Vijftiende UNO-Assemblee kiest de Ier Boland tot president MARKLIN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 0 I H IHrilS P.T.T. raamt voor 1961 winst van eenennegentig miljoen HET WEER Dertien Afrikaanse landen en Cyprus nieuwe leden Nieuw-Guinea in de Ridderzaal Lord Home zou vandaag Kroesjtsjev spreken Hoop voor de 67 Japanse mijnwerkers opgegeven Tweehonderd Friezen ziek na „snert-actie" Ruim een miljoen voor nieuw droogdok in IJmuiden KROESJTSJEV BEKLAAGT ZICH OVER DE NEW YORKSE POLITIE Spanning tussen Tunis en Parijs Bloembollen toch naar Cuba uitgevoerd K0RSTJENS SPEELGOED Dirigent van IJsballet vernielde kruisbeelden van vele r.-k. kerken Iets minder koud In de krant van heden: Gebouw ingestort te Cairo: veertien doden Het woord is aan Castro en Kroesjtsjev Polen wil minderJoegoslavië meer bescherming In de Raad van State SIGNAAL TECHNISCH SPEELGOED Oost-Berlijn eist pas van Westelijke diplomaten 75e JAARGANG No 63 WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1960 305e JAARGANG No 216 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- TT I I I I I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directiei P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije ^i("MORRIS"/'^/'e//w/ êuif! BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 - LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, maar tijdelijk ook opklaringen. Aanvankelijk vrij krachtige tot matige, later mati ge tot zwakke wind uit westelij ke richtingen. Iets minder koud. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) LONDEN. In New York wordt, vol gens berichten uit Britse bron, verwacht dat Lord Home, de Britse minister van Buitenlandse Zaken vandaag informele be sprekingen met Kroesjtsjev zal voeren. Indien daaruit blijkt, dat er hoop bestaat op een lichte dooi in de koude oorlog, zal Macmillan naar New York vliegen, waar hij in dat geval zo goed als zeker Kroesj tsjev zal ontmoeten. Macmillan zal echter geen poging doen voor het houden van een topgesprek, omdat een tweede mislukking niet kan worden geriskeerd. Het Britse standpunt is dat een nieuw topgesprek grondig dient te worden voorbereid en alleen mag doorgaan indien er een mini mum kans is dat er tenminste iets posi tiefs, hoe weinig ook, zal worden bereikt. TOKIO, (Reuter) De hoop om 67 mijnwerkers die sinds dinsdagochtend in een mijn te Hosloe, op het Japanse eiland Kioesjoe, van de buitenwereld waren af gesneden te redden, is opgegeven. De man nen moeten zijn verdronken doordat wa ter van een rivier de mijn binnendrong. Zestig mijnwerkers wisten te ontkomen. De rivier had na hevige regenval een dijk die door droogte was verzwakt, door- broken.Tenminste vierhonderd man hadden getracht de stroom om te leiden en de mijn droog te pompen maar alle pogingen faalden. pag Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 11 Van Dag tot. Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Agenda van Haarlem en IJ mond 5 Uit stad, en omgeving 5, 7 Kunst 7 Cuba, Amerika en Europa door dr. R. van Egmond9 Prinsjesdag 11 Beeldverhalen 13 Feuilleton 13 Horen en Zien13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 17 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's CAIRO (Reuter) Veertien mensen zijn gisteravond in Cairo om het leven geko men toen een gebouw van vier verdiepin gen instortte. Negentien mensen werden gewond. Een groot aantal inwoners van het Friese dorp Ny Beets is momenteel ziek, vermoe delijk ten gevolge van het eten van erw tensoep met worst. Zaterdag is er in het dorp een „snertactie" gehouden ten bate van de plaatselijke sportvereniging. Er zijn ongeveer tweehonderd patiënten. Ook in het nabijgelegen Boornbergum werd een gedeelte van de door een exportslagerij in Akkrnm bereide erwtensoep verkocht en ook in dat dorp liggen thans veel mensen ziek in bed. De klachten zijn pijn in de rug, moeheid en hoofdpijn. Hele gezinnen, zowel in Ny Beets als in Boornbergum zijn ziek. De eerste ziekteverschijnselen openbaar den zich zondag en in de loop van maan dag kwam er nog een stroom van ziekte gevallen bij. Het is gebeurd dat arbeiders, die elders werkten, per auto van hun werk naar huis moesten worden gebracht. Er wordt thans een onderzoek ingesteld naar het verband tussen de ziekte en het gebruik van de snert en de worst. De keuringsdienst constateerde dat de erwtensoep nagenoeg bacteriënvrij was. De oorzaak van de massale ziekte zou dus eventueel in de worst gezocht moeten wor den. Enkele patiënten zijn in observatie ge nomen. Edward Artin: Nu de man zich sneller dan het geluid kan voortbewegen, is de vrouw wel in het nadeel geraakt. Uit de begroting van het Staatsvissers- havenbedrijf te IJmuiden voor 1961 blijkt dat de lasten zowel als de baten zijn ge raamd op 3.224.470, zodat de begroting evenals het vorige jaar sluit. Er is 1.100.000 opgenomen voor vernieuwing van dokgelegenheid. Het thans in gebruik zijnde drijvend droogdok is reeds 50 jaar oud. De toestand, waarin het verkeert, maakt een langer gebruik niet verantwoord, zodat tot vervanging moet worden overge gaan. Het ligt in het voornemen om het nieuw te bouwen dok enigzins grotere afmetingen en een groter hefvermogen te geven dan het thans bestaande, in ver band met het feit, dat de nieuwe eenheden die aan de vissrsvloot worden toegevoegd, groter zijn dan voorheen het geval was. Voor uitbreiding van halruimte is 300.000 Onder degenen die de plechtige ope- vorige week voor een oriëntatiebezoek ning van de zitting der Staten-Gene- in ons land verblijven. Bij hen zat ook raai in de Ridderzaal bijwoonden, de oud-gouverneur van Nederlands waren ook de zeven Papoea's, die sinds Nieuw-Guinea, de heer Van Waarden burg. De Russische premier Kroesjtsjev heeft gisteren in New York zijn Cubaanse ambtgenoot Fidel Castro opgezocht, die op geruchtmakende wijze van hotel was veranderd. Zonder de politie op de hoogte te stellen begaf Kroesjtsjev zich naar de negerwijk Harlem, waar Castro nu zijn tenten heeft opgeslagen. (Telefoto) Blijkens de heden verschenen begroting voor 1961 van het staatsbedrijf der P.T.T. laten de posterijen, de telegrafie, de tele fonie en de postchèque- en girodienst voor delige saldi zien van respectievelijk 2.241.000, 2.483.000, 60.902.000 en 5.037.000. Slechts één dienstonderdeel vertoont over 1961 een exploitatie-tekort, namelijk de draadomroep 6.327.000). De winst wordt geraamd op 91.701.000. Bij de posterijen wordt voor het binnen landse postverkeer in de komende jaren een verdere stijging van vier percent per jaar verwacht. De groei van het buiten landse postverkeer zal nog iets groter zijn. De vraag naar telexaansluitingen, die in 1959 hoger was dan in enig ander jaar, neemt nog steeds sterk toe. Voor de jaren 1960 en 1961 moet rekening worden ge houden met een nog grotere vraag dan in 1959. Het buitenlandse telexverkeer zal zich in de komende jaren belangrijk uit breiden. De vraag naar telefoonaansluitingen be reikte in de eerste maanden van 1960 weer nagenoeg hetzelfdê peil als in 1956 (het hoogste van na de oorlog). Het laat zich dan ook aanzien, dat bij voortzetting van de huidige gunstige conjunctuur de vraag in 1960 en 1961 die van 1959 aanzienlijk zal overtreffen. De aanleg van nieuwe aan sluitingen zal vermoedelijk niet in dezelf de mate kunnen toenemen, aangezien de uitbreiding van de interlokale verkeers- apparatuur wegens de snelle groei van het interlokale verkeer voorrang moet hebben boven de uitbreiding van de nummercapa citeit. Met een geringe verhoging van de wachtlijst moet daarom rekening worden gehouden. Het aantal draadomroepaansluitingen daalt nog steeds. Het. aantal bijzondere draadomroepinstallaties blijft echter nog steeds een behoorlijke stijging vertonen. Bij de posterijen blijft de personeelssitu- atie, vooral in het westen, grote zorg ba ren. De investeringen bij het gehele bedrijf worden geraamd op 200 miljoen. Er wordt 900.000 gevraagd voor de draadomroep voor de vernieuwing van die netten, waarbij een gunstig exploitatie resultaat kan worden verkregen. In het geraamde bedrag is tevens een post be grepen voor de uitbreiding van draadom- roepnetten, waarvan de toekomstige renta biliteit als vaststaand kan worden aange nomen. SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES PARIJS (AFP) De betrekkingen tussen Tunesië en Frankrijk zijn plotseling op nieuw gespannen geworden. In Tunesische kringen te Parijs acht men de spanning zo danig, dat de mogelijkheid van een verbre king der diplomatieke betrekkingen niet wordt uitgesloten. De Tunesische ambassa deur in Frankrijk, Habib Bourguiba jr., is door zijn regering teruggeroepen en ver trekt vanmiddag naar Tunis. De spanning is het gevolg van een wei gering van generaal De Gaulle de ambassa deur te ontvangen. Habib Bourguiba jr. heeft vorige week bij zijn terugkeer uit Tunis te kennen gegeven, dat hij een bood schap van de Tunesische president voor de Franse president bij zich had en een audiëntie bij het Franse staatshoofd had aangevraagd. Uit Tunesische bron is ver nomen, dat generaal De Gaulle de ambas sadeur naar de secretaris-generaal van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken had verwezen. Een Republikeins lid van de Newyorkse gemeenteraad heeft voorgesteld de Amerikaanse regering te laten bijdragen in de kosten welke het bezoek van Kroes jtsjev, zijn aanhangers en de andere „con troversiële" buitenlandse figuren, het ge meentebestuur van New York oplevert. De kosten bedragen drie miljoen dollar uitgetrokken. Nederlandse exporteurs van bloembol len hebben kans gezien de export naar Cuba voorlopig zeker te stellen. Zij aan vaarden de betaling van de artikelen, hoofdzakelijk dahlia's en gladiolen, in Cubaanse pesos, waarmede zij wel grote risico's nemen. Zij doen dit echter met de vooropgezette bedoeling om de deur voor de export open te houden. De laatste knol len zijn eind augustus met de „Andijk" verzonden. Nog deze maand zal een defi nitieve handelsregeling worden getroffen. In kringen van bollenexporteurs wordt dit een groot succes genoemd. Het gaat om een bedrag van ongeveer twee miljoen gulden. De nouveauté's 1960 zijn aangekomen bij HOUTPLEIN 6 - TEL. 18992 en bij BARTELJORISSTR. 6 - TEL. 12145 Marklin-catalogus 0.75. BERLIJN (UPI) Westerse diplomaten mogen Oost-Duitsland niet meer betreden zonder speciale vergunning. Diplomaten die bij de Westduitse regering zijn geaccre diteerd, behoeven toestemming van het Oostduitse ministerie van Buitenlandse Zaken, om Oostduits gebied te kunnen be treden, aldus meldt „Neues Deutschland", het officieel orgaan van de Oostduitse com" munistische partij. Advertentie NEW YORK (UPI) Premier Kroesjt sjev heeft gezegd dat hij zich bij het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken zal beklagen over het gedrag van de politiemannen die bij het hotel van Fi del Castro in Harlem dienst hadden toen Kroesjtsjev daar een bezoek bracht. Hoofdcommissaris Kennedy van de New yorkse politie, een veelgeplaagd man die zijn mannen een werkweek van zestig in- plaats van 48 uur laat maken omdat hij anders niet aan de eisen kan voldoen die de regering stelt, zei daarop: „Ik weet van geen Russische klacht, maar zelf heb ik wel een klacht tegen de Russische gehei me dienst." Toen de Russische premier Castro's ho tel bezocht moest de politie een paar dui zend mensen op een afstand houden. Vol gens Kroesjtsjev zouden enkele agenten toen onheus zijn opgetreden tegen leden van zijn gevolg. Volgens Kennedy is daar geen sprake van. Integendeel: iemand van de Russi sche geheime dienst heeft een agent on dersteboven geduwd. Fidel Castro had ook al klachten. Hij heeft gezegd dat een agent hem in zijn auto geduwd heeft toen hij op weg van het vliegveld Idlewild naar zijn eerste hotel even wilde uitstappen. De hoofdcommissaris heeft gezegd dat er van duwen geen sprake is geweest. En kele agenten hebben Castro door gebaren duidelijk gemaakt dat hij terug moest gaan in zijn auto. Men had lang tevoren al vastgesteld dat Castro zijn auto niet moest verlaten, maar de Cubaanse pre mier zou het niet goed begrepen hebben. Kennedy gelooft dat de politie tot dus ver bijzonder goed gewerkt heeft. Burge meester Robert Wagner, die Kroesjtsjev negeert, heeft het voor zijn politie opge nomen. Al die moeilijkheden vinden hun oorzaak in het feit dat de politie zulke walgelijke mensen moet beschermen, zei Wagner. Ook dinsdagavond heeft de Newyorkse politie bij de Russische ambassade aan Park Avenue slag moeten leveren met be togers. Een honderdtal, van wie de mees ten vluchtelingen uit Hongarije waren, kreeg het aan de stok met de politie. De auto waarin de partijbaas van Wit Rus land Kiril Mazoerov zat, werd bekogeld met rotte eieren en dito groente. De leider van de Poolse UNO delegatie Wladyslaw Gomoelka, heeft de Newyorkse politie verzocht de hem toegevoegde lijf wacht te beperken. Een woordvoerder van de politie deelde mede dat Gomoelka ook had verzocht dat de politie-auto's die hem in de stad begeleidden geen gebruik zou den maken van sirenes. Gomoelka wenste ook geen politiemannen in uniform wan neer hij een wandeling wil maken. De Joegoslavische minister van Buiten landse Zaken Popovitsj heeft zich in zijn korte toespraak ter begroeting van de nieuwe leden van de UNO beklaagd over de ontoereikende bescherming die de gede legeerden van de Newyorkse politie krij gen. Hij verklaarde dit een kwestie te achten die de secretaris-generaal dient te behandelen. „De Verenigde Staten kun nen zich niet onttrekken aan hun verant woordelijkheid ten aanzien van Joegosla vië en andere delegaties", zei Popovitsj. De Joegoslavische ambassade heeft een officiële klacht ingediend, wegens de acti viteiten van betogers bij het ambassade gebouw. „De mensen die betogen zijn mis dadigers die men niet mag laten betogen", verklaarde een ambassade-functionaris, waarop de politie vei'klaarde dat geen van de betogers bij de Joegoslavische ambas sade gevaar had opgelevex-d of de wet ge schonden. Dure visite Dit is het portret van mr. dr. A. A. van Rhijn (P.v.d.A.) die, naar wordt ver wacht, ingaande 1 oktober zal worden benoemd tot lid van de Raad van State. Gisteren vermeldden we dit reeds, waarbij me tevens een overzicht van zijn levensloop gaven. Advertentie NEW YORK, (UPI) Kroesjtsjev heeft dinsdagavond glimlachend zijn entree ge maakt in de UNO-Assemblee. Hij omhels de Fidel Castro, die nauwelijks twee uur tevoren kennis met hem had gemaakt. Toen de vijftiende UNO-Assemblee de Ier Frederick H. Boland (ot voorzitter koos klapte Kroesjtsjev niet. Hij zat roerloos temidden van delegaties die Boland staan de een ovatie brachten. Wel klapte de Russische premier voor de veertien lan den die in snelle opeenvolging telkens bij acclamatie tot het lidmaatschap werden toegelaten, waardoor het aantal leden tot 96 is gestegen. De entree was die van een bewonderde in de kring van zijn bewon deraars. De westerse delegaties behoor den niet bij die kring en ook president Tito leider van de Joegoslavische delegatie, bleef recht voor zich uit staren toen Kroes jtsjev het middelpunt van de belangstel ling vormde. Kroesjtsjev liet zijn gelegenheid om de eerste grote toespraak te houden voorbij gaan, toen de delegaties de nieuwe leden en voorzitter Boland gingen huldigen. Hij liet Gromyko naar het spx-eekgestoelte gaan en ging, met een uitdrukking van verveling op zijn gezicht, wat in de zaal wandelen. Ook Fidel Casti-o zat er lande rig bij. Hij had zijn kepi op het hoofd en voor hem op tafel lag een dikke sigaar. Ki-oesjtsjevs toespraak staat voor vrij dag op de agenda, president Eisenhower spreekt morgen. In de recreatiezaal, waar hij aan het hoofd van zijn delegatie ver scheen, zei hij tegen een journalist, die vroeg hoelang hij in New York zou blijven: „Ongeveer twee weken na het einde van de debatten in de Assemblee". Zou hij Eisenhower bezoeken? „Hij heeft er niet om gevraagd, wel?" Zou hij alle vergaderingen bijwonen? „Toen ik nog arbeider was deed ik mijn wei-k goed", was Kroesjtsjevs antwoord. Enige clownerie is Krpesjtsjev stellig eigen, doch tevens probeert hij een panto mime op te voeren van een eenvoudige afgevaardigde, die de delegatieleden niet als loopjongens gebruikt. Het gelukt hem stellig op die manier publiciteit te krijgen. De Ier Boland belooft een bekwame voorzitter te woi-den. Hij werd bij eerste stemming gekozen met 46 stemmen. No- sek uit Tsjechoslowakije ki-eeg 25 stem men de IJslander Thox-s 9. Boland hield daarop een idealistische rede. Kennelijk houdt deze man van goedklinkende leuzen. Hij zei te hopen dat dit „de Assemblee van de mensheid" zou wox-den, die hier de dageraad zou zien in een waax'lijk in ternationaal patx-iottisme". De dirigent van het orkest van het ijs- ballet van Maxi en Ernst Baier, II. H., is dinsdagmiddag in Drachten gearres teerd. Hij zou in de afgelopen weken in katholieke kerken in Eindhoven, Doetin- chem, Zwolle en Leeuwarden kruisbeelden en andere religieuze voorwerpen hebben vernield. De man heeft inmiddels bekend. Aanvankelijk tastten rijksrecherche en gemeentepolitie volkomen in het duister bij hun onderzoek naar deze vernielingen. Het spoor leidde echter naar het ijsbal- let, aangezien de ravages steeds werden aangericht in de tijd, dat Maxi en Ernst Baier in de genoemde plaatsen optraden. De dii-ectie van het ballet verzocht daar om de politie, het gehele personeel aan een streng verhoor te onderwerpen. Er werd echter geen enkele aanwijzing ge vonden, totdat rijksrechercheurs gisteren in samenwerking met de Leeuwarder en Groninger politie vingerafdrukken lieten maken van alle personeelsleden. Daarbij kwam aan het licht, dat de dader de door niemand verdachte dirigent was. De directie van het ijsballet deelde ons mede, dat H. al drie jaar bij haar in dienst is en dat er in die periode nooit sprake is geweest van enig wangedx-ag. Hij gold als een rustige ingetogen man en een eerste klas musicus en dirigent. Hij heeft jarenlang deel uitgemaakt van het befaam de zangkoor de „Regensburger Domspat- zen". Hij is rooms-katholiek. Andere leden van de balletgroep was het de laatste weken wel opgevallen, dat de dirigent bij zonder zwijgzaam was geworden. De Peruviaan Belaunde, die bij deze gelegenheid aftrad als voorzitter, is een diplomaat die gaarne spreekt. Hij liet zich de laatste schone kans niet ontgaan. Nog nimmer had hij zulk een groot voornaam gehoor gehad. Zijn i-ede was een pleidooi voor de invloed van kleinere landen. Hij zei te hopen dat de grote mogendheden eventueel arbitx-age van de Assemblee zouden willen aanvaarden. Dit is vooral van belang voor de ontwapeningskwestie, die hij niet zozeer een technisch, alswel een politiek probleem noemde. Deze eerste middag wei-den dertien Afri- kaanse staten plus Cyprus toegelaten als nieuwe leden van de UNO. De toelating van Mali is voorlopig uitgesteld daar in deze federatie onenigheid tussen Soedan en Senegal bestaat. Het voormalige Bel gisch Kongo wex-d wel toegelaten, doch gezien de verwarde intei-ne politieke si tuatie plaatste men alleen een naambord- je bij de plaats van Kongo. Afgevaardig den liet men voox-lopig niet toe. Dit px-o- bleem werd afgeschoven op. de geloofs- bi-ieven-commissie. Dissonant Nadat al deze netgeklede negex-s hadden plaatsgenomen, begon de lange reeks van vriendelijke, maar meestal onbelangrijke welkomstspeeches. De rede van Gromyko vormde enigszins een uitzondering. Hij was wel vriendelijk jegens de nieuwe leden, doch hij was beslist niet waarderend over de houding van vele andere UNO-leden. Hij verklaarde dat vele UNO-leden zich onge lukkig voelen door de toelating van deze staten. Zij proberen, zo zei Gromyko, po litiek kolonialisme te vervangen door eco nomisch kolonialisme, dat een nieuwe vorm van onderdrukking betekende. Gromyko zong de enige dissonant in de grootscheepse ouverture van deze vijftien de Assemblee. Geïnspireerd door de hu manitaire sfeer, die bij de opening heerste, zou men kunnen opmerken, dat de Rus sische partituur haar verdienste had: hier door kreeg de ouverture een hedendaags realistischer kax-akter.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1