Afro-Aziatisch blok stemde in de UNO met het Westen mee Frankrijk en Zuid-Afrika met communisten afzijdig Betogers konden niet tot Kroesjtsjev doordringen In Leopoldstad lijkt een bestand op til te zijn Washington spoort Bonn aan tot represailles NAAIMACHINES Wereldnieuws J Woedende Castro betrekt negerhotel in Harlem Margriet is nog zo heerlijk jong. zo echt een blad van déze tijd..! Erhard weert zich fel tegen verwijt van Westduitse laksheid ENGEL 7 Japanse mijn onder water: 67 mannen ingesloten 1935-1960 THANS Russisch protest tegen leuzen afgewezen met een beroep op de vrijheid van meningsuiting Tsjombe is bereid tot samenwerking met Ileo die Loemoemba in zijn kabinet zou opnemen Samen uitsamen thuis 0/9 de <~Praatótoel BUITENBkJTS Niet ALTIJD zon! DINSDAG 20 SEPTEMBER 1960 (Vervolg van pagina 1) NEW YORK (Reuter) De Afrikaans- Aziatische résolutie, die buitenlandse in menging in Kongo buiten het optreden van de UNO in dat land om uitsluit, is vanmorgen vroeg met overweldigende meerderheid door de veertiende UNO- Assemblee goedgekeurd. De resolutie rechtvaardigde de behan deling van de Kongolese crisis door se cretaris-generaal Hammarskjoeld. die het voorwerp is geweest van verbitterde communistische aanvallen. Na de stemming verklaarde de secre taris-generaal „uiterst voldaan" te zijn over de uitspraak van de Assemblee, die gedaan werd nadat de Sovjet-Unie bak zeil had gehaald en een resolutie had ingetrokken, waarin scherpe critiek werd geoefend op Hammarskjoeld en de lei ding van de UNO-troepen in Kongo. De Russen trokken ook hun amendementen in op de Afrikaans-Aziatische resolutie, die werd goedgekeurd met zeventig tegen nul stemmen bij elf onthoudingen: de Sovjet-Unie en haar bondgenoten, Frankrijk en Zuid-Afrika. Een belangrijke passage van de aan genomen resolutie houdt een beroep in op alle landen, zich te onthouden van rechtstreekse en indirecte leverantie van vapens of ander oorlogsmaterieel en het zenden van militair personeel en andere hulp voor militaire doeleinden in Kongo ..gedurende de tijdelijke periode van militaire bijstand via de UNO". De Sovjet-Unie had amendementen inge diend op de Afro-Aziatische resolutie, die NEW YORK (UPI) De impulsieve Cubaanse premier Fidel Castro is maan dagavond hogelijk verontwaardigd in „battledress" zijn Newyorkse hotel uitge stormd en heeft, na een spoedbespreking met secretaris-generaal Hammarskjoeld, met zijn delegatie een hotel in de Neger- wijk Harlem betrokken. Het besluit van de gebaarde premier om aan te kloppen bij 'n hotel in Harlem, be ëindigde 'n spannende avond die door de Newyorkers ademloos werd gevolgd. Uitroepend dat hij zonodig zijn tenten in .Central Park zou opslaan, begaf Castro zich van zijn hotel naar de wolkenkrabber van de UNO. Castro beschuldigde de ho- .telleiding van het maken van „onaan vaardbare onkosten-nota's". De hoteleige naar Spatz noemde de drukte die Castro maakte een propagandastunt om de Ver enigde Staten en de UNO in diskrediet te brengen. Spatz had toegestemd in het opnemen van de Cubanen op dringend verzoek van het ministerie van Buitenlandse Zaken en de UNO omdat andere hotels niet thuis hadden gegeven. Op een inderhaast bij eengeroepen persconferentie in de hall van het hotel zei Castro dat de nota van 10.000 dollar die Spatz hem onder de neus ge houden had, de deur dicht gedaan. Spatz gaf toe dat hij van de Cubanen de tweede helft van tienduizend dollar had verwacht. De eerste vijfduizend heeft hij al gekregen. Hij zei dat de Cubanen •hem een Cubaans waardepapier hadden willen geven, maar dit had hij niet aan genomen „omdat het er als een vervalsing uitzag". Ik laat mij niet bestelen van geld dat aan het Cubaanse volk toebehoort", antwoordde Castro. TOKIO (AFP) Sinds maandagochtend zijn in een schacht van een mijn in Hosloe, op het Japanse eiland Kioesjoe, 67 mijn werkers van de buitenwereld afgesneden, doordat water van een rivier de mijn is binnengestroomd. De 140 arbeiders die wisten te ontkomen, trachten hun collega's te redden. Men vreest dat dit niet zal ge lukken. De schacht waarin dé mijnwerkers op gesloten zitten loopt onder een rivier door. Advertentie JAAR CORSETTEN BUSTEHOUDERS GAINES HAARLEM: HOUTPLEIN hoek RAAMSINGEL - TEL. 14384 AMSTFRDAM: v. TEL. 6AERLESTRAAT 712054 156 HOOFDDORP: NIEUWE WEG 19 TEL. 6304 BEVERWIJK: LAAN VAN TEL. 5585 BLOIS 46 in vele gevallen de strekking dezer reso lutie omdraaien. De Russen wensten toen puntje bij paaltje kwam toch niet tegen de Afro-Aziaten te stemmen en trokken zo wel hun eigen resolutie als de amende menten in. Zorin toonde enige bezorgdheid, dat de resolutie in de nood-Assemblee op gelijke wijze zou worden uitgevoerd als de resoluties van de Veiligheidsraad. In dat geval zou de Sovjet-Unie in de vijf tiende Assemblee, die vandaag in het bij zijn van premier Kroesjtsjev geopend is, op het onderwerp terugkomen. De Russen hebben „bedreiging van de Kongo" reeds als punt, op de agenda voorgedragen. Hul de komt toe aan de Verenigde Staten, die een meesterzet hebben gedaan door deze nood-Assemblee te doen houden. Het doel van Kroesjtsjev is ondermeer aan te tonen, hoe in de wereld het politieke evenwicht verschoven is en hoe de Afro-Aziaten nauw verbonden zijn geraakt met het commu nistische blok. Doch in de nood-Assemblee, over het belangrijke onderwerp Kongo, stemde het gehele Afi'O-Aziatische blok sa men met het Westen. Aan de vooravond van de belangrijke vijftiende Assemblee is dit resultaat voor het Westen zeer verheugend. Zuid-Afrika en Frankrijk die zich van stemming over de resolutie onthielden, evenals de com munistische landen, vonden kennelijk dat de UNO-bemoeiing te ver ging. Het is ver der opmerkelijk, dat Joegoslavië voor de resolutie stemde. De ingetrokken Russische resolutie ver langde van de Assemblee, dat zij de se cretaris-generaal en het UNO-opperbevel ervan beschuldigt bij te dragen tot de om verwerping van „de wettige regering en het parlement van Kongo". In de even eens door de Sovjet-Unie teruggetrokken amendementen zou de Assemblee hebben moeten verwijzen naar „de rechtmatige regering van Kongo", de „gewapende agressie van België" moeten veroordelen en de secretaris-generaal moeten verzoe ken „schendingen van de resoluties van de Veiligheidsraad" te verhinderen. Hammarskjoeld voldaan Na de stemming zei Hammarskjoeld, dat de leden van de UNO ongetwijfeld het dringende verzoek om gelden onder de aandacht van hun regeringen zullen bren gen. Zij zouden hem zeker ook toestaan hetzelfde te doen. Welke meningsverschil len in het debat ook tot uiting waren ge komen, aldus Hammarskjoeld, er was vol ledige overeenstemming over de inhoud van het voorstel, in het fonds voor Kongo bij te dragen. Met voldoening constateerde Hammarskjoeld voorts, dat de in de aan genomen resolutie weerspiegelde houding overeenstemde met wat hij in zijn rapport aan de Veiligheidsraad over de kwestie had neergelegd. In het debat had de Amerikaan Wads- worth gezegd, dat in de Afrikaans-Aziati sche resolutie enkele onvolkomenheden scholen, maar dat de Assemblee niet on der normale omstandigheden werkte en een besluit snel genomen diende te wor den. WASHINGTON Katterig en allerake ligst was de sfeer toen premier Kroesjt- Mist was sjev in New York aan land stapte, hing over de rivier, regen viel gestadig neer en de rode loper, die voor de gast uitgerold was werd volkomen doorweekt. De oude havenloods op de aanlegsteiger is zo bouwvallig dat er nauwelijks een droog plaatsje te vinden was om de eerste minister van de Sovjet-Unie voor de mi crofoons te laten spreken. De opschrijf boekjes werden kletsnat toen de journa listen Kroesjtsjevs toespraak opschreven. Die woorden waren heel wat zonniger dan de sfeer waarin zij gesproken werden: „Hoe zwart de nacht ook is, de dag breekt aan", zei Ruslands leider. Hij verwacht, dat ondanks de tegenwerkende krachten de vriendschappelijke betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten tot stand zouden komen. Alleen over Eisenhower klonk zijn op merking ietwat wrang. Indien de president niet slechts mooie woorden zou spreken, maar op constructieve wijze aan de UNO- assemblee kwam deelnemen, zou hij zich over Eisenhowers vroegere optreden ver heugen. De ontwapening schijnt opnieuw het belangrijke thema te worden in Kroesjtsjevs actie. Het hondenweer, de vertraging van de Baltika, alsmede de tot kalmte manende woorden van president Eisenhower hebben waarschijnlijk alle bijgedragen tot Kroesjtsjevs weinig op zienbarende intocht. Een groepje doorweekte Hongaren kreeg na vier uur wachten bij de haven eindelijk de kans om vijf minuten te schreeuwen. Onafgebroken herhaalde men in cadans „Kroesjtsjev, moordenaar." De politie heeft zondagavond meer te stellen gehad met de tweeduizend demonstranten, die een betoging hielden bij het gebouw van de Russische-missie, waar Kroesjtsjev lo geert, doch ook daar bleef het bij een krachtig terugdringen van de betogers, die te dichtbij wilden komen. Rauw Die demonstraties waren overigens heel rauw. Men reed bijvoorbeeld rond met een auto, waarop een aan een galg bungelende pop. Het luidde „Kroesjtsjev, dit is je plaats". Niet ten onrechte schreef de New York Times „Het wordt tijd, dat we ons als de Zwitsers gaan gedragen". De demonstratie van de havenarbeiders is letterlijk in het water gevallen. Men had er op gerekend, dat duizend bootwer kers scheep zouden gaan op een afgehuurd bootje om „boe" te roepen, doch er kwa men er slechts vijfendertig opdagen. De kustwacht hield hun schip op eerbiedige afstand van de Baltika. Hardhandig Bij de betoging voor de residentie van de Russische delegatie deelde de politie rake klappen uit. D voorzitter van de Poolse vereniging van vijheidsstrijders werd bewusteloos geslagen, toen hij tracht te over de houten barricades te springen die de politie had opgesteld. Enige de monstranten die zich verzetten, werden aangehouden. Een paar borden met op schriften als „Wegens moord gezocht, een dikke rode rat", werd in beslag genomen. Russische functionarissen protesteerden tegen het optreden van de betogers. Vol gens hen moesten kreten als „Met bloed bevlekte slager" en „smerige rode agres sor" bij de wet verboden worden. De Newyorksè politie liet echtèr weten, dat de Verenigde Staten geen wetten tegen de vrijheid van meningsuiting kennen. Ontmoeting EisenhowerKroesjtsjev? Volgens westelijke UNO-xringen za! Eisenhower wellicht bereid zijn, Kroesjts jev te ontmoeten, als het initiatief daar toe van de Russische leider uitgaat en de ze in zijn rede tot de UNO-Assemblee een gematigd standpunt inneemt. De presi dent zou zijn eis, dat eerst de twee over levenden van het verkenningsvliegtuig dat enige maanden geleden boven de Barents- zee werd neergeschoten, worden vrijgela ten, hebben laten vallen, maar hij zou de ze kwestie wel willen bespreken, als het tot een gesprek met Kroesjtsjev komt. Kroesjtsjev zal waarschijnlijk donderdag de Assemblee toespreken. Volgens radio- Moskou wacht Kroesjtsjev „een moeilijke en ongeëvenaard belangrijke en ernstige taak". Ondanks de herhaalde verzoeken van de Amerikaanse regering aan pers, radio en televisie geen aandacht te besleden aan Kroesjtsjevs aankomst was een enorme menigte aanwezig bij de ontscheping, al dus radio-Moskou. De Amerikaanse jour nalisten hebben echter geen melding ge maakt van „het donderend applaus" waarmee Kroesjtsjev is verwelkomd en het. feit dat hem bloemen werden aange boden. De enige Amerikaan die ter be groeting aanwezig was, was de miljonair Cyrus Eaton. Advertentie MARGRIET Stadhoudsrskad» 85, Amsterdam LEOPOLDSTAD, (Reuter/UPI/AFP) Een politieke wapenstilstand tussen Kasa- voeboe en Loemoemba schijnt op handen te zijn, ondanks hardnekkige tegenspraak van de Kongolese president. Er zijn echter aanwijzingen dat beide partijen een com promis zoeken, waarbij zij geen van bei den „gezicht verliezen". Beide partijen waren de gehele dag ge wikkeld in een verhitte „strijd met com- muiuqué's". Nauwelijks had Loemoemba een communiqué uitgegeven met de me dedeling dat zijn verzoening met de pre sident een feit was geworden, of Kasavoe- boe of een van zijn ministers haastten zich dit te verwerpen ais een verzinsel. Maar toen aan Kasavoeboe's minister van voorlichting, Bolikango, werd ge vraagd of de mogelijkheid bestond dat Loemoemba een plaats in het kabinet van Ileo zou krijgen, antwoordde hij: „Waar om niet." De grote vraag is echter of Loemoemba zich tevreden zal stellen met (Van onze correspondent) BONN De Westduitse minister van Economische Zaken en vice-kanselier pro fessor Erhard liet gisteren te Karlsruhe een scherpe reactie horen op verwijten dat Bonn niet genoeg zou doen tegen de Oost- duitse maatregelen in Berlijn. De rege ring, zo zei hij, vat de communistische dreigementen zeer ernstig op. Het scherpst kwamen deze verwijten tot uiting in de Frankfurter Allgemeine Zei- tung. Daarin werd gezegd dat de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Herter tijdens zijn laatste gesprek met zijn Westduitse collega Von Brentano te Was hington, deze ertoe heeft willen aanzetten scherpe economische sancties tegen de Oostduitsers toe te passen. Onder meer denken de Amerikanen, hetgeen ook reeds hun ambassadeur te Bonn zou hebben ge suggereerd, aan een stopzetting van de voor OostDuitsland zo belangrijke West duitse staalleveranties (waarde 1959: 220 miljoen mark. 1960 260 miljoen mark, 1961: 315 miljoen mark). De Amerikanen zouden de laatste dagen een „met ergernis gemengde bezorgd heid" hebben laten blijken over de West duitse „laksheid" ten deze. Te Washing ton zou men van mening zijn dat Bonn sancties tegen Oost-Berlijn uit de weg gaat en tracht tegenmaatregelen aan de westelijke geallieerden de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk op te dringen. Scherper uitgedrukt komt dit er op neer dat Washington, en ook Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT TEL. 14444 Londen en Parijs, slechts bereid is te West-Berlijn te handelen wanneer bijvoor beeld de luchtcorridors door de Oostduit sers zouden worden gesloten. Zij menen dat Bonn moet handelen waar het de Oost- duitse maatregelen tegen Westduitsers en Westberlijners aangaat. Te Bonn is dit verwijt niet gunstig op genomen. Erhard zei te Karlsruhe dat de regering-Adenauer zich bewust is van haar verantwoordelijkheid te Berlijn, ook ten aanzien van haar westelijke pai-tners. Alles wat zij daar doet betreft in feite het gehele Westen. Zij dient er dus voor te waken niets te doen dat het Western later als een boemerang kan treffen. Hij legde er de nadruk op dat er economische belangen in het spel zijn die Bonn wil be schermen. Hij doelde hierbij kennelijk op de Westduitse zware industrie. Het is alleszins duidelijk dat Bonn onder het motto „samen uit, samen thuis" slechts dan van plan is een embargo op de levering van Westduits staal aan Oost-Duitsland af te kondigen wanneer al le andere westelijke industrieën dat ook zullen doen, en ook de tussenhandel geen kans krijgt via zijkanalen haar slag te slaan. Immers, te Bonn ziet men het ge vaar dat bij een eenzijdig Westduits staal- embargo de Oostduitsers zich onmiddellijk en met succes, tot Britse, Belgische, Ne derlandse, Franse en Amerikaanse staal fabrieken zullen wenden om nog maar te zwijgen van de neutrale Zweden. Of men uit deze gematigdheid moet opmaken dat het zogenaamde ruime economische denken van de Ruhr-industrie, die handel met de communistische landen in het ge heel niet verwerpelijk acht, thans ook Bonn heeft veroverd, dan wel of in de regering-Adenauer de minder politiek en meer economisch gerichte denkwijze van professor Erhard ten deze de overhand heeft gekregen is niet duidelik. Een feit is dat Bonn zich zeer rustig houdt met zijn maatregelen tegen de Oost duitsers, hetgeen overigens in zekere wes telijke kringen wordt toegejuicht als een diplomatiek staaltje van zelfbeheersing van Adenauer en de zijnen in een voor het Westen moeilijk tijdsbestek. een ministersfunctie in plaats van het premierschap. Dan is daar ook nog kolonel Moboetoe, de man die op het ogenblik de macht in Kongo in handen heeft en de steun van het leger geniet. Hij heeft duidelijk ge maakt dat hij het spel van de politici af keurt. Om hieraan een einde te maken „neutraliseerde" hij zowel Kasavoeboe als Loemoemba en Ileo die beiden aan spraak maken op de functie van premier en gaf geen toestemming voor een parle mentsvergadering. Politieke waarnemers twijfelen er ook aan of Moboetoe bereid zou zijn de macht weer aan de politici over te dragen. In ieder geval neemt hij geen orders meer aan, noch van Kasavoe boe noch van Loemoemba. In een te Leopoldstad uitgegeven com muniqué wordt meegedeeld dat delegaties van de regeringen van Ileo en Tsjombe in Brazzaville (voormalig Frans Congo) over leg hebben gepleegd over middelen om de normale betrekkingen tussen Katanga en de rest van Kongo te herstellen. De Ka- tangese ï'egering heeft zich bereid ver klaard met Ileo samen te werken. De uiteindelijke vertegenwoordiging van Ka- tanga in de centrale instellingen zal op een ronde-tafelconferentie over de politie ke structuur van het land definitief wor den vastgesteld. Radio-Brazzaville heeft gemeld dat Ka- londji op weg is naar New York. Intussen tracht Loemoemba de UNO over te halen hem een vliegtuig ter be schikking te stellen om naar New York te vliegen, waar hij een van de Kongolese delegaties naar de UNO-Assemblee wenst te leiden. De UNO verwees hem naar de luchtvaartmaatschappijen. Loemoemba verklaarde dat hij vandaag naar New York zou vertrekken. De Sabe na is de enige luchtvaartmaatschappij die geregelde diensten op het vliegveld van Leopoldstad heeft. In New York verklaarde de door Loe moemba aangewezen vertegenwoordiger bij de UNO, Kanza, dat Loemoemba ge reed is te vertrekken, maar geen vervoer naar New York heeft. Een UNO woordvoerder heeft te Leo poldstad meegedeeld dat langs' de grens tussen de provincies Kivoe en Katanga een neutrale strook van dertig kilometer breedte in het leven is geroepen op Katan- gees gebied. Alle belanghebbenden zijn het er over eens dat alleen de UNO-troepen deze strook zullen controleren. Uit Elizabethstad wordt gemeld dat de UNO tracht de orde in de provincie Kasai te herstellen, waar troepen die trouw aan Loemoemba zijn gebleven, de aanhangers van president Kalondji van de mijnstaat bestrijden, waarbij aan beide zijden zware verliezen zijn geleden. UNO-officieren zijn optimistisch omtrent hun kansen in Zuid- Kasai een staakt-het-vuren tot stand te brengen. Naar verluidt heeft Moboetoe de Kongolese troepen in Kasai bevel gegeven de strijd te staken en zich in Loeloeaburg, hoofdstad van de provincie, terug te trek ken. In Katanga heerst rust, nu Loemoemba- troepen zich naar de provincie Kivoe heb ben teruggetrokken en Katangese politie mannen de stammenoorlog hebben gesust. Katangese ambtenaren zeiden dat de gendarmes de toestand in het mijncen trum Loeena, waar naar men aannam meer dan honderd personen werden ge dood, meester waren. Zij zeiden dat na de „drastische maatregelen" van de gendar merie geen enkele Baloeba meer aan het vechten was. Advertentie Eis a!t\Jd de beproefde Om u een troostrijk woord te schenken: Met zo'n zomertje-nat als het nu haast voorbije, zit u te drom,en van kleine, stille eilandjes in de blauwe zee, waar altijd de zon schijnt en waar u dan maar lekker voor uw witte huisje zit te bakken; waar alle mensen vriendelijk en aardig zijn; waar u zo maar uit uw woning over een wit strand de zoele zee in stapt, om dan, na zo'n verfrissend bad, met een koud, hoog, tintelend glas in de hand, uw over peinzingen over het verrukkelijke leven voort te zetten. U vergist zich. Ik ken, van heel nabij, een dozijn van zulke eilandjes. Ze liggen met hun wel luidende namen in de Caribische Zee in de Caribische zon en ik wil er niets kwaads over zeggenze zijn verrukkelijk wanneer u er, al cruisend, een dag, of een paar dagen vertoeft: palmen, kleuren, muziekjes, drankjesallemaal heerlijk, heerlijk. Maar er te w on en is weer wat anders. Ik heb eens twee maanden op zo'n ro mantische plek gewoond. Het romantische plan was, er levenslang te blijven, maar ik ben er weggevlucht. En ik dank te de grauwe hemel toen ik, op een herf stige dag met regen en wind, op Schip hol uit het vliegtuig stapte. Want de idylle w a s er niet. Het was er, in alles, klein. De mensen, die niet anders deden dan elkaar over de hekel halen; een dorpspolitiek met heel venijni ge kanten; kwaadsprekerij die geen gren zen kende; verveling in de hete, lege avondstraten van de hoofdstad, die zonder weerga was; een a-culturele leegte, die onbeschrijfelijk mismoedig maakt; stan- denverschïl en rassendiscriminatie die on- verdragelijk waren, en dan die eeuwige, eeuwige zon, die alle activiteit wegschroei- de, die loom en laks maakte en die met haar nimmer aflatende hitte deed dromen van de heerlijke herfstregen in het verre vaderland. Van de vroege morgen tot de nog altijd vochtig-warm.e avondschemering, die zon die maar niet ophield te stralen niet voor niets werd haar de hatelijke naam „koperen ploert" gegeven. Nu moet u niet denken, dat ik deze zo mer I960 zo verrukkelijk heb gevonden en dat ik niet, net als u, iedere dag heb zitten verlangen naar óók eens wat zon neschijn. Maar uw dromen naar de eeuwige zon op een eilandje in de blauwe zee heb ik niet meegedroomd. Dat wilde ik u alleen maar zeggen. Alles is anders. En gedroomde idylles zijn oneindig veel idyllischer dan de werkelijkheid. Trek uw regenjas aan, steek uw paraplu op en dans het leven in. Elias Lijfwacht. De dirigent van het Berlijns Filharmonisch Orkest, Herbert von Karajan, heeft tijdens zijn verblijf in Berlijn een lijfwacht van vier recher cheurs gekregen. Hij heeft namelijk een dreigbrief ontvangen waarin wordt gedreigd met „passende maatregelen" omdat hij tijdens Kroesjtsjev's bezoek aan Wenen met de Sovjetpremier heeft gesproken. Bromfiets internationale. Nederlandse Bel gische, Zwitserse en Westduitse brom fietsclubs hebben zich zondag in de Westfaalse stad Gladbeck tot een „In ternationale bromfietsvereniging" aan eengesloten, onder voorzitterschap van de Zwitser Willi Wegmann uit Zürich. Doel van de vereniging is coördinatie van sportprogramma's en bevordering van de verkeersopvoeding. Jaarlijks zal een Europa-sterrit georganiseerd worden. Leengoed. Volgens het Londense blad de „Daily Mail" heeft koningin Elizabeth een kroon van de dynastie van Hanno ver uit de collektie van Windsor Castle in leen afgestaan aan de 22-jarige prin ses Alexandra van Ysenburg-Büdingen, die vandaag te Frankfort in het huwe lijk treedt met de 37-jarige prins Wolf Heinrich van Hannover, een "broer van koningin Frederika van Griekenland. De Britse ministerraad heeft toege stemd in het uitlenen van de kroon. Onmogelijk. Het Oostduitse persagenschap A.D.N. heeft verklaard dat een voor stelling van zaken als zou.de pauselijke nuntius in West-Duitsland, aartsbis schop Bafile, geen toestemming hebben gekregen een bezoek aan Oost-Berlijn te brengen, niet geheel juist is. Het is de diplomatieke status van de bij de regering in Bonn geaccrediteerde ver tegenwoordiger van het Vaticaan die het optreden van mgr. Bafile „in de hoofdstad van de Duitse Democratische Republiek onmogelijk maakt", aldus A.D.N. Het persagentschap wijst er op dat het Vaticaan en Oost-Duitsland geen diplomatieke betrekkingen onder houden. Overleden. Emilienne Kralovitch, de en- gekroonde koningin van de Europese zigeuners, is maandag in het ziekenhuis van het Franse stadje Luneville over leden. Haar stamgenoten, uit alle hoe ken van het Europese vasteland zijn naar het stadje gekomen, hebben hun baarden afgeschoren en zijn weer ver trokken in hun woonwagens en auto's. Een week geleden liet de koningin we ten dat zij zou sterven. In 'n plantsoen van Luneville werd haar troon neer gezet en dromden de rouwende zigeu ners om haar heen. Tenslotte kreeg de politie de overhand èn werd de zigeu nerkoningin, die voortdurend voortging met het geven van adviezen aan haar onderhorigen, naar het ziekenhuis ge bracht. Zij liet nauwgezette instructies na voor haar begrafenis. Zij krijgt een kist met goud erop. Explosies. In het Poolse dorp Rakowskie bij Gdansic zijn vijf kinderen gedood bij de ontploffing van een artillerie granaat uit de tweede wereldoorlog waar zij mee aan het spelen waren. De kinderen, vier jongens en een meis je, varieerden in leeftijd van 12 tot 14 jaar. In de stad Bychawa bij Loeblin werden twee brandweerlieden gewond tijdens een brand in een huis waarvan de eigenaar een artilleriegranaat als siervoorwerp hield. Door de hitte van het vuur explodeerde het projectiel.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7