Horen en zien Tapijten van olienootjes in Oliva De Schaduw speelt verstoppertje Geen godsdienstonderwijs voor Russische jeugd PANDA EN DE JACHT OP DE MILJOENENHOED DE REIS VAN KOEN EN LINNIE Naaimachine kopen i Zendtijd, van N.T.S. wordt uitgebreid Man aangehouden die museumstukken stal NAAR SCHAAP LOPEN 13 AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Sterk t.v.-spel De radio geeft zaterdag 7 elevisieprogramma Herlevend debat Profdr. de Graaf bij terugkeer: VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1960 43. Verontwaardigd zette Joris Panda na. „Halt!" riep hij, „geef terug die hoed! Blijf staan oneerlijk haasje! Ge moogt me mijn rechtmatig aandeel in het fortuin niet ontnemen!" „Je hebt helemaal geen rechtmatig aandeel in dat fortuin!" riep Panda, op een andere wagon oversprin gend, „je krijgt er dus niets van!" Getrof fen bleef Joris even staan. „Wel foei, zo'n hebzucht heb ik nog nimmer meege maakt!" bracht hij er eindelijk uit, „durft ge soms te ontkennen^ dat ik eerst deze hoed uit handen van de vagebonden heb gered en vervolgens vriend Palmer op doeltreffende wijze van ons af heb gescho ven? Geeft dat me niet het recht op een deel van het fortuin? Schaamt ge U niet om nu alles voor Uzelf te willen houden?" „Nee!" antwoordde Panda, „ik wil niets voor mezelf houden. Deze hoed is van me neer Palmer, dus hij moet hem terug krij gen!" „Teruggeven aan die vrek?!" riep Joris uit, „dit gaat te ver, zo'n domme daad gaat mijn begrip te boven! Geef te rug die hoed! Luister naar Uw oudere vriend en raadgever, geef terug, in ons beider belang!" Zo roepend achtervolgde hij Panda door het hooi, waarmee de wa gon was volgeladen. En geen van beiden merkte, dat de lading begon te schuiven h' „Hier ben ik thuis" van Clive Exton, gespeeld door een uitstekend gekozen be zetting, werd voor de N.C.R.V. een schot midden in de roos: Een niet al te lang, psychologisch niet al te gecompliceerd, direct uit de realiteit gegrepen stuk, met grote deskundigheid voor de T.V. gekozen en met verbluffende eenvoud geregisseerd, recht op het doel af, en tenslotte: vertolkt door sterke acteurs en actrices. Dat is een samenvatting van wat gisteravond te ge nieten viel, inderdaad te genieten. Het mo ge waar zijn dat de schrijver zich niet op gewassen heeft gevoeld tegen een volko men analyse van de gemoedsbewegingen, die de hoofdfiguur „Pa" (Jan Lemaire sr.) tenslotte zo gedecideerd en onvoor waardelijk de verkeerde keus deden ma ken hij heeft daarmee aan de andere kant de ontoereikendheid van geestelijk dooreengeschopte mensen getekend, die in het uur van de ramp niet altijd helden of genieën zijn. Natuurlijk had „Pa" bij Jessie (een uitstekende creatie van Ijda Andrea) moeten blijven. Maar hij deed het niet en zijn stap in de auto van George (John Soer op zijn best!) was zijn stap in de afgrond, een soort zelfmoord, een uiting van grote ontsteltenis en ontgooche ling. Zo gaat men met oude mensen om: de aangrijpende figuur die Jan Lemaire op het scherm bracht is waarschijnlijk sym bolisch voor tal van actuele tragedie-spe lers in het werkelijke leven. Vandaar dat naast al het andere de keuze van dit st.uk een staal van geraffineerde t.v.-intuïtie mag heten, die nog niet zo vaak gedemon streerd wordt als we zouden wensen. Een goed verzorgd bij programma, hoofdzakelijk in film, ging aan dit spel voorat Beeldschermer 'Advertentie k«r»u-i-d«e*n cosmetica maken Uw huid weer „kerngezond" en stralend mooil Hebt U moeilijkheden? (Meeë/ers. puistjes, rimpeltjes, enzj Profiteer don van de unieke gelegen- heideengrotishuid- odvies te onlvan- GRATIS fen* Sfuur doze aaver "'®.1HUIDA YSE/ 'en"e '2c,s- p°s'- zegel voor vragen lijst aan EUREKA afd. cosmetica - LEIMUIDEN HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA :7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor u en uw gezin, le zing. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. (Om 9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Samen thuis, le zing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gevar. progr. 11.30 Viool en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.15 Voor de jeugd. 14.50 Koorzang. 15.05 Lezing. 15.20 Kamerorkest. 16.05 Boekbespr. 16.25 Gram. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Week- journaal. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Pianospel. 18.30 Muziekkiosk. 19.00 Kunst act. VPRO: 19.30 Passepartout, lezing. 19.40 Christus, zijn leerlin gen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20 00 Nieuws. 20.05 Gevar. muz. 21.25 Soit. comm. 21.40 Licht progr. 22.05 Sportnieuws. 22.30 Nieuws. 22.40 Zang met interviews. 23.10 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00- 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Chansons. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwrhèded12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Amateursprogr. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Koorzang. 14.20 Kunstkron. 14.50 Metropole-ork. en solist. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gevar. progr. 18.55 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Popul. klass. gram. 20.20 Lichtbaken, lezing. 20.30 Lichte muz. 20.50 De knipperbol, pol. praatje. 21.00 Het stenen hart, hoorsp. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Samenspraak der herders, lezing (4). 23.00 Gesprekken over muziek. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio almanak. 15.00 Accordeonspel. (Om 15.1515.45 Gram.). 16.00 Gram. 16.15 Populaire liedjes. 16.45 Gram. (vervolg). 17.00 Nieuws. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Gram. 17.45 Engelse les. 18.00 Mannenkoor. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 21.00 Gram. 21.15 Amus.muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 23.00 Nieuws. 23.05 Gevar. muziek. 24.00 Einde. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekoverz. VARA- 20.30 Act. progr. 20.40 Kunstkron. 21.10 Anders dan anderen. VOOR ZATERDAG KRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Act.rubriek 20 30 Film- rep. over Paraguay. 21.00 Gevarieerd progr. 22.00 Hitchcock-film. De zendtjjd van de Nederlandse televisie wordt per 1 oktober uitgebreid van 18 tot 22 uren per week, aldus een mededeling van de NTS. Dit houdt in dat na deze da tum voor het eerst op 3 oktober ook op maandagavond een volledig avondpro gramma zal worden uitgezonden. Dit pro gramma zal verzorgd worden door de tele visiediensten der omroeporganisaties. In verband met het feit, dat nog geen extra studioruimte voor deze maandag avond beschikbaar is, zal, zolang deze toe stand voortduurt, voornamelijk worden uitgezonden uit de Singer Concertzaal te Laren. Ook het NTS-journaal zal worden uitge breid, zodat voortaan naast de bestaande journaaluitzendingen, ook op maandag avond een NTS-journaal wordt uitgezon den. Het uitzendschema zal na 1 oktober er als volgt uitzien: zondag, 20.0022.30 uur, maandag 20.0022.05 uur, dinsdag 20.00 22.20 uur, woensdag 17.0017.40 uur, 20.00 22.20 uur, donderdag 20.0022.20 uur, vrijdag 20.0022.15 uur, zaterdag 17.00 17.30 uur, 20.00—22.20 uur. De resterende zendtijd zal worden ge bruikt voor Eurovisie-programma's en ex tra uitzendingen. In het voorjaar van 1904 heeft zich in de Tweede Kamer een debat ontketend over de verdergaande gelijkberechtiging voor het Bijzonder Hoger Onderwijs, dat in langdurig heid maar vooral in niveau niet meer ge ëvenaard is in de parlementaire geschiedenis. Dit debat, dat betrekking had op de Vrije Universiteit, had ook grote betekenis voor de toekomstige lotsbestemmng van de Katho lieke Universiteit die te Nijmegen gesticht zou worden. Het is daarom, dat de K.R.O. bij gelegenheid van Universiteitszondag (zondag a.s. 21.35 uur) een klankbeeld uitzendt, waar in de hoogtepunten van dit debat terugkeren. De schrijver, „Parlementariër", heeft de Handelingen van het vier weken durend de bat bestudeerd en in zijn klankbeeld niet al leen de kernpunten zo objectief mogelijk weergegeven maar daarbij gepoogd de ora torische stijl uit die tijd te handhaven. Zo zal men het woord horen voeren door prof. v. d. Vlugt (Philippe la Chapelle), Mr. Aal- berse (Paul v. d. Lek), Mr. Th. Heemskerk (Johan Fiolet), Prof. Dr. Nolens (Frans So- mers), Mr. de Savornin Lohman (Johan Schmitz), Ds. Talma (Jacques Snoek), Goe man Borgesius (Wam Heskes), Mr. Pieter Jelle Troelstra (Jan Teulings) en de toen malige minister-president Dr. Abraham Kuy- per (Albert van Dalsum), tevens schepper van de V.U. Willem Tollenaar regisseert. De gedachtenassociatie sinaasappelen-Spanje is zeker niet onlogisch, al komen lang niet alle oranjeappeltjes die wij eten, uit dat land. Velen denken bij het zien of kraken van olienootjes ook automatisch aan Spanje de Valencia's met hun meer dan normaal aantal vruchtjes tussen de knappende gele basten zijn daar verantwoordelijk voor. Het spijt me als ik iemand moet teleurstellen, maar die idee heeft weinig grond. De plant werd er pas anderhalve eeuw geleden ingevoerd en hoewel sindsdien is gebleken, dat een deel van de Spaanse bodem en het klimaat er bijzonder geschikt voor zijn, de grootste producenten moeten elders worden gezocht. China, India en de Verenigde Staten leveren ettelijke malen meer dan Spanje; de jaarlijkse waarde van de oogst in Amerika kan gevoegelijk op tweehonderd miljoen dollar worden gesteld. Dit neemt het feit niet weg, dat ten zuiden van Valencia hele dorpen van dit onaanzienlijke vruchtje leven en dat de aardnoot een onmisbaar ingrediënt is in de fdbrïkage van een waarlijk nationale lekkernij, de turrón. Ik verlaat Valencia via de zuidelijke uitgangsweg en wil nog dezelfde dag de geboorteplaats van een befaamde turrón, het ruim honderdtachtig kilo meter verder gelegen Alicante berei ken. Een peuleschilletje in een snelle wagen, maar er liggen onderweg talrij ke hindernissen op de loer: beziens waardigheden en interessante aspecten van het volksleven, waaraan de toerist en zeker de journalist zich moeilijk kunnen onttrekken. Tientallen kilometers voert de weg, meestal op korte afstand van de Mid dellandse zee, door rijstvelden, sinaas- appeltuinen en tuinbouwgebieden. De provincie is in het algemeen vlak en vruchtbaar en voorziet een belangrijk gedeelte van Spanje van allerlei onont beerlijke landbouwprodukten. Over de rijst, die binnenkort weer wordt ge oogst, moet ik u bij gelegenheid toch eens wat vertellen. Nu laat ik mij niet ophouden en de kilometers glijden vlot onder mij vandaan. Sollana, Cullera, Tabernes en Gandia liggen al achter de rug. Op een heuvel bij Silla, die als een kegel uit het lage land oprijst, heb ik de hoekige ruïnes van een Moorse ruï ne temidden van een citrusaanplanting gezien. Hier en daar staan nog de ka rakteristieke barracca's, onsterfelijk gemaakt door een roman van Blasco Ibanez (La barracca). Het zijn de Va- lenciaanse boerenwoningen met kleine raampjes en ruime witte muurvlakken. Vaak worden de huisjes weerspiegeld door het kalme water van de sawah's, die hier een groter gebied beslaan dan ik mij aanvankelijk had voorgesteld. Verder naar het zuiden wordt het landschap eentoniger. Het blijft over wegend vlak en er is niet zoveel afwis seling meer, want het pittige groen-en- oranje van de sinaasappelplantages ontbreekt. Vele velden zijn kaal en ik neem aan, dat de oogstwerkzaamheden op deze plaatsen zijn afgelopen. En wanneer de wagen door de nauwe straatjes van Oliva hobbelt, hoef ik hieraan niet langer te twijfelen. Alle trottoirs liggen er vol olienootjes. Het zelfde beeld zal ik later nog in ver schillende andere dorpen zien. Voor alle huizen ligt de oogst van het gezin uitgespreid en deze tapijten van goudkleurige olienootjes verlenen de straten een eigenaardig aanzien. Er zijn keurige paadjes naar de deuren vrijgehouden. Hoewel het zondag is, zit ten mannen en vrouwen midden tussen de pinda's op de grond en sorteren ze naar grootte. Muilezels sjokken door de straten. Zij dragen op en om zich heen verscheidene malen hun omvang aan het loof van de aardnootplanten. De vloeren van de stallen worden ermee belegd en in gedroogde staat wordt het ook wel als brandstof gebruikt. De mensen kunnen mij over de aard- nootplant weinig meer vertellen dan wat zij er voor de cultuur ervan mee te doen hebben. Daarom ga ik op zoek naar een plaatselijke deskundige, die ik achter een karaf rode wijn in een café vindt. Een tweede karaf en glas dragen ertoe bij de sfeer voor een vruchtbaar gesprek te kweken. U staat mij zeker wel toe zijn uitvoerig betoog in enkele alinea's te condenseren? De aardnootplant is inheems in tro pisch Zuid-Amerika en vooral de Columbiaanse Indianen hielden zich met de verbouw ervan bezig. Merk waardig is. dat de overplanting naar de zuidelijke Verenigde Staten een enorme omweg heeft gevergd: via Afri ka is de plant in het werelddeel van herkomst teruggekeerd. Zij begint haar jaarlijkse cyclus met de verschijning van een goudgele bloem, waaruit na bevruchting een scheut de grond in groeit. Hieraan rijpen de peulen in trossen van vijfentwintig tot vijftig; elke peul bevat, zoals wij weten, meer dere zaden, d.i. olienootjes. Wat mijn zegsman mij niet vertelde, heb ik thuis fluks voor u opgezocht: de fami lienaam van de plant is Arachis hypo- gaea. U zult deze naam ongetwijfeld willen noteren. Wat ik wist is dat olienootjes niet alleen maar geschikt zijn om gebrand en gezouten bij een aperitief op te knabbelen. Hoe vaak heb ik mijn boter ham niet (overdadig) met pindakaas besmeerd! „Dat is nog maar een enke le van de toepassingen;'' verklaart mijn vriend met een tikkeltje neerbuigende vriendelijkheid. „Hebt u wel eens pin- dakoffie geproefd? Smaakt lang niet slecht. Misschien schrijft u artikelen met inkt, waarin de olie van deze noot jes is verwerkt. En verder heb je olienootjes nodig voor bepaalde soorten margarine, scheercrème, cosmetica, mayonnaise, zeep en dan wordt van de bast nog een zeer goed isolatiemateriaal vervaardigd. Het laatste nieuws is, dat olienootjes de stolling van bloed stimu leren, zodat zij een soort geneesmiddel kunnen zijn tegen hemophilia. In Ame rika wordt er tenminste op dit gebied mee geëxperimenteerd." Dit is nog maar een inleiding tot een enthousiaste peroratie over turrón, de nougatachtige zoetigheid, waarvoor naast Alicante de stad Jijona bekend is en die zonder olienootjes nergens zou zijn. Maar ik onderbreek zijn woorden stroom halverwege en laat hem de rest van de wijn, want ik weet voldoende en vervolg mijn tocht naar het zuiden. Buiten het dorp, op de landerijen, zie ik mannen, die moeizaam een zware platte steen aan een touw of een ketting voortslepen. Zij lopen gebogen met een riem over hun borst en zwoegen als karrepaarden in de brandende zon. Het lijken dwangarbeiders, maar dat zijn ze toch niet. Dat is hier de primitieve ma nier voor het egaliseren van het ter rein, noodzakelijk voordat de nieuwe zaden de grond in gaan. De aardnoot gedijt niet alleen van minstens vijf maanden zon en tussen de vijf en zes duizend millimeter regen per jaar: zon der de perspiratie van de kweker laat hij het afweten. 137138. Nu komen we gauw aan ons dorp, zei Kipang. Als we dit bosje voorbij zijn, kun je 't zien! Koen, Linnie en Pobbel waren echt nieuwsgierig, en ze liepen dapper mee met de Poetels. Onderwijl vertelden ze, hoe zij elkaar ontmoet hadden, en hoe ze hun vlothuis je gebouwd hadden. Dat hebben jullie knap gedaan! vond Kipang. En ik geloof wel, dat het 'n mooie reis zal worden! Kijk, nu kun je ons dorp zien! In Den Haag is een 28-jarige man aan gehouden, die tinnen en bronzen museum stukken, die op 10 september uit het ge meentemuseum te Bergen waren gesto len, trachtte te verkopen. De man heeft blijkbaar een voorliefde voor antiek. Niet alleen stal hij in Bergen een tas vol antiek eetgerei, ook in het Muiderslot heeft hij, in februari van dit jaar, een soort gelijke buit verzameld. Via de tijdelijk- drooggelegde slotgracht drong hij het kas teel binnen pakte een aantal tinnen en koperen bekers en borden in. Hij werd echter gestoord door de concierge en moest overhaast, met achterlating van de buit, de vlucht nemen. De, man is naar Bergen overgebracht en zal ter beschikking van de justitie te Alkmaar worden gesteld. Prof dr. J. de Graaf, hoogleraar in de theologie aan de Rijksuniversiteit in Utrecht is teruggekeerd van een 14-daagse reis naar de Sovjet-Unie. Hij is de gast geweest van het Moskouse patriarchaat en heeft zich gedurende zijn verblijf in Rusland in het bijzonder op de hoogte laten stellen van de stand van de theologische opleiding aldaar. In Rusland zijn momenteel acht semina ria en twee theologische academies. Vijf jaar geleden is prof. De Graaf ook in Rus land geweest. Sindsdien zo heeft hij op deze reis geconstateerd, is de opleiding van de theologen aanzienlijk verdiept en ROMAN VAN ALAIN PAGE Vertaling uit het Frans door Margot Bakker 7) HOOFDSTUK IV Na middernacht mag men wel over heel wat opge wektheid beschikken om de omgeving van Fieldgate Street nog als een aangename verblijfplaats te kunnen beschouwen. De schaarse verlichting, waarin haastige en gejaagde gedaanten snel voorbijsluipen, maakt deze buurt name lijk tot een weinig geschikte plek voor romantische wandelingen. Behalve een paar dronken mannen, die elkaar moes ten steunen en moeizaam in de richting van de White- chapel Road verder scharrelden, was er die avond in deze omgeving geen mens te bekennen. De nadering van een sportwagen, toch een ongewoon verschijnsel in een dergelijke buurt, bleef dan ook totaal onopge merkt. De bestuurder pai-keerde in de Commercial Road en de tweede inzittende stapte zwijgend uit. Hij sloeg de rand van zijn antracietkleurige handschoen terug en keek op zijn horloge. Een brede en verontrustende grijns vertrok zijn gezicht, dat ten dele schuil ging onder een eveneens donkergrijze vilthoed. De man was ook overigens in deze neutrale kleur gekleed, zodat hij op drie pas afstand volledig door de duisternis en door de lichte mist opgeslokt leek te zijn. Enkele straten verder voltooide een zekere Tom Haw kins, in een kamer boven het atelier van een Armenische kleermaker, moeizaam een brief. Bij wijze van onder tekening tekende hij een uit twee dikke strepen bestaan de X. Tenslotte deed hij de brief in een envelop. Hij schreef er het adres op, voorzag de envelop van een postzegel en trok zijn jas aan, nadat hij tevoren een revolver zwaar kaliber in de zak had laten glijden. Hij knipte het licht uit en verliet de kamer. Toen hij zijn voet op de bovenste trede van de wrakke trap wilde zetten, hoorde hij een stem, die hij met felle schrik aan een bovennatuurlijke verschijning toe schreef. Het was een enigszins lage en spottende stem. „Een nachtwandeling, Tom?" Tom Hawkins was niet bijgelovig, dat had hij duizend maal verzekerd, maar op dat ogenblik brak het klamme zweet hem uit. Het liep tussen zijn ver uitstekende schouderbladen door en langs zijn rug. Hij bleef als verstard staan, hapte naar lucht en trok zijn schóuders kx-ampachtig samen. Hij durfde zelfs zijn voet niet terugtrekken. De stem leek uit andere x-ichting te komen, toen hem werd gevraagd: „Zo, Tom, heb je haast?" Tom kneep zijn ogen dicht en riep schor: „Wie is daar? Wat wil je?" De klank van zijn eigen stem deed hem goed. Hij kwam tot zichzelf en deed een greep in zijn zak, vast besloten een kogel af te vuren op die geest of wat het dan ook mocht zijn. Dicht bij zijn oor h ooi-de hij grinniken. „Doe geen moeite," fluistex-de de onbekende spottend, „je revolver heb ik in mijn hand." Verslagen liet Tom zich tegen de muur vallen. „Maak dat je weg komt!" snauwde hij gedempt. Zijn keel was droog. „Ik begrijp niet waax-over je het hebt". Er volgde een lichte zucht, die zich in de duisternis leek op te lossen. Een vaag lichtschijnsel viel door de buitendeur onder aan de trap naar binnen en ongeluk kig genoeg viel dit schijnsel op hem. Hij meende te voelen dat er in het donker iets bewoog en onbewust balde hij zijn vuisten. Vex-der van hem af dan een ogenblik tevoren werd gelachen. Er kx-aakte een deur en de spottende stem zei: „We gaan naar je kamer, Tom". Hij zag in zich niet te moeten verzetten, ging naar binnen met knikkende knieën en mompelde iets, dat hij zelf niet verstond. Zijn kamer wex-d enigszins verlicht door een straat lantaarn buiten. Toms ogen waren inmiddels aan de duisternis gewend. Hij zag dadelijk de schaduw die zich tegen de rechthoek van het raam aftekende en die zich niet verroerde. „De Schaduw!" zei hij hijgend. „Juist, Tom. Bex-eid tot een gesprek?" „Ik heb niets te zeggen." Tom voelde, dat zijn bezoeker inwendig hartelijk lachte, ofschoon hij niets hoox-de en geen beweging van de schouders waarnam. Hij voelde zich verlaten en be dreigd. De Schaduw zei: „Als wij eens een babbeltje over Harry Bloss maakten?" Tom slikte moeilijk. „Of liever," vervolgde de Schaduw spottend, „over de vismarkt? Aax-dige buurt, vind ik altijd. Ben je er bekend?" Bij de honende klank in de stem verloor Tom meer en meer zijn zelfvertrouwen. Hij liet zich op zijn bed vallen en streek met beide handen door zijn haar. „Wat wil je van me?" vx-oeg hij met trillende stem. „Bijna niets, Tom. Alleen een adx-es. Een enkel adres maar". „Wat voor een adres?" „Van degene, voor wie het velletje papier bestemd was. Dat velletje in de envelop die Harry moest stelen." „Dat is mij niet bekend!" snauwde Tom. „Dat zul jij beter kennen dan ik. Jij hebt het in je vingers, met naam en adres." „Daar gaat het juist om. De naam ontbrak. Percy was een geslepen gast, hij had de gevaarlijke naam eraf gescheurd. Alleen de belanghebbende zou zich door de inhoud laten verontrusten. Voor derden had het docu ment zonder de naam geen enkele waarde. „Ik ken dat adres niet," zei Tom nog eens. Even bleef het stil. Toen hoorde hij: „Wil je me soms boos maken, Tom? Of ben jij je niet volkomen bewust wie ik ben?" Tom was inmiddels zijn ergste angst te boven. De stem was afkomstig van een menselijk lichaam en mis schien viel het allemaal nog wat mee. De Schaduw kon tenslotte niet weten dat Tom een bruikbaar knipmes in de la van zijn nachttafel klaar had liggen. „Ik ben Bloss niet," zei de Schaduw vrolijk. „Een misdadiger als jij weet ongetwijfeld hoe men een enve lop van de inhoud moet leeghalen zonder die te openen." Tom probeerde nu tijd te winnen. „Een kind kan de was doen," zei hij. „Je hebt er alleen een dun staafje voor nodig met een gleuf over de hele lengte." De Schaduw grinnikte zachtjes. Hij verroerde zich daax-bij niet en zijn silhouet tekende zich dreigend tegen het raam af. Maar Tom kwam meer en meer tot ont spanning. Hij steunde zijn ellebogen op de nachttafel. „Hoe ben je binnengekomen?" vroeg hij, zo gewoon alsof zij over het weer spraken. Zijn hand schoof behoedzaam naar de lade. „Door het raam. Harry is waarschijnlijk te ijverig geweest om op te merken, dat het achter de gesloten gordijnen openstond. Het was niet erg moeilijk op het balkon ernaast te klimmen en door een ander kantoor te vertrekken." De vingers van Tom Idemden zich om de knop van de la. Hij had de indruk dat de Schaduw zich even bewogen had en haastig zei hij: „Dat adres ken ik niet. 'k Zou maar weggaan „Kom, kom," zei de Schaduw. „Hoe moest je document dan afleveren?" Poste restante, ergens in West End." „Tom!" zei de stem, nu verwijtend, „Meen je, ik zo dom ben?" De lade was nu open. De Schaduw vervolgde: „En aan wie heb je vanavond geschreven?" Toms vingers klemden zich krachtig om het mes. Hij voelde, dat het zweet hem op het voorhoofd stond. Hij voelde ook geen keus meer te hebben: de Schaduw wist te veel. „Wel?" zei de Schaduw. Zijn stem klonk bits. Tom richtte zich voorzichtig op. Zijn duim zocht weer de veer van het mes. Hij was gereed. „Aan mijn liefje," zei hij honend. „Tomzei de Schaduw met bitter verwijt, „je dwingt me Opeens nam Tom zijn sprong. Zijn duim drukte tege lijk op de veer en het mes sprong open. Het scherpe lemmet richtte hij op buikhoogte. Hij hoorde niets, hij zag niets, maar opeens lag hij plat op de vloer. In zijn nek voelde hij een doffe pijn, sloeg een glazig oog op en zag geen schaduw meer tegen het raam. Zijn hand tastte naar het mes. (Wordt vervolgd) het dat verbreed. Het is hem opgevallen, dat de univei'sitaire bibliotheken veel hxeer wes terse theologische litex-atuur bevatten dan enkele jaren geleden. De Russische jeugd onder de achttien jaar krijgt geen enkele vorm van publiek godsdienstonderwijs. De kerk staat in Rusland volkomen los van de staat. Van de leden van de communistische partij wordt bovendien geëist, dat zij atheïst zijn. De leerlingen van de scholen zijn gx-otendeels lid van de communistische jeugdbeweging. Dit lidmaatschap is niet verplicht, maar de jeugd die geen deel uitmaakt van de cornmunistische jeugdbeweging staat overal buiten: zij kan geen sport beoefenen en heeft ook geen toegang tot andere vormen van ontspanning en dergelijke. Van een belemmering van de godsdienst door de overheid is in Rusland echter, vol gens prof de Graaf, geen sprake. In de kerken die nog open zijn, worden iedere dag twee diensten gehouden. De kerkge bouwen zijn steeds afgeladen vol. De Rus sische ortliodoxe kerk is veel vrijer dan men in het westen vertelt en gelooft, al dus prof. De Graaf. De contacten van de Russische kerk met de Wereldraad van kerken zijn in de afgelopen jaren verste vigd en de Utrechtse hoogleraar verwacht dat de orthodoxe kerk binnen afzienbare tijd lid zal worden van deze raad. W elpaart Prof. De Graaf, die onder meer bezoe ken heeft gebracht aan Leningrad, Moskou en Sochi aan de Zwarte Zee, vertelde, dat hij vei-baasd heeft gestaan van de voor- uitgang van Rusland op het gebied van cultuur, huisvesting en materiële welvaart. Hij is ervan overtuigd, dat het Russische volk in vrede wil leven. Van geslotenheid en angst was bij de Russen volgens hem niets te merken, evenmin als van de koude ooi-log. Hij verklaarde, dat de Russische jeugd in de geest van vi-éde en vriendschap wordt ópgevoêd, ondanks het feit, dat de communistische ideologieën bij deze op voeding de hoofdrol spelen. Uit gesprekken die hij met vele Russen heeft gevoerd, maakte hij op dat men een eventuele oorlogsdreiging minder verwacht van Amerika dan wel van West-Duitsland, waarschijnlijk tengevolge van de kennis making met de Duitsers in' de Tweede Wereldoorlog bij de slag om Leningrad. De misverstanden die er in het westen, volgens prof. De Graaf, heersen ten aan zien van godsdienstvrijheid en persoonlijke vrijheid in Rusland, worden, naar zijn oor deel, veroorzaakt doordat men de Sovjet republiek op één lijn stelt met Oost-Duits- land en bijvoox-beeld Tsjechoslowakije, waar de situatie geheel anders ligt. Advertentie BEVERWIJK Kruisstraat 25 HAARLEM Haarlem ZAANDAM Tel. 12921

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13