fnglebert <J3ricven aan dc redactie TAXI 13000 A anmeldingsfo rmulier Noordhollandse Miss Modinette in Concertgebouw gekozen Spitsuurtje Haarlems Dagblad Onverantwoord Radio Moors Hoelang zai deze band weerstand bieden aan de In en om de stad HAARDEN VAN BECKING BONGERS ULFT Aanvullend krediet voor watertransportleidingen Kort nieuws Burgerlijke Stand van Haarlem BANDEN Willem Nijs exposeert A TERDAG 17 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT X De veelbesproken en terecht veelge- wraakte westelijke randweg, lopend van het punt Wagenweg (ter hoogte van de Spanjaardslaan, doch dan aan de overzij de) te Haarlem naar de Zijlweg, waar hij voorlopig eindigde in afwachting van de aanleg der resterende trajecten, zal bin nen afzienbare tijd worden doorgetrokken naar de Delftlaan, waar hij dus op het wegenstelsel naar noord en de Velsertun- nel aansluiting geeft. Die resterende trajecten liggen tussen de Zijlweg en de Julianalaan en tussen de Julianalaan en de Delftlaan. De werk zaamheden aan deze trajecten vorderen en dat zou een verheugende omstandig heid moeten heten, ware het niet dat de wijze van aansluiting op de Delftlaan, zo als die geprojecteerd is, reden geeft tot ernstige bezorgdheid. Afgezien van de aanleg van een nieuwe gelijkvloerse kruising aan de Zijlweg, na dat de praktijk heeft uitgewezen dat de ge lijkvloerse kruisingen elders vele gevaren opleveren, komt er een verkeersknoop punt op gelijk niveau aan de Delftlaan, dat de somberste verwachtingen ten aan zien van de verkeerssituatie aldaar wet tigt. Wij hebben in ons blad van 27 februari het plan van aansluiting met plattegrond tekening en tekst verduidelijkt, zodat be kend mag worden verondersteld dat de Delftlaan met een flauwe bocht uit zijn oorspronkelijke richting zal afbuigen bij de Heussenstraat om dan de Kleverlaan te kruisen op korte afstand van de over weg naar Bloemendaal. Men krijgt op die wijze een zeer gecompliceerd knooppunt, dat bestaat uit de kruising van de „oude" Delftlaan met de Kleverlaan, de kruising van de „nieuwe" Delftlaan (overgaande in de randweg) met de Kleverlaan, èn de overweg aan de Kleverlaan. De voor de hand liggende oplossing ter plaatse zou natuurlijk een ongelijkvloerse kruising zijn geweest, vooral met het oog op het drukke verkeer gedurende de zo mermaanden over de Kleverlaan naar het Bloemendaalse strand, dat voornamelijk uit massa's fietsers en bromfietsers be staat. Met een onbegrijpelijke koelbloe digheid leidt men dit verkeer volgens het ter uivtoering liggende plan dwars over de randweg, nadat het reeds de moeilijke kruising met de „oude" Delftlaan heeft moeten doorstaan. En dan loopt het bij gesloten overweg ook nog vast tegen de spoorbaan in de Kleverlaan! Hier wordt een situatie geschapen, die levensgevaarlijk zal zijn en waarvan de bloedige gevolgen niet zullen uitblijven. Wij zijn benieuwd of dit plan inderdaad volgens die onverantwoorde lijnen zal worden uitgevoerd. Zo ja, dan heeft Haar lem lijdelijk een nieuwe bron van ver- keersleed en schade aanvaard, waarvan zijn inwoners en gasten de dupe zullen zijn. Misschien is het echter nog niet telaat om verstand en verantwoordelijkheidszin te laten spreken? Advertentie Vrijdag is in het Haarlemse Concertge bouw tijdens een dolle feestavond Miss Modinette Noordholland 1960 gekozen. De 25-jarige Truus van Poecke uit Heem stede ging aan het einde van een rumoe rige avond als miss Modinette van Haar lem op de schouders van de collega's van het Haarlemse atelier, waar zij werkt. Zomaar, op het toneel. Benauwd keek Truus nog even naar de prachtige koffer, die zij uit handen van quiz leidster Lelty Kostermans had ontvangen. Maar de kof fer was inmiddels uit het gezicht verdwe nen. Tweeëntwintig meisjes hebben naar deze koffer en de zilveren modinettering gedongen. In een quiz met vragen in de trant van „Wie is de minister van Bui tenlandse Zaken?" vielen zij echter een voor een af en Truus, die zich overigens op het toneel alleen maar bezorgd stond te maken over haar verloofde die buiten wachtte, bracht het er keurig af. Tijdens een voorronde kwam zelfs het nummer „baby'tje luier aandoen" en de drie meisjes die zich gesteld zagen voor de taak om een pop een luier te geven, stelden zich daarbij bloot aan critiek uit de zaal en critiek van de jury. In de zaal zei iemand „Fout, eerst poederen" en de jury, bestaande uit twee plaatselijke jour nalisten en een medewerkster van een da mesweekblad, vertrok alleen maar het ge zicht als er iets fout ging. Want men mocht pas iets vertellen als de charmante Letty Kosterman de microfoon op de ju rytafel zette en zodoende de leden in de gelegenheid stelde hun commentaar te le veren, dat altijd helder en begrijpelijk was en duidelijk alle lof oogstte. Hoe het ook zij. het was feest. Een feest met de Spelbrekers, het Cocktailtrio, Tobi Rix en Mieke Telkamp, die 'n kleine man nelijke introducé dé avond van zijn leven bezorgde door hem op schalkse wijze toe te zingen. Het was feest in de zaal, waar opgewon den modinettes met hoedjes, spandoeken, fluitend als jongens en gillend als meisjes hun collegaatjes op het toneel vaak storm achtig toejuichten. Er was overal feest en er was overal wat te doen. Op het toneel waar Letty Kosterman ontelbare handen schudde en met de meisjes sprak over „bovenpandjes" en in de zaal waar men het liedje „Wij zijn de meisjes van het confectieatelier" op vlotte wijze uit de Advertentie Truus van Poecke werd vrijdagavond uitgeroepen rot miss Modinette van Noordholland 1960. verscheidene aangeknipte mouwtjes schud de en in de foyer, waar in de pauze een kelner even rust zocht en zei „Wat een stel hè, verschrikkelijk". De quiz bleef tot het eind toe spannend, maar tenslotte werden de meisjes Tiny Rijn en Gre Louwe tweede en derde en kon mejuffrouw Boeree van het Geweste lijk Arbeidsbureau de zilveren modinette ring aan de vinger schuiven van Truus van Poecke. Toen het stel de deur uit was, schudde een suppoost van het Concertgebouw nog eens het hoofd en zei: „NouNou". B. en W. van Haarlem verzoeken de ge meenteraad om het krediet voor het leg gen van het tweede gedeelte van de ring- transportleiding voor water in de Lorentz- kade en het eerste gedeelte van de vierde transportleiding in de Vlanmseweg en de Hospeslaan, alsmede voor het leggen van een zinker door de Houtvaart te verhogen met f 120.000,en dus te brengen op 470.000,—. Geen spreekuur. De burgemeester van Hillegom is verhinderd op dinsdag 20 september spreekuur te houden. Zandbakken. B. en W. van Haarlem verzoeken de raad om ten behoeve van de plaatsing van nieuwe zandbakken op de speeltuinen „Te Zaanen" aan de Anthony Fokkerlaan en „Buitenrust" aan de Van Zompelstraat in Haarlem een bedrag van 4400 beschikbaar te stellen. „Zilvervloot-actie". De leerlingen van de prot. chr. huishoudschool Jacoba van Beieren in Lisse, beginnen binnenkort aan een „zilvervloot-actie", waarvan de op brengst bestemd is voor de bouw van een dierenasiel in Lisse. BEVALLEN van een zoon, 14 sept.: J. S. BrusseeBlom; 15 sept.: C. M. J. Karsten Dekker; C. BootBosschaart; G. Bakker Vriend; M. J. T. van Rooijenvan Dam: J. F. C. Ulteevan der Helm; H. M. Stam Mudde; 1.6 sept.: A.'M. A. T. Pulles Burgers; G. M. uit: de Boschvan Aalderen BEVALLEN van een dochter, 15 sept: P. J. WesselinkKoppen; A. P. van der Wa genMes; 16 sept.: E. KoolSchakelaar. OVERLEDEN, 14 sept.: M. II. A. Kom- mersLenselink, 73 j„ Gasthuisvest; M. M JanssenJaartsvèld. 60 j., Kamperlaan: D. Baarse, 72 j„ Kamperlaan; H. C. Nolet, 66 j., Julianapark; 15 sept.: H. M. Oppe- laarGriekspoor, 61 j., Hazepaterslaan; C. Bruines—Goedhart. 79 j., Hazepaterslaan: D. van der Jagt, 79 j„ Hazepaterslaan. ONDERTROUWD. 16 sept.: C. J. J. M van Eeden en A. A. M. van 1-Iassel. GEHUWD, 16 sept,.: H. P. Nfijenhuis en H. A. van der Horst; A. H. M. Holst en C. T. M. Mekel; W. P. L. Alphenaar en E. Donker; F. A. Furer en D. C. Voorderhaak- G. Arnoldt en IJ. M. van Asselt; G. C. L. Teusink en T. Hettelmgh. Advertentie TELEVISIE - RADIO erkend - gediplomeerd KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Tel. 14609 Tot de jongens en meisjes, die omtrent het spitsuur in de stamp volle bussen rustig op hun zitplaats blijven zitten omdat de we reld toch wel verder draait zou ik het vol gende willen zeggen: Ik begrijp, dat ook jullie zo tegen vijven er knap tabak van hebt. Zo'n hele dag machts- verheffen en wortel trekken, om van ergere dingen maar niet te spreken, gaat je niet in de kouwe kleren zitten. Dan is het werkelijk wel eens teveel om ook nog dat bordje in de bus te lezen, dat voorschrijft, dat personen onder de 21 hun plaats dienen af te staan aan oudere per sonen. Nu is ouderdom een rekbaar begrip, dat ben ik met jullie eens. Er zijn jonge mensen van vierentachtig en oude kerels van twee entwintig, maar met rimpels als maatstaf vergist men zich zelden. Ik kan ook begrijpen, dat je soms meent voor de ouderdom geen res pect te moeten betonen; de ouderdom die je con fronteert met ballisti sche projectielen, met resoluties en zuilen, waarom je waarschijn lijk niet hebt gevraagd. Je Pa heeft waarschijn lijk de vorige week over zijn beste broer nog be weerd dat, zo hij over hem zou struikelen, hij geen hand naar hem zou uitsteken. Laat staan, zijn zitplaats voor hem offeren. En het ouder lijk voorbeeld is je hei lig, dat weet ik; zelfs in het slechte. Misschien heb je een man vóór je horen mompelen, dat hij zijn plaats nimmer aan een dame zal afstaan, omdat hij eens ten antwoord heeft gehad, dat de be wuste dame een koude dronk boven een warme zetel prefereerde en sindsdien zit deze heer niet genesteld maar ge lijmd. Wellicht heb je een ander horen zeggen: „ik snap die vrouwen niet. De hele dag hebben ze de tijd, maar uitgere kend op het spitsuur moeten ze naar huis. Waarom gaan ze niet vroeger?" Het is een standpunt, maar een weinig juist. Want, jon gelui, eer jullie 's och tends naar school zijn, de bedden opgemaakt en de kamers gedaan, is het al y.o laat, dat moe der vaak nog éven weg kan. Maar ze moet en ze wil weer thuis zijn voordat jullie komen binnenvallen. Haar toch ten naar en door de stad zijn meestal noodzake lijk en zelfs al was het voor plezier, wat dan nog? De man die wei gert aan deze dames zijn zetel af te staan is ver keerd, ook al gelooft hij zelf die dag het zwaar ste werk der hele mens heid te hebben verzet. Dat valt trouwens heel vaak mee, aangezien de meeste mensen sterven op bed en zelden aan de werkbank of achter het bureau. Maar met deze voor beelden kan ik me voor stellen, dat je denkt: mir 'nichts, dir nichts. Tegen elke etiquette en tegen elk voorschrift in. Nu is etiquette iets dat wij zelf maken, deels als resultante van onze be schaving, deels door opvoeding en gewoonte, traditie als je wilt. Eti quette verschilt daar om vaak per land. Wat in Timboektoe wél mag, mag bij ons niet, en wat Engeland mooi en or dentelijk vindt, vinden wij juist lelijk en grof of omgekeerd. Maar bij na overal is men het er over eens, dat de jeugd die de toekomst heeft voorlopig in het heden nog tevreden moet zijn met het aller- bescheidenste plaatsje. Dat je voor later alvast een hele grote zetel in gedachten neemt en daar dankzij studie, roeierij of relaties op zult belanden, help ik je van harte wensen. Dat is jouw zaak. Maar dat je nu, in die stampvolle bus, rustig je eigenwijze ikje laat opveren, wan neer daar ouderen over je heen hangen, is niet meer en niet minder dan je plicht. Je zult na afloop van zo'n rit veel meer voldoening heb ben, wanneer je jezelf te juister tijd en op de juiste plaats hebt weg gecijferd, dan wanneer je als een vorst blijft tronen op een zetel die je igenlijk niet toekomt. En mocht je vergeet achtig zijn, misschien is dan de buschauffeur zo goed om je via zijn kunstige geluidsinstal latie eraan te herinne ren, dat er liefhebbers voor je plaatsje zijn. Heus, het leven zal er niet bitterder om wor den; integendeel: geze ten burgers zijn de vriendelijkste, die je kunt achterlaten. Bart L. Joris Advertentie De Cleated Wheel Test (onder be lasting) een der onbarmhartigste methoden om de algehele kwaliteit van de band op de proef te stellen: de mate van slijtage, de schokbe- stendigheid, de hechtheid. Hoelang zal deze band de zware stoten tegen de vooruitstekende rail kunnen weerstaan Dat willen Engiebert's technici, belast met de kwaliteitscontrole van de banden, weten. Iedere dag nemen zij enkele willekeurige banden uit de fabricagereeks. Stuk voor stuk worden deze banden onderworpen aan een serie uiterst zware proeven. Deze controle vormt een unieke garantie voor de constante kwaliteit. Déarom gaat Englebert nu zijn banden voorzien van het waarborgteken Deze banden zijn uw vertrouwen waard, want de proeven bewijzen dat zij bestand zijn tegen „mishandelingen", die uw banden bij normaal gebruik nimmer zullen ondergaan. Englebert- banden, voorzien van het kenteken t@) (in het gele ovaaltje op de zijkant) zijn dus sterker, soepeler, zuiniger, veiliger. Proeven op de weg: zware wagens razen met zeer hoge snelheid zowel over vlakke als bijzonder hobbelige wegen èn over zwaar terrein. Alleen banden van de allerbeste kwaliteit zijn tegen dergelijke beproevingen bestand. kenteken van de superieure en constante kwaliteit van Laboratoriumproeven: na elke test worden de mate van vermoeidheid en de mate van slijtage uiterst zorgvul dig bestudeerd. Goedkeuring volgt slechts dan, wanneer de geteste ban den boven de gestelde kwaliteits normen uitkemen. Parkeerprobleem. Dagelijks komt er veel verkeer uit de Paul Krugerstraat in Haar lem om de Schoterweg (voorrangsweg) over te steken naar de Kennemerstraat. Dit gaat dan gepaard met levensgevaar, vooral voor ouden van dagen en kinde ren. Het uitzicht wordt daar namelijk be lemmerd door auto's, die geparkeerd staan op de Schoterweg tussen de Generaal Cronjéstraat en de Paul Krugerstraat. Deze belemmering kan gemakkelijk uit de weg geruimd worden, wanneer men de auto's aan de linkerzijde van de Schoter weg laat parkeren. Dan namelijk is het uitzicht in en uit de Paul Krugerstraat aanzienlijk verbeterd. Ik hoop, dat de ver keerspolitie eens aandacht aan dit pro bleem wil schenken. C. F. v. d. K. De verkeerspolitie deelde ons mede, dat men wel degelijk een open oog heeft voor de niet al te beste situatie op genoemd kruispunt. De oplossing is echter, aldus de politie, beslist niet zo eenvoudig als de briefschrijver meent. Wanneer men na melijk de automobilisten toestaat aan de linkerkant van de Schoterweg tussen de Paul Krugerstraat en de Generaal Cron jéstraat te parkeren dan moet men een zelfde regeling treffen voor het gedeelte van de Schoterweg tussen de Generaal Cronjéstraat en het Frans Halsplein. En dit stuit op onoverkomelijke bezwaren, gezien de verkeerssituatie aldaar. Boven dien heeft de praktijk geleer-d, dat het snelverkeer op éénrichtingswegen gewend is uiterst links te rijden, waardoor de mo gelijkheid niet uitgesloten zou zijn, dat zich bij een veranderde situatie nieuwe moeilijkheden zouden voordoen. Red. Dierenbescherming. Enige weken was on ze mooie, gezonde poes weg. Na een week wachten besloten wij ons een ander poesje aan te schaffen. Wij gingen daartoe naai de Ridderstraat in Haarlem, naar de Dierenbescherming. Daar was de keuze bijzonder groot. Na (overigens geheel vrij blijvend) wat geld geofferd te hebben ver lieten we met een jong poesje de Ridder straat. Een week later echter werd onze nieuwe aanwinst ziek. De dierenarts constateerde een ernstige en besmettelijke ziekte, die het dier al onder de leden had toen we het kregen. Inspuitingen noch medicijnen hebben het diertje kunnen redden; na een paar dagen is het bezweken. Onze eigen poes was in die tussentijd echter weer komen opdagen. Met het klei ne poesje, waarbij de ziekte zich nog niet openbaarde was ze al snel goede maatjes. Maar nu vertoont zich bij de grote poes hetzelfde ziektebeeld. De „Ridderstraat*is hieraan schuldig, geloof ik. Daar zou geen poes de deur mogen uitgaan, die niet kern gezond is. Bovendien worden gezonde die ren daar onherroepelijk besmet. De be smetting zit door het hele gebouw, dat trouwens niet aan het doel beantwoordt. De voorzitter zegt, dat er niet genoeg geld is en dat er geen subsidie wordt verstrekt. Maar dan kan hij de zaak naar mijn me ning beter opheffen. Zoals het er nu toe- Verkort weergegeven gaat heeft het mijns inziens niets „Dierenbescherming" te maken. C. M. A. B.-H. met Naschrift redactie. De voorzitter van de vereniging tot be scherming van dieren, voor Haarlem en omstreken, de heer B. H. C. J. van Oos terhout, wees er naar aanleiding van de opmerkingen in deze brief op, dat de kans op besmetting op een plaats waar veel dieren bijeen zijn uiteraard groter is dan normaal. Bovendien weet men van de binnengebrachte dieren niet altijd of zij al dan niet de een of andere ziekte onder de leden hebben. Weliswaar staan de die ren geregeld onder controle van een dierenarts, maar pas na verloop van vele dagen kan blijken of een dier ziek is ja of nee. Pas wanneer naar de mening van de arts een dier volkomen gezond is wordt het afgegeven. Dit houdt echter niet in, dat het dier dan ook volkomen gezond moet zijn. Bovendien bestaat er altijd nog de kans dat de dieren onderweg van het asiel naar het nieuwe tehuis of in het nieuwe tehuis zelf een ziekte oplopen. Men doet echter bij de „Dierenbescherming" de uiterste best om de dieren gezond te maken en gezond af te leveren, waarvoor men onder meer uit het toch al veel te krappe budget honderden guldens voor ontsmettingsstof- fen moet putten. Overigens is de heer Van Oosterhout het met velen eens, dat het. asiel in de Ridder straat beslist niet aan de eisen voldoet. Soms moeten alleen al meer dan honderd poezen een plaatsje vinden in de vrij enge behuizing. Zolang men echter niet over In „Het huis van Looy" aan de Kleine Houtweg is gisteravond door H. L. Prenen een tentoonstelling van tekeningen en etsen van Willem Nijs geopend. In zijn openingswoord noemde de heer Prenen Willem Nijs een landschaps- en architectuurfantast die de lijn doortrekt van de oude kunst zoals o.a. ook Hercules Zegers die heelt, gebracht. Willem Nijs gaat voort in de oud mees terlijke traditie en heeft niet veel bewon dering voor de eigentijdse kunst of wat daarvoor wordt aangezien. H\j brengt herinneringskunst zoals ook de landschapsfantast M. C. Escher die be oefend, aldus de heer Prenen. Breedvoerig wees de spreker op het ver band tussen Willem Nijs en de oude Ro meinse kunsten. Na hem tenslotte nog de titel „terug blikkende profeet" te hebben gegeven ver klaarde hij de tentoonstelling voor ge opend. Advertentie voldoende contanten beschikt om elders een nieuw (en beter) asiel te stichten, moet men roeien met de riemen, die men heeft. Alles is beter aldus de heer Van Oosterhout dan het asiel opheffen. Ten slotte herinnerde hij ons nog aan de col lecte, die de „Dierenbescherming" over enkele weken houdt ten bate van de in standhouding en verbetering van het asiel. Ondergetekende Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op h 7.65 per kwartaal of f 0.59 per week Doorhalen wat niet verlangd wordt. OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Handtekening: Zij die zich met ingang van 1 oktober 1960 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 september 1960 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnees, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5