Lekasin Beraad over lonen en prijzen gisteren voortgezet Bollenkwekers in beroep tegen metaalgieterij Dodental van het noodweer in Italië gestegen tot 40 mORPHY RICHARDS Gesprek gaat verder in Stichting van de Arbeid Elf doden in het verkeer Loonsverhoging in de suikerindustrie Voor gemeentepolitie 18 miljoen meer Siergewassen ondervinden grote schade van luchtverontreiniging Regering overweegt heropend overleg met onderofficieren Ruimtecapsule uit de Stille Oceaan gevist Staking in Londense havens Mr. dr. A. A. van Rhijn in Raad van State Drie ex-SS-ers staan in Dusseldorp terecht DINSDAG 20 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Niet goedgekeurd door Rijksbemiddelaars De door-en-door veilige centrifuge Demonstratie van Ambonezen Na mislukte bespreking Opticien WEB EB Verkeer op vele plaatsen ernstig belemmerd Onderscheidingen aan chauffeurs uitgereikt van pijn 1 i'J In het gebouw van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid in Den Haag is gisteravond het overleg tussen de regering en het bedrijfsleven voortgezet over de lonen en de pryzen en hetgeen daarmede nauw verba'nd houdt. Dit over leg was vorige week donderdag begonnen. De besprekingen van gisteravond duurden ongeveer drie uur. Er werd na afloop geen communiqué verstrekt. Aan het overleg namen deel de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy; de minister van Economische Zaken, de heer J. W. de Pous; de minister van Financiën, prof. dr. J. Zijl stra en de heer B. Roolvink, staatssecreta ris van Sociale Zaken en Volksgezondheid; voorzitters en secretarissen van de centrale organisaties van werkgevers en van werk nemers, voorzitters en secretarissen van de centrale organisaties van boeren en tuin ders en van de middenstand; de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars, mr. J. A. Berger; en de directeur-secretaris van dat college, mr. R.J. Erdbrink; het ge hele gezelschap telde ongeveer vijfendertig personen. Het overgrote deel van dit gezelschap ontweek na afloop der besprekingen een gesprek met wachtende vertegenwoordi gers van de pers. Een woordvoerder van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid kon verklaren dat in de bijeenkomst de regering haar standpunt nogmaals heeft uiteengezet. Van de kant van de andere zijde der conferentietafel is medegedeeld dat men zich daar sedert de bespreking van donderdag jongstleden heeft beraden over hetgeen de regering toen te berde heeft gebracht, maar dat men door gebrek aan tijd nog niet in staat was geweest zijn houding ten opzichte van de mededelingen van de regexing te be palen. Men heeft de regering nu verzocht toe te staan dat in de Stichting van de Arbeid op korte termijn nader beraad wordt gehouden. De regering heeft in dit verzoek toegestemd. De vergadering van de Stichting zal vrijdag des middags wor den gehouden. Bij Oldeholtwolde in Friesland, enkele kilometers ten noorden van Wolvega, zijn maandagavond op de rijksweg naar Heerenveen twee mannen bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen. Het waren de 47-jarige motorrijder A. Delfsma uit Gorredijk en zijn 41-jarige duopassagier K. Keuning uit Hemrik, die van hun werk in de Noord-oostpolder op weg naar huis waren. Bij het passeren van een langs' de weg geparkeerd staande auto botsten zij in volle vaart tegen een uit de richting Heerenveen naderende bestelauto, bestuurd door een 24-jarige Hagenaar. De heer Keuning, die gehuwd was en vader van twee kinderen, overleed ter plaatse. De heer Delfsma was zo zwaar gewond dat hij tijdens het vervoer naar het zieken- huis in Heerenveen overleed. De chauffeu: .van. de bestelauto werd licht aan het hoofd .gewond. Op de kruising van wegen Franeker- Dongjum-Sexbierum is maandag eer. bestelauto in een sloot gereden. Een var. de inzittenden, de 63-jarige F. Terpstra ui; Wier (Fr.) kwam om het leven. De be stuurder, de heer S. Hoogerhuis uit St. Jacobieparochie kreeg een hersenschud ding en enkele gebroken ribben. Ook de derde inzittende, de 24-jarige G. Keizer uit Dronrijp (Fr.) werd vrij ernstig ge wond naar het ziekenhuis overgebracht. Nog niet geheel hersteld van letsel dat hij kreeg, toen hij twee maanden geleden door een auto werd aangereden, is de 65- jarige M. Smit uit Wateringen maandag op zijn fiets opnieuw door een personen auto aangereden. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij bij aankomst in het ziekenhuis overleed. Evenals bij het vori ge ongeluk stak de man de weg over om de inrit naar zijn woning in te x-ijden. Maandagmiddag is een 28-jarige pa tiënte uit de psychiatrische inrichting Voorburg in Vught, afkomstig uit Oss, toen zij poogde uit deze inrichting te ont vluchten, op de Boxtelseweg door eer, auto aangereden. Zij werd zo ernstig ge wond, dat zij 's avonds in het ziekenhuis in Tilburg is overleden. De 55-jarige Amsterdammer M. Bijl, monteur bij het gemeentelijk elektriciteits bedrijf, is maandag verongelukt, toen hij op de kruising N.Z. Voorburgwal- Hekel veld met zijn fiets tegen een gemeen tebus reed. Dertien meter verder viel de man op straat. Hij was op slag dood. Op de Groene Kruisweg in Rotterdam is de 23-jarige operateur H. G. de Bruin uit de Vlielandstraat met zijn motorfiets tegen een met zand gevuld olievat gere den, dat diende om de opengebroken weg te markeren. Hij viel en was op slag dood. Een duo-passagier, een 29-jarige construc tiewerker uit Rotterdam, werd zwaar ge wond in het Zuiderziekenhuis opgenomen. Op het fietspad van de Goudseweg in Zwammerdam kwamen zondagnacht twee bromfietsers met elkaar in botsing. De 44-jarige G. Vermeulen uit Bodegraven viel op de weg, waar hij werd aangere den door een autobus. De man, vader van vier kinderen, was op slag dood. Doordat hij de doorgang niet vrij liet is gisteravond op de hoek van de Hoefkade en de Jacob Marisstraat in Den Haag de 49-jarige typograaf Chr. S. op zijn brom fiets, aangereden door een 17-jarige fietser. De bromfietser werd via het ziekenhuis- Westeinde naar de Ursulakliniek in Was senaar overgebracht, waar hij vannacht is overleden. De 13-jarige Geertje Donker uit Oost einde onder Ruinerwold is vanmorgen omstreeks acht uur in Haakswold aange reden door een vrachtauto en op slag ge dood. Het meisje, leerlinge van de huis houdschool in Meppel, was met een aan tal schoolkinderen per fiets op weg naar Meppel, toen zij plotseling uit de rij zwenkte, juist op het moment, dat de vrachtauto, beladen met rollen papier, na derde. De bromfietser J. Weyers uit De Zilk bij Hillegom is maandag in een zieken huis overleden als gevolg van de verwon dingen, die hij vorige week donderdag bij een ongeluk had opgelopen. De man werd die dag 's morgens vroeg langs de Loos- terweg bij „Keukenhof" te Lisse aange troffen en moest met een schedelbasis- fractuur naar een ziekenhuis worden ge bracht. Voorts verluidt dat in de bespreking van gisteravond ook is aangesneden de aanpak van de vraagstukken die, gezien de alge mene aanwijzing voor het College van Rijksbemiddelaars betreffende meer diffe rentiatie in de arbeidsvoorwaarden, gezien ook de ,n,adere verduidelijking" van en kele punten dier aanwijzing, alsmede het beraad van de Stichting van de Arbeid daarover in oktober van het vorige jaar, aan de orde zullen komen wanneer collec tieve arbeidsovereenkomsten aflopen. Deze aanpak zou geconcretiseerd kunnen wor den in een aantal nieuwe normen. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht dat het beraad daarover binnen niet al te lange tijd zal worden geopend. Het vrijdag te voeren beraad in de Stich ting van de Arbeid over het, naar men mag aannemen, onveranderde standpunt van de regering zal worden gevoerd door vertegenwoordigers van dezelfde organisa ties die donderdag en gisteravond met de regering hebben overlegd. Na de beslissing van het College van Rijksbemiddelaars. dat gisteren een loons verhoging van 3,5 percent voor de beet wortelsuikerindustrie goedkeurde, hebben werkgevers- en werknemers-organisaties in deze industrie gisteravond aan de regering een telegram gezonden waarin zij deze be slissing niet acceptabel noemen en mede delen zich genoodzaakt te zien thans een voorschotregeling te treffen op basis van de door partijen destijds ingediende voorstellen. Deze voorstellen hielden een loonsverhoging in, die bijna tweemaal zo hoog was. De, tekst van het telegram luidt: „aan gezien het College van Rijksbemiddelaars op de per 11 juli ingediende wijzigings voorstellen voor de C.A.O. Beetwortelsui kerindustrie, ingaande 1 augustus 1960, op heden aan partijen mededeling heeft gedaan geen verdere verantwoordelijkheid te kun nen nemen dan voor een voor partijen niet acceptabele beslissing, te weten minder dan de helft van hetgeen door partijen is overeengekomen en de beetwortelsuiker- campagne een aanvang heeft genomen, delen wij u hierbij mede, dat de beetwor telsuikerindustrie in een dwangpositie is gekomen en genoodzaakt is een voorschot regeling te treffen op basis van de door partijen ingediende voorstellen, aangezien stagnatie in de campagne met een aan be derf onderhevige grondstof niet te overzie- ne gevolgen zal hebben". Bij de raming van de uitgaven in 1961 voor de rechtspraak, totaal begroot op 42,6 miljoen, is rekening gehouden met de voorgenomen verhoging van de vergoedin gen aan toegevoegde raadslieden in straf- en civiele zaken. Een ontwerp van wet tot liquidatie van de Raad voor het Rechts herstel zal binnen afzienbare tijd worden ingediend. De kosten van de gemeentepolitie zijn in 1961 geraamd op 139,7 miljoen tegen over 121,8 miljoen in 1960. Naast de kosten van de normale uitbreiding als gevolg van de groei der bevolking is o.m. rekening gehouden met een verhoging van de norm- vergoeding voor materiële uitgaven en met een aanzienlijk hoger bedrag voor uit keringen ingevolgde de zogenoemde hard heidsclausule van het Besluit Politiekos ten 1950. De uitgaven voor gevangeniswezen, kin derbescherming, psychopatenzorg en re classering zijn met 10,6 miljoen geste gen tot 116,2 miljoen. Door toekenning van bouwsubsidie wor den verbetering en uitbreiding van par ticuliere tehuizen voor kinderbescherming bevorderd. Ook voor de subsidiëring van reclasseringsverenigingen moet aanzienlijk meer worden uitgetrokken, o.a. als gevolg van de personeelsuitbreiding in verband met de toenemende vraag naar voorlich tingsrapporten. Advertentie veiligheids-centrifuge f 259.- Een groep van honderdtien Ambone zen uit de kampen Oudezeug in de Wierin- germeer en Pieterberg in Westerbork heb ben zich vanmorgen voor het kabinet van de minister-president aan het Plein 1813 in Den Haag met spandoeken opgesteld. Deze kleine groep onder leiding van de heer Amanupunjo streeft naar terugkeer naar het „vrije en onbezette deel van Ce- ram". De leden van de groep staan op het standpunt dat zij militairen zijn op weg naar hun bestemming. Zij werken niet, maar krijgen ondersteuning. (Van onze Haagse redacteur) Zes bollenkwekers, de drie firmanten van de firma P. van den Bosch te Oegst- geest en de drie deelhebbers in de firma Paauw te Rijnsburg zijn, maandagmiddag voor de eerste kamer van de afdeling van de Raad van State voor de geschil len van bestuur in het krijt getreden te gen in de onmiddellijke omgeving van hun bedrijven gelegen rnetaalgieterij. De kwekers verzetten zich tegen een door burgemeester en wethouders van Oegstgeest aan de metaalgieterij verleen de voorwaardelijke vergunning op grond van de hinderwet. Hoewel die voorwaar den onder meer de clausule bevatten dat geen fluor houdende gassen mogen worden afgevoerd, bleken de kwekers blijkens hun voor de staatsraden gegeven toelichtingen toch niet erg gerust op het resultaat daar van. Freezia's, tulpen en gladiolen zijn namelijk bijzonder'gevoelig voor luchtver ontreiniging en een der kwekers rekende voor, dat een stuk bollengrond ter groot te van een Rijnlandse roede al gauw een schade van tweeduizend gulden oplevert, wanneer de daarop geplante gewassen door fluor worden aangetast. De directeur van de metaalgieterij, de heer J. Kanbier, wees er van zijn kant op, dat hij alle voorschriften van het tech nisch natuur-wetenschappelijk onderzoek (T.N.O.) gaarne wil opvolgen en dat hij vertrouwt, dat, nu de fluor is vervangen door natriumhoudende stoffen, ook de schade aan de gewassen tot het verleden behoort. De kwekers zeiden dat ze om zich alle rechten voor te behouden een proeftijd van een jaar wilden afwachten om dat te kunnen beoordelen. Staatsraad mr. J. M. Kan wees de vertegenwoordi ger van het gemeentebestuur van Oegst geest, dat in deze kwestie op het kompas van de deskundigen had gevaren, erop dat een dergelijke proeftijd ook binnen de bepalingen van de hinderwet mogelijk is. De Raad van State zal te zijner tijd advies uitbrengen aan de Kroon. (Van onze Haagse redacteur) Op het ministerie van Defensie gaat men thans na of er aanleiding bestaat het maandag vastgelopen overleg over de herziening van de salarissen der beroeps militairen te heropenen. Een beslissing daarover wordt nog deze week verwacht. Tijdens de maandag gehouden besprekin gen tussen de drie onderofficieren-organi saties en het departement bleek dat de regering niet bereid is in het op 14 septem ber door de onderofficierenverenigingen ingediende compromisvoorstel te treden. Dit tussenvoorstel voorzag in het verstrek ken van een op een globale algemene sa larisverhoging gebaseerd voorschot. Bei de partijen zouden dan de tijd krijgen om over een nieuwe opbouw van de salaris schalen te gaan spreken. Omdat de datum waarop de verhoging van de bezoldiging van het merendeel van de vrijwillig dienende militairen bij de krijgsmacht reeds is vastgesteld op 1 ok tober wordt nu getracht dit georganiseer de overleg zo snel mogelijk te hervatten. Men streeft ernaar vóór deze datum toch nog tot overeenstemming te komen. Het verzet van de ox'ganisaties van mi litair personeel tegen de salarisvoorstellen der regering heeft twee oorzaken. In de eerste plaats is men ontstemd over het feit, dat de regering op haar voorstellen slechts met „nee" of „ja" geantwoord wil de zien," zodat er van overleg geen sprake was. Vervolgens acht men ook het uit gangspunt van de regering „voor de her ziening van de onderofficierssalarissen on juist. In het voetspoor van de commissie- Van Voorst tot Voorst, die de mogelijkhe den tot verkorting van de dienstplicht on derzocht, heeft men de 23-jarige sergeant gelijk gesteld met een geschooide metaal arbeider. Voor de aan de militaire dienst verbonden inconveniënten zou hij dan een premie van vijftien percent ontvangen. De organisaties menen, dat aan de beroeps sergeant hogere eisen worden gesteld, dan aan de metaalarbeider en dat alleen al op grond van zijn normale werktijd van 60 tot 65 uur per week een premie van vijftien percent volslagen ontoereikend, moet wórden genoemd. Verder acht men het ook al uit een oogpunt van wervingstactiek —.volkomen onjuist, dat ten aanzien van de beroeps officieren een heel wat royaler houding wordt aangenomen. Deze salarisonderhandelingen, die met de organisaties van officieren en van marinepersoneel wel tot overeenstemming hebben geleid, staan los van het akkoord over de uitbetaling van een voorschot op grond van een uitkering ineens om een reeds lang bestaande achterstand in te halen. WASHINGTON, (Reuter) De Verenig de Staten hebben op de dag dat premier Kroesjtsjev in New York aankwam voor het bijwonen van de UNO-Assemblee, met succes twee zware raketten gelanceerd. Amerikaanse functionarissen verklaarden dat het een toevallige samenloop van om standigheden was, dat deze proeven kort na de aankomst van de Russische leider werden genomen. Een negentien meter lange viertraps-. raket van het type Argo D-8 werd door de marine van Point Arguello in Californië afgeschoten. Het projectiel bereikte een hoogte van 2.065 km en een capsule van 83 pond met instrumenten kon op ruim 2.000 km afstand uit de Stille Oceaan wor den opgevist. De instrumenten moesten gegevens registreren betreffende het stra lingsgevaar-, waax-mee men te maken krijgt bij bemande ruimtevluchten. Met behulp van deze instx-umenten zou een mens vei lig door de stralingsgordels kunnen komen die om de aax-de lopen. De capsule die be vestigd was aan een parachute, viel in zee 37 minuten na de lancex-ing. Een Atlasx-aket, afgeschoten van de ba sis Cape Canaveral, legde in 55 minuten een afstand van 14.400 km af naar een doel op 1.600 km bij Prince Edwardeiland ten zuidoosten van Kaapstad. Hierdoor werd 't record geëvenaax-d dat op 20 mei door een dergelijke raket werd gevestigd. Advertentie Koop niet zo maar een bril maar laat u voorlichten door een vakman. Opticien WEBER is zo'n vak man, hij weet wat u past Hij heeft reeds duizenden brilledragers goede adviezen gegeven. Gr. Houtstr. 166 b/d Houtbrug Vanochtend is een bliksemstaking in dft Londense haven uitgebroken, die duizen den havenarbeiders werkeloos heeft ge maakt en het laden en lossen op vele sche pen heeft doen staken. Er wordt gestaakt door de ladingsklerken, de mannen, die aantekening houden van de geladen en ge loste goederen. Het werk in de reusachti ge „Royal Ducks" (haven met opslag plaatsen) en in die van „West India", „Millwall" en „Surrey" is tot stilstand ge komen. Ook in de Londense voorhaven Til bury wordt niet meer gewerkt. De staking dreigt het werk in de gehele Londense haven te verlammen tenzij er spoedig via de Londense havenraad, een (oplossing wordt bereikt. De staking der havenklerken is een .protestuiting tegen het besluit van de ha venraad, om een vijftigtal havenarbeiders tot ladingklerk te benoemen. De lading klerken willen dat de Londense havenraad de gebruikelijke werkwijze zal volgen, waarbij nieuwe ladingklerken slechts met inschakeling van de vakbonden worden aangesteld. De Londense havenraad heeft later meegedeeld, dat de staking der la dingklerken zich tot alle Londense havens heeft uitgebreid. Het werk op de meeste schepen is tot stilstand gekomen. Dezer dagen is, ingaande 1 oktober, de benoeming te vei-wachten van mr. dr. A. A. van Rhijn tot lid van de Raad van State. Mr. dr. Van Rhijn is 67 jaar en Groninger van geboorte. Hij promoveerde in Utr'echt, zowel in de x-echts- als in de staatsweten schappen. Van 1933 tot 1935 trad hij op als seci-etaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken en van 1935 tot 1937 in dezelfde functie bij het ministerie van Landbouw en Visserij. Dit ambt vex'enigde hij met dat van secretaris-generaal van het ministerie van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Bij het uitbi-eken van de jongste oorlog begaf de heer Van Rhijn zich met de re gering-De Geer naar Londen, waar hij minister van Landbouw en Visserij werd. Later trad hij in Londen op als voorzitter van de buitengewone algemene reken kamer. In Nederland teruggekeerd werd mr. dr. Van Rhijn secretaris-generaal van Sociale Zaken. Van huis uit christelijk-historisch, sloot hij zich in april 1946, aan bij de Partij van de Arbeid, waarin hij lid van het hoofdbestuur werd van de protestants- christelijke wei-kgemeenschap in die partij. In februari 1950 werd de heer Van Rhijn benoemd tot staatssecretaris van Sociale Zaken. Als zodanig trad hij af tegelijk met het aftreden, in 1959, van het kabinet- Drees. De nieuwbenoemde staatsraad (in de vakature-mr. A. M. Joekes) heeft zeer veel gepubliceerd op sociaal en economisch ge bied. Hij is ridder in de orde van de Neder landse Leeuw en commandeur in de orde van Oranje Nassau. De afdeling Noordholland van de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond ANWB heeft zatex-dag in Amsterdam haar jaarlijkse vergadering gehouden. Tijdens deze vex-gadering reikte de ANWB niet minder dan 71 onderscheidingen „Tx-ouwe Dienst" uit. Deze chauffeursonderscheiding verleent de toeristenbond aan degenen die in een dergelijke functie gedurende 12Vï of 25 jaar onafgebroken in dienst zijn ge weest van firma's, instanties of particu lieren, allen bondsleden! die op deze wijze hun chauffeurs willen huldigen. Het insigne voor 25-jarige trouwe dienst wex-d overhandigd aan de heren H. A. J. Heuzen, A. J. Jansen, J. G. Jonkman, A. Los en W. J. Rijnsburger, allen werkzaam bij n.v. Autobusonderneming Maarse Kroon in Aalsmeer; aan de heren K. C. van Doorn, J. C. van Zijl, J. van Reenen, Th. J. v. d. Berg, W. Zee, J. J. de Hart, G. Zomer, T. Bruning, C. Droog, P. Kleimeer, J. de Groot, M. J. Kout, A. J. Bakker, G. Tervoort, N. Appel, C. Alkema, N. J. Klei- broek, J. Oud, J. Appel, J. Kok, P. Tromp, W. Zwaan en A. van Dijk, allen in dienst van de NACO n.v. in Alkmaar. De ANWB- onderscheidir.g voor 25-jarige trouwe De Engelse generaal R. E. Urquhart die tijdensde slag om Arnhem de lucht landingsoperaties leidde, heeft maan dagochtend op dq Ginkelse heide bij Ede een monument onthuld dienst werd eveneens uitgereikt aan de heer J. van Tienderen sr, die in dienst is van Expeditiebedrijf gebr. Van Tienderen te Hoofddorp. De onderscheiding „Trouwe Dienst" voor een 121^-jarig dienstverband werd uitge reikt aan de heren Th. J. Akkerman, G. I-I. Kuster en W. C. A. Schikhof in dienst van de Kon. Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V. te Amsterdam, aan W. van Daalen en J. Kruyer Jr, werkzaam bij N.V. Handel in Bouwvakmaterialen „De Hout- en Stecnwerf" te Haarlem, aan M. Angenent, R. Blijleven, H. J. Dondertman, L. van Emmerik, M. A. Hausel, H. v. d. Heuvel, C. Th. Loogman, W. Los, J. Panne- koek, Th. A. Plat, P. Boot, P. R. J. de Rijk, J. Spaargaren, J. Stange, J. Stork, W. Ubink, J. J. Veen, F. van Veen, A. Verha gen, C. M. Warmerdam en aan J. G. v. d. Zalm, die allen werkzaam zijn bij N.V. Maarse Kroon te Aalsmeer. Ook de he ren P. van Tiendei-en, G. de Koter, M. Ver- reijen, J. Broxterman en C. Honcoop, in dienst van Expeditiebedrijf Gebr. van Tienderen te Hoofddox-p ontvingen dit in signe. ROME (UPI/AFP/Reuter) Het wa ter blijft stijgen in Italië en vandaag wer den nog meer hevige regenbuien verwacht. Er zyn thans 38 doden geteld tengevolge van de overstromingen en de grondver schuivingen en er worden nog talrijke mensen vermist. De meeste slachtoffers zjjn gevallen in 't gebied tussen het Como- meer, Sonario, Brescia en Bergamo. Op de hoofdweg die van Rome langs de kust naar het noorden voert, werden vele automobilisten door het water over vallen. In twee vrachtauto's werden de lichamen van twee mannen gevonden, die in hun wagens waren gestikt in de modder. Te Treviglio werden twee jongelieden ge dood toen zij bij het passeren van een overweg door de stromende regen een in volle vaart naderende trein niet tijdig za gen. In Triëst werd een arbeider geëlek- trocuteerd door een onder spannnig staan de elektrische leiding, die door de storm was vernield. Hefschroefvliegtuigen redden boeren en dorpelingen uit afgelegen plaatsen in Tos cane, Umbrië, en Lombardije. Het ti'einvei'keer kon over enkele lijnen weer woi'den hervat, maar de hoofdver bindingen worden op vele plaatsen nog versperd door aai-dvex"schuivingen. Wegge spoelde bruggen en overstromingen maken het wegverkeer op vele plaatsen onmoge lijk. In de Alpen is de St. Bernhax-dpas door sneeuw onbegaanbaar geworden. De telefoonverbinding tussen Rome en Venetië is verbroken. Ook het luchtverkeer naar deze stad werd verlamd door hevige storm. Het San Marcoplein wordt door overstx-oming bedx-eigd. Ook het eiland Sardinië werd gisteren door hevige stormen geteisterd. Een lijn- toestel dat van Rome op weg was naar het eiland, was gedwongen naar de Itali aanse hoofdstad terug te keren. De gezwollen Tiber heeft in de buurt van Rome 1.300 ha. onder water gezet. Tal rijke gezinnen hebben hun woningen moe ten verlaten. In het gebied van Tarquinia Advertentie §5? een (Ctëiïrv) produkt waar de Ax-rone buiten haar oevers is ge treden zitten vele mensen op de daken. De verkeersweg tussen Italië en Oosten rijk via de Brenner is op twee plaatsen overstroomd: ten noorden en ten zuiden van Bolzano. Ook de Aurelische verkeers weg van Rome naar de Franse Rivièra is honderd km. ten noorden van Rome vernield. De spoorverbinding Rome-Pisa is onderbroken. De spoorweg Milaan-La Spezia is al drie dagen door een grond- vex-schuiving versperd. De bevolking van Gianico, ten noorden van Brescia, uit 1300 zielen bestaande, was juist op tijd gevlucht voor een grond verschuiving. Het gebied ten noorden van Brescia is een grote modderzee, waar de daken van de huizen die stand gehouden hebben, bovenuit steken. (Van onze correspondent) BONN Na vier jaar vooronderzoek is te Dusseldorf eindelijk het proces tegen drid voormalige S.S.-officieren begonnen, die verdacht wox-den van het vermoorden van meer dan twintigduizend gevangenen van het concentx-atiekamp „Oranienburg- Sachsenhausen". Het proces zal ongeveer twee weken duren. Het gaat hierbij om de ex-SS-Führer August Höhn, Otto Böhm en Hox-st Hempel. Zij hadden tijdens de oorlog leidende funcites in het concentra tiekamp. De aanklacht is een catalogus van ellen de en verschrikking genoemd. Het drietal, van wie Höhn plaatsvervangend kampcom mandant is geweest, heeft Joden en poli tieke gevangenen, krijgsgevangenen en buitenlandse politici zonder meer laten fusilleten. Zij lieten voorts arbeidsters uit Oost-Europa vergassen en uitgeputte ge vangenen verhongeren. Meer dan zestig voormalige gevangenen van Sachsenhausen, onder wie verscheide ne buitenlanders, zijn naar Dusseldorp ge komen om tegen de drie ex-S.S.-beulen te getuigen. Onder de medeaanklagers bevin den zich de familieleden van zes ver moorde gevangenen. De voox-naamste verdachte is Höhn, die na de oorlog door een Russische militaire rechtbank tot levenslang tuchthuis werd veroordeeld, maar na enkele jaren aan de Westduitse justitie wex-d uitgeleverd.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 6