Heemstedenaar keert na 17 jaar terug naar beruchte dodenrivier 131 Ml yli Concert voor orgel en sopraan in de Wilhelminakerk Bijeenkomst van „Jeugd en muziek" Eenakter van Poulenc bij Heemsteedse Kunstkring AGENDA THE RIVER KW AI H. R. van Heekeren, lid van Deense oudheidkundige expeditie Koffietheater" in Amsterdam „De bronnen van de twintigste eeuw" M WÊ Steven Staryk in vioolrecital Amsterdam verwent bruidsparen uit de V.S. DINSDAG 20 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Eindhoven gaat schouwburg bouwen Expositie in Parijs i&i Hitchcock maakt film van „Valstrik voor een man alleen" Haarlem V els en-I J muiden Beverwijk Volgende maand ga ik terug naar de River-Kwai in Thailand. Zal ik weer staan en lopen zoals zeventien jaar geleden, doch toen ah krijgsgevangeney ingedeeld bij de spijkerploeg van wat over is gebleven van de Siam-Burma- spoorweg, welke later, ook onder Nederlandse krijgsgevangenen, de bizarre bij naam van de dodenspoorweg heeft gekregen. Wat al een onmenselijk leed heeft zich in deze vallei, waar tienduizenden Aziaten en Europeanen de dood vonden, voltrokken. Nooit, nee nimmer, kan en zal ik dit vergeten. Wat een troosteloze ellende.wat een bittere herinneringVolgende maand ga ik terug naar de River-Kwai. Hoe anders zal ik alles terugvinden, maar ook.wat een droeve herinnering aan iets, dat eens was.Dit vertelde ons de heer H. R. van Heekeren, wonende in Heemstede, sinds 2/% jaar als wetenschappelijk ambte naar verbonden aan de afdeling „pre-historie buiten Europa" van het Rijks museum voor Volkenkunde, toen wij hem dezer dagen ontmoetten in dit „Leidse museum", waar hij voorbereidingen trof voor zijn tocht, naar de River-Kwai. was het een grot, welke mijn aandacht trok en onder de grootste geheimhouding werd daar een kleine ingraving verricht, waarbij enkele stenen werktuigen van de holbewoners werden uitgegraven, welke verwant bleken te zijn aan de grottencul- tures van Tonkin en Malakka. Enkele ma len strekten mijn onderzoekingen zich uit tot aan de overkant van de rivier, die dan zwemmend moest worden overgestoken. Daarna kwam ik weer aan dë spoorbaan te werken en uit de verwerkte aarde kon den drie stenen rechthoekbijlen uit de nieuwe steentijd verzameld worden. Op grond van zijn kennis van deze streek, is de heer Van Heekeren uitgeno digd om deel uit te maken van een Deens- Thailandse prehistorische expeditie naar het dal van de River-Kwai. Aan deze ex peditie, welke onder leiding zal staan van dr. PhiJL Eigll Nielsen uit Kopenhagen, ne men ook geleerden uit Denemarken en Thailand deel. Deze door Denemarken en Thailand financieel gesteunde expeditie is de eerste met buitenlandse deskundigen, welke vergunning krijgt dit gebied te be treden. Een gebied waar doorheen, naar aangenomen wordt, één van de voornaam ste wegen van pre-historische migratie heeft geleid. Dat de aandacht op de heer Van Heekeren is gevallen, is niet toeval lig. Tijdens zijn krijgsgevangenschap heeft hij van de nood een deugd gemaakt. Is hij ijverig aan het speuren en onderzoe ken geslagen, met als resultaat, dat hij een van de meest spectaculaire ontdekkin gen uit de pre-historische archeologie van het Verre Oosten heeft gedaan, t.w. een vondst van zeven stenen, welke twee honderdduizend jaar geleden in Siam door de rechtopgaande aapmens uit rivierrol stenen werden gebikt. Thans liggen deze stenen veilig opgeborgen in het Peabody Museum in Amerika. Over deze ontdekking en de wonderlijke reis van deze zeven oude stenen, laten wij hier de heer Van Heekeren aan het woord. „In het begin van 1943 werd ik, zoals dui zenden andere krijgsgevangenen, van Ja va afgevoerd met onbekende bestemming. In het donkere ruim van een stoomschip zonder naam, waarin wij samengepakt wa ren, was het een gissen en raden wat onze bestemming zou zijn. Achteraf bleek, dat het de berucht geworden Siam-Burma spoorbaan zou worden. In Siam aangeko men werden wij ingedeeld bij de z.g. spij kerploeg. Onze taak was het om de draad nagels in de dwarsliggers te slaan. Hier door was ik in de gelegenheid deze spoor baan te leren kennen vanaf het begin tot aan de „Drie Pagodenpas", een afstand van ruim 200 kilometer. Ik begon reeds onmiddellijk mij bezig te houden met het onderkennen van de uitgegraven grond. Aanvankelijk had ik weinig succes. Tijdens de verkenningen werd het mij duidelijk, dat de rivier in de loop der tijden haar bedding nogal eens verplaatst had, totdat er verschillende terrassen waren gevormd. Een van de hoogste en oudste terras sen was aangesneden door de spoorbaan en daar vond ik tot mijn grote vreugde een stenen werktuig, dat tot een der oudste beschavingsperioden van de mens heid moest behoren en in jaren uitge drukt op zijn minst 200.000 jaren oud moest zijn. Ondanks de ernst der tijden, liet deze ontdekking mij niet meer los en wist ik het, met behulp van de Hol landse kampcommandant, gedaan te krij gen om tijdelijk bij de malaria-bestrijding geplaatst te worden, zodat ik meer in de gelegenheid zou zijn mijn onderzoekingen voort te zetten. Uit dezelfde geologische formatie, een oude rivierbank met rolstenen, werden nog diverse werktuigen te voorschijn ge bracht. Aangemoedigd door dit succes, zette ik de onderzoekingen voort. Ditmaal Burgemeester ir. H. Witte van Eindho- ■en heeft bekendgemaakt dat het gemeen- ebestuur van de minister van Volkshuis vesting de mededeling heeft ontvangen, dat in januari de rijksgoedkeuring zal worden verleend voor de bouw van de Stadsschouwburg naar ontwerp van de ar chitecten ir. C. van Geen en ir. L. Oskamp te Eindhoven. De gemeenteraad heeft twee jaar gele den een krediet van zeven miljoen gulden voor dc schouwburg gevoteera. Razzia in tentenkamp Een volgende opgave was het verzamel de materiaal te behouden tot de vrede ons zou verlossen. Steeds verder trokken wij het bergland in; slechte tijden braken voor ons aan. Epidemieën kondigden zich aan: cholera, dysenterie en malaria. Bijna niemand was vrij van tropenzweren, waar bij het vlees tot op het bot wegrotte. Ver schillende malen hielden de Japanners als wij aan de baan waren razzia's in ons tentenkamp en werden mijn vondsten weg geworpen. Maar steeds was er wel iemand in de nabijheid, die ze wederom verzamel de, zodat de voornaamste stukken bewaard konden blijven. Stenen overleefden oorlog Wij bleven 17 maanden in Siam en be halve 2 lendendoeken en de stenen bezat ik op het laatst niets meer. Toen werden wij teruggevoerd naar het basiskamp te Nom-Pladuk om vandaar uit naar Japan gezonden te worden, waar wij in de kolen mijnen te werk gesteld zouden worden. Op 6 juni 1944 vertrokken wij uit Singapore. Het was dezelfde dag, dat de geallieerde legers Normandië binnenvielen, welke ge beurtenis reeds na enkele uren bij ons bekend was. Zigzagvarend wegens het duikbotenge- vaar, bereikten wij wonder boven wonder de havenplaats Modji zonder ongelukken. Na aankomst volgde de gebruikelijke in- (Van onze Amsterdamse redacteur) In Sito Hovings cabaretzaaltje „Tingel - Tangel" aan de N.Z. Voorburgwal te Am sterdam zijn vier jonge kleinkunstenaars gistermiddag gestart met een nieuw lunchpauze-cabaret waarvan de hoofdstad gedui-ende de maanden dat deze pauze op zonnige terrasjes kon worden overbrugd, was verstoken. Koffietheater is de naam van dit cabaret waar de koffie maar bij zaak is. Vele bezoekers .zullen die koffie overigens wel koud laten worden bij het geboeid zien en luisteren naar Greetje Kauffeld, Adele Bloemendaal, Donald Jones en Joop Admiraal. Het programma dat drie kwartier duurt wordt tussen half een en twee uur, tweemaal gebracht. Het bestaat voor een groot deel uit vrolijke en gevoelige liedjes waarvoor Greetje Kauffeld en Donald Jones goeddeels ver antwoordelijk zijn. Jones brengt onder meer het bijzonder geestige liedje „opti cien" van Annie Schmidt. Joop Admiraal, voor dit cabaret vrijaf gekregen van de Nederlandse Comedie, levert als belang rijkste aandeel een beatnik-vers met rit mische begeleiding. De sinds kort in de kleinkunst opge klommen Adele Bloemendaal zorgt voor hêt hoogtepunt van het programmaatje met haar creatie „Ik heb het slechte pad gekozen omdat ik het nu eenmaal wou". Teksten en muziek zijn grotendeels van Jan Langerijs en Han Reiziger. De laatste, verzorgt tevens de piano-begeleiding die wordt ondersteund door bassist Aart Gisolf. spectie. Een Hollandse arts ontdekte plot seling mijn vondsten onder de bagage van één der Koreanen. Met zijn tweeën hebben wij ze teruggenomen en wachtten gelaten de inspectie af. Ditmaal deed ik geen moei te de stenen te verbergen. Wij hadden ge luk, want wij werden bij deze inspectie toevallig vergeten. In het mijnwerkersdorp heb ik ze kunnen verbergen op een plaats waar ze ongestoord zijn gebleven tot de vrede kwam. Na een verblijf van een maand na de vrede met Japan werden wij per B29 via Okkinawa naar Manilla overgevlogen. De vondsten gingen mee. Toen begon de revolutie in Indonesië. Bij mijn vertrek uit dit land leek het mij beter om de kost bare vondsten bij een vriend, een Ameri kaanse hoogleraar, prof. Otley Beyer, te Manilla achter te laten tot betere tijden zouden zijn aangebroken. Deze op zijn beurt stelde ze ter hand aan een priester, die de stenen naar New-York heeft meege nomen en ze aan dr. Hallam L. Movius ter hand stelde. Dit was eind 1949. Thans liggen ze vei lig in het Peabody Museumtot zo ver de heer Van Heekeren, die 15 oktober a.s. naar Denemarken zal vertrekken om zich op de expeditiè voor te bereiden. Een week later denkt men naar het operatie terrein te vertrekken. Hoewel het in de bedoeling ligt de onderzoekingen circa twee jaar voort te zetten, zal de heer Van Heekeren slechts een half jaar aan de ex peditie deelnemen. Dan keert hij naar Lei den terug, naar het Museum voor Volken kunde. Vermoedelijk niet met lege han den, want zijn kennis hoopt hij tevens in dienst te stellen van dit museum. Olifant gaat mee Men hoopt dat de expeditie ook een olifant gaat mee gegevens zal weten te verzamelen over de betrekkingen tus sen de „Peking-mens" en de „Java-mens". Overigens wil men trachten meer te we ten te komen over de migratie-route door het Kwaidal in het stenen en bronzen tijd perk en daarna. Het eerste gedeelte van het werk be gint in november en duurt tot ongeveer mei 1961 het droge seizoen in Thai land voort. Het tweede onderzoek wordt uitgevoerd in het droge seizoen van 1962. De heer H. R. van Heekeren uit Heem stede, die deel uitmaakt van een Deens-Thailandse expeditie naar the River-Kwai. Vrijdag 21 oktober wordt in het Musée d'Art Moderne in Parijs de zesde exposi tie van de Raad van Europa geopend. De ze exposities, waartoe in 1953 besloten werd door de culturele raad van de Raad van Europa, zijn bedoeld om de Europea nen attent te maken op de rijkdommen van hun gezamenlijke beschaving. De vo rige tentoonstellingen zijn gehouden in Brussel 1954 (l'Europese humaniste). Amsterdam 1955 (Het manierisme), Rome 1956 (de Barok), München 1958 (De rococo) en Londen, 1959 (De Romantiek). De Parijse expositie heeft tot thema „De bronnen van de twintigste eeuw" en behandelt de kunst in Europa van 1884 tot 1914. Het begin 1884 markeert de stichting, in Parijs, van de Salon der On- afhankelijken en het strevend impressio nisme. Een ingrijpende smaakvernieu- wing ontstaat: Cézanne, Seurat, Toulouse- Lautrec, Gaugin, Van Gogh etc. een ont wikkeling die eindigde in 1914. Na, maar ten dele ook tijdens en voor de eerste we reldoorlog komen dan de nieuwe gedach ten en richtingen: 't cubisme, de Stijl, het Russische constructivisme, Bauhaus, Sur realisme en Abstracten, die alle hun kiem reeds hadden in de dertig jaren tussen 1884 en 1914. Het is van deze invloed der bronnen op de genoemde en andere stro mingen in de beeldende kunst en in de litteratuur, en van de invloed dier kun sten op het leven der mensen, dat de Pa rijse tentoonstelling een beeld zal trach ten te geven, terwijl neven-evenementen in Parijs het beeld van het tijdperk verder verduidelijken zullen. STICHTING PASSIESPEL IN SURINAME Te Paramaribo is besloten een „Stich ting Passiespel" in het leven te roepen. Het Surinaams ministerie van Onderwijs en Volksontwikkeling heeft reeds een subsidie toegezegd. Advertentie de voordelige beautvfjjlacon j ONDER DE VELE koraalvoorspelen van Johann Sebastian Bach bevindt zich een juweel van eenvoudige, verstilde schoon heid. Bach schreef dit kleine werk op de melodie van het koraal „Ich ruf zu Dir, Herr Jesu Christ" in de vorm van een trio, waarvan de hoofdmelodie begeleid wordt door een rustig voortgaande tegenstem en bas van voortdurend herhaalde tonen, die vaak een verrassende harmonische ont wikkeling bepalen. Dit meditatieve muzi kale gebed vormde de inleiding van het kerkconcert, dat de organist Teke Bijlsma met medewerking van de sopraan Nelly Groenevelt maandagavond in de gerefor meerde Wilhelminakerk aan de Gedempte Oude Gracht hebben gegeven. Teke Bijlsma vertolkte het voorspel met de ingetogen klank van contrasterende stemmen en met de rustige voordracht, waarmede deze schone, dieppeilende muziek gediend kan worden. Een treffende voortzetting van deze muzikale gedachten werd de aanslui tende uitvoering van een aria uit Bachs Cantate no. 92 „Ich hab in Gottes Herz" door de sopraan Nelly Groenevelt. Mede onder invloed van de gunstige akoestiek van het kerkgebouw klonk haar klare stem bijzonder mooi. Een zelfde indruk maakte haar vertolking van de aria „Farewell y, limpid springs" uit het oratorium „Jephtë van G. F. Handel. Gevoelige expressie en uitstekende beheersing van de toonvor- mingstechniek werden voor het bekende „Still wie die Nacht" van Carl Böhm van bijzondere waarde. Maar het hoogtepunt De in oprichting zijnde Haarlemse afde ling van „Jeugd en Muziek" heeft maan dagavond in het clubgebouw op het sport veld aan de Kleverlaan haar eerste bij eenkomst in het nieuwe seizoen gehou den. Frits van Rappard verwelkomde na mens het voorlopige jeugdbestuur de be langstellenden voor deze avond en gaf hierbij het woord aan de heer P. Zwaans wijk, die zou spreken over zijn indruk ken van het congres van de „Fédération internationale des Jeunesses musicales", dat in augustus in Berlijn gehouden werd. De heer Zwaanswijk gaf een overzicht van de manifestaties tijdens dit congres, waarbij over enkele hoogtepunten, zoals de jeugdwedstrijd in het pianospel, de uit voering van Beethovens negende symfo nie een uitvoerige beschouwing werd ge houden. Er werd gewezen op de tegen stellingen in waardering van elektronische muziek, over de gebleken voorliefde van de te--Berlijn optredende jonge kunste naars voor de „klassieke" en de gematigd moderne muziek. Aandacht werd gevraagd voor de „functie'Moze muziek, die tijdens het congres werd uitgevoerd en die weinig uitzicht op een eigen ontplooiing bood. Verheugd toonde de heer Zwaanswijk zich over het prettige contact, dat te Berlijn tot stand kwam tussen zoveel internatio nale jeugd, die zich één kon gevoelen in het gelukkige onvervreemdbare bezit der muziek. Door Haarlemse leden van „Jeugd en Muziek" werd daarna gemusiceerd. Elly van Leeuwen en Sytske Zeelenberg gaven, begeleid door Daan Zeelenberg een klank- schone vertolking van het le deel van het Dubbelconcert voor twee violen met be geleiding van Antonio Vivaldi. Een mooi vervolg werd hierna de voor dracht van de Sonate in d van Willem de Fesch voor violoncel en piano door Carel Alphenaar en Jen van der Waals. Interes sant was tenslotte de kennismaking met de Duos voor twee violen van Bela Bar- De Heemsteedse Kunstkring heeft voor de eerste uitvoering van dit winterseizoen een loffelijk initiatief genomen. Het zal namelijk op vrijdag 23 september de eer ste maal zijn dat in onze omgeving tot uitvoering komt de „Tragédie Lyrique" in één acte van Francis Poulenc, getiteld „La Voix Humaine". Deze een-acter zal de gehele tweede helft in beslag nemen van een programma dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Henri Arends op de genoemde datum zal geven in het Minerva-theater te Heemstede. Een bijzonderheid is dat het werk op die avond voor de eerste maal in Nederland in scenische vorm zal worden opge voerd, in de regie van Wolf-Dieter Ludwig die ook verschillende enscèneringen bij de Nederlandse Opera op zijn naam heeft staan. De solo-partij zal worden gezongen door de sopraan Elisabeth Lugt, die be kendheid geniet vooral als vertolkster van 't Franse liedrepertoire, en die in 1952 haar naam vestigde in de rol van Jeanne in Honegger's „Jeanne d'Arc au bücher". Er mag in dit verband aan herinnerd worden dat Francis Poulenc generatie genoot en aanvankelijk ook geestverwant van Milhaud en Honegger om zijn lyri sche inventie een geheel aparte plaats in het hedendaagse muziekleven inneemt. Een groot aantal liederen en liederen cycli, ten dele ontstaan als vrucht van zijn samenwerking met de bariton Pierre Pernac, getuigen van een grote begaafd heid voor vocale expressie en het ver mogen een muzikale afronding te schep pen met behoud van het respect voor zijn dichters. Niet ten onrechte is hij als lie- derencomponist door de critici vergeleken met Schumann en Fauré. In de muziek dramatische sector is „La Voix Humaine" Poulenc's derde werkstuk; het is vooraf gegaan door een komische opera „Les mamelies de Tirésias" uit 1945, en de ernstige opera „Dialogue des Carmélites", naar het gelijknamige toneelstuk van Ber- nanos. Laatstgenoemd werk had direct bij de première, drie jaar geleden, in de Scala van Milaan, een opvallend groot succes en is sindsdien in verschillende Europese operatheaters over de planken gegaan. De tekst van „La Voix Humaine" is van Jean Cocteau, de bekende dichter- schrijver-filmregisseur, met wie Poulenc reeds veertig jaar geleden samenwerkte voor een liederencyclus „Cocardes". Het is een monodrama, dat wil zeggen er treedt slechts één figuur op, een vrouw die voor de laatste maal door haar geliefde wordt opgebeld. De telefoon is het symbool van de enig-mogelijke verbinding tussen hen, en tijdens het gesprek hebben alle sto ringen en onderbrekingen van mechani sche aard voor de vrouw een overweldi gende betekenis; want het betreft alles wat haar nog aan het leven, aan zichzelf bindt. Wanhoop, angst, verlangen en ver tedering, alle gemoedsgesteldheden waar de eenzame vrouw doorheen gaat, het zich vastklampen aan een laatste restje hoop ook, dit alles vormt het eigenlijke ge geven van deze korte tragedie die door Poulenc met indringende soberheid muzi kaal onderlijnd is. Ongetwijfeld zal de gelegenheid die hier geboden wordt om van een bijzonder werkstuk van het hedendaagse muziektoneel kennis te ne men, velen op 23 september naar het Minerva-theater lokken. „Valstrik voor een man alleen", de thriller van de Franse schrijver Robert Thomas, waarmee de toneelgroep „En semble" zijn seizoen onder de nieuwe di rectie van Karl Guttmann heeft geopend, blijkt zijn auteur, geen windeieren te leg gen. Niet alleen is het door vele buiten landse gezelschappen aangekocht, maar ook zijn de filmrechten na een lange con currentiestrijd aangekocht door een Ame rikaanse onderneming, die daarvoor 20 miljoen francs heeft moeten neertellen. Alfred Hitchcock zal deze film maken met Kim Novak, Gary Grant en de Italiaanse komiek Toto in de hoofdrollen. tok, die Elly van Leeuwen en Sytske Zee lenberg knap ten gehore brachten. Frits van Rappard deed nog mededelin gen over de oprichtingsavond van de Haar lemse afdeling op 24 oktober, waaraan het Aulos-blaaskwintet zijn medewerking zal verlenen en waarop films van de Franse pantomimespeler Marcel Marceau zullen worden vertoond. Voorts werd dank ge bracht aan de heer Padt voor zijn aanwe zigheid als vertegenwoordiger van het Haarlemse gemeentebestuur. In de Kleine Zaal van 't Concertgebouw te Amsterdam stelde zich maandagavond aan het publiek voor de violist Steven Staryk die dit jaar benoemd is tot eerste concertmeester ,van„ het Concertgebouwor kest. Hi-j is-in 1932 te Toronto geboren uit Russisch-Oekraïense ouders. Reeds op jeugdige leeftijd trok hij als violist de aan dacht en na een studietijd in Amerika ver vulde hij sjnds vier jaar de functie van concertmeester aan het Royal Philharmo nic Orchestra te Londen, onder Sir Tho mas Beecham. De eerste helft van zijn programma had hij gewijd aan de tweede Sonate van Beet hoven (op.12. in A) en de Partita in d voor viooi-solo van Bach. Alleen het tweede ge deelte van de avond kon ik bijwonen; hij liet zich toen horen in werken van Henke- mans en Prokofieff. Het maakte een zeer sympathieke indruk dat de solist' bij dit eerste optreden in zijn nieuwe vaderland ook aandacht gaf aan de Nederlandse mu ziek. Hij bleek zich goed vertrouwd te heb ben gemaakt met enigzins nostalgische sfeer van Henkemans' Sonate, waarvan hij vooral met het langzame deel veel in druk maakte. Ook met 't grillige melos en de kermisachtige effecten van Prokofieff had hij geen moeite. Hierna gaf hij, rea gerend op het applaus van de goed bezette Kleine Zaal, als toegift een weinig bekend Scherzo van Brahms, afkomstig uit de zo genaamde F.A.E.-Sonate, een gezamelijk werkstuk van Schumann, Brahms en een onbekend gebleven derde medewerker. Een aardige bijzonderheid is dat Staryk een Stradivarius bespeelt die toebehoord heeft aan Joseph Joachim die bevriend was met Brahms en de eerste uitvoering van diens vioolconcert gegeven heeft. Staryk speelde de genoemde werken als een degelijk, goed geschoold violist, met de muzikaliteit en het stijlgevoel die men verwachten kon. Bijzondere momen ten waren er, althans in deze tweede helft van zijn recital, niet te horen; zijn voor dracht leek hier en daar wat onpersoon lijk. De violist werd aan de piano gesecon deerd door Felix de Nobel die zich als steeds een betrouwbaar begeleider toon de. Sas Bunge Van onze Amsterdamse redacteur) Van de tienduizend Amerikaanse bruids paren die jaarlijks op huwelijksreis naar Europa gaan zullen er duizend hun Euro pese trip in Amsterdam beginnen. Dit is te danken aan de door de hoofdstedelijke V.V.V. gevoerde campagne „Amsterdam- honeymooncentre", welke campagne dank zij een aantal reportages in Amerikaanse geillustreerde tijdschriften een succes be looft te worden. Met ingang van novem ber komen per week drie bruidsparen naar Amsterdam. Bij aankomst in Nederland worden zij door een V.V.V.-hostess afge haald en naar hun hotel in de hoofdstad gebracht. Van hun vier- of vijfdaags ver blijf wordt één dag als geschenk aange boden door de hotellerie en de V.V.V. In de hotelkamer treft het paar een schat aan bloemen en fruit aan, welke dagelijks wordt ververst. Voor de bruid is er een delftsblauw geschenkje, voor de bruide gom een flesje drank. Op tafel zal een por tefeuille liggen met 'n aantal uitnodigingen voor een Engelse show of een opera, voor bioscoopbezoek, een rondvaart en een be zoek aan Aalsmeer, in welk bloemendorp het paar een speciale attractie te wachten staat. En tenslotte kan het paar gratis een diner gebruiken bij „candlelight" in de bruidskamer van een oud-hollands eethuis je. Geen wonder dat er duizend paren per jaar verwacht worden. van haar optreden was de fraaie vertolking van het ontroerend-schone „Pie Jesu" van Gabriel Fauré, dat mede door de muzikale orgelbegeleiding diepe indruk maakte. Trouwens ook voor de andere vertolkingen van Nelly Groenevelt werden de begelei dingen van Teke Bijlsma van betekenis. Bij de samenstelling van zijn programma heeft de organist muzikale problematiek vermeden. Men kon zeggen, dat het in zekere zin populair was, maar dan, afge zien van één enkele uitzondering, van een bevattelijkheid, die het concert toch op een behoorlijk niveau hield. Daar was bijvoorbeeld de Cantilène uit dezelfde Orgelsonate van J. Rheinberger, innemende gevoelig-melodische muziek, die door de organist zonder overdreven ac centuering van het romantische element, met goede registratie gespeeld werd. Dit stukje n^gentiende-eeuwse orgelmu ziek was mij heel wat liever dan de Fan tasie over Psalm 42 van Feike Asma met zijn goedkope gewildheden. Teke Bijlsma bracht nog een eigen compositie ten ge hore, die hij in navolging van illustere voorbeelden „Premier Choral" noemde. Na een korte inleiding met het karakter van een fantasie volgt, naar mijn gevoel met te weinig motiverende voorbereiding het koraal, waarvoor Bijlsma een doeltreffende harmonisatie vond. Dan krijgt de compo sitie een soort variatievorm, waarin het koraalthema met behoud van de doorzich tigheid van de muziek goed, in chroma tische en harmonische zin zelfs interessant verwerkt is. Een dynamische climax be sluit, dit „Premier Choral", dat ongetwij feld beloften inhoudt, maar dat misschien beter een minderverplichtende benaming had moeten krijgen, mede in verband met de artistieke ontplooiing, die men stellig van Teke Bijlsma verwacht en die dan waarschijnlijk niet in een aanvaardbare verhouding tot dit orgelwerk zou staan. Een improvisatie over Gezang 28 diende als voorspel tot de samenzang met dit lied, waarmede dit stemmige, voldoening geven de kerkconcert werd besloten. Ongetwijfeld zullen vele van de vrij tal rijke toehoorders het op prijsstelten wan neer binnenkort wederom een dergelijk concert zou worden gegeven. P. Zwaanswijk Concertgebouw: Vandaag 20.15 uur: eert N.Ph.O. t.g.v. gouden jubileum van het Genootschap van Nederlandse Compo nisten. BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur: „Wolven in de schaapskooi", 14 jaar. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur echter vandaag 20 uur: „De brui den van Dracula", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „Mijn beste vijand", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14, 19 en 21.15 uur: „De courtisane van Jeruzalem", 18 jaar. Donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De witte non," 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „De zondebok", 14 jaar. Woensdag 14.30 en 20.15 uur en donderdag 20.15 uur: „Mon oncle", alle leeftijden. Rembrandt: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur: „Katja", 14 jaar. Roxy: Vandaag en woensdag 14.30, 19 en 21.15 uur en donderdagmiddag 14.30 „Dreigende heuvels", 14 jaar. Studio Theater: Dagelijks' 14.15, 19 en 21.i5 uur: „Iiirosjima mon amour", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „The beat generation", 18 jaar. Woensdag 14.30 uur: „Turf in je ransel", alle leeftijden. Woensdag en donderdag 20 uur: .Ongewenst huwelijk", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Tot 10 oktober Unesco-expositie van reprodukties naar aquarellen „Watercolours". Dagelijks 10- 17 uur, zondags 13-17 uur. Museum Het Huis van Looy (Kamper laan): Tot 16 oktober expositie van gra fiek en tekeningen van Willem Nijs. Da gelijks 10-12.30 en 13.30-17 uur, zondags 14-17 uur. Vishal: Tot 25 september affiche-expos- tie „Frankrijk in beeld", Dagelijks van 14- 17 uur en 19.30-22 uur; zondags 14-17 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1) Tot 1 oktober expositie van dieren teke ningen van Ruth Fischer. Dagelijks van 10-22 uur. Kunstzaak „De Ark" (Nieuw Heiligland 1-3): Tot 24 september Ere-expositie J. C. Mets. Dagelijks van 9-17 uur en tevens op maandag, woensdag en vrijdag van 18-20 uur. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 26 sep tember expositie van schilderijen, tekenin gen, aquarellen en grafiek van Dick Went- zel. Dagelijks van 10-17 uur, zondags van 14-17 uur. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 16 septem ber). DINSDAG 20 SEPTEMBER Tha'lia, 20 uur: ,,'s Nachts kwam de duivel". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30—12 en 14—16.30 uur. Sint Josefhuis, Bajaerdstraat, 14,30 uur: Bejaardenfilmmiddag. WOENSDAG 21 SEPTEMBER Tha'lia, 20 uur: ,,'s Nachts kwam de duivel". Rex, 20 uur: „Het meisje van de Veen- hoeve". DINSDAG 20 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15, uur: „Faja Lobbi" en „Prijs de zee". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Straf- bataljon 999". WOENSDAG 21 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Faja Lobbi" en „Prijs de zee".

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5