Weegee's fotografische humor hoogtepunt der Photokina-shows Den Haag verrast over Noors voornemen tot toetreding SNELFIX Minimumprijzen voor bloembollen worden vastgesteld V Koud maar droog weer en bondig Twaalf exposities met ruim 1000 foto's Zes doden in het verkeer AGENDA Talrijke verbeteringen in winterdienst N.S. Nederland begunstigt het smokkelen van boter naar België „Floriade" zondag gesloten 2 Kerkelijk Nieuws PRODUKTSCHAP VOOR SIERGEWASSEN DE WALVISVAARTCONVENTIE Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk FUNKE'S ROGGEBROOD h MAANDAG 26 SEPTEMBER 1960 ER VIEL EEN geschokte stilte in de hal van het Keulse hotel toen hij bin- nenkwam: een mager mannetje in een ge ruit sporthemd, de pet omgekeerd op het hoofd, de handen onverschillig in de broek zakken. Hij viel zo uit de toon bij de pompeuze deftigheid om hem heen, dat ik hem even voor een verdwaalde arbei der hield. Maar toen herinnerde ik me zijn gezicht van een foto, jaren geleden, in een Amerikaans tijdschrift. Een foto met het onderschrift: „Mr. Weegee de grootste gek uit de historie der fotografie." En, mij voelend als Stanley die zijn Living stone gaat ontdekken, schoot ik hem aan: „Mr. Weegee, veronderstel ik?" Een bre de grijns, en langs het peukje in zijn mondhoek knauwde hij: „Yeah, that's me. Fresh from New York". En met een bre de grijns noodde hij mij naar een tafeltje om er samen „een glaasje Eau de Co logne te drinken ONDER DAT glaasje kwam het ver haal eruit Het verhaal van een klein fo tograafje in New York, dat amper tien jaar geleden nog maar nauwelijks zijn boterham verdienen kon met portretwerk, totdat hij dat erbij neergooide en in de reportage dook: New York in al zijn glorie en lelijkheid, de negerwijk en de armoe- buurten, Broadway en East Side. Daaruit resulteerde het album „Naked City", een rauw en eerlijk portret van een wereldstad. Daarna naar Hollywood voor eenzelfde on derneming. Maar „Naked Hollywood" werd anders: een foto-satyre, waarin Weegee het klautergouden wereldje der „droomfabriek" onbarmhartig te koop zette als een groot stuk ballyhoo of nep, in gewoon Hollands. Het succes was zo enorm, dat Weegee ermee doorging, maar nu in portretten en zo werd hij de schep per van een geheel nieuw en bijzonder effectief genre foto's: de fotografische ka rikatuur. En daar karikaturen alleen af trek vinden als ze beroemdheden tot slacht offer hebben, drong Weegee met zijn pers kaart tot in de hoogste kringen door. Een van zijn eerste slachtoffers was pre sident Eisenhower, wiens vriendelijk aan schijn door Weegee's lens verwrongen werd tot een enorme grijnzende clownskop. Volg den Marilyn Monroe, de hertog en de her togin van Windsor, president De Gaulle, Bondskanselier Adenauer en ontelbare an deren. Niemand van hen had reden, Wee gee bijzonder dankbaar te zijn, want de ze transformeerde hen tot lachwekkende creaturen, die al spoedig een profitabel afzetgebied vonden in de grote Amerikaan se tijdschriften. En zo maakte het kleine fotograafje in enkele jaren een carrière die hem wereldroem en welstand bezorg de. „Maar denk niet dat het me zo maar is komen aanwaaien: ik heb er harder voor moeten ploeteren dan ik ooit van plan was geweest". En dat is ook wel aan te nemen als men zich realiseert, hoeveel moeizaam experimenteren er in zijn ook in technisch opzicht unieke foto- karikaturen verdisconteert moet zijn. Over de geheimen van zijn procédé zwijgt hij dan ook in alle talen en alles wat men ervan weet is, dat hij met pris ma's en spiegels werkt, maar bovendien een heel arsenaal van zelf-uitgekiende don kere kamertrucs beheerst, die niemand nog heeft kunnen imiteren. OVERIGENS moge betwijfeld worden, of hij alleen maar de fotografische potsen maker is, waarvoor hij zichzelf zo graag uitgeeft. Sommige van zijn schertsportret- ten werken naar mijn smaak n.l. niet alleen koddig, maar ook in sterke ma te beklemmend: dat portret van Kroesjt- sjev bijvoorbeeld, waarvan het dreigend gelaat van de Russische leider u niet één maar dertig keer onheilspellend aan staart. WEEGEE, alias Arthur Fellig, toont nu in de enorme nieuwe expositiehal van de Photokina 1960, waar in totaal twaalf fo toshows met ruim duizend platen zijn ingericht een achttiental van zijn ka rikaturen, die meer belangstelling trek ken dan alle overige. En terecht, naar onze smaak, want humor zeker in deze sublieme vorm is nog altijd een schaars verschijnsel in de fotografie. EEN ANDERE beroemdheid die hier exposeert is Man Ray, de bijna zeventig jarige Amerikaan die in de twintiger ja ren de weg bereidde voor de „subjectie ve" fotografie. Ray is een veelzijdig be gaafd man, die oorspronkelijk kunstschil der was. Hij kwam tot fotograferen om dat anderen naar zijn smaak zijn doeken niet goed reproduceerden, kreeg de smaak ervan te pakken en verruilde het palet voor de camera. Befaamd geworden door zijn „rayogrammen" afbeeldingen op lichtgevoelig papier zonder camera pro beerde hij alle technieken der fotografie: solarisatie, granulatie, reliëf- en negatief- druk, vertekeningen, soft focus en wat dies meer zij. De zestig van hem geëxpo seerde vergrotingen vormen een interes sante staalkaart van al die mogelijkhe den in handen van een creatief kunstenaar. DE KLEURENFOTOGRAFIE is o.m. vertegenwoordigd door twee ex-Duitse (nu Amerikaanse) fotografen van wereld faam: Ernst Haas, rusteloos zoeker van nieuwe en excentrieke motieven en stand punten (er hangt van hem o.a. een prach tige serie dynamische kleurplaten van een stierengevecht), en Fritz Henle, foto graaf van de pure schoonheid, van exoti sche landen, rassen en folkloren. Als tegen hanger is er de show „Magie der kleur" van tien jonge Duitse vakbroeders, die de absolute fotografie aanhangen: doelbewus te onscherpte, veranderen van toonwaar- den en alles wat tot verdere „onherken- baarmakingvan de realiteit kan bijdra gen onder het motto dat alleen de per soonlijke interpretatie telt. Zelfde pro bleem dus als waarmee de nonfiguratie- ven in de schilderkunst kampen, en dik wijls ook hier: meer curieus dan fraai. Toch is in enkele platen een subtiele sfeer of een boeiend kleurenritme te waarde ren. Daarnaast: realiteit in het kwadraat, de „optische fotoanalyses" van Fritz Brill, wiens macro- en micro-opnamen (soms met belichtingstijden van miljoensten van een sekonde!) wetenschap en techniek on schatbare diensten bewijzen bij het opspo ren van ziektekiemen en hun versprei ding, van ,materiaalmoeheid" en be lasting, van remmende factoren bij ar- beidsprocédé's en wat dies meer zij. DAARMEE zijn nog slechts enkele van het dozijn Photokina-Exposities besproken. Weegee <rp de Photokina bij het portret van een van zijn slachtoffers, bonds kanselier Konrad Adenauer. (Eigen opname) De overige, waaronder een Unescoshow "Hoe wij leven in Azië", een tentoonstel ling „Jeugd fotografeert en een wedstrijd tussen tien Europese tijdschriften om de prijs voor de beste reportage waarbij het publiek als jury fungeert) zullen wij u maar schenken. Er is trouwens weinig van uitzonderlijk gehalte bij. Herman Croesen Zondagavond is in Holte bij Onstwedde (Gr.) de 63-jarige G. van Dijk uit Win schoten, door een auto geschept en daar bij vrijwel op slag gedood. De man reed op zijn fiets zonder licht op de rijweg. De auto kwam met veel schade tegen een boom tot staan. Twee motorrijders zijn zaterdagmiddag in de Tweede Hugo de Grootstraat in Am sterdam frontaal tegen elkaar gebotst. De 22-jarige monteur J. Witte uit Amster dam kwam om het leven. De bestuurder van de andere motor, een 54-jarige beton- vlechter uit de hoofdstad werd met een schedelbasisfractuur in het Wilhelmina- gasthuis opgenomen. De 22-jarige A. Beekman uit Heerde (Gld) verloor op de Eperweg plotseling de macht over het stuur van zijn bromfiets, waardoor hij op het betonnen fietspad viel. Hij werd in het ziekenhuis in Zwolle op genomen, waar hij is overleden. Op het haventerrein in Eexta (Gr.) on der de gemeente Scheemda is de 32-jari- ge A. Korthuis uit Finsterwolde met zijn bromfiets tegen een zware vi-achtwagen gereden. Hij werd naar het ziekenhuis in Winschoten overgebracht waar hij is overleden. Het ongeluk ontstond, doordat de man achterom keek. De 40-jarige mejuffr. H. Briek is in het Academisch ziekenhuis in Groningen over leden aan de gevolgen van een aanrijding. Zij stak zaterdag op haar bromfiets de Rijksweg Scheemda-Delfzijl over en merk te te laat dat er een personenauto aan kwam. De 20-jarige J. Swannink is zondag avond op de Bosstraat in Soest door een auto aangereden en gedood. De jongeman liep met zijn verloofde aan de rechterkant van de weg en werd door de 23-jarige autobestuurder niet opgemerkt. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oud-Beijerland J. den Bes ten te Dirksland. Dinsdagmiddag zal het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen in zijn kantoor aan het Stadhoudersplamtsoen te Den Haag bijeenkomen om te beraadsla gen over de hoogte van de binnenlandse en buitenlandse minimumprijzen van de hoofdsoorten van bloembollen. Men zal dat met zeer nauwkeurige cijfers in de hand kunnen doen; de accountantsdienst van het Ministerie van Landbouw rekende de kostenmarge van de export uit tot in hon derdsten van percenten. Het Landbouw Economisch Instituut gaat moedig voort met het .publiceren van kostprijsbereke ningen van bloembollen, ook al geloven de meeste kwekers niet in deze cijfers en noemen andere accountants vele zwakke plekken in de argumentatie. Er is trou wens bijna geen tulp of hyacint meer voor de minimumprijs te koop. De zaak lijkt" eenvoudig, men neme de De waarnemende Noorse zaakgelastigde in Den Haag, de heer Tore Boegh-Tobias- sen, deelt mede, dat Noorwegen onvoor waardelijk weer zal toetreden tot de in ternationale overeenkomst voor de walvis vaart. Hij voegde daaraan toe, dat alleen het blijvende lidmaatschap van Noorwe gen afhankelijk zal zijn van de vervulling van bepaalde voorwaarden. De heer Boegh-Tobiassen ontkende beslist, dat Noorwegen er op had gestaan dat aan de ze voorwaarden zou worden voldaan voor het zou besluiten weer toe te treden, zoals Reuter vrijdag heeft gemeld. De voorwaarden die zullen beslissen of Noorwegen lid zal blijven, zijn ten eerste, dat ook de Nederlandse regering tot de BIOSCOPEN Cinema' Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, „Freddie und die Melodie der Nacht" 14 jaar. Frans Haïstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, echter dinsdag 14 en 20 uur: „Du Riffi chez les hommes", 18 jaar. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, „Gevaarlijk blond," 18 jaar. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, „De grote ontsnapping", 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Boefje", 14 jaar. Woensdag 14.30 uur: .Calamity Jane", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 uur, „Nooit op zondag", 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Het mon ster uit de riolen," 18 jaar. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 uur: „The wrong man", 14 jaar. Theater Monopole Zandvoort: Vandaag en dinsdag 20 uur: „Zij zochten het ge luk," 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Tot 10 oktober Unesco-expositie van reprodukties naar aquarellen „Watercolours". Dagelijks 10- 17 uur, zondags 13-17 uur. Museum Het huis van Looy (Kamper laan): Tot 16 oktober expositie van gra fiek en tekeningen van Willem Nijs. Da gelijks 10-12.30 en 13.30-17 uur, zondags 14-17 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 oktober expositie van dierentekenin- gen van Ruth Fischer. Dagelijks van 10- 22 uur. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 23 septem ber). MAANDAG 26 SEPTEMBER Thalia, 20 uur: „Salomo en de koningin van Sheba". Rex, 20 uur: „De zoon van de sheik". Kraak, 19.30 uur: Bridgekampioenschap. Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur: Her vormde Toneelgroep. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 uur. DINSDAG 27 SEPTEMBER Thalia, 20 uur: „Paniek in een wereld stad". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, 9.3012 en 1416.30 uur. MAANDAG 26 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Fa- ja Lobbi". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Liefde zonder uitzicht". W.B. Theater, 20 uur: „Straat zonder naam". DINSDAG 27 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Fa- ja Lob&i". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Rima, kind van de wildernis". W.B. Theater, geen voorstelling. Advertentie Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bever overeenkomst zal toetreden, dat het Sov jet-Russische aandeel in de walvisvangst in het Zuidpoolgebied beperkt zal blijven tot twintig pet. van de totale vangst en dat binnen redelijke tijd overeenstemming moet worden bereikt over de verdeling van de overige tachtig pet. van de vangst. Ambtenaren van het Nederlandse minis terie voor Landbouw en Visserij toonden zich, sterk verrast, toen zij van het Noor se voornemen weer toe te treden zonder het stellen van bepaalde voorwaarden ver namen. Zij zeiden, dat dit besluit „een ge heel nieuwe toestand had geschapen." De directeur voor de visserij, de heer G. J. Lienesch, woont op het ogenblik een in ternationale wetenschappelijke conferentie over algemene visvangstproblemen te Moskou bij. Het wordt aan het eind van de volgende week in Nederland terugver wacht. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken deelde mede, dat het vraagstuk deel uitmaakt van interne besprekingen in Nederland en dat op korte termijn nadere mededelingen kunnen worden verwacht. Gezaghebbende kringen van de Neder landse walvisvaart wezen er op, dat er geen plaats was in de internationale con ventie voor leden-landen, die tijdelijk lid wensten te worden. Zij achtten de Noor se beslissing „geheel misplaatst" en ge tuigend van een „inconsequente houding" die Noorwegens' internationale onderhan delingspositie in dit opzicht „bijzonder zwak" zou maken. De kringen meenden, dat Noorwegen met deze beslissing de klok twee jaar terug wil zetten. Eind 1958 immers, had den de Noren reeds laten weten dat zij lid van de conventie wilden blijven, indien hun een flink quotum werd toebedeeld van het maximum aantal blauwe walvis eenheden, dat door de conventie was vast gesteld. Men achtte het in deze kringen niet waarschijnlijk, dat Nederland nu zou be sluiten weer toe te treden tot de conven tie „temeer niet omdat er aan de om standigheden, waarvoor Nederland is uit getreden, nog niets is veranderd," zo werd verklaard. Bedoelde kringen wezen er bo vendien op, dat het niet uitvoerbaar zou zijn om in dit stadium drie weken voor het vertrek van de Nederlandse walvisex peditie naar de Zuidelijke IJszee nog veranderingen aan te brengen wegens een eventueel weder toetreden tot de conven tie door Nederland. „Dit zou ons voor reusachtige moeilijkheden plaatsen," zo verklaarde men. Het fabrieksschip Willem Barendsz zal op of omstreeks 19 oktober naar het Zuidpoolgebied vertrekken, bege leid door veertien jagers, twee tankers en I een vriesschip. kostprijs van het goedkoopst telende ge bied, hale daar tien percent van af, ronde het getal een beetje af en ziedaar de bin nenlandse minimumprijs. Daarbovenop komt dan de marge die de exporteurs no dig hebben voor hun kosten en de buiten landse minimumprijs is ook vastgesteld. Dit jaar is alles weer even precies uit gedokterd; er is zelfs een particulier ac countantskantoor in de arm genomen. De kosten liggen lager dan verleden jaar. Bij na drie percent. Het is natuurlijk overdreven te zeggen dat „de exporteur" om al dat gepraat over de minimumprijzen lacht, maar ve len halen de schouders op. Er zitten maar twee bloembollenexporteurs in het bestuur van het produktschap en de andere be stuursleden zijn theoretici. Daardoor is het commentaar op de publieke tribune dikwijls aan de schampere kant. De kwekers van late tulpen zullen het wel prettig vinden uit de stukken te le zen, dat zij in 1961 goedkoper zullen te len dan zij in 1960 hebben gedaan. Van daar dan ook dat de minimumprijs met twee kwartjes per honderd gedaald is. Zij behoeven overigens helemaal niet trots te zijn op deze unieke prestatie, want ze hebben gezelschap van de telers van „overige narcissen". Dit zijn de nar- cisjes met rode en oranje cupjes. Dit jaar blijven ze bij hopen onverkocht. Er is ge woon geen vraag naar in het buitenland. Narcissen hebben trompetten, redeneert men daar op het ogenblik. De trompet narcissen brengen daardoor nog onmoge lijk hoge prijzen op. Twintig gulden per honderd is wel zo'n beetje het gemiddel de. De „overige" zijn blij met acht per honderd. Het L.E.I. heeft uitgerekend, dat de trompetnarcissen in 1961 duurder in de teelt zullen zijn. De Commissie van Bij stand stelt daarom een verhoging van de minimumprijs van de grootste en kleinste maten voor. De zgn. „tweeën" moesten maar op hetzelfde peil blijven staan. De overige narcissen zijn voor de aflopende maten, drie, twee en één kwartje lager getaxeerd dan verleden jaar. We kennen een aantal narcissenkwekers, die toch al van plan waren om de teelt van deze trom- petloze narcissen te staken. Ze zullen het nu wel helemaal doen, want wat straks in het surplus komt, brengt nog meer ver lies op. Voor de kwekers van „trompet ten" betekent dat echter ook weer, dat zij dit jaar de overschotten van de andere mooie, maar weinig gevraagde, narcisjes moeten opkopen. Overigens is het wel aardig te verne men, dat het gehele bestuur het er ver leden maand over eens was, dat men het teeltrecht van narcissen niet met tien maar met zeven percent moest uitbreiden. Er zouden toch niet voldoende narcissen zijn om zo'n uitbreiding vol te zetten. On danks dat lopen de prijzen voor teeltrecht koop en huur op. Zijn er dan toch vol doende narcissen om meer dan die zeven percent uit te breiden? Is het een wonder, dat men dan in gesprekken de vraag hoort stellen of die mensen in dat bestuur nu niets anders te doen hebben dan zich druk te maken over dingen, waar ze niets van weten? Er is geen mens meer, die ook maar enige rekening houdt met de minimumprijzen. Er zijn maar net vol doende of te weinig bollen en „wie tegen de minimumprijzen in het buitenland ver koopt gokt te stom om er verder over te praten." Men noemt dan voorbeelden over de on berekenbaarheid. Iedere exporteur wist dit voorjaar dat hij bij voorbeeld wat voorzichtiger aan deed met de Brilliant Star in het buitenland. Maar toch betaal de hij grif twintig cent tot een kwartje in de verkoop! De helft van die prijs is nu veel! En wat peinst men over een mi nimumprijs van vroege tulpen, als' de kwekers toch bang worden van deze groep. Die tulpen vermenigvuldigen zich over het algemeen traag en er komt nog al eens veel ziek in, waardoor de gehele berekening in het honderd loopt. Maar zolang het bollenvak gezond gemaakt wordt, al sinds 1933, zal men wel trachten dingen te regelen, die toch hun gewone gang gaan, al wordt de vaart wat ver traagd. In de wlnterdienstregeling van de Neder landse Spoorwegen, die 2 oktober aanstaande ingaat, ls een groot aantal veranderingen in het reizigersverkeer opgenomen. In Friesland zullen enkele treinen gaan stoppen op de tussenstations Deinum, Dron- rijp en Hardegarijp. In Gelderland worden de verbindingen tussen de IJsselsteden en Zwolle verbeterd. In de forensendienst ArnhemNijmegen is er een vroege trein bijgekomen. Op zaterdagmiddagen zal een stoptrein Utrecht—Arnhem doorgaan naar Nijmegen. Hij vertrekt om 12.45 uur uit Arnhem en ar riveert om 12.58 uur in Nijmegen. Een aantal treinen van de verbinding Zwolle—AmersfoortUtrecht en Amers foortEdeWageningen zal, behalve op werkdagen, ook op zon- en feestdagen gaan rijden. Voor de forensen in Culemborg zullen des morgens twee sneltreinen van de dienst Eind hovenAmsterdam gaan stoppen. Ook voor No:rdholland staan enkele wijzi ging op het programma. Zo zullen op werk dagen twee treinen meer uit Hilversum in Amsterdam-Muiderpoort gaan stoppen en op zaterdagen één trein meer van Amsterdam naar Hilversum. In Weesp stopt op werkda gen een trein extra, richting Amsterdam. In Amsterdam-Sloterdijk stoppen van maandag tot en met vrijdag nu ook twee treinen meer uit de richting Haarlem. In Amsterdam-Am- stcl kunnen reizigers om 7.20 uur een trein naar Eindhoven nemen, die aansluit op de Rheingold-express. In Heiloo zal het aantal stoppingen met acht per dag worden ver meerderd. Het betreft hier treinen van de dienst HaarlemAlkmaar v.v. In Zuid-Holland zullen de treinen van de dienst Rotterdam—Dordrecht meer dan voor heen gaan stoppen in Barendrecht. In Brabant wordt een doorgaande verbin ding gevormd naar Tilburg, doordat een trein uit Amsterdam en Utrecht van Den Bosch af zal doorrijden naar Tilburg (aankomst 10.26 uur). Reizigers van Dordrecht naar Roosendaal zullen 's zaterdags gebruik kunnen maken van twee treinen meer dan tot nu toe het geval was. Een nieuwe snelle ochtendverbinding op werkdagen tussen Eindhoven en Den Haag via Breda en Rotterdam wordt mogelijk ge maakt door een trein, die om 8.54 uur uit Eindhoven vertrekt en om 10.31 uur in Den Haag aankomt. In Limburg zullen de reizigers door een vroeger vertrek van de trein HeerlenSittard aansluiting krijgen op de eerste sneltrein van Maastricht naar Amsterdam. De trein die twee minuten voor midder nacht uit Utrecht naar Amsterdam vertrekt zal deze winter behalve op zon- en feestdagen ook op doordeweekse dagen rijden. Een vroegere vertrektijd van een ochtend trein uit Amsterdam (5.18 uur), die als snel trein doorrijdt naar Maastricht, maakt het tevens mogelijk dat men vroeger van Amster dam via Den Bosch naar Tilburg, Breda, Roosendaal en Antwerpen kan reizen. Brussels blad beweert: Het Belgische socialistische dagblad „Le Peuple" meldt dat de Belgische re gering weldra aan Den Haag vragen zal stellen in verband met de botersmokkela- rij van Nederland naar België. Het blad verklaart dat men in zekere kringen te Brussel van oordeel is dat de Nederlandse overheid onrechtstreeks de botersmokkel begunstigt. Het wijst in dit verband op de talloze winkeltjes in de Nederlandse grensstreek die „ongelofelijke" hoeveel heden boter verkopen. „Officiële schattin gen spreken van 10000 ton per jaar. Hon derdtachtig wegen en paden tussen Bel gië en Nederland worden niet bestendig door tolbeambten gecontroleerd. Men weet dat de Benelux-overeenkomst heeft bijge dragen tot een versoepeling van de grens controle" aldus „Le Peuple". Het blad zegt verder dat de plannen van de Nederlands regering, om de zuivel- produktie voor ruim 7 miljard Belgische frank te subsidiëren in 1961, de Belgi sche overheid verontrust. „De Nederlandse regering heeft ingevol ge de Benelux-overeenkomst bepaalde verplichtingen. De Belgische regering is van oordeel dat de Nederlandse regering wat meer zou moeten doen om de smok kelarij te beperken. Het mag er niet toe komen dat men haar van medeplichtigheid kan beschuldigen" aldus „Le Peuple". Het Belgische ministerie van Landbouw acht volgens het blad de botersmokkela- rij uit Nederland voor een deel de oor zaak voor de afzetcrisis waarmede de Bel gische boterproducenten te kampen heb ben. Brandweertentoonstelling. In de Bos sche veemarkthallen heeft de Commissaris der Koningin van Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, in zijn functie van voorzitter van de Nederlandse Brandweerraad, de inter nationale brandweertentoonstelling ge opend, die door de Nederlandse Vereniging van Brandweercommandanten ter gelegen heid van haar vijftienjarig bestaan is ge organiseerd. Afscheidstaploe. Het grote succes van de taptoe die zaterdagavond door vier mili taire muziekkorpsen en een aantal mili taire tamboerkorpsen in 's-Hertogenbosch ter gelegenheid van het afscheid van bur gemeester H. Loeff werd gehouden, was het optreden van het muziekkorps van het regiment wielrijders dat vóór de oorlog in deze stad gelegerd was. De mannen van het fanfarekorps van het eerste regiment ge nietroepen hadden daartoe de beschikking gekregen over de vooroorlogse militaire fietsen, de uniformen van destijds en de instrumenten die door dit korps gebruikt werden. Luchtbrug. De staking van de water klerken te Londen, waardoor ongeveer 150 schepen getroffen zijn, zal er niet toe leiden dat Londen een vleesloos tijdperk tegemoet gaat. Er is een overeenkomst ge troffen met „Rotterdam-Air", die charter vliegtuigen beschikbaar heeft gesteld om 2000 ton vlees van Zestienhoven, de lucht haven Rotterdam, over te vliegen naar Southend. Sinds zaterdagmiddag stijgt er om de twintig minuten een DC-4 op, die ongeveer acht ton vlees vervoert. Vlieglün op Aruba. Vermoedelijk nog voor het einde van het jaar zal Aruba in het vliegplan van de „Delta Airlines" wor den opgenomen. Aruba staat allang op het vliegschema van deze Amerikaanse lucht vaartmaatschappij, maar tot nu toe oor deelde de directie het nog niet verantwoord een geregelde dienst té beginnen. Het is de bedoeling dat de DC-7-machines van de maatschappij, die een dienst onderhouden tussen New Orleans, Jamaica en Caracas, ook Aruba gaan aandoen. Invaliden op vakantie. Zondagmiddag zijn van Schiphol 30 invaliden per vlieg tuig naar Salzburg vertrokken voor een tiendaags vakantieverblijf in Oostenrijk. Van Salzburg zullen zij per bus naar Gmünden reizen, waar zij zullen logeren in het hotel van de Nederlandse Reisver- eniging, dat door deze organisatie voor dit doel beschikbaar is gesteld. Het gezel schap bestaat uit 18 dames en 12 heren, alsmede een 16-tal begeleiders, onder wie een arts. De reis wordt gemaakt onder aus piciën van de Nederlandse Centrale voor Gebrekkigenzorg. Herstel. De Sint Stevenskerk te Nij megen, die dateert uit omstreeks 1250, is in de oorlogsjaren zwaar geteisterd. Van 1945 af is men al met de restauratie bezig. Het zal zeker nog acht jaar duren voor het herstel voltooid is. Intussen zijn reeds twee zijbeuken gerestaureerd, zodat aan de westzijde van de kerk twee kapellen ge reed zijn. De kapel aan de stadszijde is al enige jaren in gebruik bij de Waalse Ge meente. Thans is deze zondag de kapel aan de noordzijde van het kerkgebouw in ge bruik genomen door de Nederlands Her vormde Gemeente. De minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, heeft zondag avond de internationale tuinbouwtentoon stelling „Floriade" in Rotterdam geslo ten. De tentoonstelling heeft enkele mil joenen bezoekers getrokken. De Euromast werd door 681.000 betalende bezoekers be stegen. Minister Marijnen gaf als zijn overtui ging dat deze tentoonstelling in de toe komst voor de tuinbouw nog ongetwijfeld goede vruchten zal afwerpen. Nadat de vlaggen gestreken waren, zei de voorzitter van de „Floriade", dr. A. J. Verhage, dat deze tentoonstelling zes maanden lang het vakmanschap van de Nederlandse tuin bouw in het licht heeft gesteld. Het ver heugde dr. Verhage te kunnen meedelen dat de tentoonstelling met een batig saldo zal sluiten en een niet onbelangrijk bedrag naar de gemeente Rotterdam zal terugvloeien. Burgemeester Van Walsum uit woorden van dank tot de organisatoren. Belangrijk vond hij het dat zovele buitenlanders met Rot terdam waren geconfronteerd. tijdens een zaterdagavond gehouden of ficiële sluitingsdiner heeft minister Ma rijnen meegedeeld dat de voorzitter van de tentoonstelling, dr. A. J. Verhage, was benoemd tot ridder in de orde van de Ne derlandse leeuw. Het hogedrukgebied, dat zich tijdens het weekeinde nabij Schotland vormde, ver plaatst zich langzaam in de richting van Noorwegen. Als gevolg daarvan zal morgen lucht uit Scandinavië naar onze streken worden gevoerd. Dze lucht heeft een onstabiele opbouw, maar de kans op buien is toch door de droogte van de lucht gering. Gedurende de nacht zal de lucht bij weinig bewolking flink afkoelen, waar bij plaatselijk mist zal ontstaan. WEERRAPPOKTEN Advertentie èn voor uw qezondheid èn als lekkernij Hofleverancier Tien tegen één dat ook uw dokter het eet I Dinsdag 27 september Zon op 6.34 uur, onder 18.28 uur. Maan op 13.47 uur, onder 22.44 uur. Maanstanden 28 sept. 2.13 uur eerste kwartier. Hoog en laag water ln IJmuiden Maandag 2» september Hoog water 6.53 en 19.14 uur. Laag water 2.38 en 14.49 uur. Dinsdag 27 september Hoog water 7.41 en 20.03 uur. Laag water 3.15 en 15.31 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum -temperaturen bulten- en binnenland es van gisteren. él d 5 S V' 3 Neerslag laatste 24 uur L p A> So S - 9 Den Helder licht bew. nno 18 0 Ypenburg zwaar bew. nno 17 0 Vlissingen zwaar bew. ono 18 0 Eelde onbewolkt wnw 18 0,1 De Bilt regenbui windst. 18 0,3 Twente mist windst. 18 0 Eindhoven mist windst. 19 0 Zd-Limburg mist windst. 17 0 Helsinki mist n 13 7 Stockholm regen nw 14 4 Oslo onbewolkt no 17 0 Kopennagen onbewolkt wnw 16 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 14 0 Londen licht bew. no 19 0 Amsterdam licht bew. nno 17 0 Brussel mist windst. 18 0 Luxemburg half bew. windst. 18 0 Parijs mist no 20 0 Bordeaux half bew. zo 24 0 Grenoble geheel bew. windst. 21 0 Nice licht bew. n 21 0 Berlijn half bew. wnw 19 1 Frankfort mist nnw 20 0 München zwaar bew. w 14 0 Zürich mist ozo 18 0 Genève mist zw 17 0 Locarno mist O 18 3 Wenen mist verand. 17 0 Innsbruck zwaar bew. w 21 0 Belgrado onbewolkt z 0 Athene geheel bew ono 0 Rome licht bew. windst. 23 8 Ajaccio onbewolkt no 23 1 Madrid zwaar bew windst. 27 0 Mallorea zwaar bew windst. 26 0 I

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2