BBC gaat radioprogramma's herzien en verlevendigen Toon Hermans in Wenen De Schaduw speelt verstoppertje PANDA EN DE JACHT OP DE MILJOENENHOED DE REIS VAN KOEN EN LINNIE Russen en Duitsers spelen verstoppertje in Oostzee Muziek tot vier uur 's nachts PLEEGZUSTER Vissers helpen bij de vlootspionage DINSDAG 20 SEPTEMBER 1960 11 Vara-televisie geeft Leocadia Gesproken portret van Zadkine Viool-pianorecital De radio geeft woensdag 7elevisieprogramma Fien de la Mar in Spelenderwijs Toon Rammelt gaat KRO verlaten Ruzie in Oxford Lord Attlee pleit voor een wereldfederatie DIT MERK EN DEZE NAAM PLEEGZUSTER I 4> 40. In machteloze woede schudden de zwervers met hun vuisten. Maar van hen was geen gevaar meer te duchten, want hun ontkoppelde wagon bleef ver achter. „Bravo Panda," zei Joris, Palmer van zich afschuddend, „dat was precies wat ik zelf had willen doen, indien deze achter dochtige miljonair me niet gehinderd had. Laat ons thans eerst.„Eerst mijn hoed terug en m,ijn stuivers!" riep Pal mer, „ik.Hela! Wat doe je nu? Stop daarmee! Stop!" Met uitpuilende ogen keek hij naar Joris, die de zak had ge opend en er tergend stuivertjes uit schud de. „Ziedaar," sprak Joris, hem de zak teruggevend, „verzamel Uw muntjes maar weer en zorg vooral, dat ge er geen laat liggen." „Bah, wat een flauwe plagerij," gromde de miljonair, terwijl hij veront waardigd stuivertjes ging rapen. Maar Jo ris luisterde niet naar zijn boze opmer kingen. Kom mee, manneke," sprak hij, Panda bij de arm vattend, „ik moet even iets onder vier ogen met U bespreken." (Van onze correspondent in Londen) Sinds jaar en dag worden de Britse radio-nieuwsberichten van 9 uur 's avonds in de „home service" ingeleid door de dreunende klokslagen van. Big Ben, een soort nationale instelling, die onverbreke lijk verbonden is met het Britse bestaan. Vooral tijdens de oorlog werd Big Ben hierdoor het symbool van de vrijheid. Het dagelijks terugkerende vertrouwde geluid stak menigeen in en buiten Engeland in die angstige dagen een hart onder de riem. De nieuwsuitzending van negen uur begon in november 1940 en het werd een traditie dat Winston Churchill zijn ver maarde oorlogsredevoeringen op dat tijd stip uitsprak. Op het hoogtepunt van de Met in de hoofdrollen Mary Dresselhuys Ellen van Hemert en Ramses Shaffy, zal de VARA in haar televisie-programma van donderdagavond 29 september „Leo cadia" uitzenden, een stuk van de Franse toneelschrijver Jean Anouilh, dat door A. Viruly werd vertaald. Willy van Hemert voert de regie. Het decor werd ontwor pen door Fokke Duetz. Tevoren zendt de VARA in deze televisie-uitzending Achter het Nieuws uit, voorts dr. L. de Jongs programma De Wereld van Vandaag en een film over Nigeria, het land met de grootste bevolking van Afrika, dat op 1 oktober onafhankelijk wordt. Tot voor kort was er in ons land een opvallend gebrek aan monumentale beel den, waarvoor ons volk grote belangstel ling had. Na de jongste oorlog is daarin verandering gekomen. Algemeen bekend werd vooral „De verwoeste stad", het werk van Ossip Zadkine te Rotterdam. Hans Redeker, die voor de VARA de tekst schreef voor een Gesproken Portret van Zadkine, de Rus die Parijzenaar werd, noemt dit werk een triomf van de moder ne beeldhouwkunst. Hij vertelt in dit Pox~- tret, dat uitgezonden zal worden op woens dagavond 28 september, veel over dat beeld en vooral veel over Zadkine, die nu al meer dan veertig jaar in Parijs werkt. De befaamde Belgische violist André Gertler is enige tijd geleden met de Ne derlandse pianist Jean Antonietti opgetre den in een radiorecital in een gezamen lijk programma, verzorgd door de VARA. Op woensdagavond 28 september zal men de beide kunstenaars opnieuw in zulk een programma kunnen beluisteren. Dan hoort men de Sonate no.2, die de Hongaarse componist Bela Bartók in 1922 componeer de. Advertentie Vergelijk.en u kiest de CO-OP HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Tips van de voedings- markt. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. (Om 9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Schoolra dio. VARA: 10.20 Voor de vrouw.-11.00 Zigeuner- ork. 11.30 Cabaret. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda. 13.20 Orgel en hobo. 13.45 De wereld wil bedro gen zijn, lezing. 14.00 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Gram. 17.25 Roemeens ork. 17.50 Regerings- uitz.: Emigratierubr. Het emigratiepraatje van H. A van Luyck. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 19.30 R.V.U.: Creatief werken, door mevr. C. Ozinga 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Uhuru - vrijheid - merdeka, toespr. 19.20 Gram. VPRO: 1J.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 De miljoenennota, zeschouwing. 20.15 Metropole- ork.20.50 De man van Thermoplyae, hoorsp. 22.30 Nieuws. 22.40 Hammond-trio. 23.00 Gesproken portret. 23.15 Voordracht. 23.35 Gram. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muziek. 800 Nieuws 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgenwijding. 11.00 Gram. 11.30 Het werd van het Nederlands Bijbelgenootschap in Cameroen, klankb. 12.00 Pianoduo. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Meisjeskoor en instrum. ens. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, lezing. 13.20 Metropole-ork. 14.00 Gram. 15.30 Volksliederen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.55 Lichte muz. 18.15 Het Spectrum, lezingen. 18.30 Leger des Heilskwartier. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws cn weerber. 19.10 Muzikaal gesprek. 19.30 Radio krant. 19.50 Gram. 20.00 Voor de jeugd. 21.15 Gram. 21.30 Omr.orkest en soliste. 22.30 Nieuws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Platen- nieuws. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Festival van Vlaanderen: Ork.conc. 16.00 Koersen. 16.06 Engelse les. 16.21 Gram. 16.30 Ork.concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuz. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Gram .19.00 Nieuws. 19.40 Koorzang. 19.50 Gevar. muz. 21.15 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Pedagogisch praatje. 22.25 Kamermuziek. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG NTS: 12.50 Rep. Opening van de Staten-Gene- raal door H.M. Koningin Juliana. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Herh. Opening Staten-Generaal. 21.10 De miljoenennota: Toelichting door Z.E. prof. dr. J. Zijlstra, min. van Financiën. 21.25— 22.55 Film. VOOR WOENSDAG NCRV: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.30— 17.40 Intern, jeugd,journ. 20.00 Journaal en weer overz. AVRO: 20.20 Filmprogr. 20.50 Act. progr. 21.00 Spirituals en songs. 21.20 Muzikaal progr. 2150—22.20 Vliegwereld. Advertentie Alleen de CO-OP geeft u DIVIDEND Advertentie Vergelijk en u kiest de CO-OP Fien de la Mar zal optreden in het ca baretprogramma Spelenderwijs, dat de VARA uitzendt op zondag 25 september. Met deze uitzending, waarbij Adri Kaan de regie voert, zal de VARA de serie caba- retprogramma's onder de titel Spelender wijs beëindigen. Blijkens een bericht van de Katholieke Radio Omroep heeft het bestuur van bo vengenoemde omroep met ingang van 1 oktober eervol ontslag verleend aan de programmaleider-radio A. Rammelt. De heer Rammelt spreekt in dit bericht zijn dank uit voor de goede en vriende lijke verstandhouding die er altijd tussen hem en zijn medewerkers heeft geheerst. Advertentie Iedere dame is verwend met MOLENDIJK'S PERMANENT Parfumerie - Salon de Beauté SANTPOORTERPLEIN 1 - HAARLEM Telefoon 60643 - Bus 3-4 Toon Hermans die van zaterdag j.l. af in het Renaissancetheater in Wenen one man show" brengt, is zoals een op dit plaatje te zien is in goede stem ming. Hier staat hij voor de spiegel nog even te repeteren vlak voordat hij weer op moet. De Weners wachten hem. 131—132. Het bootje, dat veel leek op 'n soort lange kano, naderde steeds meer. Nu konden Koen en Linnie al beter zien, wie erin zaten. Wat 'n grappige mannetjes zijn dat! zei Linnie. Waar zouden die vandaan komen? Ik weet het niet, zei Koen. We zullen maar afwachtentot ze dichterbij zijn Kwaad zien ze er in ieder geval niet uit! Op de voorplecht stond een mannetje rechtop, hij zwaaide vrolijk tegen hen. Achter hem zaten nog enkele mannetjes, die roeiden. OXFORD (UPI) In de Engelse uni versiteitsstad Oxford is veel rumoer ont staan over de uitgave van 26,000 pond sterling voor de bouw van „atoombornruï- nes" in het kader van de bescherming Be volking. De gemeenteraad van Oxford had zijn goedkeuring gehecht aan deze uitgave omdat een BB-commissie gezegd had, dat het geld alleen gebruikt zou worden voor de verbouwing van de ziekenafdeling van het vliegveld van Oxford tot een BB- oefencentrum. Het oefencentrum krijgt het aanzien van ruïnes die het gevolg zouden zijn van een atoomasnval op de stad, en bestaat uit de „resten" van een fabriek,'een alleen staand huis en een halve villa. Een van de raadslieden heeft geprotes teerd, daar dit alles een grote verspilling is geweest van geld en arbeid. „Deze ruïnes waren helemaal niet nodig over al in de stad hebben wij oorlogs-ruïnes die even goed aan het doel beantwoord zouden hebben. Wij hebben een wachtlijst van meer dan 3000 mensen die op een huis wachten en er zijn 60.000 bakstenen ge bruikt voor deze atoomruïnes meer dan genoeg voor vier huizen" verklaarde hij. De oorspronkelijke verbouwingskosten waren op 14.000 pond geschat, maar kosten waren bijna verdubbeld, omdat de metselaars meer vroegen voor dit onge wone en lastige karwei. populariteit van dit nieuwsbulletin trok dit 20.000.000 luisteraars, thans zijn er nog slechts plm. een miljoen. Deze week is het nieuws van 9 uur voor goed uit de ehter verdwenen omdat de B.B.C. dit tijdstip te vroeg acht met het oog op de actualiteit van de televisie, die met later nieuws komt. Het bulletin van 9 uur is thans naar 10 uur verschoven, maar dan zal een vol half uur aan nieuws, reportages, interviews, discussies en com mentaren worden gewijd. Tevens is de machtige stem van Big Ben gesmoord tot slechts een enkele, naargeestige doffe slag, namelijk de eerste van de tien die voortaan als tijdsignaal dient. Waarom deze kortwieking? Omdat Big Ben, met al het respect dat de Engelsen voor deze monumentale pendule van het Britse Rijk koesteren, een veel te trage klok is. De negen galmende slagen namen in het verleden reeds meer dan driekwart minuut in beslag. Tien slagen zouden nog meer tijd vergen. Het einde van de negen slagen betekent tevens het einde van de „Big Ben Council", een lichaam dat zich tot taak had gesteld de luisteraars op te wekken om de periode van de negen slagen te wijden aan gebed en religieuse meditatie of gedurende die tijd te denken aan verre bloedverwanten en vrienden. Het nieuwe tijdstip voor het nieuws en de verlevindiging daarvan vormt een onderdeel van een reeks verbeteringen van de Engelse radioprogramma's welke door de nieuwe directeur-generaal, Hugh Carleton Greene, een broer van de bekende romanschrijver Graham Greene) worden ingevoerd om terrein op de tele visie te heroveren. Het plan is, om het zogenaamde „light program" (lichte pro gramma) tot vier uur 's morgens muziek te laten uitzenden. (Van onze correspondent) BONN De vroegere Britse eerste minister Lord Attlee heeft aangedrongen op stichting van een wereldfederatie met 'n wereldregering die de wereld zijns in ziens kan vrijwaren voor zelfvernietiging. Attlee sprak op het congres van wereld federalisten te Keulen. Hij appelleerde aan de staten en hun regeringen om 't denken, met als middelpunt de eigen staat op te geven. Dat heeft, zo leert zijns inziens de récente historie, niet geleid tot een echte vrede in de wereld. Alleen een wereldfede ratie met een wereldregering kan tot wer kelijke vrede en tot het uitbannen van de oorlog leiden, aldus Attlee. Advertentie garanderen U de ECHTE, geneeskrachtigep BLOEDWIJN 'M Speciale bloedvormende en |p zenuwsterkende bestanddelen, p| die aan deze heerlijke wijn zijn |p toegevoegd,herstellenUwener- m. gie, verhogen Uw weerstand. m 1 UITSLUITEND verkrijgbaar bij apotheker en drogist HAMBURG (UPI) De Ooszee, waar Adolf Hitler zijn machtige slagschip „Bis marck" liet proefvaren en waar zijn U-bo ten zich op de oorlog voorbereidden, is thans een gebied, waar de oorlogschepen van West-Duitsland en Rusland bezig zijn verstoppertje met elkaar te spelen. Er gaat vrijwel geen dag voorbij, of West- duitse oorlogsbodems hebben een ontmoe ting met hun Russische of Oostduitse wederpartij. Het gaat alles bijzonder vre delievend in zijn werk, want er wordt uiteraard geen schot gelost. Maar wel zit men elkaar dikwijls achterna en probeert men van alles om elkanders radarinstal laties in de war te brengen. De ironie van de zaak is, dat wanneer bij deze ontmoetingen Russische en West- duitse marine-eenheden betrokken zijn, zij elkaar steeds beleefd groten ten teken, at er „normale diplomatieke betrekkingen tussen de beiden landen bestaan. Maar Oostduitse oorlogsschepen negeren hun Westduitse broeders volkomen en stomen bij herhaling dwars door dichte forma ties Westduitse oorlogsschepen, alsof die niet bestonden. Meer dan eens heeft men botsingen al- Advertentie Alleen de CO-OP geeft u DIVIDEND ROMAN VAN ALAIN PAGE Vertaling uit het Frans door Margot Bakker „Houdt u maar op", zei Terence lachend. „Het is een man van vlees en bloed, precies als u, inspecteur!" „Soms betwijfel ik dat," zei Drayton verbitterd. „Het ergste is, dat hij brutaalweg zijn kaartje achter laat. Dat is meer dan ik kan verdragen". Trence doofde zijn sigarettepeuk zorgvuldig. „Wat is nu eigenlijk meer dan u kunt verdragen? Dat hij zijn visitekaartje in de zak van uw boeven achterlaat, of dat hij handiger is dan anderen en dan uzelf in het bijzonder?" De inspecteur keek Terence met een weinig harte lijke blik aan en gaf er de voorkeur aan het antwoord schuldig te blijven. Zijn gevoelens aangaande de Scha duw waren inderdaad nogal verward van aard. Hij was overgeleverd aan een zekere afgunst en wraak zuchtigheid, maar daarnaast koesterde hij diepe be wondering voor de tegenstander, die zich bij elk treffen op zo onnaspeurlijke wijze aan zijn macht wist te onttrekken. De man liet zijn kaartje achter, ongetwij feld, maar hij deed het met humor, in de zak van dieven, die hem niet hadden bestolen. Londen mom pelde over een geheimzinnige- weldoener, die misdeel- den en weldadigheidsinstellingen bijstond. Drayton was evenwel in dienst van Scotland Yard. Zijn verontwaardiging was waarschijnlijk ten dele een gevolg van het feit, dat hij niet kon ontkennen zijn rang te danken te hebben aan deze onbekende, die hem het jaar tevoren in staat had gesteld een werkelijk schitterende vangst te doen. De inspecteur streek met zijn mouw langs zijn hoed en vroeg nog eens: „Neemt u mijn voorstel aan, mijn heer Lane?" „Hoe kan ik u deze keer van dienst zijn? Het vorig jaar kende ik toevallig de slachtoffers van deze avon turier. Maar in dit geval...." „Ik heb bij die gelegenheid althans oog voor uw bekwaamheden gekregen", zei Drayton. Hoofdinspec teur Hales denkt al niet anders over u. U ziet dus, dat wij het. u in alle opzichten gemakkelijk zullen maken. Al onze gegevens staan tot uw beschikking". De ogen van Lane fonkelden even. Hij ging recht zitten, veranderde daarbij nauwelijks van houding, maar het leek even alsof er innerlijke voldoening van hem uitstraalde. Toen stond hij op. „Goed, dat moest ik dan maar aannemen", zei hij. Hij wreef zich in de handen, knip oogde eens tegen de inspecteur en vroeg: „Wanneer gaan we aan de slag?" „Hoe eerder hoe liever. Dan Hij werd gestoord door de telefoon. Lane liep naar het toestel, nam de hoorn op. luis terde een paar tellen en zei tegen Drayton: „Het is voor u". „Ach. U houdt mij ten goede, ik heb uw nummer opgegeven voor dringende boodschappen". Hij nam de hoorn van Lane over en zijn gastheer zocht een gemakkelijke houding tegen de kamerwand. Hij zag Drayton bleek worden. Er kwam een rimpel boven diens neus en daarna werd de inspecteur opeens rood. Hij vloekte verscheidene malen achtereen, een verschijnsel dat er onmiskenbaar op wees dat de in specteur schokkend nieuws had vernomen. Hij groette kort en legde de hoorn op het toestel, bleef er een paar tellen naar staan kijken en keek toen Lane aan. „Gladstone heeft zelfmoord gepleegd", zei hij som ber. „Achter zijn bureau. Er lag een kaartje van de Schaduw naast hem". HOOFDSTUK III De inspecteur had alle waardering voor de rust en het comfort van de auto, bestuurd door de bekwame hand van Terence Lane. Evenmin ais bij anderen kwam bij hem de gedachte op hoe het mogelijk was, dat een man als Lane, die niemand nog ooit had zien werken, zich dergelijk kostbaar „speelgoed" kon ver oorloven. De kap was omlaag en de radio stond zachtjes aan, terwijl Lane haast achteloos de lange wagen bestuurde. Ofschoon zij snel reden en Lane niet remde als hij nog een mogelijkheid zag zich door een opening te wringen, kon de inspecteur hem tijdens de lange rit niet eenmaal op een verkeersfout betrappen. „Schitterende wagen", zei hij bewonderend. „En u kunt er mee omgaan". „Ja, ik ben er best mee tevreden", merkte Lane bescheiden op. Zij doorkruisten een deel van Londen, passeerden het kruispunt van Oxford Street en Regent Street en reden bij Piccadilly Circus de Shaftesbury Avenue op. „Welk nummer?" vroeg Terence. „302. De ambulance staat er nog". Lane parkeerde de wagen en stapte met de inspec teur uit. Hij ontweek het nieuwsgierige publiek en volg de de inspecteur met lange soepele passen. Er lag echter een onverschillige en zelfs enigszins spottende uitdrukking op zijn gezicht. Het tamelijk oude huis bezat geen lift. Zij namen de trap. Een agent in uniform bracht hen naar de derde verdieping. In de gang ontmoetten zij de politiedokter, die hen stomverbaasd aankeek. „Inspecteur Drayton? Er is geen moord gepleegd, voorzover mij bekend". „Ik hoor het met genoegen. Maar deze zaak is toch wel zo verward dat ik beter zelf kan komen kijken". De dokter maakte rechtsomkeert en volgde de in specteur zonder veel begrip. Zij gingen het kantoor binnen. Percy Gladstone had raak geschoten. Een gedeelte van de schedelwand aan de slaap was ernstig bescha digd door een kogel uit een wapen van zwaar kaliber. „Negen millimeter," zei de dokter. „En van vlakbij. Het verbaast me, dat we nog iets van zijn hoofd heb ben teruggevonden." Er kwam een brigadier naar hen toe. Hij had zijn aantekenboekje in de hand. Elders deden andere politie mannen hun werk. Wat de aandacht van Lane evenwel het meest trok was, dat er bij het raam een meisje stond te huilen. Het was een jong blond meisje en het blond leek echt te zijn, ofschoon de natuur het in deze tint niet dikwijls leverde. Hij liet Drayton staan en wandelde in haar richting. „Waarom huilen we?" vroeg hij welwillend. „De brave Percy zal ongetwijfeld goede redenen hebben gehad om dit bestaan te beëindigen." Het meisje snufte en beet hem verontwaardigd toe: „Het was mijn oom". Lane verkeerde in twijfel of het meisje zich veront waardigd toonde over zijn eigen opmerking of wel over het misplaatste gebaar van de oom' in kwestie. Hij wilde er meer van weten. „U hield zeker veel van hem?" Ze keek hem met grote grijze ogen aan. „Dat spreekt vanzelf!" Lane geloofde haar niet. Hij nam haar bij de arm en keek haar lachend aan. „Kom mee," drong hij zacht aan. „Dit is geen gezicht voor een jong meisje. De dominee zou woedend zijn als hij hoorde.." „Hoe kunt u grappen maken!" barstte ze uit. Lane bleef glimlachten. „Het was mijn oom tenslotte niet," zei hij opgewekt. „Kom, droog uw tranen. U hebt vast prachtige ogen, als ze niet zo rood zijn. We gaan een kop thee drinken." Zij liet zich meeslepen door zijn luchthartige toon, die slecht paste bij de omgeving waarin zij zich bevonden, en ging met hem mee. Drayton hield Tei-ence in het voorbijgaan staande. „Waar gaat u naar toe?" Lane maakte een gebaar naar het meisje. „Zo, denkt u ons op deze manier te helpen?" vroeg de inspecteur spottend. Lane boog zich naar hem toe en fluisterde raadsel achtig: „Persoonlijke methode van onderzoek. Niet na der toe te lichten." Drayton haalde de schouders op. Hij liet Lane een visitekaartje zien. „Dit lag op zijn bureau." De O met de slagschaduw was in niets te onder scheiden van het andere, op het in de zak van Harry Bloss gevonden papiertje. „Goed bewaren," zei Lane grinnikend. „Als u er honderd hebt moet u ze opsturen, misschien krijgt u er een prima krimpvrij tafellaken voor." (Wordt vervolgd) leen kunnen vermijden, doordat de West duitse gezagvoerders op het laatste ogen blik de koers lieten veranderen. Net van radarspionage Het Russische optreden wordt door Westduitse marinekringen algemeen uitge legd als een bewijs van grote belangstel ling, die de Sovjet-Unie heeft voor de ma rine van de westelijke wereld. Men wijst er op, dat de Russen geregeld vissers vaartuigen of vrachtschepen uitzenden met radarinstallaties, die zo uitgebreid zijn als men ze bij de koopvaardij nooit ziet. Daarmee worden dan westelijke vloot- oefeningen scherp in het oog gehouden. Dat „spioneren" strekt zich ook uit tot ver buiten de Oostzee. Onlangs zonden de Russen een vissersschip naar de oostkust van Amerika om de eerste proeven van de Amerikaanse onderzeeboot „George Washington" gade te slaan, toen die de Polaris-raket lanceerde. De westelijke defensie van het Oostzee bekken wordt officieel beschouwd als een hoeksteen in het verdedigingssysteem van Noord-Europa. De Russische Oostzeevloot bestaat volgens officiële schattingen uit acht zware kruisers, ongeveer 130 onder zeeboten, zeventig torpedobootjagers en ongeveer vijfhonderd kleinere oorlogs schepen. Om die vloot van de Oostzee de Noordzee en de Atlantische Oceaan bin nen te brengen, moeten de Russen haar door de Deense wateren zenden. Daarom heeft de jonge Westduitse marine, die met ongeveer honderd schepen opereert waaronder zes van Amerika geleende tor pedobootjagers tot taak, de Russen uit die wateren te houden, in samenwerking met de Deense marine. Wespensteek Westduitse marineofficieren maken zich intussen niet bezorgd over de belangstel ling, die de Russen voor de bewegingen van hun schepen in de Oostzee aan de dag leggen. „Wij laten hun toch niet zien wat zij graag willen zien," zegt admiraal Heinrich Gerlach, die het commando voert over de N.A.V.O.-strijdkrachten in de Oostzee. Men heeft bovendien ontdekt, dat de Russen, het bijzonder vervelend vin den, wanneer Westduitse oorlogsschepen, gevolgd door Russen, omdraaien om op hun beurt eens een oogje te slaan op de Russische schepen. Toen de zware krui ser „Rode Oktober-revolutie" onglangs bij geallieerde vlootoefeningen in de Kieler Bocht verscheen, stuurden de Duitser er een snelle motortorpedoboot heen. Het kleine scheepje, dat slechts 150 ton meet en tot de snelste ter wereld behoort, schoot op de 15.000-ton kruiser af en een matroos die aan dek stond, richtte heel nadrukke lijk een camera met telelens op de Rus. De kruiser maakte toen, dat hij weg kwam. Het leek of de Russische gezag voerder door een wesp gestoken was Advertentie Alleen de CO-OP geeft u DIVIDEND Hit bp hprÏFbpn Mfb Oprechte Donderdagse Haerlemse Courant den 25 September 1760 Vrijdag ochtend wierd Frans David Stirne, een Jongman van 25 Jaa- ren, van goeden Huyze uyt het Landgraafschap Hessen wegens eenen aan den Chi- rurgyn en Vroedmeester Matthews gepleegden Moord, benevens'twee an dere, om gelyke misdaad, gecondemneerd om gisteren te Tyburn ge hangen te worden. Doch vermits de eerst- gemelde in de Gevangenis Vrijdagavond door ingenomen Vergif overleden was zo is zyn Lighaam na ontleed te zyn op den Kruyswegf by Black Mary's Hole begraven en een Paal door hetzelve heen geslagen. Ter zyde van zyn Bed wierd gevonden een Boetezang van 37 zesregelige Versen, by hemzelve geduurende zyn Detentie in het Hoogduyts vervaardigd' Boven de Deur van zyn Vertrek stond met Root Kryd ge schreven Solus ille Victor, quem Dolor vin- cere nequit.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11