Horen en zien Weinig veranderingen in het nieuwe seizoen De Schaduw speelt verstoppertje PANDA EN DE JACHT OP DE MILJOENENHOED DE REIS VAN KOEN EN LINNIE yp De KRO brengt „Avondcollege" 4 Bevalling aan boord van Nederlands schip televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN - Striptease Cursus in Bentveld De radio geeft dinsdag 7 elevisieprogramma Directeur van televisie bedrijf op Antillen ontslagen VPRO-team maakt opname in Chili KR O-PROGRAMMA 1960~'61 och ió het zo De kracht der gedachte J Zij leven hoog MAANDAG 26 SEPTEMBER 1960 45. Een nieuwe goocheltruuk!" juichte Balony. Hij gooide zijn eigen hoed weg en greep naar de rondwippende miljoe nenhoed. Precies wat ik nodig heb" mompelde hij, Palmers hoofddeksel in zijn lenige vingers ronddraaiend, „hij ligt lek ker in de hand, nog beter dan de mijne. Een echte, goochelhoed!" Hij stak zijn hand in de opening en liet zijn gevoelige goochel- vingers over de voering glijden. „Een flinke ruimte, waarin je van alles kunt verbergen", stelde hij tevreden vast, „misschien is hij vroeger wel door een goochelaar gebruikt. In elk geval ziet hij er uit, alsof je er van alles uit kunt to veren. IkHij brak af en staarde met grote ogen naar een knisperend pa piertje, dat hij spelenderivijs tevoorschijn had gehaald. „Asjemenou bracht hij er eindelijk uit, „een bankbiljet van tien miljoen!!" PENZANCE (Reuter) Ernst de Ruye, de gezagvoerder van de Nederlandse ba- nanenboot „Fravizo" (2.300 ton) heelt van een arts in Penzance (Cornwall) een com pliment gekregen voor de wijze waarop hij bij een bevalling aan boord van zijn schip, dat toen in volle zee was, heeft geassisteerd. Kapitein De Ruye moest geruime tijd naar eigen inzicht handelen totdat via de radio contact, werd gemaakt met de ha venarts van Penzance, dr. Dennis Leslie. Op diens instructies kon kapitein De Ruye met meer vertrouwen als vroedvrouw op treden, voor het eerst in zijn carrière (en ook voor het laatst, naar hij hoopt). Moeder en kind werden later met de reddingboot uit Penzance bij Newlyn aan land gebracht. Dr. Leslie verklaarde: ..De toestand van moeder en kind. is buiten gewoon goed, de bijzondere omstandighe den in aanmerking genomen. De kapitein heeft eerste klas werk gedaan". 181811 De wereldreizigers met filmcamera schieten als paddestoelen uit de grond op en allemaal krijgen ze wel eens een beurt voor de t.v. De KRO. die zo'n fi guur nog miste, heeft nu Wim Hornman (corespondent van diverse r.k. bladen) op gevist uit zi.in paperassen en filmrolletjes en hem zaterdag laten debuteren. Het werd een aardig filmprogrammaatje met een debutanterig praatje-van-papier, inge leid door een allervervelendste inventarisa tie van alles wat men in Paraguay pleegt aan te hebben, op te zetten en mee te dra gen. Als de zaterdagavond-accoorden van Jos van der Valk niet voor de t.v. zou den zijn gekomen, maar in een stadsge hoorzaal op de planken zouden zijn ge bracht, zou er geen woord over behoeven te worden gezegd. Nu kan alleen maar aan Teddy en Henk Scholten de raad worden gegeven eens naar wat anders om te zien en de television-toppers van de BBC dansles te laten geven. Voor de rest boeide alleen de striptease van een wel zeer goed aangeklede dame, die ten slotte nog zeer wel in de kleren van het toneel verdween, na zich van heel wat te hebben ontdaan. Men zou kunnen zeggen dat het een echte Nederlandse striptease was. door en door fatsoenlijk en geheel in stijl van de omroepvereniging, die de ze nieuwigheid aandurfde. Hitchcock bracht weer een zeer geslaag de criminal in zakformaat, waarvan we de rijkskeuring „alle leeftijden" niet kon den appreciëren en de r.k. keuring „veer tien jaar" volkomen terecht vonden. Zondagavond was in twee opzichten een gedenkwaardige televisie-avond. De reis- verfilming van Ed en Gerda van der Elsken kwam aan haar einde, een pover einde van wat wij in het algemeen maar een weinig indrukwekkende aangelegendheid hebben gevonden. Opnieuw op het beeld scherm verscheen Pierre Janssen, conser vator van het museum in Schiedam, een man, die met zoveel enthousiasme en in zicht over kunst kan praten, dat hij he le families aan het beeldvenster kluistert, terwijl hij een allesbehalve televisiegeniek spreker lijkt. Maar wat deze man zo in teressant maakt is zijn aperte natuurlijk heid, zijn zichzelf geven zoals hij is, wars van effectbejag om de mooi-oenerij. Wat hij zegt in de rubriek „Kunstgrepen" snijdt steeds hout. Hij is niet bang voor een flinke sprong in het onbekende, maar zijn avontuur voert ons toch altijd naar een doel, dat hij welbewust voor ogen houdt. Hij is een soort standwerker van de kunst, die leeft. Vandaar dat hij zelf zo springlevend is. Beeldschermer Op 22 en 23 oktober zal de Arbeiders Gemeenschap der Woodbrookers in Bent veld een weekeindcursus houden over het onderwerp „Radio en televisie de cul tuur en de mensen". Sprekers zijn drs. D. J. van Dijk (AVRO-medewerker en histo ricus), ds. L. H. Ruitenberg (perspredikant van de Ned. Herv. Kerk) en de heer H. Schaafsma (radio- en televisiemedewerker van de N.R.C.). HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gvmn. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijd. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Pianorecital. 11.15 Voorde zieken. 12.00 Jazzmuz. 12.20 Regeringsuitz.Voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 MetroDole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Lichte muz. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Licht progr. 15.30 De vivisectie, gesnrek. 15.45 Kamermuziek. '5.15 Gram. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Paris vous Parle. 19.05 Operamuziek. 19.45 Journ. 20.00 Nieuws. 20.05 Theaterork. 20.35 Film praatje. 21.05 Operettemuz. 22.05 Kamermuz. 22 30 Nieuws, beursber. van New York en S O.S.-ber. 22.45 Boekbespr. 23.00 Hoorn-ens. 23.15 Jazzmuz. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Pontific Hoog mis. 11.30 Gram. 11.50 Volaan.. vooruit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Promenade- ork. en solist. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zon newijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Lichte muziek. 13.50 Alt-mezzo en gitaar. 14.35 Voor de platte landsvrouwen. 14.45 Waar is Mr. Milburry?, hoor spel (VII). 15.35 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16 30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Gesproken brief uit de Ne derlandse Antillen, door Honk Dennert. 18.00 Gram. 18 20 Pol. lezing. 18.30 Dansmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.30 Kamerorkest en sol. 21.30 Fluitrecital. 22.00 Gram. 22.25 Boek bespr. 22 30 Nieuws. 22.40 Filmmuz. 23.00 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerbericht. 12.35 Pianospel (verv.). 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Festival v. Vlaanderen: Kamermuziek. 14.00 Gram. 15.00 Kamermuziek. 16.00 Koersen. 16.06 Duitse les. 16.21 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Ka mermuz. 17.40 Boekbespr. 17.50 Voor de jeugd. 18.20 Vpor de soldaten. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Lezing. 20.00 Litterair progr. 20.30 Gram. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.55— 23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. 20.20 Film. 20.30 Deels documentaire, deels getekende film. 20.45 Film. 21.00 - 22.35 Speelfilm. De directeur van de lands radio- en tele graafdienst., de heer R. H. van Haaren, die tot voor kort ambtshalve directeur was van het Antilliaanse televisiebedrijf, is als zodanig ontslagen. Dit werd mogelijk omdat de aandelen van dit bedrijf voor het merendeel thans in handen zijn van de Amerikaanse Barthel groep, die de di recte leiding heeft van Telecuragao. Tus sen de directeur van Telecuracao, de Ame rikaan Boris Frank en de heer Van Haa ren waren moeilijkheden gerezen, wat dus geëindigd is in een ontslag aan de heer Van Haaren, zodra de Amerikaanse maat schappij daar middelen toe had. Door deze gang van zaken is het wel duidelijk dat Telecuragao thans een geheel Amerikaan se „zaak" is geworden. Het V.P.R O.-team in Chili, bestaande uit ds.J. A. van Nieuwenhuyzen, Joes Odu- fré, Henk Teeuw en Piet Kaart, is op 9 september in Santiago de Chile gear riveerd, waar het werd opgewacht dooi de ambassadeur der Nederlanden Zijne Excellentie J. L. Voute, pastoor Schoot, die het team op zijn tocht zal begelei den en de heer E. O. van Suchtelen, na mens het Nederlands Comité „Actie Steun Slachtoffers Aardbeving". Kort na aan komst heeft het team zich door enige ho ge ambtenaren van het Chileens bestuur laten voorlichten over de toestand in de rampgebieden en is besloten zich hiervan in deze streken op de hoogte te stellen. Intussen is het team uit Santiago ver trokken op weg naar Temuco, 750 km. van de hoofstad verwijderd. Het vervoer gaat uiterst moeizaam en grote gedeelten worden dan ook op een vrachtauto af gelegd; in vele gevallen het enige mid del van vervoer. In de vele dorpen, die het team op zijn reis bezoekt, is geen post, telegraaf, telefoon of elektrisch licht meer en bevinden zich weinig bewoonbare huizen. Het team is ondertussen voor het ma ken van verdere opnamen naar de stad Valdivia vertrokken en zal van daar naar Puerto Montt en een aantal kleinere plaat sen gaan. Tournee. Op 15 oktober vertrekt de voordrachtskunstenaar Albert Vogel, on der auspiciën van het ministerie van On derwijs. Kunsten en Wetenschappen voor een tournee door Zuid-Europa en het na bije Oosten. Prjjs. De Prix Susse 1959, ingesteld door de directeur van de bronsgieterij Susse Frère; te Parijs, werd toegekend aan de Amsterdamse beeldhouwer Ben Gunte- Het programmaschema van de K.R.O. radio en televisie voor het seizoen 1960-1961 vertoont geen schokkende veranderingen. Alle rubrieken blijven en behalve „Avond college" is er voor dit seizoen niets op het programma dat veel afwijkt van wat we het vorig jaar hebben gezien en gehoord. Om te beginnen bij de lichte muziek, dezelfde ensembles zullen blijven optreden al zal de nadruk misschien wat meer val len op grammofoonplaten. In de afdeling serieuze muziek zien we dat het aantal cycli drastisch wordt be perkt, er blijven er voor dit seizoen maar twee over namelijk een serie orgcluitzen- dingen door Bernard Bartelink op vergeten mooie orgels in ons land en een cyclus van het integrale lied-oeuvre van Gabriel Faure. In totaal zullen we in het komend hoor spelseizoen naar achtentwintig hoorspelen kunnen luisteren. Daarvan zijn er slechts negen van de hand van een Nederlands auteur en één van de Vlaming Johan Dais- ne. Bij de Nederlandse auteurs zien we o.a. Willy Corsari, Jan van Gent en Hen- riette van Eyck. Ter gelegenheid van de manifestatie van christelijke cultuur die op tien. elf en twaalf januari in Maastricht zal worden gehouden, geeft de K.R.O. opdracht aan tien Nederlandse en tien Vlaamse jonge christelijke dichters om ieder één gedicht te maken. De dichters worden uitgekozen door de heren Andre Desmedt. Albert Westerlinck, Gabriel Smit en Bernard Verhoeven. Deze commissie zal tevens beslissen of de ge dichten worden aangenomen en als jury fungeren. De gedichten zullen tijdens de manifes tatie in ^Maastricht ten gehore worden ge bracht, terwijl de uitgeverij Descïee-de Brouwer zich bereid heeft verklaard de bundel uit te geven. De amusementsprogramma's verschillen in niets van het vorig seizoen. Wat ont breekt is een ciuiz of soortgelijk spel. Ver der vinden we de oude vertrouwde als de Wadders en Tierelantijnen weer op hun gewone plaats terug. Bij de schoolradio zal de driemaande lijkse toelichtingsbrochure worden vervan gen door een maandelijkse „K.R.O. School- radiogids". T elevisie Veel nieuws brengt ook de televisie sectie van de K.R.O. in het nieuwe sei zoen niet. Voor wat het toneel betreft zal een keuze worden gemaakt uit de stukken, The Bridge of sighs van Tho mas Muschamp, dat een prachtige persi flage geeft van de verhouding Oost-West, The dark side of the earth van R. Ser- ling. Het familiestuk The fifty mark van Dan Sutherland, This day of fear van Malcolm Hulke en Eric Paice een merk waardige thriller die speelt tegen de achtergrond van de Ierse vrijheidsstrijd. The Uninvited van Mac. Cormick ver telt het verhaal van een Russische vrouw die haar man in het Westen komt zoeken terwijl zij weet dat hij met een ander getrouwd is. Van de Nederlandse auteur Jef Hey- dendaal worden zes spelen opgevoerd die tot één serie behoren. De verzamel titel zal luiden, „Poging tot gesprek". Het amusementsprogramma voor zater dagavond „Zaterdagavondakkoorden" zal als gastvrouw en gastheer krijgen Teddy en Henk Scholten. Het schema van dit programma zal verder gehandhaafd blijven. Joop Simons zal op het scherm ontmoe tingen hebben met in Parijs verblijvende artiesten. Onder de titel ..Magasin de Paris" zullen hierover van tijd tot tijd uit zendingen plaatsvinden. „Brandpunt" heet de nieuwe actualiteiten rubriek waarvan vorm en inhoud nog niet Over de gehele wereld bestaat het geloof dat van bepaalde menselijke daden of ge dachten een invloed ten goede of ten kwade kan uitgaan naai de persoon die er bij be trokken is. Welk een grote waarde oosterse volken zelfs aan een zo eenvoudig ver schijnsel als de groet toekennen, blijkt op treffende wijze uit een publicatie van wij len prof. Rijnberk, waarin ivordt verteld van een bey, die in de vorige eeuw door de stad Damascus reed en op zijn rit de jonge Samaritaanse hogepriester Salama ontmoet te. Dezi laatste^droeg een wit te tulband en werd daardoor voor een Mohammedaan aan gezien. De bey begroette de hogepriester dus met de ge bruikelijke formule en deze beantiooordde de groet op de gewone wijze: „Ook U zij vrede, de genade Gods en Zijn zegeningen'. Onder het voortrijden hoorde de bey echter van zijn gevolg dat Salama helemaal geen Mohammedaan was, zoals zijn tulband deed veronderstellen, waarop de bey haastig omkeerde en de hogepries ter nariep: „Atini selami", hetgeen in onze taal zoveel betekent als: „Geef mij mijn groet terug!" Salama, zich ivellicht enigs zins bewust van het onrechtmatig verwor vene, antwoordde onmiddellijk: „Chodu" neem hem terug waarna de bey te vreden en voldaan verder reed, omdat de door hem uitgezonden kracht weer terug getrokken en dus niet verspild was aan een ongelovige. Vele lezers zullen hier wel. wat op aan te merken hebben en onder andere de waarde die de bey aan de groet toekende, overdreven vinden. Maar daar kunnen wij weer tegen aanvoeren, dat in de nuchtere en zakelijke westerse wereld velen de nei ging hebben naar de andere kant over te hellen door de krachten die van bepaalde gedachten uitgaan, volkomen te ontken nen. Zouden we. het met deze uitspraak werkelijk eens zijn, dan zouden onze wen sen en groeten in hei vervolg geheel ach- terwege kunnen blijven. Maar zó ver gaan we toch ook weer niet, omdat we in het diepst van ons wezen tóch de overtuiging hebben, dat gedachten zijn als da den. En hoewel hierin na tuurlijk veel formalisme is ge slopen, wensen we degenen met wie we biet goed menen nog steeds goede morgen of een goede reis, zalig kerstfeest, gelukkig nieuwjaar, beterschap, voorspoed, al naar de omstandigheden dit vragen. Waaruit moge blijken, dat het ver trouwen in de kracht der gedachten ook in het Westen nog leeft, al hebben we het dan onder een laagje cynisme aan de directe waarneming onttrokken. Te duidelijker trad dit geloof aan het licht toen we bijna 40 jaar geleden werden opgeschrikt, door de „vloek van Toet-Ank- Amon", waarover we nog steeds een ver klaring scnuldig zijn. Die komt de volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden) vaststaan en waarvan de produktie in han den is van Nic. Notten en de regie bij Aad van den Heuvel. Nieuw is ook de uitzending „Open hof", een spel dat onder leiding van mr. Jan Derks zal worden uit gezonden. Het is een spel waaraan naast de katho lieke studentenverenigingen ook een aan tal professoren meewerken. Onder het hoofdstuk film brengt de K.R.O. episodes van de belangrijke tele visie filmserie „Strijd tegen het onrecht", The four just men, waarin de hoofdrollen worden bezet door Vittorio de Sica, Jac. Hawkins, Dan Dailey en Richard Conté. Er zullen filrgreportages komen van Jan Glissenaar en Peter Pennai'ts over het Nabije Ooslen en van Wim Hornman over Zuid-Amerika. vïL /X 142 141142. Nu moet je wel 'n flink stuk klimmen, hoor! zei Kipang. Het zijn nogal hoge trappen! Maar daar zagen ze niet tegenop. Vol moed bestegen ze, achter Kipang aan, de trappen. We gaan naar de derde verdieping, legde Kipang uit. Daar hebben we een grote zaal, waar we altijd samen eten! Zo bestegen ze dus drie hoge trappen, en toen opende Kipang een deur, terwijl hij een uitnodigend gebaar maakte. Kom binnen, vrienden, zei hij gastvrij. ROMAN VAN ALAIN PAGE Vertaling uit het Frans door Margot Bakker 9) Jane keek onzeker naar het wapen op de vloer. Die avonturier leek tamelijk zeker van zichzelf te zijn. Wat al te zeker. Maar toch liet zij de dolk vallen en raapte de revolver op. „Uitstekend," zei de Schaduw. De lantaren werd uitgeknipt en er ontsnapte Jane een kreet van schrik. Het drong tot haar door, dat het wapen vermoedelijk niet geladen was en dat zij nu aan de genade van de indringer was overgeleverd. Zij haalde toch de trekker over en het schot ging af. Er rinkelde glas. Links van haar klonk zacht ge grinnik en door het raam kwam een vaal schijnsel naar binnen: de Schaduw had de gordijnen opengeschoven. „Geen vertrouwen in mij, juffrouw Gladstone? U zou nog eens schieten, u kunt me nu niet missen." Met bonzend hart liet Jane haar arm zakken. Even later wierp zij het wapen op het tapijt. „Neem me niet kwalijk.." zei ze. „Ik., was niet van plan. De Schaduw kwam naar voren en ging in een stoel zitten, met zijn rug naar het raam. „Neemt u ook plaats," nodigde hij uit. Half tegen haar zin deed Jane wat hij verzocht. Zij ging zitten in een stoel op twee meter afstand van de indringer. Zij voelde zich opeens doodmoe en streek met een matte hand langs haar voorhoofd. „Wat wilt u eigenlijk?" vroeg ze. „Dingen, waarbij u niet betrokken moet worden, juf frouw Gladstone. Laat u dit alles liever aan de grote mensen over." De Schaduw sprak met een blijkbaar opzettelijk laag gehouden stem, die elke herkenning later uitsloot. Ze zag van hem niet meer dan de hoek die boven de rug leuning van de stoel uitstak. „Waarom heeft mijn oom zelfmoord gepleegd?" vroeg zij kil. ,.U hebt hem daartoe gebracht, nietwaar?" „In zeker opzicht wel," antwoordde de indringer. Be daard voegde hij er aan toe: „Uw oom was geen man, aan wie veel verloren is gegaan." „Hoe durft u dat te Jane bleef het antwoord schuldig. „Zo'n afperser was mijnheer Percy Gladstone!" „Dat geloof ik niet!" Maar haar stem miste de overtuigingskracht. Zonder te kunnen zeggen waarom had Jane begrepen dat die avonturier de waarheid zei. „Toen hij merkte ontdekt te zijn," ging de Schaduw verder, „heeft hij er de voorkeur aan gegeven te ver dwijnen. En om onaangenaamheden met de politie te voorkomen bleef hem werkelijk geen andere keus over." Jane luisterde gespannen. „Het ging hierom," vertelde de Schaduw, „dat een van mijn beste vrienden een eh onvoorzichtigheid had begaan. De brave Percy was daarvan op de hoogte en pleegde chantage op hem. Uw oom had dus eigenlijk niets anders gedaan dan een van mijn vrienden aan vallen. Hij kon natuurlijk niet weten, dat hij beter ieder ander had kunnen nemen dan juist een van mijn vrien den". „Wat doet u hier eigenlijk nog?" vroeg Jane. „U hebt immers al een bezoek aan het kantoor van mijn oom gebracht?" „Dat is waar. Maar het document dat ik beslag heb genomen, heeft betrekking op een van de andere slachtoffers van uw oom. Ik ben op zoek naar het voor mijn vriend bezwarende document." „Hebt u dat gevonden?" vroeg zij ademloos. „Nee, het is hier niet." „Uu hebt alles dus doorzocht?" vroeg Jane ver bluft. „Ja. Met uitzondering van uw kamer, natuurlijk. Maar daar verwacht ik het in geen geval te vinden." „Ik heb er niets van gehoord." „U moet iets gehoord hebben, anders zat u daar niet. Ik ben onvei-geeflijk onhandig geweest bij het doorzoe ken van deze bibliotheek en ik schaam mij diep, dat ik uw slaap heb gestoord." „Wat bent u nu van plan?" vroeg Jane. „Ik laat u alleen, natuurlijk. Ik zou niet de moed hebben u nog langer te hinderen." Hij stond op, waarbij hij er voor zorgde in het don ker te blijven. Jane stond eveneens op en deed een paar stappen in zijn richting. „Doet u geen moeite," zei de Schaduw spottend, „ik ken de weg, ik red me wel." Jane was nu niet bang meer. Zij was hoogstens woe dend, omdat zij zich had laten verleiden tot een ge sprek met de avonturier, die Terence Lane op haar verzoek meedogenloos ging achtervolgen. Zij naderde hem nog dichter en nu vroeg zij op lage toon: „Beseft u, dat u mij straatarm hebt gemaakt?" „Uw oom maakte anderen straatarm." „Dat valt buiten mijn verantwoordelijkheid." Het bleef stil. Jane besefte plotseling, dat het licht dat door het raam naar binnen viel haar tamelijk dui delijk zichtbaar maakte en dat haar peignoir minder goed gesloten was dan de welvoeglijkheid voorschreef. Haastig sloeg zij de ochtendjas dichter om zich heen. „Jammer," zei de avonturier met lichte spot. Jane trok zich een stap terug, waar zij buiten het door het raam vallende schijnsel stond. Tot haar ver warring voelde zij, dat de Schaduw haar nu naderde. Haar hart bonsde. „Raak me niet aan." „Kalm maar, juffrouw Gladstone. Ik wil alleen een kleine transactie voorstellen. Zeg mij maar, waar de brave Percy die gevaarlijke papieren kan hebben be waard en ik beloof u, dat uw aandeel in de erfenis ruimschoots in uw handen zal komen. „Hoe kan dat? Er is geen.." „Een testament dat door uw oom is ondertekend, zal wel overtuigingskracht genoeg bezitten, denkt u niet?" „Hebt., hebt u een testament van mijn oom in uw bezit?" Jane hoorde vlak naast zich de indringer lachen. „Nee," zei hij luchtig, „dat niet, maar toch zal het er zijn, en zo authentiek als u maar wenst. Tenminste, als u enig begrip toont." Jane verstarde. „Het zou bedrog zijn." „Heeft uw oom u soms niet bedrogen?" „Ik kan het niet ontkennen. „Het vermogen komt u rechtens toe, juffrouw Glad stone. Het middel om het in handen te krijgen is mis schien minder gebruikelijk, maar vindt u dat zo erg?" Jane gaf geen antwoord. Zij was het met zichzelf niet eens. De man had gelijk, dat wist zij heel goed, maar het stond haar tegen gebruik van zijn hulp te maken. Onverwachts voelde zij de in handschoenen gestoken handen van de Schaduw op haar schouders. Ze schrok, maar bleef staan waar ze was. Een raadselachtige loomheid overviel haar. „Wilt u liever straatarm zijn en de rest van uw leven hard werken?" De stem kwam van vlakbij en zij sprong opzij. Ze had de indruk, dat ze deze stem eerder had gehoord, niet die nacht maar bij een andere gelegenheid. Maar hoe ze in de duisternis tuurde, zij kon zich geen dui delijk beeld van de onbekende vormen. „Mijn oom heeft kortgeleden in de buurt van Tauton een huis gekocht," zei ze nauwelijks verstaanbaar. „In Attow. De „Manor" heet het." „Mijn dank," zei de Schaduw even zacht. „Van dit ogenblik at kunt u zich weer als een rijke vrouw be schouwen, juffrouw Gladstone. Hoeveel wenst u? De he le erfenis, of zullen wij een deel aan uw neef afstaan?" „Niet meer dan ik bezat, natuurlijk," zei ze veront waardigd. „Hoeveel was dat?" „Het totale bedrag dat mijn oom voor mij beheerde zal omstreeks vijftigduizend pond groot zijn geweest." „U krijgt het. En het huis in Attow op de koop toe." Volkomen onverwachts, en eer zij het kon voorkomen, trok hij haar naar zich toe en sloeg zijn armen om haar heen. Jane trachtte zich los te rukken en hem weg te duwen. Even later gaf zij toe, het was op een bepaalde manier prettig door die wildvreemde man te worden omhelsd. Eindelijk liet de Schaduw haar los. „Dit ogenblik zal ik nooit vergeten, juffrouw Glad stone." De stem had de spottende toon nu geheel laten va ren. Het was opeens een tedere stem geworden. Weer drong het tot Jane door, dat zij die stem vroeger al eens gehoord moest hebben. (Wordt vervolgd) „Avond-college", heet het nieuwe inte ressante programma-onderdeel dat de KRO in het nieuwe seizoen voor radio en televisie zal gaan brengen. Zij wil er naar streven om naast het bestaande in stituut van de schoolradio, waarbij 4000 scholen zijn aangesloten, ook die groep te bereiken die om welke reden dan ook geen onderwijs meer genieten. De programmaleiding ziet dit nieuwe programma o.a. als haar aandeel tot het verbeteren van de vrijetijdsbesteding, een probleem dat met het verkorten van de werktijden steeds actueler wordt. Ver tegenwoordigers van diverse katholieke organisaties hebben zitting genomen in een adviesraad die de lange titel, „Ad viesraad voor ontwikkeling en onderwijs voor volwasseneno buiten schoolverband met behulp van radio en televisie", draagt. De methode die in praktijk zal worden gebracht combineert de lessen via radio en televisie met schriftelijk onderwijs dat zal worden verzorgd door Het Nederlands Schriftelijk Studiecentrum in Culemborg. Gestart wordt met vier cursussen name lijk. Democratie. Europa, Opvoeding en Ge zin en Nederlands; hiervan zullen de eer ste drie per radio en de cursus Neder lands via de televisie worden gegeven. De cursus Democratie zal worden gege ven iedere week op dinsdagavond van half negen tot negen uur. De samenstel lers zijn, dr. L. A. H. Albering en drs. W. Gielen. Het is de bedoeling de cursist een beeld te geven van de moderne we reld waarin hij leeft en hem helpen éen welbewuste houding daarin aan te nemen. De nadruk hierbij zal worden gelegd op de ideologische basis. Over Europa zal worden gesproken één maal in de veertien dagen op vrijdag avond eveneens van half negen tot ne gen uur. Hier is de samensteller dr. W. Schuyt, terwijl de medewerking is toege- zegt door de Raad van Europa te Straats burg, het Europa-college uit Brugge en de instellingen van de Europese Gemeenschap pen. Aan het eind van deze cursus zal een opdracht worden verstrekt voor het schrijven van een verhandeling over een in de cursus behandeld onderwerp. De jury zal bestaan uit prof. dr. H. Brugmans, rector van het Europa colle ge, de heer Paul Levy, directeur van de voorlichting van de Raad van Europa te Straatsburg, mr. F. J. C. M. Opdecoul, prof. dr. L. G. A. Schlichting hoogleraar voorzitter van de Europa-schooldag, te Nijmegen en mr. H. R. Nord, voor zitter van de Europese beweging. Er kunnen vijf inzendingen worden be kroond; de winnaars zullen door Raad van Europa worden uitgenodigd tot een bezoek aan de organen van de Euro pese samenwerking in Straatsburg. Daar zullen zij de zogenaamde Europa medaille met oorkonden ontvangen. De cursus Opvoeding en Gezin zal iedere zondagavond worden gegeven van twin tig minuten voor elf tot elf uur. De samen stelling zal worden verzorgd door een team van specialisten onder leiding van drs. H J. Penders. Er zullen adviezen worden verstrekt door het Katholiek nationaal bu reau voor geestelijke gezondheidszorg. In deze cursussen zal een gedramatiseerde uitbeelding van het te behandelen pro bleem worden gegeven. De cursus Nederlands tenslotte komt eens per veertien dagen op het beeld scherm op vrijdagavond van negen uur tot half tien. Samenstellers voor het bepalen van de leerstof zijn drs. Chr. Vintges en drs. J. de Ridder. Deze cursus zal twee jaar duren en er is een speciaal diploma Nederlands voor in het leven geroepen. Het diploma zal een waarde hebben die ongeveer overeen komt met de akte L.O. Frans, Duits of Engels. Met het oog op het belang van dit totale onderwijsproject acht de KRO het gewenst dat deskundigen vanaf het begin van de cursussen de pedagogische en didactische problemen die er aan verbonden zijn te bestuderen om de ontwikkeling direct in de juiste banen te kunnen leiden. Op vier oktober zal de eerste cursus namelijk Demokratie, van start gaan, de laatste cursus. Nederlands, zal rond de jaarwisseling beginnen. MOSKOU (UPI) Een Russische arts, dr. G. Tsitsisjvili van het instituut voor gezondheid en hygiëne in Georgië, heeft een oorzakelijk verband vastgesteld tussen een lang leven en de hoogte waarop de mensen wonen, aldus het Russische pers bureau Tass. De Russische arts had 250 ouden van dagen onderzocht uit het distrikt Cori in Geoi'gië. Dertien op de 10.000 inwoners, die op een hoogte van 750 tot 850 meter boven de zeespiegel woonden, waren ouder dan 90 jaar, 18 per 10.000 ouder dan 90 en woonden op 1050 meter hoogte, 54 per 10.000 woonden op 2200 meter en waren ouder dan 90. Volgens Tass was de oudste inwoner die dr. Tsitsisjvili had onderzocht, een boer van 124 jaar, die echter onlangs is over leden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4