Wereldraad van kerken heeft 178 leden Uitgaan in Haarlem PUZZEL NUMMER TWEE MODE GLANS op do BLADEREN m... Hoofdstedelijke problemen in een kritiek stadium Burgemeester pleitte voor baldadige gemeentenaren Woningbouw in polder Oostelijk Flevoland aanbesteed Prachf handen ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1960 9 Kerkelijk Leven Tover Stiss® blatt'3 Vliegtuig beschadigd bij mislukte landing Kerkelijk Nieuws laat-lmia AMSTERDAMS ALLERLEI TONEEL MUZIEK JIJEI sjnIUIO!: h n 9 a E3 n u K £2 y 9 DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN LEZEN EN LATEN LEZEN Inwisseling munten niet tot 19 nov., maar tot 15 okt. Nederlands-Duitse legeroefeningen Zoals u hebt kunnen lezen vond eind 'augustus de jaarlijkse zitting plaats van het Centrale Comité, het negentig leden tellende beleidsorgaan van de Wereldraad van Kerken. Dr. W. A. Visser 't Hooft, de seci-etaris-generaal van de Wereldraad, heeft in een nabeschouwing deze bijeen komst in St.. Andrews (Schotland) een van de productiefste vergaderingen genoemd sinds de verkiezing van het comité in 1954. Hij zei, dat men op vele belangrijke ge bieden aanzienlijke voortgang had ge maakt. Met name noemde Visser 't Hooft vijf terreinen: de integratie van de Internatio nale Zendingsraad en de Wereldraad van Kerken; het voorstel inzake een nieuwe basis-formule voor het lidmaatschap van de Wereldraad; het toewijzen van een gro tere rol aan de commissie voor Geloof en Kerkorde in de structuur van de Wereld raad; het aanvaarden van een rapport over godsdienstvrijheid; en ten vijfde een vastomlijnde benadering van de vraag stukken van Zuid Afrika. Wijziging basis-formule Het Centrale Comité heeft een wijziging in de formulering van de grondslag voor het lidmaatschap van de Wereldraad goed gekeurd. Het huidige lidmaatschap is ge baseerd op de aanvaarding van „onze Heer Jezus Christus als God en Heiland". De nieuwe verklaring luidt: „De Wereld raad van Kerken is een gemeenschap van kerken, die de Heer Jezus Christus over eenkomstig de Bijbel als God en Heiland belijden en daarom gezamenlijk hun ge meenschappelijke roeping trachten te ver vullen tot de verheerlijking van de ene God. Vader, Zoon en Heilige Geest". Deze gewijzigde basis-formule zal door het Centrale Comité worden aanbevolen op de Derde Assemblee van de Wereldraad, die van 17 november tot 5 december 1961 te New Delhi (India) gehouden zal wor den. De algemene vergadering is name lijk het enige lichaam dat bevoegd is de voorgestelde verandering te effectueren. In de tussentijd zal de nieuwe basis-for mule aan de bij de Wereldraad aangeslo ten kerken worden rondgezonden om zich hierover te bezinnen. Definitieve aanvaar ding vereist twee-derde van de stemmen der assemblee. Ontspanning De commissie der kerken voor internatio nale aangelegenheden heeft het Centrale Comité een program van zeven punten voorgelegd ter ontspanning van de poli tieke toestand. De directeur van de com missie, de Amerikaan dr. O. Frederick Volde, noemde de volgende stappen in de richting van verminderde spanningen in de wereld: 1. De risico's van de coëxistentie (van Oost en West) moeten door intensivering van de vreedzame mededinging en door een engere samenwerking tussen de we reldmachten inzover dit geen bezwaar oplevert voor fundamentele beginselen worden afgezwakt. Daardoor wordt, aldus dr. Volde, tegelijkertijd het gevaarlijke ar gument van groeperingen als Morele Her bewapening weerlegd, dat coëxistentie on mogelijk en ongewenst is. 2. Om de kloof tussen de communistische en de niet-communistische wereld te over bruggen, moeten de factoren die de schei ding veroorzaken, duidelijk worden onder zocht en geformuleerd. 3. De leiders van alle regeringen moe ten bij het onderhandelen wezenlijke ge dragsregels in acht nemen. Volde zei, dat een internationale ethiek een fundamen teel vereiste is, maar aangezien men dit niet hééft bereikt, moet er een beperkt aantal elementaire maar fundamentele ge dragsregels zijn. 4. Nodig zijn vermindering en regeling van de bewapeningen onder internationale controle. De huidige impasse moet worden verbroken en de komende Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties moet trachten duidelijke en ondubbelzinnige richtlijnen te geven ten aanzien van een billijk beginpunt voor ontwapening of, ten minste, voor onderhandelingen. Verzetsbeeld stond al los In beroep hebben voor het gerechtshof m Amsterdam terecht gestaan twee heiers uit Jutphaas, de 22-,jarige J. J. H. en de 38-jarige T. van M„ die begin september van het vorige jaar in een dronken, balda dige stemming de afzetting van een weg- opbraak in de Dorpsstraat gedeeltelijk vernielden met alle gevaar voor het ver keer. Wat evenwel de verontwaardiging van de dorpsgenoten opwekte, was de ver nieling van een verzetsmonument, dat ter nagedachtenis van de slachtoffers uit de jaren 1940-'45 was opgericht. H. wilde in zijn baldadigheid de vrouwefiguur van het monument omhelzen. Het beeld viel om en brak in stukken. De politierechter in Utrecht veroordeelde H. destijds tot acht weken gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk en Van M. tot zes weken, Avaarvan vier voorwaardelijk. De procureur-generaal eiste nu in be roep tegen H. twee weken en tegen Van M. een week gevangenisstraf. Hij rele veerde hierbij aan een gesprek met de burgemeester van Jutphaas, die zich als warm verdèdiger van de jongelui heeft op geworpen. Deze heeft meegedeeld, dat ook de gemeente een fout heeft gemaakt, door dat het beeld los op het voetstuk stond, waardoor het bij de minste aanraking van de sokkel zou vallen. De burgemeester had gezegd dat de jon geman deze vernieling niet met opzet of kwade bedoelingen had gedaan. In een brief aan het gerechtshof heeft de-burge meester zich in dezelfde geest uitgelaten. Bovendien laakte hij hierin de grote publi citeit, die deze baldadige vernieling in de dagbladen heeft gehad. Hij achtte het weghalen van de tonnen, •antaarns en planken als afzetting van de opgebroken weg veel ernstiger. Ook de procureur meende dat dit verijdelen van een veiligheidsmaatregel erger was. Hij wilde het gebeurde met het gedenkteken liever als een ongeluk beschouwen. Het hof zal op 22 september arrest wijzen. 5. Er moet een overeenkomst komen over de beëindiging van de proeven met kern wapens, met voorzieningen voor controle. Zulk een overeenkomst zou de weg banen voor overeenkomsten op andere terreinen, met inbegrip van de bewapening. 6. In het bijzonder moeten pogingen wor den ondernomen om de situatie voor ver slechtering te behoeden, waar de mogend heden in rechtstreeks conflict zijn en er geen aanvaardbare oplossing is. Slaagt men hierin totdat een louter gunstige be weging zich voordoet, dan zal dit op zich zelf een vooruitgang betekenen. 7. Men moet de nadruk leggen op het zoeken van een oplossing door de norma le kanalen zoals de Verenigde Naties of op conferenties op verschillend niveau „met geduld en volharding". Dr. Volde merkte op, dat de spanningen van dit ogenblik noodgedwongen de nadruk heb ben gelegd op de technische aspecten van macht en defensie, die de diplomatie drei gen te verlammen. Wereldraad groeit. Het Centrale Comité van de Wereldraad van Kerken, heeft aan het eind van zijn bijeenkomst acht kerken als nieuwe leden opgenomen. De Wereldraad omvat thans 178 protestantse, anglikaanse en orthodoxe kerken. De, wat het aantal leden betreft, grootste en oudste van de nieuw aangesloten ker ken in het Syrisch-orthodox Patriarchaat van Antiochië, dat niet alleen in het Na bije Oosten maar ook in Noo.rd- en Zuid- Amerika talrijke aanhangers heeft. De Syrisch-orthodoxe christenen in India zijn reeds vele jaren in de Wereldraad opge nomen door het lidmaatschap van de Sy risch-orthodoxe kerk van Malaban. Behal ve het genoemde Patriarchaat en twee kleinere kerken in Korea en Java komen de overige nieuwe leden uit Afrika, waar de ontwikkeling van de voormalige zen dingskerken tot zelfstandige kerken snelle vooruitgang maakt. Advertentie BLADVERNIEUWER houdt de bladeren glanzend en stofvrij en voorkomt tevens voor tijdige bladafval. Voortdurend schoon maken van Uw Ficus, Clivia, Sansevieria en andere hardloofgewas- sen thans overbodig. Neem zélf de proef, U ziet direct bet verschil. MEDICA-'s HERTOGENBOSCH Advertentie V Nu is er... Een wondermiddel! Wrijf een weinig Clipp in de nog vochtige huid. Dit voor komt „afwashanden". U merkt 't na één behandeling: de huid blijft gaaf en soepel. Uw handen zijn zacht als fluweel het middel tegen afwashanden De directie Wieringermeer (IJsselmeer- polders) heeft het eerste complex wonin gen in Oostelijk Flevoland aanbesteed. Hoogste inschrijfster was de firma H. J. Evers uit Deventer met 3.317.000. Laagste inschrijfster was de n.v. Fokkens Ie Naarden met 2.681.000. Het betreft een plan voor de bouw van 155 huizen in het dorp Dronten, voor welk complex de stra ten en rioleringen reeds liggen. Het ligt in de bedoeling, dat zeer binnenkort met de bouw wordt begonnen en dat nog dit jaar aanbestedingen worden gehouden voor totaal 450 panden. Dronten komt omstreeks 14 kilometer ten westen van Kampen te liggen en zal op Leliestad na het grootste wooncentrum in Oostelijk Flevoland worden. Een tweemotorige Twin Pionier is vrij dagochtend bij het landen in Epouto in het gebied van de Wisselmeren in Nederlands Nieuw-Guinea verongelukt. Het toestel zakte door het landingsgestel en boorde de neus in de grond. Het had een tweekoppige bemanning en twee paters aan boord, die geen van allen enig letsel opliepen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Tubbergen (O.): D. A. ten Haaft, voorheen zendingspredikant, woon achtig te Zeist; beroepen door de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaamheden (hoogleraar te Beiroet, Libanon): prof. dr. J. Bouman, hoogleraar aan de Prot. Theol. faculteit te Brussel. Beroepen te Den Boer (toez.): dr. O. J. de Jong te Nieuwolda. Aangenomen naar Vee- nendaal: J. de Jong te Kootwijkerbroek. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Amsterdam-West (Jeruzalemkerkgemeente A): B. J. van Tent, vicaris te Amsterdam- Centrum. Gcref. Kerken Beroepen te 's Gravenmoer: I. Vergeer, kand. te Woerden. JOURNALISTIEK llllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllll!!||t In Utrechtsch Nieuwsblad las ik: E „De Friendship was op weg naar Europa met drie mensen aan boord, waaronder een vrouw, wiens naam niemand kende". Een journalist, wier kennis des Ne ll derlandse taais ik haar niet benijd. VLIJEREI Het Nieuwsblad van het Noorden vertelt dat Rector J. Garvelink „een tuil bloemen aan de voet van het witte standbeeld vleide". En dat is óók niet vlijend voor de man die dit zinnetje schreef. VRIJ De Volkskrant begint een be richt met de woorden: „Minister Van Rooy deelt vrij definitief mee...." Waaruit definitief mag worden ge- concludeer d dat De Volkskrant niet weet wat definitief betekent. ONTHUTSING Als u leei in of om uw been hebt, dan moogt u er wel goed op letten dat het niet te enthousiast wordt, e Ik las in een voetbalverslag van D e E Telegraaf: „Onder groot enthousiasme sprong het leer van een Spaans been voor E de tweede maal achter de onthut- ste doeiverdediger". SPELD In antwoord op de vraag in het 1 Nieuwsblad van het Noor- den: E Wie heeft er een veiligheidsspeld? (Van een onzer speciale verslaggevers). E Kan ik mededelen dat ik. als ik een veiligheidsspeld nodig heb, die zélf E koop en betaal, en die niet van een verslaggever zal gappen, zelfs niet van een speciale. Talarius ^lliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilF (Van onze Amsterdamse redacteur) Amsterdam heeft de eerste raadsverga- dring van het nieuwe seizoen achter de rug. De zitting duurde precies één uur. Tn de naaste toekomst zal er meer tijd van de raadsleden worden gevergd: er wach ten vraagstukken, die urenlange discussies en uiteindelijk een verstandig besluit vra- Zaterdag 10 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep „Puck" speelt „Met voorbedachte rade" van Emlyn Williams, onder regie van Walter Kous. Mede werkenden zijn onder anderen: Nell Kop pen, Henny Orri, Jeanette van der Heij den, Nell Knoop. Wim van den Brink, Eric van Ir.gen en Ben Hulsman. Zondag 11 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep „Puck" speelt nog maals „Mei voorbedachte rade", onder regie van Walter Kous. Maandag 12 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft een opvoering van „Glapiont u ook?" van Jacques Audiberti, onder regie van Georges Vitaly. Medewerkenden zijn on der anderen Ina van Faassen, André van den Heuvel en Luc Lutz. Woensdag 14 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep „Theater".geeft een voorstelling van „Als de Koekoek roept" van Arthur Laurents, onder regie van Elise Hoomans. Zaterd?'? 10 september, Terrein aan de Dreef, 19.45 uur: Marswedstrijd tussen dertig muziekkorpsen uit Noord- en Zuid-Holland. Dagelijks in 't Goede Uur tot 12 september, Horizontaal: 1. stad in W.-Afrika; 6. kei; 11. iemand, die niet kan zien; 12. dringend; 14. uitroep; 15. rood gekleurde; 16. gebrou wen drank; 17. geloofsrichting; 19. indien; 21. stremsel; 22. dun, schraal; 23. bep. rund; 24. doodlopend steegje; 26. ruw af- OPLOSSING PUZZEL no. 1. M 0 F ÖHV E R IR OU |L:A L E K E B A A R D U L B 0 D E W 1 E N D A E L B E D R u V IE L E K T D E P R G IE N T D R A A NIK E R K N L 1 A E L WIE N K R L 1 D E R 1 E E T 1 N D 1 EIN E G A A L PRIJSWINNAARS PUZZEL no. 1. 7.50: Anneke Aschoff, Marnixstraat 18, Haarlem; ƒ5,Mevr. Verhoef, Wilgen straat 22, Velsen; 2.50: J. v. Muiswinkel- Sikkel, Prins Mauritslaan 30, Haarlem. rukken; 28. hachelijke, de dood nabije; 29. elkeen; 31. soort plezierkruisertje; 32. gol ven; 33. ophouden; 35. gave; 36. maaltijd; 37. uitgehold; 38. rolgordijnen; 43. jokken; 48. met teer bestrijken; 49. horizon; 51. dopheide; 52. einde van elk gebed; 53. boosaardig; 55. droogvloer; 56. kippen- wandelplaats; 57. bekende Nederl. trans- portondern., afk.; 58. directie, afk.; 60. koor; 61. bijwoord; 62. nauw; 63. van een; 65. riviertje bij Dokkum; 66. verwoesting; 68. soort woestijnwind; 70. teken in vaar water; 71. kaartsoort van méér waarde. Verticaal: 1. inhoudsmaat, afk.; 2. ver waande houding; 3. raap; 4. reptiel; 5. soort hert; 6. plotseling (spreektaal); 7. domme vrouw; 8. stekelig zoogdier; 9. voor; 10. een ongenoemde, afk.; 11. toneeldans; 13. langzamen; 14. grondslag; 18. zuid vrucht; 20. wèekmiddel; 23. Zeeuws stadje; 25. zwarte, harsachtige stof; 27. door mid del van; 28. klem; 30. aanleiding; 32. rechtbank; 34. uitholling in muur; 35. bar rière; 38. vertrek; 39. nog eens, nog meer; 40. gehoor-orgaan; 41. vervoeging w.w. rennen; 42. Spaanse benaming voor een rivier; 44. hulde; 45. roofvogel; 46. huid aandoening; 47. land; 49. een knoop inleg gen; 50. zedig, bescheiden; 53. gestadige; 54. Serv. munt; 57. bep. sterke drank; 59. San-, oord v. echtscheidingen; 62. kilovolt" ampère, afk.; 64. roede; 67. als boven, afk.; 69. brief uit de bijbel, afk. Inzenden vóór donderdagochtend, uit sluitend per briefkaart. van 21 tot 22 uur: Klassiek grammofoon- platenconcert van werken van Haydn en Mozart. Van 12 tot 19 september werken van Schubert. Iedere zondag 12 uur: Goldberg-variaties van Bach. Dinsdag 13 september. Bovenzaal Concert gebouw, 20 uur: Voorlichtingsavond over Australië van het Gewestelijk Arbeids bureau. Woensdag 14 september, Tuinzaal Concert gebouw, 20 uur: Marionettentheater Bert Brugman Teylermuseum: Schilderijen uit 19e en 20e eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zes tiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkundige instrumenten. Dagelijks van 11—15 uur, behalve maan dag en eerste zondag van de maand van 13—17 uur. Expositie tekeningen en etsen van Rembrandt. Dezelfde openings tijden. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 10—17 uur: zondagen 13—16 uur. Tot 11 september expositie van prentenreeksen „Mise rere" en „Passion" van Georges Rouault. De prenten komen uit een par ticuliere verzameling. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden. Dagelijks geopend van 10—17 uur. des zondags van 13—17 uur. Van 10 septem ber tot 10 oktQber Unesco-tentoonstelling van reprodukties naar aquarellen onder de naam Water-Colours". Voormalig woonhuis. .Tacobus van Looy Kleine Houtweg 103: Op donderdagen geopend van 1012.30 en van 13.3017 uur, op zondagen van 1417 uur. Cruqüius Museum, aan de weg naar Hoofd dorp: Dagelijks geopend van 9—12.30 uur en van 14—17 uur. Des zondags van 10—12.30 uur en van 14—17 uur. Vishal, Grote Markt. Van 14 september tot 25 september affichetentoonstelling „Frankrijk in beeld", onder auspiciën van de stichting Haarlems Bloei. Ge opend dagelijks van 10 tot 17 uur. Des zondags van 13 tot 17 uur. Museum „Het Huis Van Looy", Kleine Houtweg. Tot 15 september tentoonstel ling van moderne kunstwerken uit ge meentelijk bezit. Dagelijks geopend van 10—12.30 en van 13.3017 uur. Des zon dags van 1417 uur. Van 16 september tot 16 oktober tentoonstelling van gra fiek en tekeningen van Willem van Nijs. Kunstcentrum De Ark, Nieuw Heiligland 13: Van 28 augustus tot 11 september tentoonstelling van schilderijen, aquarel len en plastiek van Th. Wieringa. Dage lijks geopend van 9 tot 17 uur. Op maan dag, woensdag en vrijdag van 18 tot 20 uur. Gebouw „Bloemenheuvel", Bloemendaalse- weg, Overveen: Van 4 tot 19 september tentoonstelling van schilderijen, tekenin gen, aquarellen en grafiek van Dick Wentzel. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Des zondags van 14 tot 17 uur. Kunstzaal 't Goede Uur, Nieuwe Kerks- plJn: Gedurende de maand september tentoonstelling van dierentekeningen van Ruth Fischer. Dagelijks geopend van 10 tot 22 uur. Lijst van door de Stadsbibliotheek in Haarlem aangeschafte boeken. Romans: Carpentier, Heimwee naar de jungle: Gardner. Doug Selby leest een krant; Mons, De verborgen dood; Satter, Angelica: Thomas. Uit de blinde stilte: Lernet-Holenia, Der Graf Luna; Alllngham, Hide my eyes: Karp, One; de la Ro che, Morning at Jalna; Leger, Le mas ses solitu des: Simon, L'herbe; Palle, L'expérience; Bac- cnelli, I tre schiavi di Giulio Caesare Ontwikkelingsboeken: Jaspers, Socrates, Boed dha. Confucius, Jezus: Handboek pastorale socio logie, dl. 6, Vermoten, Hervormd Amsterdam; Vedder, Kinderen met leer- en gedragsmoeilijk heden; Platt, Het onverwoestbare leven; Ko ninklijk Nederlands meteorologisch instituut 1854 1954; Vuur aan zee (de Kon. Ned. hoog ovens en staalfabrieken N.V.): Green en Pollin- ger, Wat is dat voor een vliegtuig?; Enkele Ne derlandse letterkundige tijdschriften: Ypes, Olij ven en zilveren populieren, moderne Italiaanse lyriek; Punch op z'n best; Schouten, Solfège, dl 1: Vausson, Oostenrijk: Braatbard, De zeven provinciën in beroering, hoofdstukken uit een Jiddische kroniek: Deutschland lm Wiederaufbau 1949—1959 und Tatigkeitsbericht 1959; De vrije Fries, dl. 44, 1960. gen. Amsterdam telt vele van die vraag stukken en sommige, zoals die van het Beursgebouw, de IJ-tunnel en het verkeer, zijn langzamerhand in een kritiek stadium gekomen. Voor een deel is dat te wijten aan het zwakke beleid in de afgelopen jaren en het gebrek aan durf. Het is op merkelijk, dat men in hoofdstedelijke be- stuurskringen tevergeefs zoekt naar kracht figuren, die ongetwijfeld wel te vinden zijn in het bedrijfsleven. Maar deze mis sen hun greep op het algemene welzijn van Amsterdam, doordat de positie van de Kamer van Koophandel door het deelne men van de leden aan het werk in veler lei commissies is verzwakt. De critiek die men van de Kamer op bepaalde punten van het gemeentelijk beleid zou mogen verwachten, blijft beperkt tot een af en toe wat onbeduidend gesputter, omdat men er zelf mede verantwoordelijk blijkt te zijn. Tunnel De eerste berichten over de IJ-tunnel zijn sinds de vakanties zijn verstreken weer verschenen. Tot dusverre beperk ten zij zich tot een mededeling van burge meester Van Hall, dat B. en W. tot hun spijt nog geen definitieve mededelingen kunnen doen over het verloop van de tun nelplannen. Hij zei te hopen nog deze maand een beter inzicht in de ontwikke ling te krijgen. Hoeveel Amsterdammers hebben er nog vertrouwen in de goede af loop? Als Amsterdam ooit een zwak beleid heeft getoond, dan is het wel in die tunnel kwestie. Na een jarenlang gesol met plan nen en veronlachtzaming van suggesties uit de burgerij heeft Amsterdam gekozen voor een bepaald tunnelplan. Achteraf is duidelijk gebleken, dat het diplomatieke spel met „Den Haag" over de uitvoering van dit plan door Amsterdam niet juist is gespeeld. Met name geldt, dat voor de be togen, die namens B. en W. in deze kwes tie zijn gehouden en waarin telkens de nadruk werd gelegd op een overeenstem ming, die onder meer met de marine zou zijn bereikt, terwijl in Den Haag een heel ander geluid te beluisteren viel. De ver wijdering tussen Waterstaat en de Amster damse Dienst van Publieke Werken heeft zelfs geleid tot persoonlijke onaangenaam heden. Dit alles is vooral spijtig, omdat de Amsterdamse gemeenteraad toestem ming heeft gegeven 20 miljoen te steken in het IJtunnelavontuur. Sindsdien wordt een renteverlies van 1 miljoen per jaar geleden. Welke hoop heeft burgemeester Van Hall, die overigens sinds zijn komst niets heeft nagelaten om de brokstukken van de tunnelbesprekingen met Den Haag te lijmen? Het zijn niet alleen de Amster dammers, die benieuwd zijn naar de afloop. Scheuren De moeilijkheden rond het beursgebouw van Berlage zijn een merkwaardige zaak. Anderhalf jaar geleden hebben B. en W. de gemeenteraad laten weten, dat de Dienst der Publieke Werken een onderzoek had ingesteld naar de scheuren in de mu ren van de beurs en dat de reparatie van deze schade plus de kosten van noodzake lijke vernieuwingen zoveel geld vergden, dat overwogen moest worden of voor een weinig hoger bedrag niet een nieuwe beurs moest worden gebouwd. Er is een leven dige discussie ontstaan en voor- en tegen standers van de afbraak van Berlage's schepping stonden fel tegenover elkaar. B. en W. aarzelden zelf om tot een besluit te komen. Inmiddels werkte Publieke Wer ken aan het onderzoek voort. En wat ziet men thans? Er is door deze dienst een rapport uitgebracht, waarin de scheuren en de verzakking van het gebouw niet zo ernstig worden genoemd. Het nog ver trouwelijke rapport wordt thans door B. en W. bestudeerd. Het zal er wel op neer komen, dat het beursgebouw voor enkele miljoenen gerestaureerd wordt en dan kan Amsterdam weer gerust zijn. Verkeer De afsluiting van de Leidsestraat we gens herstelwerkzaamheden aan en onder het wegdek heeft in de Amsterdamse bin nenstad een verkeerschaos veroorzaakt, die zal duren tot de heropening van deze winkelstraat op 14 oktober. Op zichzelf is het een veeg teken, dat wanneer in een stad een zes meter breed straatje wordt afgesloten het verkeer tot kilometers ver in de omtrek in de knoop raakt. Daarom zullen velen met belangstelling hebben uit gekeken naar het rapport van de Commis sie Verkeer en Vervoer, die suggesties zou doen voor maatregelen, die in de naaste toekomst nodig zijn voor een vlotte afwik keling van het verkeer. Het is bij zeer bescheiden suggesties gebleven. Het voor naamste voorstel is slechts een nauwe doorbraak in het verlengde van de Elands gracht. Het Amsterdamse gemeentebe stuur stelt zich op het standpunt, dat de stedebouw de ontwikkeling van het ver keer nimmer kan bijhouden. Angstvallig mijdt men iedere doorbraak, mede gezien de protesten van de Heemschutters, want haast iedere steen binnen de grachtengor del is eeuwenoud. Zelfs een plan om in de omgeving van de Dam een parkeer- (Shows, snufjes en alles wat erder In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) De Parijse mode is gisteren in Amster dam in het Victoria-hotel met applaus bin nengehaald. METZ EN CO. komt met crea ties, die rechtstreeks geïnspireerd zijn op de directieven van de Parijse coutu riers. In prachtige stoffen presenteerden de ontwerpers van Metz een serie wijd vallende mantels, de een omkeerbaar, de ander sportief met een zeer grote kraag en in het meer gekledere genre met grote bontkraag, alle royaal van verwerking, soms zelfs pompeus. De ruim ingezette mouwen en de plooitjes onder uit de kraag verhoogden in grote mate de forse indruk. Onder de pakjes vonden we enkele zeer ge slaagde en ook goed draagbare modellen, welke laatste factor bij het ontwerpen he laas maar al te weinig in aanmerking wordt genomen. De rechtvallende jasjes tot op heuphoogte kwamen op een strak rokje het mooist tot hun recht. Rokken blijven met uitzondering van de galamo dellen kort. Over gebrek aan kleur kan niemand klagen: fel paars, pauwblauw en rode kool vaak in combinatie met zwart en dan als nieuwe mode-tint bruin, die mooie effecten geeft. Een bouclé pak van zeer mooie lijn werd een beetje potsierlijk door een (gelukkig losse) wijd aangerimpelde kraag, zoiets als van een pierrot. Zo'n overdadig accent troffen we wel meer aan en het maakte een bepaald ontwerp soms erg gezocht. Zeer knap was een japon, waarvan de con touren van het patroon met gitten en pail lettes waren geborduurd; of het draag baar was in een tweede. De stijlvolle jurkjes van effen soepele stof met een laaguitgesneden hals, klein mouwtje, brede ceintuur en een even bol lende rok doen het toch altijd nog het beste. De hoeden werden als het ware door de mannequins op het hoofd getorst, zó groot waren ze vaak. Ze waren er in allerlei mo dellen en formaten: hoeden als lampekap- pen, bloempotten, pillboxes en zelfs ge drapeerd met een struisvogelveer a la Marlène Dietrich; bijna alle gecompo neerd op'het zo favoriete kapsel: strak om- laaggekamd met twee omkrullende lokken langs het gezicht. Katy Het ministerie van Financiën vestigt er de aandacht op. dat in een door zijn voor lichtingsdienst uitgegeven bericht een fout is geslopen. In dit bericht is abusievelijk vermeld, dat van 12 september tot en met 19 november 1960 voor de laatste keer gelegenheid zal worden gegeven, buiten omloop gestelde munten in te leveren. De periode waarin dit mogelijk zal zijn is echter die van 12 september tot 15 oktober. Verder wordt medegedeeld, dat de in wisseling van de munten kan geschieden bij alle postkantoren, -hulpkantoren en poststations. De inlevering van de buiten omloop gestelde munten ter waarde van een halve gulden, een gulden en een rijks daalder. kan tevens geschieden bij de kan toren en agentschappen van de Nederland- sche Bank. Op de Lüneburger Heide in Duitsland zijn Nederlands-Westduitse legeroefenin gen begonnen. Aan Duitse zijde wordt aan de manoeuvres deelgenomen door de bij Hamburg gelegerde derde tankdivisie. Ne derland is in het veld getreden met een verbindingsregiment en een versterkt ba taljon infanterie van de „7 december- divisie". De troepen uit Nederland staan onder bevel van generaal-majoor De Vries. Volgens een stafofficier van het West- duitse leger dienen de manoeuvres om de Nederlands-Duitse militaire samenwer king b.nnen het kader van de NAVO t* versterken. Advertentie Tube 95 ct UnmPfl.fipIfij Het is de Hamamelis die 't 'm doet garage te bouwen is afgewimpeld omdai zo'n gebouw het karakter van de omgevinj zou verstoren. Intussen is echter het Am sterdamse verkeer in een kritieke situati» gekomen en men zal zich moeten afvragen of het niet wenselijk zou zijn af te stappen van de gedachte, dat de mensen er zijn voor de stad en de stad aan te passen aan de behoefte van de mensen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9