K2r Uitgaan in Haarlem Westduitser die de Jood Sumpf bijstond lijkt een bedrieger Spelende leerling veroorzaakte het mijnongeluk in Salzgitter 1Ss9° I zonder kringen Pullovers Rivieren wassen in Noord-Italië N.Y.V.-secretaris pleit voor herziening loonvorming SAS staat onder druk Nieuw-Guinea krijgt volksvertegenwoordiging Margriet is nog zo héérlijk jong. zo echt een blad van déze tijd..! Kanaalverbreding zal schijnwelvaart scheppen Rondvluchtpassagiers mogen fotograferen Valse martelaar die zaken doet met antisemitisme zo getuigen twee onverdachte Westduitse bladen „Snert-ziekte" in Friese dorpen is paratyfus Zijn onnadenkendheid kostte 33 mannen het leven "Spun-OrJon" jjjj: Draion jjjjji Proefproces diende voor Hoofddorps kantongerecht LEZEN EN LATEN LEZEN Kort nieuws VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1960 li (Van onze correspondent) BONN Op scherpe wijze hebben thans twee grote Westduitse bladen hun ziens wijze over het geval Kaufmann de Westduitser die uit vrees voor antisemie ten uit eigen land naar ons land wil emi greren bekend gemaakt. De „Süddeut- sche Zeitung", die zeker van nazi-smetten vrij kan worden geacht, sprak van zaken doen met het antisemitisme. En de naar links neigende „Frankfurter Rundschau al evenmin bang voor felle critiek op het neo-nazisme, stelde een eigen onderzoek in waarvan de uitslag voor Kaufmann ook niet zo vleiend is. De man y,ou zelfs.. S.A.-man zijn geweest. Max Kaufmann had in het Köppern in het Taunusgebergte een vervoersbedrijf je. Hij beweert dat hij de Joodse caféhouder Sumpf heeft geholpen nadat in diens café volgens de Süddeutsche Zeitung voorna melijk bezocht door Amerikaanse soldaten en hun meisjes vechtpartijen waren voorgekomen en niet te loochenen antise mitische scheldwoorden waren gevallen. Sedertdien kleeft aan de naam Köppern het woord „antisemitisme". En daarvan zou Kaufmann misbruik hebben gemaakt. „Handig psycholoog" Kaufmann wordt door beide dagbladen uitgemaakt voor „een handig psycholoog", die zich in 't zicht van bankroet als slachtoffer van een antisemitische boycot actie voordoet. Hij verklaarde bijvoorbeeld tegenover een Nederlands weekblad, dat het mislukken van zijn bedrijf het gevolg is geweest van het feit dat hij als enige inwoner van Köppern Sumpf heeft gehol pen, die inmiddels naar Amerika is geëmi greerd. Kaufmanns omzet zou daardoor binnen een jaar gezakt zijn van honderd duizend tot nul mark. De oorzaak daar van ligt volgens Kaufmann bij de beide beheerders van een kwartsbedrijf vol gens Kaufmann twee ex-s.s.-ers met een donker verleden die hem hebben gesard en geboycot. In ons land schijnt men nogal grif en goedgelovig op Kaufmanns verhaal te zijn ingegaan. Hij en zijn gezin maakten een reis door Nederland. Men bood hem zelfs een gratis tocht naar Canada aan. S.A.-man De bittere werkelijkheid, aldus de Süd deutsche Zeitung, is dat Kaufmann met zijn bedrijfje nimmer een omzet van hon derdduizend mark heeft gehaald. Voorts dat hij sedert 1952 diep in de schulden zit, die hem dwongen zijn zaak op naam van zijn vrouw te laten overschrijven. Ook zou vaststaan dat ruzie met het kwartsbedrijf ontstond toen hij onbe trouwbaar zou zijn gebleken. Tenslotte: de twee door Kaufmann ex- S.S.-ers genoemde beheerders ontkennen bij hoog en bij laag ooit S.S.-er te zijn geweest. „Kaufmann daarentegen," aldus de Süddeutsche Zeitung, „toonde zich tij dens het derde rijk dikwijls en graag in de bruine S.A.-uniform Kortom van „de democratische held" Kaufmann laten de beide bladen niet veel over. Trouwens, de sociaal-democratische burgemeester van Köppern, Levermann, heeft er ook niet om gelogen: zijns in ziens wil Kaufmann alleen maar probe ren onder het feit uit te komen dat hij zich op 16 december bij de gevangenis moet melden om daar een straf van vier maanden uit te zitten wegens de door hem veroorzaakte dood van een fietser. Niet te loochenen lijken evenwel twee feiten: ten eerste de antisemitische bele digingen tegen de caféhouder Sumpf en diens vlucht naar Amerika, ten tweede Kaufmanns rol als eenzame getuige in het proces over deze beledigingen. Het vermoeden dat de massale ziekte, die in de Friese dorpen Nybeets en Boorn- bergum is ontstaan door het consumeren van erwtensoep met worst van een zo genaamde „snert-actie" een vorm van paratyfus zou zijn, is door het onderzoek bevestigd. De ziekte is één van de onge veer veertig soorten van paratyfus die er bestaan. Hoewel de besmettingsfactor vrij groot is, verloopt de ziekte over het algemeen heel gunstig. De paratyfus moet ontstaan zijn door het eten van de bij de „snert- actie" afgeleverde worst. Het is overigens wel komen vast te staan dat al degenen die de worst met de soep meegekookt of apart gekookt hebben, de ziekte niet hebben gekregen, tenzij ze later door besmeting toch de paratyfus op liepen. BONN Het mijnongeluk dat op 17 ju li in de mijn Hannoversche Treue te Salz gitter gebeurde en 33 mijnwerkers het leven kostte, wordt het werk geacht van een zeventienjarige mijnwerkersleerling die letterlijk met vuur heeft gespeeld. Zijn onnadenkendheid leidde tot 'n ramp waar mee de politie zich twee maanden lang heeft bezig gehouden. Men meende eerst dat kortsluiting de brand had veroorzaakt. Daarna dacht men aan sabotage, temeer nadat een negentien jarige mijnwerker zich in het begin van deze maand van het leven had beroofd: de jongeman liet zich met dynamiet in zijn ouderlijke huis in de lucht vliegen. De politie heeft nagegaan of hier spra ke was van zelfmoord uit wroeging of uit liefdesverdriet. Het laatste zal thans wel vaststaan. Pas na wekenlang speu ren door politiedeskundigen, geholpen door eveneens in mijnwerkerspakken gestoken chemici en elektriciteitsdeskundigen, die de schacht waarin de 33mijnwerkers om het leven waren gekomen zorgvuldig uitkam den kwam men op het spoor van een paar stukken pakpapier. Dag en nacht had men iedere vierkante centimeter van de schacht onderzocht. Ieder rook- en brandspoor was men gevolgd. Ieder steentje was onder de loep genomen. De politie bleef zo bijzonder hardnekkig omdat onomstotelijk kwam vast te staan dat van enigerlei storing in de elektrische leiding, welke de brand veroorzaakt kon hebben, geen sprake kon zijn. Stuk papier Een opmerkzame mijnwerker gaf de politie tenslotte het eerste feit in handen: de in mijnwerkerspak gestoken recher cheurs werden attent gemaakt op 'n smeu lend stukje papier dat opnieuw 'n ongeluk had kunnen veroorzaken. Daarna kwam de politie door verhoren terecht bij de leerling die bekende dat hij het papier met de warmte van zijn mijnwerkerslamp, als het ware spelenderwijs, had aangestoken. Advertentie ideaal voor koele herfstdagen (ook onder Uw colbert) comhf n',er assor£'ment combinatiekleuren Speciaal verlaagde prijs liljj Uil 'ta'iaanse import Hij:': jjj: rully-fashioned ijiil: 7s iiijjii Het water van de rivieren in Noord- Italië wast weer. Er zijn grote stukken bouwland overstroomd, maar er schijnt geen gevaar meer te bestaan, voor het verdere verlies van mensenlevens. Giste ren was het dodencijfer na een week van overstromingen en hevige stormen ge- gen tot 51. Men vreest, dat nog meer doden zullen worden gevonden wanneer men de dikke laag modder zal gaan op ruimen, die thans de Via Aurelia bedekt. Deze weg wordt zeer veel door vakantie gangers gebruikt. De schade aan de wegen en de open bare gebouwen aangericht zal naar schat ting bijna veertig miljoen gulden bedi-a- gen. 1-Iet ministerie van Openbare Werken heeft reeds een bedrag van zes miljoen gulden uitgetrokken voor herstelwerk zaamheden. De schade aan burgerbezittin gen wordt nog hoger geschat. Het ministerie van Defensie heeft aan alle militairen die familieleden in de over stroomde gebieden hebben wonen, buiten gewoon verlof verleend. De weerkundige dienst heeft voor vandaag meer ver spreide stormen voorspeld langs de oost kust en voor het overige deel een lich- Toen de jonigen meende dat het papier uit gebrand was, had hij het weggegooid. Het papier was toen evenwel nog lang niet opgebrand, het bleef nasmeulen, vat te opnieuw vlam toen de tocht er langs streek en zette al spoedig de hele schacht in lichterlaaie. Men stelt overigens niet alleen de jonge mijnwerkersleerling aansprakelijk: ook oudere mijnwerkers, chefs en de directie van Hannoversche Treue zullen nog wel meer over deze zaak moeten horen. Zij allen kunnen verantwoordelijk worden ge steld voor het ergerlijke feit dat in de schacht op onverantwoordelijke wijze, voortdurend gerookt werd. Men verbrand de er ook afval en papieren zakken waarin de mijnwerkers brood hadden meege nomen. Het bestaande systeem van loonvorming dient te worden herzien. Deze wens heeft de heer W. F. van Tilburg, secretaris van het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen, vanochtend geuit in een uitvoerige inleiding op het congres van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale in Amsterdam. Hij zei dat het nieuwe systeem van ge differentieerde loonvorming niet in over eenstemming is met de door de regering beoogde doelstelling, namelijk om de eer ste verantwoordelijkheid voor de loonvor ming naar de afzonderlijke bedrijfstakken te verleggen. Aangezien de toetsing aan de hand van bepaalde vooropgestelde criteria tot aller lei moeilijkheden bij de uitvoering leidt, pleitte de NVV-secretaris voor een herzie ning van het bestaande systeem. Daarbij moet primair worden uitgegaan van de onderhandelingsvrijheid in de bedrijfstak. De taak van de toetsende instantie dient daarbij beperkt te blijven tot een duidelijk te markeren bescherming van het alge meen belang, voor zover dat door de uit komsten van het vrij overleg zou kunnen worden geschaad. Naar schatting zal dit jaar en in de ko mende twee jaren in ongeveer 139 bedrijfs takken en ondernemingen op de een of an dere wijze arbeidstijdverkorting worden ingevoerd. Hiervan zullen ruim een mil joen werknemers profiteren, zo verklaarde de heer W. F. van Tilburg. Dit jaar zal de eerste etappe van een uur korter wer ken per week worden gerealiseerd in on geveer zestig bedrijfstakken en onderne mingen. Hierbij zijn ruw geschat 370.000 arbeiders betrokken. Voor de komende twee jaren zijn er voor 79 bedrijfstakken en ondernemingen met circa 900.000 werk nemers plannen uitgewerkt om te komen tot de 45-urige werkweek. Daarvan zullen ongeveer 46 bedrijfstakken met circa 580.000 werknemers in 1961 tot een verkor ting van drie uur ineens overgaan. Een woordvoerder van de Westduitse „Lufthansa" heeft te Keulen gezegd dat de Scandinavische luchtvaartmaatschappij S.A.S. niet mag verwachten dat haar hui dige landingsrechten in WestDuitsland na 1 november van dit jaar nog zullen gelden indien de onderhandelingen dan niet zijn hervat. Het oude Westduits-Scandinavische lucht vaartakkoord is op 32 maart van dit jaar verlopen en sedertdien verscheidene malen verlengd. De besprekingen tussen de Verenigde Staten en de vertegenwoordigers van de Scandinavische luchtvaart maatschappij SAS in Kopenhagen zijn gisteren tot dins dag verdaagd. In Kopenhagen is vernomen dat nog „grote tegenstellingen bestaan tussen de gezichtspunten van de gedelegeerden". De Scandinavische delegaties zullen in de Deense hoofdstad, Oslo en Stockholm rug gespraak houden met hun regeringen. te verbetering. Tegen de avond kan het in het noord-westelijk deel van het land even wel weer slecht worden. De temperatuur in het gehel land is sterk gedaald. In Mid den Italië was het gisteren het koudst met 6 graden Celsius. Het warmst was het op Sicilië daar steeg het kwik tot 29 graden Celsius. Advertentie (Vervolg van pagina 1) „Het stellen van een termijn, merkte de heer De Graaf op, „schijnt zo langza merhand van de P.v.d.A. een obsessie te zijn geworden. Nergens ter wereld is tot nu toe echter gebleken dat het stellen van een termijn belangrijker is dan een con crete daad. Het huidige kabinet heeft nooit iets anders beweerd dan de kabinet- ten-Drees, met dit verschil dat het huidi ge kabinet ook iets doet om haar bewe ringen te verwezenlijken." Over de motie en de amendementen van de P.v.d.A., waarvan reeds vaststaat dat ze zullen worden verworpen, zal volgende week dinsdag worden gestemd. De communistische woordvoerder, de heer J. Bakker, sprak van „koloniaal ge doe met acht sier-Papoea's op de tribune De pacifist ds. Van der Veen sprak van „Receptie-Papoea's". De acht Papoea's op de gereserveerde tribune keken elkaar bij die onvriendelij ke betitelingen maar eens grinnikend aan. Zij vertelden ons later het met de com munist niet eens te zijn. Het debat von den zij zeer interessant, interessanter dan alles wat zij tot nu toe in Nederland had den gezien. Een Nieuw-Guinea-Raad, al leen bestaande uit Papoea's, wezen zij af. Zij wensten integendeel in het belang van een goede samenwerking alle bevolkings groepen in de raad vertegenwoordigd te zien. Aan hun verlangen naar onafhanke lijkheid lieten zij overigens geen twijfel bestaan. Over de Papoea's had minister Toxo- peus gezegd de indruk te hebben dat het mensen zijn die bepaald wel weten wat zij willen. Zij zijn niet verstoken van intelli gentie, niet onderdanig, maar zelfbewust. Zij zullen niet applaudiseren omdat wij het zouden willen, zei de minister, die daarom vertrouwen had in de capacitei ten van de bevolking van Nieuw-Guinea om de krachttoer, het snel verlenen van het zelfbeschikkingsrecht, te doen slagen. Staatssecretaris Bot deelde nog mee dat het de bedoeling is de Nieuw-Guinea-Raad vóór 1 juli 1961 in te stellen, opdat de begroting van Nieuw-Guinea voor 1962 reeds met de raad kan worden bespro ken. MARGRIET Stadhoudorskado 85, Amsterdam Burgemeester van Aardenburg: (Van onze Zeeuwse correspondent) In 1961 begint men aan de verbreding van het kanaal van Gent naar Terneuzen, een project waarbij 500 mensen tewerk gesteld kunnen worden en dat totaal zes jaar in beslag zal nemen. Het grootste bijkomende werk is de bouw van een nieu we zeesluis in Terneuzen. Hoewel de verbreding voor het onder de gemeente Terneuzen behorende industrie dorp Sluiskil een groot nadeel met zich brengt er moeten tientallen huizen en winkelpanden worden afgebroken heeft Zeeuws-Vlaanderen toch jaren met ver langen naar de kanaalverbreding uitge zien, omdat daardoor niet alleen voor Gent ruimer armslag ontstaat schepen tot 30.000 ton zullen dan daarheen kunnen varen maar evenzo voor het industrie gebied van Terneuzen, Sluiskil en Sas van Gent. Ook het werk op zichzelf is Zeeuws- Vlaanderen alleszins welkom. Het zal voor vele structuurwerklozen en door de land bouw uitgestoten arbeiders voor enkele ja ren vast werk betekenen. Algemeen ver wacht men dat de grotere mogelijkheden die een breder kanaal met name voor Terneuzen biedt, de industrialisatie zal be vorderen. Zeeuws-Vlaanderen heeft een groot aantal seizoenwerklozen en de streek kampt bovendien met een geweldig ver- trekoverschot. Het zijn voornamelijk de geschoolden en de middelbaar en acade misch gevormden die Zeeuws-Vlaanderen, dat te weinig emplooi biedt, verlaten. Aan geschoolde arbeiders bestaat een tekort. De algemene optimistische verwachtin gen zijn voor het Tweede Kamerlid de heer J. van Dongen, burgemeester van Aardenburg, aanleiding geworden een waarschuwing te laten horen. Hij vreest voor een schijnwelvaart, zo heeft hij ver klaard. Naar zijn mening is het redelij ker te verwachten dat de nieuwe indus trieën die het verbrede kanaal zal aan trekken, in België zullen komen. De aan wijzing van Terneuzen als industriekern is tot nog toe geen succes geweest. Het is volgens burgemeester Van Dongen niet verstandig te verwachten dat dit na de kanaalverbreding plotseling in gunstige zin zal veranderen. In afwijking van de mening van de heer J. W. F. Backer, directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, heeft de kanton rechter in Hoofddorp, mr. J. E. Goudsmid, tijdens een principieel proces over lucht fotografie vastgesteld dat kleinere maat schappijen, zoals Martin's Air Charter, ten aanzien van luchtfotografie dezelfde rech ten hebben als grotere burgerluchtvaart maatschappijen zoals de K.L.M. Van nu af aan zullen dus de passagiers van Martin's Air Charter naar hartelust opnamen uit de raampjes mogen maken. In de luchtvaartwet is een verbod tot fotograferen zonder speciale vergunning van de minister van Defensie opgenomen, maar daaraan is sinds twee jaar een bepa ling toegevoegd die inhoudt, dat dit verbod niet geldt voor passagiers van luchtvaar tuigen „die geëxploiteerd worden voor het vervoer van personen of goederen." Op grond van deze bepaling stonden dus de grote luchtvaartmaatschappijen hun passagiers het fotograferen uit de lucht toe. De directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst schreef tot allerlei lucht vaartinstanties en maatschappijen, dat het alleen aan de grote maatschappijen met geregelde lijnen was toegestaan uit de lucht t.e laten fotograferen. Naar zijn mening mochten rondvlucht-passagiers geen gebruik van hun camera's maken, al was het alleen al omdat een rondvlucht volgens hem niet als een verkeersvlucht kon worden beschouwd. Immers, de pas sagiers worden op dezelfde plaats terug gebracht, waar ze aan boord zijn gegaan, aldus de heer Backer. Op 15 mei van dit jaar lokte Martin's Air Charter een proefproces uit. Met medeweten van de dienst luchtvaart van het korps Rijkspolitie op Schiphol, maakte een klein toestel een rondvlucht en aan boord bevond zich een passagier met een camera. Er volgde een verbaal. De officier van Justitie zei nu: „Volgens de mening van bepaalde ambtelijke instan ties is hier een strafbaar feit gepleegd. Daarom heb ik deze zaak moeten aan brengen, maar naar mijn mening is daar van geen bewijs voorhanden. Met het onderhavige toestel zijn personen vervoerd zij het dan, dat ze op dezelfde plaats weer zijn afgeleverd. Ook dit vliegtuig van Mar tin's Air Charter wordt geëxploiteerd voor het vervoer van personen en-of goederen". Hij vroeg daarom ontslag van rechtsver volging. „Het kan best zijn, dat men met de wet alleen het oog heeft gehad op de grote maatschappijen", aldus sprak vervolgens de kantonrechter, „maar dat blijkt niet uit de bepaling van deze wet. Wij moeten deze bepaling lettel-lijk interpreteren, zo als hij er staat. Ik vind een rondvlucht ook een verkeersvlucht, net zoals ik meen, dat de spoorwegen iemand vervoeren, die met een retourtje reist en niet eens het station uitgaat. De rechter ontsloeg daar op de verdachte van rechtsvervolging. Advertentie Verwijdert vlekken TONEEL Zaterdag 24 september, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie speelt „Cyprienne", blijspel van Victorien Sar- dou, onder regie van Ko van Dijk. Mede werkenden zijn onder anderen Mary Dresselhuys, Elisabeth Hoytink, Heieen van Meurs, Joan Remmelts en Allard van der Scheer. Zondag 25 september, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie voert nogmaals op „Cyprienne" onder regie van Ko van Dijk. BALLET Donderdag 29 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nederlands Ballet onder lei ding van Sonia Gaskell presenteert de première van Serenade en verder Othello en Graduation. Medewerkenden zijn on der anderen Alexandra van Rijn, Maria Bovet, Jan Arntz, Son ja van Beers, Ria Koppers en Irène de Vos. MUZIEK Vrijdag 23 september, Minerva Theater, 20.15 uur: Onder auspiciën van de Heem- steedse Kunstkring geeft het Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder lei ding van Henri Arends een concert. So liste is de sopraan Elisabeth Lugt. Op het programma staan werken van Vi valdi, Mozart en Poulenc. Zaterdag 24 september, Concertgebouw, 20 uur: Harmonie Crescendo onder lei ding van Walter Jansens geeft een con cert met medewerking van de operette vereniging „Diogé". Dagelijks in 't Goede Uur tot 26 september, van 21 tot 22 uur: Klassiek grammofoon- platenconcert van werk van Anton Dvo rak. Van 26 september tot 3 oktober, werken van Telemann en Rameau. Iedere zondag 12 uur: Goldberg-variaties van Bach. VOLKSUNIVERSITEIT Dinsdag 27 september, Frans Halsmuseum (ingang Groot Heiligland), 20 uur: Lezing door dr. A. L. Constandse, redacteur buitenland van het Algemeen Handels blad over „De achtergronden van het huidige wereldgebeuren". Woensdag 28 september, Frans Halsmu seum (ingang Groot Heiligland), 20 uur: Prof. dr. Garmt Stuiveling houdt een lezing over de „Max Havelaar" van Mul- tatuli. Donderdag 29 september, Frans Halsmu seum (ingang Groot Heiligland), 20 uur: Filmavond met onder meer de Tsjechi sche tekenfilm „De schepping van de wereld". DIVERSEN Zaterdag 24 september, Concertgebouw, 14.30 uur: Jeugdvoorstelling van de speeltuinvereniging „Het Oosterkwar tier". Zondag 25 september, café-restaurant Brinkmann, 10.30 uur Bijeenkomst van de afdeling Haarlem van het Humanis tisch Verbond. De heer P. Spigt spreekt over „Het drama van de misdaad". Zondag 25 september, Tuinzaal Concert gebouw, 10 uur: Jongerenbijeenkomst van de Notburga-groep. Maandag 26 september, gebouw St. Bavo, 19.30 uur: Ontspanningsavond voor de Ouden van Dagen. Maandag 26 september, remonstrantse kerk, 20.15 uur: Prof. G. J. Hoenderdaal houdt een lezing over „Arminius en het remonstrantisme". Maandag 26 september, Tuinzaal Concert gebouw, 20.30 uur: Dia-avond van de Rotary club. Dinsdag 27 september, gebouw St. Bavo, 19 uur: Ontspanningsavond voor Ouden van Dagen. Dinsdag 27 september, aula van de voor malige h.b.s. A aan de Raaks, 20 uur: Voor het genootschap Engeland-Neder- land spreekt Sir Sidney Roberts over Cambridge. Dinsdag 27 september, Minerva Theater, 20.15 uur: Dr. L. van Egeraat houdt een lezing over Italië. Woensdag 28 september, Tuinzaal Concert gebouw, 20 uur: Toneelvoorstelling van de rooms-katholieke toneelvereniging „Rokato". TENTOONSTELLINGEN Teylermuseum: Schilderijen uit 19e en 20e eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zes tiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkundige instrumenten. Dagelijks van 1115 uur, behalve maan dag en eerste zondag van de maand van 1317 uur. Expositie tekeningen en etsen van Rembrandt. Dezelfde openings tijden. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Dagelijks ge opend van 1017 uur: zondagen 1316 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden. Dagelijks geopend van 1017 uur, des zondags van 1317 uur. Tot 10 oktober Unesco-tentoonstelling van reprodukties naar aquarellen onder de naam „Water- Colours". Voormalig woonhuis, Jacobus van Looy Kleine Houtweg 103: Op donderdagen geopend van 1012.30 en van 13.3017 uur, op zondagen van 1417 uur. Cruquius Museum, aan de weg naar Hoofd dorp: Dagelijks geopend van 912.30 uur en van 1416 uur. Des zondags van 1012.30 uur en van 1416 uur. Vishal, Grote Markt. Tot 25 september affichetentoonstelling „Frankrijk in beeld", onder auspiciën van de stichting Haarlems Bloei. Geopend dagelijks van 14 tot 17 uur en van 19.3022 uur. Des zondags van 1417 uur. Museum „Het Huis Van Looy", Kleine Houtweg. Tot 16 oktober tentoonstelling van grafiek en tekeningen van Willem van Nijs. Dagelijks geopend van 1012.30 uur en van 13.3017 uur. Des zondags van 1417 uur. Gebouw „Bloemenheuvel", Bloemendaalse- weg, O ver veen: Tot 26 september ten toonstelling van schilderijen, tekenin gen, aquarellen en grafiek van Dick Wentzel. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Des zondags van 14 tot 17 uur. Kunstzaal 't Goede Uur, Nieuwe Kerks- plein. Gedurende de maand september tentoonstelling van dierentekeningen van Ruth Fischer. Dagelijks geopend van 10 tot 22 uur. Lijst van door de Stadsbibliotheek te Haar lem aangeschafte boeken: Romans: De Maupassant, Een vrouwen leven; De Rop. De wachttijd; Van der Wal, Mag ie een eend stropen? (novellen); Wilson, Het tweede leven van Meg Eliot; Heinrich, Der goldene Tisch; Jones, The catalyst; Lewis, Darkness invisible; Rawicz, The long walk; Snow. The affair; Del Castillo, La mort de Tristan; Diolé, L'eau profonde; Magliocco, L'lncorruttibile. Ontwikkelingsboelten: Telder, Sterven en dan? (Gaan de kinderen Gods, wanneer zij sterven naar de hemel?); De Meijer-Van der Waerden, Zoekt een ster niet te ver. (Emilie Charlotte Knappert, 18601952); Van der Werf, 150 speelfiguren bij bridge; Opel Olvmpia (Opel „1200". „1500" Rekord, „1700" Rekord): Felix, Mechanische technologie, 10e dr.; De Raaf en Griss. Een nieuwe bundel, dl. 4; Marsman, Verzameld werk; Stuiveling, Willem Elsschot; Gilliams, Vita brevis, dl. 1; Piccardt en Schultink, Sprookjeshelden tonen hun ware gezicht; Hendy, The national Gal lery London; De Korte. Fotograferen in kleu ren bij dag- en kunstlicht; Monnikendam. 50 meesterwerken der muziek; Petit. Le Luxem bourg; Catarivas, Israël; Beknopte geschie denis van Muiden; Fiabe italiane; Weis- Reyscher, Die Musikbücherei. Voor Ambonezen. In Geleen zal bin nenkort een begin worden gemaakt met de bouw van 64 woningen en twee kerkzaal- tjes en de aanleg van speelterreinen voor Ambonezen. De totale kosten worden ge raamd op 1.168.000. De bouw zal geschie den door de gemeente Geleen, doch de woningen zullen worden overgenomen door het rijk, dat de kosten geheel voor zijn rekening zal nemen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11