ZON EN REGEN OP KLEURIGE PRINJESDAG Dr. L. G. Kortenhorst opnieuw voorzitter Tweede Kamer Ruim tien miljoen voor Ambonezen zorg P.v.d.A.-critiek op kabinet-De Ouay Storm sloeg gat in boulevard in Vlissingen W.A.-verzekering wordt wettelijk verplicht Rijkspolitie krijgt 225 bromfietsen Dode bij ongeluk op onbewaakte overweg WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Totoïtus Spaarregelingen Aanvaring bij de Hoek Minister schenkt aandacht aan personeelstekort Konijnenjager-per-auto sloeg over de kop MAATSCHAPPELIJK WERK In haar eerste vergadering in het nieuwe parlementaire jaar heeft de Tweede Ka mer dr. L. G. Kortenhorst (K.V.P.) gekozen als voorzitter. Van de 122 uitgebrachte stemmen werden er 79 op zijn naam uitge bracht. De P.v.d.A.-fractie bleek na de ge beurtenissen die uitliepen op de kabinets crisis in 1958 nog steeds geen vertrouwen te stellen in de onpartijdigheid van dr. Kortenhorst. want er werden 41 blanco stemmen uitgebracht. Mevrouw mr. J. M. StoffelsVan Haat ten (V.V.D.) werd weer gekozen als eerste plaatsvervangende voorzitter. Zij kreeg 71 van de 120 uitgebrachte stemmen. Op de heer J. Bommer (P.v.d.A.) werden 49 stem men uitgebracht. Vanwege de destijds ge uite beschuldigingen aan het adres van dr. Kortenhorst blijkt de K.V.P. nog steeds geen lid van de P.v.d.A. als eerste plaats vervangende voorzitter te wensen. Met 91 van de 120 uitgebrachte stemmen werd mr. A. B. Roosjen (A.R.) gekozen als tweede plaatsvervangende voorzitter. Uit het bekende koffertje met de gouden letters „Derde dinsdag in september" heeft minister Zijlstra gistermiddag de rijksbe groting voor 1961 opgediept ter aanbieding aan de voorzitter. Hij zei erbij dat de stij ging van de uitgaven vooral ten doel heeft de groei van onze economie te bevorderen, maar dat de stijging van de uitgaven toch achterblijft bij de stijging van 't nationale inkomen. In het algemeen zal een behoed zaam beleid noodzakelijk zijn voor het be houd van het economisch evenwicht, aldus onderstreepte hij nog eens zijn woorden in de miljoenennota. Hij was verheugd mede deling te kunnen doen van voorstellen tot verlichting van de zware belastingdruk Eerste Kamer Tijdens de eerste vergadering van de Eerste Kamer zijn de herkozen en nieuw- gekozen leden voor Zuid-Holland, Gelder land, Overijsel, Friesland en Groningen door de herbenoem^ voorzitter, m r. -T. Jonknan, beëdigd. Evenals enige her kozen leden kon ook het nieuw gekozen lid „Het partijbestuur van de Dartij van de Arbeid acht het voortdurende ongelukkige optreden van 't kabinet-De Quay een ern stig gevaar voor het regeringsgezag en uiteindelijk voor de democratie en is van mening dat de regeringspartijen de plicht hebben aan het Nederlandse volk een ka binet te presenteren, dat zijn taak naar behoren vervult". Zo besluit een communi qué dat het partijbestuur van de P. v.d. A. heeft uitgegeven over zijn vergadering van donderdag 15 september. Het par tijbestuur, aldus het communiqué, beraad slaagde over de politieke situatie in ons land die is ontstaan na de affaire met de „Karei Doorman", de uitlatingen van de minister-president inzake Nieuw-Guinea en de verwerping van het wetsontwerp be treffende de voetbaltoto door de Eerste Kamer., Met betrekking tot de behandeling van de voetbaltoto werd o.m: aandacht besteed aan de groeiende tegenstellingen in de V.V.D. en het verdeeld optreden van A.R.-fracties, zo wordt in het communiqué gezegd. Hoefgetrappel van de acht prachtige paarden voor de gouden koets klonk al in de verte toen plotseling de zon doorbrak en een teer licht wierp op de roestig brui ne herfsttooi van de bomen voor het pa leis aan het Lange Voorhout in Den Haag. Het kleurig schouwspel voor het paleis kreeg daarmee precies op tijd de glans die het luisterrijk maakte. Bevelen schalden over het oude plein toen de deuren van het paleis wijd open zwaaiden en de Koningin en Prins Bern- hard in gezelschap van de prinsessen Bea trix en Irene naar buiten kwamen om in de gouden koets plaats te nemen. Het Wilhelmus klonk. De koninklijke standaard op het dak van het paleis werd gestre ken. De rijtoer, voorafgaande aan de plechtige opening van de Staten-Generaal, was begonnen. In de koets wuifden de prinsessen opgetogen naar het publiek. De gang van zaken in de verenigde vergadering der Staten-Generaal is al tijd zeer plechtig, door traditie bepaald, maar ditmaal werd er toch even hoor baar gegrinnikt na de mededeling van voorzitter Jonkman dat de beer Van Riel afwezig was wegens ziekte. De heer Van Kiel is de aanvoerder geweest van de VVD-fractie in de Eerste Kamer bij het verwerpen van de beperkte toto. Aan alle kanten hoorde men direct fluisteren: „Hjj heeft zeker to- toïtis". In de met dahlia's, chrysanten en gla diolen getooide Ridderzaal verliep het hoogtepunt van Prinsjesdag volgens het bekende protocol. De leden van de Staten- Generaal, van het kabinet, van de Raad van State, ambassadeurs en gezanten in groot tenue alsmede verdere genodigden de Koningin, de Prins en de Prinsessen traden binnen. De aanwezigen volgden aandachtig het schouwspel van de waar dig schrijdende, goudgetreste leden van de hofhouding en van de commissie van in- en uitgeleide, die de koninklijke familie naar troon en zetels begeleidde. Gedurende de ongeveer een kwartier durende troonrede had men volop gelegen heid de prachtige toiletten van Koningin en Prinsessen te bewonderen. Enthousiast stormde even na twee uur jong en oud op het Lange Voorhout naar het paleis na terugkeer van de stoet. De Koningin, de Prins en de oudste twee prin sessen betraden het paleis om direct daarna al weer op het balkon te verschij nen. Stralend nam daar de koninklijke fa milie de spontane hulde van de samenge stroomde menigte in ontvangst. Zelfs van de daken van de huizen op het Lange Voorhout vlak naast het paleis werd ge juicht. Prins Bernhard ontdekte tussen het pu bliek blijkbaar vrienden. Dat viel tenmins te op te maken uit de wijze waarop hij soms geamuseerd naar het plein wees. Maar juist deze gebaren gaven aan deze huldiging een uitermate hartelijk karak ter, waaruit elke stijfheid verdwenen was. Onder het publiek kon men van velen ho ren dat Prinsjesdag 1960 op hen een bui tengewone indruk heeft gemaakt. Niet al- 'cen door de schittering van de gouden ~-'s °n de ceremoniele !or"?n en het glanzende koper van de kapels, maar ook door de soepelheid waarmee de rijtoer was georganiseerd. „Ik vind de tuin werkelijk prachtig", zei koningin Juliana op het huis ten Bosch, nadat ze even tevoren van het bordes was teruggekeerd. Ze had daar, in gezel schap van Prins Bernhard het geschenk van het Nederlandse volk ter gelegenheid van het koperen huwelijksfeest in 1949 in ogenschouw genomen: de aanleg van het park rond het huis ten Bosch. Elf jaar geleden is daartoe het initiatief genomen. Op deze Prinsjesdag had de symbolische overhandiging plaats door een comité on der voorzitterschap van mr. K. P. van de Mandele. Toen 's middags de rijtoer door vlag gend Den Haag zou beginnen, regende het. Het koninklijk gezin prefereerde echter toch de open calèches en ofschoon het allengs harder begon te regenen, zijn die open gebleven tot de terugkomst op het huis Ten Bosch toe. Vele medelijdende ach's en oh's klonken uit het publiek, toen men zag dat Koningin en Prins zelfs door geen paraplu beschermd werden tegen het neerstromen de hemelwater. De vier prinsessen, in het volgende rijtuig, hadden met jeugdig rea lisme hun paraplu's opgestoken om zich Bij de foto's: Ondanks de regen maakten de Koningin en Prins Bernhard hun rijtoer door Den Haag in een open calèche. Bij het ziekenhuis aan de Zuidwal stopte de stoet en patiënten boden het koninklijk paar en de prinsessen geschenken en bloemen aan. Een van de hoogtepunten van Prinsjes dag: de aankomst van de gouden koets bij de Ridderzaal. tenminste enigszins tegen de regen te beschermen. Warm ingepakt wachtten tientalle pa tiënten voor het ziekenhuis Zuidwal op wat voor hen het hoogtepunt van Prinsjes dag is geworden: het bezoek van Koningin, Prins en Prinsessen. De bedden waren versierd met oranje strikken en rood-wit- blauwe vlaggetjes. Ook de poliopatiëntjes konden buiten uit hun bedjes alles goed zien. Enkele minuten hield de stoet stil, vlak voor de bedden. Een door de patiënten gemaakt mozaiek werd aangeboden en enkele kinderen overhandigden bloemen. Toen werden de portieren gesloten en de ongeduldig trappelende paarden zetten zich weer in beweging. Om vijf uur kwam de stoet weer bij het Huis ten Bosch aan. (Van onze Zeeuwse correspondent) De verzwaring van de Vlissingse boule vard is deze nacht door de golven van de door de eerste najaarsstorm opge zweepte Westerschelde stukgeslagen. Een gedeelte van ruim 50 meter lengte is over de breedte van de hele dijk weggeslagen. Grote stukken asfalt zijn over de boule vardmuur gesmeten. Door de storm was 's middags reeds een gat ontstaan, maar de deskundigen van rijkswaterstaat wa ren toen nog van mening, dat met zand zakken en stortsteen het komende storm tij wel doorstaan zou kunnen worden. Dit is echter niet het geval geweest. De dijkverzwaring ligt tegen de eeuwen oude, metersdikke boulevardmuur en werd daar gelegd om de in de loop der tijden verzwakte boulevardmuur te versterken. mr. M. van der Stoel (P.v.d.A.) wegens af wezigheid nog niet de vereiste eden af leggen. De voorzitter herinnerde eraan dat nog slechts twee leden van vóór de oorlog zit ting hebben in de Eerste Kamer. Van de 75 in 1956 gekozen leden hebben nu al 21 de Kamer verlaten. Uit 1946 zijn nog maar 9 leden overgebleven. „De taak der Eerste Kamer", zei mr. Jonkman, „is in wezen allereerst te trach ten een machtspositie, die in deze staat te groot wordt, te breken. Ik wil verleiding weerstand bieden om de afloop der debat ten over de Archiefwet en de wijziging van de Loterijwet aan deze uitspraak te toetsen". Vervolgens wenste hij de heer Kropman (K.V.P.) geluk met diens 25-jarig Kamer lidmaatschap. Hij deelde mede, dat de heer Vixseboxse (C.H.U.) thans de oudste in jaren is en als vervanger van de voor zitter zal optreden. Op 27 september komt de Kamer weer bijeen. Besloten is de begroting voor Nieuw- Guinea 1960 dan nog niet te behandelen in afwachting van de Tweede-Kamerdebatten over de bewindsregeling Nieuw-Guinea en de algemene politieke beschouwingen in die Kamer. In de toelichting op de begroting van Algemene Zaken wordt onder andere medegedeeld dat de belangstelling voor de premiespaarregelingen voor rijksambte naren niet onbevredigend is. Op 30 juni 1960 hadden 10 provincies en 510 gemeen ten een premiespaarregeling ingevoerd. Het aantal deelnemers aan het spaarplan „De Zilvervloot" bleef toenemen. Per 30 juni 1960 bedroeg het aantal jeugdspaar- ders naar schatting rond 323.000. Het totaal gespaarde bedrag beliep 83 miljoen. Het ligt in het voornemen om te zijner tijd enige principiële aspecten "an de alge mene premiespaarregeling nog het advies te vragen van de Sociaal-Economische Raad. Gisteravond omstreeks acht uur is de 927 ton metende Poolse kustvaarder „Li- wiec" bij het uitvaren naar zee ter hoogte van de zuiderpier in Hoek van Holland in aanvaring gekomen met een andere kust vaarder. Na de melding hiervan is de reddingboot „Koningin Wilhelmina" uitgevaren. Deze behoefte echter geen assistentie te ver lenen. De „Liwiec" is de Nieuwe Waterweg weer opgevaren. De aangevaren kustvaar der heeft zijn reis voortgezet. De minister van Justitie deelt in zijn be groting voor 1961 mee, dat indiening op korte termijn is te verwachten van een wetsontwerp tot invoering van de ver plichte aansprakelijkheidsverzekering voor houders van motorrijtuigen. In voorbereiding is een nieuwe regeling voor het tarief in strafzaken. Overleg is gaande over een geheel nieuwe regeling van de nationaliteit van de gehuwde vrouw. De instelling wordt voorbereid van een commissie, die tot taak zal hebben het vraagstuk van een nieuwe Vreemdelin genwet te onderzoeken. De minister verwacht dat een wetsont werp tot invoering van een nieuw bewijs recht in burgerlijke zaken in de loop van dit zittingsjaar kan worden ingediend. Het advies omtrent het stakingsrecht, gegeven door enige deskundigen op het ge bied van het arbeidsrecht, heeft de mi nister thans bereikt. Over de voorzieningen aan gevangenis sen zegt de minister dat in afwachting van de totstandkoming van nieuwe ge stichten in de oude gebouwen uiteraard zo weinig mogelijk gelden zullen worden .ge ïnvesteerd. Bepaalde voorzieningen zullen echter niet achterwege kunnen blijven, omdat toch het merendeel der te vervan gen gestichten nog 10 a 20 jaar in ge bruik zal moeten blijven. Aan veiligheids voorzieningen zal ook in 1961 weer bijzon dere aandacht worden besteed. Het aantal ontvluchtingen blijft dalen. Over het tekort aan personeel bij de rijkspolitie merkt de minister van Justitie in zijn begroting van 1961 het volgende op: „Het toenemend personeelsverloop bij het Korps Rijkspolitie en de ongunstige re sultaten van de werving zijn aangelegenhe den welke de minister met zorg vervullen. Hij zal dan ook in het komende jaar zijn voortdurende aandacht aan het nijpend probleem van het personeelstekort blijven wijden en er met kracht naar streven om dit probleem tot een oplossing te brengen. Omtrent een eventuele positieverbetering, welke hij als een belangrijke maatregel ziet, welke tot vermindering van de tekor ten zou kunnen leiden, pleegt hij met zijn betrokken ambtgenoten overleg. Over de mogelijkheid tot vrijstelling van eerste militaire oefening van degenen, die voor benoeming bij de politie in aanmerking worden gebracht, zijn de minister van Binnenlandse Zaken en hij in overleg ge treden met hun ambtgenoot van Defensie. Ook deze maatregel zal naar het inzicht van de minister een bijdrage kunnen vor men om het personeelstekort binnen rede lijke termijn te verminderen. Intussen acht hij de tekorten nog niet van een dusda nig ernstige aard als in sommige publi- katies wordt gesuggereerd. Mede met het oog op het personeelsge brek zal nog in de loop van dit jaar door de aanschaffing van 225 bromfietsen tot een verdergaande motorisering van de sur veillancedienst bij de landgroepen van het Korsp Rijkspolitie worden overgegaan. Drie doden in het verkeer Op een onbewaakte overweg even voor bij het station Goes is dinsdagavond tijdens hevige regenvlagen, die het zicht belem merden, een personenauto door de snel trein, die uit de richting Goes kwam ge grepen en totaal vernield. De auto werd honderd meter meegesleurd en over een stapel dwarsliggers in een sloot geduwd. Eén van de inzittenden, mevrouw D. G. uit Vlissingen werd op slag gedood. De be stuurder, de heer C. P., eveneens uit Vlis singen, is zwaar gewond in het ziekenhuis in Goes opgenomen. De trein werd aan de voorzijde zo ern stig beschadigd, dat de bestuurder het no dig oordeelde naar Goes terug te keren. De beschadigde trein heeft een half uur op de plaats van het ongeval gestaan. Dinsdagmiddag is de 10-jarige E. Haze uit Hulshorst bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De jongen kwam van school naar huis en stak ongeveer vijftig meter van de ouderlijke woning de weg over. Een personenauto reed hem aan en de jongen werd zo zwaar gewond dat hij vrij wel onmiddellijk overleed. De 62-jarige mevrouw G. v. d. Vecht uit Zwolle is op de rijksweg Zwolle-Kampen door een busje aangereden. Zij werd ern stig gewond naar het ziekenhuis in Zwolle overgebracht, waar zij 's avonds is over leden. Een inwoner uit Nijverdal heeft zijn nogal excentrieke methode van konijnen- vangen bijna zelf met de dood moeten be kopen. Hij probeerde namelijk op een bui tenweg bij Nijverdal het wild in het licht van de koplampen van zijn auto te krijgen en dood te rijden. Bij een van de snelle wendingen die de man moest maken, werd weliswaar het konijn gedood, maar de auto sloeg over de kop. De bestuurder en enige andere in zittenden kregen geen letsel. De konijnenjager kreeg een proces ver baal en zijn auto werd in beslag genomen, omdat deze gebruikt was om wild te van gen. Het konijn werd ook in beslag geno men. Noorse kapel. In Europoort, het nieu we havencomplex van Rotterdam, zal een Noorse kapel worden gebouwd, die zal res sorteren onder de Noorse zeemanskerk in De begroting van Maatschappelijk Werk opent de mogelijkheid tot uitbreiding van het algemeen maatschappelijk werk met 100 maatschappelijke werksters. De tota le personeelssterkte van het ministerie van Maatschappelijk Werk is voor 1961 op nieuw lager geraamd en wel op 886, t.w. 197 minder dan dit jaar. Intussen was de werkelijke sterkte op 30 juni reeds ge daald tot 992. Deze daling van het aan tal ambtenaren is een gevolg van de af nemende omvang van de gerepatrieer- denzorg en van de reorganisatie van het werk in de gezinsoorden en internaten voor onmaatschappelijkheidsbestrijding. Voor de afronding van het beleid in de oude ontwikkelingsgebieden wordt tot 31 december 1963 7 miljoen gulden ter be schikking gesteld, waarvan de helft wordt bestemd voor subsidiëring van zwemba den en sportvelden. De andere helft be stemd voor de subsidiëring van de aan gewezen investeringsprojecten op maat schappelijk, cultureel en hygiënisch ter rein wordt als volgt over de provincies verdeeld: Groningen 768.000,-, Friesland 626.000,-, Drenthe 627.000,-, Overijsel 253.000,-, Noordholland f 269.000,-, Noord- Brabant 709.000,-, Limburg 248.000,-, Voor de probleemgebieden wordt 13 mil joen gulden ter beschikking gesteld voor subsidiëring van sportvelden en zwemba den. Bejaarden. Minister Klompé is van mening, dat het in het algemeen geen voorkeur verdient voor bejaarden allerlei aparte voorzienin gen te treffen, al zal dit soms voor een minderheid der bejaarden nodig zijn. Be langrijk is, dat algemene voorzieningen en instellingen ook gelden voor bejaarden, waarbij er dan voor moet worden gezorgd, dat deze mede afgestemd zijn op hun bij zondere behoeften. Dit kan ertoe leiden, dat de voorkeur voor opneming in een bejaardentehuis afneemt. Het leven buiten deze tehuizen laat ongetwijfeld ruimer mo gelijkheid om deel te hebben aan de maat schappelijke ontwikkeling. Minister Klom pé hoopt spoedig nadere mededelingen te kunnen doen over de wetgeving betreffen de het toezicht op de bejaardentehuizen. Gerepatrieerden Het ministerie van Maatschappelijk Werk stelt samen met kerkelijke en particuliere instellingen een onderzoek in omtrent de aanpassing met name de geestelijke aan passing van de gerepatrieerden. Minister Klompé acht dit een goede voorbereiding van de voorgenomen geleidelijke over dracht van het bijzonder maatschappe lijk werk voor gerepatrieerden aan de or ganen van het algemeen maatschappelijk werk. Tot dusver heeft de definitieve huis vesting van gezinnen een vrij gunstig ver loop gehad. Minister Klompé hoopt de uit eindelijke huisvesting der gezinnen, die vóór 1 januari 1959 in Nederland waren aangekomen, voor het einde van 1961 tot een oplossing te brengen. Ambonezen Tot de belangrijke facetten van het Am- bonezenbeleid in 1961 rekent minister Klompé voortgaande verbetering van de huisvesting, hulpverlening bij de verhui zing en verdere doortrekking van de zelf zorg. De verbetering van de huisvesting zal voornamelijk plaats hebben door ver huizing uit de woonoorden naar voor de Ambonezen bestemde woonwijken. Naar berekening kunnen eind 1961 ongeveer 1600 Ambonese gezinnen gehuisvest zijn in ste nen woningen, hetgeen betekent, dat in dat jaar ongeveer 1275 gezinnen (ruim een derde van de groep) zal moeten verhuizen. Voor Ambonezenzorg is totaal uitgetrok ken 10.659.000 9.546 900).

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11