^^Brieven aan de redactie JUBILEUMCONCERT VAN „HARMONIE CRESCENDO" Geen kooklessen meer voor de leerlingen van ulo-scholen TAXI 13000 Plannen in Zandvoort voor bouw van een sporthal Voor WELF schoenen VROLIJKE „CYPRIENNE" VAN DE NEDERLANDSE COMEDIE Lesvliegtuigje nabij Hoek van Holland in zee gestort Vier inbraken in één nacht in Haarlem W. van Liemt vraagt interpellatie aan ATA2C-TAXI Vier bijzondere avonden in Minerva theater SPECIAALZAAK JAC. VAN MARIS G. R. Post geneesheer directeur van Ant. van Leeuwenhoekhuis Jongetje van drie jaar uit Kloppersingel gered K U I N 'S „KARAMELLA'S" B. en W. van Heemstede stellen voor: Bouw „Rustoord" begint op korte termijn Burgerlijke Stand van Haarlem Verkeersplein Kleverlaan 1.2.3.4.5 Piers won de tweede najaarsrit Jongens betrapt bij 't stelen van fruit Ruimere taak voor stichting Heemsteedse sportparken Auto tegen lichtmast Kort nieuws MAANDAG 26 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE GOURAN1 HET VIJFENZESTIGJARIG bestaan van de Haarlemse muziekvereniging „Har monie-Crescendo" is zaterdagavond ge vierd met een groot gala-concert in de gemeentelijke concertzaal. De avond werd ingeleid door het tam boerkorps van de jubilerende vereniging in samenwerking met het hoornblazers korps van „Bato". Onder de daverende 'dank der trommen en onder het schallen der hoorns marcheerden deze korpsen naar het podium om zich daar op te stellen om met schetterende fanfares het muziek korps te ontvangen. Hierop volgde een toespraak door de heer L. J. van Mechelen, die enkele epi soden uit het bestaan van „Harmonie- Crescendo" in herinnering bracht en de belangrijkheid van het musiceren als vrije tijdsbesteding voor de werkende mens als een rechtvaardiging van het verenigings leven omschreef. In het bijzonder gold dit nu voor „Harmonie Crescendo", dat voor spoed had gekend, maar ook tegenslagen had ondervonden, welke door het onuit- doofbare verlangen naar muziek maken werden overwonnen. Persoonlijk toonde de heer Van Mechelen zijn erkentelijkheid jegens de vereniging voor haar tot een traditie geworden medewerking aan de aubade op Koninginnedag. Met de wens, dat „Harmonie Crescendo" een goede toe komst tegemoet zal mogen gaan besloot de heer Van Mechelen zijn toespraak. Met de uitvoering van de Huldigings mars uit Edvard Griegs muziek bij het toneelspel „Sigurd Jorsalfar" van Björn- sen begon de muziekvereniging onder lei ding van haar dirigent Walter Janssens het feestconcert. Stoere klank en een stre ven naar maximale geluidvolumes waren kenmerkend voor het spel van de muzi kanten, die de mars met een geweldige climax besloten. Voor de vertolking van het lyrische An dante uit de Sinfonia in Bes van Johann Christian Bach werd de solo-hoboïst van het korps een belangrijke taak opgedragen. Hij toonde met zijn ambitieuze voordracht aan, dat hij al flinke vorderingen in het beheersen van zijn veeleisende instrument gemaakt had. Een hartelijk succes viel hem ten deel. Een handicap voor zijn spel was echter de te forse begeleiding, die weinig in overeenstemming was met het kamermuziekachtige karakter van dit schone stuk. HET WAS TROUWENS opvallend hoe spaarzaam de dirigent gevoelige dynamiek in noodzakelijke schakeringen als factor in zijn interpretaties opnam. Hierbij moeten dan ook nog gevoegd worden de frazerin- gen en de specifieke ritmiek, die karakter moet geven aan het metrum. De uitvoering van de „Symfonie in één beweging" van L. E. Jadin heeft men daardoor in de meest letterlijke zin van de titel-omschr ij - ving kunnen ondergaan. In eenzelfde musiceer-geest verliep de In het Heemsteedse Minerva theater zullen in het komende seizoen vier con certen van een bijzondere allure worden gegeven. De optredende kunstenaars en ensembles genieten in tal van landen reeds grote bekendheid, hetgeen des te opmerke lijker is omdat de leeftijd van de kunste naars gemiddeld ligt onder de dertig jaar. Men kan dus verwachten dat deze mu ziekavonden naast muzikaal meesterschap ook gekenmerkt zullen worden door muzi kale frisheid. De serie wordt geopend op woensdag avond 5 oktober door het Brabants Ka merorkest onder leiding van de dertig jarige dirigent-hoboïst Evert van Tright. Dit optreden maakt deel uit van de lustrum tournee van het orkest, ter viering van het vijfjarig bestaan. Evert van Tright treedt als solist op in een hoboconcert van Mar cello; daarnaast staat onder meer de prach tige Serenata Notturna van Mozart op het programma. Carolyne Stanford Op maandagavond 7 november volgt het optreden van de zangeres Carolyn Stan ford, een jonge negermezzo die vorig jaar met haar eerste tournee door Nederland op slag furore maakte. Carolyn Stanford zal onder meer ten gehore brengen een drietal aria's uit de bekende negeropera „Porgy and Bess" van Gershwin en enige spirituals. In deze muziekreeks volgt op woensdag 14 december een optreden van het Strauss- quartett uit Basel, Zwitserland. Het Strauss-quartett maakt in december zijn eerste tournee door Nederland. Deze vier jonge spelers beoefenen uitsluitend de kwartetkunst; zij treden dus niet solistisch op en maken ook geen deel uit van een of ander orkest. Tenslotte zal het laatste concert op woensdagavond 1 februari, een waardige bekroning van de reeks vormen. De dan optredende soliste is Annerose Schmidt, een 22-jarige pianiste uit Leipzig (Oost- Duitsland). Reeds in 1955 behoorde zij tot Ie prijswinnaars van het befaamde Cho- oin-concours te Warschau. In hetzelfde aar behaalde zij de eerste prijs van het rote pianistenconcours voor geheel Duits and en in 1956 voegde zij nog de Schu- nann-prijs aan deze bekroning toe. Enkele aren geleden kwam zij voor het eerst naar West-Duitsland, waar sindsdien haar ster met enorme snelheid is gestegen. vertolking van de Suite, samengesteld uit de muziek van de opera „Carmen" van Georges Bizet. Niet alles verliep hierbij onberispelijk, maar er werden toch ook goede indrukken verkregen, zoals bij het solo-spel van de hoboïst en ongetwijfeld ook met de voorbeeldige prestatie van de fluitist, die zijn instrument in het „An dante" mooi liet zingen. Dat de muzikanten van „Harmonie Cres cendo" een behoorlijke speel-techniek be zitten, bewezen zij met de uitvoering van de selectie uit de muziek van de operette „Die Czardasfürstin" van Emmerich Kal man. Hun techniek kan waarlijk inge schakeld worden in vertolkingen van in derdaad muzikaal allure. Na de pauze werd het podium van de concertzaal ingenomen door het operette gezelschap „Diogé" en het „Haarlems Ope rette orkest" voor het uitvoeren van frag menten uit operettes. Onder de handige leiding van Henk Steenkist werd dit aan de lichte Muze gewijde programma aan „Harmonie Crescendo" aangeboden als ju bileumgeschenk en afgaande op de bijvals betuigingen van de toehoorders heeft men dit geschenk dankbaar aanvaard. P. Zwaanswijk Bij de receptie, die Zaterdagmiddag in het gebouw „Zang en Vriendschap" werd gehouden, heeft het dagelijks bestuur van „Harmonie-Crescendo", gevormd door de heren K. Braun (voorzitter), J. G. Welters (secretaris) en G. Bouwmeester (penning meester) de gelukwensen in ontvangst mo gen nemen van vele verenigingen uit Haar lem en omgeving. Zij werden overgebracht door afgèvaardigden van het Harmonie orkest „Haarlem", het fanfarekorps „Arti et Religioni", de muziekvereniging „St. Bavo", de Beverwijkse Harmoniekapel, de operettevereniging „Diogé" en de Christe lijke Jongemannenvereniging. Een ver tegenwoordiger van de commissaris van politie feliciteerde de vereniging met haar 65-jarig bestaan, evenals een lid van het Centrum-Comité Koninginnedag. Namens de federatie van Haarlemse Muziekvereni gingen werd het woord gevoerd door de heer H. Cnossen. Advertentie Barrevoetestraat 19 - Telefoon 15051 Met ingang van 1 oktober is benoemd lot geneesheer-directeur van het Anthonie van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam, de heer C. It. Post, arts te Haarlem. Dokter Post, die zich vier jaar geleden in Haarlem als huisarts ves tigde, zal zyn praktijk overdragen aan dokter W. W. Oosterhuis uit Amsterdam. Dokter Post volgde op 1 september 1956 dokter R. Holthuis uit Overveen op. Op zaterdag 1 oktober zal dokter Post van drie tot vijf uur in zijn woonhuis aan de Gil lis Schoolmeesterlaan 2 afscheid nemen van zijn patiënten en voorts zal hij dan dokter Oosterhuis en zijn echtgenote introduceren. De 17-jarige Nico van Lammere, Kin- heimweg 23 in Bloemendaal, is vrijdagmid dag om kwart over vier gekleed in de Kloppersingel in Haarlem gesprongen om de driejarige Jantje Wessels van de ver drinkingsdood te redden. De jongeman slaagde er in het jongetje, dat al onge veer zes meter uit de kant dreef, op het droge te brengen. Nadat hem de eerste hulp was verleend is de kleine drenkeling voor observatie in het ziekenhuis St.- Jo annes de Deo opgenomen. Zijn redder werd met een wagen van de radio-auto- dienst thuis gebracht. Advertentie OP IEDERE BRUILOFT EN PARTIJ Banketbakkerij - Pijnboomstraat 96 Hoogerwoerdstraat 11 - Telefoon 53158 DE FRANSE TONEELSCHRIJVER Vic- torien Sardou, die in de tweede helft van de vorige eeuw tot de machtigste mannen van het Parijse toneel behoorde, heeft meer dan honderd stukken op zijn naam staan; „op zijn naam" in letterlijke zin, want daar zijn er heel wat bij. waaraan hij niet zo veel méér dan zijn naam (die toen een ga rantie voor succes was) heeft gegeven. Maar van die talrijke stukken zijn er na zijn overlijden in 1908 nog maar enkele op het repertoire gebleven; in de eerste plaats het bijna onsterfelijk lijkende „Ma dame Sans-Gêne". Ook „Fedora" hield nog een tijdje repertoire, maar zijn „Tosca", in operavorm zo beroemd gebleven, is in de oorspronkelijke versie volkomen vergeten. Het blijspel „Divorqons" (vrucht van zijn samenwerking met E. de Najac, welke naam echter nooit meer genoemd wordt) is ook na 1908 nog wel geruime tijd ge speeld. Maar zo'n dertig jaar geleden werd Sardou in het algemeen toch wel als vol komen verouderd beschouwd. Het is daarom toch wel een aardig denk beeld van de Nederlandse Comedie ge weest, die verouderde Sardou nu weer eens uit een stoffig laatje te halen en aan het publiek van 1960 te presenteren, zij het dan in de aankleding van 1880. De keus viel op „Divorpons" (door Mary Dressel- huys handig in hedendaags Nederlands vertaald onder de niet erg originele titel „Cyprienn e") en de 19de-eeuwse aan kleding was daarbij natuurlijk voor een niet gering deel bedoeld om ons duidelijk te maken dat het hoofdthema van het stuk (de vraag of de voordelen van een wet op de echtscheiding groter zijn dan de na delen) thans niets meer heeft van het op windend-actuele dat er in 1880 nog aan vast zat. Sardou heeft dat vraagstuk trou wens zo frivool behandeld, dat het in deze vorm toen al niet au sérieux genomen kan zijn, en voor onze tijd is het daardoor nog altijd grappig, en zelfs dubbel grappig als het ons zó als een parodie op het huwelijk in de Franse „betere" kringen van tachtig jaar geleden wordt ge presenteerd. HET PUBLIEK in de Haarlemse Stads schouwburg heeft er zich dit weekeinde danook uitstekend mee geamuseerd. Mis schien moeten we er de Nederlandse Co medie dankbaar voor zijn, dat zij met dit stuk pas drie weken na de Amsterdamse première naar Haarlem is gekomen, want blijkens hetgeen er vlak na die première in ons blad over geschreven is was de voorstelling toen nog niet in alle opzichten af. Nu is ze heel wat meer ingespeeld, zo dat alles bijzonder vlot van stapel liep zó vlot zelfs dat de twee hoofdpersonen in het derde bedrijf een heel souper ver- orberden in korter tijd dan een heden daags restaurantbezoeker soms nodig heeft om een kelner met de spijskaart te laten Hedenmorgen omstreeks halfelf is een geel lesvliegtuigje ter hoogte van Terheij- den tussen Kijkduin en Hoek van Holland in zee gestort. Volgens ooggetuigen kreeg het vliegtuigje hoog in de lucht moeilijk heden. Het gleed langzaam met draaien de motor naar beneden. Vlak boven het water brak de rechtervleugel af, waarna liet in zee verdween, op ongeveer twee mijl uit de kust. Korte tijd later cirkelen drie vliegtuigen boven de plek waar het vliegtuigje verdween. De reddingboot ,Jan Leis" is uit Hoek van Holland uitgevaren. Ook een helikopter van het vliegveld Valkenburg, heeft een onderzoek ingesteld. De reddingboot Jan Leis seinde later dat wrakstukken van het vliegtuigje en een vliegerhelm waren gevonden. Volgens nadere berichten is het veron gelukte vliegtuig een Harvard. Het had twee personen aan boord en was afkom stig van het vliegveld Valkenburg. Het behoorde toe aan de Marine-luchtvaart- dienst. komen. Alleen het eerste bedrijf maakte een nogal gerekte indruk, maar dat lag, naar het mij voorkwam, meer aan de wat moeizame constructie van die actie dan aan Ko van Dijk's regie of aan de spelers. Mary Dresselhuys brilleerde als Cy- prienne en zij had haar vertolking zo knap opgebouwd dat men telkens weer blij ver rast werd door een nieuw hoogtepunt. En hoe meesterlijk speelde zij het klaar, zelfs de meest absurde momenten van haar rol een zo menselijk en vooral zo vrouwelijk accent te geven dat het publiek niet anders kón dan er in geloven. Zij kreeg uitstekend tegenspel van Joan Remmelts, die met een wel weinig flatteuse coiffure en baard rondliep, hetgeen hem echter allerminst verhinderde, de wonderlijke metamorfose van de echtgenoot-die-minnaar-wordt even charmant als amusant uit te beelden. Al- lard van der Scheer gaf dwaas gestalte aan de ook alleen maar dwaze figuur van Cyprienne's aanbidder en alle anderen slo ten zich daar met merkbare animo bij aan. Er werd veel gelachen en aan het slot hartelijk geapplaudisseerd, ondanks het feit dat juist in het laatste deel van het derde bedrijf wel buitengewoon hardhan dig met de geloofwaardigheid wordt om gesprongen, hetgeen de stijl van het ge heel bepaald niet ten goede kwam. Simon Koster B. EN W. van Heemstede stellen de ge meenteraad voor geen kooklessen meer te geven aan de meisjesleerlingen van de Bronstee- en Gerrit Barger-ulo.scholen in Heemstede. Aanleiding tot dit voorstel is een onder zoek naar de noodzakelijkheid van deze kooklessen dat is ingesteld na de medede ling van de leden van de commissie voor het huishoudonderwijs op de scholen in Heemstede dat zij hun werkzaamheden wensen te beëindigen. B. en W. zijn tot de slotsom gekomen dat de voortzetting van dit onderwijs in de bestaande vorm niet noodzakelijk is, aangezien de meisjes die kooklessen willen gaan volgen de gelegen heid daartoe hebben door deel te nemen aan de avondcursussen van de te Haar lem gevestigde Huishoud- en Industrie school en de Prot. Chr. Nijverheidsschool. Het begrotingstekort van Heemstede zal, als de raad zich met dit voorstel verenigt, met het voor de kookcursussen geraamde subsidiebedrag van 5.000 kunnen worden verminderd. Voorts vragen B. en W. de raad een krediet van 84.038 als bijdrage in de kosten voor de verbouwing van de Bos en Hovenschool van de Vereniging Bijzondere Protestantse scholen. Deze verbouwing omvat onder meer het verbeteren van het gymnastieklokaal en het verbouwen en aanbouwen van gaderobe- en doucheruim ten, bergruimte voor gymnastiektoestellen kleedkamer gymnastiekleraar, toilet en stookruimte. Bovendien wordt 9.125 ge vraagd voor de aanschaffing van gymnas- tiekmateriaal. Tevens vragen B. en W. 4.600 voor het aanschaffen van meubi lair en het aanbrengen van vloerbedek king voor de Nicolaas Beetsschool. Tenslotte stellen B. en W. voor een aan tal leerkrachten te benoemen. Op de voor dracht voor de benoeming van een onder wijzer aan de Bronsteeschool staan de na men van G. 't Hart uit Hilversum en A. Brouwer uit Varsseveld, voor die van on derwijzer aan de Dreefschool stellen B. en W. voor te kiezen uit F. H. Wester kamp uit Leiden en B. W. IJspeert uit Utrecht. Voor de Voorwegschool is een no minatie opgesteld bestaande uit B. W. IJs- Portefeuille met 700,- uit jasje verdw-enen In de nacht van vrijdag op zaterdag is in verscheidene huizen in Haarlem inge broken. In het kantoor van een kolenhandel aan de Brouwersvaart heeft men vergeefs ge tracht een brandkast te forceren. Het kan toor werd doorgesnuffeld maar er wordt niets vermist. Met vermoedelijk een valse sleutel ver schafte een inbreker zich toegang tot een woning aan de Bakenessergracht. Uit een jasje werd een portefeuille met 700 ont vreemd. In een woning aan de Linnaeuslaan klom een inbreker door het w.c.-raampje. Aan gezien de deur van het toilet afgesloten was moest de bezoeker onverrichterzake terugkeren. Ook bij een woning aan de Middenlaan had men geen succes. Het bleef bij het indrukken van een ruitje van de keuken deur. Er wordt niets vermist. Binnenkort zal in Zandvoort een stich- ste vergadering in principe een onteige- ting tot exploitatie van een sporthal in het leven worden geroepen. Reeds heeft zich een commissie van voorbereiding gevormd, die over de plannen nadere mededelingen heeft gedaan. De Zandvoortse architect G. J. Sterrenburg jr. heeft een plan voor deze sporthal ontworpen. De kosten hiervan worden geraamd op 250.000. De KNVB heeft een belangrijke financiële toezegging gedaan. Mede hierdoor wordt verwacht dat het plan zeker kan worden verwezen- lükt. Het plan omvat een grote sportzaal van achttien bij zesendertig meter, omgeven door balcons met ruimte voor ongeveer vierhonderd toeschouwers. Voorts zijn kleedkamers, waslokalen en toiletten ge projecteerd. Onder de vele sporten die hier kunnen worden beoefend zijn: basketball, jiu jitsu, judo, tafeltennis, volleybal, hand bal, badminton, zaalhockey en gymnastiek. De commissie van voorbereiding wil de bouw van deze sporthal als een zuivere Zandvoortse aangelegenheid beschouwen, hoewel men natuurlijk hoopt op een zo groot mogelijke medewerking van de sportverenigingen uit de omgeving, waar van men veronderstelt, dat die voor dit project veel belangstelling zullen hebben. Dit is trouwens reeds gebleken. Voorts ziet men de bouw van deze sporthal als een grote propaganda voor de badplaats. Tevens is de bouw van belang voor een goede vrijetijdsbesteding door de jeugd. Daarom wil men in Zandvoort een zo groot mogelijke belangstelling gaan kwe ken voor dit plan, waarbij niet alleen in de eerste plaats gedacht wordt aan finan ciële medewerking, doch allereerst aan enthousiasme in de vorm van adhesie-be- tuigingen. Men wil de autoriteiten ervan overtuigen dat de bouw van dit project de volle instemming van de gehele bevol king heeft. Reeds thans staat vast, dat alle Zandvoortse sportverenigingen voor de bouw van deze sporthal bijzonder enthou siast zijn en alle medewerking tot ver wezenlijking van het plan zullen verlenen Diverse suggesties omtrent de plaats, waar deze sporthal zou moeten worden gebouwd, zijn besproken. De commissie van voorbereiding had en heeft nog steeds het oog gevestigd op het terrein aan de Lijsterstraat, naast de r.-k. kleuterschool, waarop thans nog de oude onstallen van de heren Koning en Slagveld gevestigd zijn, waarvoor echter de raad in zijn laat- ningsprocedure goedkeurde. Verschillen de andere, eveneens zeer aanvaardbare terreinen zijn genoemd. Wethouder G. Tates heeft in zijn functie van loco-burgemeester verklaard, dat het gemeentebestuur de voorbereidingen van de actieve commissie met grote belang stelling volgt en in principe zeer enthou siast is over dit project. Uiteraard kon echter nog geen enkele toezegging worden gedaan, al kan op zo groot mogelijke me dewerking van de gemeente zeker worden gerekend. De verwachting werd uitgesproken, dat de voorbereidingen voor de definitieve bouw "an deze sporthal binnen twee jaar zullen zijn voltooid en dat het, gelet op de gang van zaken tot nu toe, aan geen twijfel onderhevig is, dat binnen afzienbare tijd de sporthal in Zandvoort zal verrijzen. De bouwplannen voor 't christelijke bejaar dencentrum „Rustoord" in Lisse zijn thans door alle instanties goedgekeurd. Het wach ten is nu nog op de goedkeuring door G. S. van het besluit van de gemeente raad om de garantie voor de lening van de bouw met 200.000.- te verhogen. Zo dra deze goedkeuring is verkregen wordt meteen met de bouw begonnen; de aanne mer heeft de bouwketen reeds op het ter rein geplaatst. GEHUWD: 24 sept. J. A. van den Bosch en H. C. Brouwer, J. F. List en M. H. A. van Rullen, P. de Jong en A. M. Boelhouwer, R. J. de Boer en L. S. E. Boot, A. Hallie en C. C. Arens. BEVALLEN van een zoon: 23 sept.J. C. Ka- lisvaart-Moone, W. G. Stor-Groot, G. J. Mun- sterman-Hofmeijer; 24 sept. G. J. J. de Vries- Meder, H. Buser-Oskamp. BEVALLEN van een dochter: 22 sept. E. J. M. Koudijs-Arnoldt; 23 sept. C. M. J. Leunk- Grüter. A. M. Nijssen-Maltan; 24 sept. P. In- pijn-Bloem. OVERLEDEN: 22 sept. A. Bierensbroodspot. 76 j., Trompstraat; 23 sept. P. Goedhart, 80 j.. Vooruitgangstraat, C. Thieman, 85 jaar, Rockaertshof. peert uit Utrecht en F. H. Westerkamp uit Leiden. Als leidster van de Crayenes- terkleuterschool stellen B. en WT. de raad voor een keuze te maken tussen mej. A. T. Fabriek uit Heemstede en mej. A. Wer ner uit 's Gravenhage en voor hoofdleid ster aan de kleuterschool in de Troelstra- laan staat mej. P. J. van den Haak uit Hilversum op de voordracht. Voor de be noeming van leidster aan de kleuterschool aan de Laan van Insulinde hebben B. en W. op de voordracht geplaatst mej. G. Sil ver uit Andijk-West en mej. A. A. van der Werf uit Heemstede. De heer W. van Liemt voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Haarlemse gemeen teraad, heeft B. en W. van Haarlem ver lof gevraagd in de eerstkomende raads vergadering van 12 oktober een interpel latie te mogen houden over de in ons blad gesignaleerde kwesties naar aanleiding van het aan te leggen verkeersknooppunt RandwegKleverlaan. Advertentie Mobilofoon-service dag en nacht De tweede rit van de najaarscompetitie, die zondag door de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" in het „Van der Aartsport park" werd gereden, is bij de A- en B- klassers evenals de eerste rit gewon nen door Cees Piers. Hij zegevierde dit maal in de sprint over Blommaert, Stra- ver en C. Jansen. De uitslag luidde: 1. C. Piers, 2. W. Blom maert, 3. A. Straver, 4. C. Jansen, 5. J. v. d. Horst, 6. H. Kiekens. Het resultaat bij de C-klassers was: 1. Vergers, 2. Schenk, 3. Philippo, 4. G. Wag ner, 5. Van Leuffen, 6. Nijssen, 7. Van der Pol, 8. Stevens, 9. Handgraaf, 10. De Clerk. Zaterdagavond om tien voor elf betrap te een politieagent zes jongens van 16 en 17 jaar op heterdaad bij het stelen van appels en peren in een boomgaard nabij de Wagenweg in Haarlem. Na een nacht op het politiebureau te zijn vastgehouden zijn de jongelui zondagmorgen aan hun ouders terug gegeven. Tegen een van hen werd proces verbaal opgemaakt omdat hij een valse naam had opgegeven. (Verkort weergegeven Randweg. Het is wel zeer bedroevend dat pas na het artikel van uw blad over de kruising Randweg-Kleverlaan één en kele reactie van de zijde der raadsleden wordt vernomen. Hebben deze leden inder tijd dan de desbetreffende stukken niet be studeerd? Als dit ongelukkige plan niet gewijzigd kan worden „vanwege de daaraan verbon den financiële consequenties" late de over heid dan althans bedenken dat elke weg gebruiker die van deze situatie het dodelijk slachtoffer wordt, ook geen belasting meer zal kunnen betalen. Waar blijven de protesten van onze ver- keersbonden. KNAC en ANWB, die het indertijd wèl heel erg nodig vonden heftig te ageren tegen de snelheidsbeperking in bebouwde kommen, door welke beperking evenwel duizenden mensenlevens zijn en zullen worden gespaard? Is dit ook geen aangelegenheid voor de Bond voor Veilig Verkeer? Oprichting van een actie-comité moet zeer worden toegejuicht. Bij voorbaat zeg ik een financiële bijdrage in de kosten toe. S. R. Naschrift: Het oordeel van de gemeente raad over details van wegkruising en der gelijke wordt niet per geval gevraagd. De gewraakte kruising is een onderdeel van de randweg, die een provinciale aange legenheid is. Dit neemt niet weg, dat door publikaties (in februari al!) van deze de tails de aandacht van raadsleden zou heb ben kunnen vallen op het gevaar, dat in voorbereiding was. Wat de verkeersbonden betreft: wij hebben de aandacht van deze bonden op onze publikaties gevestigd. (Red.). Randweg. Het begint er op te lijken, dat de Haarlemmers enigszins wakker worden. Een gelijkvloerse kruising van Klever laan met rand-snelweg valt natuurlijk zo wel verkeerstechnisch als uit een oogpunt van veilig verkeer te veroordelen. Protes teren zal de Haarlemmers echter niets baten, want er is immers geen geld voor een betere oplossing. De Haarlemmers kunnen zich beter af vragen hoe het komt dat er geen gelden beschikbaar zijn om het door hen ge wenste nuttige en belangrijke verkeers- object te verwezenlijken. Welnu dit antwoord is gemakkelijk te geven. De beschikbare middelen zijn in het verleden maar al te vaak aangewend voor doeleinden, waarvan nut en belang niet vallen in te zien. Als voorbeeld moge ik hier o.a. aanha len, het maken van een nieuwe walbe- schoeüng in de Burgwal, dat destijds enige tonnen heeft gekost. Zo'n smerige gracht behoort te worden gedempt en niet te wor den geconsolideerd. En dan het Hildebrand-monument. Heb ben de Haarlemmers al eens opgeteld wat dit monument de gemeente kost en nog gaat kosten? Zou men van het Hildebrand-monument nog kunnen spreken van een veel te duur betaald stukje kunst (waarvoor 95%> van de bevolking zich niet interesseert), bij aankoop van en opdrachten voor z.g. mo derne versieringen, schilder- en beeld houwwerken moet werkelijk van geldver spilling worden gesproken, al wil ik gaar ne toegeven, dat niet alleen de gemeente Haarlem zich hieraan schuldig maakt. Bijna iedereen vindt deze z.g. moderne B. en W. van Heemstede stellen de ge meenteraad voor over te gaan tot de sa menvoeging van de stichting Heemsteedse sportparken en de stichting tot exploitatie van bad- en zweminrichtingen te Heemste de. Reeds geruime tijd bestond het voor nemen om te komen tot deze samenvoe ging en bij de samenstelling van de be sturen van beide stichtingen hebben B. en W. de laatste jaren hiermee reeds re kening gehouden. B. en W stellen de raad bovendien voor om de bestuursleden van de bad- en zweminrichtingen die nog geen zitting hebben in het bestuur van de stich ting Heemsteedse sportparken-, mevrouw Waldkötter en zr. Van der Schoot uit te nodigen in het bestuur van laatstgenoem de stichting zitting te nemen. Voorts zal de stichting Heemsteedse sportparken nieuwe statuten krijgen. De besturen van beide stichtingen hebben zich met deze plannen volkomen verenigd. Bij het uitwijken kwam zondagmorgen een personenauto uit Leiden op de Here- weg in Lisse, ter hoogte van „De Nachte gaal" in de zachte berm tussen de straat weg en het fietspad. Met het voorwiel raakte de auto. waarin twee verloofde pa ren zaten, een lichtmast. De auto werd ernstig beschadigd, maar de inzittenden werden slechts licht gewond. kunstuitingen onbegrijpelijk en afschuwe lijk en het wordt hoog tijd, dat men alge meen bezwaar maakt tegen het aanwenden van overheidsgelden voor wat in wezen niets anders is dan verfklodders, stukken steen, e.d. Voor de Haarlemmers heeft men overi gens nog een bijzondere verrassing in pet to. Er is een weg geprojecteerd door de Spanjaardslaan. Die snelweg (klaarblijke lijk een verlenging van de randweg met, hoe kan het anders, een gelijkvloerse krui sing met de Wagenweg!) moet dan aan sluiting geven op de locale wegen in de ge meente Heemstede. Verkeerstechnisch een onding, waarvoor het uittrekken van gel den onverantwoord is, te meer waar die gelden gebruikt worden om het mooiste stukje van uw gemeente te bederven. Ik kan de Haarlemmers maar één goede raad geven, kiest u eens wat meer practici, zakenmensen, in uw Raad, het is ten slotte uw geld, dat op zakelijk verantwoorde wijze behoort te worden besteed. C. (niet-Haarlemmer) Randweg. Ik heb de zaterdagavond be steed aan het lezen van de artikelen over de kruising aan de Kleverlaan, die met duidelijke tekeningen waren geïllustreerd, en de zondag aan een kijkje ter plaatse. Ik kan niet anders zeggen dan dat ieder gezond denkend mens de haren te berge rijzen, als hij begrijpt wat hier moet ge beuren door verkeerde bezuiniging. Ik breng hulde aan uw initiatief om zonder aanziens des persoons de vinger te leggen op deze onverantwoorde plannen en ik wens u succes met uw pogingen, het alge meen Haarlems belang te bevorderen. Ik denk dat men in Haarlem nu beter op zijn qui vive zal zijn en niet meer met zich zal laten sollen en wacht in spanning op het antwoord van de zijde der autoriteiten. N. v. d. S. Advertentie RADIO T.V. ERRES BLAUPUNKT Een begrip voor kwaliteit en service KRUISWEG 53 - TELEFOON 12421 BOUWPLAN „EIGEN BURCHT" Naar aanleiding van ons bericht in de krant van zaterdag j.l. betreffende de spoe dige verwerkelijking van het plan voor het flatgebouw „Eigen Burcht" voor alleen staande werkende vrouwen aan de Zijlweg in Haarlem wijst het bestuur van de stich ting „Eigen Burcht" er op dat omtrent de huurprijzen van de flats nog niets vast staat. Ook is het nog niet zeker dat er een financiële bijdrage van de toekomstige be woonsters in de bouwkosten zal worden gevraagd. Een en ander hangt af van de wijze waarop de bouw zal worden gefinan cierd. De ingeschrevenen ontvangen in de loop van deze week een circulaire met na dere bijzonderheden. Verbetering. Voor de vernieuwing van de riolering in en de verbetering van het wegdek van de oostelijke rijbaan van de Glipper Dreef nabij „Meer en Bosch" vra gen B. en W. van Heemstede de raad een krediet van 20.500,Voor de verbete ring van het woonwagenkamp is een aan vullend krediet van 11.279,nodig. Lening. Voor de consolidatie van vlot tende schuld willen B. en W. van Heem stede bij de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten een geldlening groot 400.000 aangaan. De looptijd is 25 jaar en de rente 4V2 percent. De gemeenteraad wordt voor gesteld tot deze lening te besluiten. OFFICIëLE PUBLIKATIE Liquidatie Oorlogs- en Watersnoodschade Ingevolge de Liquidatiewet Oorlogs- en Wa tersnoodschade I worden tot uiterlijk 30 sep tember 1960 beslissingen genomen omtrent verlening van bijdragen en faciliteiten boven de bijdragen voor roerende goederen. Deze sluitingsdatum geldt niet. wanneer de be langhebbenden vóór 1 januari 1961 bij aan getekende brief aan de minister van Finan ciën (dan wel voor schade in de agrarische sector aan de minister van Landbouw en Vis serij) heeft verzocht zijn aanspraken op grond van een mogelijk per abuis niet afgewikkelde aanvrage alsnog te erkennen en hierbij blijkt, dat er inderdaad een tijdig geldend gemaakte aanspraak bestaat. Rechthebbenden op een bijdrage, die reeds is vastgesteld maar nog niet uitbetaald, hoewel de daaraan verbon den bestedingplicht is vervuld, moeten vóór 1 januari 1961 oer aangetekende brief aan één van de beide minister melden, dat aan hun aanspraak op uitbetaling nog niet is voldaan De bestedingsplicht moet in ieder geval vóór 1 april 1961 zijn vervuld, anders vervalt het recht op uitbetaling De hierboven weerge geven regeling geldt ook voor tegemoetko mingen en schadeloosstellingen op grond van de Wet Overheidsaansprnkelijkheid Bezet tingshandelingen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5