Cuba, Amerika en Europa Miss Londen airport Overjarige Britse auto's aan strenge keuring onderworpen EERSTE ALGERIJNSE COMMISSIE IN PARIJS GEÏNSTALLEERD Bonn wenst zitting van Bondsdag in Berlijn Blikman Sartorius Australisch-Europees overleg Dona Fabiola zaterdag in de Belgische hoofdstad Pathet Lao sluit vrede met regering-Soevanna Spaak waarschuwt Belgen tegen wrok jegens NAVO Vluchtelingenpartij wil terug in de Bondsdag Bormann zou Amerikaanse nazi-organisatie leiden WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Generaal Salan onderweg naar de hoofdstad Steun van Amerikaanse en van Franse zijde Nederlander voorzitter Gezamenlijke strijd tegen de opstandelingenkliek Molotov in Wenen geen dwarsdrijver GISPEN MEUBELEN SCHEPPEN IN UW KANTOOR EEN SFEER VAN STIJL EFFICIENCY EN SOLIDITEIT DIE INDRUK MAAKT OP UW BEZOEKERS UW PERSONEEL BINDT EN HET WERK STIMULEERT Eigenaars wachten liever de verplichting af Spelletje CDU en SPD gepolst over kieswetwijziging Soekarno naar Tokio (Van onze correspondent) PARIJS. In aanwezigheid van de gouverneur-generaal in Algiers Paul De- louvrier en verschillende ministers en hoge ambtenaren heeft de Franse premier Mi chel Debré gisteren in Parijs de eerste commissie van Algerijnse gekozenen ge ïnstalleerd, die door de oprichting van nog enkele andere overeenkomstige colleges gevolgd zal worden. Deze eerste commis sie, die uit 33 leden, waarvan 22 islamieten, bestaat, is belast met de voorbereiding van een hervorming van de- Algerijnse land bouw. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling van generaal De Gaulle, dat. de commissies waarvan de leden door de Franse regering zijn aangewezen uit de verschillende ver tegenwoordigende organen, die door het volk werden gekozen, in Algerije zouden zetelen. Door de commissies bovendien in de behandeling van de verschillende be langrijke bestuurskwesties en hervor mingsplannen te betrekken hoopte men aanvankelijk de leden de nodige politieke en organisatorische ervaring bij te bren gen, waardoor ze op de duur zelf verant woordelijkheden zouden kunnen dragen. Uit de rede die Debré heeft uitgesproken leek echter te mogen worden opgemaakt, dat de Franse regering nu ook hier de bakens heeft verzet. Dat de commissies in Parijs in plaats van in Algiers zijn ge vestigd, of nog zullen worden gevestigd, is op zich zelf al een teken dat op een voor zichtiger koers schijnt te wijzen. Een ander symptoom is het feit dat De Gaulle de plechtige installatie niet zelf verrichtte, doch deze eer aan Debré heeft overge laten. Dat van het dragen van eigen aan sprakelijkheid voorlopig evenmin sprake zal zijn liet de premier nog duidelijker uit komen door het consultatieve karakter van de taak der commissieleden bij herhaling te onderstrepen. Deze herziening van de plannen ten aan zien van de commissies, die in opzet als een soort Algerijnse regering in embrio- nale toestand waren bedoeld, kan ver klaard worden uit een tweeledige pressie of tenminste beïnvloeding. Enerzijds de verhoogde druk waaraan generaal De Gaulle van de kant van de legerleiding onderworpen is, die van een Algerijnse regering met of zonder camouflage nog altijd niets wil weten. Anderzijds de druk die de Algerijnse gekozenen ondergaan van de zijde van het F.L.N., dat zijn actie tegen iedere vorm van „collaboratie-politiek met de Fransen" de laatste tijd aanzienlijk heeft verscherpt. Salan naar Parijs MARSEILLE (UPI) De voormalige opperbevelhebber van de strijdkrachten in Algerije, generaal Raoul Salan, is aan boord van het schip „Ville d'Oran" uit Algiers in Marseille aangekomen. Hij wordt morgen in Parijs verwacht, waar hij aan de Franse minister van Defensie Messmer, een uitleg zal moeten geven voor de verklaring die hij heeft afgelegd over de Algerijnse politiek van president De Gaulle. Tijdens een korte ontmoeting met de pers zei generaal Salan: „Naar mijn me ning heb ik geen eerloze daad bedreven tegen mijn geweten of tegen de eenheid (Van onze correspondent) BONN De Westduitse politieke par tijen spraken zich gisteren in de Bonds dagcommissie-vergaderingen uit voor het houden op korte termijn van een Bonds dagzitting te West-Berlijn. De beslissing ligt bij Gerstenmaier, de voorzitter van de Bondsdag (Tweede Kamer) die dezer dagen, na nieuw overleg met de diverse fracties, een besluit zal nemen. In het bij zonder de drie grote partijen te Bonn de C.D.U. van bondskanselier Adenauer en de beide oppositie-partijen de S.P.D. en de F.D.P. hebben zich principieel uitgesproken voor het houden van een Bondsdagzitting in deze herfst te West- Berlijn, gelijk de afgelopen jaren steeds is geschied. Van Russische en Oostduitse kant heeft men gedreigd een dergelijke vergadering te zullen beantwoorden met het sluiten van een apart Russisch-Oostduits vredes verdrag met als gevolg Oostduitse con trole op alle toegangswegen van West- Duitsland naar West-Berlijn. Van Amerikaanse en Franse zijde heeft men laten blijken dat een Berlijnse Bonds dagvergadering zo spoedig mogelijk moet worden gehouden teneinde duidelijk te laten merken dat men van westelijke kant niet wenst te zwichten voor de druk van de Oostduitse regering in Berlijn op West- Duitsland. Advertentie GISPEN MEUBELEN BIJ: Veertien Nederlanders zullen met meer dan 200 andere afgevaardigden uit negen Westeuropese landen en uit Australië op 22 september te Lausanne in Zwitserland bijeenkomen voor een tweedaagse econo mische studie-conferentie, gepresideerd door de Nederlander mr. W. H. Fockema Andreae, voorzitter van het „Australië- instituut" te Rotterdam. De conferentie werd belegd op initiatief en onder auspi ciën van de federale regering van Australië en wordt donderdag geopend door de Aus tralische minister van Financiën, Harold Holt. Volgens Eric Mcclintock, secretaris-ge neraal van het Australische departement van Handel mag worden aangenomen, dat deze studie-conferentie de eerste ter we reld is waarbij een regering met overzeese zakenlieden dé wederzijdse zaken- en han delsbelangen bespreek?. van mijn land". Hij zei, dat hij zijn ver klaring had uitgegeven als president van de bond van oud-strijders. „Als president van deze organisatie beschouw ik het als mijn plicht, persoonlijk het leger te ver dedigen". „Het is mijn eer die in deze kwestie op het spel staat." Tegen de verslaggevers zei hij er van overtuigd te zijn, dat hij na het onderhoud in Parijs naar Algerije zou kunnen terug keren. BRUSSEL (UPI) De Brusselse bevol king zal zaterdag officieel kennis kunnen maken met dona Fabiola. Koning Boude- wijn en zijn verloofde zullen om 3 uur 's middags het paleis te Brussel verlaten en in een open auto naar het standbeeld van Koning Albert, de grootvader van Ko ning Boudewijn, rijden om daar een krans te leggen. Hierna zal er een receptie worden ge houden in het stadhuis waar burgemeester Lucien Cooremans vooraanstaande inwo ners van Brussel zal voorstellen aan het koninklijke paar. Na afloop van de receptie zullen zij naar het graf van de onbekende soldaat rijden waar in een korte plechtigheid een krans zal worden gelegd. Aan het einde van de middag zullen Koning Boudewijn en dona Fabiola op het balkon verschijnen van het paleis te Brussel om de bevolking te be groeten. (ANP) Terwijl de woordvoerders van het Belgische hof zich bepalen tot tegen spraken en zich verder in stilzwijgen hul len nemen de geruchten over de datum van het huwelijk van Koning Boudewijn en dona Fabiola hand over hand toe. Som mige Belgische bladen zeggen „in rege ringskringen" te hebben vernomen, dat het huwelijk vermoedelijk eind oktober of be gin november in Brussel zal worden inge zegend, andere melden echter dat het ook begin december kan worden. Het verloof de paar zal de volgende maand bezoeken brengen aan Antwerpen, Gent, Luik en Bergen. Van verschillende kanten wordt gemeld dat het koninklijke paar een huwelijksreis van drie weken zal maken en voor het einde van het jaar in Brussel terug zal zijn. VIENTIANE (Laos) (Reuter/AFP) De pro-communistische Pathet Lao in La os heeft besloten alle militaire activiteit in het door de regering Soevanna Phoe- ma beheerste gebied te staken om de nieu we koninklijke regering in Laos de gele genheid te geven een politiek van natio nale eendracht, vrede en neutraliteit uit te voeren en alle beschikbare krachten te verenigen om de „opstandelingenkliek" van Phoema-Nosavan te vernietigen. De ra diostations van Savannakhet en Vientia ne verspreidden dinsdag tegenstrijdige be richten over een „grote veldslag" met troepen van de Pathet Lao in Noordoost- Laos. De zender van generaal Phoemi Nosavan meldde dat de communistische troepen honderd mensen hadden gedood. Radio-Vientiane verklaarde echter dat de communisten overal hun wapens neerleg gen. Het „revolutionaire comité" van prins Boen Oem, dat zich verzet tegen de neu- tralistische regering in Vientiane, heeft voor radio-Savannakhet bekendgemaakt, de gevechten tegen strijdkrachten van Pa thet Lao, gewonnen te hebben. Radio-Vientiane heeft bekendgemaakt, dat met ingang van vandaag de benzine in de Laotische hoofdstad gerantsoeneerd wordt. WENEN (AFP) Voor de eerste maal sinds de oprichting van het internationale bureau voor kernenergie drie jaar geleden, hebben op een plenaire zitting alle zeven tig afgevaardigden unanieme besluiten genomen over alle punten van de agenda. Met algemene stemmen werd de Bul gaar professor G. Nadjakov gekozen tot voorzitter. De leider van de Russische delegatie, oud-minister van Buitenlandse Zaken Molotov deed er het zwijgen toe. Op voorstel van de landen van het Britse Gemenebest, en met instemming van de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, werd de toelating van Ghana tot het internatio nale bureau goedgekeurd. De Amerikaanse directeur-generaal van het bureau, Sterling Cole, bracht verslag uit van de werkzaamheden van het afge lopen jaar. Advertentie inlichtingen worderTü gaarne verstrekt door de plaatselijke GISPENdeal- CULEMBORG LUIK (ANP) De secretaris-generaal van de Noord-Atlantische Verdragsorgani satie, de Belg P. H. Spaak, heeft zijn landgenoten er voor gewaarschuwd de bijdrage aan de N.A.V.O. „niet door ge voelens van wrok" te laten beïnvloeden. In een toespraak tot industriëlen uit het Maasbekken in Luik zei Spaak te begrij pen, dat België in de N.A.V.O. is teleur gesteld omdat het had gehoopt, dat in de Kongo-crisis de Atlantische solidariteit op krachtiger wijze tot uiting zou zijn geko men. „Vóórdat wij ons aan ons slechte humeur overgeven moeten wij trachten de omstandigheden na te gaan, waaron der onze bondgenoten hebben gehandeld en welke motieven hen daartoe hebben geleid. België heeft voor 30 juni de dag van de soevereiniteitsoverdracht aan Kongo de leden van de N.A.V.O. nooit over zijn Kongolese politiek geraadpleegd of om advies gevraagd. Anderzijds heeft de toestand in Kongo zich zo snel ontwik keld en velen meenden en zij de mening nog toegedaan, dat Kongo door het drijven van de communisten het toneel van een „Korea" in Afrika dreigde te worden. Spaak deed voorts een scherpe aanval op de Belgen, die het terugtrekken van de Belgische strijdkrachten uit West-Duits- land bepleiten. „In geval van een conflict zou dit gelijk staan met een verplaatsing van de defensielijn van de Rijn naar de Maas", zo betoogde hij. Het Westen heeft aan het kernwapen te danken, dat een derrie wereldoorlog is vermeden", aldus Spaak. Vandaag wordt Miss London airport gekozen. De deelneemsters zijn allen werk zaam bij een luchtvaartmaatschappij Van onze correspondent) LONDEN In Groot-Brittannië luidt, de doodsklok voor auto's die langer dan tien jaar de smalle Britse wegen onveilig heb ben gemaakt. Er wordt nu een grondige controle ingesteld om na te gaan of er gebreken en feilen aan stuur, remmen en licht kleven, die de vehikels tot een ge vaar op de weg zouden kunnen maken. Groot Brittannië is het land waar auto's vereerd worden als een eerbiedwaardige instelling en dat clubs bezit waarvan men alleen lid kan worden als men een wagen van voor een bepaald jaar bezit, een jaar tal dat veelal aan de grijze (auto-) oudheid doet denken. Dat zijn wagens waaraan de trotse eigenaars eindeloos sleutelen en die in overgrote meerderheid -in zeer goede conditie verkeren. De boosdoeners zijn de wagens van „ge wone mensen", die het zich niet kunnen veroorloven de moderne, door belasting peperdure, wagens te kopen en dus blijven rondrijden in auto's die met touwtjes bij elkaar schijnen te worden gehouden. (De prijzen van tweedehands auto's zijn dooi de hoge belasting op nieuwe wagens even- ledig duur). Het zijn er volgens een voor zichtige schatting zo'n anderhalf miljoen en daaronder bevinden zich exemplaren die voor een habbekrats bij opkopers weg gaan. Op Engelands nieuwste autoweg, de M.l vertonen deze voertuigen de gevaarlijkste mankementen. Motoren vallen er soms uit als rijpe vruchten. Aan deze ongewenste toestanden wil de minister van Verkeer Ernest Marples een einde maken. Van daar de scherpe controle. Voorlopig worden deze proeven nog op vrijwillige basis toe gepast er is alle kans dat zij tegen kerst mis verplicht worden gesteld. In eerste instantie zullen dan vermoedelijk wagens van twintig jaar oud aan een verplichte keuring worden onderworpen en vervol gens de iets jongere wagens. De eerste ervaringen waren niet bemoe digend. In Hendon, 'n wijk in 't noordwes ten van Londen, waar een van de vele keu ringsstations is gevestigd, was het niet druk. Er kwamen enkele bezitters van oude auto's waarvan er een werd afgekeurd om dat de koplampen niet goed waren gesteld Het station zelf bleek ook niet van feilen te zijn verstoken, want toen een auto op 't remcontrole-toestel werd gereden bleek dit niet te werken. Dat euvel kon echter snel verholpen worden. De algemene indruk was dat bezitters van oude auto's liever wachten tot de con trole verplicht wordt gesteld. Natuurlijk heeft de controle ook weer moeilijkheden veroorzaakt tussen twee vakbonden. In Barrow-in-Frurness in Lan cashire konden de controlestations niet op tijd worden geopend omdat de bond van industrie-arbeiders beweerde dat deze alle drie de proeven moet doen, terwijl de vakvereniging van elektriciens meent dat haar leden de lichten moeten nakijken. De kinderen in Frankfort hebben een nieuw spelletje uitgevonden zij spelen Kongo. Onder het uitroepen van de kreten „Loemoemba" en „Kasavoeboe" trachten de twee partijen elkaar van het trottoir (voetpad) te duwen. Evenals bij de situatie in Kongo zijn er geen vaste regels voor het spel. Sedert Fidel Castro er met zijn guerilla-troepen in slaag de om Batista uit Cuba te ver jagen, is er op het eiland heel wat gebeurd. Een deel daar van heeft in hoge mate de aandacht van de wereld ge trokken, omdat Castro nu een maal een figuur was die tot de verbeelding sprak, en niet minder omdat zijn uitvallen tegen Amerika, gevolgd door zijn maatregelen tegen Ameri kaans bezit op het eiland, in de Verenigde Staten bijzonder hoog zijn opgenomen. Maar het meest van al heeft de Cu baanse kwestie de wereld in beroering gebracht omdht Kroesjtsjev de hulp van zijn raketten aan Castro beloofde voor het geval Amerika Cuba zou aanvallen. Dit heeft er Amerika weer toe gebracht, Kroesjtsjev aan de Monroe- leer te herinneren, die geen inmenging van een niet-Ame- ïikaans land in Amerikaanse aangelegenheden gedoogt. Verder heeft Cuba gemeend, Amerika al van agressie te kunnen beschuldigen in de Veiligheidsraad, omdat het maatregelen had getroffen om de invoer van Cubaanse sui ker tegen te gaan. De klacht werd verwezen naar de Orga nisatie van Amerikaanse Sta ten (O.A.S.), alwaar te zelf- der tijd Amerika Cuba wilde doen veroordelen wegens com munistische activiteiten en het toelaten van de Sovjet-invloe den op het eiland. In normale tijden zou dit alles genoeg geweest zijn om de wereld in rep en roer te brengen, maar nu de ontwik kelingen in Kongo, na het ru moer om de mislukte top-con- ferentie, ervoor zorgen dat dit jaar 1960 in geen enkel opzicht als „normaal" kan gelden, ver dwijnt ook een zo ernstige kwestie als die van Cuba vrij wel onder de horizon. De Cubaanse kwestie heeft, de hemel zij gedankt, tot dus verre niet geleid tot de vrese lijke consequenties die erin opgesloten schenen te liggen. Ondanks alle fanfare-ge- schreeuw van Castro is de Amerikaanse politiek betrek kelijk gematigd gebleven. Maar de kwestie zelf is niet opgelost en zij kan de wereld opnieuw uiterst onaangename verrassingen bezorgen. In dat licht moeten wij haar bezien en trachten haar te begrijpen. Wat een juiste beoordeling zo moeilijk maakt, is de pro- paganda die over en weer rondom de Cubaanse kwestie is gemaakt. Over en weer: dat Castro voor een niet gering deel werkt voor het effect dat hij in andere landen en ook op zijn aanhangers thuis zal maken, is van de aanvang af wel duidelijk geweest. Maar ook de Noord-Amerikaanse nieuwsagentschappen en de pers van de Verenigde Staten geven een zeer eenzijdige voorstelling van wat zich op Cuba afspeelt, en beide zijn juist de nieuwsbronnen waar op ook Europa in de eerste plaats is aangewezen. Waar om men in Amerika de zaken van Cuba eenzijdig voorstelt, doet er voor ons niet zo heel veel toe wij maken ons hier werkelijk niet meer héél druk over een nationalisatie meer of minder, ook al zijn de belangen van de Shell in Cuba eveneens in het gedrang geko men. Dat verder Amerika, ge tergd door de vaak hoogst on behoorlijke uitvallen van Fi del Castro voor radio en tele visie, hem en zijn regering in een bijzonder slecht daglicht wil plaatsen, ligt voor de hand maar ook dat zijn niet onze zorgen. Wél onze zorgen zijn, wat er uit dit alles voort kan komen en het is daarom, dat wij moeten trachten dooi de propaganda heen te zien. De revolutie op Cuba is al lerminst enig in haar soort. Tenminste twee andere lan den van Latijns Amerika heb ben een overeenkomstige re volutie gehad: Mexico en Bo livia. En in een derde land is de revolutie van dit zélfde type halverwege in haar ont wikkeling gestuit, en wel in Guatemala, Nu is nagenoeg het enige wat iedere Euro peaan weet van Latijns Ame rika dat daar steeds weer re voluties uitbreken en men zal dus geneigd zijn te vragen wat wel het bijzondere was van de revoluties welke wij opsomden. Dit, dat zij hebben geleid tot een radicale beper king van de rechten van de groep, die tot dusverre overal m Latijns Amerika de econo mische macht bezat. Voor een deel waren dit Noord-Ameri kaanse ondernemingen, maar voor een vaak veel groter deel de grootgrondbezitters van het land zelf. Het onteigende land werd gewoonlijk ter beschik king gesteld van wat men een dorps-coöperatie van boeren zou kunnen noemen; deze be werkten het dan collectief. Een variant is, dat kleine stukken grond worden gegeven aan in dividuele bewoners van het platteland, die tot dusverre geen eigen land bezaten. In Mexico en ook in Bolivia, met een bevolking die voor een aanmerkelijk deel nog uit In dianen bestaat, was de collec tieve vorm van land bewerken van oudsher bekend: op Cuba, waar van de Indianen geen enkel spoor is overgebleven, ligt. dit anders. Deze sociale revoluties zijn verklaarbaar omdat in geheel Spaans Amerika nog in de ko loniale tijd ongekend grote stukken land zijn uitgedeeld onder de oorspronkelijke ko lonisten en er sedertdien een ontzaglijk groot grondbezit is. De landloze bevolking van het platteland verkeert daaren- tgen in omstandigheden van uitgesproken nooddruft en ter wijl zij die vroeger zon dei- meer onderging, wordt dit langzamerhand, ook onder in vloed van de spreiding van onderwijs, van radio en tele visie, heel anders. Daar waar de oude toestanden voortbe staan in de meeste landen van Latijns Amerika dus, kan het nog tot uitbarstingen komen van de soort die wij thans op Cuba meemaken. Op Cuba lijkt alles nog radicaler en extremer toe te gaan dan destijds in Mexico en naar mate Castro meer in een hoek wordt gedreven, zal hij nóg weer radicaler gaan optreden, zo kan men verwachten. Wat de Cubaanse kwestie verder compliceert, is dat Cu ba een bijzonder strategische ligging heeft, op geringe af stand van de Verenigde Sta ten, en op de toegangsweg naar de Golf van Mexico als ook de Caribische Zee. Nabij de Windward Passage, de straat tussen Cuba en Haiti, ligt, op Cubaans grondgebied, een grote Amerikaanse mari ne-basis, Guantanamo, dat men het Gibraltar van de Ca ribische Zee zou kunnen noe men. Zouden de Russen ooit een basis op Cubaans grond gebied verkrijgen, dan met recht zou er sprake zijn van een schending van de Monroe- leer, en dan zouden vitale be langen van Amerika en van het gehele Westen in gevaar komen. Maar en hier blijkt opnieuw hoezeer de propagan da het gehele beeld kan ver troebelen hierover is tot dusverre alleen gefilosofeerd in Amerikaanse bladen. En laat ons hopen, dat het daar bij blijft! Men moet overigens van Castro dit zeggen, dat hij tot dusverre geen ernstig ver zet heeft aangetekend tegen het voortbestaan van Guanta namo als Amerikaanse basis, zodat het zou kunnen dat ook bij hem de soep niet zo heet wordt gegeten als zij wordt opgediend. En zou hij wèl met eisen tea aanzien van de Ame rikaanse basis komen, dan zou zijn succes in Washington even groot zijn als dat van Franco in Londen wanneer hij over Gibraltar begint. Evenmin heeft de regering van Cuba de O.A.S. verlaten, na door deze organisatie eni germate gekapitteld geweest te zijn op de recente confe rentie welke de ministers van buitenlandse zaken hielden in San José. Dan zijn er ten slotte aller lei economische kanten aan de Cubaanse kwestie. Tot vóór de komst van Castro hadden Cuba en de Verenigde Staten een bijzonder nauwe relatie: Cubo kocht bijna alles in het buurland, en verleende prefe rentiële rechten bij de invoer, terwijl daartegenover Ameri ka de Cubaanse suiker een voorkeursbehandeling gaf voor zover het die voor invoer toe liet. Aan dit laatste is nu on- ïangs tijdelijk een einde ge maakt door een actie van pre sident Eisenhower, die daar toe de toestemming had ver kregen van het Amerikaanse Congres. Deze actie, hoezeer begrijpelijk in het licht van veel van Castro's gedragingen, heeft echter dit boomerang- effect. dat Cuba daardoor ge dwongen is om nog meer sui ker te verkopen naar de com munistische landen dan het toch reeds was gaan doen. Normaliter gaat ongeveer drie-vijfde van de suikeroogst naar de Verenigde Staten en het overige naar de vrije we reldmarkt; die markt is ech ter verre van onbeperkt en Cuba is daarop de belangrijk ste leverancier. Allerlei bin dingen, voortkomend uit de Internationale Suiker-Over eenkomst, beperken de leve ringen naar die vrije wereld markt en daarbuiten zijn er alleen de communistische lan den. Het slechtste wat Amerika zou kunnen doen ten aanzien van Cuba is zijn geduld te verliezen. In San José heeft minister Herter kunnen zien dat zijn collega's in de O.A.S. niet willen denken aan eniger lei sanctie tegen Cuba zij weten, dat Castro in hun lan den door velen wordt gezien als een held en zij zijn ervoor beducht van hem ook nog een martelaar te maken. Zelfs de gematigde resolutie die ten- slote werd aangenomen, ver oorzaakte in Venezuela een ernstige crisis in de regering. In het belang van Amerika, èn van Europa, zou het zijn wanneer besloten werd tot. een constructieve aanpak van het gehele vraagstuk van de ontwikkeling van Latijns Amerika. Er gaan de laatste tijd hier en daar stemmen op om ook Europa hierbij te be trekken, en die gedachte lijkt ons ten volle het overwegen waard. Wanneer er nü gehan deld wordt om aan Latijns Amerika nieuwe hoop te ge ven, dan blijven wij misschien behoed voor méér extremisme a la Cuba. En niet alleen de Verenigde Staten maar ook wij hebben er vitaal belang bij, dat Latijns Amerika be houden blijft voor het Westen. Van onze correspondent) BONN De Westduitse Vluchtelingen- partij, de Gesammtdeutsche Block-B.H.E. wil met alle maar mogelijke middelen proberen haar in 1957 verloren zetels in de Bondsdag (Tweede Kamer te Bonn) te heroveren. Daartoe is het B.H.E.-partij bestuur het afgelopen weekeinde tijdens het partijcongres te Bückeburg gemachtigd verder contact op te nemen met de beide grote partijen de C.D.U. en S.P.D. De B.H.E. haalde bij de bondsdagver kiezingen in 1957 net niet de grens van het totaal aantal kiezers voor een partij nodig om in aanmerking te komen voor Bondsdagzetels. Zij had tevoren te Bonn wel degelijk een rol gespeeld en was in Adenauer's kabinet niet zonder invloed geweest. Zij maakt ook thans nog deel uit van vier deelstaat-coalitieregeringen. De B.H.E. had in 1957 geweigerd zich met de C.D.U. te verbinden, hetgeen haar op een grote nederlaag kwam te staan. Bij de verkiezingen in september 1961 wil zij het anders doen. Voorzitter Seiboth kreeg het fiat van de partijvergadering voor 'n voortzetting van zijn onlangs reeds begonnen besprekingen met bondskanse lier Adenauer en met de S.P.D. Daartoe moest overigens eerst de vice-voorzitter van de B.H.E.. ar Linus Katner tegen stander van elk gesprek met Adenauer het veld ruimen. De B.H.E. wil thans pogen de kieswet gewijzigd te krijgen. Zij hoopt dat de C.D.U. en de S.P.D. bereid zullen zijn om de vijf percentclausule te verruimen, en wel in die zin dat een partij die vijf per cent der stemmen in vier of vijf, en niet, zoals thans bepaald is, in alle elf deel staten haalt, ook in de Bondsdag mag komen. Op deze wijze hoopt de B.H.E. dan het gat, dat door ,het verval van de andere kleine rechtse partij, de Deutsche Partei is ontstaan te kunnen opvullen. De C.D.U. en de S.P.D. lijken wel iets te voelen voor de B.H.E.-wensen: beide ver wachten dat de verkiezingen zullen leiden tot een uitslag die het wenselijk maakt om met een kleine partij, als de liberale F.D.P. of de B.H.E., samen te gaan. TOKIO, (DPA) President Soekarno van Indonesië zal voor zijn vertrek naar de UNO-Assemblee op 26 en 27 september de Japanse hoofdstad Tokio bezoeken. DJAKARTA, (UPI) De president van Guinea, Sekoe Toeré, op goodwill reis door communistische en Afro-Aziatische lan den, heeft dinsdag in Djakarta de hoog ste Indonesische onderscheiding, de orde van verdienste gekregen. Toeré ontving de onderscheiding uit handen van Soekar no. Advertentie GISPEN MEUBELEN BIJ: O. Th. Dantuma Zijlstraat 90 Tel. 11526 Martin Bormann, de rechterhand van Hitier, zou in leven zijn en een uitgebrei de nazi-organisatie in de Verenigde Staten hebben gevormd, zo beweert het Israëli sche blad „Yedioth Aharonot" Het blad publiceerde fotokopieën van geheime brieven, die zijn reporters in de Verenigde Staten hebben bemachtigd en die gewagen van de clandestiene actie, die de jongste jaren in de Verenigde Staten door deze neonazi-organisatie wordt ge voerd. Het blad verklaarde, dat volgens deze brieven Johannes von Lehrs, gewezen as sistent van Goebbels, minister van Propa ganda van het Derde Reich, en op het ogenblik propagandaleider van de Vere nigde Arabische Republiek, een der lei ders van de geheime organisatie zou zijn, die vertakkingen zou hebben in Zuid-Ame- rika, Spanje, Zweden en West-Duitsland. Al de brieven eindigen met de onder het Derde Reich gebruikelijke formule: „Heil Hitier". „Yedioth Aharonot" voegde hieraan toe,- dat von Lehrs, na de aanhouding van Eichmann, een rondschrijven zou hebben gezonden aan de leden van de klandestie- ne neo-nazi-organizatie, waarin hij ver klaarde: „De samenwerking van Eich mann met de Israëlische politie, die zijn proces voorbereidt, heeft bewezen, wat wij steeds hadden vermoed, namelijk, dat Adolf Eichmann van Joodse afkomst is".

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9