Alle soorten margarine zijn van morgen af onschadelijk Twee Kongolese delegaties op weg naar Veiligheidsraad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Ghana steunt Loemoemba tegenover Ileo's kabinet Radiobericht van zaterdagmiddag oorzaak van grote verwarring Vreemd voorwerp boven de Noordzee HAMMARSKJOELDS POSITIE ZWAKKER Revolutie in Venezuela Spoorwegstaking in de V.S. geëindigd Contra-revolutie in Laos Vier doden in het verkeer Steeds meer deelnemers aan de sporttoto Gelukkige Haarlemmer Lieverdjeskijken naar hun Lieverdje Geen risico Minder zonnig Aan het strand In de krant van heden: Washington waarschuwt China tegen inmenging Het woord is aan... 75e JAARGANG No 55 MAANDAG 12 SEPTEMBER 1960 305e JAARGANG No 208 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- Tg gf 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Tl/* 1 fl 8 1 I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij-Gr. Heüig.and 10. Tel. 15295^ Q[ Q 0 ]jQ g Q Q 1 Cl U nt ZT^mW. kantoor Haariem-N. Soendaplem, Tel. 5775a M. él** A t n.v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directiej P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Alle margarine, van welk merk ook, die van morgen af wordt verkocht, zal vrij zijn van de ziekteverwekkende emulgator. Dit is het resultaat van het ingrijpen van de Rijksdienst voor de Volksgezondheid en het ministerie van Justitie in de margarine-affaire. Zaterdag werd een verkoopverbod uitgevaardigd voor alle uit de Unileverfabriek afkomstige margarinemerken, waarvan in een radiobericht van zaterdagmiddag één uur de nummercoderingen werden bekendgemaakt. Om „technische redenen" was het Unilever niet mogelijk de 61 verschillende merken op te geven, waarop dit verkoopverbod betrekking had. Er ontstond door dit radiobericht grote verwarring bij de winkeliers en bij de huismoeders, want nie mand had uiteraard de in dit bericht opgesomde reeks codecijfers kunnen no teren. Bij de politie, de geneeskundige diensten en de keuringsdiensten van waren kwamen talrijke telefoontjes binnen, onder andere van huismoeders, die vroegen wat zij nu met het vlees moesten doen, dat in een ontraden merk margarine was gebraden. Overal in het land werden de winkeliers, die het op zaterdagmiddag toch al druk genoeg hadden, bestormd door mensen die pakjes margarine kwa men terugbrengen. Er ontstond een enorme vraag naar roomboter, zodat in de loop van de middag vele zaken door hun voorraad boter heen waren. Vandaag hoopt men alle detailhandelaren met de onschadelijke margarine te bevoorraden. Zaterdagmiddag is op het Spui te Am sterdam het beeldje „Het Amsterdams lieverdje'' onthuld, een creatie van de beeldhouwer C. Kneulman. Enige Am sterdamse lieverdjes bekijken hun collega in-steen. De officier van Justitie te Rotterdam deelde mede dat het radiobericht zaterdag middag werd uitgezonden, omdat men geen enkel risico wilde nemen nadat was komen vast te staan dat de schadelijke Planta- emulgator ook in andere margarinemerken zou kunnen voorkomen. Gebleken was namelijk dat deze andere merken, die ook in de Unileverfabrieken worden vervaar digd, de kuipen waren gepasseerd waarin ook Planta met de schadelijke emulgator aanwezig was geweest. Het werd dus mo gelijk geacht, dat sporen van de emulgator geslopen zouden kunnen zijn in deze andere merken. Het gaat hierbij om een periocïe van veertien dagen van vóór 22 augustus. Daar margarine een „omlooptijd" heeft van een week of drie, kan dus haast wel worden aangenomen, dat 99 percent van de op het ogenblik in de handel zijnde margarine goed is, als zijnde margarine van na 22 augustus. Men heeft evenwel ge meend ter wille van de volksgezondheid geen enkel risico te mogen nemen. De Nederlandse margarineproduktie be draagt ruim 4500 ton per week, waarvan ongeveer 70 percent direct of indirect door Unilever op de markt wordt gebracht. On geveer 250 ton per week wordt op de markt gebracht door zo genaamde ompakkers, dat zijn bedrijfjes, die oorspronkelijk vóór de oorlog boter en margarine mengden en die, nadat het mengverbod van kraGht was ge worden, zijn overgeschakeld naar het ver pakken en onder eigen wikkel verkopen van margarine. Deze wordt betrokken van verschillende fabrikanten, niet alleen van Unilever. Verklaring voor de tv In een interview voor de televisie heb ben zaterdagavond de officier van Justitie te Rotterdam, mr. S. J. van der Hoeve, en de directeur-generaa1 van de Volksgezond heid, prof. dr. P. Muntendam, nog enige mededelingen gedaan over de jongste maatregelen. Mr. Van der Hoeve deelde mede, dat het hem sinds enkele dagen be kend was, dat mogelijk nog sporen van ziekteverwekkende stof van de in de pe riode van 4 tot. 22 augustus gefabriceerde Planta met rode opdruk overgegaan waren in partijen later vervaardigde margarine. Aanvankelijk was hij de mening toege daan, dat deze hoeveelheden zo gering wa ren geweest, dat er geen gevolgen van te duchten waren Nu echter gebleken was, dat ook later vervaardigde partijen de ziekte nog kunr.ei. verwekken, meende hij opnieuw een maatregel te moeten treffen. De Officier van Justitie legde er de nadruk op, dat het hierbij ging om hooguit een half percent van de in de winkels voor radige margarine. Prof. Muntendam legde er de nadruk op, dat de laatste nieuwe ziektegevallen alle van uiterst lichte aard zijn. Het aantal aanmeldingen daalt Met klem sprak hij tegen, dat men de mngste maatregelen in Advertentie REGENJASSEN Verwachting tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer en minder zonnig met de zelfde temperaturen als van daag of iets lagere. Overwegend zwakke wind uit westelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ook morgen nog goed strand weer, met later iets meer bewol king. In de middag zwakke wind uit noordelijke richting. Tempe raturen 20 tot 22 gr. G. De tem peratuur van het zeewater is 17 gr. G. Vooruitzichten: nog rus tig en vrij goed strandweer. Iets minder warm door zwakke wind uie zee. verband moet brengen met twee recente sterfgevallen (Tilburg en Buitenpost). Er wordt nog cndmzocht in hoeverre hier van Planta-ziekte sprake is. Het ene geval be treft bovendien een vrouw, wier gezond heid reeds zeer wankel was. Op de vraag of hij kon aangeven welke de giftige stof in de emulgator is, ant woordde prof. Muntendam ontkennend. Op zijn verzoek heeft de research-afdeling van Unilever nem de volledige beschrij ving van de samenstelling gegeven. Zijn medewerkers zijn doende te onderzoeken welke de ziekteverwekkende bestanddelen zijn. Unilever wijst verwijt af. De Raad van Bestuur van Unilever heeft zondagavond het volgende bekend ge maakt: „Reeds enige malen zijn berichten ver schenen, volgens welke Unilever te kort zou zijn geschoten in medewerking aan het onderzoek naar de aan Planta toegeschre ven huidaandoening. Tot dusverre hebben wij er van afgezien op de onjuistheid van deze berichten te wijzen in verband met de omstandigheid, dat deze zaak in onderzoek is bij de justitie en bij de door de Raad van Bestuur ingestelde commssie. In dergelijke berichten wordt verondersteld dat het feit, dat door vermengingen in de fabriek zeer kleine hoeveelheden Planta-emulgator in andere margarinemerken kunnen zijn ge komen, door Unilever zou zijn verzwegen. Dit ernstige doch ongegronde verwijt me nen wij niet onweersproken te kunnen la ten. Met klem verklaren wij, dat wjj de mogelijkheid van deze vermenging, zodra zij door onze fabriek eigener beweging was opgespoord, aan de directeur-generaal van de Volksgezondheid ter kennis hebben ge bracht. Naar aanleiding van deze mededeling heeft het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid bevestigd, dat inderdaad aan de directeur-generaal van de Volksge zondheid een mondelinge mededeling is ge daan over het voorkomen van de emul gator in andere margarinesoorten dan Planta. De Directeur-generaal vond het volgens de verklaring van het ministerie niet op portuun in het licht van de toen beschik bare medische gegevens omtrent het ont staan der ziektegevallen, verdere bekend heid te geven aan de inlichtingen van Uni lever, dat zeer kleine hoeveelheden Planta in andere margarinemerken verwerkt wa ren.-Daarbij ging de directeur-generaal er van uit, dat de inlichtingen door de fabri kant op aanvraag niet onthouden zouden worden aan de desbetreffende inspecteur Deze inspecteur heeft vol^ei de zegsman van het ministerie deze vraag aan de Uni- lever-directie gesteld, doch daar geen be vestigend antwoord op gekregen. Op het ogenblik dat dit aan de directeur-generaal bleek en toen hem tevens duidelijk werd, dat er toch nog enkele nieuwe ziektege vallen optraden na het uit de omloop ne men van Planta, hebben de directeur-gene raal, de hoofd-inspecteurs van de Volks gezondheid en de officier van Justitie te Rotterdam alle maatregelen getroffen, wel ke nodig waren om het optreden van nieu we ziektegevallen te voorkomen'', aldus de zegsman van het ministerie. Eis tot schadevergoeding? Albert Heijn neemt, zo is van de zijde van dit concern medegedeeld, alle marga- rinevoorraden van vóór 22 augustus uit de markt. Het gaat hier om de voorraden van de merken Planta. Rama, Zilvervloot fn Armada. Planta was uiteraai-d al geblok keerd, maar ook van de drie andere door Albert Heijn gevoerde merken gaan nu de voorraden van vóór 22 augustus uit de markt. Een zegsman van Albert Heijn verklaar de, dat het recept van de Albert Heijn- merken Zilvervloot en Armada contrac tueel is vastgelegd. In dit recept komt de nieuwe emulgator niet voor. Mocht dus blijken dat de Unilever, bewust of onbe wust, hoeveelheden van deze emulgator in deze merken liet komen, dan zal men zich bij Albert Heijn beraden over de mogelijk heid van een eis tot schadevergoeding. Eén van de margarine-ompakkers, een bedrijf in Zoetermeer, heeft zaterdagavond aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid een telegram gezonden, waarin de minister aansprakelijk gesteld wordt voor de door dit bedrijf te lijden schade in de verkoop van het hoofdmerk margarine dat dit bedrijf voert. Elke margarine-ompakker heeft van het produktschap een registratienummer ge kregen, dat op alle door dat bedrijf te voe ren merken moet worden gedrukt. In het telegram aan de minister wordt verklaard dat in het ï-adiobericht van zaterdag ook codenummers van ompakbedrijven zijn omgeroepen, die geen margarine van Uni lever betrekken. Deze bedrijven achten zich hierdoor ernstig gedupeerd. Waarschijnlijk een weerballon Sinds zondagmiddag bevindt zich hoog boven de Noordzee ten noorden van IJmui- den een zilverachtig glinsterend voorwerp waarvan de herkomst niet met zekerheid kan worclen vastgesteld. Volgens het K.N.M.I. in de Bilt is het voorwerp waarschijnlijk een ballon die door een weerschip in de Atlantische oce aan is losgelaten. Doordat er op die hoog te nagenoeg geen wind is blijft de ballon vrijwel steeds op dezelfde plaats. Het K.N.M.I. acht het niet uitgesloten dat in strumenten in of aan de ballon zijn aan gebracht. Vanmorgen omstreeks half twaalf deed een straaljager van nog niet geïdentifi ceerde nationalitiet een schijnaanval op de ballon. pag Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Kunst 5 Uit stad en omgeving 5, 7 Agenda van Haarlem en IJmond 7 Beeldverhalen 9 Toch Is Het Zo9 Feuilleton 9 Horen en Zien 9 Boekenhoekje 9 Economisch nieuws 11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Olympische Spelen12, 13 Overige sport 14, 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's NEW YORK (Reuter/AFP/UPI). De verwarring in Kongo werd het afgelopen weekend duidelijk weerspie geld in de drukbezochte vergadering van de Veiligheidsraad van zondag, die te horen kreeg dat er namens Kongo twee delegaties op weg zijn: één namens Loemoemba en één namens het nieuwe kabinet, dat in opdracht van Kasavoeboe door Ileo is gevormd. Justus Bomboko - voor heen minister van Buitenlandse Za ken in de regering van Loemoemba, heeft thans dezelfde post in het door Ileo gevormde kabinet op zich geno men. Albert Kalondji, een fervent tegenstander van Loemoemba, is mi nister van Binnenlandse Zaken, en een andere regionale leider, die Loe- moemba's gezag niet erkent, Jean Bolikango, is minister van Defensie, In de zitting van de Veiligheidsraad zijn de Russische aanvallen op Ham- marskjoelds beleid nog heftiger ge worden, maar een nieuw element, dat de positie van de secretaris-generaal nog moeilijker maakt, vormen de instructies, die de Ghanese gedele geerde bij de UNO heeft ontvangen. Daarin wordt Hammarskjoeld zeer kwalijk genomen dat hij het besluit van Kasavoeboe om Loemoemba te ontslaan „grondwettig verantwoord" heeft genoemd. In tegenstelling tot de vorige Veiligheidsraadzitting, toen ook Ghana als toonaangevend jong Afrikaans land, de UNO steunde en zich van Loemoemba's agitatie distan- cieerde, zal Ghana zich thans uitspre ken tegen de regering van Ileo, als wettige vertegenwoordiger van Kongo en Loemoemba's vertegenwoordiger Kanza krachtig steunen. De Ghanese gedelegeerde Quaison Sac- key heeft opdracht gekregen voor te stel len dat de UNO al zijn gezag plaatst ach ter het compromis-voorstel van de Kongo lese kamer van volksvertegenwoordigers en de senaat volgens hetwelk zowel pre sident Kasavoeboe als minister-president Loemoemba in functie moeten blijven. Volgens Ghana staat de Kongolese grond wet de president slechts toe de regering te ontslaan, wanneer deze in de kamer een nederlaag heeft geleden. Ghana verwijt de regering van voorma lig Frans-Kongo te Brazzaville, dat zij Kasavoeboe in de gelegenheid heeft ge steld een rede via radio-Brazzaville uit te zenden. De republiek Kongo heeft hierbij in strijd gehandeld met de politiek van de UNO, die ernaar streeft een conflict te voorkomen door geen radiouitzendingen van beide partijen toe te laten, aldus Gha na. BRAZZAVILLE (AFP) De autoritei ten te Brazzaville hebben Loemoemba's. afgevaardigde Kanza donderdagavond niet toegestaan uit te stappen uit een vliegtuig van de UNO dat uit Leopoldstad was ge komen. Kanza's toestel zou te Brazzavil le landen om de leider van Loemoemba's afvaardiging in de geelgenheid te stellen in te stappen in een toestel van de Sabe na naar New York. Eerst had de verkeers toren van Brazzaville niet eens toestem ming gegeven tot landen maar om een Britse functionaris van de UNO, die ook in het vliegtuig zat, de gelegenheid te ge ven uit te stappen mocht het toestel toch landen. Kanza mocht het echter niet ver laten. Toen de Brit was uitgestapt, steeg het vliegtuig weer op. Het vliegtuig van de Sabena, waarvan Kanza gebruik wilde maken was hetzelfde waarmee de leider van de andere Kongo lese afvaardiging, Bomboko, naar New York zou vliegen. NEW YORK (Reuter/AFP) Tijdens de zitting van de Veiligheidsraad heeft secretaris-generaal Hammarskjoeld me degedeeld een brief te hebben ontvan gen van premier Loemoemba, die hij op vat als een erkenning van Loemoemba, dat hij president Kasavoeboe niet kan ontslaan. De secretaris-generaal zei, dat Loe moemba aldus heeft erkend, dat zijn be sluit, dat Kasavoeboe niet langer presi dent is, niet geldig is. Loemoemba schreef in zijn brief, dat alléén het parlement de premier of de president kan ontslaan, al dus Hammarskjoeld. In antwoord op de eis van de Russi sche gedelegeerde tot heropening van de Kongolese vliegvelden en radio Leopold- CARACAS (AFP) Volgens radio- Cai-acas is in Venezuela een militaire op stand tegen het bewind van president Betancourt uitgebroken. De staking die tien dagen geleden uit brak bij de „Pennsylvania Railroad", is maandag geëindigd, nadat de betrokken vakbond zestien uur met de bedrijfsleiding had onderhandeld. Het was de eerste maal dat bij deze belangrijkste Amerikaanse spoorwegmaatschappij die 114 jaar ge leden werd opgericht, werd gestaakt. Door deze actie kwamen 54.000 arbeiders van an dere bedrijven zonder werk. De staking was bedoeld om eisen tot herwaardering van de functies en waarborgen voor het behoud van werkgelegenheid, kracht bij te zetten. stad zei Hammarskjoeld, dat hij het ver bod wel graag spoedig zou willen ophef fen, maar dat hij daarvoor niet zelf de verantwoordelijkheid op zich kon nemen. Hij zei aanwijzingen te hebben, dat de autoriteiten in Kongo onderling nog steeds verdeeld zijn. By de behandeling van de vraag wie van beide delegaties werkelijk Kongo ver tegenwoordigt, kan het vetorecht niet uit geoefend worden, daar het hier een proce dure-kwestie betreft. De Sovjet-Unie kan dus een besluit van de meerderheid niet ongedaan maken. (Men zie ook pag. 3) VIENTIANE (AFP) In Laos is een nieuwe revolutionaire beweging ontstaan, die geleid wordt door-prins Boen Oem, die voor het gehele land de staat van beleg heeft afgekondigd. Hij zou worden gesteund door generaal Phoemi Nosavan, die ge weigerd heeft als vice-premier op te treden in de regering van prins Soevanna, welke enkele weken geleden werd gevormd na een staatsgreep door een neutralistische groep onder leiding van kapitein Kong Le. Prins Boen Oem, een afstammeling van de vorsten van Champassac in Zuid-Laos. zei in een verklaring, dat hij de macht in handen had genomen, omdat de regering- Soevanna er niet in was geslaagd, de orde en rust in het land te herstellen zoals zij had beloofd. Ook had zij niets gedaan tegen de aanvallen van de communistische troe pen. Naar aanleiding van de berichten uit Laos hebben de Verenigde Staten een in directe waarschuwing gericht tot commu nistisch China en het eveneens communis tische Noord-Vietnam om zich niet te men gen in de binnenlandse aangelegenheden van Laos. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gaf in een verklaring als zijn mening te kennen, dat de Laotianen zelf hun problemen moeten oplossen. Het departement knoopte hier de wens aan vast, dat dit op vreedzame wijze zal ge schieden. Gevechten BANGKOK (UPI) Volgens nog onbe vestigde berichten, die Bangkok bereiken, worden er verspreide gevechten geleverd in Laos, tussen de troepen van de pro- westerse generaal Nosavan en de parachu tisten van Kong Le. Advertentie Rabindranath Tagore: God raakt vermoeid van grote konink rijken, maar nimmer van kleine bloe men. tie advertentie op pagina 6 De Harlinger politie heeft van zaterdag morgen elf uur tot 's avonds tien uur naar de identiteit gezocht van de 49-jarige me vrouw P. v. d. Sluis uit Den Haag, die na een aanrijding by de gevaarlijke over steekplaats Caspardi Robles overweg in Harlingen met haar brommer tegen een dertigjarige Harlinger bromfietser opbot ste en een schedelbasisfractuur opleip. Een uur later overleed zy in het St. Jozef ziekenhuis. Het slachtoffer had in de fietstas een regenjas en een beurs met geld, maar geen enkele aanduiding van naam of herkomst bij zich. Via extra politieberichten werd haar signalement doorgegeven. Aanvan kelijk had dit geen resultaat, doch tegen tien uur 's avonds wist men wie het slacht offer was. Zij was met haar echtgenoot met vakan tie. Bij Breezand-Afsluitdijk hadden zij een busje waarmee zij kampeerden, gepar keerd. De man was in het IJselmeer gaan vissen. Zijn vrouw zou voor een dagje naar Harlingen gaan. Toen zij tegen de avond nog niet terug was werd hij onge rust. Op weg naar Harlingen vond hij bij Kornwerderzand de brug opengedraaid. Op zijn vraag of men ook een vrouw in een blauw-gebloemde jurk op een bromfiets had gezien antwoordde de sluismeester dat zij volgens de radio zwaargewond in het ziekenhuis in Harlingen lag. Toen de heer Van der Sluis telefonisch van haar dood hoorde was hij niet meer in staat verder te rijden. Hij werd door de politie opgehaald. De Harlinger bromfiet ser treft geen schuld. Doordat een tank auto hem passeerde reed hij uiterst rechts van de weg. Direkt na het passeren van de auto botste mevrouw Van der Sluis tegen hem op. In het ziekenhuis in Doetinchem is za terdagavond de 72-jarige J. Leuvering uit Kilder (gem. Bergh) overleden. Vrijdagavond, toen hij in Braamt (gem. Bergh) van een binnenweg de weg Doetin- chem-Zeddam opreed, werd hij geschept door een bestelauto. Zeer zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis gebracht, waar hij zonder bij kennis te zijn geweest, is overleden. In de Ursula-kliniek in Wassenaar is overleden de zestigjarige heer H. M. Herm- sen uit Delft. Hij kwam op 30 augustus in Delft met zijn bromfiets in botsing met een personenauto en liep een schedelbasis fractuur op. Het vijfjarig dochtertje van de familie T. K. Muller in Zuidhorn (Gr.) reed zater dagmiddag met haar vader mee op de voorbank van de met paarden bespannen boerenwagen. Op onverklaarbare wijze gleed zij onderuit. Haar vader deed een wanhopige poging haar te grijpen, doch kon niet voorkomen dat een der wielen over haar bovenlichaam reed. Het kind overleed korte tijd later. De inzet in de sporttoto gaat met spron gen omhoog. In het afgelopen weekeinde legden 510.073 deelnemers in totaal 651.839,- in en dat betekent dat de inleg, in vergelijking tot vorige week, met 108.000,- steeg. Van al die deelnemers waren er zes die alle uitslagen juist voorspelden. Zij delen de grote prijs van 97.776,- voor de tweede prijs van 48.888,- komen 45 deelnemers met 14 punten in aanmerking en voor de derde prijs even groot als de tweede 350 deelnemers met 13 punten. Het is te verwachten, dat het a ntal winnaars van de tweede en derde prijs vóór de sluiting van de aanmeldingstermijn nog beduidend zal stijgen. De heer D. Marchand uit Haarlem is een van de zes deelnemers, die alle uit slagen van de voetbalpool van deze week juist voorspelde, waardoor hij in aanmerking komt voor een zesde deel van de eerste prijs van 97.776,De heer Marchand (links) die retoucheur is bij een drvKkerij in Haarlem en die als lid van TYBB al geruime tijd aan de voetbaltoto deelneemtcontroleert samen met zijn vrouw nogmaals het voor hem zo waa^dev^iu ieelnemers- formvbertje

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1