RODENT r NAAIMACHINES Wereldnieuws J GEZAMENLIJK EUROPEES RUIMTEONDERZOEK nieuw MU!ZÊM%PASTA Mevrouw Salan zet critiek op De Gaulle in Algiers voort Labourleider Gaitskell ageert tegen pacifistische stroming Van dag tot dag Toto^redder Romine Michael Foot volgt Aneurin Bevan op „Enterprise" te water gelaten <=Praatótoel MAANDAG 26 SEPTEMBER 1960 3 - Oorlog zonder doden Resoluties van de Raadgevende Vergadering Persvrijheid in Frankrijk wekt „bezorgdheid" Christen-democraten uit Europa bijeen in Parijs VLOKfcEM j, Aanwinst voor Lagerhuis tegenslag voor Gaitskell Soustelle doet in Lyon een duit in het zakje President Eisenhower gaat op tournee en naar Mexico Amerikaans vliegdekschip met kernaandrijving er is goed brood er is beter brood het beste brood.^VERMAAT S BROO Zwinglibond bijeen op de Pietersberg Partijcongres moet volgende week beslissen Vereniging voor Europees Recht 0p de A8 05 I grote houtstraat isi 61 IS Ka im TEL. 14444 Romme heeft gesproken. Hij deed dit jl. zaterdag in een artikel in „De Volkskrant" Daarin treft men de uitspraak van de aan voerder van de grootste der met het kabi net-de Quay bevriende Tweede Kamer fracties aan, niets meer of minder inhou dende dan dat onder de gegeven omstan digheden de regering de toto kan en moet redden. Let wel, de regering moet dit doen doorvoortzetting van het thans nog gevolgde voorlopige vergunningsbeleid. Prof. Romme wil haar dat beleid laten voortzetten voor de levensduur van het tegenwoordige kabinet. Hij voegt er aan toe dit voor de regering natuurlijk alleen mogelijk te achten, wanneer het op de voet van de bestaande Loterij wet rechtens kan. En vrij spoedig daarop volgt dan zijn con clusie, dat (al wil hij niet beweren, dat het tevens een fraaie figuur is) rechtens inderdaad het thans in toepassing zijnde stelsel met art. 3 van de Loterijwet in over eenstemming te achten is. Zeker, in de ogen van minister Beerman deed er zich één juridisch bezwaar voor, te weten, dat de geldende Loterijwet hem niet zou toestaan een vergunning bij wege van monopolie te geven. Welnu, prof. Romme merkt op, dat er alleen formeel, maar materieel bepaald niet van een mo nopolie sprake is. Sinds de behandeling van het toto-ontwerp in de Tweede Kamer hebben immers, zo brengt de schrijver van het artikel in De Volkskrant in her innering, de vertegenwoordigers van de sport, van het maatschappelijk werk, van culturele belangen, van de volksgezond heid elkaar gevonden om gezamenlijk een vergunning aan te vragen, gezamenlijk de toto te bedrijven, en ieder daaruit een deel te trekken van de gelden welke'zij zo nodig hebben. Inderdaad, met prof. Romme komt het ook ons „onwezenlijk voor, de toekenning van een vergunning aan dit conglomeraat van diverse belangen als het scheppen van een monopoliepositie te zien." Mocht de minister van Justitie zo onwezenlijk zijn om te volharden in zijn bezwaar van uitsluitend formele aard, dan kan noch mag dat o.i. het kabinet-de Quay er toe leiden om af te zien van het volgen van een beleid, gelijk prof. Romme nu heeft aanbevolen. Wij willen allerminst verhelen, dat het ons veel liever ware ge weest, indien de regering zorg hadde ge dragen voor een wettelijke regeling van de toto zonder beperking van de hoofdprijs tot vijftigduizend gulden en zonder de res trictie, die het op het ogenblik in toepas sing zijnde vergunningsstelsel kent, dat de prijs niet uit geld doch uit waardebon nen bestaat. Op de duur zal de Loterijwet een verandering, tevens verruiming moe ten ondergaan in de richting, die in feite een grote meerderheid van het Nederland se volk verlangt. Onder de bestaande poli tieke verhoudingen in parlement en kabi net blijkt dit echter nog niet voor verwe zenlijking vatbaar te. zijn. Hierdoor blijft er slechts de keuze tussen, hetzij helemaal geen of althans een veel te onaantrekke lijke toto, hetzij een toto zoals wij nu hebben. Nu er geen kans bestaat om lieverkoek jes gebakken te krijgen valt een regerings beleid overeenkomstig het recept-Romme aanvaardbaar te achten. Temeer omdat een zich neerleggen bij een dergelijk be leid alleen een voorlopig karakter zou dra gen. Het zou zich immers beperken voor de duur van het tegenwoordige kabinet, in afwachting van een daarna tot stand te brengen verbetering van de Loterijwet. En als dan minister Beerman zulk een gang van zaken niet voor zijn verantwoording zou willen nemen vanwege een juridisch bezwaar van in wezen louter formele aard, is dat iets, wat hij zelf moet weten. Er zou dan voor geen van de andere leden van het kabinet ook maar de geringste reden behoeven te zijn om hem, zo hij uit de boot zou willen stappen, te verge zellen. De voordelen verbonden aan be houd van de bestaande toto, zo luidt onze slotsom, wegen geheel en al op tegen een eventueel aftreden van mr. Beerman. WASHINGTON (UPI) Generaal-ma- joor Marshall Stubbs, commandant van de geneeskundige dienst van het Amerikaanse leger, heeft dezer dagen te Washington 'verklaard dat chemische strijdmiddelen het karakter van de oorlog kunnen ver anderen. Er zijn namelijk strijdmiddelen ontwikkeld die bij hun slachtoffers lichte geestesstoornissen, tijdelijke verlammings verschijnselen of bewusteloosheid veroor zaken, wapens dus die een vijand niet doden maar toch overwinnen, aldus Stubbs. Niet alleen hebben chemische strijdmidde len die mogelijkheid, ook bepaalde bacte riologische strijdmiddelen kunnen vrijwel dezelfde invloeden veroorzaken, bij voor beeld een ernstige, doch niet dodelijke ziekte die alle wil tot weerstand vernietigt. De generaal zei te hopen dat „deze nieuwe strijdmiddelen toegepast zullen worden als er ooit nog een oorlog zou uitbreken. Dit zou dan een oorlog kunnen zijn zonder doden en zonder uitgestrekte verwoes tingen". Straatsburg (ANP) De Raadgevende Vergadering van de Raad "an Europa heeft het ministercomité van de Raad ver zocht onverwijld een studie te laten mak?n van de mogelijkheden om tot gemeen schappelijk Europees ruimte-onderzoek te komen. Het ruimte-onderzoek is te duur voor de Europese landen afzonderlijk, al dus een eenstemmig aangenomen resolutie, doch het is evenzeer van essentieel belang voor de Europese resolutie, doch het is evenzeer van essentieel belang voor de Europese wetenschap en industrie. De resolutie is voor de economische com missie van de Vergadering opgesteld door de Britse conservatieve afgevaardigde Price, die in het leidend rapport over deze kwestie de gedachte heeft geopperd, dat het gemeenschappelijk ruimte-onderzoek zou kunnen worden opgedragen aan een speciaal op te richten Europees agent schap. Men zou om te beginnen gebruik kunnen maken van de Britse „Blue Streak" raket. Een voorstel, dat de Britse minister Thorneycroft deze week in Melbourne heeft gedaan (om een internationale club voor ruimte-onderzoek op te richten) was voor Price aanleiding de hoop uit te spre- PARIJS (Reuter/AFP) De leden van het Franse genootschap voor een democra tische pers hebben zaterdag op hun con gres te Grenoble met algemene stemmen een resolutie aanvaard, waarin zij uiting geven aan hun bezorgdheid over maat regelen om de persvrijheid te verzwakken. De Franse minister van Voorlichting, Terrenoire, heeft te Parijs op een diner tor gelegenheid van het congres van de demo cratische pers verklaard, dat de Franse wetten „geen ernstige bedreiging" vormen voor de persvrijheid in Frankrijk. Hij maakte bekend dat er geen wetsontwerp over de pers op de agenda van de komende zitting van het Franse parlement staat. Het Algerijnse conflict, aldus Terrenoire, heeft de regering echter gedwongen de pers zekere beperkingen op te leggen. De oppo sitie heeft alle rechten waarop ze aan spraak kan maken, maar mag de wetten niet overtreden, zo besloot hij. PARIJS (AFP) In de Franse hoofd stad wordt het veertiende congres gehou den van de bond van Westeuropese chris ten-democraten, waaraan vertegenwoordi gers uit Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg, Oostenrijk, West-Duitsland, Italië, Zwitserland en, voor de eerste maal Groot-Brittannië deelnemen. De leiders van de Nederlandse delegaties zijn de voorzitters van de Katholieke Volkspartij, de Anti-Revolutionaire Partij er. Ce Chris- telijk-Historische Unie, de heren Van Doorn, Berghuis en Van Niftrik. Ook ver tegenwoordigers van het Europese parle ment en de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. nemen eraan deel. Advertentie ROEIT ZE GENADELOOS UIT Van onze correspondent) LONDEN Michael Foot, de vurige kampioen van de linkervleugel van Labour die enkele jaren geleden zijn Lagerhuis zetel verloor, zal de opvolger worden van Aneurin Bevan, wiens rechterhand hij ge weest is in de periode dat Bevan de linkse aanvoerder in de partij was. Foot is de gewezen hoofdredacteur en nog altijd de grote stuwkracht van het links socialisti sche weekblad „Tribune". Foot is de fel ste tegenstander van Labours partijleider Hugh Gaitskell, die hij tracht uit de I-a- bourleiding te verdrijven. Zijn verkiezing, waaraan geen twijfel bestaat omdat Be- vans oude kiesdistrict Ebbw Vale in Wales over een overweldigende Labourmeerder- heid beschikt, zal het er voor Gaitskell in de naaste toekomst niet gemakkelijker op maken. Gaitskell heeft de partij de handschoen toegeworpen door zich te keren tegen de genen, die nationalisering aan de lopen de band aanbevelen of althans het ver geelde partijstatuut dienaangaande onver anderd willen laten, alsmede tegen hen die zoals Foot eenzijdig de waterstof-bom wil len opgeven. Het ziet er vooral somber uit voor Gaitskell indien hij op het partij congres in Scarborough, dat volgende week maandag begint, het onderspit mocht del ven. Foot is echter een te eenzijdige figuur om zelf partijleider te worden in geval ook Labours parlementsfractie Gaitskell de bons geeft, hetgeen echter hoogst onwaar schijnlijk is. Foots terugkeer in het Lager huis betekent evenwel zeker na het heen gaan van Bevan met wie Foot overigens naar hij zelf toegeeft, niet kan wedijve ren een aanwinst omdat mensen als hij, die zonder demagogisch te zijn het debat verlevendigen, broodnodig zijn om het parlement aantrekkelijk te maken. ken, dat een Europees agentschap even tueel het Australische proefterrein voor raketten, Woomera, zou kunnen gebruiken. De Franse senator Pisani merkte op, dat men niet op de Britse ervaring alleen zou moeten voortbouwen. Ook Frankrijk heeft reeds het een en ander op dit ge bied verricht, zo zei hij. De vergadering is volgens de aange nomen resolutie van mening, dat een Europees agentschap voor ruimteonder zoek onder uiteindelijke controle dient te staan van een comité van ministers, met parlementaire controle door de Vergade ring. Vreedzame doelen In een tweede resolutie vroeg de verga dering voorts om een proclamatie van de vijftien landen van de Raad van Euro pa, dat de ruimte om de aarde slechts voor vreedzame doelen dient te worden gebruikt en dat zij niet het voorwerp mag worden van soevereiniteits- of andere exclusieve nationale rechten. Oostduitse gevangenissen De vergadering nam ook eenstemmig een resolutie aan, waarin de afgevaardig den plechtig protesteren tegen de schendin gen van de rechten van de mens in Oost-Duitsland. De vergadering eist een onderzoek door het internationale Rode Kruis naar de toestanden in de Oostduitse gevangenissen waar naar raming dertien duizend mensen om politieke redenen ge vangenen worden gehouden. Advertentie HM li&S (Van onze correspondent) PARIJS Op haar beurt heeft ook de echtgenote van de vroegere opperbevel hebber van het Franse leger en resident- generaal in Algerije generaal Raoul Salan in een communiqué haar mening ten bes te gegeven over de Algerijnse politiek van president De Gaulle. Mevrouw Salan, die naast haar man in Algerije jarenlang een bijzonder actieve rol heeft gespeeld in de politieke acties voor de integratie, beschul digt de huidige resident-generaal Paul De- louvrier ervan dat hij haar echtgenoot met enigszins slinkse middelen naar Pa rijs zou hebben gelokt om hem zo van de Algerijnse gemeenschap te kunnen schei den. En waarom? Enkel omdat de gene- neraal, zo legt mevrouw Salan uit, op Franse bodem aan het artikel uit de grondwet had herinnerd, dat het Franse grondgebied één en ondeelbaar verklaart zodat dus niemand, en ook het staatshoofd niet, het recht kan hebben te ijveren voor een Algerije dat niet langer meer Frans zou zijn. Tijdens een persconferentie die Delou- vrier daarop in Algiers bijeenriep, heeft hij geweigerd in polemiek te treden met zijn voorganger, generaal Salan, hetzij rechtstreeks, hetzij via diens echtgenote. Hij voerde alleen de orders uit, zo onder streepte Delouvrier, van de regering De Gaulle, met welke mededeling hij vermoe delijk bedoelde de rechtse extremisten te waarschuwen dat ze op een nieuwe breuk tussen Algiers en Parijs niet meer behoef den te rekenen. Intussen is nog bekend gemaakt dat Delouvrier voor vandaag door de regering naar Parijs is geroepen. In politieke kringen te Parijs vraagt men zich af hoe het nieuwe communiqué dat veel agressiever is dan het eerste van generaal Salan beschouwd moet worden. Een impulsief protest van mevrouw Sa lan, wier man gedwongen in Parijs is, doch die zelf, volgens haar verklaringen, Algerije niet wil verlaten, tenzij ze er gewapender hand zou worden uitgedreven? Óf een vervolg en de climax op het eerste communiqué, zodat misschien nog wel meer bedrijven in deze nieuwe actie van militaire en uiterst rechtse zijde tegen de Gaullistische Algerije politiek verwacht mogen worden? Scherpslijpers Er zijn wel enige tekenen die in deze richting wijzen. Een der felste scherpslij pers van het nieuwe Franse fascisme, het kamerlid Le Pen had zich enkele dagen tevoren naar Algerije begeven ofschoon hij daar officieel niet meer mocht komen. De avond voor madame Salan haar com muniqué de wereld in zond heeft ze Le Pen ontmoet en het is dus niet onwaar schijnlijk dat hij haar bij de redactie ad viseerde, zo niet haar hand bij het schrij ven heeft vastgehouden. Generaal Salan heeft in Parijs meegedeeld dat hij geheel onwetend was van het publieke optreden van zijn vrouw, dat hij achteraf echter wel volledig kon billijken. De verschillende rechts-extremistische bewegingen in Algerije en in Frankrijk hebben evenmin lang getalmd het vuur alvast op te stoken door er in een serie communiqués schande van te spreken dat de regering een figuur als generaal Salan als een vulgaire opruier durft be handelen. Een mening die door de oud minister, oud-resident-generaal van Alge rije Jacques Soustelle blijkbaar wordt gedeeld: op een congres van zijn geest verwanten in Lyon trok hij gisteren met nadruk één lijn met generaal Salan in diens conflict met de regering. Betogingen (Reuter) Ongeveer vijfhonderd Fran se oudstrijders hebben zaterdag een zwij gende demonstratie gehouden voor het ge bouw van de krijgsraad in Parijs, waar twintig mensen terechtstaan op beschuldi ging van hulpverlening aan de Algerijnse opstandelingen. Nadat de Marseillaise was gespeeld, klonken kreten als „Leve Salan" „Algerije is Frans" en „Verraders naar de guillotine". WAHINGTON (Reuter/UPI) President Eisenhower zal eind oktober op een negen- daagse reis door zes Amerikaanse sta+en ook een kort afscheidsbezoek aan Mexico brengen, zo deelt het Witte Huis mee. De reis mag niet worden gezien als een pro- pagandatocht voor de presidentsverkiezin gen. Verscheidene redevoeringen zouden een niet-politiek karakter dragen. Eisen hower zal de president van Mexico, Aldolfo Lopez Mateos, op 24 oktober ontmoeten. De zes staten die hij bezoekt, zijn Texas, Mi chigan, Minnesota, Kansas, Colorado en Californië. Kolonel Moboetoe heeft een speciale burgerwacht in het leven geroepen voor de bewaking van departementen en openbare gebouwen. Een lid van de burgerwacht, gewapend met machine pistool en een tas met boterhammetjes, begeeft zich non stop, rechtdoor naar kantoor. NEWPORT NEWS (Virginia) (UPI) Zaterdag is in de Verenigde Staten 's we relds eerste vliegdekschip met aandrijving door kernenergie te water gelaten. Het kreeg de beroemde naam „Enterprise". De bouwkosten worden op 450 miljoen dollar geschat. De lengte van het schip is 335 me ter, langer dan enig ander schip dat ooit is gebouwd. De waterverplaatsing is 85.350 ton. Inclusief het personeel voor de vlieg tuigen, zal de bemanning 4.600 officieren en manschappen omvatten het grootste aantal dat ooit aan een oorlogsschip is meegegeven. Acht kernreactors De acht kernreactors vormen de maclw tigste aandrijvingsinstallatie die ooit is ge bouwd. Deze installatie kan het schip een snelheid geven die aanzienlijk groter is dan die van de door olie voortbewogen super vliegdekschepen van de Forrestal-klasse, welke gedurende korte tijd 35 knopen kun nen lopen. De actieradius zal nagenoeg on beperkt zijn. Daar het schip geen olie be hoeft te vervoeren voor eigen voortstu wing, kan het tenminste drie maal de nor male hoeveelheid vliegtuigbenzine mee nemen. Het schip zal in 1961 in dienst ko men. Advert en* ie VÊ neem nog 'n sneetje De Zwinglibond, de bond van principieel vrijzinnigen in Nederland hield het week eind een conferentie op de Pietersberg. Za terdagmiddag sprak na het openingswoord van ds. A. J. Roodzant uit Stellingwoude, ds. W. Chr. Smits uit Edam over het onder werp: „Is de officiële leer der verzoening wel de enige mogelijke en dus de ware". De spreker zei onder andere: „Het chris tendom heeft als basis: Jezus Christus is gestorven voor onze zonden". De spx-eker wilde de Bijbel niet zien als een eenheid. In Paulus' geschriften is de kruisdood van Christus het centrale punt, maar er is nog een andere mogelijkheid tot vereniging met God. Spreker wees onder meer op de ge lijkenis van de verloren zoon, „daar is een zuivere diep-innerlijke relatie met God. Dit is de mythische lijn", zo zei hij. Zondagmorgen hield ds. J. P. van Mullem uit Rotterdam een kerkdienst in de aula van de Pietersberg. Ds. H. D. J. R. Thee- sing uit Middelie hield zondagmiddag een lezing over ontmoeting der wereldgods diensten (jodendom, christendom, islam). Deze godsdiensten zijn alle monotheïstisch, hebben één grondlegger, één heilig ge schrift en één openbaring. Ds. Theesing zei, dat het niet van essentieel belang is hoe men de Christus belijdt maar wel dat men hem belijdt. (Van onze correspondent) LONDEN Labourpartijleider Gaits kell heeft zondag in een openhartige, her haaldelijk door interrupties onderbroken rede, zijn partij gewaarschuwd dat deze miljoenen aanhangers zal verliezen, indien zij het officiële standpunt van partij en vakbeweging inzake de waterstofbom ver werpen mocht. Gaitskell sprak voor vijf honderd afgevaardigden van de Londense Labourpartij. Volgende week zal het par tijcongres te Scarborough over deze kwes tie beslissen. De officiële partijlijn is, dat, hoewel het voortaan technisch en financieel onmoge lijk voor de Britten is, zelfstandig de modernste kernwapens te maken, Groot- Brittannië in de Noordatlantische Ver dragsorganisatie moet blijven met Ameri kaanse waterstofbommen als afschrikwa- pens. Dit komt vrijwel overeen met het regeringsstandpunt. Indien het congres het denkbeeld van Frank Cousins, de leider van de Britse Transportarbeidersbond, mocht aanvaar den, die eenzijdige afschaffing van de kernwapens wil, betekent dit volgens Gaitskell dat Groot-Brittannië in zo'n ge val niet langer lid van de NAVO kan blij ven, waardoor het politiek zal afzakken tot de rol van Zweden of Zwitserland, neu trale landen welke overigens zwaar bewa pend zijn en zelfs op het punt staan kern wapens aan te schaffen. Gaitskell zei niet te geloven dat de Labouraanhangers, of het Britse volk als geheel, zo iets zouden aanvaarden. Hij zei dat hij het standpunt van de religieuze pacifisten Cousins behoort daar beslist niet toe eerbiedigt, maar dat geweldloosheid niet tot vrede zal lei den. Indien Groot-Brittannië eenzijdig tot afschaffing van kernwapens overgaat, is er geen schijn van bewijs dat de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten dit voor beeld zouden volgen. Bovendien zouden zij helemaal niet meer naar ons luisteren, aldus Gaitskell. Het zou het einde van Groot-Brittannië als wereldmacht beteke nen. Gaitskell sprak de hoop uit dat de Labourpartij nooit haar verantwoordelijk heid op defensiegebied zal opgeven. Dit is de kern van het vraagstuk. Gaitskell wil dat de partij, wier activiteit naar buiten zo verlamd wordt door dit inwendige con flict, volgende week de knoop doorhakt. Gaitskells eigen positie staat hierbij op het spel. Op initiatief van oud-minister prof. mr. I. Samkalden, mr. C; R. C. Wyckerheld Bisdom en enige andere juristen is tijdens een vergadering in het gebouw van de Ho ge Raad in Den Haag de „Nederlandse Vereniging voor Europees Recht" opge richt. In deze vergadering heeft het hoofd van het Directoraat-generaal Mededinging van de commissie van de Europese Ge meenschap te Brussel, mr. P. Verloren van Themaat, een uiteenzetting gegeven over de „wisselwerking tussen Europees recht, nationaal recht en economische wer kelijkheid". Reclame Een Zutphense spaarbank, die een nieuw gebouw heeft gekregen, maakt reclame voor het sparen door een middeleeuwse pot met munten te etaleren, die in de grond onder de bank werd gevonden. Er zaten munten in die destijds een waarde moeten hebben gehad van 240 gulden, maar nu 20.000 gulden waard zijn. Als ik die Zutphense spaarbank was, zou ik een beetje voorzichtig wezen met die luidkeelse verwijzingen naar deze pot. Want ik vind het een echte anti-reclame. In de eerste plaats heeft die spaarzame Middeleeuwer zijn geld nooit teruggezien. Nu speelt de bank er mooi weertje mee en de Middeleeuwer ligt naakt en vergeten onder de zoden. In de tweede plaats kon men in de Mid deleeuwen met 240 gulden véél meer pret hebben dan in onze tijd met 20.00 gulden. En in de derde plaats heeft de Middel eeuwse spaarbank zo slecht voor ander mans geld gezorgd, dat het vijfhonderd jaar lang zoek was. Als dat reclame is, dan moeten we nu juichend ons hele hebben en houen naar de Zutphense bank brengen met de ver heugende wetenschap, dat in het jaar 2460 in d.e etalage van de Zutphense spaar bank ons goeie geldje staat uitgestald met een briefje erbij: „Zo ziet men dat spa ren de moeite loont." En dan liggen de eigenaars, vijf eeuwen tevoren al gestor ven van armoe en spaarzin, ónder de eta lage. Reclame! R. Agteran Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE Laatste kans. Zaterdag om middernacht liep een termijn van 15 dagen af, welke door de regering van Cyprus was ver bonden aan de verplichte inlevering van wapens en munitie door de bevol king. Minder dan een etmaal voor het eind van die termijn, werd in de stad Limassol een eigenaar van een koffie huis, Christos Vias Markides, door een onbekende doodgeschoten. Zakelijk. De Sunday Pictorial meldt van daag dat de elfjarige Britse kroonprins, Charles, wiens persoonlijk foi'tuin per jaar met ongeveer 10.000 pond aan groeit, een zakenman in de dop is. Volgens het blad bleek de prins een „verx-assend" goede kijk op zaken te hebben, toen hij de driemaandelijkse vergadering van zijn rentmeesters voor het eerst bijwoonde. Beschrijving. Het partijblad van de Oost duitse communistische partij, „Neues Deutschland" heeft verklaard, dat de pi-ediker Billy Graham een „vertegen woordiger van het Amerikaanse impe- ï'ialisme" is, een „pi-ediker van psy chologische oorlogsvoering" en een wa pen van het Amex-ikaanse kapitaal. Maandag zal Gx-aham in een tent op de grens van Oost- en West-Berlijn be ginnen met een campagne, die zeven dagen zal duren. Stuurloos. Een auto die deelnam aan een wedstx-ijd voor oude wagens, de zoge noemde stockcarrace, en waarvan de chauffeur bewusteloos was geraakt bij een eerdei-e botsing, is zondag in Lyd- den bij Dover op het publiek ingereden. Een toeschouwer kwam om, dertig an- dex-en kregen verwondingen. Het was een oude Fox-d waax-van de bumpers versterkt waren met zware ijzei-en sta ven. Liever niet. Bui-gemeester en wethouders van Jeruzalem hebben zondagavond met 12 tegen 0 stemmen besloten geen culturele betrekkingen met de Beierse stad München aan te gaan. „Wij zullen nooit vergeten dat een derde van ons volk werd vex-moord", zei bux-gemees- ter Morcedai Isj-Sjalom na de stem ming. Het besluit werd genomen na ontvangst van een telegram van burge meester Hans Vogel van München, waarin deze voorstelde, dat zijn stad en Jeruzalem culturele betrekkingen zouden aanknopen. Doorbraak? Oliver Powers, de vader van de in de Sovjet-Unie wegens spionage tot tien jaar vex-oordeelde Amex-ikaanse piloot heeft meegedeeld, dat de UNO hem helpt bij zijn pogingen om Kroesj- tsjev te spreken te krijgen. Powers sr. zei. dat hij een officieel doorlaatbewijs van de UNO zal ontvangen, dat hem in staat zal stellen de bewaking van de Amex-ikaanse politie voor het ge bouw van de Sovjet-delegatie te passe ren. Vangst. Vissex-s uit de Portugese haven Ponta Delgada op de Azoren hebben donderdag de dag van hun leven gehad. Zij vingen in vier uur tijd dertien wal vissen. De school walvissen was voor de kust waax-genomen. Met vijf speciaal uitgerustte boten begaven de vissers zich ertussen. Dertien exemplaren wis ten zij aan de harpoen te rijgen. Zeer onder de indruk. In een auto, die begeleid werd door politie in auto's en op motox-en met jankende sirenes heeft Janos Kadar, leider van de Hongaarse communistische partij en vertegen woordiger van Hongarije in de Alge mene Vergadex-ing van de UNO, zon dag een x-it door New York gemaakt die twee uur duurde. Na afloop zei hij zeer onder de indx-uk van de stad te zijn. Geweld. De golf van jeugdmisdaad die Stockholm de afgelopen week over spoelde, eiste zatex-dagavond een men senleven, toen een 18-jarige jongen stierf na een vechtpartij met twee an dere jongens. Zijn beide tegenstanders, een van 16 en een van 19 jaax-, zijn geai-x-esteex-d. In een ander deel van de stad wex-den een 70-jarige gepensioneer de man en zijn 45-jax-ige zoon door drie jongens afgeranseld. Het gelaat van de oude man was één bloederige massa en volgens de politie zal hij waarschijn- lijk het gezicht verliezen. De dx-ie jon gens zijn geax-resteerd.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3