Erhard wil conjunctuur- overspanning afremmen Optimistische toon overheerst in IMF-jaarverslag Grote mogelijkheden voor export-uitbreiding De beurs Middelen van het fonds namen toe Inter-Amerikaanse Bank voor Ontwikkeling Britse betalingsbalans vertoont tekort SCHEEPVAARTBERICHTEN Botersituatie is gunstiger „TUIMELING IN DE WELVAART9 Per Jacobsson over vermindering van goudvoorraad der V.S. Eerste grote zending Surinaame bananen in Nederland aangekomen Omzetstijging bij Kempkes Meubelen Handelsdelegatie terug uit Moskou Bouw van reuzendokken bij Antwerpen gaat niet door Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Vijf Finse zinnen MAANDAG 26 SEPTEMBER 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent) BONN. Twee keer in twee dagen tijds, daarbij gesteund door Bondskanselier Adenauer, is de Westduitse minister van Economische Zaken prof. Erhard het af gelopen weekeinde tekeer gegaan zowel tegen het streven van de „onverzadigbare" Westduitse burger naar welvaart, als tegen de oververhitting der conjunctuur door industriële methoden. De regering, zo zei hij, kan er thans niet van afzien om be slissende conjunctuurpolitieke maatregelen te nemen. Erhard verklaarde zaterdag bij de opening van de Photokina te Keulen, dat zijn vroegere methode de zo genaamde zielcnmassage, waarby hy met optimistische verklaringen de consument tot een groter verbruik en de producent tot een hogere produktie aanzette thans geen zin meer heeft. De belangengroepen, die regelmatig te Bonn aan de deur kloppen om steun, houden er zijns inziens thans volkomen verkeerde denkbeelden Zij komen bij de regering om steun vra gen bij iedere conjuncturele teruggang, maar weren iedere regeringsmaatregel verschrikt af indien er sprake is van een oververhitte conjunctuur als nu het geval is. De industrie heeft weliswaar bereidheid getoond om de regering te helpen bij haar bestrijding van enorme geldophoping in de Bondsrepubliek: De industrie wil namelijk een staatslening voor de hulp aan de on derontwikkelde gebieden ter grootte van één miljard mark opnemen. Maar één mil jard, aldus Erhard, is niet genoeg, ja veel te gering. Niemand mag zich inbeelden, dat met dat miljard conjunctuurpolitieke tnaatregelen van de staat verhinderd kun nen worden. Er bestaat thans in de Bondsrepubliek een enorme vraag naar alle mogelijke goe deren waai-aan het aanbod te nauwernood kan voldoen. Men vreest daarvan in deze herfst prijsstijgingen die fataal worden be schouwd wegens hun terugslag op de lonen en op de stabiliteit van de Duitse mark. Bovendien ziet men ten gevolge van de enorme Duitse export, een voortdurende toeneming van de goud- en deviezenvoor raden bij de centrale bank, de Bundes bank te Frankfort, die thans reeds bijna 30 miljard mark bedragen. Nog voor het tot door Erhard gevreesde prijsstijginngen op een breed front zal komen wil de mi nister samen met de centrale bank maat regelen nemen die de conjunctuur zullen afremmen hetgeen in bepaalde indus triële kringen als onnodig wordt betiteld. De pot en de ketel Erhard heeft de afgelopen dagen niet slechts de industrie maar ook de gemeenten en de gewone consument op de korrel ge nomen. De gemeenten verweet hij dat zij veel teveel geld uitgeven voor fraaie ge bouwen en dergelijke; de consument dat deze zich een tuimeling in de conjunctuur heeft gepermitteerd. De „Duitse mens", al dus heeft Erhard gezegd, kan het niet ver dragen wanneer het hem goed gaat: hij verliest dan alle maat en zijn zinnen steeds weer en veel te sterk streeft zijns inziens het Duitse volk naar welvaart. Deze critiek van Erhard op de zucht van alles en iedereen naar uitgeven heeft men in de Bondsrepubliek niet genomen. Men wijst erop dat hier de pot de ketel verwijt dat deze zwart ziet. Immers, de kleine man spaart nog altijd heel vlijtig voor een bank rekening, een auto of een televisietoestel. Het aantal faillissementen blijft binnen de perken. De industrie werkt op volle toeren. Er komt dan ook een brede stroom belas ting in de staatskas waarmee de regering- Adenauer wel raad weet: Hoe hoog de ont vangsten aan belastingen ook mogen zijn dit jaar, Bonn blijft meer uitgeven, blijft met de begroting op de rand van het tekort wandelen en weigert het te laten komen tot belastingverlagingen. Men eist thans dat Bonn de gewone burger het goede voor beeld geeft en zelf matig wordt met zijn uitgave-politiek. Men verwijt Adenauer en de zijnen dat zij in het laatste jaar voor de verkiezingen met handevol geld smijten uit een hoorn des overvloeds vol verkie- op na. zingsgeschenken. Aan subsidies zal bijvoor beeld in 1961 10,5 miljard mark op een be groting van nog geen 45 miljard worden uitgegeven, waarbij geen belangengroep, van betekenis voor de verkiezingen, wordt vergeten. Of Erhard met, zijn onpopulaire oproepen tot matiging veel succes zal oogsten, valt dan ook te betwijfelen. Althans zolang Bonn het slechte voorbeeld blijft geven. Op een persconferentie heeft de direc teur van het Internationale Monetaire Fonds, Per Jacobsson, verklaa*rd dat de snelle vermindering van de Amerikaanse goudvoorraden gedurende de afgelopen weken moet worden toegeschreven aan een „zekere nervositeit", welke op het ogenblik in de wereld bestaat en die de Verenigde Staten als bankier van de we reld op de proef stelt. Jacobsson vergeleek de toestand van het ogenblik met die voor Groot-Brittannië na de Suezkanaalcrisis. „Op een dergelijk moment", zo zei hij, „moeten de Verenig de Staten tonen dat zij bereid zijn op te treden als bankier van de wereld en tege moet te komen aan de vraag naar goud." De V. S. hebben plotseling de invloed ondervonden van de buitenlandse concur rentie en dit heeft de stabiliteit van de prijzen veroorzaakt. Er zal volgens Jacobs son een periode van aarzeling en aanpas sing volgen. Hij voorzag geen snelle ver betering in de toestand. Wat Duitsland betreft heeft de directeur van het I.M.F. duidelijk laten blijken dat er tijdens de algemene vergadering bij dit land zal worden aangedrongen op een ver groting van de hulp aan onderontwikkelde landen. Met het m.s. „Artemis" van de KN55M zijn in Amsterdam aangekomen 650 bossen bacoven (bananen), afkomstig van het Ba coven-proefbedrijf van de Prins Bernhard- polder in Suriname. Het was de eerste grote zending bananen uit dat land. Eerder ha«d de Surinaamse overheid reeds gedurende ruim een jaar kleine proefpartijen aan eerstgenoemde maatschappij geconsigneerd. Met het m.s. „Chiron" zullen volgende week 1500 bossen bacoven arriveren, af komstig uit de Groot-Herapolder. De zendingen betekenen net begin van een regelmatige aanvoer van Surinaamse bananen. Volgens een taxatieschema van de huidige produktiemogelijkheden /G Suriname over een jaar 15.000 bossen (''.35 ton) per maand1 kunnen verschepen. Hoe wel deze hoeveelheid nog klein is verge leken bij wat grote banarienproducerende landen als Ecuador en Columbia versche pen, wordt de banaan, zo verklaarden im porteurs aan een redacteur van het ANP, dan toch al een betrekkelijk belangrijk Surinaams exportartikel. Het ziet er overi gens naar uit dat later zowel produktie als afschepingsvolume nog belangrijk ver hoogd zal worden. Zowel de kwaliteit als de prijs van de heden aangevoerde bananen kan al dus importeurs de concurrentie met een zelfde produkt uit de grote bananenlanden weerstaan. De zending zal in het binnen land worden afgezet. Van de toekomstige veel grotere zendingen, dus over een iaar ongeveer, zal waarschijnlijk een deel door gevoerd worden naar andere Europese landen. De directie van Kempkes' Meubelfabrie ken n.v. in Waddinxveen deelt omtrent de gang van zaken in het lopende boekjaar mede, dat de omzet in het eerste halfjaar, ten opzichte van dezelfde periode van het vorig jaar, met ruim 20 percent is geste gen. Deze stijging geldt zowel voor de binnenlandse markt als voor de export. De winst na afschrijvingen over deze pe riode was hoger dan de volledige jaar winst over 1959. De positie der uit te voe ren orders is sedert januari met vijftig percent toegenomen. Voor het tweede half jaar is de verwachting gunstig, aldus de directie. In het jaarverslag van het Internationa le Monetaire Fonds, dat betrekking heeft op de periode van 1 mei 1959 tot 30 april 1960, wordt de aanmerkelijke versterking van de betalingsstructuur van de wereld, waartoe de vermindering van de inflatoire druk een aanzienlijke bijdrage heeft ge leverd, een belangrijk kenmerk van het afgelopen jaar genoemd. Op grote schaal vond er een terugkeer tot vrijwel volledige vrijheid voor de lopende betalingen plaats en ontstond er een grote mate van vrijheid voor de gewone commerciële kredietver strekking. Aangenomen dat er doelmatig kan wor den opgetreden tegen eventueel weer ver schijnende inflatoire tendenties en dat het ontstaan van extreme crediteurposities kan worden vermeden, is er volgens het IMF over het geheel genomen reden om te ge loven, dat de in het afgelopen decennium met zorg opgebouwde structuur van de in ternationale betalingen in kracht zal blijven toenemen en dat wanneer internationale storingen van grote omvang achterwege blijven deze structuur iedere proef, waar aan zij wordt blootgesteld, zal kunnen doorstaan. Volgens het jaarverslag ziet het er naar uit, dat het tekort op de Amerikaanse be talingsbalans dit jaar aanzienlijk kleiner zal zijn dan het in 1959 was. De aanhou dende betalingsbalansoverschotten van sommige Europese landen vormen even wel een belangrijk vraagstuk van oneven wichtigheid in het internationale betalings verkeer. Het is volgens het IMF nog te vroeg voor een nauwkeurige raming van de omvang, waarin de grotere wederzijdse beïnvloe ding van de nationale kapitaal- en geld markten, die ontstaan is na de invoering van de externe convertibiliteit, zal leiden tot een omvangrijker internationale geld- beweging. Dit zal voor een deel afhangen van de politiek der toonaangevende lan den en voor een de'él van de mate waarin de monetaire autoriteiten, de handels banken en anderen de neiging hebben hun middelen van de ene markt naar de ande re markt te verplaatsen, wanneer de ver houding tussen de rentestand in de ver schillende landen zich wijzigt. Over het geheel genomen schijnen de netto-geldbe- wegingen tussen de markten niet zeer groot te zijn geweest. Er is geen omvangrijke beweging van vluchtkapitaal voorgekomen, zoals in de periode tussen de eerste en de tweede we reldoorlog dikwijls gebeurde toen geld van het ene land naar het andere werd overgebracht, niet wegens verschillen in rentestand, maar uit vrees of wegens voor spellingen van een meer algemeen karak ter. De stijging van de middelen van het IMF in het afgelopen jaar, zo wordt ver der onder andere in het jaarverslag ge zegd, was een belangrijke bijdrage tot het consolideren van het betalingsstelsel van de wereld. Op 30 april 1960 bedroegen de middelen van het fonds ruim veertien mil jard dollar, waarvan bijna drie miljard dallar in goud (inclusief vijfhonderd miljoen dollar tijdelijk belegd in Amerikaanse staatsobligaties) en ongeveer 10,6 miljard dollar in valuta. Van deze 10,6 miljard Op 1 oktober zal de Inter American Development Bank (I.A.D.B.) haar deuren in Washington openen. De eerste en voor naamste taak van de bank zal zijn de ad ministratie van een nieuw Amerikaans hulpprogramma voor Latijns-Amerika, dat onlangs op de economische bijeenkomst van de Amerikaanse staten in Bogota, Co lumbia, werd goedgekeurd. Het nieuwe hulpprogramma beoogt zowel de sociale als de economische ontwikke ling van Latijns-Amerika. Voor dit doel hebben de Verenigde Staten 500 miljoen dollar gestort in een fonds voor sociale ontwikkeling. Amerikaanse langlopende le ningen tegen lage rente om de economische ontwikkeling en de industrialisatie te acti veren worden op 400 miljoen dollar per jaar geraamd. Over de fondsen van de I.A.D.B. zullen de Verenigde Staten geen controle kunnen uitoefenen, daar de I.A.D.B., waarin ver- tegenwoordigers van alle deelnemende La tijns-Amerikaanse landen zitting hebben, zelf het beheer zal voeren over de gelden. De Wereldbank en het I.M.F. hebben sinds de tweede wereldoorlog circa twee miljard dollar aan leningen aan Latijns- Amerikaanse landen verstrekt. De Vere nigde Staten hebben de laatste 15 jaar vier miljard dollar voor de economische ontwikkeling van de Latijns-Amerikaanse landen uitgetrokken. dollar luidde ruim zeven miljard in de va luta, die het meest bruikbaar zijn voor de operaties van het fonds, te weten de Ame rikaanse en de Canadese dollar, de valuta van de Europese industrielanden en de Japanse yen. Het fonds heeft derhalve in ternationale activa tot een waarde van minstens tien miljard dollar tot zijn be schikking. Op deze wijze gemeten zijn de activa van het fonds gelijk aan bijna twin tig percent van de gezamenlijke reserves van alle aangesloten landen, welke eind 1959 ongeveer drie en vijftig miljard dol lar groot waren. De betekenis van de ac tiva van het fonds is evenwel groter dan dit percentage doet vermoeden. De mid delen, die de leden ter beschikking van het fonds hebben gesteld, dienen als een tweede reservelinie voor het geval de le den in tijdelijke betalingsbalansmoeilijk heden geraken. Het IMF meent, dat het bij de onderhan delingen over regionale akkoorden in Eu ropa en elders van wezenlijke betekenis is alle aandacht te besteden aan het be lang van verlaging van de handelsmuren teneinde grotere mogelijkheden te schep pen voor een uitbreiding van de wereld handel niet alleen in industrieproduktgn maar ook in primaire produkten. Ge hoopt wordt, dat de akkoorden, die nu in diverse delen van de wereld ten uitvoer worden gebracht, deze vermindering van de handelsbeperkingen toelaten. (Van onze Amsterdamse redacteur „Er liggen voor de Nederlandse handel In Rusland vele mogelijkheden, niet al leen op het gebied van industrie en textiel, maar ook op dat van land- en tuinbouw. Wij hadden ons ten doel gesteld te onder zoeken of er uitbreiding van het handels verkeer mogelijk is. Ik kan nu zeggen dat wij deze vraag bepaald zeer positief kunnen beantwoorden", aldus de heer J. W. Hupkes, president directeur van schee werf De Schelde te Vlissingen en leider van de uitgebreide Nederlandse handelsde legatie, die van elf september af een be zoek aan Rusland heeft gebracht. De heer Hupkes arriveerde zondagavond met een veertigtal medecommissie-leden op Schiphol. Anderen, onder wie de heer Noordwal, secretaris van de Vereniging Nederlandse Industrie zijn van Moskou rechtstreeks naar Roemenië en Hongarije gereisd. De handelsdelegatie bestond uit ongeveer zestig vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven. Zij bezochten een aantal Russische bedrijven in Moskou, Lenin grad en Charkov. De heer Hupkes zei: „Wij zijn overal bijzonder welkom ontvangen. Opmerkelijk was dat tal van topfunctionarissen de tijd namen om met ons te spreken. Zaterdag ben ik een uur lang door de minister van Buitenlandse Handel ontvangen". De heer Hupkes meende dat de Russische interesse vooral uitging naar industrie: fabrieksinstallaties en ook schepen. Onze handelsbalans is thans passief: Nederland koopt meer in Rusland dan Rusland bij ons. De Russische aankopen bedragen on geveer 50 miljoen gulden per jaar, de Ne derlandse aankopen in Rusland 240 mil joen gulden, hoewel een niet onbelangrijk deel hiervan transito-handel is. Op de vraag of de internationale toestand deze toenadering wettigt, antwoordde de heer Hupkes: „Misschien, dat in politiek niet zo gunstige tijden juist die handel veel kan bijdragen tot een beter begrip tussen de volkeren. Overigens wordt er reeds sinds jaar en dag een levendige handel tussen Nederland en Rusland gevoerd." Het merendeel van de delegatie-leden was reeds eerder in de Sovjet-Unie. De heer Hupkes was in 1948 en 1959 in Moskou. „Vergeleken bij mijn vorige bezoek be speurde ik vooruitgang op velerlei gebied. Er worden enorme woonwijken aan de rand van de stad gebouwd en in de sfeer van de consumptie-goederen viel een grote uitbreiding op". In het informatiebulletin van de Russi sche ambassade hadden wij reeds van het bezoek van de Nederlanders aan Moskou gelezen. De Russische berichtgever J. Bo- gomolov beschreef de heer Hupkes als „een man met een rijzig postuur, licht krullend haar en daaronder een rond bijna Russisch gezicht." Volgens dit verslag had de heer Hupkes bij een bezoek aan de Babajew suikerwerkfabriek gezegd dat hem „de tevreden gezichten van de opgewekte arbeidsters" zeer hadden ge troffen. Desgevraagd voegde hij er gisteravond op Schiphol aan toe: „Ik bedoelde daar mee te zeggen, dat de natuurlijke disci pline van deze arbeidsters ons zo was op gevallen". Hoewel het doel van de reis slechts een soort marktonderzoek was, hebben verscheidene leden van het gezel schap exportorders kunnen afsluiten. De heer Hupkes zei hierover geen nadere bij zonderheden te weten, en dat hij niet be voegd was hierover te spreken. De betalingsbalans van Groot-Brittanië is in het tweede kwartaal van dit jaar verslech terd. Het Britse ministerie van Financiën heeft voorlopig geraamd, dat het tekort op de lopende rekening negen miljoen pond sterling zal bedragen tegen een overschot van zesennegentig miljoen pond in het over eenkomstige kwartaal van 1959 en een over schot van vierenveertig miljoen pond in het eerste kwartaal van dit jaar. De „zichtbare" handelsbalans vertoont een tekort van negenendertig miljoen pond ster ling tegen een overschot van twaalf miljoen in het eerste kwartaal van dit jaar en een overschot van zestien miljoen in het tweede kwartaal van 1959. De waarde van de uitvoer is in het overzichtskwartaal in vergelijking met het voorafgaande kwartaal met zevenen twintig miljoen gedaald, maar is in verge lijking met het overeenkomstige kwartaal van 1959 met vierenvijftig miljoen gestegen. De waarde van de invoer is daarentegen in ver- V-lijking met het tweede kwartaal 1959 met honderdnegen miljoen pond sterling toege nomen. Naar in Antwerpen wordt vernomen heeft het gemeentebestuur van de Belgische haven stad besloten voorlopig niet in te gaan op de aanvraag voor een concessie van de op Ne derlands initiatief in het leven geroepen maatschappij „Chanabel" die tot doel heeft in het noordelijke havengebied van Antwer pen een werf voor de bouw van grote zee schepen te bouwen. De overweging tot dit besluit zou zijn, dat de beschikbare financiële middelen van de maatschappij als een onvoldoende waarborg voor het slagen van dit project worden be schouwd. Begin deze maand verscheen in het Belgische Staatsblad de stichtingsakte van de onderneming, waarin een Rotterdams inge nieur een grote rol zou spelen. In maart van dit jaar werd bericht, dat Antwerpen een gebied van 1500 tot 2000 ha ter beschikking van „Chanabel" had gesteld. De maatschappij zou een geheel nieuwe me thode bij de bouw van zeer grote schepen tot 150.000 ton toepassen en gebruik maken van overdekte droogdokken. Aalsdijk 24 30 m z.w. Chatteras n. New Orleans. Aardijk 25 te Hamburg. Abbekerk 25 te Amsterdam. Acmaea 24 v. Buenos Aires n. Olivia. Agamemnon 24 1200 m. w. Kaap Canaveral naar Montreal. Alamak 24 700 m. w. Azoren n. Lissabon. Al'olasserdijk 24 800 m. o. Bermuda n. Houston. Alcor 26 te Suez. Alöabi 24 270 m. n.n.o. F. Noronha n. Rio de Jan. Algenib 24 75 m z.o. Kp. Bon n. Lübeck. Algol 24 v. Hamburg n Antwerpen. Algorab 24 v. Vitoria, 25 te Ilheus. Alkaid 24 te Rotterdam. Almkerk 24 v. Dar Es Salaam t. anker Zanzibar. Alphacca 27 te Duinkerken verwacht. Aludra 26 te Antwerpen. Amnion 23 550 m. w.z.w. Flores n. Curasao. Amsterdijk 24 v. Rotterdam n. Bremen. Area 24 te Port Sudan. Ares 24 v. Antofagasta n. Valparaiso. Artemis 25 v. Amsterdam. 26 te Hull. Asterope 24 300 m. zb.o. Kp. Race n. Nederland. A verdijk 24 te East-London n. Port Elisabeth, Baarn 24 v. Amsterdam n. West-Indië. Balong 25 v. Callao n. Guayaquil. Bar.da 24 te Chalna verwacht. Bantam 26 te Basrah. Bengkalis 24 340 m. z.o New Orleans n. Houston. Beninkust 24 te Banana n. Ango Ango. Bosco 24 v.Karachi n. Bombay. Breda 25 te San Juan verwacht v. Puerto Ordaz. Calamares 26 te Los Angeles. Caltex Delfzijl 25 te Rotterdam. Caltex Eindhoven pass. 24 Gavdo n. Pernis. Caltex Gorinchem 24 v. Holtenau n. Brunsb.koog. Caltex Nederland 24 te Liverpool. Caltex Rotterdam 24 rede Suez. Caltex Utrecht 25 te Wellington verwacht. Carrillo 24 v. Cortex n. Libertador. Cartago 24 64 m. o. Acapulco n. Golf Ito. Castor 24 v. Chalkis n. Volos. Ceres 24 te Antwerpen. Charis 24 v. Mobile n. Houston. Cinulia 26 v. Rotterdam n. Londen. Concepcion 24 390 m. n.o. Martin n. Takoradi. Congokust 24 te Abidjan. Dahomeykust 24 ten anker rede Monrovia. Dalerdijk 24 te Cristobal. Daphnis 25 te New Orleans. De Eérens 24 te Djeddah verwacht v. Djibouti. Diemerdijk 24 220 m. w.n.w. Acapulco n. Balboa. Diloma 26 te Oran. Eemland 26 te Puerto Alegre. Eenhoorn 24 v. Kherson n. Livorno. Elizabeth B 25 v. Houston n. Manchester. Eos 25 te Antwerpen. Esso Nederland 24 50 m. n. Villano n. Fawley. Esso Rotterdam 24 v. R'dam n. Bandar Mashur. Forest Hill pass. 24 Algiers n. Swansea. Friesland KRL 25 te Port Elisabeth. Geestland 24 1000 m. z.w. Fayal n. Trinidad. Haarlem pass. 25 Bermuda n. Terneuzen. Hathor 24 v. Antwerpen n. Amsterdam. Hector 24 v. Hamburg n. Amsterdam. Hecuba 24 te Point a Pitre n. Sint Thomas. Heelsum 24 200 m. n.o. Las Palmas n. Lagos. Helena 25 v. Kingston n. Curacao. Hera 24 v. Amsterdam, 25 te Hamburg. Hestia 24 250 m. z.w. Azoren n Rotterdam. Jacob Verolme 24 te Seven Islands Japara 24 v. Lourenco-Marques n. Durban. Johannes Frans 25 te Balboa. Johain van Oldenbarnevelt 25 te Amsterdam. Kaap Hoorn 24 75 m. n.o. Kaap St. Roque naar Montevideo. Kabylia 24 v. Curacao n. Maracaibo. Karachi 25 v. Sorong n. Davao. Karakorum 25 te Davao. Karimun 26 v. Port Said n. Napels. Katelysia 26 v. Punta Cardon n. Buenos Aires. Keizerswaard 24 v. Curacao n Cabimas. Kelletia 24 v. Liverpool n. Berre. Kenia 24 v. Bahrein n. Colombo. Kennemerland 24 te Hamburg. Kertosono 26 te Lissabon. Kreon 24 v. Georgetown, 25 te Nickerie. Laarderkerk 24 v. Rotterdam n. Antwerpen. Ladon 25 te Rotetrdam. Langkoeas 24 v. Rotterdam n. Hollandia. Leeuwarden 24 'v. Puerto Barrios n New Orleans. Lekhaven 25 te Rotterdam Lekkerkerk 24 te Basra verw. v. Khorramshahr. Leonidas 24 te Rotterdam n. Algiers. Liberty Bell 24 v Mena n Philadelphia. Lindekerk 26 v. Bandar Shapur n. Mtwara. Lissekerk 24 125 m. n.o. Mogakseio n. Aden. Loenerkerk 25 v. Marseille n. Genua. Lombok 24 v Los Angeles n. Balboa. Loosdrecht 24 v. Akaba n. Suez. Maas 24 te Patras verwacht. Maashaven 26 v. Lagos n. Accra. Maron 25 te Baltimore verwacht v. Guanta. Maureen 24 v. Akaba Suez. Medon 25 te Puerto Cabello. Meerdrecht 24 450 m. z. K. Verd. eil. n. Rio de Jan Megrez N 24 160 m. z.z.o. Paranagua n. Ascuncion Minos 24 te Holtenau. Mississippilloyd 24 600 m. z.o. Newfoundl. n.Malta Mylady 24 v. Rotterdam n. Las Palmas. Naess Tiger 25 te El palilo. Naranio 26 te Rotterdam Neder-Ebro 24 v. Manilla n. Bangkok. Necer-Eems 25 te Pt. Swettenham v. Penang. Neder-Eibe 25 v. Mobile n. Houston. Neder-Waal 24 v. Hamburg n. Bremen. Neverita 24 157 m. z.w. Fayal n. Curacao. Nias 24 v. Colombo n. Djibouti. Noordam 24 v. New York n. Rotterdam. Noordwijk 25 v. Rotterdam n. Monrovia. Oberon 26 te La Guaira. Oranje Nassau 23 v. Cowes Roads n. Barbados. Oranjestad 25 v. Port Au Prince n. Gonaives. Ossendrecht 24 360 m. o. Bermud. n. G. v. Mexico. Parkhaven 25 te Rio de Janeiro verwacht. Pendrecht 24 40 m. n.n.o. L. Palmas n. Le Havre. Pc-perkust 24 v Bordeaux n. Dakar. Fericles 26 te Curacao Philippit 26 te Liverpool. Poseidon 24 v. Georgetown n. Guanta. Prins Alexander 24 90 m. n.w. Flores n. Lissabon. Prins der Nederlanden 26 te La Guaira verwacht Prins Joh. Willem Friso 24 v. Antw. n. Zeebrugge. Prins Willem George Frederik 26 te Milwaukee. Prins Willem V 26 te Quebec verwacht. Prins Frederik Hendrik 24 310 m. n.w. Scillys n. Le Havre. Pr. Fred. Will. 24 350 m. n.o. Belle Isle n. Londen. Pr Will. II 24 60 m. w.z.w. Anticosti n. Le Havre. Prinses Irene 25 te Rotterdam. Pi-oven.singel 23 134 m. w.z.w. Mossades n. Lagos. Randfontein 26 te Port Elisabeth. Ruys 24 v. Buenos Aires n. Santos. Sarpedon 24 200 m. z.z.o. N. York n. Willemstad. Schelpwijk 24 te Rotterdam. Scliie 25 t.e Puerto Limon n. Port of Spain. Schouten 24 290 m. o.z.o. Mauritius n. Auckland. Sloterdijk 24 600 m. n. Azoren n. New York. Socrates 24 v. Hamburg n. Antwerpen. Soestdijk 26 te Rotterdam. Solon 25 v. Bremen n. Antwerpen Stad Alkmaar 24 v. IJmuiden n. Danzig. Stad Breda 24 450 m. z.w. Dakar n. Vitoria. Stad Delft 24 120 m. z.o. F. Noronha n L. Palmas. Stad Gouda 25 150 m. z. Madeira n. Vlaardingen. Stad Rotterdam 24 te Rotterdam. MONI gaat liquideren Een buitengewone vergadering van aandeel houders in de Maatschappij voor Ondernemingen in Indonesië n.v. te Amsterdam heeft besloten tot ontbinding der vennootschap over te gaan. Per aandeel van 100 zal te zijner tijd, naar ver wacht wordt, circa 55 in contanten worden uit gekeerd. Bovendien zullen aandeelhouders per aandeel van 100 twee aandelen ad nominaal Belgische frs 500 in de te Brussel gevestigde Société de Plantations Tropicales „Sotra" s.a. ontvangen. Het uitstaande kapitaal van de MONI is 800.000 groot. Overeenkomst tussen Westduitse mijen en Ghana. De regering van Ghana heeft met een consor tium van .Westduitse industriële maatschappijen een raamovereenkomst gesloten inzake de econo mische ontwikkeling van het land. Volgens deze overeenkomst zullen de deelnemende Westduitse maatschappijen eerst de economische mogelijk heden van Ghana door deskundigen laten onder zoeken. Vervolgens zullen plannen worden uit gewerkt om afzonderlijke verdragen te sluiten. Het consortium bestaat uit de Ferrostaal A G te Essen, de Strabagbau A G te Keulen en de Di- dier-Werke A G te Wiesbaden. Israëlische minister bezoekt Europese landen De Israëlische minister van Industrie en Handel Saphir is gisteren uit Tel Aviv vertrokken voor een reis van vijf weken naar een aantal Euro pese landen waaronder Nederland. De andere landen die hij zal bezoeken zijn: Denemarken, Noorwegen, Zweden, Finland en België. Hij zal besprekingen voeren over de handelsbetrekkin gen tussen Israel en deze landen. Woningbouw In het Ruhrgebied zijn sedert 1948 in totaal 700.000 woningen gebouwd, aldus is bij de ope ning van een woningbouwtentoonstelling van de E.G.K.S. in Essen meegedeeld. Er zijn in dit ge bied nu ongeveer 1.6 miljoen woningen maar het huisvestingsprobleem is hiermee nog steeds niet opgelost. Werkende vrouwen Er zijn thans zes en een half miljoen werkende vrouwen in West-Duitsland. Haar aantal was in de eerste negen maanden van 1960 met een half miljoen gestegen. Ongeveer een zelfde aantal vrouwen werkt bij Westduitse chemische be drijven. Stad Schiedam 24 v. Terneuzen n Narvik. Stentor 24 te Limassol v. Famagusta. Straat Clement 25 te Kaapstad v. Dar Es Salaam. Straat Madura 25 te Brisbane verwacht. Talisse 25 v. Rotterdam, 26 te Hamburg. Tamo 24 110 m.t w.z.w. Ushant. n. Bathurst. Tero 24 v. Antwerpen n. Hamburg. Texel 25 te Baltimore verwacht v. New Orleans. Texelstroom 25 v. Huil te Amsterdam. Themis 25 te Curagao. Tjikampek 24 v. Lour. Marques, 27 te Mtwara. Tjisadane 25 te Kobe verwacht. Tjitarum 25 te Port Harcourt verwacht. Togokust 24 v. Hamburg n. Amsterdam. Towa 24 v. Ilheus n. Bahia. Van Heemskerk 24 v. Kaapstad n. Douala. Van Neck 24 v. Bluff n. Auckland. Van Spilbergen 25 v. Lorenzo Marques n. Singap. Vlist 25 v. Amsterdam n. Hampton Roads. Waikelo 24 77 m. w.n.w. Muscat n. Ummsaid. Waterman 24 v. Rotterdam n. New York. Weltevreden 24 90 m. z.w. Ouessant n. Houston. Westerdam 24 v. Rotterdam n. New York. Westland 24 v. Santos n. Ilheus. Wieldrecht 24 700 m. z.w. Azoren n. Venezuela. Wonogiri 24 v. Mombasa n. Port Said. Wonosari 24 930 m. n.w. Walvisbaai n. Kaapstad. IJssel 25 te Beyrouth verwacht v Alexandrië. Zaria 24 35 m. z.o. Malta n. Rotterdam. KLEINE VAART Alcetas 24 45 m. n. Villano n. Rotterdam. Ank T 24 10 m. n.w. Gotland n. Zaandam. Areas 24 100 m. n.o. Algiers n. Rotterdam. Draco 23 te Skieve n. Amsterdam. Eljo 22 v. South Goodwin te Shoreham. Elsa 23 v. Kotka n. Zaandam. Heerengracht 23 160 m. o. Gibraltar n. Belfast. Inspecteur Mellema 23 te Runcorn. Mare Liberum 23 100 m. z.z.w. Finist. n. P. Etienne Marianne 24 te Hanstholm n. Delfzijl. Netta 23 30 m z.w. Kp. Nao n. Kenitra. Phidias 24 v. Vathy n. Algiers. Plato 24 dwars lie de Re n. Amsterdam. Strabo 24 v. Amsterdam n. Middelfart. Thaletas 23 50 m. n.o. Casquets n. Savona. Tilly 24 v. Walkom te Zaandam verwacht. Westerdok 22 v. Rotterdam te Boston. Wilpo 23 v. Ramvik n. Skutskaer. SLEEPVAART Barentsz Zee 22 210 m. o P. of Spain n. Rio de Jan. Holland 20 300 m. n.w. Bermudas n. Engeland. Oostzee 22 240 m. z.w. Brest n. Rouen. Het produktschap voor zuivel heeft de toeslag op geëxporteerde boter verlaagd van 1,10 tot 0,95 per kilogram. Voor Engeland gaat de verlaging vandaag in, voor de andere landen op 16 oktober. De gunstiger geworden situatie op de wereld markt voor boter heeft dit mogelijk ge maakt. Op de Engelse markt is de prijs van de Deense boter 20 shilling per cwt (ongeveer 20 cent per kg) omhoog gegaan, en verwacht wordt dat de Nieuwzeelandse en de Australische boter daar volgende week ook duurder zullen worden. Neder land heeft een belangrijk kwantum boter afgezet naar Italië (het enige E.E.G.-land waarvoor de Nederlandse exporttoeslag geldt) en Denemarken en Zweden hebben ieder vijfduizend ton verkocht naar Oost- Duitsland. Ook de binnenlandse afzet van Neder landse boter is goed. Volgens schattingen van de handel die nog niet door exacte cijfers kunnen worden bevestigd ,is er de laatste weken, dus na de „dolle zater dag" in de Planta-affaire, ongeveer 2000 ton verkocht. Voordien was de binnenland se omzet ongeveer 1150 ton. De totale hoeveelheid in ons land aan wezige koelhuisboter bedraagt nu ongeveer 14.000 ton, waarvan 13.000 ton bij het V.I.B. De handel heeft nu nog slechts zeer geringe voorraden. Onze handelsreis naar Finland is goed geslaagd, aldus vertelde zaterdagmid dag jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burge meester van Utrecht, op een persont vangst in hel stadhuis naar aanleiding van een economische goodwill missie die hij had geleid. Maar bijzonder lastig was het dat ik van de taal niets snapte, aldus burgemeester De Ranitz, die in Finland zijn gastheren daarom in het Engels en Duits moest toespreken. Maar hij had vijf routine-zinnen met de uit spraak erbij op een papiertje. Gélukkig liet ik de zinnen, overigens opgesteld door een geboren Finse, in Finland lezen voor ik ze gebruikte. Maar goed ook. Anders zou ik bij voor beeld mijn redevoeringen begonnen zijn met „vrienden van Finland", wat tegen over Finnen nogal vreemd staatDe in Finland snel verbeterde vertaling leverde de gewenste aanhef op: „Finse vrienden", wat wel iets anders is. En evenzeer werd tijdig ontdekt dat de zin „wij hebben sympathie voor u" in Utrecht zo was vertaald dat er kwam te staan „wij hebben medelijden met u" wat duidelijk geen beste beurt voor de economische goodwill missie zou zijn geweest. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buitenlands bank papier vandaag geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 10,5510,65, Amerikaanse dollar 3,753,79, Canadese dollar 3,84— 3,89, Franse frank (100) 76,10—76,60, Bel gische frank (100) 7,317,36, Duitse mark (100) 90,10—90,60, Zweedse kroon (100) 72,4073,40, Zwitserse frank (100) 87,35— 87,85, Italiaanse lire (10.000) 60,00—62,00, Deense kroon (100) 54,5055,50, Noorse kroon (100) 52,5053,50, Oostenrijkse schilling - (100) 14,53—14,63, Portugese es cudo (100) 13,12 3413,27 V2» Spaanse pese ta (100) grote coupures 6,17 y2—17,32 V2. VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U 487—497 491 Kon. ólie123.40—124.50 122.8C Philips 1180—1190 1186 Unilever 785—789 788 Hoogovens 855 gb865 862 DE STEMMING VAN HEDEN BIJ DE OPENING. TERUGHOUDEND De nieuwe week is ter beurze met een min of meer weifelende stemming begon nen. De internationale politieke onzeker heid heeft kopers terughoudend gemaakt. In Wall Street is daardoor het industrie- gemiddelde op een nieuw laagtepunt ge komen. De Nederlandse fondsen werden eveneens getroffen. Vrijdagavond bleef de tendens hier tamelijk prijshoudend. Van morgen werd flauw geopend maar nader hand kwam meer weerstand en kon een gedeeltelijk herstel in de meeste gevallen intreden. Het buitenland bood weinig steun. Londen opende onregelmatig en van de Westduitse beurzen kwam niet veel activiteit. De tendens daar was kalm. Van middag opende Philips 16 p. lager. Unilever —12, AKU —14 en Hoogovens kon van het aanvankelijk verlies van 16 punten 4 p. in halen. Kon. Olie 2,— en het fonds bleef voorzichtigheidshalve dit bedrag beneden New York. KLM onveranderd op 103,50 geadviseerd. Scheepvaartwaarden tamelijk prijshoudend. Cultuurfondsen bleven op de achtergrond. Deli-mij. in reactie op 171, Staatsfondsen prijshoudend, maar staffels waren een fractie lager. CeT'ificaten Mon- tocatini op 590,— en 1470.-. gevoehg lager. Voor de claims werd f 27,50 en 63,- betaald. Vandaag vindt de introductie nlaats van de 4%-percent obligaties Haar lem 1960. Als adviesprijs werd i'8'/s en 98% genoemd. Vorige slotkoers Advieskoer; heden 13.45 Amsterd. Bank 428 428 Ned. Handel Mij 303 300 Rotterd. Bank.. 355 355 Twentsche Bank 311H 310 A.K.U 503'/2 488 Albert Heijn 485 485 59434 590 Billiton Mij. II 435 435 Bols 581 580 Bührmann Papier 528 525 174.— 171.— Dordtsche Olie 596% 586 430 425 Heineken's 735V2 735 Hoogenoosch Sch. 286% 290 876 861 H.V.A 147 147 Excl. Excl. 46634 460 K.L.M 103.50 103.50 Kon. Ned. Zout 1000 Kon. Olie .- f 125.40 122.30 Müller Nat. Bezit 424% 420 Nederl. Ford 576 570 Ned. Gist- en Sp. 442V2 440 Ned. Kabelfabr. 635 630 PhiliDS Gem. Bez. 1200 1182 Philips Pref. 324 322 A'dam Rubber. 10934 10934 Sikkens Groep 925 Stokvis R.S. 275 275 Thomassen Dr 690 690 Unilever 799 786 Van Berkel's Pat 367 34 367 Van Gelder Pap. 325 323 Van der Heem 369 360 Ver. Machinefabr 255 255 Wessanen 348 345 Wilton Fijenoo-d 200 200 Zwanenberg-Org. 868 855 f 214.50 ƒ213.- Robeco f 237.50 236.— Unitas 486.— f 480.- Ver. 3ezit v. 1894 f 131.— 131. H.A.L 146'/2 145% K.N.S.M 18834 188 N. Scheepv. Unie 154 152 Ommeren. Phs. v. 296 298 Stoomv. Mij. Ned. 175 175 Anaconda 46 4534 Kennecott Copper 78% 79 Aluminium Ltd.. 30% 30 Bethlehem Steel 4OV2 40 U.S. Steel 72% 70 Republic Steel 5634 5534 American Motors 21 21 Deneral Motors 42%; 4IV2 Cities Service. 44%; 43'4 ""iel] Oil 69'/» 69% Gedane note- ->• n.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7