HEYNIS P. J. Kapteyn neemt afscheid van chocoladefabriek „Union" CAL M. J. van Buren benoemd tot directeur [Brieven aan de redactie Wegafritten worden elektrisch verwarmd ffiUUpii eureka \jV meubelshow 5 Tegen ijsvorming Proef in Haarlemmermeer TRANSPARANTE ZOOLTJES Double the life of your shoes houdt dit weekend vrij voor de eure©a Twee gewonden bij botsing met ambulance-auto HAARDEN VAN BECKING BONGERS TJLFT ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op 1 september is in de leiding van n.v. Cacao- en Chocoladefabriek „Union" aan de Paul Krugerkade te Haarlem een wij ziging gekomen. De directeur, de heer P. J. Kapteyn, die van 1 september 1927 af zijn krachten aan het bedrijf had gegeven is door de algemene vergadering van aan deelhouders op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend en be noemd tot president-commissaris en tot zijn opvolger is benoemd de heer M. J. van Buren, die reeds als procuratiehouder en later als adjunct-directeur aan de n.v. verbonden was. De heer Kapteyn hoopt op 28 september zijn vijfenzestigste verjaardag te vieren. Hij heeft na de middelbare school bezocht te hebben gestudeerd aan de Nederlandse Economische Hoge school in Rotterdam en was daarna werkzaam in de handel, zowel in het binnen- als buitenland. Op 1 september 1927 trad hij in dienst bij de n.v. „Union" te Haarlem; binnen een jaar was hij onder-directeur en na twee jaar volgde zijn benoeming tot directeur. De heer Kapteyn heeft het in zijn werk niet gemakkelijk gehad, speciaal in de eerste jaren. De fabriek was in 1902 opgericht door banketbakkers en het doel was een produkt te vervaardigen voor banketbak kers. Het bedrijf beantwoordde in de eer ste vijfentwintig jaar van zijn bestaan slechts matig aan dit doel. De jaren na de eerste wereldoorlog hadden bovendien vele moeilijkheden opgeleverd. Toen de heer Kapteyn de leiding overnam moest hij van voren af aan beginnen. Met gerin ge middelen geld was er niet is hij in staat geweest de fabriekswerktuigen te verbeteren, de werkmethoden in econo misch verantwoorde banen te leiden en de juiste mensen aan te trekken of te behou den. Door enorme inspanning is het de heer Kapteyn gelukt uit de kwijnende fa briek van 1927, welke in de jaren 1929 en 1930 bovendien werd getroffen door de cri sis van die tijd, een renderend bedrijf op te bouwen. Dat was mede te danken aan de gewijzigde statuten. Het ideaal van detailverkoop uitsluitend door banketbak kers werd vrij gegeven en daardoor kon „Union" het afzetgebied belangrijk uit breiden, niet alleen in Nederland, maar ook in het buitenland. Advertentie (Verkort weergegeven Proefdieren. Na het artikel in uw cou rant van 2 september over het centraal Europees proefdierenlaboratorium voor kankerbestrijding, gelezen te hebben, dacht ik aan de woorden van prof. Albert Schweitzer: „Wanneer het dier gedwóngen wordt zijn leven in dienst van de mens te stellen, dan zijn wij ook verplicht ons bezig te houden met het leed, dat hij voor ons dragen moet." Wanneer wij in Nederland dit proefdie renlaboratorium hebben, dan verwekken wij grote aantallen gezonde dieren, die zorgvuldig, onder de beste omstandigheden, opgefokt worden. Maar hun enige levens bestemming is: lijden! De vreselijke kanker wordt kunstmatig in hun lichaam opgewekt, waarna zij dan de verschillende testen moeten ondergaan, die nieuw lijden veroorzaken. Prof. Schweitzer zegt verder: „Niemand mag zijn ogen sluiten voor het leed, dat hij zelf niet aanschouwen wil. Niemand mag zich zelf geruststellen met de verzeke ring dat hij zich in iets mengt, dat hem niets aangaat Laat niemand de last van zijn verantwoordelijkheid te licht opnemen' Laten wij nooit afgestompt worden." De wetenschap toont zich verheugd over dit komende laboratorium. Maar als mens dragen wij de zeer zware verantwoorde lijkheid tegenover de mens e n het offer dier. E. B. P. J. Kapteyn 33 jaar verbonden geweest aan „Union". De oorlog 1940-1945 leverde opnieuw moeilijkheden voor het bedrijf, maar na de bevrijding werd aan de opbouw gewerkt en met succes. In enkele maanden tijd was onder de leiding van de heer Kapteyn weer een fabriek in werking, die in staat was met andere te wedijveren. De heer Kapteyn. die vele jaren in Bloe- mendaal heeft gewoond en daar lid van de gemeenteraad is geweest, heeft zich in middels in Putten (Geld.) gevestigd. Hij blijft echter als president-commissaris aan Union verbonden. Bij zijn zilveren jubileum in het bedrijf in 1952 is de heer Kapteyn benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau en vorig jaar werd hij in zijn kwaliteit van lid van de Eerste Kamer, waarvan hij sedert 1950 als ver tegenwoordiger van de Partij van de Arbeid, lid is, benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. In het bedrijf van „Union" vindt men het een prettige gedachte, dat voor de heer Kapteyn in de heer M. J. van Buren een opvolger is gevonden, die gedurende vijftien jaren onder zijn leiding een emi nente leerschool heeft doorlopen. Zaterdagmorgen 17 september zullen commissarissen en leden van het perso neel afscheid nemen van de heer Kapteyn en des middags van drie tot vijf uur be staat er voor belangstellenden gelegenheid hem dank en hulde te brengen voor zijn arbeid aan de fabriek gedurende drieën dertig jaar. De receptie wordt gehouden in de kantine van het bedrijf aan de Paul Krugerkade 45 te Haarlem. Advertentie Voor iets lekkers naar TOS DEKKERS „De beste croquetten van Haarlem" Kruisweg 29 - 31 - Telefoon 21647 Advertentie Naar wij vernemen zullen de vier ry- banen van de noordelyke afrit bij het aquaduct in de Haarlemmermeer over een afstand va*n 160 meter worden voorzien van elektrische verwarming. Hierdoor zal ijsvorming kunnen worden tegengegaan. Het is voor het eerst dat in Nederland een weggedeelte hiermee wordt uitgerust. De oostelijke rijbaan wordt voorzien van een bitumenlaag, die ook over 160 meter van stroomdraden zal worden voorzien. De westelijke bestaat over een afstand van 1140 meter uit voorgespannen beton. Door de bewapeningsdraden zal stroom worden gevoerd. Het is ook voor het eerst in Ne derland dat over een dergelijke grote af stand gebruik wordt gemaakt van voorge spannen beton. Hierdoor is het mogelijk ononderbroken wegvlakken van 160 meter aan te brengen. Dergelijke grote wegvlak ken betekenen een hele verademing voor de automobilisten. Het hinderlijke getril dat veroorzaakt wordt door de snelle op eenvolging van de naden in het wegdek, en dat bovendien funest is voor de bladveren van de auto's, wordt hierdoor vermeden. Elektrisch verwarmde wegdekken zullen in de toekomst hoogstwaarschijnlijk alleen bij op- en afritten worden toegepast. Het aanbrengen van dergelijke wegvlakken is namelijk een bijzonder kostbare aange legenheid. Het ligt niet in de bedoeling er hele wegen mee uit te rusten. Bij ijs en sneeuw zal men dus wel aangewezen blij ven op het strooien van pekel. Advertentie DE EERSTE" COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING ua. ZUIWEG 63 - TELEFOON.15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 24000 Contributie ƒ1.— per (aar voor het gehele gezin, met restitutie bl| overlijden van het lid nieuwe schoentjes kunnen tweemaal langer mee. Als U Phillips transparante zooltjes onder Uw schoenen laat maken. Nagenoeg onzichtbaar in dragen en... ze zijn fantastisch sterk en toch zo vederlicht en dun dat U niet voelt dat ze eronder gemaakt zijn. Met Phillips transparante zooltjes onder Uw nieuwe schoenen raken de originele schoenzolen nimmer de grond. Soms schrijft het leven zijn „shortstory" zelf. Neem nu het geval van die loods in dienst bij het loodswezen in IJmuiden. Zijn verhaal, dat hij mij deze week vertelde, toen 'hij tegenover mij in de' trein zat, spreekt voor zichzelf. Drie, vier maal per week reist hij per spoor naar Amsterdam. Als zeeman heeft hij ge leerd uit te kijken en te observeren. Zo heeft hij al spoedig gezien, dat op een van de balkons van de huizen die de spoor baan in en om Haarlem omzomen, een bedje stond. En dat er in dat bedje een jongen lag. Weer of geen weer, dag in dag uit, lag hij daar. Een mager kopje met -• zou haast, zeggen iets te opzichtige kleuren om werkelijke gezond heid te verraden. Een beetje te blosserig. Eerst had hij goed moeten kij ken of het patiëntje een jongen of een meisje was. Het was een jongen, van acht, negen jaar, schatte hij. Met onuit puttelijk geduld. Altijd lag het ventje wat te knutselen, te lezen of te kijken. Kijken vooral, als de trein langskwam, blijkbaar zijn enige ver tier. Werktuiglijk had de zeeman de hand opge stoken, als groet, want tussen mensen op een zame posten groeit auto matisch een soort broe derschap. De jongen had teruggezwaaid en was blijven uitkijken, tot de loods weer terugkwam, op weg naar huis. Soms lezelfde dag, maar vaker de volgende morgen of middag. Er was op den duur een stille verstand- -ïouding gegroeid. Het ■.waaien was een gebaren geworden, het heen en weer bewegen van de hand als teken „vandaag kom ik niet meer langs" of een paar opgestoken vingers om het vermoe delijke uur aan te geven. En als dat uur er dan was en de loods weer langskwam, brak er een lach door op het magere gezichtje, van: ik had het oegrepen, goede reis. Goede reis. De mens is altijd onderweg, altijd argens heen. Behalve een patiëntje als de jongen. Ie denkt dan zo vaak: kon ik maar wat voor dat knulletje doen. Maar ie doet het niet, omdat je •huis gauw de voeten in ie pantoffels steekt en je aigen zorgen je aandacht apeisen. Trouwens, zou den de ouders het niet ?ek vinden, als daar een wildvreemde kwam aan dragen met boeken of speelgoed. Mensen zijn zo gauw geraakt, vooral mensen met een ziek kind. Het was dus bij het voornemen gebleven. Al leen de Vand bestond, zó'n sterke band, dat de zeeman soms moest vra gen of hij van zitplaats mocht ruilen, omdat hij aan bakboord uit het coupéraam moest kijken. En wanneer hij onver hoopt geen plaats daar kreeg, of in gesprek met ?en collega of vriend zijn patiëntje vergat, dan had iij er de smoor in, alsof nij iets ernstigs had ver zuimd. Die ene flits deed net hem. Flits, ja, want >nze treinen gaan snel en 5toppen zelden onder weg. Zo duurde dat maan den: de groet, het haas- :ige gebaar en soms door het open raam een „daaag". Meer niet. Al die tijd bleef het patiën tje hetzelfde. Altijd het zelfde bedje, altijd de zelfde ziekte wat het dan ook was alleen soms een andere pyama. Toen ging de zeeman met vakantie, zo'n dag of twintig. Al die tijd reis de hij niet op het ver trouwde traject. Maar daar in het buitenland liet dat. bedje op het bal- con hem niet los. Hij had een kaart willen schrij ven, maar wist geen naam, noch adres. Hij had een souvenir willen kopen, maar welk souve nir zou zo'n jongen een Diezier doen? Het werd hem een beetje een ob sessie en de dag dat hij weer naar zijn werk moest anders heus niet zo'n pretje be tekende een soort verlos sing. Nu zou hij zijn stil vennootje van de dage lijkse reis weer zien. Daar kwam de rij bal konsMaar dat ene balkon was leeg. Geen bedje, geen jongen, geen groet. Het maakte hem triest. Zou het dan eindelijk toch zijn gebeurd? Zou dat zieke kopje voorgoed achterover zijn gegle den?? 's Avonds, precies aetzelfde: leeg balkon. Het éten smaakte hem aiet en niemand begreep waarom. Zou hij [neens nam hij een be sluit: „ik moet even weg". Zijn vrouw be greep het en knikte. Hij nam de trein naar Haarlem. Nu even kij ken: het tweede, vierde zesde.... negende bal- <on van de hoek. Daar zou hij aanbellen. Wel vreemd misschien, dwaas absurd en pijnlijk, als de jongen nog maar pas was overleden. Maar hij móest het weten Of zou hij teruggaan, naar huis.Hij aarzel de. Dit was het negende huis. Hij las de naam op de deur. Onbekend uiter- aax-d. Hij keek nog eens om en naar boven en toen ja, dat doe je dan door de brievenbus. Geen mens. Dat geeft je dan moed, want je ver wacht dat toch niemand zal opendoen. Hij belde. Er werd open gedaan. .Mevrouw (hij hakkel de) „is hetis het hier, waar die jongen al tijd ziek lagJa. nöor, dat was hier. En??? Nou en het klonk als muziek hij is weer op en heel voorzichtigjes, o zo voorzichtig mag hij iet weer proberen. Hart- patiëntje, ziet u. Maar wie bent u Toen had hij stilzwij gend uit zijn portemon nee een tientje gepakt eigenlijk een vreemd ge baar en hij had ge zegd: de meneer die al tijd zwaaide en die nu van dit tientje nog een keer gaat zwaaien, maar dit keer van al het bier )m het te vierenDag aevrou En op wolken - heengestapt. Tja meneer, zei hij -nij: „het beste excuus, dat ik ooit had voor een dronken bui. Bart L. Joris Katja (Rembrandt) Van het door de schrijfster prinses Bibescu geromantiseerde verhaal over Katja, de jeugdige geliefde van tsaar Alexander II van Rusland, heeft Robert Siodmak een briljante kleurenfilm gemaakt. Romy Schneider, die men tot dusver in haar films als een verliefde bak vis kreeg te zien, speelt nu met veel over tuiging de rol van een ook nu weliswaar verliefde resolute jonge vrouw, die de tsaar animeert tot invoering van allerlei maatregelen om het lot van de lijfeigenen te verzachten. Het leven aan het hof in St. Petersburg, de kuiperijen en de intrigues van de ministerskliek, dit alles wordt u uitvoerig in kleurrijke scènes voorgezet. Tegen het einde gaat de romantiek plaats maken voor de sensatie; de activiteiten van revolutionairen, die de tsaar tenslotte door een bomaanslag het leven kosten. Het relaas van deze aanslag is historisch juist; of dat met de rest van het verhaal ook het geval is, wagen wij te betwijfelen. Dat doet er ook weinig toe, want het geheel is een bijzonder boeiende film, waarin Curd Jürgens de tsaar alleen van zijn be minnelijke kant laat zien. Het koperen kandelaar-mysterie (L u x o r) Twee raadselachtige moor den moet Scotland Yard in deze film tot klaarheid brengen. Twee vrouwen, die het slachtoffer geworden zijn van iemand die zich bij voorkeur van een koperen kande laar bedient bij het volvoeren van zijn bloedige daad. Beide keren is het dezelfde arts die bij het ontdekken van het misdrijf alleen bij de ontzielde lichamen wordt aan getroffen. Zijn verklaringen en alibi zijn ook niet „waterdicht" en voor een ieder is het zonneklaar dat hij de moordenaar is. Niet echter voor de schrandere politie- inspecteur die met medewerking van de radeloze dokter de werkelijke schurk een valstrik legt waar deze argeloos inloopt. Dan blijkt dat de achtergrond van het mysterie gevormd wordt door de praktijken van een internationale bende die de han del in verdovende middelen als middel van bestaan heeft gekozen. De arts moet tot zijn schade ondervinden dat zelfs zijn beste vrienden niet te vertrouwen zijn, maar het lieve meisje dat door dik en dun van zijn onschuld overtuigd bleef, zorgt voor een troostrijk eind. Als het bloed kookt (Cinema P a 1 a c e). Minder een film, waarin de stenen van de kook raken door de liefdesperikelen, welke ze te verwerken krijgen, dan een in avonturiersvorm ge houden schildering van Amerikaanse sol daten in de jungle, strijdend tegen de Ja panners en Chineze bandieten. Een be proefde cocktail van heldenlyriek, liefde op het eerste gezicht en de spanningen daartussen. Totale oorlog (Frans Hals). Men moet even wennen aan de gedachte, dat er sinds de tweede wereldoorlog een generatie is opgegroeid, die de verschrikkingen van het moderne wapengeweld nuoit van nabij heeft mee gemaakt. Om blijkbaar deze onkundigen de gruwelijke feiten voor te houden is uit authentieke opnamen een dossier samen gesteld van de menselijke methoden tot Advertentie 1 •4r Concertgebouw HAARLEM meubelfabriek Tel. 24 81 61, Amsterdam AFDELING NEDERLANDSE VERENIGING VAN HUISVROUWEN In Hoofddorp is een comité van actie gevormd om te komen tot d? oprichting van een plaatselijke afdeling van de' Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen. Het comité heeft voor dinsdagavond 13 september een oprichtingsvergadering uit geschreven die in hotel „De Landbouw" gehouden wordt. Een adviseuse-propagan diste van de landelijke organisatie zal hier het woord voeren. De Ned. Ver. van Huisvrouwen telt 145 afdelingen met totaal 36.000 leden. Het doel van de organisatie, waarvan de Koningin beschermvrouwe is, is velerlei. Onder meer wordt beoogd de Nederlandse huis vrouw bijstand te verlenen bij haar taak in huishouden en gezin. De vereniging kiest geen partij op politiek of godsdien stig gebied. Zij heeft een eigen maand blad en beheert het z.g. „Jacobafonds". dat wordt gevormd door vrijwillige bij dragen van de leden met het doel steun te verlenen bij financiële moeilijkheden, ontstaan door ziekte in het gezin. Per af deling worden lezingen en cursussen geor ganiseerd op huishoudelijk en cultureel ge bied. Ook belegt men contactbijeenkom sten, excursies en vergaderingen. vernietiging. Is zo'n document in zichzelf een aanklacht, het blijft een delicate vraag of men er wijzer of beter van wordt, wan neer men met deze totale oorlog op het witte doek wordt geconfronteerd. Wij stel len ons voor op deze aangelegenheid in een uitvoeriger beschouwing terug te komen. Straaljargers in de aanval (R o x y) Even tot maandag zijn het de luchtruiters, die het witte doek be zetten en zij galopperen in tomeloze vaart door de wolkenvelden om een fatasierijk gegeven met hun beklemmende actualiteit op te sieren. Het ontbreekt ook deze on getemde kerels niet aan durf en moed. Spannend is het allemaal wel. Van een heel ander slag zijn de lieden, die we daarna - tegenkomen in „Parasieten dei- samenleving". Een soort spiegel van mo derne oppervlakkigheid, die je leeg en doelloos laat rondlopen tot je ogen open gaan en je.inziet dat er toch waarachtig nog wel wat anders op de wereld is om je over op te winden. Hirosjima, mon amour (Studio) Het lot van de mens en zijn bestemming krijgen een bitter reliëf tegen de achtergrond van Hirosjima, verwoest door de eerste atoombom, weer opgebouwd voor watOm dat te berijpen dringt men door tot het naakte besef van ons zijn op deze wereld, geleid door deze schok kende film. De koe en de gevangene (Minerva) Een sublieme film, vol ironie en leedvermaak met Fernandel als het tragi-komisch middelpunt. Men kan er de avondvoorstellingen van dit week end best mee doorkomen. Voor de teeners zijn de matinees ook woensdag waar in „Teenager Melodie" draait. Maandag en dinsdagavond „Getuige a charge", waarin Charles Laughton de alles over heersende en imponerende solo-ftartij ver vult. Woensdag en donderdag „Zo lang er mensen zijn". „Strafbataljon 999" (L i d o). In zijn laatste oorlogsroman „Strafbataljon 999" schildert de Duitse auteur Heinz Konsalek in schrille kleuren het lot van de Duitse mannen, die in de tweede wereldoorlog wegens een klein ver grijp tegen Hitiers kadaverdiscipline ver wezen werden naar de beruchte strafcom pagnieën, vanwaar bijna niemand ooit terugkeerd. In de filmversie van deze ro man, onder regie van Harold Philipp, wor den de gruwzame belevenissen van deze „legioens der gedoemden" zonder enige restrictie uitgebeeld, gepersonifieerd in vier figuren: een overste, die tot straf- dienst veroordeeld is omdat hij een bevel om zijn eenheid op te offeren genegeerd heeft, een arts die zichzelf onttrokken zou hebben aan de militaire dienst, een gede serteerde boer en een beroepsmisdadiger De sadistische vernederingen en martelin gen, die dit viertal in het strafbataljon te doorstaan krijgt voordat het, met honder den lotgenoten, als kanonnen voer wordt geliquideerd, worden tot in de afschuwe lijkste details uitgesponnen zonder dat daar iets van 'n opbouwende tendens tegenover staat. In het begin bespeurt men nog iets van diepere psychologische spanningen en conflicten tussen de verschillende figuren, van eerlijk afstandnemen ook, maar al heel gauw ontaardt dat allemaal in een cliché- sensatieverhaaltje, waarin verwarde, bloe derige slagveldscènes en valse heroïek de boventoon vot-ren Bepaalde filmische kwaliteiten buiten beschouwing gelaten, overtuigt „Strafbataljon 999" vrijwel ner gens. Zeker met van zijn pretentie, een pleidooi tegen de oorlog en tegen de totali taire staat te zijn. Een ambulanceauto, die gisteren over de Zijlvest in Haarlem in de richting van de Kinderhuisvest reed, is door een per sonenauto die geen voorrang zou hebben verleend aangereden. In de ambulancewagen zaten een man en een vrouw, die beiden werden gewond. De man werd met een elleboogfractuur naar het ziekenhuis St. Johannes de Deo gebracht. De vrouw, die met haar hoofd tegen een ijzeren stang kwam, werd met een hersenschudding naar de Mariastich- ting vervoerd. De personenwagen werd bestuurd door een 47-jarige inwoonster uit Santpoort. Advertentie Advertentie ALLÉÉN GEBRUIKVAN ROOMBOTER! J

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5