Verscheping bloembollen verloopt niet altijd zonder moeilijkheden Metl TW^ITVN TAXI 13000 Haarlems duo won hoofdprijs op goochelcongres het hele jaar door sportief-bruin TAN Kennemer-poortje DINSDAG 20 SEPTEMBER 1960 HaaRuEMS DaGBLaD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Moede magiërs huis toe Nieuweling Peters won in St. Jansteen Op inladen wordt controle uitgeoefend Rain botv-successen 14.50 15.95 MODEHUIS Haarlemse politierechter Jeugdige onruststoker drie weken de cel in Nationale wedstrijden Rode Kruis-korpsen Examens Heemstede heeft 471 woningzoekenden Heemstede telt 25748 inwoners mm. i: TAN Contactavond van Chr. Geref. jeugdverenigingen Molenaarsechtpaar vijftig jaar getrouwd Bewoners van Oud- Schoten klagen over kolenstof Drie Haarlemse zaken voor de Raad van State Burgerlijke Stand van Haarlem Kort nieuws WINKELNIEUWS Het nationale congres voor de goochel kunst, dat in „De Vereniging" in Nijme gen is gehouden, behoort tot het verleden. Zondagnacht zijn de magiërs vermoeid weer huiswaarts gekeerd, vermoeid van drie dagen intensief goochelen. Een paar hoge hoeden, die in de garderobe waren achtergebleven en een verdwaald konijn, dat een toneelmeester vannacht bij zijn inspectie tussen de coulissen slapend aan trof, verrieden nog slechts de aanwezig heid van enkele magiërs, die er nog een dagje bij aanknoopten. Het tiende natio nale congres voor goochelkunst, zo heb ben we ervaren, is een groot succes ge worden. De goochelaars zijn met vele nieuwe trucs en ideeën naar huis gegaan, ze hebben veel kunnen zien hetgeen ook het doel is van deze congressen, zoals de president van de Nederlandse Magische Unie ons vertelde. Ook het Nijmeegse publiek heeft met volle teugen kunnen genieten van het geen er op magisch gebied te koop is. In een openluchtvoorstelling op de Grote Markt en twee groots opgezette shows in „De Vereeniging" heeft het kunnen zien tot welke grote prestaties goochelaars kunnen komen als ze zich volkomen over geven aan hun hobby. Achter gesloten deuren Verreweg het grootste gedeelte van het goochelcongres heeft zich achter gesloten deuren afgespeeld. In onderlinge wed strijden bekampten enkele tientallen ma giërs elkaar om de fel begeerde ere-prijs die ieder jaar wordt uitgereikt. Op ieder goochelcongres is, zoals ook nu weer is gebleken, het pechduiveltje aan wezig. Deze onzichtbare vijand van iedere goochelaar speelde ditmaal de heer Al Preston uit Schiedam parten toen hij zijn overigens zeer fraaie nummer aan de ju ry toonde. Een kom met goudvissen, die hij juist uit het niets te voorschijn had ge toverd, gleed uit zijn handen en zelf be landde hij door de gladheid op zijn rug te midden van de naar water snakkende vis jes. Het kostte hem een aantal straf pun ten, juist zoveel dat de heer Preston het niet verder bracht dan de derde prijs in de klasse algemeen goochelen. De prijswinnaars zijn: Ere-prijs en de prijs beschikbaar gesteld door de commis saris van de Koningin in de provincie Gel derland: de Stefani's uit Amsterdam; Algemeen goochelen: eerste prijs Anver- di uit Leiden; Manipulatie: eerste prijs niet toegekend; Salon-magie: Anverdi Lei den; Kindergoochelen: eerste prijs Jack en Lorre uit Haarlem; Micro-magie: eer ste prijs Jan Gol uit Den Haag; Uitvinding en originaliteit: Jan Gol, Den Haag Carto- magie: Tonny van Rhee uit Amsterdam. In de Ronde van St. Jansteen voor nieuwelingen in Zeeland heeft Henk Peters uit Heemstede zijn vijfde seizoenoverwin ning behaald. Samen met de Rotterdam mer Piet Dorst en Bert Ruijs uit Haarlem, die hij in een fel sprintje de baas bleef, was de jonge Peters in de slotfase van de strijd met succes uit het peloton ontsnapt. Deze beslissende ontsnapping kreeg vijf ronden voor het einde (8 km) gestalte, toen eerst Robbemond er vandoor ging en spoe dig gevolgd werd door Dorst en Peters. Ook Ruijs wist zich bij de vluchtelingen van wie Robbemond het hoge tempo niet kon volhouden aan te sluiten. Het pleit was toen in het voordeel van de drie uitlopers beslecht en in de sprint toonde Peters zjch van hen de snelste. De uitslag luidde: 1. H. Peters, Heem stede, de 80 kilometer in 1 uur 59 min. en 22 sec.; 2. P. Dorst, Rotterdam; 3. A. Ruijs, Haarlem; 4. W. Robbemond, 's-Gravendeel; 5. P. Barten, Zevenbergen. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Advertentie Morgens nog „kantoorbleek" - 's Middags al SPORTIEF-BRUIN 'Advertentie ITAL. PULLOVER zuiver wol, grote kraag. Lang recht model, lange mouw, in beige, donker bruin, cognac, groen. Alie maten ZUIVER WOLLEN TWEEDROK beide kanten vlot loop- splitje, tot maat 46 MODESHOW Donderdag 29 september, in grote zaai Concertgebouw. Kaarten ƒ1.50 (incl. Thé complet) bij ANEGANG 26 TELEFOON 10643 „Deze jongen is er altijd oij als er er gens een misselijke streek uitgehaald wordt. Hij schijnt er blijkbaar een neus voor te hebben. Ik ben van mening dat hier een voorbeeldig straf op zijn plaats is: zes weken gevangenisstraf". Dit zei de officier van Justitie mr. J. van den Oever maandag in zijn requisitoir tegen een 18- jarige hulp-monteur, die zich maandag voor de Haarlemse politierechter mr. J. P. Petersen wegens mishandeling en ver nieling te verantwoorden had. Op 31 januari van dit jaar had verdach te getracht met geweld een woning in Aer- denhout binnen te dringen om daar een feestje mee te vieren, hoewel men op zijn aanwezigheid geen prijs stelde. Wat er al lemaal precies aan de hand was geweest werd tijdens de behandeling van deze zaak niet recht duidelijk. Wel stond vast dat verdachte een van de feestvierenden een klap in het gezicht had gegeven en dat hij een glazen bol had stukgegooid. De jongen verdedigde zich met de ver klaring dat hij door een meisje voor het feest was uitgenodigd, maar dat men hem niet wilde binnen laten. De officier hield de verdachte echter voor dat hij meerma len betrokken was geweest bij relletjes o.a. in Beverwijk en Haarlem. „Dat is zeker de geest van de modernisten", schamper de mr. Van den Oever. „Ik zie geen ver schil tussen modernisten, teenagers en no zems. Ze hebben één ding gemeen en dat is, dat ze overal opduiken waar iets mis selijks of lafs uit te halen is en waar de boel vernield kan worden". „Hier staat dat je studerende bent. Waar studeer je dan in?" informeerde de poli tierechter. Verdachte zei dat hij op een Haarlemse kunstacademie zat en in de uren dat hij niet studeerde als hulpmon teur werkte. Na de eis van de officier verzocht verdachte de politierechter ex- rekening mee te houden dat hij thuis enig kostwinner voor zijn moeder was omdat hij geen vader meer had. Mr. Petersen bracht verdachte onder het oog dat hij als hij zijn leven niet betei-de hij weinig goeds van de toekomst kon verwachten. De jongen werd verooi-deeld tot drie weken gevangenisstraf. Zaterdag 24 september worden in zaal Santbergen in Hilversum de nationale wedstrijden voor Rode Kruis Korpsen ge houden. Het gewest Noordholland zal ver tegenwoordigd zijn door een helpersploeg van de afdeling Haarlem en een helpsters- ploeg uit Bussum. In totaal nemen elf heren- en even zoveel damesploegen aan de wedstrijden deel. De Haarlemse colon ne bestaat uit de heren G. Smit (comman dant), A. Moojen, H. F. Veldink, G. H. van Weerden en A. Beerthuizer.. De R.K.K.- wedstrijden duren van 10 tot 17 uur. Men kan wel eens vernemen dat het bloembollenvak op velerlei gebied vele jaren achterkomt by bijvoorbeeld de in dustrie. Daartegenover staan dan weer initiatieven, die graag door anderen wor den overgenomen. Een voorbeeld daarvan is de gezamenlijk gevoerde onpersoonlijke reclame. Een ander, d»t veel minder be kend is, is de controle in dc havens van Rotterdam, waar alle voor Amerika be stemde bloembollen worden verladen. De scheepvaartcommissie van de groep expor teurs op Amerika heeft daar sinds 1952 het gehele jaar door een controleur lopen, die kijkt of de bloembollen goed worden behandeld. Deze scheepvaartcommissie bestaat al meer dan veertig jaar. Dit orgaan behan delt alle wrijfpunten tussen de exporteurs en de scheepvaartlijnen en maakt afspra ken als dat noodzakelijk is. Een van de grieven van de bloembollenexporteurs had betrekking op de manier, waarop men de bloembollen inlaadde. Er vielen te dikwijls kisten uit de stroppen, welke kisten dan totaal werden vernield. Meestal wist men dan niet waar de bollen bleven. Er zijn zendingen volkomen verbroeid in verkeer de ruimen, verkeerd gestuwd en niet ge ventileerd, kortom, men was nooit zeker van de staat, waarin de bollen zouden aan komen. Vóór 1952 controleerde iemand van de scheeuvaai-tcommissie gedurende de maan den juli, augustus en september de afspra ken op dit gebied en deze man kon wel het een en ander verbeteren. Veel effect bereikte hij echter niet. Met de toeneming van de expert van gladiolen en allerlei andere soorten bloembollen in de winter maanden bleek de noodzaak de controleur langer in de havens te laten. Toen deze ook nog de ventilatiemogelijkheden op de verschillende boten in kaart ging brengen, had hij een half jaar voldoende 'werk aan de havenkanl. In 1952 besloot de scheep- vaartcomihissie een controleur in vaste dienst te nemen. De scheepvaartmaatschappijen, die elkaar stevig aan het beconcurreren zijn bij de verzending van bloembollen, gingen er mee akkoox-d. Zij gingen meer aandacht beste den aan dit gevoelige px-odukt en gaven hun stuwadoors opdracht de beste ruimen of afdelingen daarvan voor de bloembollen te reserveren. Deze stuwadoors maken bij de indeling van de lading een dankbaar gebruik van het kaartsysteem dat de con troleur van de ruimen heeft aangelegd. Deze worden gekwalificeerd als zeer ge schikt, geschikt of ongeschikt voor bloem bollen. Dit hangt af van de ventilatie mogelijkheden. Deze controleur is nu ingeburgerd in de havens. Hij kan niet voortdurend bij één schip zijn, waar bloembollen worden ge laden, want in het hoogtepunt van het verzendseizoen nemen wel zestien schepen per week bloembollen mee. Deze worden dan ook nog in verschillende ruimen ge stuwd, soms in drie of vier tegelijk. In de week van 2027 augustus werden 38.000 colli verzonden! Maar hij kan ieder ogen blik opduiken en dat is ook al voldoende voor het pei'soneel van de maatschappijen om behoorlijk met de kisten om te gaan. Bovendien komt er steeds meer geschoold personeel van de havenscholen. Het gevolg daarvan is dat de exporteurs over het algemeen zeer tevreden zijn over de wijze, waarop in Rotterdam wordt ge werkt. In de havenstad is men echter weer niet helemaal tevreden over de exporteurs, want die verpakken hun bollen in soms onmogelijke materialen. Het gemakkelijkst te verladen zijn zendingen, waarin kisten van eenzelfde grootte verpakt zijn. Maar dat komt weinig voor. De maten van de bollenkisten zijn niet gestandaardiseerd, de inhoud wel. In de laatste jaren verscheept men echter ook in kartonnen dozen, die men niet sterk genoeg acht om de reis te doorstaan. Bovendien moet men in Ame rika per colli verhandelingsgeld betalen. Dit is uniform, of het doosje nu tien of 10.000 kilogram weegt. Het gevolg daarvan is weer, dat men om een aantal dozen een houten krat doet, die niet altijd deugdelijk is. Er is er zelfs één verwerkt, die vier honderd kilogram woog en bovendien zo geconstrueerd was, dat hij uitelkaar moest vallen. Al die verschillende maten werken be slist niet prettig. Ook de kisten niet, die uit zuinigheidsoverwegingen eigenlijk te dunne wanden hebben. De havenarbeiders krijgen dus dikwijls bijzonder moeilijk verwerkbaar materiaal in handen. De con troleur is daardoor nogal eens de buffer geworden, omdat hij redelijkerwijze naar twee kanten moet kijken. Daarbij controleert hij ook of de venti latiemogelijkheden in de ruimen ook wor den gebruikt gaat ventilatiekleppen na en kijkt of er geen lading voor staat, waar door de lucht toch niet weg zou kunnen. De bloembollen worden in verschillende Haarlem. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn voor het eindexamen derde léerkring ge slaagd: de dames J. Kuné en M. J. H. van Brug gen, beiden te Haarlem en de heren W. Mooij en H Rolff te Haarlem en R. van Pel te IJmuiden. HAARLEM. Aan de Rijkskweekschool te Haar lem zijn egslaagd voor het eindexamen lilde leerling. Dee dames G. Eriks te Driehuis. B. Ha ring te Haarlem: H. C. Kromhout te Heemstede en de heren: A. Kaart te Haarlem; M. Joore te Aalsmeer. havens verladen, door dertien scheepvaart lijnen en die havens liggen soms tien of twaalf kilometer van elkaar verwijderd. Het systeem van deze controle, gepaard gaande aan raadgevingen aan het haven personeel en de maatschappijen, heeft na volging gekregen. Er zijn meer groepen ex porteurs. die ook controleurs hebben aan gesteld. Intussen zoeken de bollenexporteurs naar een methode om meer uniformiteit in de verpakking te krijgen. Een enkele ge- bi'uikt alleen dozen en krijgt er geen klach ten over, maar de rest is er huivei-ig van. Misschien omdat het toch wel wat erg modem is om zo maar van de oude ver trouwde kisten af te stappen? Het is mo gelijk dat zij hierin wat conservatief zijn en dan toch weer bij de ontwikkeling ten achter blijven. Aan het einde van het tweede kwartaal van dit jaar stonden in Heemstede 471 woningzoekenden ingeschreven. Ten op zichte van het begin van het kwartaal be tekent dit een vermindering van acht wo ningzoekenden. In de loop van het kwar taal werden honderd aanvx-agen om huis vesting ingediend. Er wei-den 48 huisves tingsvergunningen voor een gehele woning en 43 voor een gedeeltelijke woning ver strekt. In het tweede kwartaal werden 43 bouwvergunningen afgegeven, waarvan vier voor nieuwe bouw. Tien woningen kwamen gereed. Blijkens het kwartaaloverzicht'van de gemeente Heemstede telde deze gemeen te op 1 juli 1960 een inwonertal van 25748 mensen, van wie 12167 mannen en 13581 vrouwen. Er werden in het tweede kwar taal 99 kinderen geboren, 65 mensen over leden. Terwijl zich 475 mensen in dat kwartaal in Heemstede vestigden, ver trokken er 539. Iedere huid altijd SPORTIEF-BRUIN - licht of donker naar wens Rï£. Trade-msrk Bleek zijn is niet meer modern. Onze tijd bewondert de spor tief-gebruinde typen. Wij houden van het lichtgebruinde meisje, van de diep gebronsde man. En die natuurlijke, sportief-bruine huidskleur is de uwe binnen enkele uren. Met Tan-O-Tan, de internationale zon-lotion. TAN-O-TAN het hele Jaar door! Natuurlijk. Blijf sportief-bruin. Ook in de herfst, ook in de winter. Sportief gebruind door Tan-O-Tan ziet u er beter uit, voelt u zich flinker. TAN-O-TAN's geheim: Tan-O-Tan is kristal helder! Eenvoudig met een watje op de lxuid aan brengen en na korte tijd wordt uw huid sportief bruin, als na een serie zonnebaden. En, Tan-O-Tan werkt zo gelijkmatig! TAN-O-TAN, millioenen gebruiken het. Spor tief-bruin Is modern voor bet hele gezin. In Amerika, Engeland, Frankrijk, Zwitserland, Nederland zijn millioenen met Tan-O-Tan spor- tief-gebruind. De onschadelijkheid van de kristal heldere Tan-O-Tan is onomstotelijk bewezen. Geen Irritatie. Geen rood worden van de huid. Net als zonnebruin verdwijnt de bruine huids kleur geleidelijk, als u ophoudt Tan-O-Tan te gebruiken. 2x per week Tan-O-Tan: voldoende om uw sportief-bruine huidsklexir te behouden! Dunbar Laboratories. New Jersey (USA) Doetsch, Grether Cle AG, Basel Imp. Jacq. Mot N.V., Vondelstraat 93, Amsterdam Grote flacon ÉJpfl Zorg dat u TAN*0*TAN krijgt, als u TAN*0*TAN vraagt. Advertentie Haarlem is een haven stad. Dat wist u waar schijnlijk al. Maar een die, als men Rotterdam en Amsterdam met de ellestok meet, per lineaal gemeten moet worden. Een binnennaventje der halve! Maar toch een met niet te ondei-schat- ten betekenis, waar jaar lijks zo'n 5000 schepen komen laden en lossen en gemiddeld 10.000 schepen doorheenvaren, waarbij in totaal de zes bruggen zo'n 46.000 maal moeten worden openge draaid. Is het een won der dat bij al dit varen en draaien een team van mannen in de weer is om alles oerfect te doen functioneren: de dienst van haven- en markt wezen. voorgezeten door directeur J. H. W. Schol- te, geassisteerd door een vijftal technische amb tenaren, een voorman, een motorschipper en zo'n kleine 25 brugge- wachters. Het centrale zenuw stelsel van dit alles zit sinds september 1957 in een riant hoofdkantoor, dat strategischer kan het niet ..met de voe ten in het water zit" aan de ingang van de stad aan de Spaaimdamseweg. „Dit is de beste plaats", zegt de heer Scholta. „beter dan de wrakke behuizing die we hadden aan de Koudenhom en waar schippers alleen konden komen via hals brekende toeren in het stadsverkeer. Nu leggen de schippers rustig aan de steiger langs het kan toor aan en dat bespaart tijd, overlast en geld". De Havendienst heeft drie taken: een nauti sche, een fiscale en een politionele. De nauti sche taak bestaat uit het x-egelen van het scheep vaartverkeer op het wa ter, het aanwijzen van ligplaatsen en het in stand houden of ver beteren van de vaax*weg. De fiscale laak bestaat uit het ophalen van het liggeld, het doorvaar- geld en de bruggegelden. Een schip dat in Haar lem komt om te laden en te lossen betaalt 4 cent per ton; een schip dat alleen maar van zuid naar noord, of om gekeerd, Haarlem door vaart betaalt 3 cent per ton. Dat lijkt weinig, zegt de heer Scholte. maar dat is in feite be hoorlijk hoog. Haarlem is daax-in zeker niet de goedkoopste van de bin nenhavens. U moet niet vei-geten dat een grote concurrent van de ha ven het wegvervoer is geworden. De aloude beurtvaart is pi-aktisch, op een enkele uitzonde ring na. opgeslokt door het wegtransport, dat sneller en afficienter is, omdat vrachtauto's over al kunnen komen, ook waar geen havens zijn. Alleen de prijs van het vervoer is nog een tegenfactor, maar dan moet de schipper zijn tarieven niet verspelen door te hoge haven gelden. De politionele taak bestaat uit het toezien op de naleving van het binnen-aanvax-ingsregle- ment, het opmaken van processen-verbaal bij overtredingen, aanvarin gen, beschadiging van gemeente-eigendommen en de gewone klusjes als diefstal. En dat alles bijeen is 'n hele kluif werk, maar stellig geen onplezierig werk. Is de heer Scholte een nautisch man? Nee. eigenlijk niet. al heeft hij in jzijn vorige loop baan veel met schepen en reizen te maken ge had, toen ,uj chef was van 't Haarlemse filiaal van een bekend reis bureau. Toen boekte hij namelijk passages voor de grote scheepvaart maatschappijen, waar mee hij „oude liefde roest niet" nu voor eigen plezier in de va kantie nog vel eens een kustreisje maakt. Maar het reisbureau-werk was vóór de oorlog een taak die dag en nacht om vatte en toen de heer Scholte in 1931 trouwde en er later vijf kinderen kwamen, zagen de kleine Scholte's hun pappie al leen op weekeinden, om dat hij altijd langs de weg zat. Er was dus een behoefte om er maar uit te stappen, maar de stoot daartoe kwam „van buiten af", toen in 1939 de wei-eldooi-log uitbrak en het reizen voorlopig alleen door legereen heden werd beoefend. Toen belandde de ver koper van plezierige kilometers 'n de distri- butiedienst en wel als hoofd ervan, de distri- butiedienst die in Haar lem toen nog ressorteer de onder Haven- en Marktwezen, Reinigings wezen en Voedselvoor ziening. Alleen al :n deze gigantische over kapping zat de lotsbe stemming van de heer Scholte opgesloten en toen de oorlog voorbij was en 't reiswezen nog helemaal moest worden opgebouwd, accepteei-de hij de benoeming tot directeur van Haven- en Marktwezen. Dat was 1947. onder het „regime" Reinalda, en zo is het gebleven. Geen sombere bureau- baan en zo aan het Spaarne, als hoofdman van een levendige dienst, met schepen en scheep jes langs de deur èrgens nog wel verwant met de vroegere reisbeslomme- ringen. Bart L. Joris Lisse Maandagavond werd in gebouw „Con tact" aan de Lissex-dijk een contactavond gehouden van alle jeugdverenigingen van de Chr. Geref. Kerk in Lisse. Ds. D. H. Biesma wees in zijn openingswoord op de grote betekenis van de opvoeding. Als onderwerp voor dit inleidend woord op de jeugdactie in deze winter had ds. Biesma gekozen de geschiedenis welke zich rondom Bethel heeft afgespeeld. De avond werd afgewisseld door samen zang, waarna Gijs Batenburg een inleiding over de „Verloren zoon" hield. Vertoond werd een serie dia's onder de titel „Van Keukenhof naar Oostenx-ijk en terug". Zaterdag gaan de bruidsdagen in van het echtpaar B. J. Kerkvliet en C. A. Kerkvliet-van Zoen, wonende Vreeswijk 7 in Lisse. Op 15 oktober zullen zij hun gou den huwelijksfeest vieren. Bruid en brui degom zijn afkomstig uit de gemeente Al kemade, waar zij ook trouwden. Beiden genieten nog een goede gezondheid. De bruidegom werkt nog dagelijks als mole naar op „Keukenhof" en leest niettegen staande zijn 72 jaren nog zonder bril. De bruid van 69 heeft nog nergens hulp voor nodig en doet zelf nog de grote was. De eerste twee jaren van hun huwelijk woon den ze in Alkemade. Daarna werd de bruidegom watermolenaar op de Lisser Poel molen nabij de „Sassemer pont", waar hij 45 jaar deze functie verrichtte. Nu werkt hij reeds 4 jaren op „Keuken hof". De bruidegom stamt uit een rasech te molenaarsfamilie. De verdiensten waren in den beginne niet om over te roepen, ƒ200 per jaar deed het molenaarschap, zodat er hard gewerkt moest worden bij de boeren, met melken en met poldenverk om aan de kost te komen, terwijl ook de vrouw de handen uit de mouw moest steken, want naast haar huishouden had zij de zorg voor de moestuin en het aardappelland. Bovendien had ze 's zomers ook nog lo geergasten, voor de watersport. De bruid was toen ook nog hulpmolenaar, want de molen werd gedreven door een zuiggasmo tor en dus moest ze helpen bij het aan slaan van de motor hetgeen lang geen ge makkelijk karwei was. Hun molen was de derde die werd aan gesloten om op Rijnslands boezem uit te malen. Het huwelijk werd gezegend met drie meisjes en drie jongens waarvan een jongetje vroeg overleed. Het bruidspaar heeft 27 kleinkinderen en 3 achterklein kinderen. De feestdag op 15 oktober begint met een gezongen H. Mis uit dankbaarheid in de Mariakerk om half tien 's morgens. Daarna ontvangt de „Taveerne" de feest gangers. (Van onze Haagse redacteur) De Eerste Kamer van de afdeling van de Raad van State voor de geschillen van bestuur heeft zich maandagmiddag onder presidium van staatsraad de heer M. A. Reinalda drie keer beziggehouden met Haarlemse hinderwetzaken. Twee daarvan betroffen de beroepen welke waren ingesteld door de heer B. J. B. van Weerlee en drie andere bewoners van de Meeuwenstraat en omgeving in Oud-Schoten tegen de daar gevestigde kolenopslagplaatsen. B. en W. hadden ver gunning verlèend voor het breken en ze ven van de kolen en de appellanten be klaagden zich nu over de stof- en gruis- plaag. De klagers waren overigens niet ver schenen hetgeen een der kolenhandelaren deed opmerken: „Zo erg kan het dus niet zijn, want anders waren zij wel gekomen". Hij liet er geen twijfel aan bestaan, dat hij de bezwaren van de omwonenden be lachelijk vond. Er wei-den trouwens al lang geen kolen meer gebroken en het zeven kan geen overlast geven omdat de bi-andstof vooraf met vet bespoten is. Ook volgens zijn collega kon er het laatste jaar zeker geen reden voor klachten zijn. De vertegenwoordiger van het gemeen- tebestuui-, ir. R. G. Veenenbos, bleek wat zwaarder aan de klachten van de buurt- bewoners te tillen. Hij vestigde in dat ver band de aandacht op een opmerking in het rapport van de directeur-generaal van de Ai-beid, die meent dat de oprit tot het tex-rein ook verhard moet worden. Het ligt met deze kolenopslagplaatsen wat moei lijk, want volgens het uitbreidingsplan moet de Meeuwenstraat worden doorge trokken, zodat er niet gebouwd kan worden. Daardoor kan men niet voldoen aan de be paling, dat dit soort werkzaamheden in een gesloten ruimte moet plaatsvinden. Het derde door de Raad van State be handelde bex-oep tegen een besluit van B. en W. van Haarlem was gericht tegen een kleine was- en strijkinrichting van de Bi-ouwersvaart. Voor zover uit de behandeling duidelijk wei'd had een der buren de hinderwet ge bruikt om een. conflict over een fietspad te beslechten. Namens de gemeente werd opgemerkt, dat het hier een aflopende zaak betx-eft omdat de exploitanten van de was serij en strijkerij reeds op gevorderde leeftijd zijn. Staatsraad M. A. Reinalda maakte daai-op een veelzeggend gebaar door zijn gespreide vingers voor zijn ogen te houden. Het officiële advies aan de Kroon volgt uiteraard later, in termen die in ons staatsrecht meer gangbaar zijn. BEVALLEN van een zoon: 16 sept.: H. Goet-van Dam; T. Witsel-van Voorthuy- sen; 17 sept.: Chr. J. M. Koper-van Lierop; E. J. Muuse-Niessen; A. H. van Es-Buma;' K. C. Meijer-Bakker; J. A. Kempenaar- Bannink; 18 sept.: M. E. S. Schaap-Haxrms; P. M. Dolron-Hageman; I. Chr. Houwelingr van Baekel; 19 sept.: G. M. A. Dirks-te Welscher. BEVALLEN van een dochter: 15 sept: G. G. Nel is-van Huijssteeden; 17 sept.: J. S. van Haazel-Müller; H. M. van Tol-de Graaf; C. A. W. Commissaris-Nelemaat; Th. J. van 't Hof-Quasters; 18 sept.: C. Bauer- Hiemenz; C. C. Kok-Bakker; 19 sept.: H. H. H. van der Vooren-Swaalf. ONDERTROUWD: 19 sept.: P. A'. M. van der Ploeg en Q. Th. M. Leeflang; F. van Melsen en E. Kloos. GETROUWD: 19 sept: A. I. C. van Nieuwburg en I. D. A. Tückermann. OVERLEDEN: 16 sept.: Th. A. Veenings, 48 j., Delftlaan; C. van Unnik, 80 j., Tette rodestraat; J. van der Haak, 90 j., Kleine Houtstraat; 17 sept: H. L. Driessen, 72 j\, Gasthuisvest; R. dx Hengst-Munneke, 82 j., Rockaertshof; 18 sept: A. M. Keur-van der Aar, 55 j., Besoekistraat. Spreekuur. De Haarlemse wethouder D. J. A. Geluk zal deze week vrijdagmid dag van twaalf tot één uur spreekuur houden. Verkeerszuil omgereden. Bij het uit wijken voor een fietser is de bestuurder van een personenauto maandagavond op het Houtplein in Haarlem tegen een ver keerszuil gebotst, waardoor deze is afge knapt. De politie verzoekt getuigen zich te melden bij voorkeur bij het posthuis zuid, Boekenrodestraat. Watervoorziening. De onderlinge tuin liedenvereniging „Aei'denhout en omstre ken" te Heemstede, houdt woensdag 28 september een bijeenkomst voor de leden in hotel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein. De heer J. Vring, hoofdrnachinist bij de Amsterdamse water leiding, houdt een lezing over: „De water voorziening van Amsterdam". „De barmhartige Samaritaan". De Heemsteedse afdeling van de r.-k. Neder landse vereniging voor eerste hulp bij on gelukken, „De barmhartige Samaritaan", houdt vrijdag 23 september een ledenver gadering in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg. De plannen voor de vie ring van het tienjarig bestaan van de af deling zullen de leden worden voorgelegd. Nieuw filiaal van Voss. In de panden Grote Houtstraat 53-55 in Haarlem heeft de n.v. Modemagazijnen voorheen B. J. Voss en Zonen een nieuw filiaal gevestigd, het negende in ons land. Donderdagmid dag om twee uur vindt de opening voor het publiek plaats. Aanvankelijk lag het in de bedoeling een geheel nieuw winkelpand te bouwen. De Rijksgoedkeuring hiervoor kon echter niet worden vei-kregen. De oude winkelpanden zijn thans inwendig ingrijpend vei-bouwd en modern ingericht. Het betreft hier een tijdelijke voorziening aangezien het in het vooi-nemen ligt binnen vijf jaar een nieuw en groter winkelpand te betrekken. Het intérieur is ontworpen door de heer l. Röpcke uit Amsterdam. De uitvoering ge schiedde in eigen beheer. In het winkel gedeelte op de begane grond zijn de afde lingen voor damesjaponnen, kleinvak en meisjes-bovenkleding ondergebracht. Op de eerste verdieping bevinden zich de afdelingen voor mantels, kostuums, bont, suèdejasjes en regenmantels. Verder zijn op deze verdieping een kantine voor het personeel en een atelier voor hét aan brengen van kleine veranderingen in de kleding.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4