araJf^QQxI0IX1S L/aUDlQU Eisenhower laat Kroesjtsjev de UNO niet monopoliseren OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ben jij nou de Koningin ...t HET WEER Gesprek met Tito en andere leiders in New York LOEMOEMBA STAAT NU GEHEEL GEÏSOLEERD 'N PARKETVLOER, EDELHOUT VLOEREN Sm M ORRIS "êefpre ijöuiïuif! Soiex-oto J. J. VAN KOSTEN Officiële Franse critiek op de UNO-Assemblee Londense politie drong verzetshaard binnen Moboetoe eist terugtrekking van UNO- bewaking en wijst adviseurs uit Verbrede Haarlemmerweg begin 1962 gereed Drie doden in het verkeer Overstromingen tussen Antwerpen en Brussel ftöodeshsw! Het NEVEDA breiboek is uit Minder koud Grootst mogelijke reserve wordt in acht genomen Weigerachtige huurders dolven het onderspit OP ZOEK NAAR JAPAN Oude trambaan wordt vierde rijbaan Het woord is aan Verkeersweg onder water In de krant van heden: Watersnood in Italië 395.- 75e JAARGANG No 64 1 DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1960 305e JAARGANG No 217 Hoofdredacteur: Simon Koster Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- T T I I I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 1S295 (6 lijnen). IwJ I I 1 fST WH I Verschijnt dageHjks beh. op zon-en feestdagen. kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 M t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt. Directie: Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks urADuniii nnnnuijiYiüuiiJj ovj u i\n IN JL P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Tijdens het bezoek dat Koningin Juliana woensdagmiddag aan het naar haar genoemde kinderziekenhuis in Den Haag bracht ter gelegenheid van het vijfenzeventigjarig bestaan, zorgde de vierjarige Mathijs Koningslow voor een vermakelijk voorval. Hij is een van de veertig patiëntjes die in de sana toriumafdeling, het Irene-pavïljoen, worden verpleegd. De kinderen die op mochten, hadden buiten op het gras veld een blokhut gebouwd. Ze hadden zich uitgedost in Indianenpakken com pleet met verentooi. Met een waar krijgsgehuil begroetten de kinderen de Vorstin die tussen hen in ging zitten. Toen zag Mathijs zijn kans. Hij ging naast haar staan en trok haar aan de arm. De Koningin draaide zich om en Mathijs vroeg: „Ben jij nou de Ko ninginEn waarom draag jij geen kroon?" De Vorstin praatte een poosje met de kleuter en ook met zijn kame raadjes die er bij kwamen staan. Ondertussen speelde Mathijs wat met de tas van de hoge bezoekster. Het koninklijk bezoek aan het ziekenhuis duurde tweeëneenhalf uur. Verwachting tot morgenavond: Enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Overwegend zwakke wind uit zuidelijke richtingen. Iets hogere temperaturen over dag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Van onze correspondent) WASHINGTON. Dinsdag is Kroesjtsjev in New York bezig geweest Fidel Castro van Cuba achterna te lopen. Woensdag verzekerde hij zich van een nieuw soort publiciteit door twee schreeuwerige persconferenties te geven van het halkon van de Russische missie aan Park Avenue. Kroesjtsjev, in overhemd, om zoals hijzelf zei zo Amerikaans mogelijk te doen, gaf met hulp van een vertaler antwoord op vele vragen die journalisten hem toeriepen. Het balkon bevindt zich op de eerste verdieping, doch is nog vrij hoog boven de straat. Zijn antwoorden waren deels oubollig deels grimmig en meestal nogal grof. In Washington is men kennelijk tot het inzicht gekomen, dat president Eisenho wer, zij het op gedistingeerder manier, met Kroesjtsjev moet gaan wedijveren in poli tieke activiteit. Aanvankelijk zou de Ameri kaanse president vanmiddag na zijn rede alleen lunchen met vertegenwoordigers van de Zuidamerikaanse staten. Hierbij zijn de representanten van Cuba en de Dominicaanse Republiek niet uitgenodigd. De lunch gaat door, doch in plaats van daarna naar Washington terug te keren, blijft Eisenhower in New York overnach ten. Op die manier zal hij tijd vinden voor gesprekken met president Tito van Joe goslavië, alsmede met de leiders van Ghana, Nepal en Libanon. Zoals men ziet zijn Eisenhowers attenties zorgvuldig geografisch verdeeld. Wie niet dadelijk voor een gesprek met de president wordt uitgenodigd, behoeft niet te wanhopen. Eisenhower is van plan maandag terug te komen voor meer ont moetingen. Bovendien is hij voornemens diverse staatslieden uit te nodigen naar Washington of Gettysburg te komen. Ge sprekken met president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek worden algemeen verwacht. Het heeft aanvanke lijk niet in de bedoeling gelegen, dat Ei senhower zo actief zou worden, doch plotse ling is Washington tot het inzicht gekomen dat persoonlijke diplomatie voor Eisen hower nuttig en nodig kan zijn nu Kroes jtsjev zich zo actief toont en ook een ge sprek met Tito zou willen hebben. Kroesjtsjev richtte zich vanaf het bal kon niet alleen tot de pers. Toen school meisjes het gezang „God zegene Ameri ka" aanhieven, antwoordde de Rus met de eerste regel van de Internationale. Met voorbijrijdende demonstranten wisselde hij vriendelijke of dreigende gebaren. Het was een boertige vertoning, die tot gevolg zal hebben dat de komende dagen veel nieuws gierigen naar Park Avenue zullen komen. Eisenhower-Kroesjtsjev? De grote vraag, die allen hier bezig houdt is: zal het tot een ontmoeting komen tussen Eisenhower en Kroesjtsjev? Op dit ogenblik toont Eisenhower zeker nog geen tekenen tot toenadering. Via neutralen be ginnen echter reeds geruchten door te sij pelen, dat Kroesjtsjev wel tot praten be reid is. Of dat waar is of niet, dergelijk nieuws zet Eisenhower onder enige druk. Indien Kroesjtsjev openlijk te kennen geeft de strijdbijl te willen begraven, dan zou de pressie op de Amerikaanse presi dent nog sterker worden. Met grote belang stelling wacht men thans op de redevoe ringen, die Eisenhower en Kroesjtsjev res pectievelijk vandaag en morgen in de UNO-Assemblee zullen afsteken. Daarna zal het wellicht duidelijker wor den, wat de frenetieke onconventionele Newyorkse bedrijvigheid zal opleveren. Een hoge Newyorkse politiefunctionaris verklaarde dat het bericht over een voor genomen aanslag op Kroesjtsjev met een als fototoestel of microfoon vermomd vuurwapen mogelijk een rode-propaganda stunt is om verwarring te zaaien en de politie in diskrediet te brengen. (UPI) In UNO-kringen wordt ver wacht dat Eisenhower vandaag in de UNO-Assemblee een plan zal indienen voor economische en technische bijstand aan de Afrikaanse landen onder supervisie van de UNO. Behalve dit plan verwacht men van de Amerikaanse president een nieuw pleidooi voor zijn oude voorstel inzake een inspectie vanuit de lucht, die ten doel heeft een verrassingsaanval, waar ter wereld ook, onmogelijk te maken. Macmillan komt LONDEN (UPI) In de Britse hoofd stad verluidt dat premier Macmillan bin nen een week naar New York zal vertrek ken om aldaar andere regeringsleiders te ontmoeten. Volgens een zegsman heeft Macmillan zijn aanvankelijke terughoudendheid laten varen en besloten de zitting van de UNO- Assemblee bij te wonen. Waarschijnlijk zal hij tijdens zijn be zoek aan New York een reis naar' Washing ton maken om met Eisenhower te spre ken. Het nieuws van Macmillans reis naar de Verenigde Staten kwam kort nadat in Washington bekend was gemaakt dat Eisenhower in New York ook andere re geringsleiders zal bezoeken. Men is van oordeel dat Macmillans besluit beïnvloed is door het feit dat premier Nehroe van India en premier Diefenbaker van Canada besloten hebben ook naar New York te reizen. Beide regeringsleiders hebben, voordat zij hun besluiten openbaar maak ten, met Macmillan overleg gepleegd, al dus wordt in gezaghebbende kring te Lon den vernomen. PARIJS (UPI) Het Franse kabinet heeft gisteren na een zitting onder voor zitterschap van president De Gaulle een communiqué uitgegeven waarin ondermeer werd gezegd, dat de „Franse regering de vijftiende UNO-Assemblee, waar bijna alle leiders van de landen, die de wereld telt aanwezig zijn, beschouwt als een betreu renswaardige propagandistische vertoning" „Tijdens de Assemblee zullen waar schijnlijk propaganda, sensatiezucht en buitensporigheden de boventoon voeren, waardoor de kans ontstaat, dat de debat ten en de te aanvaarden resoluties ernstig worden verwrongen," aldus het communi qué. President De Gaulle maakte tegelijker tijd bekend, dat het kabinet aan de Franse gedelegeerden te New York opdracht heeft gegeven, de „grootst mogelijke reserve te betrachten gedurende de zittingen." In het communiqué werd met geen woord gerept over het feit, dat Frankrijk een te zijnen nadele uitvallende stemming over de kwestie Algerije verwacht. De Gaulle heeft eerder deze maand gezegd, dat hij een verbod van de Assemblee om zijn politiek in Algerije vooi't te zetten, naast zich zal leggen. LONDEN (Reuter) Een maand gele den besloot de eigenaar van een aantal flats in Noord-Londen de huur te verho gen. Dit zinde twee der bewoners, de voor malige valschermjager Donald Cook en de 58-jarige weduwnaar Arthur Rowe, hele maal niet. Zij weigerden de hogere huur te betalen en verschansten zich in hun flats, waarbij Rowe gezelschap kreeg van zijn twintigjarige zoon. De buurt sympa thiseerde volledig met de weigerachtigen. Ee werd een waarschuwingssysteem geor ganiseerd, compleet met posten, om het hoofd te bieden aan een (verdachte) actie van de politie. Vanochtend was het dan zover. De politie (vierhonderd man sterk) voerde een zorgvuldig uitgewerkt plan uit, waarbij in alle vroegte vracht auto's vol politiemannen, bijgestaan door agenten te paard, voor de flats ver schenen. De „verdediging" was aanvanke lijk door deze vroege en onverhoedse aan val verrast, doch het goed georganiseerde waarschuwingssysteem zorgde ervoor dat weldra honderden buurtgenoten vechtlus tig uit hun huizen stroomden. Het werd een strijd, die er wezen mocht. Eén man zwaaide vol geestdrift zijn rij wiel boven zijn hoofd en viel daarmede een bereden agent aan. Hij boekte nog succes ook, want het paard schrok van deze ongewone charge en wierp zijn be rijder af. De politie wierp verstérkingert in de strijd en wist tenslotte meester van het terrein te blijven. Verscheidene poli tiemannen en een aantal betogers, onder wie vrouwen, werden gewond. Meer dan een dozijn demonstranten werd gearres teerd. Van één politieman was het volkomen duidelijk, dat hij in het heetst van het strijdgewoel had gestaan. Zijn uniform zat van onder tot boven onder de eierstruif. LEOPOLDSTAD (UPI) Patrice Loemoemba, eens de ongekroonde koning van Kongo en de man wiens invloed men ov.eral kon voelen, is vandaag een eenzame wiens arrestatie slechts een kwestie van dagen is. Het gezag van kolonel Moboetoe, die al een week aan de macht is, wordt met de dag duidelijker. Woensdag heeft hij het door president Kasavoeboe ondertekende arrestatiebevel tegen Loemoemba niet kunnen uitvoeren, maar hij zal niet lang meer wachten. „Ik zal niet terugschrikken voor het gebruik van geweld," heeft hy gezegd. Moboetoe heeft van de UNO de terugtrekking geëist van de Ghanese en Guinese UNO-militairen, omdat de regeringen van Guinea en Ghana pogingen hebben gedaan om Loemoemba, thans niet langer een regeringspersoonlijkheid, in het zadel te houden. Loemoemba's woordvoerder, Serge Michel, kreeg van Moboetoe 48 uur de tyd om zyn koffers te pakken en is inmiddels in Rome aangekomen. De eerste leden van het collegium van Kongo, die tot het eind van het jaar Kongo moeten besturen, zijn aan het werk getogen. In Leopoldstad, waar veertig duizend werklozen zijn, werden woensdag de eerste arbeidsbureau's opgericht. De Ghanese bewaking van Loemoemba's ambtswoning te Leopoldstad is woensdag vervangen door Soedanese UNO-militairen. Deze aflossing, waarvoor de UNO-staf geen enkele uitleg gaf, gebeurde zeer kort na Moboetoe's verklaring dat hij bewijzen bezat voor de rechtstreekse hulp van Gha na en Guinea aan Loemoemba. UNO-medewerking Men vraagt zich af of de UNO in stilte meewerkt aan de grote schoonmaak die Moboetoe bevolen heeft. Hammarskjoeld, die van de UNO-Assemblee goedkeuring van zijn beleid in Kongo heeft gekregen, heeft het lot van Loemoemba in handen. De Ghanese militairen hebben woensdag ochtend de arrestatie van Loemoemba verhinderd. Zullen de Soedanezen het ook doen? Men veronderstelt dat Hammar skjoeld, die Kasavoeboe als het staats hoofd van Kongo heeft erkend, niet stil zwijgend gelegenheid geeft tot de aanhou ding van Loemoemba door Moboetoe's mannen. Moboetoe heeft Serge Michel en Madame Andrée Blouin, een duistere fi guur die veel geld en invloed had, bevo len Kongo te verlaten en ook andere bui tenlandse helpers van Loemoemba wegge- rangeerd, zoals de Russische en Tsjechi sche adviseurs. De kring van vertrouw den wordt steeds kleiner en nu ook de Ghanezen weg zijn kan het niet lang meer duren of Loemoemba wordt als een een zame avonturier gevankelijk weggevoerd. De 24 jonge intellektuelen, die Moboetoe belasten wil met het bestuur over Kongo, beginnen in Leopoldstad aan te komen. Hun woordvoerder Mario Cardoso, heeft verklaard dat van de UNO een praktische bijdrage tot het werk van het collegium verwacht wordt. Ook het vraagstuk van de werkloosheid zal met steun van de UNO worden aangepakt. Cardoso heeft ge zegd te hopen dat het merendeel van de werklozen binnen drie maanden weer aan het werk zal zijn. Lijkt in Kongo de toestand naar het normale terug te keren, in Katanga blij ven de moeilijkheden. In het Baloea-dorp Loena zijn de Katangese gendarmen (rijkswachten) onbarmhartig opgetreden en over dit onderwerp is een driftige cor respondentie gaande tussen de UNO in Elisabethstad en de regering-Tsjombe. Te Manono, 500 km. ten noor„den van Elisabethstad, heeft de Europese bevol king zich verschanst in de gebouwen van de tinmijnen, achter een dun kordon van Ierse UNO-militairen. In de verlaten Euro pese wijk, waar uitgebreide plunderingen hebben plaatsgehad, zwerven inboorlingen rond die erop uit zijn de bevoorrading van de Europeanen in de mijngebouwen onmogelijk te maken. De inboorlingen heb ben de onmiddellijke aftocht van alle Europeanen geëist. Op zoek naar Japan.Vandaag beginnen wij met de publikatie van het tweede deel van een reportage van onze reisredacteur W. L. Brugs- ma, die hij moest onderbreken voor een reis naar Kongo. Waar hij in het reeds gepubliceerde deel van zijn Ja panse serie vooral de actueel-politieke problemen rond het afgelaste bezoek van president Eisenhower behandel de, daar gaat hij in het tweede deel op zoek naar een volk, dat op zoek is naar zichzelf. Een fascinerend eilan denrijk, eens een van de vijf grote mogendheden, door een roekeloze oorlog aan de rand van de afgrond gebracht, nu bezig aan een voor Azië ongekende economische expansie. Maar bij zijn nationale en econo mische vernieuwing stuit het op ge weldige obstakels: overbevolking, handelsbarrières, politieke onrijpheid en een nationaal vacuum door de ont- goddelinking van de keizer. In deze nieuwe grote reportage zal onze reisredacteur die conflicten en contrasten eerst, op het nationaledan op het persoonlijke plan voor u schil deren. (Zie pagina 4). Het bestek voor de aanleg van een vier de rijbaan langs de Haarlemmerweg op de plaats va*n de voormalige trambaan Am sterdamHaarlem is dezer dagen goedge keurd. Het werk zal begin oktober worden aanbesteed, waarna spoedig met de aanleg zal worden begonnen. Dit werk neemt naar verwachting vijftien maanden in beslag, zodat de uitgebreide weg begin 1962 gereed zal komen. Dit is gistermiddag op vragen van r&'adsleden meegedeeld door de Am sterdamse wethouder voor publieke wer ken, mr. G. van 't Huil. Advertentie dé vloer van uw leven. Passend in elk interieur. Niets evenaart de huiselijke sfeer en warmte van parket. Leverbaar in fraaie, edele en exotische houtsoorten. Deskundige voorlichting en advies. SHOWROOM Zijlstraat 96 Haarlem Tel. 20340 De 37-jarige arbeider P. Thyssen uit Meyel is om kwart voor zeven vanmorgen verongelukt toen hij met zijn bromfiets ten zuiden van Roermond werd aangereden door een personenauto. De auto slipte en botste tegen de bromfietser op het fietspad. Het slachtoffer was gehuwd, maar had geen kinderen. In de Frederiksstraat in Rotterdam reed woensdagmiddag de 13-jarige G. Ras op zijn fiets geheel links. Hij keek om en bot ste tegen een tegemoetkomende auto. Bij aankomst in het ziekenhuis was de jongen al overleden. Bij een botsing tussen een personenauto en een vrachtauto op de Rijksweg tussen Zijpe en Zierikzee bij Bruinisse, is de be stuurder van de personenauto, de heer A. J. van Laveiren uit Zierikzee om het leven gekomen. Goethe Waar wij ons verheugen over de zon, zijn wij van zorgen vrij. Advertentie Bij iedere jas, een passende Sas BRUSSEL (ANP) De onophoudelijke regenval van de afgelopen 24 uur heeft in België woensdag aanzienlijke schade aangericht. In het gebied tussen Antwer pen en Brussel konden enkele zijriviertjes van de Schelde bij vloed het overtollige water niet meer verwerken en op enkele plaatsen werden de dijken overspoeld, waardoor landerijen, waarop hier en daar nog de oogst stond, onder water liepen. Met vereende krachten konden kostbare landbouwmachines op tijd in veiligheid worden gebracht. De grote weg tussen Brussel en Ant werpen werd op een aantal plaatsen even eens overstroomd. Het verkeer moest over een enkele rijbaan worden geleid. Een Nederlandse vrachtauto met oplegger kwam in de berm terecht, omdat de chauffeur door het water was misleid. Vooral in Antwerpen moesten de kelders van vele woningen het ontgelden. Door de hoge waterstand werden de kaden over stroomd en de riolering kon het overvloe dige water niet verwerken. De brandweer kwam velen te hulp om de kelders droog te pompen. In enkele dorpen langs de Rupel steeg het water tot een halve meter in de stra ten. Hier werden meubelen en ander huis raad in allerijl naar de bovenverdiepin gen gebracht. Ook de Belgische kust had het zwaar te verantwoorden. Er woedde een storm die een snelheid van 100 km per uur be reikte en in de badplaatsen werden de wandelwegen langs het strand overspoeld. De vissersschepen zagen van de vangst af en bleven in de haven liggen. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BfJ'KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 - REGENJASSEN pag. Weerrapporten 1, 2 Buitenlands nieuws 1, 3, 4 Uit het binnenland2, 5, 15 De Kleine Wereld3 Op de Praatstoel 3 In en om de Stad7 Uit stad en omgeving7, 9 Onder Ons9 Agenda van Haarlem en IJmond Kunst 13 Toch Is Het Zo17 Feuilleton 17 Horen en Zien17 Beeldverhalen 17 Beurs 19 Scheepsberichten 19 Economisch nieuws19 Sport 21 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's Advertentie in de tuinzaal van het Concertgebouw, 27 sept., dinsdagavond, om 8 uur. LAILA, hèt adres voor voordelige ex clusieve kleding I I Kaarten ƒ1.— reeds nu aan de zaak verkrijgbaar! Generaal Cronjéstraat 120 Haarlem Voor het eerst brak woensdag op de meeste plaatsen in Italië de zon door de wolken en zakte het peil van de meeste rivieren in het bergachtige Noord-Italië. Honderden hectares ak kerland liggen bedolven onder een laag slib, boerderijen zijn zwaar beschadigd en de oogst is vernield. Ook vele dorpen in Zuid-Tirol, Lombardije, Um- brië en Toscane hebben zware schade opgelopen. Advertentie de nieuwe SOLEX met vol otomatische koppeling DE BETROUWBAARSTE DE ZUINIGSTE EN DE VEILIGSTE HOUTPLEIN 18-20 - TELEF. 16615 - 12000 (Ook op gemakkelijke betalingscondities.) Advertentie meer dan 100 patro nen w. o. 40 in volle: kleuren Vraag uw winkelier of stuur een postwissel/postgiro (no. 301655) aan de Leidsche Wolspinnerij N.V., Zoeter- woudseweg 3, Leiden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1