r NAAIMACHINES WERELDNIEUWS Day al alarmeert UNO over omstandigheden in Kongo Amerikaans protest in Berlijn tegen controle van diplomaten Twee kwaden Honger, werkloosheid, pest-gevaar PROFESSOR OBERLANDER GAAT VRIJ UIT IN ZAAK-LEMBERG raatótoel r~ DINSDAG 27 SEPTEMBER 1960 3 Van dag tot dag Rechter verklaart Pratt ontoerekeningsvatbaar Vandaag een surprise van de Russen? Dodelijke val van boerenwagen EEN NIEUW GELUID! EEN NIEUW GENOT! KLM bedacht op staking in Frans luchtverkeer President Eisenhower kan invitatie niet aannemen EI ij wordt echter niet hersteld in ministerschap Brand en plundering in Noord-Nigerië f^Pr Dp de ENGEL Premier Kroesjtsjev wil de wereld tus sen twee kwaden laten kiezen, ook al heeft hij het ene alternatief, reorganisatie van de executieve der Verenigde Naties, zeer rooskleurig en het andere, voortzetting van de koude oorlog, zeer somber afgeschil derd. Volgens Kroesjtsjev is de vervanging van de secretaris-generaal der UNO, Dag Hammarskjoeld, door drie secretarissen één voor de communistische landen, één voor het Westen en één voor de neutralis- tische staten die met eenstemmigheid beslissingen zouden moeten nemen, het middel voor alle kwalen waaraan de we reldpolitiek, met name in de problematiek van de dekolonisatie en de ontwikkeling van de jonge staten, lijdt. Hammarskjoeld zou in de Kongo-crisis duidelijk bewezen hebben de Westerse be langen te hebben behartigd en het Loe- moemba onmogelijk hebben gemaakt zijn plannen te verwezenlijken, aldus de com munistische redenering. Hammarskjoeld moet dus verdwijnen. Tegelijkertijd roept Kroesjtsjev alle nog gekoloniseerde vol ken en dat zijn er niet zo veel meer op tot de strijd voor onafhankelijkheid en verzet tegen het Westerse imperialisme. Hiervoor zouden, aldus de Russische pre mier, ook de landen in Afrika en Azië die nog maar kort zelfstandig zijn, zeer op hun hoede dienen te zijn. In de Verenigde Naties, zoals deze organisatie thans werkt, vinden deze landen volgens Kroesjtsjev onvoldoende mogelijkheden voor de juiste behartiging van hun belangen, omdat zij immers geheel ingesteld is op het Westen. Kennelijk heeft de Russische premier ge poogd de verandering in de samenstelling van de leden der UNO ten gevolge van de toetreding van veertien Afrikaanse en Aziatische landen te gebruiken, om door hun wantrouwen op te wekken de stem ming rijp te maken voor de acceptatie van zijn hervormingsplannen. Deze komen neer op de invoering van het vetorecht in de executieve en het be hoeft weinig betoog dat dit de goede wer king van dit orgaan geheel zou verlam men. Het vetorecht immers heeft in de Veiligheidsraad zijn heilloze werking reeds talloze malen uitgeoefend en het is daar reeds negentig maal door de Sovjet-Unie gehanteerd. Wat dat betreft heeft de we reld dus de nodige ervaring! Dat de koude ooi-log zou kunnen worden beëindigd als het Russische plan zou wor den aangenomen is zuiver een propagan distische frase. De zogenaamde, door de communisten gepropageerde „vreedzame coëxistentie", is door hen zelf nooit anders voorgesteld dan als een voortzetting van de strijd tussen de twee sociale systemen met andere dan militaire middelen. Dat achter voor een werkelijk vreedzaam naast elkaar bestaan eerst alle grote problemen, zoals de hereniging van Duitsland en der gelijke, moeten worden opgelost, wordt er door hen nooit bijgezegd. De UNO is nu bijna de enige organisatie die in haar huidige vorm het vertrouwen van de meeste landen heeft en uit dien hoofde een bijdrage tot een oplossing zou kunnen leveren.. Een ontkrachting van die organisatie door aanvaarding van het Rus sische plan zou haar tot een „praatkamer" reduceren en haar haar toch al beperkte invloed ontnemen. De koude oorlog zou in feite voortgaan, zonder dat bij voorkomende moeilijk heden zoals in Kongo of in het Nabije Oosten iets uitgericht zou kunnen wor den. De gevolgen daarvan zouden van de ernstigste aard kunnen zijn. Het is daar om te hopen dat vooral de jonge landen geen gehoor zullen geven aan de propagan da van de Russische leider, want vooral zij zouden de eerste slachtoffers van de strijd zijn. PRETORIA (Reuter) In een medisch rapport, maandag ingediend bij de recht bank in Pretoria, die de zaak-Pratt be handelt, wordt Pratt „geestelijk gestoord en een epilepticus" genoemd. Zoals bekend wordt deze 53-jarige Zuid- afrikaanse hereboer beschuldigd van een poging tot moord op premier Verwoerd. (UPI) Rechter Franz Rumpff, presi dent van het gerechtshof, waarvoor David Pratt terechtstaat, heeft op basis van dit rapport uitgesproken, dat Pratt ontoereke ningsvatbaar is. Pratt is, nadat de rechter deze uitspraak had gedaan, vanochtend teruggevoerd naar de centrale gevangenis van Pretoria. De gouverneur-generaal zal het vonnis van rechter Rumpff moeten bevestigen voor dat Pratt kan worden ondergebracht in een tehuis voor geesteszieken. Mocht gou verneur-generaal C. R. Swart van oordeel zijn, dat Pratt wel in staat is terecht te staan voor de op 6 april van dit jaar gepleegde aanslag, dan zal hij alsnog voor een rechtbank worden geleid. Men ver wacht echter dat dit niet zal geschieden en dat Pratt voor zijn verdere leven in een tehuis of een gevangenis zal blijven. Professor Lamont, verbonden aan een krankzinnigengesticht bij Pretoria, zegt in zijn rapport, dat Pratt er bij blijft dat hij geroepen is om de redder van zijn land te zijn. Pratt toont geen berouw en ver wacht, dat hij schuldig zal worden bevon den. Terechtgesteld worden is hetzelfde als veroordeeld worden tot levenslange opsluiting in een krankzinnigengesticht, zo had Pratt tegen professor Lamont gezegd. De professor verklaarde dat Pratts nei ging om zijn kwaal te bagatelliseren erop duidt dat hij volkomen buiten de werke lijkheid staat. Als hij niet zo rijk was geweest, was Pratt waarschijnlijk al eerder in moeilijk heden gekomen, aldus professor Lamon in zijn rapport. NEW YORK (UPI) De Russen in de UNO hebben links en rechts de opmer king gemaakt: „Let op de 27ste septem ber". Radio-Moskou verklaarde al enkele dagen lang, dat de dag van vandaag heel belangrijk zou zijn. Samen met het rege ringsblad „Izvestia" zou radio-Moskou, die dag „een kroniek van het leven van lan den en volkeren op die éne dag" uitzenden en publiceren. Amerikaanse radio-ama teurs hebben van Russische collega's ook al de waarschuwing gekregen: let op de 27ste september. Komen de Russen met het bericht, dat de eerste ruimtevaarder onderweg is? Ve le Westerse geleerden achten het aller minst uitgesloten en ook de Amerikaanse inlichtingendienst is op zijn hoede. De 5-jarige Eric Becker is in Hengelo van een met gras beladen platte boeren wagen gevallen, onder een der wielen ge komen en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde, toen de jongen meereed op de disselboom van de achterste van twee wagens, die getrokken werden door een traktor. Advertentie tN NEDERIAND GEBOTTElD MET TOESTEMMING VAN DE RECHTHEBBENDE OP DE GEDEPONEERDE HANDEiSMER<EN "fANÏA" COCA-COlA- De KLM houdt er ernstig rekening me de dat morgen een twaalf uur durende staking zal worden gehouden door het per soneel van de luchtverkeersleiding op de twee grote vliegvelden voor de burger luchtvaart van Parijs, Le Bourget en Orly. Mocht de staking inderdaad doorgang vin den dan zal de KLM niet in staat zijn haar dienst van Schiphol naar Parijs, die om tien uur van Schiphol moet vertrek ken, uit te voeren De KLM verzoekt ons mede te delen dat passagiers die voor deze vlucht heb ben geboekt (KL 401) zich dinsdagmorgen vroeg het beste even telefonisch op de hoogte kunnen stellen van de situatie via Schiphol-inlichtingen. NEW YORK, (UPI) In een rapport over de levensomstandigheden in Kongo is door de afgevaardigde van secretaris generaal Hammarskjoeld, Dayal, de op volger van dr. Ralph Bunche, bevestigd dat er in Kongo een pokken- en pestepi demie dreigt. Minder dan 50 van de 400 ziekenhuizen hebben doktoren. Het ver voer, dat gedurende het hoogtepunt van de binnenlandse twisten, volkomen was ontwricht, is nu weer enigszins geregeld, maar de verbindingen zijn primitief. Het onderwijs is vrijwel opgehouden. Er zijn slechts 17 Kongolezen met een univer sitaire opleiding, geen ingenieurs, architec ten of leraren met een universiteitsgraad. Er zijn zoveel boerderijen in de steek gelaten, dat de UNO niet meer in staat is, het aantal nauwkeurig bij te houden. De industrie en de mijnbouw zijn ernstig be- (Van onze correspondent) BONN De Amerikaanse commandant te Berlijn Osborn heeft gisteren bij zijn Russische collega Zacharov een protest ingediend naar aanleiding van de Oost- duitse controle waaraan de Amerikaanse ambassadeur te Bonn Dowling zich vorige week bij een bezoek aan Oost-Berlijn moest onderwerpen. Dowling werd toen gedwongen zich te legitimeren tegenover de Volkspolizei. Zijn bezoek aan Oost-Berlijn wordt te West-Berlijn uitgelegd als een ferm ant woord waarbij de ambassadeur de Oost- duitse Volkspolizei zou hebben schaak ge zet, maar ook als een., volkomen ver keerde actie. Aan de ene kant zegt men: Dowling trok zich niets van de Oostduit sers aan en ging naar Oost-Berlijn dat voor westelijke diplomaten gesloten moet worden geacht sinds de pauselijke nuntius te Bonn, kardinaal Bafile teruggestuurd werd. Anderzijds wordt gezegd: Dowling liet zich dan toch maar door de Volkspo lizei controleren en erkende daarmee be paalde rechten van het communistische apparaat, waarvan men in de toekomst nog wel heel wat meer ellende zal onder vinden. In Oost-Berlijn lijken overigens Russen en Oostduitsers het ook niet eens te zijn over Dowlings bezoek en de Oostduitse controle (AFP) Volgens het Westberlijnse blad „Nacht Depesche" zouden de Russische autoriteiten in Oost-Duitsland bezig zijn met een methode voor het storen van ra darinstallaties met het doel het verkeer in de luchtcorridors tussen West-Berlijn en West-Duitsland te hinderen. Amerikaanse diensten zouden zich nu reeds over tegen maatregelen beraden. (UPI) In Oost-Berlijn zijn zondag 450 communistische „agitprops" bijeen ge weest om een nieuw agitatie- en propa- gandaoffensief te bespreken. Van de 450 partijpropagandisten waren er ongeveer 200 afkomstig uit West-Berlijn. Een Ame rikaanse zegsman heeft verklaard dat de westelijke grote vier doorgaan met het be studeren van mogelijke tegenmaatregelen tegen de Oostduitse beperkingen op het verkeer naar Berlijn. Volgens de zegs man werd aan straffer maatregelen ge dacht dan het boycotten van Oostduitse handelstentoonstellingen. (DPA) De Amerikaanse ambassade te Bonn heeft officieel medegedeeld dat een bezoek van president Eisenhower aan West-Berlijn einde oktober - wanneer het tienjarig jubileum van de Berlijnse vrij- heidsklok wordt gevierd wegens diens ambtsverplichtingen niet mogelijk zal zijn. De voorzitter van de Westduitse Bonds dag, Eugen Gerstenmaier, heeft meege deeld dat nog geen beslissing is genomen over een vergadering van het parlement in West-Berlijn en dat, hangende de de finitieve beslissing, de voorbereidingen normaal worden voortgezet. De westelijke bondgenoten hebben de Westduitse rege ring aangeraden de bijeenkomst in West- Berlijn niet door te drijven. nadeeld door de massale aftocht van de Belgische deskundigen. Werkloosheid heerst overal, de inwoners van de steden hebben al herhaaldelijk honger geleden en er is een hachelijk tekort aan de nood zakelijkste artikelen, zelfs voor de weini gen, die veel geld hebben. De ernst van de situatie wordt nog ver scherpt door de slachtpartijen, die de stam men in de provincie Kasai onder elkaar aanrichten. Hierdoor hebben ongeveer 250.000 mensen moeten vluchten, die nu afhankelijk zijn van het rode kruis en de UNO. In zijn rapport zegt Dayal, dat de 16.400 soldaten en technici in het kader van de UNO gezonden, de belangrijkste functies waarnemen, maar dat zij dit niet vol kun nen houden zonder dat de hulpverlening op grote schaal wordt uitgebreid. Loemoemba vol plannen LEOPOLDSTAD, (UPI Premier Pa trice Loemoemba van Kongo schijnt vas ter besloten dan ooit het politieke toneel in Kongo opnieuw te gaan beheersen als hoofd van de centrale regering. Maandag avond verklaarde Loemoemba, dat een delegatie uit het leger met toestemming van president Kasavoeboe naar zijn ambts woning gekomen was, om bij hem „spoe dige normale functionering van het rege ringsapparaat" te bepleiten. Ghanezen weg LEOPOLDSTAD (Reuter) De Indi sche generaal Indarjit Rikhye, militair raadgever van secretaris-generaal Ham marskjoeld in Kongo, heeft op een pers conferentie te Leopoldstad medegedeeld dat de Ghanese UNO-troepen „in de na bije toekomst" uit Leopoldstad zullen wor den teruggetrokken. Tunesische troepen uit de provincie Ka sai zullen hen vervangen. Dit zou zijn ge schied op een protest van Moboetoe vol gens hetwelk Ghanese troepen werkeloos toezagen toen twee van de door Moboetoe aangewezen „hoge commissarissen" wer den afgeranseld door aanhangers van Loe moemba. Generaal Rikhye deelde verder mede dat de UNO-troepen kort geleden een po ging hebben verijdeld van een zevenhon derd uit Katanga afkomstige en door blan ke officieren geleide Baloeba om de pro vincie Kasai binnen te rukken en de hoofd stad Loeloeaburg te bezetten. Hij ver klaarde met de leiders van de invallers, die aanhangers zijn van Kalondji's „mijn- staat" te zijn overeengekomen, dat zij de opmars zouden afgelasten. Volgens Rikhye hebben de met moder nere wapens uitgeruste Baloeba-vrijwilli- gers tien dagen geleden zware verliezen geleden, toen zij poogden zich meester te maken van een spoorwegstation in Kasai. De verliezen waren hun toegebracht door Liberiaanse UNO-militairen die zelf geen man verloren. Van onze correspondent) BONN Het gerechtelijk onderzoek in zake de beschuldiging da't het Duitse Ba taljon Nachtigall op 30 juni 1941 in de Poolse stad Lwow (Lemberg) heeft deelge nomen aan de moord op duizenden Oekraï- ners en Polen is gisteren officieel beëin digd. Naar de officier van Justitie te Bonn meedeelde, zou van een proces tegen de voormalige Westduitse minister van Vluch telingenzaken, thans C.D.U.-lid van de Bondsdag, professor Oberlander dan ook geen sprake zijn. Oberlander was een kwetsbare figuur in het kabinet-Aaenauer, daar hij jarenlang een aanhanger van de nazi-partij is ge weest, en daarin als propagandist voor Duitse Oost-Europa-denkbeelden een niel onbelangrijxe rol heeft gespeeld. De actie tegen Oberlander had tot gevolg, dat Ade nauer mede door westelijke druk zijn minister liet vallen, die na veel wikken en wegen begin mei ontslag nam. Volgens de officier van Justitie te Bonn kan Oberlan der zich in ae zaak-Lemberg beschouwen als een man met een zuiver geweten. Over de moord-partij op 30 juni 1941, heeft de officier tien maanden lang meer dan dertig getuigen onder meer uit Israel gehoord, en daarbij is voigens hem duidelijk geworden, dat het Bataljon Nachtigall geen schuld treft. Oog om oog Te Bonn neemt men aan, dat eind juni— begin juli 1941 bij de Russische terugtocht uit Lemberg, een afdeling van de Oekraïn- se geheime politie, waarvan de huidige Russische minister-president Kroesjsjev chef was, honderden Oekraïnse en Poolse bewoners van deze stad, van wie men dacht dat zij pro-Duits en anti-communis tisch waren, heeft vermoord. Toen de Duitsers daarop in Lemberg verschenen, deden dezen het nog eens dubbel over: zo genaamde Einsatz-kommandos van de „Si- cherheitsdienst", maar waarschijnlijk ook zo kan men opmaken uit de mededelin gen van de officier van Justitie te Bonn afzonderlijke Oekraïnse leden van het Ba taljon Nachtigall vermoordden daarop dui zenden Oekraïnse en Poolse Lembergers als „vergeldingsmaatregel"Herr Ober lander en de andere Duitse officieren van het Bataljon zouden beslist geen bevel tot deze moorden hebben gegeven, en er ook niet aan deel hebben genomen. Hun batal jon staat als legergroep, volgens de offi cier van Justitie, geheel buiten alle moge lijke oncontroleerbare uitspattingen van enkele individuele bataljonsleden. Pas later had een Duitse strijdgroep Joodse inwoners van Lemberg gearresteerd die lid of aanhanger van de communisti sch, partij waren of tot de Poolse geheime dienst behoorden. Een groot deel van de gearresteerden is kort daarna op bevel van de commandant van de Duitse strijdgroep. Rasch, door personeel van de Duitse veilig heidsdienst in de bossen bij Lemberg dood- LAGOS (Reuter) Volgens een maan- ven officiële bekendmaking hebben ben dag te Kadoena in Noord-Nigerië uitgege- den van de Tivstam in Woekari branden gesticht en geplunderd. De politie in het Tivgebied is versterkt en heeft verschei dene negers in hechtenis genomen. In het afgelopen weekeinde is de toestand ech ter rustiger geworden. Zaterdag wordt Nigerië zelfstandig. Reeds eerder was het in het gebied Woekari onrustig geweest. De rechtbank van Gboko heeft tot dusverre 2.224 on ruststokers veroordeeld. Zij heeft zware straffen opgelegd aan degenen die zich schuldig hebben gemaakt aan brandstich ting en plundering. geschoten. De bevelvoerende officier, Schulz, is te Neurenberg hiervoor en voor andere executies tot twintig jaar veroor deeld. De Westduitse regeringsperschef Von Eckardt deelde gistermiddag op een pers conferentie in Bonn mee, dat er geen spra ke van kan zijn dat Oberlander weer minister 'wordt. Deze of de volgende week zal bondskanselier Adenauer voor de func tie van minister van Vluchtelingenzaken een ander benoemen. Onafhankelijk van de uitspraak van het openbaar ministerie zal de door de C.D.U.-fractie in de Bonds dag gevraagde parlementaire commissie van onderzoek worden ingesteld, als zich een kwart der Bondsdagafgevaardigden hiervoor uitspreekt. De oude man- Gezien het toenemende aantal aardbe woners en de stijging van derzelver ge middelde levensduur, is het niet verwon derlijk dat onze stedelijke en landelijke dreven hoe langer hoe meer met onder komens voor bejaarden gestoffeerd raken. Ze zijn uitgevoerd in diverse schakeringen van riantheid de onderkomens, wel te verstaan en wij allen die ons, desbe- wust of niet, iedere dag een stapje dichter er naartoe bewegen, kunnen ons daarover alleen maar verheugen. Hoewel ik niet zonder zuchten en steunen de op de aan slagbiljetten gemerkt A.O.W.-A.W.W. te mijnen laste gebrachte bedragen voldoe, ben ik te zeer doordrongen van het nut van sociale voorzieningen om ondanks mijn gesteun niet een zekere blijmoedig heid te bewaren. Daarin word ik ge schraagd door de hoop dat ik te gepaster tijd in eigen persoon zal mogen plukken van de vruchten die mij en anderer of fers hebben opgeleverd. Vooralsnog bestaat dus het bejaarden probleem in mijn particuliere sfeer hoofd zakelijk hierin dat ik mijn plichten als be- jaarde-in-wording moet nakomen en in het streven deze staat van wording mettertijd in een van volledige gerijptheid om te zet ten. Soms wanneer ik om mij heen kijk en hier en daar een oude van dagen de wisselvalligheden van ons klimaat zie trot seren, dringt de bekoring van de ouder dom zich met volle kracht aan mij op. Ik heb mij door Pearl Buck uitvoerig la ten beschrijven in welk een reuk van ver ering oude lieden in de helaas voorma lige Chinese samenleving stonden. Ook de bijbel (Leviticus 19:32) houdt ons voor dat wij voor het grijze haar moeten op staan en de oude eer bewijzen. Niet alle ouden zijn daar echter op gesteld. Zo schuifelt er in de contreien waardoor ik mij pleeg te bewegen, een oude man rond met een pet plat gedrukt op een ondoor grondelijk hoofd dat in weerwil van groet- pogingen mijnerzijds steeds hardnekkig langs mij heen kijkt. Men heeft mij ver teld dat hij vijfentachtig jaar is, voldoende reden om zijn stuursheid of eenzelvigheid te respecteren. Soms, wanneer de weers gesteldheid het toelaat, zit hij ergens op een muurtje of een stoepje de hedendaagse wereld in het gelaat te staren. Nieuws gierig als ik ben, heb ik mij menigmaal afgevraagd wat er in hem om zou gaan. Misschien heel veel, misschien niets, m-aar zijn zwijgende roerloosheid is een betere inhoud waardig dan een volslagen vacuum. Vanmorgen heb ik hem weer gezien. Met kleine pasjes en ietwat opgetrokken schouders liep hij door het zonnige na jaar. Ik keek tersluiks naar hem, even zeer bevreesd hem te groeten als hem ge heel te negéren. Mijn bestaan scheen hem onbekend te blijven. Gesterkt door zijn rechtmatige A.O.W.-uitkering schuifelde hij verder naar het einde van zijn levens avond. Ik had hem graag iets vriendelijks willen zeggen, maar het ging niet. Mis schien is hij te oud en ben ik nog niet oud genoeg. S.n als i k hel eenmaal ben ge worden, zal hij zeker reeds geheel uit het aardse zicht geschuifeld zijn. Ik zou er een moraal uit kunnen putten, maar dit zij aan de lezer overgelaten. M. Mok Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT 181 TEL. 14444 Een uit velen. Uit honderden sollicitanten is de 31-jarige Frangaise Jeanne Guyon uitgekozen om als verzorgster op te treden van de in oktober verwachte baby van keizerin Farah Diba, de der de echtgenote van de sjah van Per- zië. Jeanne werkte in een kinderzie kenhuis in Vesoul in Zuid-West-Frank rijk. Twee keer zoveel. Uit onderzoekingen in Hirosjima en Nagasaki is komen vast te staan dat onder personen, die zich binnen een straal van anderhalve kilo meter van het centrum van de ontplof fing hebben bevonden, twee keer zoveel kanker voorkomt, aldus dr. Hollings- worth in het Amerikaanse blad „New England Journal of Medicine". Terug. De president van Guinee, Sekoe Toeré, is maandag na bezoeken aan Moskou, Peking, Djakarta, Cairo, Ra bat en Dakar in de hoofdstad Conakry teruggekeerd. In Moskou en Peking heeft hij overeenkomsten voor economi sche hulpverlening getekend. Sekoe Toe ré vertrekt binnen enkele dagen naar New York voor het bijwonen van de zitting van de Algemene Vergadering van de UNO. Vergaan. Ter hoogte van Bremerhaven is maandag de 90 ton metende Westduitse kunstvaarder „Adelhaid" vergaan. Slechts de vrouw van de schipper over leefde de ramp. Zij heeft veertien uur rondgedreven, met het lichaam van haar acht maanden oude baby in de armen en zich vastklemmend aan het lichaam van haar man. De moeder van de schipper wordt nog vermist. Zij is waarschijnlijk verdronken. Fraude. In de strafzaken in verband met de fraudes bij de presidentsverkiezingen van maart in Zuid-Korea, hebben de openbare aanklagers de doodstraf ge- eist tegen de oud-minister van binnen landse zaken Choi Inkioe en drie hoge politie-autoriteiten wegens overtreding van de wet op de binnenlandse veilig heid en de kieswet. Tegen acht andere ministers van de regering van Syng- man Rhee werden gevangenisstraffen tot vijftien jaar geëist. Decreet. De Spaanse regering zal voor taan „de verbreiding van ideeën, die het aanzien van de staat of de autori teiten in gevaar brengen en het orga niseren van vergaderingen met dit doel" beschouwen als „militaire rebellie", al dus een nieuw decreet. Hiermee wil het regime volgens buitenlandse waarne mers de verdedigers van personen, die de afgelopen tijd wegens ondermijnen de activiteiten zijn gearresteerd, het ar gument uit handen slaan dat hun cliën ten zich niet hebben schuldig gemaakt aan ..militaire rebellie" en deswege ook niet door militaire tribunalen kunnen worden berecht. Vergast. In de steenkoolmijn Kaho, te Foekoeokailn Kioesjoe, heeft zich maan dagochtend een mijngasexplosie voor gedaan. Ruim dertig mijnwerkers kon den zich in veiligheid stellen, doch 13 collega's raakten ingesloten door een instorting, welke het gevolg was van de ontploffing. Onmiddellijk werden po gingen in het werk gesteld hen te be reiken, doch als gevolg van de grote gasdichtheid was dat na vele uren nog niet gelukt. Men vreest dat zijn zijn omgekomen. Ook dat niet. Van de zijde der Arabische liga is maandag bekendgemaakt, dat er in een verbod is afgekondigd op het vervoer van Israëlische post door het luchtruim van Arabische landen. Een woordvoerder van de liga zei dat on langs Israëlische post bestemd voor Ni ger in beslag is genomen aan boord van een Amerikaans vliegtuig, dat een noodlanding moest maken op het vlieg veld van Tripolis, de hoofdstad van Li bië. Voorbij. De laatste van de vele duizenden wegens collaboratie met de nazis tot gevangenisstraf veroordeelde Denen is op vrije voeten gesteld, namelijk Erik Sjoeberg. die tot levenslang veroordeeld, zes jaar had uitgezeten. In totaal zijn ongeveer 13.500 Denen voor collaboratie gestraft. Antwoord. Als antwoord op de door de Oostduitse regering ingevoerde beper kingen op het vrije verkeer in Berlijn, heeft de Westduise industriële vereni ging B.D.I. haar leden aanbevolen hun huurovereenkomsten voor stands op de Leipziger Messe niet te vernieuwen, dan wel in gevallen waarin reeds huur overeenkomsten zijn gesloten, gebruik te maken van het recht om zich vóór 30 september terug te trekken. Tweede poging. De Turkse oud-president Celal Bayar heeft zondag een poging ge daan, een eind aan zijn leven te ma ken. De 77-jarige staatsman, die op het eiland Yassi met andere vooraanstaan de personen van het regime-Menderes gevangen wordt gehouden, trachtte zich met zijn broekriem te wurgen, maar een bewaker wist dit te verijdelen. Vol gens de jongste berichten is Bayar thans buiten levensgevaar. Het was de tweede maal dat Bayar een zelfmoord poging deed. Nog één-derde. De drie-mogendhedencon- ferentie inzake een eventueel verbod van kernproeven zal morgen, dinsdag, na een onderbreking van vijf weken worden hervat. Volgens westelijke krin gen is over ruim tweederde deel van het verdrag overeenstemming bereikt. Er moeten nu nog orincipiële politieke besluiten worden genomen over de balangrijkste meningsverschillen tus sen de aan de conferentie deelnemende landen, d' Verenigde Staten, Engeland en de Sovjet-Unie.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3