn is een kanon. I stood at my uncle's with my mother ik stond tot mijn enkels in de modder. Het huis van onze minister-president ligt aan de Rivier Kwal Zo kunnen wij doorgaan met lachertjes afschieten een prettig spelletje voor de lange winteravonden. Maar het Ivio-bulletin maakt er geen potje van. Wat daarin staat is de nogal bittere waarheid die eens te meer doet opmerken, dat er aan de volksontwikkeling nog ge noeg ontbreekt om de arbeid van de Stich ting Ivio te rechtvaardigen. Elias Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT TEL. 1444^ 181 Opwekking. De Amerikaanse opwekkings prediker Billy Graham zal vanavond zijn eerste toernee door Duitsland be ginnen, sinds 1945. Het zal 3 weken du ren. De eerste week blijft hij in Essen, vervolgens gaat hij naar Hamburg en de laatste week zal hij doorbrengen in West-Berlijn. Zijn bezoek is reeds da gen tevoren aangekondigd door middel van aanplakbiljetten in bijna alle be langrijke plaatsen in het Roergebied en langs de Rijn. Uitersten. Portugal is vastbesloten zich met kracht te verzetten tegen elke po ging om uit Kongo in de Portugese kolonie Angola door te dringen. Reeds vóórdat Kongo zijn onafhankelijkheid verkreeg heeft de Portugese regering troepenversterkingen naar Angola ge zonden, waardoor thans totaal vijfdui zend man, voor 90 percent Afrikaanse militairen, in Angola gelegerd zijn. Repatrianten. In Keelung op Formosa, zijn vrijdag 1405 Chinezen aangekomen, die in Indonesië hun winkels en bedrij ven hadden moeten sluiten omdat deze door de Indonesische regering werden overgenomen. De Chinezen, onder wie vele vrouwen en kinderen, hadden de reis naar Formosa gemaakt aan boord van het Japanse schip „Koan Maru". Als één geheel. President Kwame NKroe- mah van Ghana en de premier van Soedan (voormalig Frans) Modibo Kei- ta, hebben vrijdag in een gezamenlijke verklaring de territoriale onschendbaar heid van de Mali-federatie erkend. Zij zeggen de Mali-federatie tevens steun toe als lid van de UNO toegelaten te worden. Het andere lid van de Mali federatie, Senegal, beschouwt de fede ratie als beëindigd. De mijnramp in Boksburg. De stoffelijke overschotten van de 25 Afrikaanse mijnwerkers, die om het leven zijn ge komen als gevolg van steenstorting, veroorzaakt door het barsten van een persleiding in een goudmijn te East Rand, nabij Boksburg, in Transvaal, zijn thans geborgen. Oorspronkelijk wa ren 53 mijnwerkers na de steenstorting in de mijn opgesloten; 28 hunner kon den worden gered. Kanjer. Een boerenarbeider heeft, terwijl hij op eenden jaagde, in de buurt van Smolensk (Sovjet-Unie) met zijn jacht geweer een even laagvliegend Russisch vliegtuig neergeschoten. De piloot werd gewond. De dader, die aanvoerde dat hij in dronkenschap niet wist wat hij deed, is tot acht jaar veroordeeld. Geen verkiezingen. De komende parle mentsverkiezingen in Jordanië zullen worden uitgesteld en de huidige zit tingsperiode van de volksvertegenwoor diging zal met een of twee jaar worden verlengd, aldus hebben Jordaanse jour nalisten van „goed ingelichte zijde" in Amman vernomen. Opgegeten. De eerwaarde Percy Kingston uit het Engelse dorp Ickenham heeft een beroep op zijn parochieleden ge daan hem de eerstvolgende weken aan zijn afspraken te helpen herinneren. Zijn hond Cleo heeft namelijk zijn agen da opgegeten. Alles went. Een zwarte bessenstruik, die geleidelijk aan koude was gewend heeft een temperatuur van 253 graden onder nul, 20 graden boven het absolute nul punt doorstaan, aldus meldt het Sovjet persagentschap Tass. De proef werd genomen in het klimatologisch onder zoekingscentrum „Phytotron" en stond onder leiding van prof. Toemanov (AFP) Wraak. Ben Api Zidane, een dertigjarige Fransman, werd donderdag vrijgelaten na een gevangenisstraf van acht maan den te hebben uitgezeten wegens mis handeling en poging tot doodslag. Zijn eerste daad als vrij man was het kopen van een mes om er de „verrader" mee overhoop te steken, die hem had aan gegeven. Zidane vond de man donder dagavond in een café. Zonder een woord te zeggen liep hij op hem toe en stak hem voor de ogen van een tien tal getuigen dood. Nu zit hij weer. Helpen zoeken. Volgens een bekendma king van de Indonesische regering op vrijdag, zullen in Indonesië deze maand 32 Russische mijn-technici aankomen. Zij zullen gedurende drie maanden een exploratie instellen naar het voorkomen van mineralen en de reserves aan waterkracht. Voorts zullen zij adviezen geven over een uitbreiding van de steenkolenmijnen te Sawahlunto in West-Sumatra, een waterkrachtwerk in Noord-Sumatra en het voorkomen van ijzererts in Zuid- en Zuidoost Borneo. Op zoek. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft meege deeld, dat het een nieuw bureau heeft ingesteld voor de ontwikkeling en coör dinatie van de politiek inzake bewape ningsbeperking en controle. Het nieuwe orgaan zal de politieke, militaire en wetenschappelijke aspecten van het vraagstuk bundelen en pnger betrouw bare middelen te vinder voor een ver mindering van d< 'ast.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3