OMZE WOOtSMChTIP zonder kringen Bouwvakarbeiders dupeerden een papierfabriek in Worm er Kreymborg Volledige klaarheid gevraagd omtrent Planta-affaire Rectoraatsoverdracht aan universiteiten en hogescholen Kweker verzweeg voor de fiscus 34 mille Nog geen beslissing over nieuwe universiteit of TH Meer asielruimte voor psychopaten Ook op de Antillen vrees voor jeukziekte Fin zwaar gewond bij val uit trein DINSDAG 20 SEPTEMBER 1960 9 Acht man sterk voor de rechter Afval Dom Verrassing Boete van 25 mille geëist Boterhampapier Geen antwoord op vragen over de „Doorman" Koninklijke familie wenst koning Boudewijn geluk Santpoortse KAJ in Bakkum succesvol Kleutertrui 3 jaar nu X mêmè Strijd om een naam Scherpe brisantbom in Leiden opgegraven In het veen kijkt men niet op een turfje en in een papierfabriek niet op een rolle tje papier, moeten de zes Haarlemse bouwvakarbeiders gedacht hebben, die maandag voor de Haarlemse politierech ter mr. J. P. Petersen terecht stonden. In juli van dit jaar hadden zij, toen zij in dienst van een Haarlemse aannemer een werk in een papierfabriek in Wormer uitvoerden, rollen pakpapier meegenomen zonder dat zij daarvoor toestemming had den gekregen. Twee andere leden van de werkploeg zochten hun gading meer in lood en gereedschappen. Volgens een van de processen-verbaal waren de mannen „flink aan het struinen" geweest. De of ficier van Justitie mr. J. van den Oever drukte het sterker uit en sprak van „één grote roofbende". De eerste verdachte die in het bankje verscheen was een 44-jarige voorman-met selaar uit Zandvoort. Deze gaf toe dat hij van een collega tweemaal een rol pakpa pier van elk 17 kilo zwaar had gekregen. Hij wist dat het papier van diefstal af komstig was. Op de vraag van de politie rechter wat hij met al dat papier wel deed antwoordde de verdachte, dat hij er thuis de muren mee beplakte. Wegens he ling eiste de officier van Justitie tegen hem vijftig gulden boete. Tegen een 47-jarige metselaar uit Haar lem, die de rollen papier had weggeno men vorderde mr. Van den Oever een zelfde geldboete met bovendien twee we ken gevangenisstraf voorwaardelijk. De politierechter veroordeelde beide mannen tot vijftig gulden boete. Een 45-jarige Haarlemse opperman had zich behalve een rol papier ook wat ge reedschap toegeëigend. Het laatste had verdachte volgens zijn zeggen in een bak met afval gevonden. „U had toch in eik geval moeten vragen of u het mee kon nemen," vond mr. Petersen. Conform de eis van de officier legde hij de opperman een boete van zestig gulden op. Een 28-jarige elektricien uit Haarlem moest zich verantwoorden voor heling van een rol papier en voor diefstal van een stuk steigertouw. Het papier had deze verdachte gekregen van een mede-arbei der en het touw (waarde drie gulden) had hij ergens op het werk gevonden. De of ficier van Justitie vorderde tegen hem vijftig guldén boete en twee weken gevan - genisst.raf voorwaardelijk. Mr. Petersen maakte er veertig gulden van. „We zijn dom geweest", erkende een 27-jarige opperman-steigerbouwer uit Haarlem, wie ten laste was gelegd dat hij samen met een 38-jarige opperman een hoeveelheid lood, totaal gewicht 66 kilo, uit de Wormerse papierfabriek had weg genomen. Een gedeelte van het lood had den zij aan een opkoper verkocht. Gezien het feit dat beide mannen reeds eerder met de strafrechter in aanraking waren geweest eiste de officier van Justitie te gen hen vijftig gulden boete en twee we ken gevangenisstraf voorwaardelijk. „Wat hebt u daarop te zeggen?" vroeg de politierechter. „Helemaal niets," ant woordden de mannen zichtbaar opgelucht over deze eis. Mr. Petersen kon zich even eens met de vordering van de officier ver enigen. De behandeling van de zaak tegen een 52-jarige magazijnbeheerder uit Haarlem kreeg een verrassende wending. Deze ver dachte, beschuldigd van heling van een rol papier, hield namelijk strak en stijf vol dat hij volkomen te goeder trouw was ge weest. Toen hij namelijk degene, die hem het papier had gegeven vroeg: „Zit dat goed met dat papier?" had deze hem een vervoerbewijs laten zien waaruit hij op maakte dat het in.derdaad „zuivere koffie" was. „Wat iemand heeft gekregen mag hij toch wel weggeven?" merkte de verdach te op verongelijkte toon op. Triomfantelijk haalde hij het bewuste geleidebiljet uit zijn zak. „Kijkt u zelf maar. Hier staat het: één rol papier gratis meegegeven. De handtekening van het bedrijf staat er on- De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam heeft tegen een 63-ja- rige bloembollenkweker uit Breezand, die over vier belastingjaren (1954-1957) zijn inkomen voor totaal 34 mille te laag had opgegeven, een boete van 25.000 gulden en een gevangenisstraf van drie maanden voorwaardelijk gevorderd. De rechtbank in Alkmaar had de man, die volledig be kende, in eerste instantie tot de thans gevraagde boete veroordeeld. Het bleek dat de kweker een belangrijk deel van het verzwegen geld gebruikte om zwarte lonen te betalen. In een gesprek met een directeur van de coöperatieve bloembollenveilingvereni ging H.B.G. te Lisse was de verdachte destijds te verstaan gegeven, dat hij wel onder gefingeerde namen kon veilen. De verdachte, die dit had gedaan, zei dat de veiling hem eigenlijk op het idee had gebracht om te gaan knoeien. „Het was georganiseerde belastingont duiking bij de veiling", zei de president. In een verklaring van de veiling werd ge zegd, dat het is voorgekomen dat onder andere namen werd geveild als kwekers niet over 'n bepaalde vergunning beschik ten. Maar daar werd volgens de president echter wat anders mee bedoeld. De vei ling-directie is enkele jaren geleden we gens deze vergunningskwestie door de alge mene inspectiedienst van het Produkt- schap Siergewassen veroordeeld. De raads man van de kweker verzocht een boete van 20.000 gulden, gelijk aan die welke in eerste instantie was geëist en daarnaast een voorwaardelijke straf op te leggen. Op 3 oktober zal het gerechtshof arrest wijzen. der". Benieuwd bogen politierechter en of ficier van Justitie zich over het bewijs stuk: „Wanneer hebt u dit gekregen? Er staat nergens iets over in het proces-ver baal", zei mr. Petersen. De verdachte ver klaarde dat het vervoersbewijs hem kort voor de zitting door een van de overige verdachten ter hand was gesteld. „Houd u de zaak aan tot u dat geleidebiljet bij de papierfabriek hebt gecontroleerd. Ik ben onschuldig," adviseerde verdachte. Aldus werd besloten. Een 36-jarige timmerman uit Haarlem, die eveneens een rol papier had meege nomen, zei dat hij het gebruikt had als boterhampapier, ,,'t Is er zó voor," zei hij met de duim omhoog. „Ik heb een gezin met tien kinderen, ziet u." Politierechter: „Waarom deed u dat nou? U had toch een blanco strafblad." De verdachte: „Als je geen dief was, werd je daar wel een dief." Vijftig gul den boete, vorderde de officier van Jus titie. Verdachte vond het wel „een beetje veel voor een rolletje papier." „Ik ver dien niet veel, meneer de rechter, om die boete te kunnen betalen moet ik weer gaan inbreken," pleitte hij ietwat drama tisch. Maar mr. Petersen vond dat ver dachte helemaal niet te klagen had en ver oordeelde hem conform de eis. De laatste in de reeks was een 38-jarige steigerbouwer uit Haarlem, thans gedeti neerd in het Huis van Bewaring. Hem was diefstal van lood en gereedschappen ten- lastegelegd. De officier rekende het deze verdachte aan dat hij reeds meermalen voor diefstal was veroordeeld. Daarom eiste hij vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en onder aftrek van voor arrest. Het vonnis van de politierechter luidde conform. De minister van Buitenlandse Zaken a.i., prof. De Quay, heeft mede namens de minister van Defensie medegedeeld, dat beantwoording van schriftelijke vragen, welke waren ingediend door de Tweede- Kamerleden Lankhorst (P.S.P.) en N. van der Veen (P.S.P.) over het bezoek van de „Karei Doorman" aan Japan, achterwege kan blijven, daar de vragen zijn achter haald door de loop der gebeurtenissen. De Nederlandse koninklijke familie heeft koning Boudewijn telegrafisch geluk wensen doen toekomen met zijn verloving met Dona Fabiola. Het telegram was on dertekend door koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Beatrix en prinses Ire ne. De voorzitters van de Eerste en Twee de Kamer, de heren Jonkman en Korten- horst, hadden al eerder gelukwensen ge zonden. K.A.J.-ers uit Santpoort hebben voor K.A.J.- en V.K.A.J.-leden met hun ouders in hotel Borst te Bakkum een geslaagde revue op de planken gezet. Ruim veertien medewerkers aan deze revue hebben de aanwezigen laten genieten van zang, de clamatie, goochelen muziek, waarna tot slot een fijne band voor goede dansmuziek zorgde. Achtereenvolgens traden The Elinces (mondaccordeonisten), The Two High- seeds (2 meisjes met gitaar), The Four Hio's (4 meisjes met zang), Nel Naber (de clamatie) en in schetsen diverse medewer kers voor het voetlicht. Als intermezzo gaf de Castricumse turner Floor Zoontjes en kele fraaie turnstaaltjes weg. Advertentie Alleen geldig woensdag 21 sept. a.s. Zuiver wol, in diverse tinten. Manchetten en boord dubbel gebreid. kl. st. p. m. mmm GROTE MARKT 1-7 HAARLEM In de Hollandse Schouwburg aan de Plantage Middenlaan in Amsterdam, waar in de jaren 10411044 de joden- transporten werden samengesteld, is nu een begin gemaakt om van de ruïne een herdenkingsplaats te maken. In het voorportaal zal een afgebroken pi- loon worden geplaatst met een eeuwige vlam. De zaal wordt een grasgazon met een afgebroken muur. (Van onze parlementaire redacteur) Uit de rijksbegroting voor 1961 blijkt, dat het kabinet nog geen beslissing heeft genomen over de eventuele vestiging van een nieuwe universiteit of technische ho geschool. In de bij de begroting gevoegde mil joenennota van minister Zijlstra staat wel dat in het kader van de prioriteiten het kabinet al heeft beslist dat de ir.vcste- gen voor het hoger onderwijs in 1961 zul len bedragen 135 miljoen, in 1961 in to taal 150 miljoen en in 1963 eveneens 150 miljoen. Men zou dan de conclusie kunnen trek ken dat er tot en met 1963 niets komt van een nieuwe universiteit of technische hogeschool, als daaromtrent nu nog geen besluit is gevallen. Die conclusie zou onjuist zijn omdat er nog niets is beslist over de wijze van besteding van de te investeren gelden voor het hoger onderwijs. De mogelijkheid blijft dus open dat er nog vóór 1963 een beslissing valt over een nieuwe universi teit of technische hogeschool. Een derge lijk besluit heeft het kabinet thans ech ter nog niet genomen. Twee partijen hebben voor de president van de Amsterdamse rechtbank strijd ge leverd om een naam. De directrice van een hotel aan de Apollolaan in Amsterdam maakte het kort geding aanhangig. Zij eist dat aan het in -aanbouw zijnde „Apol- lohotel" een andere naam wordt gegeven, omdat haar hotel ook die naam draagt. Mr. J. F. de Vilder betoogde echter na mens de n.v. die het nieuwe hotel laat bou wen, dat eiseres de naam „Apollohuis" van haar hotel in 't handelsregister pas had laten veranderen nadat de n.v. de plan nen voor de bouw van het „Apollohotel" had ontvouwd. Dat gebeurde op 16 juni 1959 en twee dagen later werd de naam „Apollohuis" in het handelsregister veran derd in „Apollohotel". Mr. De Vilder vond dat eiseres hiermee een onrecht matige daad had gepleegd ten opzichte van de gedaagde partij-door in strijd met het goede fatsoen de naam van haar hotel clandestien te veranderen. De naam „Apollohuis" aan de gevel van het hotel is pas in de eerste dagen van au gustus gewijzigd in „Apollohotel". In de nieuwe telefoongids staat de naam „Apol lohuis" ook nog vermeld, aldus mr. De Vilder. De president van de rechtbank zal op 26 september zijn oordeel geven. Maandagmiddag heeft de Leidse politie het Stationsplein ontruimd. Adjudant J. Pellen van de hulpverleningsdienst, res sorteerde onder het ministerie van Bin nenlandse Zaken, begon omstreeks een uur namelijk met het demonteren van een zeer gevaarlijke brisantbom. Deze bom op 11 december 1944 door Britse vliegtuigen neergeworpen, kwam maandagochtend bij graafwerkzaamheden voor de toekomstige bebouwing van het Stationspein, naar boven. Adjudant Pellen, die al vele honderden bommen ongevaarlijk heeft gemaakt, was van mening dat dit exemplaar een bijzon der groot risico opleverde, omdat de slag pen in het slaghoedje was gekomen. Bij ontploffing zou op 500 meter in de omtrek geen ruit heel zijn gebleven, afgezien van de schade door scherven. De politie nam dus maatregelen. Ook de treinenloop werd korte tijd stilgelegd. De hele operatie, hoe gevaarlijk ook, heeft slechts enkele minu ten geduurd. Toen klonk een schril fluitje over het doodstille Stationsplein. Het gevaar was geweken, de bom was gedemonteerd. (Van onze parlementaire redacteur) Men verwacht dat het nieuwe rijksasiel voor criminele psychopaten in Doetinchem in 1961 volledig in bedrijf kan worden ge nomen, aldus een mededeling in de Mil joenennota. Verwacht mag voorts worden dat met de gesubsidieerde bouw van een particu lier asiel in Nijmegen in 1961 zal worden begonnen, terwijl evneens door toeken ning van bouwsubsidie, de opnemingsca- citeit van enkele andere particuliere in richtingen voor verpleging van gestoorde criminelen zal worden vergroot. De Tweede Kamerleden De Ruiter (C. H.U.) en Van Meel (K.V.P.) hebben schrif telijk vragen gesteld over de „Planta"- affaire. De heer De Ruiter vraagt aan de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid: 1. Kan de minister mededelen, hoe het mogelijk is, dat, ondanks uitdrukkelijke beloften, dat gevaarlijke Planta uit de han del zou worden genomen, toch nog een hoeveelheid van 5000 kg. door andere mar garinesoorten is gedraaid? 2. "Was aan de directeur-generaal van de Volksgezondheid dit niet oekend, toen hij voor radio en televisie d'e uiteenzetting gaf over „vuile kuipen" en tegelijkertijd bekend maakte, dat ten aanzien van an dere sooi-ten margarine niet voor gevaar behoefde te worden gevreesd? 3. Is de minister bereid, alle soorten margarine van de Unilever in het belang van de volksgezondheid in beslag te doen nemen of althans te zorgen, dat deze niet voor menselijke consumptie kan worden bestemd? 4. Waarom wordt niet bekendgemaakt, welke emulgator is gebruikt en waartoe dient geheimzinnigheid te dezen? 5. Is de minister niet van mening, dat, gezien de toevoegingen, het onjuist is, mar garine te propageren als natuurzuiver? 6. Is het ook de mening van de minister, dat het nu de hoogste tijd is om aan het Nederlandse volk een duidelijke uiteenzet ting te geven over de stand van zaken, opdat men weet, waar men aan toe is, nadat mensen zijn overleden en velen ziek zijn geworden? 7. Is de minister bereid om een onpar tijdige commissie in te stellen van perso nen, die buiten het Unileverconcern staan om verslag over deze zaak uit te brengen? 8. Acht de minister het niet noodzake lijk om de propaganda voor margarine te ontdoen van allerlei termen, die het pu bliek doen denken dat dit surrogaat een natuurprodukt is? De heer Van Meel (K.V.P.) heeft aan de ministers van Sociale Zaken en Volks gezondheid, van Landbouw en Visserij en van Justitie het volgende gevraagd: 1. Zijn de ministers bereid om na het afsluiten van het onderzoek ter zake van de margarine-affaire aan de Kamer een volledig verslag hierover uit te brengen? 2. Zo ja, zijn de minister dan bereid, tegelijkertijd mee te delen, tot welke ge volgtrekkingen dat onderzoek heeft geleid en welke maatregelen er dienen te worden genomen? Advertentie Verwijdert viekken De inspectie van de volksgezondheid op de Nederlandse Antillen, heeft geconsta teerd, dat daar margarine is geïmporteerd die mogelijk jeukziekte kan veroorzaken. Naar aanleiding hiervan is ook op de Antil len een waarschuwing tot de bevolking ge richt en de margarine, afkomstig van Unilever, uit de handel genomen. Wegens het tot nu toe ontbreken van voldoende inlichtingen uit Nederland kan niet worden nagegaan, in hoeverre er werkelijk ge vaar voor de jeukziekte bestaat. De in druk bestaat dat er slechts enkele honder den pakjes, welke mogelijk ziekte verwek kend zijn, zijn verkocht. Advertentie vVA?.v r' .A"'1""' Aan de universiteiten en hogescholen hebben gisteren de reetores magnifici hun waardigheid aan hun opvolgers overge dragen. Leiden In Leiden heeft prof. mr. J. E. Jonkers het rectoraat aan prof. mr. J. V. Rijpper- da Wierdsma overgedragen. De aftreden de rector-magnificus sloot met het over dragen van deze waardigheid tevens zijn loopbaan als actief hoogleraar af. Wegens het bereiken van de leeftijdsgrens is eer vol ontslag uit zijn hoogleraarsfunctie ver leend. Prof. Jonkers somde in zijn rede de voornaamste gebeurtenissen in het afge lopen jaar op en behandelde enkele proble men, die thans de academische gemeen schap beroeren. Ten aanzien van het ni hilistenprobleem deelde hij mede, dat het Leidse studentencorps niet in de concen tratie van het gehele gezelligheidsleven voor mannelijke studenten is geslaagd, in tegenstelling met de V.V.S.L. voor de vrou welijke studenten. Voorts hield prof. Jon kers een pleidooi voor de oprichting van een soort Europees „Princeton". De vraag dringt zich namelijk wel eens op, of de hoogleraar van tegenwoordig nog wel vol doende tijd overblijft voor wetenschappe lijke arbeid naast de steeds in aantal en omvang toenemende administratieve be slommeringen. representatie, deelneming aan congressen, onderwijs en examineren. Utrecht „Het hoogleraarschap wordt onderbe taald en de titel is gedevalueerd. En niet alleen gedevalueerd: het is niet eens een titel, maar slechts een roepnaam zoals men poes zegt tegen een kat". Deze uit spraak deed prof. dr. J. F. Nuboer van de rijksuniversiteit te Utrecht ter gelegen heid van de rectoraatsoverdracht aan prof. dr. II. Th. Fischer. Met een verslag van de lotgevallen van de universiteit besloot prof. Nuboer zijn ambtsperiode. Hij con stateerde dat het steeds moeilijker wordt bepaalde TèersYóëlën te' bezetten met de meest geschikte personen. De positie van hoogleraar hóeft blijkbaar geen aantrek kingskracht meer. De oorzaak daarvan moet volgens prof. Nuboer gezocht worden in drie factoren: onvoldoende honorering, devaluatie van de titel en onvoldoende ge legenheid tot wetenschapsbeoefening. Groningen De rector magnificus van de rijksuni versiteit te Groningen, prof. dr. P. J. Bou- man, heeft na het uitspreken van een rede, getiteld „in de laagvlakten der cultuur" en na het vermelden van de lotgevallen van de universiteit, het rectoraat overge dragen aan prof. dr. Ph. H. Kuenen. Ook hij merkte op dat in het algemeen de ontwikkeling van het wetenschappelijk on derzoek hier te lande aanleiding geeft tot ernstige zorg. Er dreigt voor ons land, internationaal beschouwd, een niet te on derschatten achterstand. Onze NAVO-part ners besteden vier, vijf of zes percent van hun defensiebudget aan wetenschappelijk onderzoek. In Nederland is men deze weg niet opgegaan. Maar men heeft eveneens verzuimd uit andere bronnen voor research bedragen te reserveren, enigermate ver gelijkbaar met de enorme middelen welke elders in defensiebegrotingen voor research worden uitgetrokken. Amsterdam In zijn verslag over de lotgevallen van de gemeente-universiteit van Amsterdam heeft de rector magnificus, prof. dr. J. Kok, gesproken over het feit, dat de uni versiteit vermoedelijk bij het begin van 1961 rechtspersoonlijkheid zal krijgen. Prof. Kok was van mening dat de plannen voor een derde technische hogeschool in het gebied van de IJmond het beste gere aliseerd kunnen worden in nauwe samen werking met de Amsterdamse universiteit. Daarnaast is Amsterdam gereed een op leiding in de tandheelkunde te beginnen. Prof. Kok bepleitte een taakverdeling tus sen de univex-siteiten, die volgens hem op de duur noodzakelijk zal blijkens vanwege de steeds verder schrijdende specialise ring in de wetenschap. Nijmegen De rector magnificus van de r.k. uni versiteit in Nijmegen, prof. mr. L. G. A. Schlichting, heeft deze waardigheid over gedragen aan prof. dr. mag. J. P. M. van der Ploeg O.P. Prof. Schlichting wijdde een groot deel van zijn afscheidsrede aan de vraag of het Maandagavond is de 49-jarige Martti Jarvinn uit Turku in Finland uit de Noord- West expres gevallen die om kwart over zeven uit Hoek van Holland was vertrok ken. Zwaar gewond is hij in een zieken huis in Gouda opgenomen. De hoofdconducteur van deze D-trein ont dekte ter hoogte van Harmeien, dat een van de deuren open stond. In Oldenzaal kon de douane de eigenaar van twee kof fers, een hoed en een regenjas niet vinden. De Nederlandse Spoorwegen gelastten ogenblikkelijk een baanschouw langs de lijn Hoek van Holland-Utrecht. Om half een vannacht vond men na lang zoeken tussen Gouda en Hekelsveld de man, die nog in leven was. Aangezien er midden in de polder moei lijk snel medische hulp te krijgen was, vertrok er uit Utrecht een locomotor met brancard om het slachtoffer op te halen. universiteitsrectoraat meerjarig dient te worden of eenjarig moet blijven. Voorstan ders van een meerjarig rectoraat voorzien een grotere mate van efficiency en con- tinuiteit. De tegenstanders betogen echter, dat dit rectoraat kan leiden tot een zekere suprematie van de rector over de andere collega's, waardoor de charme van het ambt, dat nu elk lid van de senaat ten deel kan vallen, verloren gaat. Het voor naamste argument is echter, dat de drukke bezigheden van het rectoraat de hoogle raar geheel opeisen, zodat het meerjarig rectoraat niet verenigbaar is met een vol ledig actief hoogleraarschap. Eindhoven De rector magnificus van de technische hogeschool te Eindhoven, prof. dr. H. B. Dorgelo, heeft in de openbare zitting van de senaat onder meer gezegd dat het doen functioneren en voortgang doen hebben van het onderwijs, het op gang brengen van het onderzoek, het vormgeven en het be vorderen van de groei van een geheel nieuw studentenleven de uiterste inspan ning van allen vraagt. Er di'eigt een over belasting met daarmee gepaaxxl gaande ovexwermoeidheid, een verschijnsel, dat niet alleen de ouderen bedreigt, maar ook de jongex-en. Ernstige bezinning zal in deze nodig zijn om de t.h. in Eindhoven een gezond ox-ganisme te doen zijn. Laten wij onder de ogen durven zien wat er mis is en laten wij dan samen zoeken naar wat juist is. Delft Prof. dr. R. Kronig, rector magnificus van de Technische Hogeschool in Delft, heeft in een rede in de buitengewone se- naatsvex-gadering enige opmerkingen ge maakt over het wetsontwerp betx-effende de i-egeling van het wetenschappelijk on derwijs. In deze rede, waarschuwde hij opnieuw met klem tegen de toelating van HTS'ers tot de technische hogeschool zon der het thans gebruikelijke toelatingson derzoek. De ervaringen, over een aantal jax-en opgedaan, tonen aan, dat het zowel in het belang van de technische hogeschool als van de kandidaten zelf is, dit toela tingsonderzoek te handhaven. Voorts zei pi'of. Ki-onig nog, dat de senaat meent, dat de stichting van nieuwe technische ho gescholen op koi'te termijn achtex-wege dient te blijven, vooral ook in verband met het ernstige tekort aan gekwalificeerde do centen. Wageningen De rector magnificus van de landbouw hogeschool in Wageningen, prof. ir. W. F. Eijsvoogel, heeft een overzicht gegeven van het studiejaar 1959-1960. De senaat zal volgens prof. Eijsvoogel de vraag onder ogen moeten zien of het aantal studenten moet worden beperkt. Het invoeren van een numerus clausus of numerus fixus heeft in Nedexdand steeds grote weerstand ondexwonden. Men moet zich echter reali- sex-en, dat in het buitenland een dergelijke aantalsbeperking normaal wordt geacht. 1-Iet beperken van het aantal studenten tot een gefixeerd aantal is vrijwel ondoenlijk, stelde hij echter. De vraag naar landbouw kundigingenieurs in uitermate moeilijk te peilen en men zou moeten uitgaan van een schatting voor een tijdstip dat vijf a zes jaren in het verschiet ligt. Volgens prof. Eijsvoogel zal men niet verder kun nen gaan dan tot een beperking, die leidt tot een langzame, regelmatige toeneming van het aantal. Rotterdam Bij de rectoraatoverdracht heeft de x-ector magnificus van de Economische Hogeschool te Rotterdam, prof. dr. J. H. van Stuijvenberg, medegedeeld dat aan de minister van Onderwijs is verzocht, de in stelling van een juridische faculteit aan de hogeschool goed te keuren. De hogeschool acht het niet gewenst, dat deze faculteit voorlopig bepex-kt blijft tot de belasting- en de bestuui-swetenschap. Zij heeft voor een volledige en volwaax-di- ge juridische faculteit gekozen, aan wier afgestudeerden de rechten verbonden aan deze studie ten volle kan worden toege kend. Het is de bedoeling, dat van de be staande economische opleiding te Rotter dam gebruik worden gemaakt om aan het juridische onderwijs een sterke economi sche inslag te geven. De Rottex-damse ju- x-ist zal, met zijn gedegen economische scholing, over specifieke kundigheden be schikken, die momenteel eldex-s niet kun nen worden verworven, aldus prof. Van Stuijvenberg. Hij droeg het rectoraat over aan prof. H. W. Lambers, de eerste meer jarige rector magnificus aan de economi sche hogeschool. Hij is voor een periode van vier jaar met deze waax-digheid be kleed. Tilburg De rector magnificus van de r.k. econo mische hogeschool te Tilburg, px-of. dr. W. R. Heere, heeft in zijn rede bij de rectox-aatsovex-dx-acht gezegd dat de over gang van een dwangbuis naar een studie in volle vrijheid voor vele studenten te gx-oot is. Snoeien aan het middelbaar on derwijs zou van groot belang zijn. Dan ook zou meer tijd vrij komen voor een spox-tieve, organisatox-ische en esthetische ontplooiing van de leexdingen. Vrijheid in de studie is nu voor tal van studenten een moeilijk te verteren begrip. Daarbij komt dat de binding met de docenten door het steeds toenemen van het aantal stu denten en het relatief achterblijven van het aantal docenten niet meer kan steu nen op een intensief onderling verkeer. Hij droeg tenslotte het rectoraat over aan prof. dr. D. B. J. Schouten.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9